Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 16:23 hod.

Mgr. MBA

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 2:10 - 2:11 hod.

Baránik Alojz Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa len v rýchlosti pristavím pri jednom vašom výroku, ktorý považujem za symptomatický vašich kvalít ako údajného diplomata, pracujúceho pre Slovensko. Vy si mýlite to, že ste teraz v politike, že, samozrejme, môžete kydať na vášho oponenta politického, koľko chcete. Ale aby ste naznačili vo vašom vyjadrení, že prezident Spojených štátov amerických, nášho spojenca, a to hovoríte ako diplomat údajný, že sa, že sa vyjadruje hulvátsky, to je známka toho, že čo ste vy za diplomata. Toto je jeden trapas, čo, ktorého ste sa tu dopustili. Hanba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:51 - 1:53 hod.

Kazda Radovan Zobrazit prepis
Pán Žiga, oceňujem vaše rétorické obraty, to bolo naozaj úžasné, ktoré z veľkej časti nehovorili o ničom, ale napriek tomu súhlasím s niektorými kritikami, ktoré ste povedali, ale nebude čas teraz na tie dve minúty reagovať. Takže skúsim iba tie dve veci s ktorými naozaj nesúhlasím a to je to, že pán premiér sa išiel schovať do Bruselu, to vyzerá naozaj ako taká konšpiračná teória, že celý Brusel, celá Európska komisia a všetci napasovali nejaký termín, kedy sa toto, kedy sa zverejní otázka, otázka diplomovej práce tak, aby sa mohol ísť pán premiér schovať do Bruselu, no gratulujem, tak ako to je naozaj úžasná konšpiračná teória a potom je tam, tam tá inform, tá informácia, ktorá už z vaši úst zaznela, že odmietli rokovať, vláda odmietla rokovať o znížení poplatku bakového, veď vy sám ste nedávno povedali, že, že ten bankový odvod viedol k zvýšeniu bankového poplatku, no tak nerozumiem, že však bolo to za vašich vlád, kedy ste to, kedy ste to, kedy sa tento návrh presadil a vedeli ste o tom a teraz hovoríte, že odmietali rokovať o znížení bankového poplatku, tak to mi naozaj neide vôbec, vôbec do hlavy, sa mi zdá, že to vlastne idete sami proti sebe. Tá tretia vec, ktorú som chcel povedať a ktorú som sa vás spýtal, je že teda, že čo považujete za dôvod pre odvolanie vlastne celej vlády vrátane pána Matoviča, že nekoná v záujme občanov. Viem, že za tie dve minúty nezodpoviete, ale naozaj by ma to zaujímalo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:20 - 1:22 hod.

Zemanová Anna
Ďakujem pekne.
No, pán exminister, pán poslanec Richter, ja som ako v šoku, že vôbec...
===
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 0:07 - 0:08 hod.

Zemanová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Blaha, vy ste asi nepočúvali, pošlem vám svoju reč, ak máte záujem, lebo zrejme ste mali zatemnený mozog a (reakcie z pléna) vaš..., no, ž..., úplne, žiaľ, vaša kritika je veľmi slabá a svedčí o tom... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Mila, podpredseda NR SR
Prosím, kľud, páni poslanci!

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
... vaša kritika je veľmi slabá, svedčí o tom, že táto vláda si robí dobre svoju prácu, a to je to, čo zaujíma občanov našej krajiny.
Pán poslanec Blanár, nuž premiér Matovič je líder víťazného, víťazného hnutia a ako líder má byť predsedom vlády, pretože nie je takým lídrom ako bol predseda Fico, ktorý z úplne iných dôvodov, mafiánskych dôvodov a ako dôsledok jednej ozaj tragickej situácie na Slovensku, kedy zomreli dvaja nevinní ľudia, odstúpil zo svojej pozície.
Prosím, tieto veci neporovnávajte a my stojíme za lídrom hnutia OĽANO ako víťazným, ktorý, ktorému patrí premiérska stolička.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.7.2020 23:44 - 23:52 hod.

Zemanová Anna Zobrazit prepis
Tak dobré ráno, máme krát ešte, ešte je polnoc, pár minút pred polnocou.
Vážený pán premiér, vážení členovia vlády, pán podpredseda Národnej rady, panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, dovoľte mi vystúpiť za poslanecký klub SaS. Veru mnohí, ktorí nás sledujú, si musia povedať, že v týždni, keď sa schválil na Rade Európskej únie taký veľký záchranný balík, ktorý od základu zmení Európsku úniu tak, ako ju poznáme, by tento parlament mal hovoriť o dôležitejších témach, ako sú prachom zapadnuté diplomové práce a o to viac aj niektoré divadelné vystúpenia, ktoré sme mali vidieť pred chvíľou.
Avšak je legitímnym právom opozície akúkoľvek tému na premiéra vytiahnuť a v niečom vám, opoziční poslanci, aj celkom rozumiem. Škoda len, že ste neboli takí akční aj v minulom období smerom k svojim vlastným predstaviteľom, ktorí sa nevyznamenali na akademickom poli, ale už tobôž nie pri správe vecí verejných a našej spoločnej kasy.
Poslanci klubu SaS nesúhlasia s návrhom na odvolanie pána premiéra, nie kvôli slepej lojalite, ktorá bola zjavná predchádzajúce štyri roky, ani preto, že by sme azda ešte trpeli nejakou stigmou z povalenia vlastnej vlády, ktorú nám mnohí radi pripomínajú. Už nás dobre poznáte, že nie je zvyklosťou našej strany princípy meniť či podliezať. Ale tým princípom je udržať fungujúcu vládu, ktorá bude robiť reformy.
Naše podnikateľské kilečko je len ochutnávka toho, čo musíme spolu dosiahnuť a dotiahnuť. S týmto mandátom nás sem voliči zvolili a my sme ho vložili do jedinej možnej reformnej vlády, ktorú bolo možné poskladať. Nevelebíme ju, áno, musíme sa, veľa obrusovať hrany, ale tieto reformy sú stále najlepším lepidlom. Nikto si nemyslel, že sa budeme prechádzať ružovou záhradou. Vieme, že naša cesta bude tŕnistá a bude rôzna plných mín. Avšak vytvoriť vládu je len začiatok. Udržať ju pokope je pokrok, ale až presadiť reformy pre občanov tejto krajiny bude úspech.
A my chceme úspech. Preto potrebujeme čas a potrebujeme celé štyri roky aj s premiérom Igorom Matovičom, ktorý je lídrom víťaza parlamentných volieb. Inú volebnú a politickú matematiku ani logiku v SaS nepoznáme. Každá iná by bola čistým šialenstvom alebo nepochopením ústavných princípov.
A zároveň vás ubezpečujem, že nezatvárame oči ani uši pred problémom, ktorému čelí pán premiér. Je našou úlohou ho kontrolovať a pýtať sa. Aj náš minister školstva čelil útokom na pôvod svojej práce. Avšak jeden múdry človek kedysi povedal, že: "Ak chceš trafiť cieľ, musíš mieriť trochu vyššie." My chceme očistiť verejný život od klamstiev a podvodov. Chceme vrátiť dôveru v štát a spravodlivosť. Na to sme dostali mandát a presne preto ho vám, dámy a páni z opozície, voliči vo februári vzali. Asi ste už zabudli.
Chceme dosiahnuť tento cieľ, a preto mierime vyššie a musíme byť na seba prísnejší. Len za posledné tri dni mi do mojej e-mailovej schránky prišla viac ako desiatka mailovej od učiteľov a riaditeľov škôl. Všetky do jedného mali jedného spoločného menovateľa: prosili o podporu pre ministra školstva Gröhlinga. Všetci zhodne cítia, že vo vláde konečne sedí niekto, kto sa o nich zaujíma a kto konečne robí zásadné systémové zmeny. Nechcú dovoliť, aby zmeny, ktoré naštartoval, dostali stopku kvôli zaháľaniu v minulosti. Ubezpečujem ich, nech sa neboja, sme odhodlaní v týchto zásadných zmenách pokračovať. A toto platí pre celú vládu.
Dnes sme sa na tejto mimoriadne schôdzi stretli z dôvodu, že premiér v minulosti urobil chybu, ktorú si aj priznal. Rovnako ubezpečujem ľudí, ktorí sa boja, že pre toto naša vláda skončí. Nie. Máme pred sebou obrovské zmeny a v rukách zodpovednosť za ne. Nepoložíme vládu kvôli chybám z minulosti.
Za celý poslanecký klub SaS jasne hovorím, že za premiérom stojíme. Samozrejme, jeho prehrešok zľahčovať nechcem. Ako som už opakovane povedala aj v súvislosti s diplomovkou Borisa Kollára, odsudzujem plagiátorstvo v akejkoľvek podobe. Tieto prípady nám nastavujú zrkadlo a ukazujú, že ak systém dovolil zlyhanie, musíme ho zmeniť a práve na tieto zmeny sme dostali mandát.
Nie je nič drahšie ako lacné, lacno kúpená sláva či akademický titul. Hanba nestojí za žiadne peniaze. Ak je to neduh, ktorý trápi našu spoločnosť, musíme ho vyriešiť, a preto som rada, že náš minister školstva môže byť v tejto téme lídrom a má od nás podporu, aby priniesol legislatívne zmeny, ktoré navždy vyriešia pochybnosti o pôvode akademických prác.
Tú druhú otázku, ako sa vyrovnať s chybami v minulosti, si, verím, všetci dotknutí riešia vo svojom svedomí a podľa toho sa aj zariadia. Sudcom je vždy volič a ten vidí, počuje a azda aj nezabúda.
Aj preto vám, poslanci opozície, pripomínam, že volič vystavil taký účet, aký ste dostali. Za SaS môžem povedať, že naši ministri odvádzajú denne obrovský kus práce, či už je to spomínaný minister školstva Gröhling, ktorý naštartoval tak potrebnú reformu školstva, minister Sulík zjednodušuje svojou prácu, prácou život podnikateľom, ktorí to v týchto časoch naozaj nemajú jednoduché. Presadil tzv. podnikateľské kilečko a už pracuje na ďalšom. Minister zahraničia Korčok napráva imidž našej krajiny v zahraničí a robí to výborne.
Celkovo má vláda Igora Matoviča pred sebou ešte veľa roboty. Potrebujeme tiež urobiť reformu súdnictva, prokuratúry, potrebujeme zatočiť s mafiou. Potrebujeme sfunkčniť zdravotníctvo, stabilizovať verejné financie. A takto by som mohla menovať ešte dlho.
Náš program sú reformy, a preto vás v mene všetkých občanov, ktorí túžia po zmenách, žiadam, nechajte nás konečne na nich pracovať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 22:49 - 22:51 hod.

Baránik Alojz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Kamenický je taký, by som povedal, sofistikovaný klamár. Hovorí veci také, ktoré znejú veľmi oduševnene, cíti sa byť ako keby dotknutý, avšak realita je iná.
Realita je taká, že keď povieme, že kradnete, pán bývalý minister, nemyslíme tým to, že idete niekomu alebo štátu do trezoru a že si odtiaľ zoberiete peniaze, ktoré nie sú vaše, to tak nie je a vy to viete. To je o tom, že všetky, prakticky všetky zákazky v oblasti informačných technológií sú predražené od desať, teraz počúvajte, od desať do stonásobku. Stonásobku. Bolo to tu aj spomenuté, ale ja mám informácie, že zákazky v oblasti informačných technológií sú predražené až do stonásobku. To je váš obor, takto sa kradne. A to nie je o tom, že by niekto si vybral hotovosť zo sejfu a ukradol ju, odniesol ju na fúriku domov. To nie je o tom. To je o tom, že, áno, jasné, to je jeho, to si on berie, v poriadku, odklepneme mu to. Tomuto sa hovorí kradnutie.
Keď vy hovoríte o tom, že niekto z terajšej vlády je nekompetentný, vy to naozaj myslíte vážne, ja viem, lebo pre vás byť kompetentný, je vedieť kradnúť tak, ako ste vy kradli doteraz. To je u vás kompetentnosť.
My si nikdy neporozumieme, je zbytočné, aby sme vás tu vôbec počúvali, vy hovoríte veci, ktoré v podstate nás nezaujímajú, pretože sa nikdy nestretneme v tom istom vesmíre, pokiaľ ide o to, ako sa má riadiť štát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:53 - 21:53 hod.

Viskupič Marián
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, hovorí z vás múdrosť, hovorí z vás skúsenosť, hovorí z vás človek, ktorý už veľa zažil a má plné právo hodnotiť. A ja vám veľmi ďakujem za vaše slová.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 23.7.2020 19:04 - 19:06 hod.

Laurenčík Milan
Pani poslankyňa Martina Brisudová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:40 - 16:40 hod.

Halgašová Jarmila Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Pellegrini, ja by som sa rada opýtala, lebo naozaj som nerozumela, nebolo mi celkom jasné, či ste, či ste hovorili za stranu SMER alebo za tú svoju novú stranu, nový SMER či HLAS, pretože ste vystupovali ako naozaj typický smerák.
A ak Igor Matovič nemá byť premiérom Slovenska, pretože Slovensko si zaslúži lepšieho premiéra, tak by ma zaujímalo, čo ste tým mysleli seba alebo pána Roberta Fica, pod taktovkou ktorého sa v tejto krajine rozdelilo našim ľuďom obrovské milióny eur.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:23 - 16:25 hod.

Cigániková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Pellegrini, ja chápem, že Igor Matovič v zahraničí vás nemusel úplne nadchnúť a že ste nespokojný možno s jeho vystupovaním. Máte pravdu v tom, že čo sa týka diplomovky, je to, je to hanba, nielen jeho, ale aj viacerých kolegov, aj vašich bývalých kolegov. Jednoducho toto je systémový problém. A dokonca si dovolím povedať, že asi aj máte pravdu, že teraz merame dvojakým metrom.
A ja vám poviem prečo. Ja som si to musela sama v sebe vysporiadať. Ja vám poviem prečo. No, viete, je rozdiel, keď niekto pred 20 rokmi ako mladícku nerozvážnosť si uľahčil nejakým spôsobom život a spôsobom, ktorý bol vtedy dovolený jeho, alebo zodpovednými za, za danú prácu. Ale to bolo pred 20 rokmi.
Ja vám poviem, čo bolo včera. Včera Špecializovaný trestný súd vydal rozsudok pre spáchanie trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súvislosti s prípravou a následnou realizáciou verejného obstarávania na nákup CT prístrojov a najmä ich servisu s názvom Multimediálne počítačové tomografy, ktoré nakupoval pán Blanár, predkladateľ odvolávania. Cena za kus nového CT prístroja bola 400-tisíc, servis na päť rokov bol 3,2 mil., je to 8-násobok cenu prístroja. A za podpísanie zmluvy Blanárom bol odsúdený zatiaľ neprávoplatné na päť rokov, na sedem rokov, prepáčte, odňatia slobody s povinnosťou uhradiť 500-tisíc ten pán, ktorý mal na starosti verejné obstarávanie. Nechcem hovoriť jeho meno.
Čiže pre toto je rozdiel, keď sa niečo dialo včera. A teraz vy tu idete moralizovať a podávať návrhy na odvolávanie. A je niečo úplne iné, ak Igor Matovič alebo niekto iný pred 20 rokmi urobil nejakú nerozvážnosť, alebo že má nejaké... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis