Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.12.2015 o 17:51 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.12.2015 15:47 - 15:49 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.12.2015 15:33 - 15:34 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.12.2015 15:20 - 15:23 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi krátko by som zareagoval aj na to, čo bolo v rozprave aj v úvodnom slove. Chcel len zopakovať to, čo povedal aj navrhovateľ, aj druhý navrhovateľ vo svojom vystúpení, kolega Radošovský, som presvedčený o tom, že tak, ako prišiel zoznam tých základných potravín do pléna Národnej rady, keď prišiel s pozmeňujúcim návrhom na konci rozpravy, keď poslanci sa do poslednej chvíle v druhom čítaní nedozvedeli, ktoré potraviny, ktoré tie základné potraviny budú mať zníženú DPH, a na konci rozpravy pozmeňujúcim návrhom, tak to bolo úplne nedôstojné. Už len preto, lebo tie základné potraviny naozaj kupujeme všetci, všetci občania Slovenska, niekedy až dennodenne. A takto legislatívny proces nemá vyzerať, aby bez odbornej debaty, bez pripomienkového konania k vládnemu návrhu zákona o DPH prišlo tu pozmeňujúcim návrhom na konci debaty bez toho, aby sa opoziční poslanci nemohli vyjadriť.
A preto toto je reakcia aj na tak, ako vláda zadefinovala základné potraviny. A my sme presvedčení, teda navrhovatelia sú presvedčení, ja spolu s nimi, sú to moji kolegovia z klubu KDH, sme presvedčení o tom, že občania na Slovensku si zaslúžia mať zníženú DPH aj na zdravé čerstvé ovocie a zeleninu a že si zaslúžia mať zníženú DPH na vajcia a že si zaslúžia, aby bol upravený aj ten zoznam sladkovodných rýb, ktoré v tom pozmeňujúcom návrhu, ktorý tu bol predložený na poslednú chvíľu, bol zadefinovaný. Aby to bolo upravené, aby tam naozaj ten jeseter nemal čo hľadať. Naozaj to nie je základná potravina pre Slovákov bežná, nevyhnutná základná potravina pre život občanov Slovenska. Preto v tomto návrhu sú zadefinované znížená DPH na čerstvé zdravé ovocie, zeleninu, vajcia a upravený zoznam rýb.
Ak sú výhrady voči nášmu zoznamu, my to predkladáme verejne, dopredu, bola tu diskusia, mohli ste k tomu vystúpiť, mohli ste to rozšíriť ten zoznam alebo možno upraviť. Taký návrh tu nepadol, tak ja toto mlčanie aj od vládnych poslancov považujem za súhlas s nami predloženým návrhom tejto novely, a preto očakávam, že túto novelu podporia a stretneme sa v druhom čítaní v januári.
Skončil som. (Reakcie z pléna a smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 2.12.2015 15:14 - 15:16 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016. 
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2015 17:51 - 17:53 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí na mňa reagovali. Naozaj ak si spojím faktickú poznámka pána Osuského s tou faktickou poznámkou pána Lipšica, tak mi to síce vychádza ako čierny humor alebo smiech cez slzy, lebo tu hovoril pán Osuský o pohostinnosti a pán Lipšic o tom, ako táto vláda priviezla väzňov z Guantánama, tých skutočných teroristov, ako keby chcela dokázať, teda to je ten čierny humor, pohostinnosť Slovákov. Je to naozaj veľmi vážna záležitosť, keď na Slovensko vláda doviezla skutočných teroristov ôsmich a ešte ich zabezpečenie je na takej úrovni, že keď tam zasahuje nejaké komando, tak je to natočené a pustené do sveta. A tým sa priamo ohrozia všetci občania Slovenska. Ako táto vláda pracuje, ako minister vnútra pracuje, ako pracujú bezpečnostné zložky v tomto štáte? Ideme im dávať ďalšie právomoci, ktoré sú na osemnástich stranách uvedené, niektoré sú na to, ako Vojenské spravodajstvo má narábať s jedmi, s drogami, so zbraňami. Toto im chceme dať, keď oni nevedia ani ustrážiť to, že zasahujú proti skutočným teroristom a ešte sa to dostane na web? My im ideme posilniť právomoci, keď ani nevieme poradne, čo tam robia, s čím všetkým kšeftujú, chceme im dať právomoci, aby kšeftovali s drogami, s jedmi, zbraňami? Bez účinnejšej kontroly, pod rúškom boja proti terorizmu odrazu tu nadobudnú také právomoci, že budú si môcť robiť hocičo a kontrolovať na ceste každé jedno auto, prehľadať komplet celé auto. O tom by mala byť debata odborná debata, a nie debata v skrátenom legislatívnom konaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2015 17:31 - 17:45 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj, pán predseda, mne išlo o dodržiavanie rokovacieho poriadku. A naozaj keď tu nie je nikto z navrhovateľov, tak asi dosť ťažko sa dá diskutovať, lebo od vládnych poslancov teda neočakávam, že budú vysvetľovať to, čo je predložené, takže nádejam sa, že pán minister tu zastupuje vládu, takže vystúpi v rozprave , tak ako je jeho zvykom, a niektoré otázky, ktoré tu kladú hlavne opoziční poslanci, budú ním zodpovedané. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Zjednali sme nápravu, takže máte to k dispozícii, môžete pokračovať v rozprave.

Zajac, Pavol, poslanec NR SR
Áno, všimol som si to, ďakujem. Vážený pán minister, dámy a páni, bezpečnosť pre občanov na Slovensku je prvoradou úlohou štátu a v tom sme zajedno. O toto ide nám všetkým, aj opozícii, aj vláde. To nie je o tom, že vláda chráni občanov, snaží sa chrániť občanov pred teroristami a opozícia že to nechce. Takto vôbec otázka nestojí. Už aj dnes máme na Slovensku legislatívu, ktorá umožňuje takúto nekalú činnosť postihovať. Nebudeme sa predsa tváriť, že nemáme zákony na to, aby sme podvodníkov, zlodejov, lumpov, ale aj teroristov nemohli postihovať podľa našich zákonov. Takže dneska takúto legislatívu máme a vláda podľa toho, čo predložila, sa minimálne tvári, že tieto postihy voči teroristom chce sprísniť.

Dámy a páni, ja som si pozrel dôvodovú správu aj ku skrátenému legislatívnemu konaniu ohľadom zmeny ústavy, aj na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení Trestný zákon. Pán minister, neviem, či viete alebo neviete, či vám to vaši ľudia povedali, obe tieto dôvodové správy sú rovnaké, od slova do slova sú obidve tieto dôvodové správy rovnaké. Ja neviem ja keď si čítam návrh na zmenu ústavy a návrh na zmenu Trestného zákona, tých 18 strán, ktoré tam sú, ja si nemyslím, že dôvody na predloženie aj ústavy, aj tých všetkých vecí, ktoré sú v tom samotnom vykonávacom zákone, sú tie isté. Prečo si vaši ľudia nedali aspoň tú prácu, aby tieto dôvodové správy napísali poctivo, a nie tak, že návrh na skrátené legislatívne konanie je v jednom aj v druhom prípade taký istý.

Mimochodom, v tomto návrhu v dôvodovej správe je písané, že hoci na území Slovenskej republiky v tejto súvislosti, teda v súvislosti s teroristickými útokmi, doteraz nebol vykonaný teroristický útok, potenciálnu hrozbu takého útoku v blízkej budúcnosti nemožno vylúčiť. Toto je veľmi múdra veta. Myslím si, že túto vetu ste mohli do dôvodovej správy napísať aj pred rokom, aj pred piatimi, aj pred štrnástimi rokmi, aj po teroristických útokoch na dvojičky v New Yorku, pretože naozaj potenciálnu hrozbu teroristického útoku v blízkej budúcnosti nemožno vylúčiť. Naozaj hrozba terorizmu je latentná, nikto ju nechce privolávať, ale ako je latentná môže sa to udiať aj na Slovensku, samozrejme.

A, mimochodom, v tejto súvislosti chcem položiť aj vládnym poslancom, aj pánovi ministrovi takú otázku, na ktorú si sám aj odpoviem. Viete, kedy sa Slovensko objavilo na stránke Islamského štátu ako nepriateľský štát? Teraz v lete, keď bolo zverejnené video, na ktorom bol zásah voči väzňovi z Guantánama, ktorého sem vláda doviezla, to bolo, väzňa, podľa môjho názoru bývalého teroristu, ktorého vláda priviezla na Slovensko, keď voči nemu bol vykonaný určitý záznam, ktorý unikol. A to vytýkam tejto vláde, že tento záznam unikol na sociálne siete. Potom následne sa Slovensko objavilo ako nepriateľský štát Islamského štátu. Vtedy, si myslím, nám prvýkrát zahrozila aj tá teroristická hrozba. Ale za toto je zodpovedná táto vláda a tajné služby tejto vlády a všetky bezpečnostné zložky, ktoré sú pod vládou. K takému úniku takého videa nemalo dôjsť.

Robert Fico veľmi dobre pozná prieskumy, ktoré boli aj medializované v posledných dňoch, o tom, ako ľudia sa boja utečencov, migrantov, terorizmu. Ľudia sledujú televíziu, médiá, internet. A hoci na Slovensku ešte ani nevideli utečenca migranta, hoci, pánboh zaplať, na Slovensku ešte nebol žiaden teroristický útok, tak ľudia sa toho obávajú, pretože naozaj sledujú tieto médiá. A Robert Fico ich dennodenne straší tak, že týmto strachom kŕmi a vyvoláva hystériu. Každý deň posiela raz desať, raz dvadsať nejakých policajtov do Slovinska, do Chorvátska. Dneska sme vyslali päť vojakov do Mali. Robert Fico v priamych záznamoch televíznych kamier na hranici s Maďarskom robí nácvik zadržania utečencov so všetkými zložkami tohto štátu. Ak mu ide skutočne o riešenie bezpečnosti občanov Slovenska, tak nech nevyvoláva hlavne tú hystériu na Slovensku.

Mimochodom, kolega Krajcer tu spomínal českého ministra Sobotku, tak ja ho spomeniem tiež. Je to tak isto predseda sociálnodemokratickej strany, socialista. A aké vyjadrenie v posledných dňoch má premiér Sobotka ohľadom tejto utečeneckej a protiteroristickej agendy? Premiér Sobotka upokojuje situáciu v Česku tak, že hovorí o tom, že občania Česka sa nemusia obávať týchto útokov, vláda robí všetko pre to, aby zabezpečila túto elementárnu bezpečnosť občanov. Ale hovorí občanom Česka, že: „Nebojte sa, všetko je zabezpečené, môžete sa zúčastňovať aj vianočných trhov, aj všetkých ďalších akcií, môžete chodiť na športové podujatia.“ Upokojuje u nich tú situáciu. Premiér Robert Fico, tak isto predseda sociálnodemokratickej strany, takýto strach ešte viacej vyvoláva, takúto hystériu neustále šíri. V čom je ten rozdiel? Je v tom, že v Česku nie sú v najbližšom období voľby, na Slovensku sa blížia v marci parlamentné voľby, a premiér Robert Fico na tému ochrany občanov Slovenska pred migrantmi pred teroristami si robí svoju agendu.

A ja vám poviem, prečo to robí, prečo túto hystériu a strach šíri Robert Fico. Potrebuje prekryť kauzy, ktoré sa spájajú so stranou SMER v poslednom období. A to je naozaj to, že bolo zverejnené, že bývalý poslanec strany SMER nosil z Hornonitrianskych baní peniaze, vratky, milióny eur nosil zabalené v alobale. A viete, kam toto nosil? Bolo to pre vedenie strany SMER alebo Úrad vlády. (Reakcia z pléna.) Vás to rozčuľuje, pán kolega, ale to je k téme, hovorím, čo chce premiér Robert Fico vyvolávaním tejto hystérie prekryť. Chce prekryť tému toho, že už viac ako tisíc zdravotných sestier dalo výpovede? Chce prekryť touto hystériou... (Reakcia z pléna.) Prihláste sa s faktickou poznámkou, môžete v nej hovoriť, hovorím k téme. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Hovoríme, pán poslanec, o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, čiže vyjadrujeme sa k tomu, či má byť skrátené alebo nemá byť skrátené to konanie. Na obsah toho budeme mať možnosť hovoriť v prvom čítaní, ak ho o chvíľku odsúhlasíme. Nech sa páči.

Zajac, Pavol, poslanec NR SR
Nehovorím o obsahu, hovorím, prečo sem vláda prichádza so skrátením legislatívnym konaním. V tejto situácii keby jej išlo o vec, tak s tým príde v normálnom legislatívnom konaní a nemusí prísť v skrátenom legislatívnom konaní. A hovorím o tom, že vláde a premiérovi Robertovi Ficovi ide o vytĺkanie politického kapitálu a šírenie strachu a hystérie na Slovensku pred možnou hrozbou terorizmu a migrantov. O tom hovorím. A hovoríme o tom, že Robert Fico chce prekryť kauzy, ktoré sú spájané s vládou a s vládnymi poslancami, ako je balenie do alobalov miliónov eur ako vratiek z Hornonitrianskych baní, ako je téma výpovede zdravotných sestričiek, ako je odchod súkromného prepravcu RegioJet-u medzi Košicami a Bratislavou, Robert Fico toto potrebuje prekryť, potrebuje prekryť to, že tu jeho vláda podpísala PPP projekty na diaľnice a keď sme to začali stavať z eurofondov, tak sa ušetrili občanom Slovenska dve miliardy eur, dve miliardy eur. Pýtame sa, kde tie dve miliardy mali skončiť, komu vo vrecku mali skončiť tie miliardy. Robert Fico nechce, aby sa o týchto témach rozprávalo, preto túto tému a strach pred terorizmom, migrantmi neustále šíri, živí. A pomáhajú mu v tom viaceré médiá.
A poukázal som na to, že v susednej Českej republike, ktorá je v podobnej situácii, v podobnej situácii premiér sociálnodemokratickej strany postupuje inak a upokojuje situáciu. (Reakcie z pléna.) Páni kolegovia, prihláste sa s faktickou, ja rád s vami budem diskutovať, môžete sa aj do rozpravy prihlásiť.

Dámy a páni, vláda prišla v skrátenom legislatívnom konaní so zmenou ústavy, so zmenou ústavy. Ak ju myslí vážne, tak na najvyššej úrovni mali byť rokovania aj s opozíciou o možnej podpore tejto zmeny ústavy. Ale my si tú zmenu ústavy nepredstavujeme tak, že sudca bude namiesto troch dní mať až šesť dní na to, aby rozhodol o vzatí do väzby. Aj keď tento podozrivý bude podozrivý z terorizmu, tak nie je dôvod predlžovať túto lehotu z troch dní na šesť dní. Ja nepoznám sudcu, ktorý bude mať záujem túto lehotu naťahovať. Ja si myslím, že väčšine sudcov budú postačovať tieto tri dni. A o tom sa tu rozprávame.
Alebo potom sa naozaj musíme zamýšľať nad tým, o čo tejto vláde ide, keď sem prišla s takýmto skráteným legislatívnym konaním ohľadom ústavy. Možno jej vôbec nejde o to, aby naša ústava bola zmenená. Možno jej ide o Trestný zákon, o tých 18 strán, ktoré máme predložené ako novelu. A tam naozaj sa nachádzajú veci, ktorým posilňujete SIS, posilňujete Vojenské spravodajstvo, dávate také právomoci aj SIS, aj Vojenskému spravodajstvu, ktoré sú neprimerané, ktoré zasahujú do slobody jednotlivých občanov na Slovensku. A pod rúškom boja proti terorizmu chcete dať takéto navýšené právomoci týmto tajným službám. Sú tam veci, s ktorými možno by sa dalo súhlasiť, a sú tam veci, ktoré bude treba vypustiť. Ale bolo by vhodné na takéto zásadné zásahy nielen do ústavy ale aj do tých ďalších zákonov, tuším je 15 tých zákonov, normálne legislatívne konanie, a nie teraz pred Vianocami sem prísť, hodiť nám to tu a o dva dni to prijať alebo neprijať, aby to marketingovo Robert Fico mohol používať v televíznych diskusiách ako silno bojujeme proti terorizmu, aby túto tému mohol ťahať až do volieb. V prípade, že opozícia povie , že za také niečo nezahlasuje tak ako to je dneska napísané, za to nezahlasujeme, bude môcť dávať opozícii psiu hlavu a hovoriť o tom, že opozícia nechce chrániť terorizmus. Ešte raz zopakujem na záver, bezpečnosť je prvoradou úlohou štátu a je to povinnosť nás všetkých a vláde a Robertovi Ficovi by malo ísť o to, aby na téme bezpečnosti sa nevytĺkal politický kapitál, ale aby sme k tomu našli spoločné stanoviská. Toto skrátené legislatívne konanie nepodporím ani ja a nepodporí ho ani klub KDH. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.12.2015 17:25 - 17:25 hod.

Pavol Zajac
Vážená pani predsedajúca, pani spravodajkyňa, dámy a páni, v prvom rade, pani predsedajúca, poprosím, aby bol dodržiavaný rokovací poriadok a pán navrhovateľ bol prítomný. V opačnom prípade dajte prerušiť rokovanie o bode programu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2015 10:51 - 10:52 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.

Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.

Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.

Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona prerokovali výbory do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016.Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2015 10:00 - 10:01 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.

Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona prerokovali výbory do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016. Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2015 9:22 - 9:28 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán kolega navrhovateľ, spravodajca, dámy a páni, veľmi krátko sa vyjadrím, lebo môj kolega Ján Hudacký podrobne predstavil návrh zákona o pomoci ľuďom, ktorí sa dostanú do situácie, keď sú podľa európskej legislatívy označovaní tak, že sú energeticky chudobní, je to pomerne taký neznámy legislatívny pojem na Slovensku, ale európska legislatíva ho takto určuje, to znamená, sú to ľudia, ktorí nemajú z určitých objektívnych alebo subjektívnych dôvodov na to, aby mohli si zaplatiť aspoň minimálne energie potrebné na vykurovanie, varenie, svietenie. A náš návrh zákona je o cielenej solidarite. To znamená, aby sa pomohlo objektívne tým ľuďom, tým domácnostiam, ktoré nemajú na to, aby si mohli zaplatiť aspoň tie minimálne energie potrebné na živobytie. A som presvedčený aj ja, aj my v KDH sme presvedčení, že solidarita musí byť cielená a pomáhať sa musí naozaj tým ľuďom, domácnostiam, ktoré to naozaj potrebujú. Nemôže byť určitá sociálna pomoc robená plošne, tak ako to občas robí táto vláda.
Kolega Hudacký tento návrh zákona pripravoval už veľmi dlho a naozaj v čase, keď sa zaoberal touto myšlienkou a prípravou tohto návrhu zákona, tak ešte ani táto vláda na čele s Robertom Ficom ani len netušila, že ceny ropy a následne aj plynu pôjdu na svetových trhoch výrazne dole a že dospeje sa pred marcovými voľbami k tomu, že vláda vymyslí určité vratky za plyn. Tak to ona nazvala. A dnes na začiatku decembra nevie pomenovať ani minister financií, ani minister hospodárstva poslancom Národnej rady a ani len občanom Slovenska tieto vratky za plyn, akým spôsobom ich chce za plyn realizovať, akým kľúčom, akou vyhláškou toto bude realizované?A prečo o tom hovorím? Nuž je to preto, lebo som presvedčený, že, tak ako to bude nastavené, tieto takzvané vratky za plyn alebo táto sociálna pomoc bude realizovaná plošne a bude realizovaná aj pre tých, ktorí to možno ani nepotrebujú. A preto hovorím o tom, že solidarita, sociálna pomoc, aj podľa sociálnej náuky cirkvi má byť cielená, nemá byť plošná. Nemá sa pomáhať vratkami za plyn tomu, kto tak vytápa napríklad svoj bazén. A preto v tomto návrhu zákona definujeme to, že bude existovať inštitúcia, úrad, ktorý bude posudzovať či tá-ktorá domácnosť podľa svojho príjmu a podľa počtu ľudí v nej naozaj je v takej situácii, že potrebuje takúto sociálnu pomoc, alebo či sa naozaj dostáva do situácie, keď sa dá vyhlásiť za energeticky chudobnú. A aj keď to spôsobí určité administratívne náklady, tak som presvedčený aj spolu kolegami, s ktorými to navrhujeme, že sa to oplatí, takto cielene pomáhať týmto jednotlivým domácnostiam a naozaj pomôcť tým ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú, pričom je jedno, či budú topiť drevom alebo budú topiť plynom, alebo, samozrejme, či používajú na svietenie elektrickú energiu. Ale takto cielene tento úrad by ich mal posúdiť, tak ako sa dneska posudzuje na úradoch práce hmotná núdza. Hmotná núdza príslušných jednotlivých žiadateľov sa posudzuje podľa ich príjmu, podľa ich životnej situácie, podľa ich počtu v domácnosti. Podobným spôsobom by sa mala posudzovať aj energetická chudoba. Tí ľudia, ktorí naozaj v tej situácii budú, požiadajú o to príslušný úrad. Ten úrad to posúdi spolu aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vlastne riadi a reguluje ceny energií na trhu. Preto by som chcel poprosiť vás aj vládnych poslancov, o podporu tohto návrhu zákona, ktorý je cielenou podporou, cielenou solidaritou s tými, ktorí to naozaj skutočne potrebujú. Som presvedčený o tom, že do budúcnosti takýto návrh zákona na Slovensku budeme potrebovať, aj keby náhodou dnes vládni poslanci ho neschválili. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis