Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.1.2019 o 13:07 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.5.2019 11:04 - 11:04 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Takže len tak krátko. (Zaznievanie gongu.) Milá pani Cséfalvayová, pán Fedor, kedy Slovenská národná strana povedala, že nectí svoje hodnoty a postavenie, ktorými sa prihlásila k EÚ a k transatlantickým štruktúram? Už aj Marian Kotleba nechce vystúpiť z EÚ, čo považujem za pokrok.
Ty by si nepredsedal žiadnemu Parlamentnému zhromaždeniu NATO, keby to nechcela Slovenská národná strana.
A ty, pani poslankyňa, zvažuj slová pri každom svojom vystúpení. Ikskrát si bola so mnou v zahraničí a nikdy nemôžeš povedať, že by som kedykoľvek povedal. Tak si bola vo Francúzsku a využívaš komfort koaličnej pohody. Ak sa ti nepáči, odíď z koalície, aj tak raz odídeš (smiech v sále), ale, prosím ťa, nerozbíjaj koalíciu. Lebo ľudia, ktorí sú individualisti, exhibicionisti, radi využívajú komfort ťažkých koaličných rokovaní. Dobre sa ti užíva pozícia, ale mohla by si niekedy uznať aj pozitíva. Ja som ešte nepočul, aby si niečo uznala, keď sa niečo podarí. Je veľmi ľahké rozbíjať, ale je veľmi ťažké spájať.
Musel som vystúpiť ako predseda Národnej rady a ešte raz deklarujem, nič sa na pozícii, ku ktorej som sa prihlásil s predsedom vlády a s prezidentom Slovenskej republiky, nezmenilo. Ale to, že chcem mať dobré vzťahy vo Francúzsku, v Nemecku, na Západe, na Východe, k tomu sa hlásim.
Možno by ste sa mohli pozrieť na správanie premiéra Kurza, ktorý sa každý druhý mesiac snaží v Rusku stretávať s najvyššími lídrami. A keď je aj určité, disharmónia vo vzťahoch, viem vás ubezpečiť, že s ministrom zahraničných vecí komunikujem seriózne, ctím tento rezort a snažím sa, aby sa akékoľvek problémy riešili.
Ale to, čo ste dnes povedali, je ďaleko za hranou. A ešte raz, pani Cséfalvayová, ak sa vám nepáči, odíďte z tejto koalície.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2019 11:54 - 11:56 hod.

Andrej Danko
Poslanec Fecko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2019 11:38 - 11:39 hod.

Andrej Danko
Poslanec Pavelka.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 26.3.2019 13:11 - 13:12 hod.

Andrej Danko
V písomnej podobe disponujem návrhom. Poslanec Sopko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 11:52 - 11:53 hod.

Andrej Danko
Bez reakcie pani poslankyne. Vyhlasujem všeobecnú rozpravu za skončenú. Chce sa ešte vyjadriť k rozprave pani navrhovateľka? (Reakcia z pléna.) Môžte v závere, na záver. K pultu, keby ste boli tak dobrá, ako navrhovateľka, na záver.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2019 11:36 - 11:50 hod.

Andrej Danko
Poslanec Kollár.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.1.2019 13:07 - 13:08 hod.

Andrej Danko
 

Vystúpenie v rozprave 13.12.2018 11:44 - 11:52 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som na záver sa vyjadril a vyjadrím sa otvorene, poviem mimo rozpravy, lebo, pretože toľko hlúpostí, ktoré tu zaznelo, mi nedalo, aby som nezareagoval, a nie som schopný počúvať vaše faktické poznámky, pretože viem, k čomu budú smerovať.
Chcel by som povedať, že keď sme otvárali tému kvality potravín, Slovenská národná strana, tak ste sa zo Slobody a Solidarita z toho smiali a dnes je to európska téma a vďaka V4 a vďaka prístupu predsedu vlády zo SMER-u - SD, vtedajšieho, Roberta Fica dnes uznávajú to západné štáty, že nám tu poslali na Slovensko často šmejdy. Máme blízko Hainburg, asi všetci chodíte nakupovať a často žasnete, aké sú tam lepšie potraviny, dokonca sú lacnejšie, čo nevieme pochopiť. A stále tu hovoríte o nejakej tragédii, že príde tragédia, pani Remišová. No ja za tragédiu považujem, že dnes je tu jeden seriózny slovenský obchodný reťazec, že všetky malé predajne po sídliskách a všetci súkromníci krachujú len preto, že v každej dedine, na každom fotbalovom ihrisku dnes vyrastajú supermarkety. Som z malého mesta, kde sme si nevedeli predstaviť okrem jedného obchodného doma nič viac. Dnes tam sú päť obchodných domov. Na každom fotbalovom ihrisku, ktoré odkúpili od VÚC-ky, robia si, čo chcú. A naozaj nie je to žiadna fráza, že ten zisk z týchto obchodných reťazcov odchádza do zahraničia.
Myslel som si v 90. rokoch, že nie je treba zasahovať do fungovania štátu, že trh vyrieši všetko. Dnes otvorene hovorím, že je to hlúposť. Sú oblasti, v ktorých štát musí ukázať, že si z nás nebude robiť nejaký obchodný reťazec srandu.
Tak keď hovoríte o navyšovaní ceny, Tibor Bernaťák sa vás pýtal, pán Dostál, a povedzte, prečo, z akej dane, z akej dane narástlo 5,4 %? (Reakcia z pléna.) Aj to by bolo aj tak o ničom.
Ešte raz. Mňa ste dourážali, takže od budúceho roka budem možno reagovať v niektorých veciach aj ja inak. Ja som si dosť vytrpel.
Aj preto, že tieto obchodné reťazce dávajú do marketingu 150 mil. euro, aj preto, že nás zosmiešňovali, aj preto zotrvám v tejto dani, pretože si myslím, že je to jediný nástroj, ako im dať po ušoch a ako dostať peniaze k potravinárom, k slovenským výrobcom a ako ich naučiť, aby si vážili štát a nevyvážali zisk vonku. Neviem si predstaviť inú formu. Osobitný odvod je, áno, osobitný preto, že si štát nevie s nimi rady.
Ak chcete, môžme sa baviť o transferových nákladových cenách, aby ste tomu rozumeli. Koľko účtovných firiem, koľko právnikov, koľko logistických centier takéto obchodné domy platia, aby ponížili zisk, aby ponížili príjem z dane príjmu právnických osôb. Áno, platia celkom slušné do štátneho rozpočtu daň z príjmu fyzických osôb. Ale to, čo je podstata, tie stovky miliónov, to nie je žiaden výmysel a rozprávka, to odchádza do zahraničia.
Sú tam arogantní manažéri, ktorí hocikedy vylistujú v regióne akéhokoľvek prvovýrobcu, smejú sa mu do očí, ktorí diktujú pekárom, našim výrobcom, ktorým trikrát viac dávajú rôzne poplatky. Áno, je pravda to, čo sme ukazovali, je tu najväčšia obchodná marža. Ako, prepáčte, zarábať na hydinových párkach 90 %? To je šialené.
Takže keď ľudia budú hovoriť o nejakej dani SNS, tak táto suma, ktorú SNS vyberie, a to odkazujem ľuďom, konečne pôjde nie do západných štátov, ale konečne pôjde slovenským výrobcom.
Áno a môžme sa baviť (ruch v sále) a môžme sa baviť, aby sme mali systémové financovanie závlahy, aby sme vedeli za malých farmárov platiť poistné udalosti, aby sme vytvorili fondy na podporu, aby sme definovali, kedy si veľký obchodný reťazec môže použiť logo Slovenska na slovenský výrobok. Pretože ešte aj v tom dokážu klamať. Chcem, aby bola jasne stanovená percentuálna štruktúra výrobku. Také je zadanie pre ministerku.
Ak hovoríte, že sa nezaoberáme cenotvorbou, je tu návrh pána poslanca Antala. Takisto sa bavíme o obchodných praktikách, pretože si uvedomujeme, že to musí byť súbor zákonov, ktoré tieto reťazce, ktoré tu naozaj majú eldorádo, naučia aspoň elementárnym povinnostiam vo vzťahu k štátu.
Ja nehovorím, sú veci, ktoré sú aj pozitívne z ich činnosti na Slovensku. Ja ale prosím všetkých tých veľkých manažérov, aby si oveľa viac všímali cenotvorbu, aby naozaj mali nielen raz do roka prístup, keď rozdávajú nejaké detské ihriská za symbolické ceny, k Slovensku, ale aby si všímali aj slovenský šport, slovenskú kultúru, pretože to je problém.
Ak je vyčíslené zhruba 480 mil. euro ročne súčtom náklady, ktoré naozaj odchádzajú von, ak je tu vyčíslená 5,4 %, ešte raz sa pýtam: To SNS za posledný rok spôsobila nárast cien o 5,4 %, že ľuďom zobrali z peňaženiek 170 eur? To doteraz aký zákon platil, že nás tu obviňujete z takých vecí?
A to, čo zoberieme do sekcie ministerstva pôdohospodárstva, to konečne pôjde v histórii rovno potravinárom a pôdohospodárom.
Pán Simon, koľko peňazí ste ročne zabezpečil pre prvovýrobcov? Nič. (Reakcia z pléna.) Keď sme my zabezpečili prvýkrát 30 mil. (reakcia z pléna), keď sme my prvýkrát 30 mil. zabezpečili na zelenú naftu minulý rok, bol som hrdý. Aké je stanovisko SPPK? Ich jasné stanovisko bolo, že potrebujú vidieť jasne v štátnom rozpočte aspoň 80 mil. na to, aby sa Slovensko aspoň dorovnalo k systému podpory, ktoré majú okolité štáty. Keď zrátam, že už máme v rozpočte 30 mil. a získame 87, tak nikdy v histórii, pán Simon, nikdy v histórii Slovenska taká veľká suma... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec, upokojte sa, pán poslanec Simon.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Nikdy v histórii Slovenska taká veľká suma pre potravinárov a pôdohospodárov nešla.
A chcel by som vás poprosiť naozaj, aby ste do budúcna reagovali odborne a potom budem ja vystupovať v rozprave.
No hlavne vy, pani Cigániková (Smiech v sále.) Chápem, že slovo znásilníme vás oslovilo, keď sme boli vzadu, keď to hovoril Béla Bugár, ale nechápem jednu vec, vašu odvahu a ambíciu byť ministerkou zdravotníctva.
Ďakujem vám pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.12.2018 17:50 - 17:50 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec. Budeme pokračovať hlasovaním v prvom čítaní o návrhu poslancov Kaščákovej a Klusa na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 516/2008 Z. z. o Audiovizuálnom fonde, tlač 1225, bod 64 schváleného programu. Prosím spravodajcu z výboru pre kultúru a médiá poslanca Juraja Kolesára, aby uviedol hlasovanie.

(Hlasovanie o návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Renáty Kaščákovej a Martina Klusa na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 516/2008 Z. z. o Audiovizuálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1225.)

Kolesár, Juraj, poslanec NR SR
Prosím, pán predsedajúci, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla v súlade s § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 139 poslancov, za 20, proti 57, zdržalo sa 62.

Konštatujem, že Národná rada sa uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Ďalej prosím poverenú členku výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny poslankyňu Červeňákovú, aby uviedla hlasovanie o bode 65 schváleného programu, ktorým je prvé čítanie o návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji (tlač 1226).

(Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji v znení zákona č. 58/2009 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1226.)

Červeňáková, Elena, poslankyňa NR SR
Prosím, pán predseda, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla v súlade § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, prezentujem sa a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 136 poslancov, za 62, proti 23, zdržalo sa 51.

Konštatujem, že sme uvedený návrh neschválili, teda nebudeme pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Teraz budeme hlasovať o bode 66 schváleného programu, ktorým je prvé čítanie o návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o slobode informácií (tlač 1227).
Spravodajcom je člen ústavnoprávneho výboru poslanec Ondrej Dostál. Prosím ho, aby hlasovanie uviedol. Nech sa páči, pán poslanec.

[Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1227.]

Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
V rozprave vystúpili traja poslanci, nebol podaný žiadny procedurálny návrh. Pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o tom, že Národná rada prerokuje návrh zákona v druhom čítaní.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 137 poslancov, za 58, proti 25, zdržalo sa 54.

Konštatujem, že Národná rada sa uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Nasleduje hlasovanie v prvom čítaní o návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, tlač 1235, bod 67 schváleného programu.
Dávam slovo spravodajkyni, ktorý určil navrhnutý gestorský výbor pre zdravotníctvo, poslankyni Natálii Grausovej, aby hlasovanie uviedla.

(Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1235.)

Grausová, Natália, poslankyňa NR SR
Prosím, pán predsedajúci, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla v súlade s § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 137, za 43, proti 19, zdržalo sa 74, nehlasoval 1.

Konštatujem, že Národná rada sa uzniesla, že nebudeme pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Grausová, Natália, poslankyňa NR SR
Prepáčte, mne to nefungovalo a chcela som hlasovať za.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pani poslankyňa nemala funkčné hlasovacie zariadenie, ak môžme, poznačme to, hlasovala za.
Ďalej budeme hlasovať o bode 68 programu, je to prvé čítanie o návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa Občiansky zákonník (tlač 1219).
Prosím spravodajcu z ústavnoprávneho výboru Jána Marosza, aby hlasovania uviedol. Nech sa páči, pán poslanec.

(Hlasovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov, tlač 1219.)

Marosz, Ján, poslanec NR SR
Prosím, pán predseda, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada prerokuje návrh zákona v druhom čítaní.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 136 poslancov, za 61, proti 23, zdržalo sa 51, nehlasoval 1.

Konštatujem, že Národná rada sa uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Panie poslankyne, páni poslanci, na záver chcem vás požiadať o odsúhlasenie zmeny programu 38. schôdze a navrhujem, aby sme body návrh na vymenovanie guvernéra a viceguvernéra Národnej banky Slovenska, tlače 1248 a 1249, prerokovali v zlúčenej rozprave zajtra, teda vo štvrtok 6. decembra 2018 o 16. 15. hod. s tým, že o 17.00 hod. by sme hlasovali, teda nie v pôvodnom termíne, v utorok 11. decembra 2018 o 14.00 hod., vzhľadom aj na rýchly priebeh schôdze. Je všeobecný súhlas? (Reakcie z pléna.) Je? (Súhlasná reakcia pléna.) Mám mierny stres, ale že vraj je. Ďakujem.
Poprosím vás, vážení páni poslanci, pokračujeme 18.05 o prerokovanom, teda prerokovaním bodu. Ešte, pán poslanec Dostál.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.11.2018 11:31 - 11:59 hod.

Andrej Danko
Otváram všeobecnú rozpravu.
Pán minister, ospravedlňujem sa, dal som vám zlú informáciu, sú prihlásení traja. Krajniak; pán poslanec Krajniak, Kiššová a pán poslanec Mihál.
Nech sa páči, pán poslanec Krajniak.
Skryt prepis