Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

25.10.2019 o 13:11 hod.

doc. MUDr. PhD. MHA

Andrea Kalavská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 13:11 - 13:16 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Prepáčte. Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ja ti odpoviem, Marek, ale nesmej sa, dobre. Takže veľmi pekne ďakujem za tie otázky.
Ja stále hovorím, ono by to bolo, prosím vás, ideálne, keby to bolo prijaté spolu. Tento zákon dokáže žiť aj bez stratifikácie, ale oveľa väčší efekt budeme mať, keď bude žiť spolu so stratifikáciou.
V rozpočte, idem postupne, v rozpočte je alokovaných 13 mil. v rámci policy change stĺpa, ktoré teda sme bojovali s pánom ministrom Kamenickým, na následnú zdravotnú starostlivosť. To nie sú len ústavné lôžka, tam sú aj domy ošetrovateľskej starostlivosti, následné lôžka.
Potom ja som veľmi, a teda asi poznáte môj názor, ja veľmi tlačím na to, aby pacient čím skôr mohol ísť domov. My chceme posilniť agentúry domácej ošetrovateľskej. Tam by sme chceli zaviesť aj, aj reguláciu, aby teda aj pre pacientov na lazy boli tieto agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Ja som sľúbila mnohým sestrám, ktoré práve poskytujú túto, túto službu, že im sa neoplatí autom chodiť do vzdialených regiónov. Čiže toto chceme, aby aj ľudia na lazoch, vo vzdialených regiónoch mali možnosť domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Takisto veľkú časť týchto finančných prostriedkov by mali poberať aj tie tímy, mobilné paliatívne tímy, aby nám ľudia v dôstojných domácich podmienkach mohli zomierať. A takisto by som bola veľmi rada, aby boli vybudované aj kamenné paliatívne oddelenia.
Ako sa to, ako to nezneužiť? Ja už som dala list zdravotníckym zariadeniam, všetkým štátnym zdravotníckym zariadeniam, kde je jasná otázka, aby nám zadefinovali, koľko, kde môžu rozšíriť lôžok následnej starostlivosti, v akom časovom horizonte sa budú rozširovať lôžka následnej starostlivosti a koľko môže vzniknúť nových lôžok paliatívnych oddelení.
My sme mali rokovanie so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, kde je jasná stopka na zazmluvňovanie nových poskytovateľov následnej alebo dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Aby sme išli v kontexte stratifikácie, najprv sa musíme pozrieť na naše nemocnice, ako budú vyzerať, kto bude koľko redukovať a v akom čase akútnych lôžok, kto v akom čase ich bude reprofilizovať na následné lôžka a potom sa môžeme baviť o tom, či niekde treba, aby vzniklo na zelenej lúke nejaké súkromné alebo aj štátne zdravotné zariadenie, ktoré poskytuje následnú starostlivosť.
Čiže regulátorom zase sú poisťovne, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, kde, samozrejme, teda regulátorom, je to na zmluvnom vzťahu sociálnej, zdravotnej poisťovne, nad tým je regulátor štát, kde jasne je deklarované, že, hovorím, bolo by to najlepšie, keby to bolo v rámci stratifikácie. My si predstavujeme, aby už pre existujúce zdravotnícke zariadenia tam vznikali, resp. reprofilizovali sa tieto následné lôžka. A keď tam bude dostatok a ešte bude nejaký priestor na to, aby vznikali nové, čo sa týka badžetu a potreby spoločnosti, až potom je tu priestor na to, aby vznikali nové na zelenej lúke.
Kľudne, ak máte pocit, že by to mohlo ohroziť alebo že by tam tá účinnosť mohla byť nejaká interferujúca a aby teda, samozrejme, sme tu nemali nejakých výmyselníkov, ktorí by na tom si chceli nejako zarobiť, môže sa tam posunúť účinnosť. S tým ja nemám najmenší problém. Ale, prosím vás, účinnosť v rámci vzniku a rozšírenia ADOS-iek, mobilných paliatívnych tímov, hospicov, to myslím si, že tam sme už dávno po hodine dvanástej a ľudia nám umierajú v katastrofálnych podmienkach.
A čo nás k tomu viedlo, aj nás to oveľa viac stojí. Pretože teraz, keď máte pacienta umierajúceho na onkologické ochorenia alebo srdcové zlyhávanie, tento pacient vôbec už nemôže ležať na onkológii. Blúdi vám po interných oddeleniach, vy tam s ním neviete, čo budete robiť, a tak ho dáte na nejakú izbu, kde vám v priebehu týždňa zomrie, a tam ten pacient zomiera nie tak, ako by mal, nie v takých podmienkach. A toto mal riešiť tento zákon.
Ďakujem pekne. Ak som teda odpovedala na všetky otázky. Keď nie, veľmi rada doodpoviem, prípadne aj v rámci ešte druhého čítania v zdravotníckom výbore môžme sa o tom pobaviť, prípadne o tom posunutí účinnosti. Len vás prosím, aby sme čím skôr pustili tie ADOS-ky, a teda mobilné paliatívne tímy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 13:00 - 13:03 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi dnešným posledným zákonom zvŕšiť moje dnešné vystúpenia. Je to zákon č. 576. A ako veľmi dobre viete, tento zákon bol spolu na vládu prvýkrát predložený spolu so zákonom o stratifikácii, a ako tu aj dobre bolo spomenuté alebo správne, ony, tieto zákony dva, veľmi k sebe naväzujú.
Cieľom zákona 576, resp. novely zákona, ktorý tu dnes predkladám, je posilniť následnú dlhodobú zdravotnú starostlivosť, v ktorej Slovensko veľmi zaostáva.
Naším cieľom je navýšiť počet lôžok pre následnú zdravotnú starostlivosť, aby dlhodobo chorí alebo starší pacienti mohli byť po zvládnutí akútneho stavu liečiť na oddeleniach a zariadeniach dlhodobo chorých, ktorých je v súčasnosti nedostatok.
Cieľom úprav v oblasti následnej zdravotnej starostlivosti je posilnenie poskytovateľov ošetrovateľskej a paliatívnej starostlivosti v tých zdravotníckych zariadeniach, Dom ošetrovateľskej starostlivosti, Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti, hospic, týmito návrhmi, a to: o rozšírení verejnej minimálnej siete ADOS-iek, DOS-iek a následných lôžok, a to tým, že agentúr domácich ošetrovateľských starostlivostí by sme chceli zvýšiť o 300, zo súčasných 809 na 1 128. Ďalej by sme chceli zvýšiť počet kamenných hospicov, v súčasnosti jeden na jeden VÚC návrhu na dva VÚC, a takisto by sme chceli posilniť mobilné paliatívne tímy, a to minimálne jeden na každý okres.
Cieľom tohoto návrhu zákona je to, aby pacienti po akútnom stave boli doliečovaní na lôžkach následnej starostlivosti, a pacienti, ktorí môžu byť prepustení do domáceho ošetrenia, mohli čím skôr ísť do domáceho ošetrenia a aby mali k tomu personál, či už paliatívny personál, alebo ošetrovateľský personál.
Taktiež cieľom tohoto predkladaného návrhu je revízia indikácie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci a rozšírením pôsobnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o kontrolu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Lebo sa nám veľmi veľakrát stávalo, pamätáte si, že v týchto sociálnych zariadeniach sa nám kuchári prezentovali ako zdravotné sestry alebo lekári a my sme tam nemali možnosť robiť dohľad.
Ďalším cieľom úpravy je rozšíriť dávku nemocenského poistenia na ošetrenie blízkej osoby počas obdobia, v ktorej poskytuje chorému blízkemu starostlivosť, ľudovo povedané, OČR-ka sa bude predlžovať na tri mesiace a ten rodinný príslušník, ktorý ju bude poberať, bude poberať 50 % zo svojho platu.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 12:53 - 12:59 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ja som aj chcela viac toho hovoriť, ale vďaka tomu, čo ste vy povedali a vy ste ma strašne potešili, že drvivá väčšina z nás to ide podporiť. Ak je to fakt, tak ja odchádzam a ja už nepoviem ani mäkké f.
Ja by som bola veľmi šťastná, keby drvivá väčšina z nás to išla podporiť. A potom, keď všetci hovoríme, že odborne je to dobré, keď to drvivá väčšina z vás podporí, nemá nikto čo komu vyčítať. Lebo sme to podporili.
A ešte jedna otázka, čo tu sedíte, ja som také mláďa naivné, hlúpe, lebo preto tu teraz stojím. Keby som bola ostrieľaný politik, do tohoto nejdem. Mali ste tu niekedy zákon, ktorý bol stopercentne dobrý, ktorý by možno nemal nejakú skulinku? Nemali. Máte vždy stopercentnú istotu, že ten, kto to schváli, urobí všetky vyhlášky tak, ako chcete? Nemáte. Vyhlášku, či tu budem ja, iný minister, ďalší, si vždy môže pripodobniť, ale musí to byť nejaká vízia. Každý zákon sa dá novelizovať. Vy tu nezabránite tomu, dá.
Čiže vy odo mňa chcete nejaké určité, alebo od tohoto zákona, že to bude úplne stopercentné. No to ja vám neviem povedať. Ale prinášam to, čo najlepšie viem priniesť.
A teraz budem veľmi zlá. Ak nikto nemá nič lepšie, nemá morálne právo kritizovať. Ja ďakujem za veľa plodných pripomienok, ktoré zohľadním do druhého čítania, ktoré už sú aj nachystané, a potom možno bude ešte oveľa lepší ten zákon. Ale uráža ma, ak niekto nečíta zákon, povie, že tam je veľmi veľa otázok. No tak mi ich povedz a ja ti ich zodpoviem. Ak ani potom nepochopíš, tak je to dehonestácia tvojej osoby, tohoto zákona a tvojho voliča.
A ešte, prosím vás, jedno. Všetci tu rozprávame o strašení ľudí a o tom, čo je zlé v tom zdravotníctve. No je tam zlé skoro že úplne všetko. Od toho, ako sme si vychovali pacienta, že všetko je zadarmo a ja môžem ísť so sopľom o pol noci do nemocnice a doktor sa má usmievať a dať mi varenú kávu. No ale to tak akože nikde nefunguje.
My sme si, my si myslíme a sľubujeme našim voličom, že posilníme nemocnice v regiónoch, CT-čká, MR-ká, liňáky. No to stopercentne nie. Na to tento štát nemá, ani žiaden štát v Európe, vo svete nemá, že v každej malej nemocnici bude špičkové vybavenie. Na to nikto nemá, aby v každej malej nemocnici, špičkovej, boli ľudia, ktorí to MR-ko, liňák, CT-čko popíšu. A sľub, že v každej na každú chorobu bude liek bez doplatku, aj najnovší, ktorý sa vymyslí, je tiež zavádzanie spoločnosti.
Vidíte, že ideme do ekonomickej recesie. Vidíte, že svet nemá, nielen Slovensko, personálne zdroje a vy s tým ako nechcete nič robiť? S tým nikto nechce nič robiť?
Vy tu mnohí dlhšie sedíte ako ja a teraz hovoríte, čo všetko je zlé. Čo sa zmenilo? Vám je lepšie akože nechať hniť tú vodu, ktorá hnije, ako riskovať, že možno to nebude úplne najlepšie, ako som si myslela, ale aspoň vykročme niečím. Alebo vás to bude baviť zase o štyri roky tu sedieť, rozprávať, poisťovníctvo je zlé, pacient je zlý, moc zbytočne umierame, dlho sme tam, málo nemocníc, drahé lieky. Vám to nebude trápne, že 15 rokov a 20, 30 rokov, pokiaľ sme tu, rozprávame to isté, ale nikto nemá odvahu urobiť nejakú tú zmenu? Veď urobte tú zmenu. Vykročte! Dá sa to novelizovať. Dá sa všetko robiť.
Ale zotrvávať na tom, čo vy tu všetci, čo ste tu boli, kritizovali, že treba niečo zmeniť, preto treba zmenu, a keď za ňu nezahlasujete, tak vám nie je ľúto toho času, čo strávite v týchto laviciach len kritizovaním a neprinášaním žiadnej lepšej zmeny pre svojich voličov?
A politické obdobie, ten zákon bol prehnaný cez MPK dvakrát. Žiaden iný, pokiaľ som na ministerstve, neviem, či moji kolegovia takéto niečo urobili. So všetkými sme sa rozprávali, snažili sme sa nájsť konsenzus. Ale tak ja neviem, prečo doteraz tu nebol minister od začiatku volebného obdobia, ktorý by prišiel s nejakou reformou? Potom možno by sme tu nesedeli a nesťažovali by ste sa, že to je zlé.
Ale keďže všetci sa sťažujete, že to je zlé, že treba niečo zmeniť, no tak to zmeňte! A keď vás sem voliči volili len preto, aby ste sa sťažovali, mali krásne nejaké výstupy bez toho, aby ste zmačkli ten gombík, ja ho nemôžem zmačknúť, tak je to, prepáčte, aj voči tým voličom veľmi neférové. A udržovať si status, len aby som bol zvolený, no ja ako volič, ja som tiež volila, ja by som sa spýtala toho, koho som volila, ukáž mi, čo si pre mňa spravil. A už si nič nerobil posledného polroka alebo rok, lebo čo, bojíš sa, že ťa znova nezvolím? No, radšej, prosím, daj mi niečo, daj mi garanciu toho, že sa tu niečo zlepší.
Čiže, prosím vás, nestrašme niečím ľudí, nesľubujme im to, čo nemôžme splniť. V rámci úcty voči samých sebe, voči tým, ktorí nás volili, buďme voči nim spravodliví, pravdiví, aby vedeli, ako to v skutočnosti je. A keď je tu nejaký materiál, ja z tohto miesta, prosím vás, podporte ho, uchádzam sa o podporu v prvom čítaní. Je tu priestor na zlepšenie. A tí, ktorí majú veľmi veľa otázok, ja ich veľmi rada zodpoviem, ale prosím vás, najprv si to prečítajte a potom tie otázky mi dajte. Bez toho, že to nemáte prečítané, tie otázky nepoznáte, tak ja vám neviem odpovedať.
Veľmi pekne vám ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 10:23 - 10:35 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi teda povedať jednu moju osobnú vec na začiatku. Ja som veľmi šťastná, že tu dnes s týmto návrhom zákona môžem stáť. Je to zákon 578, je to, ľudovo povedané, ten zákon, o ktorom sa asi pol roka baví celé Slovensko, a je to zákon o stratifikácii, alebo teda o tej nejakej zdravej zmene, ktoré chce predniesť ministerstvo zdravotníctva. Takže ja som vďačná, že tu vlastne aj dnes pred vami môžem stáť a uchádzať sa v prvom čítaní o vašu podporu.
Mám rada pekný život, a keby som si bola vybrala ľahšiu cestu, tak tu dnes nestojím a možno s týmito dvoma zákonmi idem s pochvalou možno aj z opozície domov alebo na ministerstvo a riešim si ostatné veľmi podstatné veci ako, ktoré nikoho nezaujímajú, nikomu v tomto štáte a systéme nepomôžu.
Ja vám poviem len pár údajov a potom zistíte, či môj boj alebo to, čo tu predvádzam asi posledného polroka, je zbytočné, alebo je smiešne, alebo sa to oplatí robiť.
V rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti ja si stále myslím, že my musíme prejsť nejakou reformou alebo systemizáciou. Predkladaný návrh, ktorý vám predkladám do prvého čítania, vychádza z koncepcie hodnota za peniaze. Tento návrh, ktorý vám tu predkladám, vyžadoval stovky hodín práce analytikov, lekárov, legislatívcov, právnikov, odborníkov. To, že prichádzam štyri mesiace pred voľbami, mne je to samej veľmi ľúto, ale ja som minister zdravotníctva jeden a pol roka a tým, že sme na tom skutočne veľa pracovali a chceli sme ho po odbornej stránke mať najlepšie pripravený, nebola som schopná sem sa skôr dostať.
Prečo ma alebo čo ma viedlo k tomu, že idem s takýmto alebo s takou zmenou? V rámci slovenskej ústavnej zdravotnej starostlivosti je jedno zo štyroch lôžok neobsadené. Dĺžka hospitalizácie v slovenských zdravotníckych zariadeniach je o 20 % ako v ostatných európskych krajinách. Slovensko má o 10 % viac hospitalizácií ako priemer európskych krajín. Na konci z toho by ste očakávali, že Slovák bude spokojný v nemocnici, slovenský občan, žena, muž sa dožije viac ako priemer Európy. Očakávali by ste, že veky alebo roky dožité alebo prežité v plnom zdraví sú lepšie a vyššie ako ostatní členovia európskych krajín, ale opak je pravdou.
Opak je pravdou, pretože Slováci sú na tom druhí najhorší v rámci európskych krajín, čo sa týka zbytočných úmrtí. Priemer zbytočných úmrtí v Európe je 126 na 100 000 ľudí. Najlepšie sú na tom Francúzi, tých zbytočne umiera len 76 na 100 000 ľudí a Slovákov 243. Horší sú už len Maďari, tam je 266.
Teraz mi povedzte, či by ste ako minister zdravotníctva, nikdy neviete, ako dlho tam budete, väčšinou minister zdravotníctva je veľmi krátko, len sedeli, kúrili a svietili a riešili, prepáčte za výraz, sprostosti, ktoré nikomu nepomôžu. Ale môžem byť potom veľmi pekná.
Počúvate z regiónu, ja počúvam z regiónu, vy tiež ste poslanci a ste zástupcovia ľudí, ktorí si vás sem zvolili nato, aby ste niečo zmenili, že to nefunguje dobre. Ja sa snažím robiť tak, aby som každý deň dokázala dať odpočet za to, čo robím, a že tam nesedím rok a pol alebo dva roky úplne nadarmo a zbytočne. Preto prichádzam s návrhom, ktorý by mohol znížiť odvrátiteľné úmrtia, a na druhej strane nehovorím, že toto je všeliek na slovenské zdravotníctvo. Ja som to tak nikdy ani nebrala, ani neberiem. Slovenské zdravotníctvo tým, že možno nikto nemal, alebo teda málo ľudí malo odvahu, dostatok možno času, dostatok skvelých spolupracovníkov, ktorí skutočne veria, že ešte existuje zdravý rozum a zaviazanosť voči voličom, ktorí ma volili, aby som niečo dokázala, ukázala, aby som im niečo zlepšila a nielen bola za peknú a nedajbože urobila niečo, za čo by mohol niekto kritizovať.
My sme prišli so stratifikáciou, ktorá by mala zlepšiť ústavnú zdravotnú starostlivosť a tie parametre, ktoré som vám hovorila. Nie je to všeliek. Na základe stratifikácie, alebo resp. reformy ústavnej zdravotnej starostlivosti, je to akási kostra, ktorá obsahuje a bude obsahovať päť vykonávacích predpisov. Jeden z nich je aj nariadenie o novej minimálnej ambulantnej a ústavnej sieti. Čiže ak sa prijme stratifikácia, ruka v ruke ide aj revízia ambulantnej sféry.
Minulý týždeň sme mali veľkú konferenciu ku štandardom, čiže my v rámci stratifikácie sa snažíme vytvárať aj štandardy, aby sme si konečne zadefinovali, čo je štandard v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Štandard nie je to, keď ma bolí koleno a myslím si, že mám mať zajtra MR-ko, nie je to štandard. Štandard je ten, čo povedia profesori, odborníci v danej oblasti, kedy ja mám mať MR-ko alebo CT-čko.
Neviem, či o tom viete, slovenský pacient je pacient, ktorý má asi najviac MR a CT vyšetrení v rámci všetkých pacientov Európskej únie. Čiže nás strašne veľa finančných prostriedkov stojí. A ako skončí slovenský pacient? Slovenský pacient má kratšiu dĺžku dožitia ako priemer EÚ a zbytočne nám umiera ako priemer EÚ.
Tým, že máme obmedzené personálne zdroje, nielen Slovensko, ale celá Európska únie, resp. celý svet, a zavádzame nové štandardy vo vzdelávaní, máme rezidentský program, máme motivačné štipendiá, v ďalšom čítaní v zákone 576 bude zavádzanie odbornej stáže. Čiže napríklad to robíme, aby sme zvýšili chuť študovať medicínu, pracovať na Slovensku, aby sme zvýšili počet zdravotníckych pracovníkov, ktorí budú pracovať na Slovensku, je to aj rezidentský program.
Čiže ja som len vypichla pár oblastí, ktoré okrem stratifikácie riešim, pretože veľakrát sa dozvedám z toho, z médií, od ľudí, že toto je všeliek. Nie je to všeliek, ale podľa mňa je to v rámci toho, aby sme udržali poskytovanie zdravotnej starostlivosti na primeranej európskej úrovni, nevyhnutné.
Ja si dovolím tvrdiť, že ak my neprijmeme alebo vy neprijmete túto reformu, tak bude už len horšie. V súčasnosti prebieha reforma, prebieha reforma neriadená, stratifikácia neriadená, minister zdravotníctva nemá absolútne žiaden dosah na súkromných investorov, čo sú v zdravotníctve. Mám dosah na 15 nemocníc. Myslíte, že 15 nemocníc pokryje celú zdravotnú starostlivosť? Ostatné ja ovplyvniť neviem.
Pred dvoma týždňami som vystupovala, asi pred týždňom na TREND konferencii, kde som sa jasne pýtala nezávislého analytika, prosím vás, povedzte mi, po odbornej stránke je to zle napísané? Ak je tam niečo zlé, čo by nám mohlo uškodiť, povedzte mi čo? Boli ste tam viacerí. Odpovedali mi, že po odbornej stránke analytici, nezávislí analytici, nemali tričká žiadnej politickej strany, nehovorili, že by to bolo zlé.
Nehovorím, že je to dokonalé. Preto som vyzvala či opozíciu, či koalíciu, odbornú obec, aby sme sa spolu na to pozreli. A z tohoto miesta dovolím si tvrdiť, že boli tam určité nezrovnalosti, boli tam veci, na ktoré ma upozornili poslanci z OĽANO, poslanci z SaS, poslanci zo SMER-u, poslanci z SNS, na ktoré ma upozornili aj odborové organizácie. My sme to zapracovali, či už formou chystajúcich pozmeňujúcich návrhov, alebo do platnej legislatívy. Netvrdím si, že som najmúdrejšia, ale tvrdím, že treba niečo zmeniť.
Každého ešte stále vyzývam, ak by to prešlo po prvom čítaní, som otvorená diskusii, otvorená k tomu, aby tento zákon bol dobrý, slušný, prijatý, či už koalíciu a opozíciou, pretože na konci dňa je to zmena na 11 rokov a všetci by sme viac-menej mali byť konformní.
Neviem ovplyvniť viac. Toto je maximum, čo ja môžem spraviť, že som sa dnes sem dostala, za to veľmi pekne ďakujem pánovi premiérovi aj vláde Slovenskej republiky. Teraz sa už uchádzam len o vašu podporu, ale ešte stále je tu priestor na to, keď si myslíte, že je niečo zlé, aby sme to zlepšili.
Mala som veľa konferencií, kde poisťovne, pacienti, profesori, docenti, odborné spoločnosti vyjadrili podporu tomuto zákonu. Avšak včera som videla tu pár zblúdilcov v bielych plášťoch, teda že protestujú proti stratifikácii. Dovoľte na tomto mieste ešte pár viet, možno už k tomu sa nebudem mať možnosť vyjadriť.
Prvýkrát som rozprávala s pánom Kollárom. Rozprával tam niečo o odbornosti. Keď sme na tom nepochodili, sme ho veľmi ľahko vyviedli z omylu, že keby si to aspoň prečítal s porozumením, ak nie, veľmi rada vysvetlím v pokore od rána do večera každému, čo chce. Včera tu už bolo gorilie mláďa. Ja viem, že teraz je hitovka, o tomto sa baviť, ale skutočne je to veľké, tvrdé nepochopenie. Včera tam boli lekári, možno piati, desiati, ktorí tam prišli, neviem, či to prečítali ten zákon, neviem, či mu porozumeli, ale, prosím vás, ja vám úprimne hovorím: môj zámer, tohoto zákona, bolo obmedziť súkromných investorov v zdravotníctve, dať jasné pravidlá, nedať alebo zobrať extrémnu moc, ktorú majú poisťovne v súčasnosti v zdravotníctve, a majú, pretože do zmluvných vzťahov ministerstvo, do zmluvných vzťahov medzi poisťovňou a poskytovateľom ministerstvo teraz nemá ako vstúpiť, čiže mojím alebo naším cieľom bolo dať jasné pravidlá, dať jasné pravidlá dostupnosti akútnej zdravotnej starostlivosti, centralizovať špičkové výkony na Slovensku, aby chudák jednoduchý pacient nebol odkázaný hľadať telefónne čísla a kamaráta v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Nitre alebo v Martine, aby mu infarkt alebo mozog odoperovali tam, kde majú, aby tu boli jednotné pravidlá a jednotné štandardy.
A včera, čo som mala možnosť počuť, že toto je pre Pentu a súkromných investorov. Ja už som sa len natriasla, že ľudia ma budú obviňovať aj z toho, že som zapríčinila onkologické ochorenia ja na Slovensku, keďže za všetko môžem a každý to používa, ako sa mu to páči.
No, jednoducho povedané, keby si to niekto aspoň prečítal a potom niečo hovoril, či to je pre súkromný sektor alebo nie. Napríklad nemocnica Bory vôbec nie je na mape stratifikácie. Tak mi povedzte, či je to pro Penta, pro Nepenta, pro Agel, pro súkromný investor alebo pro štát. Ja sa snažím všetko, čo je kľúčové, sústrediť do štátnych nemocníc, pretože ja teraz alebo minister zdravotníctva nevie garantovať, že súkromný podnikateľ nezatvorí nemocnicu a nebude tam predávať topánky.
Preto prichádzam so zákonom, kde sú jasné pravidlá, kde jasne hovoríme, kto, čo má poskytovať, v akom rozsahu, ale nám už nestačia počty, kde kto je. Ja si myslím, že je už na čase, aby sme sledovali aj kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, aby sme tú kvalitu nejako aj bonifikovali, a tých, ktorí to nevedia robiť, robia komplikácie, tým pádom to štát viac stojí, zbytočne nám ľudia zomierajú, tak tých odzmluvnili, resp. nemajú poskytovať tú zdravotnú starostlivosť.
Možno trošku dlhší úvod, ale úprimne, cieľom zákona bolo zlepšiť zdravotnú starostlivosť ústavnú, zlepšiť čísla, zlepšiť parametre na Slovensku a koncové výkony, gro zdravotnej starostlivosti situovať do štátnych rúk.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 10:17 - 10:22 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, veľmi pekne ďakujem. Ja by som sa z tohto miesta chcela poďakovať všetkým. Mne je to jedno, či je to opozícia alebo koalícia, ale všetkým, ktorí participovali na tomto zákone o pohrebníctve.
Ja si len pamätám prvý deň, keď som bola ako štátna tajomníčka, že som prijala aj zástupcov z opozičnej strany SaS, s ktorými sme diskutovali túto tému. My sme sa snažili nájsť konsenzus medzi tým, čo je možné vykonať bez ohľadu na to, kto je nositeľom tejto, tejto zmeny. Pretože aj ďalšie zákony, ktoré budem predkladať, myslím si, že je úplne jedno, kto to predkladá, podstatné je to, že zdravotníctvo má slúžiť všetkým a má spĺňať potreby každého občana, ktorý v tomto štáte žije, a má slúžiť pre spoločné dobro.
A keď by som sa ešte teraz mala vyjadriť aj, veľmi pekne teda všetkým ďakujem za odbornú a konštruktívnu diskusiu, a keď sa mám vyjadriť ešte teda k pozmeňujúcemu návrhu pani poslankyne. My sme presne toto rozoberali na mnohých, mnohých sedeniach, kde boli prizvaní mnohí zástupcovia, zástupcovia Konferencie biskupov, Združený inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, a my sme hľadali nejaký konsenzus, a teda ako naložiť s predčasne porodenými alebo potratenými plodmi, pretože som lekár a vážim si každého ľudského života. A myslím si, že každý človek by mal mať, či už narodený, nenarodený, príslušnú úctu a dôstojnosť.
Toto, čo sme alebo čo predkladám, je konsenzus, ktorý sme schopní realizovať v našich podmienkach, aby som to vysvetlila. Ja si myslím, že je to extrémny krok vpred, pretože každá jedna žena, ktorá príde do zdravotníckeho zariadenia, musí podpísať informovaný súhlas, kde sa jej jasne povie, ak si svoj potratený plod alebo predčasne narodené dieťa nevyžiadate, to dieťa, ten plod skončí v spaľovni odpadu. Chápeme, že tá žena môže byť v ťažkom citovom rozpoložení, čiže až štyri dni od vykonania potratu alebo pôrodu si to môže rozmyslieť a požiadať zdravotnícke zariadenie o vydanie tohto plodu, alebo teda, áno, plodu alebo dieťaťa a do štrnástich dní musí byť po-cho-va-né.
Keby sme išli na to parciálne, alebo teda, pardon, celkovo, že všetky predčasne odňaté deti alebo plody musia byť pochované, a teda nebudú spálené v spaľovni biologického odpadu, je to hrozné, keď to takto hovorím z tohoto miesta, by sme to neboli schopní realizovať. Keďže to nie je zdravotnícky výkon, v rámci legislatívy ja nemôžem žiadať od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, druhý bod stratifikácie bude o tom, ktoré nie sú v gescii ministerstva zdravotníctva, dokonca ani tie nie, aby toto robili. To je práca nad rámec. Ak ich o to požiadam, oni môžu, nemusia vyhovieť, ale spýtajú sa ma, kto mi to zaplatí. Tak ja som povedala, ten, kto to chce, tak im povedzte, pozbierajte sa a zaplaťte to. Kúpte mraziace boxy a zamestnajte ľudí, ktorí sa o to budú starať. To sú všetko výdavky navyše. Ja sa tomu nebránim. Je to výborná myšlienka, pretože mne samej je z toho zle, keď poviem, že dieťa alebo predčasne narodený plod skončí v spaľovni odpadu. Tiež sme tam mali gynekológov pôrodníkov a teraz budem možno veľmi tvrdá, veľakrát by sa spálilo alebo bude sa pochovávať len maternica. Toho si musíme byť vedomí.
A preto ja som túto debatu neuzatvorila, chcela som predložiť už mnohé. Nie je toto jediná vec, ktorá obsahuje tento zákon, preto som chcela ešte za môjho pôsobenia tento zákon uviesť do praxe so všeobecným konsenzom. Táto otázka zostáva otvorená, a ak nájdeme so všetkými nejakú slušnú a zákonnú formu, ako to urobiť, budem prvá tá, ktorá bude za to.
Ale skutočne úprimne vám poviem, tých stretnutí bolo desiatky. My sme nevedeli sa dohodnúť, keďže to nie je zdravotnícky výkon a ja môžem dávať úlohu len zdravotníckym zariadeniam, aby poskytovali zdravotnú starostlivosť a zdravotnícke výkony.
A ohľadne tých chladiacich boxov, sociálne zariadenia a tak ďalej. Viete, ja aj ďalším zákonom, ktorý pôjde o následnej starostlivosti, by som veľmi rada chcela, aby ľudia zomierali doma v dôstojných podmienkach so zdravotným personálom. A ja nemôžem chcieť od každého, kto zomrie doma, aby mal tiež chladiareň a chladiaci box na prípadné úmrtie.
Takže len toto. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

25.10.2019 9:29 - 9:31 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, cieľom navrhovanej úpravy je spresnenie a doplnenie ustanovení zákona, a to na základe skúseností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky s aplikáciou platného zákona o pohrebníctve od roku 2011, ako aj na základe pripomienok a návrhov uplatnených rôznymi subjektami počas legislatívneho procesu.
V praxi najočakávanejšou zmenou je úprava problematiky ochranného pásma pohrebiska. Návrh zákona zároveň podrobnejšie ustanoví, ustanovuje aj pravidlá pre pochovanie potratených alebo predčasne odňatých ľudských plodov.
Súčasťou návrhu sú tiež ustanovenia upravujúce niektoré povinnosti prevádzkovateľov pohrebných služieb, krematórií, prevádzok balzamovania a konzervácie, prevádzkovateľov sociálnych služieb, ako aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä v súvislosti s označovaním ľudských pozostatkov, vypracovaním prevádzkových poriadkov a vedením dokumentácie.
Návrhom zákona sa tiež obmedzuje možnosť vystavovania ľudských pozostatkov spôsobom, ktorý by verejnosťou bol považovaný za poburujúci, nevhodný z etického hľadiska. A taktiež sa precizujú aj podmienky, za akých sa môžu takéto ľudské telá vystavovať.
V rámci teda toho, že asi začne búrlivá diskusia ohľadom pravidiel pre pochovávanie potratených alebo predčasne odňatých plodov, tento zákon vlastne jednoducho hovorí, že musí byť každá matka, ktorá podstupuje pôrod, musí podpísať informovaný súhlas, resp. musí byť informovaná, že do štyroch dní môže požiadať o potratený plod a do štrnástich dní od požiadania musí pohrebná služba prevziať a následne pochovať tento potratený plod. Čiže zavádzame, myslím si, že aj na základe spoločenskej diskusie, veľmi významný krok k obmedzeniu možno potratov a aj teda k humánnejšiemu zaobchádzaniu s potratenými alebo predčasne narodenými deťmi, teda informovaný súhlas.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.10.2019 9:14 - 9:23 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dobré ráno. Asi včas sme diskutovali o dvoch základných problémoch, ja začnem od konca.
K tým vakcínam, ja si myslím, že som sa dosť jasne vyjadrila na minulej schôdzi pri prvom čítaní. Ja by som teraz už len možno jednou vetou zhrnula, že my tu obhajujeme verejný záujem. A verejný záujem nemôže byť viazaný na súhlas jednotlivca, pretože by sme v živote nedosiahli verejné zlepšenie stavu, ktorý týmto verejným záujmom chceme navodiť.
Takisto by som na tomto mieste chcela povedať, že prečo my nezavádzame povinnosť očkovania. Povinnosť očkovania na Slovensku je už niekoľko desiatok rokov. A vďaka povinnosti očkovania Slovensko patrilo medzi krajiny, kde sa prestali šíriť ochorenia, ktoré sú preventabilné očkovaním. Treba si povedať, tu nejde o zásah podávania lieku chorému pacientovi, alebo teda chorému človeku, tu ide o preventívny zásah podanie lieku, teda vakcíny, človeku, ktorý je zdravý za účelom toho, aby zdravý zostal do konca svojho života, keďže na to Slovenská republika, Európa a svet má účinné preventívne prostriedky.
Spoľahlivý, a teraz budem citovať, nerada to robím, ale "spoľahlivé štatistické údaje alebo štúdie dokazujú, že pravdepodobnosť závažného poškodenia dieťaťa infekčným ochorením je neporovnateľne vyššia ako poškodenie očkovacou látkou".
Teraz by som upozornila, že tým istým mechanizmom a podmieňovaním prijatia do predškolskej dochádzky detí povinným očkovaním prešli už teda mnohé krajiny, ako Česká republika, Litva a Francúzsko, a ďalšie to zvažujú, a to, že prečo Slovensko má povinné očkovanie a ostatné krajiny nie, to som sa tiež vyjadrila pri minulej schôdzi, pretože dá sa povedať, že nátura Slovákov je trošku iná ako nátura škandinávskych krajín alebo západoeurópskych krajín, ale nikdy by sme nepristúpili k zmene súčasnej legislatívy, keby nám to fungovalo tak, že nám neklesá kolektívna imunita v niektorých regiónoch pod 95 %. Doteraz sme mávali kolektívnu imunitu 97, 98, to znamená, že sa zamedzilo šíreniu infekčných ochorení. Keď vám klesne kolektívna imunita pod 95 %, je tu riziko znovuobjavenia sa šírenia infekčných ochorení. A ja si myslím, že nikto z nás, čo tu sedíme, či sme lekári, alebo laici v rámci medicíny, nechceme, aby naše deti umierali na tie ochorenia, ktoré sú preventabilné očkovaním. Ja určite teda nie.
Z toho titulu by som len skutočne poslednú vec v rámci očkovania. My nezavádzame povinné očkovanie. To tu už je. Len podmieňujeme vstup do predškolského zariadenia, ktoré je nepovinné, povinným očkovaním. Pretože deti v nízkych vekových kategóriách sú oveľa náchylnejšie na ochorenie infekčným ochorením a takisto aj klinické prejavy tohoto ochorenia môžu byť úplne iné ako u dospelej osoby, ktorá má už kompletne vyvinutý imunitný systém.
To je k očkovaniu. Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať. Keby niekto chcel, ukážem všetky štúdie, všetky dostupné informácie.
A teraz by som sa venovala tomu pozmeňujúcemu návrhu, ktorý teda predniesli poslankyne a poslanci ohľadom, teda podpora laktácie a dojčenia. Ja som vám, prepáčte, včera tak neslušne vstupovala do vašej diskusie, len by som vás chcela upozorniť, mám tu aj teda písomne pre vás správu, že ministerstvo zdravotníctva 1. 1. 2019 prijalo podpisom ministra zdravotníctva štandard, preventívny štandard na podporu dojčenia, teda baby friendly hospital. Jednoducho povedané, tento štandard je v súčasnosti platný a my sme oslovili všetkých 52 poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, kde majú pôrodnicu, a teda novorodenecké oddelenie, či sa chcú, alebo teda ministerstvo zdravotníctva si želá, aby sa zapojili do tejto aktivity baby friendly hospital, tým pádom podpory dojčenia a laktácie. Odpovedalo nám, odpovedala nám väčšina týchto zdravotníckych zariadení. Tieto štandardy visia, máte k tomu, alebo teda nemocnice majú k tomu online také ohodnotenie self assessment, aby sa dokázali ohodnotiť. Na základe toho ohodnotenia nám vyjde, čo spĺňajú a čo teda tieto nemocnice si ešte v rámci baby friendly hospital a podpory laktácie a dojčenia musia urobiť, tým pádom ony si to urobia. Keď my vidíme, že všetko je splnené, my máme vykreovanú komisiu, ktorá je zložená z odborníkov gynekológov, neonatológov, táto komisia pôjde do tohto zdravotníckeho zariadenia, keď zistí, že všetko je podľa medzinárodných WHO štandardov o podpore dojčenia a laktácie, tak sa týmto nemocniciam udelí štatút baby friendly hospital. A v súčasnosti prebiehajú aj rozhovory na úrovni poisťovní, alebo teda hlavne Všeobecnej zdravotnej poisťovne, či by tieto nemocnice boli aj bonifikované.
Čiže ja si myslím, to, čo ste vy chceli urobiť pozmeňovacím návrhom, dovolím si tvrdiť, že možno toto je ešte lepší nástroj, ktorý kvázi už je rozbehnutý, a dovolím si tvrdiť, že do konca roka 2019 budú scertifikované 3 nemocnice, martinská nemocnica, nemocnica Petržalka, nemocnica Trenčín, teda pôrodnice.
Takisto v ďalšom návrhu, ktorý dnes budeme čítať, je to zákon 576, kde je obmedzenie, čo ste odo mňa chceli, presne tie reklamy na, teda fortifikované, alebo teda na umelú dojčenskú výživu, pretože jedna z hlavných podmienok a aby teda mali naše pôrodnice a novorodenecké oddelenia štatút baby friendly hospital, je obmedzenie alebo zákaz reklamy týchto fortifikovaných alebo umelých materských mliek.
Čiže ak sa nám podarí schváliť tento balík zákonom, ktorý dnes predkladám, tak nič nebráni tomu, aby naša komisia, ktorá je zložená z odborníkov, chodila vykonávať klinický audit na tieto pracoviská. A v tomto roku už boli udelené 3 takéto statusy. Dúfam, že, alebo teda je to nastavené tak, že to bude ďalej pokračovať.
