Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2019 o 15:43 hod.

Mgr.

Jakub Nedoba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 15:43 - 15:44 hod.

Jakub Nedoba Zobrazit prepis
Pán poslanec, mňa prekvapuje, že ste nazvali podvodom to, keď niekto o sebe povie pravdu. Lebo ak niekto prizná svoju príslušnosť, tak nikoho nezaviedol, proste povedal pravdu. Ja považujem za podvod napríklad to, ak si dám bilbordy, že viete si predstaviť vládu bez Smeru a nakoniec s tým Smerom vládnem. Tak isto ste povedali, že vy nie ste proti aktivistom, ale taktiež ste povedali, že dobre, nech sa združujú pod tými názvami, tým pádom Banskobystrická alternatíva, že to nepatrí na tie kandidátky. Tak ste proti nim alebo nie? A ja súhlasím s tým, že tím l nie je zamestnanie, ale títo kandidáti asi boli k tomu dotlačení okolnosťami a neporušili zákon a nespáchali ani podvod. Povedali iba pravdu a tie názvy nie sú nejakým nezmyslom, lebo sa tu pýtate, že čo je tím Vallo, čo je tím Hattas. Je to reálny názov nejakého možno neformálneho združenia. V Českej republike si jeden komunálny kandidát napísal ako zamestnanie "místni alfa samec". Tak to považujem za nezmysel, ale nie tím Vallo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 15:20 - 15:22 hod.

Jakub Nedoba Zobrazit prepis
A už, už mi aj svieti. Ja by som chcel reagovať na teba, Ondrej, že súhlasím s tebou, že je nezmyselné týchto nezávislých kandidátov z formálneho hľadiska, ktorí ale spolu tvoria nejaké neformálne združenie hoc nie je inštitucionalizované alebo nemá nejakú právnu formu, že by sme ich tlačili do toho, aby sa tvárili ako zhluk nejakých náhodných občanov. Lebo my vieme, že pred voľbami vystupujú spolu ako skupina a ak budú zvolení, tak vytvoria spolu poslanecký klub či už v župnom alebo mestskom zastupiteľstve. A takto by boli druhý raz znevýhodnení oproti straníckym kandidátom, lebo v podstate stačí byť zaregistrovaný za nejakú obskúrnu straničku a to hovorím o hocijakej strane z tých vyše sto, ktorých sú tu registrované. A práve takýto kandidáti nemusia vyzbierať tých päťsto a viac podpisov. Tak týmto by boli druhýkrát znevýhodnení. Týmto by boli druhý krát znevýhodnení a ide tu práve o tú transparentnosť, že keď je logické, že sa už vopred hlásia k tomu, že spolupracujú, volič vie koho bude voliť a takto by sme ich nútili k tomu, aby boli akože nezávislými kandidátmi a mohli by tú svoju vzájomnú príslušnosť demonštrovať možno iba nejakou spoločnou grafikou alebo spoločnými letákmi. Príde mi to ako nezmyselné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 11:52 - 11:53 hod.

Jakub Nedoba Zobrazit prepis
Ja by som chcel, súhlasiť s Ondrejom, je to presne tak ako si to povedal, to ak by mohli spolu pod jednou hlavičkou kandidovať aj nejaké združenia bez právnej subjektivity teda, že tie čo nie sú stranou, alebo hnutím, alebo hoc aj občianskym združením, len to prispeje k transparentnosti v obľubách lebo volič má právo vedieť koho volí a skôr ako opačný problém vnímam to, že pod tou hlavičkou nezávislý kandidát sa zastrešujú kandidáti, ktoré sú oveľa viac závislý ako tí ktorí tam majú hlavičku strany alebo koalície strán. Ďakujem.
Skryt prepis
 

13.9.2019 21:05 - 21:05 hod.

Jakub Nedoba
Dúfam, že už ma je počuť, áno, dobre. Tak chcem poďakovať všetkým s faktickou poznámkou, najmä Ondrejovi. On použil vtip, ktorý som chcel ja povedať na úvod, ale som na to zabudol. Na pána Marčeka, na osobné útoky nebudem reagovať, ale myslím, že tá jeho reakcia je iba potvrdením toho čo som hovoril a že sa naozaj správa ako koaličný poslanec.
Skryt prepis
 

13.9.2019 20:50 - 20:50 hod.

Jakub Nedoba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážené pani poslankyne, páni poslanci, pôvodne som chcel začať inak, ale rád by som nadviazal na môjho predrečníka, na pána ministra Žigu, ktorý sa prihlásil do rozpravy a ktorý ma tam v salóniku, tak trochu priateľsky poprosil, už tam asi nie je, že buď snáď zhovievavý k vláde, a takisto tuto už v rozprave povedal, že dôvod na odstúpenie pána premiéra pominul. Ja by som sa v tomto nedržal striktne dôvodovej správy, lebo rád by som zhrnul to, čo som napr. ako aj publicista, ako občan, lebo ja som doteraz v parlamente týždeň aj s cestou, čo som ako publicista, ako blogér písal a vďaka tejto príležitosti mám možnosť sa prihovoriť k širšiemu auditóriu.
Už samotný vznik tejto vlády bol nelegitímny, lebo jednak sa porušili predvolebné sľuby jednotlivých koaličných strán. Od vlastne prvého roku existencie vlády, už koalícia nevládla v pôvodnom zložení, veď ona sa opierala o Rada Procházku, ktorý o pár mesiacov skončil. Jednotliví poslanci zo SIETE, česť tým ktorí sa nepodpísali pod túto vládu, ale jednotliví poslanci SIETE, prešli do iného poslaneckého klubu, taktiež vláda začala vládnuť s pomocou troch prebehlíkov, lebo pritom sme počuli, že aj pán Marček hovoril už v podstate ako koaličný poslanec. Tak vaša rétorika bola taká, ako keby ste, hovorili ste ako koaličný poslanec. Hoci nie ste formálnym členom vlády, ale. Čiže boli hrubo porušené predvolebné sľuby, a táto vláda bola nelegitímna a od začiatku sa stretla s nevôľou. V podstate protesty boli už od prvého dňa ako sa spomenulo, že takáto koalícia vznikne. Ja som na toto upozorňoval už od začiatku a nebolo to preto, že by som sa triasol za touto stoličkou, lebo asi, aby vznikla pravicová vláda, tak ja by som tu bol miesto pol roka, možno celé štyri roky. Bolo to z môjho trpkého rozhorčenia ako občana. Táto vláda mala od začiatku marketingovú nálepku, "vláda historického porozumenia, hrádza proti extrémizmu ". Hrádza proti extrémizmu padla už mnohokrát, lebo koalícia, keď nemala dostatočný počet hlasov, tak sa opierala o hlasy extrémistických poslancov. Vláda historického porozumenia to bola možno v rámci zákulisných kšeftov, lebo pred voľbami ako zástupcovia MOST-u, tak aj zástupcovia SNS hovorili, že spolu vládnuť nebudú, že to je nemysliteľné. Takisto zástupcovia médií nepovažovali túto vládu týždeň po voľbách za pravdepodobnú.
Ich vznik sa argumentoval tým, že ide Predsedníctvo Európskej únie a bolo by nedôstojné, ak by európske delegácie vítal úradnícky premiér. pre istotu ich vítal premiér, ktorý býval v Bašternákovom byte. Z histórie aj z okolitých krajín napr. z Maďarska, vieme, že úradnícky premiér Bajnaj vyjednával pôžičky od Medzinárodného menového fondu, počas Európskeho predsedníctva Českej republiky bol premiérom úradnícky premiér Fischer a bolo to určite oveľa prínosnejšie pre Českú republiku ako keby zostal vo funkcii škandálmi zmietaný, Miroslav Topolánek. Z tohto pohľadu bol vznik tejto vlády nezmyselný, neligitímny a doteraz jej ligitimita trvá. Keď sme pár týždňov po voľbách sedeli v prostredí mladých ľudí, lebo ja pochádzam z prostredia mládežníckej politiky, tak bol s nami aj jeden český priateľ, ktorý hovoril, že áno, ľudia sa teraz búria, ale určite si na to zvyknú. Ja som vedel, že český občan vytrénovaný Andrejom Babišom, vie o čom hovorí, ale tajne som dúfal, že to tak nebude. Pravda je taká, že ľudia spali až do vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vtedy sa ľady pohli, pod tlakom verejnosti odstúpil premiér Fico, minister Kaliňák a vláda sa ďalej zaštítila prívetivou tvárou Petra Pellegríniho.
Avšak praktický význam toho bol, že tzv. rozsiahla rekonštrukcia vlády spočívala v tom, že z vlády odišli v podstate dvaja ministri, ktorí požívali akú, takú podporu verejnosti. Obštrukciou sa na ministerský post dostala pani ministerka Saková, lebo vtedajší premiér Kiska, by ju určite nevymenoval, resp. nevymenoval novú vládu Petra Pellegriniho a pozrime sa na jeden a pol ročné pôsobenie Petra Pellegriniho v premiérskom poste, lebo teraz hovoríme o vyslovovaní nedôvery premiérovi, ktoré prakticky vyústi, ak by bolo úspešné, do vyslovenia nedôvery vláde, avšak premiér Pellegrini bol naozaj iba prívetivou tvárou SMER-u. Zmena nastala v tom, že možno negoval niektoré toxické výroky jeho straníckeho predsedu Fica, napr. nedávno jeho homofóbne výroky, čo jemu bez akejkoľvek dvojzmyselnosti kvitujem, avšak naďalej zostáva slabým premiérom. Pán premiér Pellegrini v jednej diskusii povedal, že keby mal tú moc, to odkazuje na to, že pán premiér Pellegrini v skutočnosti moc nemá. Pre jeho vlastné dobro by bolo, keby táto vláda skončila. Ďakujem.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>