Vážená pani predsedajúca, pán minister, pán spravodajca, dámy a páni, toto, čo predvádza strana a vláda SMER-u pri kauze Váhostav, ktorá je ich kauzou, je jeden veľký chaos. Vládna strana SMER chaosí, asi tak chaosí, ako keď vojdete do miestnosti, je tam zlodej s vrecom peňazí a vy zasvietite, vy zasvietite a ten zlodej začne chaosiť a nevie, čo má robiť, či má utekať, či má sa na vás vrhnúť. Toto predvádza vláda jednej strany, ktorú tu už máme tri roky. Spomeňte si, tri týždne dozadu čo hovoril ku kauze Váhostavu premiér Robert Fico. Premiér Robert Fico povedal: „Čo my máme s kauzou Váhostavu, veď na to sú súdy, to je súkromná firma, my s tým nemáme nič.“ Na to opozícia, predseda KDH Ján Figeľ oznámil zvolanie mimoriadnej schôdze. My sme sa na ňu pripravovali a pán predseda parlamentu pán Pellegrini odrazu nás prekvapil a zvolal mimoriadnu schôdzu s bodom k aktuálnym problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch. Fajn, nemuseli sme vyzbierať ani 30 podpisov, schôdza tu je. A vlastne k rokovaniam o týchto bodoch de facto ani nedošlo, lebo sa zaradili v skrátenom legislatívnom konaní (Obchodný zákonník). Do toho minulý týždeň keď sme začali rokovať v skrátenom konaní, prišiel návrh na odvolanie podpredsedu Jána Figeľa.
A prečo si dovolím hovoriť o tom, že vláda chaosí pri kauze Váhostavu. Je to pre to, čo som tu už v minulosti niekoľkokrát opakoval pri zákone o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Páni kolegovia zo strany SMER, nie je vás tu veľa, ale skúste si spomenúť, pomaly jazyk som si vtedy zodral, že som tu spomínal firmu TSS GRADE (reštrukturalizácia), najprv, samozrejme, veľké stámiliónové zákazky so štátom, podpísané za tejto vlády, následne reštrukturalizácie a oklamanie drobných živnostníkov a podnikateľov. Čo vtedy urobila vláda? Neurobila vtedy nič. Prišla reštrukturalizácia v minulom roku, myslím si, že to bolo, áno, v minulom roku, firmy Doprastav, stámiliónové zákazky so štátom, nevyplácanie drobných živnostníkov, následne reštrukturalizácia a odpísanie dlhov voči nezabezpečeným veriteľom, v preklade podvedenie, okradnutie malých živnostníkov a podnikateľov. Čo urobila vtedy vláda, pán minister? Neurobila vtedy nič. A už sa šuškalo v celej republike o tom, že tu nasledovať bude Váhostav, všetci stavbári už vedeli, ďalší oligarcha pán Široký sa rozhodol týmto istým scenárom ísť. A vláda čo sa chystala potom robiť? No nič sa nechystala potom robiť, 3 týždne ešte chýbalo Váhostavu, aby bol schválený reštrukturalizačný plán súdom. Ak by tak bolo, by možno prišla s niektorými opatreniami vláda, pán minister, vláda istôt občanov, vláda strany SMER, vláda zlepenec oligarchov. Tri roky vládnete. Keď takéto informácie o nevyplácaní subdodávateľov mali všetci stavbári na Slovensku a keď ten scenár tu už bol niekoľkokrát opakovaný, podotýkam, tieto firmy majú tak gro svojho biznisu so štátom. Štát im pravidelne za tieto zákazky platí 100 %. Tu nešlo o to, že tieto veľké firmy nedostali od štátu zaplatené. Neboli v druhotnej platobnej neschopnosti primárne preto, že nedostali zaplatené. Bol tu scenár. Oligarchovia blízki strane SMER si to takto vybavili, aby potom vláda trestuhodne tri roky nekonala. Vládni poslanci odmietali návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní z dielne KDH. Šesťkrát kolegovia zo strany SMER ste to odmietli. Trestuhodne vtedy nekonala vláda. Alebo konali oligarchovia v zhode s vládou? Odrazu premiér vyhodnotil, že táto kauza ich poškodzuje, odrazu, bum, v skrátenom legislatívnom konaní priniesli akože riešenie.
Dámy a páni, ja vám poviem, čo by bolo riešenie pre premiéra. Nech premiér Slovenskej republiky dvihne telefón, zavolá pánu Širokému, predtým pri Doprastave, nech nieže dvihne telefón, predpokladám, so svojím najlepším priateľom pánom Výbohom sa denne stretával. Tak nech mu povie láskavo, že nech vyplatí tých živnostníkov. To isté pán Široký nech urobí. Nech dvihne telefón, nech zavolá, vláda parlamentu, idú zachraňovať firmu Váhostav, pričom majiteľ firmy sa na to ani neozve. Kde sú pán Široký, pán Výboh, za TSS GRADE pán Hodorovský, finančný magnát blízky J&T? Preto hovoríme, že ste zlepenec oligarchov.
A ja si naozaj nemyslím, že všetci poslanci strany SMER sú zlodeji, alebo možno ani všetci členovia vlády nie sú zlodeji, ale keď sa pozerajú nečinne na to, že nerobia nič, keď vedia o tom, že sa takéto neprávosti dejú malým podnikateľom, živnostníkom, nekonať znamená, ako keby kradli. Preto sa nečudujte mojim kolegom v opozícii, že tu používajú veľmi silné slová. Ale my sme nazlostení, my sme nazlostení pre tých drobných živnostníkov a podnikateľov, ktorým exekútori idú brať rodinné domy, lebo nestíhajú splácať hypotéky, pričom vláda trestuhodne nič nevedela. A čo na to vymysleli stratégovia zo strany SMER? Hodíme to na niekoho, hodíme to na predchádzajúcu vládu, na ministra Figeľa. Veď princíp je hodiť to na predchádzajúcu vládu a priniesť nejaké opatrenie. Tak ste prišli s teóriou lacných diaľnic. Pán premiér vymyslel alebo jeho P. R. oddelenie vymyslelo veľmi silné spojenie kultúra podvodu, ojój. Sú v tejto sále niektorí ľudia aj zo strany SMER, ktorí rozumejú trhovému hospodárstvu, ako funguje ekonomika, ako funguje verejné obstarávanie, kto tu kalkuluje cenu a podpisuje zmluvu? Je to firma, ktorá si kalkuluje slobodne cenu a dobrovoľne podpíše zmluvu a ktorú v súťaži, kde splní všetky kritériá a referencie, nie je dôvod ju vylúčiť. A mohol by som o tom, ako sa kalkuluje tá cena, tu dlho rozprávať. Nebudem o tom rozprávať.
Mňa mrzí, kolegovia zo strany SMER, že tu dva a pol dňa k verejnému obvineniu, že Figeľ pri plnom vedomí marketingovo stlačil ceny diaľnic dole, vystupujú právnici, ja nemám nič proti právnikom, len, pri všetkej úcte, asi nerozumejú stavbárine, cenám diaľnic, kalkuláciám, verejnému obstarávaniu, tam z právneho hľadiska možno tomu rozumejú, ale z ekonomického hľadiska asi tomu nerozumejú, vystupuje pán Číž, vystupuje pán Martvoň za SMER, vystupuje pán Petrák tuším (Reakcie z pléna.), to hovorím o poslancoch za SMER. Áno ja si vážim kolegu Daniša, ktorý aj vo faktických poznámkach popísal, ako sa ceny kalkulujú, tvoria, ako sa podpisujú zmluvy. A vyjadril určitú pochybnosť na záver, že teda keď to bolo takto vykalkulované, či tá cena predsa len nebola nízka. Toto beriem, ale keď tu páni vystupujú a nevedia o akých úsekoch hovoria, používajú raz, že to je 40-percentná zľava, raz, že to je 40-percentná cena. Spýtam sa ich, za ktorý úsek to je. Hovoria tu o vyplatení 20 mil. Nevedia, komu za čo to má byť. Na to nestačia lístočky, treba sa tomu viacej odborne venovať. Takže, áno, majú plné právo vystúpiť. Ale aj medzi poslancami strany SMER sú ľudia, čo rozumejú týmto veciam aj kalkuláciám cien na diaľniciach. Ale predstavte si, títo nevystupujú. Pán Igor Choma, bývalý riaditeľ NDS-ky za prvej vlády Roberta Fica, predseda Dozornej rady súčasnej NDS-ky, ten by tomu mal rozumieť. Ten nevystúpi. Nevystúpil tu ani minister Počiatek. Veď sa bavíme celý čas už tu týždeň, dneska je utorok, tak, dobre, šiesty deň sa tu rozprávame o diaľniciach, o cenách, o tendroch, ako sa to robí, prečo sa to robí, prečo sú tu také ceny nízke alebo vysoké a prečo hlavne títo oligarchovia, ktorých som spomínal, ktorí stoja za tými veľkými firmami, nevyplácali subdodávateľov. To on nevedel tri roky o tom?
Ešte sa vrátim k premiérovi. Dostáva premiér každý deň zo SIS-ky zvodky, informácie? Chodí niekto na tieto stavby? Počúva niekto dodávateľov, subdodávateľov, že sú nevyplácaní? Opozícia to vie, minimálne teda to vedia poslanci za KDH, ktorí tri roky predkladali takýto návrh zákona o ochrane subdodávateľov, a vláda na čele s premiérom, ktorý dostáva zvodky zo SIS-ky, minister dopravy, pod gesciou ktorého to je, sa k tomu nevyjadril. Tak vedel to alebo to nevedel? A keď to vedel, prečo trestuhodne nič nekonal, prečo vláda neprichádzala s návrhmi?
A, po ďalšie, keď sme pri ministrovi Počiatkovi, my sme dali do zmlúv článok tuším 1.15, ktorý umožňuje Európskej komisii, Najvyššiemu kontrolnému úradu, ale aj ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, aby mohli vstupovať do procesov, ekonomických procesov, ktoré sa diali medzi štátom a hlavným dodávateľom, ale aj u poddodávateľov. Mohlo tam vstúpiť ministerstvo dopravy minimálne, ktoré riadi tieto stavby. Prečo pán minister Počiatek nevystúpil na túto tému? Bolo to preto, že kritizovaný úsek pri Martine, ktorý za Jána Figeľa Váhostav ponúkol za 41 % expertnej ceny, že vedľajší úsek tunel Višňové – Dubná skala ukončil súťaž, ktorú sme spustili my. A podpísal tú zmluvu za 45 % expertnej ceny? A na otázku novinárov, či to teda nie je lacný tunel, odpovedal, toto je reálna cena, reálny dodávateľ do piatich rokov tu bude stáť tunel. Takže keď pán minister Počiatek podpisuje takúto zmluvu za 45 % expertnej ceny, je to reálna cena. Ak by to podpísal minister Figeľ, ktorý nemal inú možnosť, minister si nemôže medzi firmami vyberať, ktorá sa mu páči viacej, dopadlo by to tak, a, mimochodom, je tu minister spravodlivosti, že firma, ktorá by bola takto vylúčená, by sa odvolala na ÚVO, keď nie na ÚVO, tak na príslušné súdy, ktoré by nariadili, aby tam bola naspäť zaradená. Ak by to už nebolo možné, muselo by sa jej vyplatiť odškodné.
Takže vláda trestuhodne nekonala, a preto sa nečudujte opozičným poslancom, že používajú expresívne slová typu, že tu sa kradlo v stámiliónoch, podvádzalo sa, okrádali sa drobní živnostníci, vláda nekonala, poslanci strany SMER odmietali takéto návrhy. A boli tu návrhy aj z opozície o zákone o konkurze a reštrukturalizácii.
Mimochodom, zákon o konkurze a reštrukturalizácii rieši situáciu, keď firma je už insolventná, väčšinou má viacej dlhou ako majetku, firma je insolventná. (Reakcia predkladateľa.) Dobre, tak zostanem len pri tom, že je insolventná. A je to zlá situácia pre každú firmu. A väčšinou sa v takej situácii ocitnú firmy, ktoré sú v druhotnej platobnej neschopnosti, ktorým za ich výrobky, za ich služby nebolo zaplatené. Z rôznych dôvodov im to nebolo zaplatené.
Ale ešte raz podčiarkujem ten príklad firmy TSS GRADE, Doprastavu, Váhostavu, tam gro ich biznisu je so štátom a štát im pravidelne platil stámilióny. Takže do toho prišla situácia, mimoriadnu schôdzu zvolal pán predseda Pellegrini, do toho prišlo skrátené legislatívne konanie, to sa prerušilo, odvolával sa podpredseda Národnej rady, údajne pre vytendrované lacné diaľnice.
Mimochodom, to musím povedať, áno, aj my sme odvolávali pána Richtera za to, čo spôsobil ako generálny tajomník strany SMER, teda že odporúčal starostom firmu Star EU, odvolávali sme Roberta Fica za kauzu emisií, ešte za prvej vlády, ktorú, prísne vzato, spôsobil minister za SNS, ale my sme vyvodzovali politickú zodpovednosť za korupciu, za klientelizmus, za zlodejiny, za predražovanie. Vy ste teda chceli, ešte asi chcete vyvodzovať politickú zodpovednosť za to, že tu niekto vo férových súťažiach vytendroval primeranú cenu porovnateľnú s cenou v okolitých krajinách, to podotýkam, porovnateľnú s cenou v okolitých krajinách. Ja sa pýtam, prečo máme mať na Slovensku dvakrát, trikrát drahšie diaľnice ako v okolitých krajinách Európskej únie? Máme na Slovensku snáď vyššiu priemernú mzdu? Ja si myslím, že skôr ju máme nižšiu. Tak prečo cena diaľnic má byť vyššia ako ich cena v okolitých krajinách. Takže tento prípad odvolávania Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady vstúpi do učebníc politológie, pretože za úsporu verejných financií niekoho odvolávať, no to je pre mňa dosť prekvapujúce. A bude to v učebniciach politológie.
Chaos pokračuje, v prvom čítaní máme návrh Obchodného zákonníka, s ktorým, ako povedali kolegovia, v mnohom sa dá súhlasiť, ale s tými bodmi, ktoré sa tam dotýkajú konkurzu a reštrukturalizácie, tak naozaj nemôžeme súhlasiť, aby štátna rozvojová a záručná banka z verejných zdrojov, ktoré vznikajú od občanov Slovenskej republiky, lebo vláda nemá vlastné zdroje, ktoré sú tam na to, aby boli zábezpekou v prípade nejakého krachu určitej banky na výplatu občanov, vyplácala dlhy za Širokého. Tak toto teda, nie, občania nemajú čo platiť, dlhy za Širokého. A už vieme teraz, preto hovorím o chaose, ten chaos pokračuje, že ani to, čo máme pred sebou, nebude platiť, v druhom čítaní sa tu objaví pozmeňujúci návrh. Ešte ho nikto nevidel, ale už sme počuli premiéra, že už licituje, už dvihol tú cenu odškodnenia, ale znova z peňazí nás všetkých chce zaplatiť dlhy za Širokého. Tak s tým súhlasiť nemôžeme.
Preto považujeme túto reštrukturalizáciu, tak ako aj predchádzajúce, ktoré som spomínal, za účelové, ak firma má viacej majetku ako dlhov, ak firma v najbližších mesiacoch alebo dňoch očakáva väčšinu od štátu, NDS-ky, 57 mil. že dostane, že má pohľadávok za 17 mil. aktív, je to účtovná závierka za rok 2014, prečo taká firma vôbec išla do reštrukturalizácie? No dôvod je tu vždycky ten istý. Je to okradnutie drobných živnostníkov, tak ako to bolo pri firme TSS GRADE, tak ako to bolo pri Doprastave. Toto nie je systémové opatrenie. A som zvedavý, čo poviete tým živnostníkom, ktorí boli v tamtých reštrukturalizáciách takto obabraní.
Preto v druhom čítaní KDH spolu aj s ďalšími opozičnými stranami predloží také riešenie, aby živnostníci dostali 100 %, za 100 % svojej pláce dostali 100 % pláce, svojich peňazí, ktoré si zaslúžia, ale nie tak, aby to išlo z verejných zdrojov, ale tak, aby to zaplatili akcionári Váhostavu, majitelia Váhostavu. Toto je správne a systémové, a nie riešenie otvoriť Pandorinu skrinku tak, že tu štát bude za nezodpovedných podnikateľov platiť dlhy. Občania Slovenska budú platiť dlhy za nezodpovedných oligarchov? Toto chceme, aby aj ďalší teraz začali týmto spôsobom fungovať? A štát vždycky bude za nich platiť? Preto s takým niečím nemôžeme súhlasiť a v druhom čítaní predložíme naše riešenie, ktoré nebude retroaktívne, nebude na úkor verejných zdrojov a bude systémové. Ďakujem pekne.