Takisto asi pred, dve schôdze dozadu bol prijatý zákon, kde sme dovolili týmto zákonom vykonávať ministerstvu alebo komisii, ktorý udelí, vytvorí ministerstvo, vykonávať klinický audit, na základe toho môže, doteraz to nebolo možné, čo som bola prekvapená, chodiť ministerstvo a kontrolovať napríklad tieto pracoviská, či dodržiavajú všetky štandardy v rámci baby friendly hospital. Táto komisia môže chodiť posudzovať štandardy, či sa dodržiavajú štandardy na prevencie určitých ochorení.
Čiže ak dovolíte, ja vám ten materiál, pani poslankyňa, páni poslanci, dám k dispozícii, či je pre vás dostačujúc, a myslím, že týmto by sme prekryli ten váš pozmeňujúci návrh, ale s ktorým plne súhlasím. Pretože štát, ako ste vy povedali, je to pre štát lacnejšie, výhodnejšie, lepšie, efektívnejšie, morálne ešte etickejšie, aby podporoval dojčenie tak od začiatku, ako sa, samozrejme, dieťa narodí.
My sme tu už začínali s pani poslankyňou Petrík asi, ešte keď som bola štátna tajomníčka, pred troma rokmi, mňa to mrzí, že tak, tak, tak dlho to trvá a teraz môžete vidieť asi po dva a pol rokoch výsledky našej práce, ale napísať ten štandard, ktorý neviem napísať ja, musia to napísať odborníci, musí to byť evidence based na základe WHO kritérií, bolo extrémne ťažké. Extrémne ťažké bolo komunikovať s nemocnicami, máme krásny, môžete si to pozrieť, online portál, kde je ten self assessment, kde sa môžu ohodnotiť nemocnice, a ja si myslím, že v budúcnosti to môže krásne fungovať a mamička, ktorá pôjde niekde rodiť, môže si pozrieť, ktorá nemocnica spĺňa kritériá baby friendly hospital, mother friendly hospital, ktorá spĺňa kritériá a v akom rozsahu, na koľko bodov. Tam sa to oboduje, teda že podporuje laktáciu a dojčenie.
Čiže k tomuto bodu plne s vami súhlasím, a teda dovoľujem si vám predostrieť naše, naše riešenie, ktoré by tým pádom nevyžadovalo váš pozmeňujúci návrh, a taktiež v zákone 576 tento zákon obsahuje zákaz reklamy na dojčenské mlieka na oddeleniach gynekológie a neonatológie.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.10.2019 16:56 - 16:58 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, budem sa snažiť tiež byť rýchla a stručná. Cieľom navrhovanej úpravy je vzhľadom na odborné poznatky a skúsenosti vychádzajúce z ekonomickej praxe za účelom posilnenia akcieschopnosti Slovenskej republiky na úseku ochrany zdravia obyvateľstva pred prenosnými ochoreniami zaviesť, resp. podmieniť povinné očkovanie pri vstupe do predškolskej nepovinnej dochádzky. Reflektujeme tak na zníženie populácie a zníženie kolektívnej imunity našej populácie, kde miestami kolektívna imunita klesá až pod 95 percent.
Ďalším zámerom je reforma posudkovej činnosti orgánov verejného zdravotníctva, ktorá vychádza z Národného projektu "Optimalizácia procesov verejného zdravotníctva“. V rámci zlepšenia podnikateľského prostredia sa v navrhovanom zákone okrem iného zrušuje povinnosť zamestnávateľov vypracovať prevádzkové poriadky pre prevádzky, v ktorých zamestnanci vykonávajú prácu v kategórii 1, pre prevádzky, v ktorých zamestnanci sú vystavení záťaži teplom alebo chladom, s výnimkou prevádzky, v ktorej zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu, a pre prevádzky, v ktorých sú zamestnanci vystavení fyzickej záťaži, s výnimkou prevádzok, v ktorých zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu.
V neposlednom rade sa návrhom zákona stanovuje obmedzenie pre prevádzkovateľov solárií, aby služby zamerané na opaľovanie kože umelými UV žiaričmi neposkytovali osobám mladším ako 18 rokov a doplňujú sa určité pravidlá, resp. minimálne požiadavky pre plavčíkov.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

15.10.2019 18:58 - 19:00 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, najdôležitejším cieľom tohto zákona je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o zdravotníckych pomôckach a diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro. Návrhom zákona sa implementujú iba tie ustanovenia nariadení, ktoré sú v kompetencii členského štátu. Spomenuté nariadenia umožňujú, aby členské štáty EÚ zabezpečili aj etické preskúmanie klinického skúšania zdravotníckych pomôcok. Precizuje sa taktiež činnosť Etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšania pri klinickom skúšaní zdravotníckej pomôcky, pri posudzovaní štúdií výkonu diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro. Takisto návrh zákona obsahuje odporúčania spoločného auditu Európskej komisie a FDA z USA na zapracovanie do legislatív v rámci uzatvorenia dohody medzi EÚ a USA o vzájomnom uznávaní inšpekcie správnej výrobnej praxe. A návrh zákona takisto aj obsahuje aj závery hodnotené GoM Platingu v súvislosti s uznesením vlády SR zo dňa 6. februára 2019. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.10.2019 18:54 - 18:55 hod.

Andrea Kalavská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, cieľom návrhu zákona je doplniť prílohu č. 1 zákona 139 o omamných a psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov o dve omamné látky prvej skupiny a tri omamné (pozn. red.: správne má byť – "psychotropné") látky prvej skupiny na základe rozhodnutia prijatého na 62. zasadnutí Komisie pre omamné látky Úradu OSN.
A na návrh Ministerstva vnútra Slovenskej republiky návrh zákona taktiež obsahuje a dopĺňa ďalších desať nových látok, ktoré sa navrhuje zaradiť do prvej skupiny psychotropných látok. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis