Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

14.6.2017 o 18:18 hod.

Ing.

Miroslav Ivan

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2017 11:58 - 12:00 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie. V podstate len krátko. Pán Štarchoň, súhlasím, áno, ešte sa toho dočkáme. Jednoducho toto sú také tie gestá z ministerstva dopravy. Urobíme leteckého dopravcu, vlaky zadarmo poskytneme, ale nič, nič systémové, nič strategické odtiaľ neprichádza.
Kolega Heger, áno, s tými diaľnicami to je tak. A toto je aj hlavná myšlienka tohto materiálu, že predkladá sa tu, že potrebujeme diaľnice. Ja sa pýtam ministerstva, prečo alebo prečo títo poslanci sú zahľadení, odkiaľ vedia, že diaľnice sú tie najdôležitejšie? Práve preto som sa snažil na ten dopravný model poukázať, že práve ten má dať odpoveď, kde bude lepšie dať napríklad tie nákladné autá na koľajnice a kde bude lepšie posilniť povedzme údržbu alebo opravu a rozšírenie ciest I. triedy o nejaký pruh a podobne, niekde obchvaty.
Pán Marosz, súhlasím, prekladisko je jeden z tých elementov v rámci toho dopravného modelu, ktorý by zase mohol veľmi dobre zaúčinkovať v tom, že by ukázal, čo by a ako by to ovplyvnilo iné dopravné toky. Lenže, bohužiaľ, nevieme, nikto ten dopravný model na ministerstve dopravy nevidel, nevieme, či existuje. Dali sme zaň 900-tisíc.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2017 11:46 - 11:53 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja som tú svoju reč rozdelil tak na také tri kapitoly. Začnem tou prvou.
Vážení kolegovia, neveríme, neveríme, že myslíte úprimne to, čo ste tu predložili, pretože to, čo dokazuje dnes ministerstvo dopravy, ako "systémovo" funguje a pracuje, nie je pre nás dôkaz a doklad, že by toto pomohlo. Ministerstvo dopravy podpisuje projekty za 45 miliónov za kilometer. Meškajú všetky úseky. Dnes som sa dočítal, že Hubová - Ivachnová bude ďalšie dva roky meškať. Prosím vás, čo je toto za štát, ako sa tu stavajú diaľnice?
Viem o tom, že hrozí nevyplatenie ďalším subdodávateľom na diaľničnom úseku pri Kriváni. Čo robí toto ministerstvo? Ministerstvo dopravy ignoruje a vy to tu píšete v tom vašom predloženom materiáli, že budete akceptovať alebo rešpektovať odbor hodnoty za peniaze. Ministerstvo dopravy odkedy je toto volebné obdobie, ani jeden úsek, ktorý podpísalo, nerešpektovalo hodnotenie hodnotu za peniaze. Nerešpektoval názor tohto odboru a podpísalo to tak, ako to dostalo.
Sám predseda vlády, citujem, povie: "Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka." To toto tu skutočne predkladáte? Predseda parlamentu, ďalej, zasahuje do kompetencií ministra dopravy, spúšťa stratové, na jeho rozkaz púšťa minister stratové IC vlaky. Vyhodí, vyženie stadeto niekoho, kto nechcel dotácie na rýchliky. A minister dopravy, ktorý konečne mohol nejaké peniaze ušetriť na liberalizácii dopravy na železnici, tak jediný, jedinú súťaž na spojenie Banská Bystrica - Bratislava zruší. Tak toto sú tie základné predpoklady, prečo neveríme, že toto, čo ste tu predložili, myslíte úprimne.
Druhá časť, nepripravenosť. Predložili ste nám sem zoznam diaľničných úsekov. Ja som to spočítal, sumár približne 1 040 kilometrov. Pozrel som si detailne pripravenosť všetkých týchto úsekov. To nehovorím o tom, že ako v úvodnej časti som povedal, koľko z toho mešká, tak aby sa mohla začať výstavba do roku 2020 a vypísať súťaž, tak takto máte pripravených 8,7 kilometra z tohto zoznamu. Prosím vás pekne, na čo to tu teraz predkladáte? O čo, o čom sa tu bavíme?
Dávate falošné sľuby ľuďom, že sa dočkajú v krátkej dobe nejakého diaľničného úseku. No nemáte to pripravené. Ministerstvo nemá vôbec nič pripravené na to, aby v horizonte troch-štyroch rokov nejaké výberové konanie na zhotoviteľa vôbec otváralo.
Posledná vec a zásadná. Stratégia rozvoja infraštruktúry, nie cestnej siete, celej infraštruktúry. Ministerstvo dopravy nemá žiadne, žiadnu stratégiu, konkrétnu stratégiu, nie takú tú všeobecnú, budeme, budeme sa snažiť, urobíme maximum pre to, aby, a tak ďalej. Ministerstvo dopravy nevie, čo chce urobiť prvé, druhé, tretie v poradí. Nevie, ktorú infraštruktúru má za prioritnú, či je to cesta, železnica. Nevie, ktorý spôsob dopravy chce podporovať, osobnú dopravu alebo verejnú. A viete, prečo nevie? Pretože nepoužíva dopravný model, ktorý objednalo a kúpilo.
Ministerstvo dopravy kúpilo v roku 2014 dopravný model, software za 900-tisíc eur. Viete to? A keď som na výbore chcel predložiť, alebo požiadavku som predložil na poslanecký prieskum, aby sme sa pozreli, ako sa tento dopravný model používa, vaši poslanci, koaliční to nepodporili, lebo oni nie sú zvedaví na to, ako sa tento dopravný model využíva.
A prekvapenie. V rámci zmluvy z roku 2014 o dodávke tohto dopravného modelu je zaškolenie dvanástich ľudí na ministerstve dopravy, aby vedeli s týmto dopravným modelom pracovať. Ten dopravný model má slúžiť na to, že tam dáte priemyselné parky, že tam dáte ponuku, to znamená, ponuka je tá infraštruktúra, koľajnice, cesty, diaľnice, cesty I. triedy, II., III. triedy. Dáte tam dopyt, to znamená, aký je dopyt po preprave, osobnej, nákladnej. Dáte tam aglomerácie, dáte tam hustotu obyvateľstva v jednotlivých regiónoch. Ten dopravný model vám ukáže všetko. Keď do dopravného modelu dáte nový úsek diaľnice, ukáže vám, ako sa presmeruje intenzita dopravy na iných úsekoch ciest a diaľnic. Dvanásti ľudia mali byť zaškolení podľa tejto zmluvy na ministerstve dopravy, 2014 hovorím. Viete, čo sa stalo? Minulý, minulý mesiac v auguste minister dopravy podpísal externú zmluvu s firmou, ktorá za ďalších, drobné, "drobné", za 20-tisíc bude toto robiť na ministerstve. Takto funguje naše ministerstvo dopravy, prosím pekne.
A odpoveď pánovi Kamenickému, teraz tu nie je, že aké máme návrhy? No tu začnite, vážení. Tu, koalícia, začnite, nech konečne ľudia vedia, že čo vlastne ministerstvo dopravy chce robiť. Ministerstvo dopravy to nevie. Takže toto tu, čo ste predložili, prepáčte, to si zoberte, toto v žiadnom prípade nepodporíme.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2017 10:52 - 10:56 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister, úvodom poviem, že tento návrh nepodporíme, a poviem prečo.
Ministerstvo dopravy podľa nás má v gescii mnoho dôležitých a dôležitejších vecí, ako riešiť sociálne otázky. Sociálne otázky má riešiť ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré najlepšie vie, koho podporiť, kto je sociálne odkázaný, prečo ho podporiť a predovšetkým má aktualizované každoročne informácie, komu sa ako mení sociálne postavenie, sociálna situácia a kto potrebu alebo kto pomoc potrebuje.
Vyberem len niektoré veci z tohto zákona už teraz platné, ktoré napríklad práve nesystémovo riešia sociálne potreby tých ľudí, pre ktorých podľa tohto zákona vlastne je tá pomoc potrebná.
Tieto dotácie idú do obcí. Už v úvode vlastne vznikajú administratívne náročnosti v procese obstarávania objektov, pretože sú presne definované maximálne ceny za meter štvorcový v nákladoch, ktoré obec môže vynaložiť. Obec musí ďalej držať takéto nehnuteľnosti a objekty 20 rokov v režime nájmu. To znamená, síce v tejto chvíli sa možno tešia a radujú, že dostanú dotácie, v tomto prípade ešte aj zmenené na tie malometrážne byty do 50 m2, a navyše, čo teda nepokladáme za sociálne, že štát ide prispievať ešte aj na garážové státia v týchto domoch.
Obec má ďalej podľa tohto zákona ďalej zviazané ruky vo výške nájmu, pretože toto určuje ministerstvo dopravy.
Ďalší problém, ktorý vidíme a ktorý nie je systémový, je, že zmluva sa podpisuje na 3 roky s takým nájomcom, v niektorých prípadoch na 10, pričom v prípade, že sa sociálna situácia tohto človeka zmení, tak sa v čase platnosti takejto zmluvy na túto zmenu neprihliada.
O tom garážovom státí som vravel, a preto veľmi zjednodušene, myslíme si, že tak ako robí ministerstvo dopravy sociálnu starostlivosť alebo sociálne opatrenia vo veci vlakov zadarmo, nemalo by ani to robiť a nemala by ani pod ministerstvo dopravy patriť ani téma dotácií do obecných bytov. Myslíme si, že ak je treba niekomu pomôcť, potom máme tu ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré najlepšie, najlepšie vie, komu pomoc treba efektívne. A keby toto sa robilo takto, tak by bolo aj viac peňazí pre tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú.
Ja sa len desím, dúfam, že to sa nestane, že ministerstvo dopravy napríklad v budúcnosti začne pristupovať sociálne ešte aj k takým poplatkom, ako sú diaľničné známky, a dočkáme sa tu návrhu, že bude niekto mať úľavy na takýchto veciach. Jednoducho každý a každé ministerstvo nech robí veci, na ktoré ho máme, ministerstvo dopravy má, myslím si, dosť problémov s cestnou infraštruktúrou, môžem povedať len, koľko rôznych námetov mi chodí aj od občanov, teraz najväčší problém Strečno, kde neustále hrozí zosunutie svahu. Tu, tu, pán minister, tu lobujte za peniaze do takýchto vecí, do infraštruktúry, motoristi si určite zaslúžia za svoje poplatky a platby viac, ako dostávajú.
To je všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2017 10:01 - 10:05 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dnes vystúpim v podstate len s tým, že chcem tento návrh pána ministra pochváliť, že s ním sem prichádza, a zároveň povedať len, má len jednu chybu tento návrh, že je tu až teraz, že už tu mohol byť dávno. A chcem pripomenúť, že takýto návrh na tú zásadnú redukciu tých drakonických pokút za STK a emisné kontroly sme predkladali prakticky v podobnom duchu vo februári tohto roka a dnes už tí vodiči nemuseli byť pokutovaní. Stačilo, aby ste upravili niektoré veci už vtedy v rámci druhého čítania. To je mi veľmi ľúto, že sa takto, takto politikárči v tejto téme.
Ten návrh, ktorý ste predložili, bude alebo je navrhnutý s účinnosťou až od 1. apríla a vlastne sme stratili takmer rok, za ktorý už dnes teda dostávajú vodiči vysoké pokuty.
Podobne to je, keď sa vrátim späť aj so zákonom o diaľničných známkach, kedy sme hneď na začiatku tohto volebného obdobia poukazovali na to, aké sú, aké sú drastické pokuty za to, že niekto vojde na diaľnicu bez diaľničnej známky, a takisto o niekoľko mesiacov tento návrh ste nepodporili, o niekoľko mesiacov ste prišli s vlastným, ten potom prešiel. My nemáme problém podporiť vaše návrhy, keď sú dobré, ale mrzí ma, že v rámci toho politického boja neprechádzajú naše, s ktorými nakoniec sa vy stotožňujete, a celkom som aspoň trošku rád, že strana Sloboda a Solidarita vás svojimi návrhmi takto inšpiruje.
Tento návrh určite podporíme a zároveň dávam do pléna jeden, možno jednu vec, ktorú, ktorú by sme mohli v tomto zákone potom, ak teda prejde, a dúfam, že prejde, predpokladám, že áno, riešiť a to je problém, na ktorý, aj na mňa sa obracajú vodiči, a to je ten, že keď dnes sa blíži termín ukončenia platnosti technickej kontroly alebo emisnej kontroly a prídete skôr, tak vám sa vlastne skráti tá periodicita toho 4, 2, 2, 2 rokov platnosti technickej a emisnej kontroly. Naopak, keď čo len jeden deň meškáte, tak okamžite ste sankcionovaní týmito obrovskými pokutami. Stáva sa v praxi, že ten motorista jednoducho je odcestovaný alebo aj to sa stáva, že povedzme je dlhodobo chorý, nemôže fyzicky prísť s vozidlom na stanicu technickej kontroly a tak sa mu stane, že príde o deň alebo dva po termíne a je takto sankcionovaný. Rovnako sa môže stať, že vozidlo je v servise povedzme dlhodobo kvôli havárii dva-tri týždne, to nie je zas také neobvyklé.
A budeme hľadať, podporíme tento teda návrh, to chcem tým povedať, budeme hľadať s kolegami taký pozmeňovák, aby takíto motoristi neboli, neboli sankcionovaní, nájdeme riešenie, ktorým, ktorým pomôžeme riešiť takúto situáciu, aby pár dní nerozhodovalo o tom, že taký motorista bude sankcionovaný, a hovoríme o tých vodičoch, ktorí sú zodpovední, ktorým na tom záleží.
Takže len toľko som chcel povedať. Ešte raz, škoda, mrzí ma to, mohli sme to dávno schváliť, ale podporíme tento návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2017 16:07 - 16:09 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Blanár, vy ste jednoducho si akýmsi spôsobom uchopili dogmy, že diaľnice je jednoducho treba a treba ich tak, ako sú dnes nakreslené. A zároveň ste v svojom prejave hovorili, že infraštruktúra je návratná. Ja tvrdím, že podľa toho aká. A vy v svojom návrhu jednoducho prejudikujete to, že jednoducho len diaľnice a rýchlocesty a to je to, proti čomu my sme. My chceme vidieť jednoducho, že to ministerstvo dopravy niečo robí, že má nejaký strategický plán, že má, že vie presne, čo chce, a ja som to v svojom prejave predniesol. Chcem vidieť, že tu uvidím niekedy ministra dopravy, ktorý nám bude referovať, ako je ten dopravný model využívaný, že vie vôbec, čo chce stavať. Pretože toto, čo vy ste tu predložili, je naozaj čistý, čistý populizmus.
A k tomu rozpočtu, prečo 48 miliárd? Jednoduchá matematika. Tisíc, obrazne povedané, tisíc kilometrov a 48 miliónov za kilometer, to sú posledné dve zmluvy, ktoré Érsek podpísal. Konkrétne Čadca – Svrčinovec a obchvat Prešova. Takže neviem, z čoho mám vychádzať. Mám vychádzať Turany – Hubová, ktoré budú ešte drahšie za kilometer? To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2017 15:20 - 15:22 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem kolegyni Kaščákovej, k tomu by som sa možno v krátkosti vyjadril.
Áno, z toho, ako ministerstvo dopravy podpisuje jednotlivé diaľničné úseky, je vidieť, že tam neexistuje žiadny systém. Nakoniec svedkami sme toho, čo sme tu už si vypočuli od príspevkov iných kolegov o tom, že budeme mať z niektorých diaľničných úsekov korčuliarske dráhy. Rovnaký osud napríklad postihol jeden úsek pri hraniciach s Poľskom pri Svrčinovci, ktorý až teraz od roku 2005 je využívaný, keď sa dokončil ten úsek, ktorým sa k nemu dostaneme. A mne to skutočne pripadá ako taká, ako taká demižónová strategická politika v rozvoji infraštruktúry, to znamená, aký, akej politickej príslušnosti je primátor, starosta, taký prístup k tomu, kde sa bude naozaj stavať a kde nie.
A skutočne by ma v tejto súvislosti zaujímalo naozaj, čo na toto minister dopravy, na túto iniciatívu poslancov, ako sa na to pozerá, čo má vôbec pripravené a či naozaj by mu nestačilo to, čo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí. A rovnako by ma tak zaujímal názor ministra Kažimíra na túto poslaneckú iniciatívu, zdá sa mi to veľmi, veľmi zlé.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2017 15:09 - 15:17 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, no, kde by som začal. V prvom momente, keď odznel tento návrh na pridanie bodu do tejto schôdze a s týmto obsahom, tak som si myslel, že ide naozaj o žart. To, že máme tu v pléne Národnej rady vstupovať do kompetencií strategického rozvoja dopravy takým spôsobom, že tu predložíte, vážení kolegovia, a ja som si ich spočítal, vyše tisíc kilometrov nových diaľnic, na ktoré chcete uvoľniť peniaze, tak to je naozaj silná káva. Ale k tomu neskôr.
Posledné týždne a mesiace počúvame samé správy a pochvalné, pochvalné alebo chválospevy o tom, ako sa nám darí, ako máme, aké máme veľké výbery daní, ako dokážeme dostať DPH od tých, od ktorých sme to dostať nemohli, ako sa znižuje nezamestnanosť, ako sa nám jednoducho ekonomicky darí, a zrazu tu máme požiadavku o tom, aby sme sa ešte viac zadlžili. Kolega Jurzyca už hovoril o tom, na čo a kedy by sme mali využívať dobré časy, takže tomu sa už nechcem venovať. Ale chcem sa vyjadriť k tomu, k čomu sa vyjadrila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo vzťahu k uvoľňovaniu dlhovej brzdy.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo svojom vyhlásení povedala, a to je pravda, že k sankčným konaniam prídeme až pri zadlžení 53 % k HDP a k nim sa dostaneme vtedy, keď pôjdeme do rozpočtu a vezmeme si z neho 3,7 miliardy. Takže nevidím dôvod, prečo by sme mali teraz ísť do odbrzďovania a zadlžovania sa ešte viac, nad rámec takejto sumy.
Čo ma hlavne ale zarazilo, že takýto návrh prinášajú poslanci Národnej rady. Odkiaľ, vážení kolegovia, viete, čo naozaj v rozvoji diaľničnej siete treba v tejto krajine? Načo máme potom ministerstvo dopravy, ktoré má spracovávať a neustále aktualizovať plán, dopravné modely, schémy a to nielen vo vzťahu k cestnej infraštruktúre, ale železničnej, plus k tomu využívanie a financovanie verejnej dopravy – či už cestnej, alebo železničnej.
A pripomeniem vám, poslancom za vládnu koalíciu, na jednom z výborov, na zasadnutí výboru pre hospodárske záležitosti som navrhoval poslanecký prieskum na ministerstve dopravy, kde sme chceli, aby nám ministerstvo ukázalo, ako využíva takzvaný dopravný model. To je softvér, za ktorý ministerstvo dopravy zaplatilo 900-tisíc eur. Nuž aké bolo hlasovanie vo výbore? Vaši poslanci sa zdržali, tak im záležalo na tom, aby vedeli, kedy sa začne, kto na tom modeli pracuje a ako sa využíva softvér, za ktorý sme vyvalili 900-tisíc eur. Do dnešného dňa nikto nevie, či ten model existuje, nikto nevie, či vôbec nejakí ľudia na ňom pracujú, či je nainštalovaný, či nejakí ľudia boli zaškolení. Vaši poslanci zahatali cestu k tomu, aby sa presvedčili, ako sa ten model využíva. Keď som sa ich priamo do očí opýtal, prečo to urobili, prečo nie sú zvedaví na to, ako sa ten model využíva, kedy bude diaľnica dotiahnutá do ich obcí a miest, tak len sklopili zrak, nevedeli mi na to nijak, nijak logicky odpovedať. Taký je váš prístup k tomu, ako riešiť problém s dopravnou infraštruktúrou.
A teraz k tej hlavnej veci. Ešte nehovoriac o tom, že dopravný model okrem toho, že vám vie dať odpoveď na to, ako sa bude správať doprava v jednotlivých regiónoch po tom, ako povedzme postavíte diaľničný úsek, ten dopravný model vám ukáže, ako sa preskupí doprava z jedného úseku na druhý. Rovnako tak v dopravnom modeli sú zadané nielen cesty, ale aj železničné trate. Sú tam zadané a mali by byť v databáze sídelné celky, priemyselné parky, toto všetko ten dopravný model ako softvér dokáže analyzovať. Máme ho zakúpený, som zvedavý a pána ministra teraz vyzývam, konečne ukážte to verejnosti, ten model, nech to vidíme, nech vieme, za čo sme z daní dali takmer milión eur.
Na záver jednu poznámku, aby sme si urobili obraz o tom, čo tu, vážení páni poslanci a kandidáti na župana, predkladáte. Neviem, či ste si spočítali kilometre, ktoré nám, ktoré chcete postaviť alebo na ktoré chcete uvoľniť dlhovú brzdu. Nuž je to 1 037 kilometrov. Z toho je vo fáze, že by sa vôbec mohlo začať nejaké verejné obstarávanie na zhotoviteľa, možno 20 dačo plus kilometrov. Naopak, viac ako štvrtina je len v stave posudzovania na životné prostredie a viac ako tretina vrátane EIA je v rámci posudzovania na štúdiu realizovateľnosti. A keď vynásobím 1 037 kilometrov, ktoré chcete z dlhovej brzdy postaviť, sumou, za ktorú staviame obchvat Prešova a ktorú váš minister podpísal za vyše 45 mil. za kilometer, tak sa dostávame na sumu 47 mld. eur. Toto ste tu predložili, vážení kolegovia. 47 miliárd! A to ešte nerátam, to ešte nerátam tie železničné trate, ktoré ste tam dnes na výbore vopchali.
Samozrejme, očakávam, že to schválite, tak ako všetko doteraz, ale beriem za slovo pána poslanca Podmanického, ktorý tu pred chvíľou povedal, že ak nezískate dnes 90 hlasov, že do toho nepôjdete. Som naozaj tejto úprimnosti zvedavý. Toľko za mňa, rád zodpoviem na faktické otázky.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2017 11:56 - 11:58 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a ďakujem aj Eugenovi, ako veľmi odborne a v podstate konkrétne vyjasnil výhrady, ktoré budeme k tomuto mať. Ja sám v rozprave sa presnejšie vyjadrím už odborne k cestám a celej cestnej sieti. A súhlasím aj s tým, že ak si vypočujeme dnes od ministra dopravy, že najdrahšia diaľnica je nepostavaná, to je jednoducho nonsens. To je zelená, to je zelené svetlo pre plytvanie, pre rabovanie, pre vyhadzovanie akýchkoľvek peňazí, len aby tam tá diaľnica bola. Hoci – a to je veľmi dôležité – je treba si povedať, čo je cieľ a čo je prostriedok. Je cieľ postavená diaľnica alebo je cieľom rýchla, ekonomická, efektívna doprava z miesta bodu do miesta B? A toto je základný cieľ, nie to, že diaľnica.
A nadväzne hneď aj poviem, že už Inštitút finančnej politiky niekoľkokrát upozorňoval aj toto ministerstvo dopravy, aby posudzovalo cez Hodnotu za peniaze všetky projekty nad 40 miliónov. A boli tu výtky aj na konkrétne projekty, ktoré mali byť podpísané. Napriek tomu, že bol vyzývaný minister, ani jeden, ani jeden takýto projekt a výstavbu za tejto vlády minister nedal posúdiť Inštitútu finančnej politiky. Preto ja neverím tým slovám v tomto návrhu na uznesenie, že sa tento inštitút začne využívať.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.6.2017 18:22 - 18:28 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Dobre, takže ešte raz ďakujem za slovo a teraz by som vám veľmi rád predstavil, v čom spočívajú tie naše navrhované zmeny dvoch zákonov úzko teda súvisiacich.
V zákone o autoškolách chceme zmeniť to, čo sa týka prideľovania predlžovania inštruktorských preukazov. Podľa súčasne platného zákona, ak si inštruktor v autoškole chce predĺžiť platnosť svojho inštruktorského preukazu, ktorý má platnosť päť rokov, musí žiadosť o predĺženie vrátane všetkých dokumentov, ktoré k tomu ako prílohy treba priložiť, podať najskôr šesť mesiacov pred uplynutím platnosti tohto preukazu a najneskôr tri mesiace pred týmto termínom. Nuž keď máte ale päť rokov inštruktorský preukaz, ľahko sa vám môže stáť, že práve ten termín tri mesiace pred ukončením jeho platnosti veľmi ľahko opomeniete. A tak sa to aj stalo niektorým inštruktorom, ktorí v podstate aj iniciovali túto zmenu, tu mám so sebou aj rozhodnutie okresného úradu, konkrétne z Trenčína, ktorý jednoducho zamietol inštruktorovi autoškoly žiadosť o predĺženie len preto, že sa oneskoril o pár dní, hoci jeho inštruktorský preukaz platil ešte dva mesiace.
A toto považujem za úplne zbytočné, pretože takýto človek sa teraz musí opätovne zúčastniť všetkých kurzov, všetkých podmienok výučby – praktickej, teoretickej – a zaplatiť niekoľko sto eur na to, aby tento preukaz opäť získal. Pritom v samotnom zákone už v súčasnosti sa hovorí, že pokiaľ splní všetky podmienky a dodá takýto žiadateľ o predĺženie všetky doklady, úrad mu predĺži platnosť jeho preukazu do sedem dní.
Preto náš návrh konkrétne spočíva v tom, že síce ostáva tá podmienka najskôr šesť mesiacov pred uplynutím platnosti, ale najneskôr osem dní pred uplynutím platnosti. To znamená, úrad má dostatočný čas na to, aby aj v zmysle ostatnej časti zákona vystavil a predĺžil tento preukaz do tých siedmich dní, teda do konca reálnej platnosti tohto inštruktorského preukazu. To je zmena číslo jedna.
A zmena číslo dva, ktorú predkladáme a je súvisiaca s týmto zákonom, je zmena zákona č. 8 o cestnej premávke. Spočíva v tom, že ak si dnes vodič chce rozšíriť vodičské oprávnenie o inú skupinu, tak musí absolvovať celý vodičský kurz, teda teoretickú výuku a praktickú výuku. Teoretická výuka spočíva v študovaní všetkých pravidiel cestnej premávky v študovni a je ukončená teoretickým testom. Sú ale skupiny vodičských oprávnení, pri ktorých je teoretická časť výuky úplne zhodná s tou, ktorú už ste niekedy absolvovali v minulosti. A poviem len jeden príklad. Ten vodič, ktorý si chce urobiť vodičské oprávnenie na motocykel skupiny A, má tie isté teoretické testy ako ten, kto si robí vodičské oprávnenie skupiny B, teda na motorové vozidlo. A teda ak máte už vy vodičský preukaz skupiny B a chcete si robiť vodičský preukaz skupiny A, hoci ste už takýto test teoretický absolvovali, a teda aj teoretickú prípravu, musíte v rámci tohto kurzu na vodičské oprávnenie A toto celé absolvovať ešte raz. A nielen absolvovať, ale platíte plnú cenu za kurz autoškoly.
Naším zámerom je, aby, ak tento zákon by prešiel, aby v prípade, že teoretická príprava, ale hlavne teoretický teda test, ktorý sa robí z teórie, je zhodný pre danú skupinu, v tomto prípade je, aby nebolo potrebné ho vykonať. A nielen to, ale aby nebola povinnosť takéhoto účastníka autoškoly teoretickú prípravu vôbec absolvovať, pretože toto už raz absolvoval a považujeme to za zbytočné, zbytočný šikan. A nielen to. Samozrejme, očakávame, že v takýchto prípadoch autoškoly umožnia potom znížené ceny pre takýchto školených záujemcov v autoškolách. A budú tak aspoň v malej miere korigovať to, čo sa v súčasnosti deje, a to, čo my sme namietali. Konkrétne je to ten monitoring v autoškolách, ktorý má už dnes svoje dôsledky a autoškoly ohlasujú zvýšené ceny za autoškoly.
Čiže náš návrh spočíva aspoň v akej-takej kompenzácii, ktorá by mohla pomôcť niektorým už vodičom, ktorí si rozširujú vodičské oprávnenie o inú skupinu a tieto teoretické skúšky, testy absolvovali. A teda ostávala by im povinnosť urobiť len praktickú výuku a praktické testy. Takže toľko k môjmu návrhu. Ak by boli nejaké otázky, príp. faktické pripomienky, pán poslanec Jurzyca, že, vy ste sa chystali dať nejakú faktickú. Takže ak by ste chceli, nech sa páči, môžte sa pýtať na detaily.
Takže to je všetko. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.6.2017 18:18 - 18:19 hod.

Miroslav Ivan Zobrazit prepis
Dobrý deň, ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte, aby som vám predložil návrh na zmenu zákona č. 93/2005 o autoškolách a tiež zákona č. 8/2009 o cestnej premávke. Jedná sa o veľmi jednoduché zmeny, ktoré ale môžu výrazným spôsobom uľahčiť ľuďom život. Predkladám túto zmenu zákona, konkrétne teda týchto dvoch zákonov, s kolegami Jozefom Rajtárom, Janou Kiššovou, Eugenom Jurzycom, Martinom Klusom a Milanom Laurenčíkom.
Cieľom predloženého návrhu zákona je jednak zrušiť nezmyselné obmedzenie súčasnej zákonom stanovenej lehoty na podanie žiadosti o vydanie preukazu inštruktora autoškoly a jednak sa pre držiteľov vodičských oprávnení navrhuje odbúranie duplicitnej povinnosti znovu a opakovane absolvovať už v minulosti absolvovanú teoretickú časť výučby, ako aj skúšku z predpisov o cestnej premávke, ktorú už raz absolvovali, keď získavali vodičské oprávnenie inej kategórie. Viac a konkrétne o týchto oboch zmenách vám poviem v rozprave. Nateraz ďakujem za slovo.
Skryt prepis