Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

15.5.2012 o 17:29 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.7.2012 16:47 - 16:48 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcel by som podporiť svojho predrečníka v tom, že zavedenie inteligentného dopravného systému v našej republike ako súčasť Európskej únie je veľmi potrebné. Čo vyvoláva pochybnosti u všetkých predrečníkov je to, tá čiastka, ktorá tam je, 150 miliónov od roku 2014 do roku 2020, z toho 120 miliónov, pán kolega Hlina, nám prispeje na to Európska únia podľa tých podkladov, ktoré máme.
Ale projektovo-technologicky, tak ako som si to prečítal, mi to pomerne dosť silne pripomína zavedenie mýta na Slovensku. A mýto, keď sa zavádzalo za prvej Ficovej vlády v tejto republike, dopadlo tak, že súťaž na mýto skončila tým, že dvaja uchádzači boli vylúčení a tretí o 6 miliárd Sk, ktorý mal najväčšiu ponuku, to nakoniec vyhral. Takže s inteligentným dopravným systémom, samozrejme, súhlasíme, ale prípravu, projekt, poradcu a hlavne súťaž na tento dopravný inteligentný systém budeme aj poslanci, ale dúfam, že aj verejnosť, prísne sledovať, aby to nedopadlo tak, ako kolega Hlina hovoril, ako vždycky. To znamená 150 miliónov? Päťdesiat miliónov? Tristo miliónov? Kto to dneska vie povedať? Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2012 13:52 - 13:54 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem vám za vaše vystúpenie, pani Nicholsonová.
Naozaj s filozofiou vášho návrhu plne súhlasím. Pracovať sa musí oplatiť viacej, ako poberať sociálne dávky. A dnes už nehovoríme len o rómskej komunite, naozaj bavíme sa aj o majorite. S čím dobre vo vašom vystúpení nesúhlasím, je, keď ste spomínali komunálnych politikov, myslím starostov, že len pred voľbami. No, oni to robia celé štyri roky. Aj u nás v okrese poznám plno starostov, ktorí na aktivačných prácach zamestnávajú konkrétne rómsku komunitu, len je problém v tom, keď má starosta na starosti 150 aktivačných pracovníkov, on to už nevládze manažovať.
Bol som veľmi rád, keď ste spomenuli cirkev ako pozitívny príklad toho, ako dokáže pracovať s touto komunitou. Pán Kuffa by vedel rozprávať zo skúseností svojho brata, ale aj u nás v okrese máme pána farára Mekela, ktorý pracuje s Rómami dlhodobo, Komunitné centrum, chránená dielňa a veľmi dobré výsledky.
Takže zhrniem to, ak to dokáže cirkev, ak to dokážu starostovia, prečo to nedokáže štát? Naozaj máte pravdu. Poďme sa pozrieť do lesov, k riekam, k potokom, ku priekopám. Štát predsa vlastní štátne podniky, ako lesy, povodia, meliorácie. Prečo tam sa títo ľudia nemôžu zamestnať? A keď sa nezamestná, tak tú dávku proste bude mať nižšiu. Musí štát začať s týmto niečo robiť. Spoločnosť je zhrozená z toho, ako si niektorí ľudia navykli chodiť raz do mesiaca na poštu pre svoju dávku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 28.6.2012 14:38 - 14:40 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, za siahodlhé vysvetlenie. Rozumiem tomu, že po desiatich rokoch skúmať ten postup nebolo pre vás jednoduché, ale cez to všetko sa nečudujte ani mne, ani ďalším kolegom, ani širokej verejnosti, že takúto otázku kladieme, keď pán minister Richter dostane otázku od novinárov, akú bakalársku prácu robil alebo vypracoval a nevie ju pomenovať. Myslím si, že všetci, čo sme absolvovali vysokú školu a robili sme diplomovú alebo bakalársku prácu, tak si na ňu pomaly celý život pamätáme. Konkrétne aj ja, keď som ju robil pred, dvadsaťdva rokov je tomu, čo som robil diplomovú prácu, a si veľmi dobre pamätám, akú tému a ako som na nej pracoval. Tie všetky výpočty by som už dneska nevedel urobiť, ale určite viem, o čom bola, pretože, keď niekto trávi pol roka, rok alebo rok a pol prácou na takejto téme, tak si to pamätá celý život.
A moja taká podotázka je, v tom celom vysvetlení som nepostrehol, kto 18. januára 2002 podpísal bakalárske diplomy, lebo ste to spomínali, že štatutárny zástupca, ale kto to konkrétne bol?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2012 14:13 - 14:15 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem ti pekne, Jozef, za tvoje vystúpenie. Chcem len, si dôkazom toho, že aj v tvojom požehnanom veku patrí ti miesto v tomto parlamente. Na margo toho včerajšieho môjho vystúpenia, keď štátostrana nominuje, do štátnej a verejnej správy nominuje ľudí v dôchodkovom veku. Teba do tohto parlamentu dostali občania aj prekrúžkovaním.
Chcem zvýrazniť, občania požadujú viacej volebných obvodov. Pán Sulík, treba ísť mimo Bratislavu, ľudia to chcú, nechcem tu nijakú roztržku vyvolávať a takisto chcem podotknúť a zvýrazniť tvoje vystúpenie a podporu systému jeden mandát stačí. Naozaj tu nejde len o plat. Naozaj sa dá robiť takáto zodpovedná robota iba jedna, viac týchto prác sa nedá stihnúť zodpovedne.
Ešte jednu vec si spomenul, ktorú aj ja som na klube spomínal, a to je pri znížení počtu poslancov v takom pomerne výraznom, o jednu tretinu, môže v budúcnosti dochádzať k rozdielu medzi vládou, vládnou koalíciou a opozíciou oveľa tesnejšie. To znamená, môže stáť v budúcnosti vláda na jednom, dvoch poslancoch a môže to vyvolávať aj politickú krízu a prípadné parlamentné, predčasné parlamentné voľby, ako sme toho síce aj pri 150 poslancoch boli svedkami, nám nepomôžu v nejakej ročnej úspore na poslancoch, lebo jedny parlamentné voľby, viete dobre, že nás stoja 200, 250 miliónov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

15.5.2012 17:29 - 17:33 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Určite nie som rasista voči seniorom. Povedal som, že si seniorov nesmierne vážim. Hovoril som o práci v štátnej a verejnej správe, o súbehu, o odkaze občanom tejto republiky, o tom, ako desaťtisíce dôchodcov robia v štátnej správe a zároveň na úradoch práce platíme desaťtisíce absolventov škôl, ktorí sa nemôžu uplatniť v tejto republike a sú odkázaní na to, aby išli do sveta. Hovoríme o elektronizácii v štátnej správe. Prepáčte, ale poznám úrady, kde 90 % pracovníkov sú dôchodcovia a nie sú schopní už s modernou výpočtovou technikou pracovať.
Čo sa týka pána Macha, pán Hlina, tak pán Mach ešte nie je v dôchodkovom veku. Pokiaľ viem, má vek 60 rokov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2012 17:26 - 17:26 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán predseda parlamentu, kolegyne a kolegovia, dovoľte aj mne sa vyjadriť k návrhu na voľbu riaditeľa NBÚ. Strana KDH považuje, ale aj ja osobne považujem Národný bezpečnostný úrad za veľmi dôležitý orgán v tomto štáte a jeho riaditeľa za plne výkonnú funkciu. Tí z vás, ktorí nepoznáte NBÚ, ani ja ho veľmi nepoznám, som sa skúsil porozprávať s ľuďmi, ktorí prešli previerkou NBÚ. A NBÚ dneska má informácie o vplyvných ľuďoch v tomto štáte. A tie informácie sú veľmi dôverné a veľmi podrobné. Takisto je to aj o firmách a takisto je to, ako pán Frešo spomínal, o styku, o medzinárodnom styku, styku s transatlantickými štruktúrami, ako je napr. NATO.
Neviem posúdiť vplyv pána Magalu na zastavenie Gorily. Naozaj si myslím, že by bolo najlepšie, keby táto kauza bola vyšetrená, ale k čomu sa viem vyjadriť, je to, čo som si prečítal v životopise pána Magalu. Veľmi ma prekvapilo, keď som sa dočítal, že pán Magala v tomto roku dosiahne vek 69 rokov. Pripomínam, že riaditeľa NBÚ volíme na 7 rokov. A ako som už spomínal, je to plne výkonná funkcia. Rozumiem tomu, že pán Robert Fico a vláda chce mať ako riaditeľa NBÚ svojho človeka. Plne to rešpektujem. Ale pýtam sa, aký odkaz, aký message dáva vláda občanom tejto republiky. Hovoríme, že máme v tejto republike 35-percentnú nezamestnanosť absolventov škôl, nevraviac o tom, že v štátnej a verejnej správe pracujú desaťtisíce ľudí, ktorí poberajú dôchodok, pričom to je jedno, či je starobný alebo výsluhový. Nemám nič proti seniorom, ale naozaj si myslím, že súbeh poberania dôchodku a práce v štátnej a verejnej správe by mal byť zrušený. Táto vláda má na to dostatok mandátov v Národnej rade a malo by to byť zrušené už len preto, aby naši absolventi škôl nemuseli chodiť po svete, po Írsku a dievčatá robiť aupairky. Ja viem, že poviete, že to nesúvisí s voľbou riaditeľa NBÚ. Ale súvisí to s ňou. Čo si majú povedať občania tejto republiky, keď sa dozvedia, že pán Magala bude mať v tomto roku 69 rokov a volíme ho na sedemročné plne funkčné obdobie, výkonné obdobie? Takže ja osobne nepodporím a, predpokladám, aj moji kolegovia z klubu KDH nepodporia túto voľbu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis