Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2019 o 14:53 hod.

MUDr.

Alan Suchánek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 14:53 - 14:54 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Marek, ja by som len chcel povedať, že onkologické ochorenie, s malusmi by to asi nešlo. Tam sa dá ísť len s bonusmi. Pretože tie onkologické ochorenia, tá liečba je tak drahá, že to sa nedá. Ak, tak uzavrieť len s bonusmi.
Hovoril si o RZP, že, alebo teda o tej rýchlej zdravotnej pomoci, že by mohli niektorého toho pacienta posúdiť a nechať doma. No pokiaľ je tá sanitka bez lekára, tak oni si ani nemôžu dovoliť... (Reakcie z pléna.) No je to veľký problém, pretože, pretože keď ako aj napríklad to bolo s tým opitým niekde, keď, keď ho niekde nájdu. On nemá také vzdelanie, aby vedel posúdiť, či je len opitý, alebo bol tam ešte aj nejaký úraz. Obyčajne tam býva ešte aj nejaký oškretý nos a tak ďalej. Takže tam je veľký problém posúdiť, čo, čo môžem doniesť do nemocnice, resp. čo môžem nechať a čo musím doviesť do nemocnice, hlavne pokiaľ tam teda neni lekár.
A k tomu ešte, čo si ešte čo si povedal, že viac vzdelania tým sestrám. Ona tá sestra po tej, po tej vysokej škole, či už má bakalára alebo magistra, nevie všetko a nevie všetky špecializácie. A keď robí, tak sa ešte nakoniec ďalej musí vzdelávať, či už to je tým kreditným systémom, ale hlavne si musí robiť tú špecializáciu. A až potom sa stáva ozaj kvalitnou sestrou v tom svojom odbore a potom môže, samozrejme, pomáhať lekárovi, resp. kompetencie lekára môžu mnohé prejsť potom aj na túto sestru. Ale nielen tým, že má bakalára alebo magistra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 14:41 - 14:42 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za podnety. K tomu môžem povedať ozaj len toľko, samozrejme, na začiatok ako všecko. Keď začíname, ako som povedal, ale jedno euro, ktoré tu vložíme, sa nám vráti mnoho-, mnohonásobne.
A keďže sme na Slovensku a sme takí trošku konzervatívni, ono to chvíľočku potrvá, tak si ani nemyslím, že hneď v prvom, v druhom, v treťom roku bude veľký nárast. Možno už v treťom hej, ak budú, ak budú tí ľudia počúvať.
Ja konkrétne som bol v Spojených štátoch na návšteve, a ten pán domáci si zobral dovolenku, išiel, v práci si bral dovolenku a platil si kolonoskopické vyšetrenie. Sám z vlastnej iniciatívy, pretože to robí pre svoje zdravie. Oni si to zdravie vážia. My si to zatiaľ nevážime, ale keď sa to dostane do povedomia ľudí, tak ja verím, že začne byť tých, tých, ten záujem o toto väčší. Samozrejme, pokiaľ by ten, ten populačný skríning bol taký, že by prišlo na to 50-tisíc ľudí, tak tie vyšetrenia by išli do stotisícov. Na to zatiaľ ešte možno nie sme pripravení.
Ale ako hovorím, Slovensko je konzervatívne pôjde to pomaly, ale dôležité že sme začali. To je to najdôležitejšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2019 14:32 - 14:40 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Vážený predsedajúci, vážení prítomní, chcel by som pár slov k skríningu rakovinových ochorení. V tomto zákone sa spomínajú tri ochorenia, kde sa zavádza skríning. Európsky kódex proti rakovine uvádza 12 bodov, ako by sme sa mali chovať, aby sme si znížili riziko rakoviny. A v bode 12 doporučuje zúčastniť sa organizovaných programov skríningu rakoviny. V tomto zákone sa zavádza skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka, teda hrubého čreva a konečníka pre mužov aj pre ženy a prsníka a krčka maternice pre ženy. Rakovina hrubého čreva patrí spolu s rakovinou pľúc, prostaty, prsníka k najčastejším smrteľným onkologickým ochoreniam.
Slovenská republika patrí k piatim krajinám s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete a mnohé krajiny vyspelé a hlavne v Európe, majú s týmto ochorením veľký problém. Toto ochorenie ovšem za určitých okolností vôbec nemusí byť smrteľné. Stačí, aby populácia, teda aby občania nad 50 rokov chodili na pravidelné preventívne prehliadky, alebo teda vyšetrenia, a môžu sa vyhnúť ťažkým následkom alebo smrteľným následkom, pretože toto ochorenie, keď sa zachytí vo včasnom štádiu, tak sa dá bezpečne odstrániť, keď sa to chytá úplne v tých začiatočných štádiách, tak netreba žiadna chemoterapia ani rádioterapia.
Skríning môže byť oportúnny alebo populačný. Tie oportúnne skríningy boli založené na tom, že praktickí lekári budú doporučovať svojim pacientom, aby sa zúčastňovali alebo teda, aby si dávali robiť takéto vyšetrenia. Predpokladalo sa, že by až 50 % populácie by si takéto vyšetrenie mohlo dať spraviť, ale prax ukázala, že to tak nie je, a ani 20 % tej dotknutej populácie si takéto vyšetrenia nedávalo robiť. Preto sa ukázalo, že takéto skríningy nie sú efektívne.
Gastroenterologická spoločnosť si zobrala príklad zo severských krajín, kde robia taký populačný skríning, ten spočíva v tom, že posielajú alebo..., posielajú výzvu pacientovi zároveň aj s testom, ktorý teda veľmi jednoducho vedia títo pacienti zrealizovať, a tento populačný skríning sa ukázal ako, ako veľmi efektívny. Zo skúseností kolonoskopických pracovísk vieme, že asi 2,5 % ľudí, ktorí mali pozitívne takéto vyšetrenie, tak 2,5 % ľudí malo rakovinu hrubého čreva. A až 30 % ľudí s takýmto pozitívnym výsledkom malo polypy hrubého čreva, veľmi jednoducho možno už pri tom prvom vyšetrení, ak nebol dostatočne pripravený pacient alebo užíval nejaké lieky, tak bol objednaný na ďalšie vyšetrenie a polýp alebo polypy boli odstránené. Pacient sa vyhol tomu, že uňho vznikla rakovina. To sú veľmi dôležité veci, pretože efekt pre jednotlivca je okamžitý a úžasný, pokiaľ sa to chytí v týchto prvých štádiách, tak je kompletne vyriešený. No a efekt pre celú populáciu je síce postupný, pretože tí ľudia si to musia uvedomovať, že to treba robiť, ale každým takýmto záchytom, má to veľký význam pre toho konkrétneho pacienta, pre tú skupinu obyvateľov, ale aj veľký ekonomický efekt pre spoločnosť, pretože vieme, že 1 euro v prevencii ušetrí 100 až 1 000 eur v liečbe.
Dnes tá liečba, či už je to chemoterapia, alebo rádioterapia, býva skutočne veľmi drahá. Tých cyklov býva niekoľko a ide to do tisícov, desaťtisícov a stotisícov eur, a pritom ten pacient vôbec nemá záruku, že sa môže, že sa z tohto dostane alebo že úplne vyzdravie.
Ešte by som chcel povedať k tým vyšetreniam rakoviny prsníka. U žien v tej populácii medzi 50 až 69 rokov, alebo ako bolo doteraz od 40 do 69 rokov na Slovensku, je schopnosť zachytiť mamografickým vyšetrením až..., a znížiť teda, zachytiť toto ochorenie v začiatočnom štádiu, keď ten nádor má niekoľko milimetrov, tam stačí relatívne nemutulu..., nemutulujúci, teda veľmi jednoduchý a malý zákrok na prsníku a žena môže byť vyriešená, nepotrebuje zase nejakú žiadnu veľkú, veľkú chemoterapiu alebo rádioterapiu, alebo len teda nejakú bazálnu a dokáže sa znížiť úmrtnosť o 30 %. O 30 % úmrtnosť žien v tejto populačnej skupine!
Zavedením takéhoto efektívneho, stabilného a kvalitného mamografického skríningu je možné znížením mortality na karcinóm prsníka o 30 %, čo na Slovensku znamená ročne 250 až 300 zachránených životov. A to nie sú len tí, ktorí majú zachrániť život. To sú aj tí, ktorí majú, samozrejme, ďaleko pohodlnejší život, pokiaľ nemajú ťažkú chemoterapiu, rádioterapiu, nie sú, nie sú mutilovaní ťažkými zákrokmi.
A tou treťou formou, ktorú, ktorá sa tu zavádza, je, je karcinóm krčka maternice, kde by sa ten skríning mal robiť už u mladých žien, malo by sa zavádzať očkovanie. Niektoré poisťovne to už forsírujú dlhšie a je to dôležité. Vieme, že napr. aj UNION-ka si pozýva pacientov v tých určitých vekových kategóriách na vyšetrenia, a tiež ich, ich poznatky sú také, že vo veľkom percente majú záchyt týchto onkologických ochorení. Preto by som chcel teda povedať, že konečne aj my na Slovensku budeme mať takéto skríningy, a verím, že mnoho ľudí sa vyhne, vyhne nepríjemným, nepríjemným liečebným procedúram, dokonca možno po jednoduchom zákroku alebo možno aj priamo po tom vyšetrení, napr. kolonoskopii, bude vyriešený a bude chodiť na pravidelné kontroly.
Takže ďakujem pani ministerke, je to dôležité, že to, že to začíname, a myslím, že ten efekt, ako som už spomenul, pre jednotlivca je okamžitý a pre spoločnosť bude postupný, ale tiež veľký a aj ekonomický.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 14:26 - 14:28 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Počuli sme tu vyjadrenia k tomu, že sa stali v minulosti ozaj chyby a dneska na ne, na ne doplácame. Ja by som chcel ešte upozorniť na jeden ten dôležitý fakt.
Tým, že sa zaviedla praktická sestra, tak zároveň vtedy, ak si dobre spomeniete, sa spravilo aj to, že po strednej zdravotnej škole môže tento človek, ak chce, môže aj hneď alebo potom neskôr študovať aj externe na vysokej škole. Neni to preňho podmienka, že 7 rokov musí študovať a nemôže zarábať. On po 4 rokoch, táto, tento človek môže ísť pracovať, má chlebík v ruke, keď cíti potrebu alebo, alebo cíti, že sa potrebuje alebo chce vzdelávať, alebo chce postupovať v práci a tak ďalej, tak má, má možnosť sa ďalej vzdelávať a nemusí ísť na celodenné štúdium vysokoškolské. To je tiež veľmi dôležitá vec, pretože nie každý má podmienky ekonomické v rodine také, že môže 7 rokov študovať preto, aby mohol robiť zdravotnú sestru.
A ešte k tomu, k tej terminológii, praktická sestra, zdravotná sestra a budeme tu vykrikovať, že či taká väčšia sestra, alebo menšia sestra a tak ďalej. Máme lekárov, máme lekárov rovno po škole, máme lekárov s atestáciou, dokonca máme lekárov, poznám ja, ktorí majú päť atestácií, a nerobíme reg..., vôbec to nedelíme, že lekár s jednou, s druhou, máme vedúcich oddelení, tiež je to lekár.
Tam ide o to, aby sa mal kto o toho pacienta starať. A to najdôležitejšie, musíme spojiť sily, nie bojovať jeden s druhým a proti sebe, ale spojiť sa pre pacienta.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 14:04 - 14:06 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Elenka, ja som chcel len k tomu, čo si povedala, že si aj ty robila strednú zdravotnú školu a že vtedy sa tam hlásili, hlásili záujemcovia o štúdium s priemerom 1,5, povedzme do dvoch. Áno, to bola excelentná škola, ktorá mala veľmi dobrý zvuk, bol o ňu veľký záujem. Ale prečo to bolo? Pretože spoločenské, spoločenské uznanie týchto ľudí bolo veľké, robili prácu, ktorú chceli robiť, odmalička alebo od mladi malý vzťah k pacientom, k ľuďom, chceli, chceli to robiť, a preto to išli študovať. Mnohí z nich, samozrejme, potom išli ďalej študovať na vysoké školy, na lekárske fakulty.
Lenže, samozrejme, potom keď sme z nich spravili pomaly najnižší, najnižší ošetrovateľský alebo zdravotnícky personál, ktorý vynášal misy a tam, ja neviem, riadil, riadil izby a postele a tak ďalej, no tak potom nemôžme chcieť, aby tam chodili excelentní študenti. Čiže my sme tomu zobrali vážnosť, zobrali sme tomu, tomu atribúty toho, aby tam mohli ísť šikovní, ktorí majú záujem vzdelávať sa a pracovať v tom zdravotníctve, no a potom o to záujem nebol.
Čiže ak chceme, aby znovu ľudia, ktorí k tomu majú vzťah, záujem o prácu v zdravotníctve, tak musíme týmto školám, samozrejme, dať aj, aj vážnosť, aj, aj nejaké, nejaké postavenie a, samozrejme, aj, aj platy, samozrejme, keď to budú robiť, aj platy, pretože týchto ľudí je nedostatok, a práve vieme, že nielen u nás, ale v celej Európskej únii je veľký nedostatok zdravotníckych pracovníkov.
A ešte k tomu úplne na koniec chcem povedať, my nemusíme všetkých zdravotníckych pracovníkov vyškolovať a pripravovať pre celú Európsku úniu. My potrebujeme pre nás a pre našich pacientov ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 11:39 - 11:41 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som sa vrátil k tomu zneužívaniu, ako si hovoril, tej rýchlej zdravotnej služby a k tým krajským operačným strediskám.
Rozprával som s veľmi šikovnou zdravotnou sestrou, ktorá robí mimo iné aj na OAIM a chodí robiť ešte aj do služby na takúto COS ZZS-ku. Je to veľmi šikovné dievča, je zorientované, a keď začne klásť otázky, aby zistila, že či je potrebné poslať tam tú rýchlu zdravotnú službu s lekárom alebo bez lekára, a keď začne niektorým vysvetľovať, že ale veď toto ani nie je dôvod na to, aby prišla rýchlo zdravotná služba, tak má problémy, obyčajne ju potom, po telefóne jej nadávajú a prichádzajú na ňu sťažnosti. Čiže ľudia si na to veľmi zvykli, berú to ako, doslova ako taxík do nemocnice a s týmto bude ozaj veľký problém niečo spraviť. Jediná vec, ktorá, si myslím, ktorá by to dokázala vyriešiť, je ekonomická zainteresovanosť pacienta vtedy, ak to nie je indikované. Toto bude veľmi ťažké presadiť, ak sa to vôbec niekedy presadí. Ak by sa to podarilo, potom, samozrejme, mnoho vecí môže byť vyriešených. Aj ekonomicky, aj potom s dostupnosťou tej zdravotnej služby.
K tým praktickým sestrám. Konkrétne teda v tomto zákone sme doplňovali do zákona, aby u pediatra mohla pracovať praktická sestra. Do zákona sa to doplnilo alebo dodalo preto, že pediatrická spoločnosť to žiadala, a tvrdila, teda že garantuje, že neklesne kvalita zdravotnej starostlivosti. To je to najdôležitejšie, pretože tú, tú kvalitu garantuje lekár. Ak bude akýkoľvek problém, tak ponesie zodpovednosť lekár. A keď to oni potrebujú, tak si myslím, že im to treba dať.
Okrem toho ja si pamätám, keď v každej pediatrickej ambulancii boli dve sestry... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2019 11:09 - 11:11 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som mal dve veci. Zneužívanie RZP-čiek je veľký problém. Pri primárnych prevozoch sa hovorí, že asi 80 % týchto prevozov je zneužívaných. Poslankyňa Cigániková povedala, že 90 % sekundárnych prevožov nie je indikovaných.
Ja chcem len upozorniť na to, že ak chceme vyriešiť problém zneužívania RZP-čiek, tak mali by sme práve riešiť tie primárne prevozy, tých 80 % primárnych prevozov, pretože väčšinou sú to úplne banálne veci, ktoré môže pacient prísť do..., taxíkom, normálnou mestskou dopravou alebo úplne aj medzimestskou dopravou a nebol by z toho absolútne žiadny problém. Tu vidím jedno veľké zneužívanie, ale je to politický problém, pretože ľudia by to nezobrali s porozumením.
K tomu s tým sekundárnym prevozom. To si nemôže dopravná služba povedať, že my to spravíme, my by sme to vedeli, my to zabezpečíme. Kto bude koho prevážať pri tých sekundárnych prevozoch, indikuje lekár. Preto nemôže si dopravná služba povedať, že my by sme to previezli.
A k tomu, k tým sekundárnym prevozom ešte toľko poviem. Sú pracoviská, ktoré, keď ide sekundárny prevoz, tak si žiadajú, že musí s nimi prísť doprovod. Ak idú RZP-čkou, sú aj sledovaní a majú doprovod. My napríklad v našej nemocnice sa snažíme zdravotníctvu ušetriť tieto, tieto prostriedky na prepravu a používame dopravnú zdravotnú službu, ale musíme dať nášho zdravotného pracovníka, ktorý v podstate odíde na celý deň, a tento zdravotnícky pracovník nám potom chýba v práci. Tých pacientov, ktorí zostanú na oddelení, nemá niekedy aj skoro celý deň alebo pol dňa, samozrejme, taký komfort, pretože nemáme toľko pracovníkov.
Takže tento problém je veľký, široký, ale nemyslím si, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.2.2019 15:11 - 15:12 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1275).
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 22. marca 2019 a v gestorskom výbore do 25. marca 2019.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 12:34 - 12:34 hod.

Alan Suchánek
Ďakujem za slovo. Mirko, povedal si, že tento človek nespĺňa ústavné kritériá. Ja si spomínam na vystúpenie doc. Fica, kde apeloval, a teraz citujem: "Poďme sprísniť kritériá na sudcov Ústavného súdu." A sám pritom nesplnil ani základné kritériá.
A súhlasím s tebou, že sa dá vybrať 18 kvalitných kandidátov, z ktorých sa dá vybrať 9 veľmi kvalitných tak, aby Ústavný súd ozaj mohol byť kvalitný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:34 - 16:35 hod.

Alan Suchánek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Čítal som názov jedného článku dneska v novinách, že bude to skúška poslancov, či vedia napočítať do 15.
A ja by som chcel povedať, že pán docent Fico si nesplnil základnú domácu úlohu predtým, keď sa pripravoval na prihlá..., na prihlásenie za, ako za kandidáta na ústavného sudcu. Nepripravil sa ani on, dokonca ani jeho veľký tím, ktorý má k dispozícii, mu podľa všetkého, nepripravil doklady dostatočne. A teraz sme počuli pred chvíľočkou, že 10-krát musel dokladať. No čo to znamená 10-krát dokladať? Tak alebo som pripravený a spĺňam a môžem sa prihlásiť, alebo sa nemôžem.
No a prečo sa to teda takto deje? No pretože, on je presvedčený, že na neho neplatí žiadne pravidlo, žiadny zákon, že on môže všetko. A preto sa pýtam, môže alebo bude takýto človek potom na Ústavnom súde dodržovať nejaké pravidlá alebo zákony, ak teraz jednoznačne ukazuje, že pre neho žiadne pravidlá ani zákony neplatia?
Skryt prepis