Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.7.2021 o 19:48 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:48 - 19:48 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Dávam ho taký obdobný, aby Národná rada prerušila toto rokovanie, kým nepríde pán predseda späť do parlamentu
===== Dávam ho taký obdobný, aby Národná rada prerušila toto rokovanie, kým nepríde pán predseda späť do parlamentu a navyše dávam aj procedurálny návrh v tom, aby bolo prerušené rokovanie Národnej rady, nakoľko nie je uznášaniaschopná. Nie je uznášaniaschopná, pán predseda, tak vás žiadam o to, aby bolo prerušené rokovanie Národnej rady a takisto pán predseda, aby sa vrátil späť do rokovacej sály.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:48 - 19:48 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Dávam ho taký obdobný, aby Národná rada prerušila toto rokovanie, kým nepríde pán predseda späť do parlamentu
===== Dávam ho taký obdobný, aby Národná rada prerušila toto rokovanie, kým nepríde pán predseda späť do parlamentu a navyše dávam aj procedurálny návrh v tom, aby bolo prerušené rokovanie Národnej rady, nakoľko nie je uznášaniaschopná. Nie je uznášaniaschopná, pán predseda, tak vás žiadam o to, aby bolo prerušené rokovanie Národnej rady a takisto pán predseda, aby sa vrátil späť do rokovacej sály.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 19:40 - 19:42 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
PPA-čka, Poľnohospodárska platobná agentúra nielen má veľmi zlé meno, ale katastrofálne. Z 1,5 roka na ministerstve pôdohospodárstva sa urobilo veľmi pramálo, skoro nič. Poľnohospodári a hlavne tí malí a strední poľnohospodári sú kdesi na chvoste. Konečne možno nejaké tie projekty, ktoré boli schválené všetky sú zaseknuté. Budeme sa tu vyhovárať na nejaké kauzu Dobytkár. To už malo všetko byť vybavené a vyplácať ako tieto projekty týmto farmárom. Toto je na Slovensku likvidačné, likvidačné to je. Ale ja si nemyslím že tu sa čosi zmení aj tuná cez tento návrh zákona, jaká kozmetická úprava. Však príkladom je toho, že takýto návrh zákona, ako to riešiť a preniesť ako kompetencie z ministerstva pôdohospodárstva na Poľnohospodársku platovú agentúru predkladá minister zdravotníctva? Tak toto už jedna úroveň, toto je vaša vizitka vašej vlády. Však to je jedna obrovská katastrofa. To je taká obrovská hanba toto čo tu vy tu predvádzate. Minister a štátny tajomník, obidvaja sedia tuná v lavici prikutí. Však tu mali vystúpiť, však nech sa páči, nech ešte vystúpia v rámci tejto rozpravy. Čo sa zrobilo tuná za rok a pol pre poľnohospodárov. To je likvidačné. Tisíc kamiónov denne tuná mi dovážame. My nie sme sebestačný v potravinách, možno sme už kdesi na úrovni 34 %, ak vôbec tam sme. Za tri dni nás zachváti taký hlad keby sa nedoviezli tí kamióny, však tí ľudia by vás hnali vidlami. Prosím vás pekne, čo to vy tu rozprávate, že aké zmeny budú tuná. Nedá sa tomu veriť, už len dôkazom je toho to, že vy nás máte asi v takej úcte, že minister zdravotníctva, ktorý tuná predkladá očkovací zákon predkladá tuná odrazu návrh zákona, ktorý sa týka poľnohospodárstva a poľnohospodárskej agentúry. Tá je úplne otrasná, úplne totálne otrasná.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:26 - 18:28 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ľudia pred Národnou radou vytrvalo čakajú ako dopadne hlavne hlasovanie. Ani tá rozprava neni taká dôležitá, ale to hlasovanie, ktoré bude nasledovať po tejto rozprave. Naozaj s veľkým napätím očakávajú a dávajú aj také, vkladajú nádeje, že tento zákon nakoniec Národná rada zavrhne. To, že v rámci testovacej a očkovacej kampane sme minuli toľké milióny. Je to hrubá nezodpovednosť tejto vlády. Hrubá nezodpovednosť tejto vlády. A označovať nezaočkovaných ľudí, označovať ich za nezodpovedných, to je zase urážajúce a dehonestujúce pre tých ľudí, ktorí majú aj dôvody alebo aj obavy zaočkovať sa a my ich takto nasilu ideme nútiť, aby sa všetci ľudia zaočkovali.
Tie nešťastné rúška, stali sa z nás obyčajní handrári. To si môžte pozrieť od Vikcora Huga Bedári film. Tam boli takí tí handrári. Tak takí handrári sú aj v rámci celého sveta. Teraz sú je aj taký svetoznámy román, ale je aj to sfilmované. Tuná plné reči, plné drísty tuná, jakí sme my environmentálny ochrancovia, ale však tie rúška plávajú v potok, po uliciach sa povaľujú, všade sú tie handry. Všade. Úplne všade. Tu ešte aj okolo Národnej rady sa tuná povaľujú tieto rúška.
A tak ako si to povedal, pán kolega, Ústavný súd úplne ignoruje ľudské práva na Slovensku. Sú im úplne ukradnuté. Ako keby sa to našich ľudí vôbec tuná ani netýkalo. To ako keby sme ten Ústavný súd vôbec ani nemali.
Je pravdou to, že táto vláda má sústavnú potrebu bojovať stále proti niekomu. A keď už nemajú toho nepriateľa, tak oni si vystačia aj sami a vlastnými zbraňami sa skladajú, bojujú sami proti sebe.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 14:26 - 14:26 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Každé očkovanie je veľkým rizikom, nielen to proti COVID-u, ale tie, ktoré boli ako v minulosti. Samozrejme tie, ktoré už tu sú nejaké desiatky rokov, máme s tým skúsenosti a pediatri majú najviac. Je bludom si myslieť, čo len myslieť a nie ešte nás označovať, že my zatracujeme ľudí, ktorí sú zaočkovaní. Je to naopak. Vy zatracujete ľudí tých, ktorí sa zaočkovať nedajú a tu je tento očkovací zákon, ktorý tuná je tak v podstate nútime ľudí k tomu, aby sa dali očkovať proti COVID-u. Sú očkovacie látky, ktoré pôsobia dlhodobejšie, ale sú také, ktoré sú krátkodobé. Napríklad očkovanie proti chrípke. Proti chrípke vám nestačí sa zaočkovať raz a to pán minister vy to viete veľmi dobre. Proti chrípke sa musíte dávať očkovať každý rok, proti encefalitíde, keď tak takisto každý rok. Proti tetanu raz za desať rokov a sú očkovacie látky, ktoré organizmus si vybuduje imunitu na celý život. Ale zabudlo sa tu na veľkú skupinu ľudí a to sú tí ľudia, ktorí ten COVID prekonali. Tak ako som to už aj rozprával, tak znova to len zopakujem, čím ťažší priebeh si mal ten korony a si prežil, tým vyššie protilátky sa ti vytvorili. Prečo diskriminovať všetkých týchto ľudí a načo vyhadzovať finančné prostriedky, pán minister, na ľudí, ktorí to v podstate ani nepotrebujú. Oni protilátky majú vytvorené. Načo ich my máme očkovať a ešte ich nútiť a diskriminovať. Čo sa týka pľúcnych ventilátorov, ja keď si spomínam, my sme mali dvoch chlapcov na hospici, ktorí potrebovali pľúcny ventilátor. Keď mi primárka z Popradu volala, že či prijmeme takéhoto pacienta, ja som povedal nie, že my ho nechceme, ale my na to nie sme pripravení. Ale ponúkla nám spoluprácu, v Bystrici sa zaškoľujú personál a tak sme prijali pacientov, ale my sme týchto ľudí vôbec nepripravili na ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:57 - 12:59 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Na prvého kolegu, ktorý tuná takú poznámku ako mal. Prosím ťa pekne, ty si taký chudák a ja som ti to už povedal. Prepáč mi to, že ti to tak hovorím. Ale ty si taký presvedčený ateista, že ty si to musíš napísať a čítať, jak taký tĺk. Prepáč. Ale ty, že si ateista, ty si to ešte aj napísať musíš. Ty ani nevieš o tom, že si ateista. Toľko, som to myslel tak, že si to musíš napísať, ale nemyslím to ako osobne, lebo ťa nechcem ako takto urážať, ale to je primitivizmus hrubého zrna. Ale to čo tuná ako zaznelo, prosím vás pekne, tuná vy tu hovoríte, že tu ktosi spochybňuje tituly pred menom, za menom. To tie vaše písmenká tuná ktosi spochybňuje. Máme tu plný parlament, respektíve plnú vládu plagiátorov. Šéf Ministerstva školstva, prosím vás pekne, plagiátor na čele. Ako on môže byť vzorom pre našich študentov? A celá SaS-ka, prosím vás pekne, vy ste, vy nemáte aké tituly, vymyslené tituly. To sú len písmená, ktoré vy máte. A to je úroveň. My o tom hovoríme. My týchto ľudí spochybňujeme. My nespochybňujeme tuná skutočných odborníkov, ktorí sú odborníci. Ja napríklad môžem takto aj verejne povedať profesora Krčméryho ja si vysoko vážim. Aj keď sa v tejto pandémii tuná zmýlil a veľmi sa pomýlil, ale beriem ho ako odborníka na tropické choroby a robí to dlhodobo. Mnohé roky to robí, tak ja si profesora Krčméryho vysoko, vysoko vážim, nielen jeho, ale aj jeho strýka, ktorý bol dermatológom a trpel za vlády ešte komunizmu. Ty o tom nevieš nič, ty sa darmo tuná škeríš, ty ani nevieš o kom rozprávam. Tak jak tvoja kolegyňa nevie kto je Pierre Teilhar de Chardin, nevie ani len prečítať to meno. No darmo sa tu budeš škeriť. Škeríš sa zo svojej hlúposti, pretože ty nemáš ten titul, ale ty máš len nejaké písmenká ani ktorým nerozumieš, ktoré máš pred menom a za menom. Prosím vás pekne, toto je vaša úroveň vzdelanostnej úrovne na Slovensku. Veľmi nádherný príklad SaS si dávate.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 12:46 - 12:56 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Nech nezdržiava pána ministra a nech odíde tento kolega preč. Milí kolegovia, kolegyne, tu budete sedieť. Vy ste nachystaní na prázdniny. Vy ste tu nás ťahali v piatok namiesto toho, že v štvrtok mala byť schôdza Národnej rady a vy už ste zbalení. Akí ste sklamaní, lebo koľko sa prihlásilo poslancov do rozpravy. Už všetci utekáte domov. Všetci sa domov chystáte. Tu budete ešte aj sobotu, aj nedeľu, aj pondelok, aj utorok, aj streda, keď bude potrebné. Vy ste si to vymysleli, tak tuná budete. Pán minister, a vy takisto. (Smiech v sále.)
Dovoľte mi niekoľko slov, aby som tuná k tomu nezmyselnému očkovaniu a tomu terorizovaniu obyvateľstva tuná vyslovil. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím o pokoj v rokovacej sále.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Pán minister, ako je to možné, že neakceptujete aj to ako to kolega tuná pekne to povedal Miloš, že neakceptujete aj tých ľudí, ktorí prekonali COVID-19 a hnáte ich jak niektorí to tuná povedali, ako zvieratá na očkovanie. Máme tu aj zopár lekárov. Ja mám aj v rodine lekárov, pán minister, aj teraz čerstvého absolventa lekára, lekárskej fakulty, ale keď ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, kolegovia.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem aj ja. Ale keď sa rozprávame na tieto témy, veľakrát a konkrétne pri tejto chorobe COVID-u-19, čím máš ťažší priebeh tohto ochorenia, ak to prekonáš a prežiješ, to je podmienka to prežiť a prekonať, tým väčšie protilátky sa ti vytvárajú. Kolegyňa, ktorá tuná spomínala tie pľúcne ventilátory, a to, že akým ťažkým priebehom prešiel ten spomínaný jej priateľ alebo sused, ktorý to hovoril, žiaľ, toto bola veľká tragédia. Ale keď ešte bývalého ministra som sa pýtal, čo robia preto lekári, aby tí ľudia nekončili na pľúcnych ventilátorov, tak čo robili. Prosím vás pekne, čo sa tu stalo, pán minister, minulého roku aj začiatkom tohto roka? Lekári a zdravotníci opustili našich pacientov. Prosím vás pekne na telefón museli telefonovať, ani prijať nechceli tých pacientov, do skafandrov sa obliekali. Títo pacienti častokrát sa dostali do takého ťažkého stavu, že vďaka nestarostlivosti a odignorovaniu skončili na tých pľúcnych ventilátoroch. Nechcem hovoriť o všetkých lekárov, ale boli takí lekári, ktorí jednoducho cez telefón vybavovali týchto pacientov namiesto toho, že by ich vyšetrovali, tak jednoducho ich takto odpinkli. Veľakrát sa dostali do štádia takého, keď už boli na tom pľúcnom ventilátore, tak mnohí z nich neprežili.
K tým pľúcnym ventilátorom chcem povedať ešte jednu vec, ktorá minulého roka a minister takisto to odignoroval, ešte predchádzajúci minister, keď som sa ho pýtal. Je dostatočne zaučený personál na to, aby ovládal tieto pľúcne ventilátory. Veď prosím vás pekne, minulého roku my sme tých pľúcnych ventilátorov vďaka Bohu mali dostatok, ale personál to nedokázal obsluhovať okrem ARA, okrem aristov. Aristi tí to vedeli, ale v tých COVID centrách veľakrát, keď sa ocitli pacienti možno na tých oddeleniach, tak tí lekári a zdravotnícky personál nedokázali tieto pľúcne ventilátory ovládať.
My sme krajina taká, kde dokonca pľúcne ventilátory sa vyrábajú v Starej Turej, teda nebol problém s počtom techniky a pľúcnych ventilátorov, ale problém bol, veľký problém bol s tým, aby ten personál bol dostatočne zacvičený. Keď my sme vedeli, že je tá nábehová krivka COVID-u-19 ako sa naše zdravotníctvo na to pripravilo? Pán minister, ako sa pripravujeme teraz na to, keď strašíte už lockdownom a že v septembri aká vlna tu bude. Ako je pripravený tento personál? Ako sú pripravené nemocnice? Samozrejme, nijak nie sú pripravené, lebo váš štátny tajomník tuneluje tuná štátny rozpočet, 600 tisíc mesačne si jednoducho vyberá a vy s tým súhlasíte. Vy ho stále tam na tom ministerstve máte a vám to vôbec nevadí, že prevádzkoval tieto MOM-ky. Mesačne 600 tisíc eur si bral do vačku. Miliardu ste takto rozflákali. Kde sú tie naše nemocnice? Však to je v katastrofálnom stave. Vaši kolegovia tu prídu a predkladajú návrh zákona, kde idú zvýšiť lekárom zubárom 3,50, 7,50. To sa nehanbíte?
A díleri, ktorí robia nábor na očkovanie dostávajú 50 eur. To je čo za prístup? My máme byť ticho tuná? My sme už asi všetci padnutí na hlavu.
Títo ľudia, ktorí vonku stoja, máte ich za nič, len za nejaké teľatá, lebo za nejaká zvieratá a urážlivé slová, ktoré im tam dávate. Treba rešpektovať a veľkí liberáli, ktorí tuná sú takto rozvalení, sa tuná takto rozvaľujú. Prosím vás pekne, keď ste takí liberáli, prečo nerešpektujete slobodu, slobodné rozhodnutie týchto občanov? Keď sa chceš zaočkovať, nech sa páči, sa zaočkuj. Ale ak sa nechceš zaočkovať, tak sa neočkuj.
Tu nikto nespochybňuje očkovanie vo všeobecnosti ako také. Koľkokrát sa snažíte to prekrúcať. Miloš to pekne tuná odpovedal kolegovi svojmu, keď mu povedal, ako ty chceš porovnávať vakcínu, ktorá je tuná rok na trhu, ktorú vyrobili včera, poviem to takto, s vakcínami, ktoré sú tu desiatky rokov. Tuto nikto nespochybuje. Pediatri, ktorí ako očkujú tie deti, kto to tu spochybňoval. Nepočul som tu nikoho, že by to tu ktosi spochybňoval.
My spochybňujeme vakcináciu proti COVID-u-19. Vy, pán minister, tu prídete a drzo predkladáte návrh zákona a šikanujete ľudí a rozdeľujete ich na očkovaných a neočkovaných. Keď sa vám to, pán minister, nepodarilo zaočkovať týchto ľudí, ste si mysleli, že tí ľudia pôjde v akom veľkom nábore, v šíkoch budú stáť, tak jak keď ste ich nahnali do toho nezmyselného testovania. A keď vám to nevyšlo, nemáte ani toľko hanby v sebe, že vy zneužijete ešte aj návštevu pápeža na to a dáte podmienku, len zaočkovaní občania sa s pápežom môžu stretnúť. Viete, ja pôjdem na to miesto iné, kde budem medzi nezaočkovanými, lebo ja neplánujem sa zaočkovať a som zvedavý, že či príde pápež k nám. Ja som zvedavý, či príde pápež k nám alebo nás odignoruje, že sme menejcenní, lebo my sme nezaočkovaní. To čo si dovoľujete ako člen vlády takto rozdeľovať ľudí a zneužívať návštevu Svätého otca, ktorý tu v septembri má prísť, že či sú tí ľudia zaočkovaní alebo nie sú zaočkovaní.
Čo sa týka tej vašej lotéria, to je jedna obrovská katastrofa. Kolega to tu veľmi správne povedal. Vy narábate so štátnymi peniazmi a prostriedkami ako keby boli vaše. Vy si vymyslíte lotériu, dáte si potom, dáte si dílerov, ktorých si zaplatíte, im dáte 50 eur. Prosím vás pekne, pán minister, vy ste sa pozreli, koľko dostávajú vaši lekári v službách? Veď nemá kto slúžiť. Stomatológov my tu máme nedostatok, akútny nedostatok. Pediatrov, však priemer pediatrov je okolo 60 rokov. Rovnako je to u zubárov. Kto sa bude o nás starať? A my tu, no celý rok a pol sa zaoberáme takýmito nezmyselnosťami.
Ale pokiaľ budeme mať takúto predsedníčku zdravotného výboru, ktorá sa nerozumie a tuná len chodí každú chvíľu cikať na záchod, no načo tuná sedí? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
nech sa tuná nechá vystriedať niekým. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Sústreďte sa na zákon, o ktorom rokujeme a nie na pani predsedníčku výboru.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Však rozprávam o očkovaní, ale potom, keď je tuná spravodajkyňa, tak potom nech tuná sedí, nech tuná bude, ale nie každú chvíľu bude odbehovať. Pán minister, pozrite sa na vaše nemocnice v akom dezolátnom stave sú. Skúste sa na nich pozrieť. Vy ste ako riaditeľ, zrejme asi ešte ste, alebo máte prerušený výkon funkcie, ste riaditeľom vojenskej nemocnice. To vy ste tak spokojný s vašim vybavením, materiálno-technickým vybavením vašej konkrétnej nemocnice? Možno že vaša je lepšia na tom, lebo je vojenská. Ale pozrite sa na tie regionálne nemocnice. Miliardu eur sme vyhodili takto hore komínom. Namiesto toho, že by sme ich naozaj mohli investovať do zdravia nášho obyvateľstva a na zlepšenie aj materiálno-technického vybavenia našich nemocníc, ale rovnako aj zvýšenie platov zdravotníkov a lekárov.
Absolvent vysokej školy medicíny, prosím vás pekne, má nižší plat ako nejaká zdravotná sestra. A to veľakrát majú lekári, ktorí päť rokov pred atestáciou
===== ...nášho obyvateľstva a na zlepšenie aj materiálno-technického vybavenia našich nemocníc, ale rovnako aj na zvýšenie platov zdravotníkov a lekárov. Absolvent vysokej školy medicíny, prosím vás pekne, má nižší plat ako nejaká zdravotná sestra. A to veľakrát majú lekári, ktorí päť rokov pred atestáciou sú a pracujú päť rokov v praxi alebo šesť rokov, lebo niekedy tie atestácie sa dlhšie naťahujú, prosím vás pekne, tak majú nižšie platy ako majú zdravotné sestry. To je čo za úroveň? To je aká dehonestácia tých lekárov? Spoločenský status lekárov takto strmhlav išiel dole, takto strmhlav išiel dole. My ich máme v takej veľkej neúcte. Prosím vás pekne, pán minister, ako ste sa zastali svojich kolegov, ktorých NAKA zbalila pre bonboniéru? Nepočul som ani pol slova. Prosím vás pekne, to sú aké úplatky, že za sviečku a bomboniéru NAKA príde a zbalí lekárku, primárku oddelenia. To ste nepočuli? Alebo to neviete o tom? Nedávno to zase bolo a sa to opakuje. Prosím vás pekne, tak toto je, toto je úroveň našej krajiny, toto je úroveň Slovenska. To je tak úbohé a tak prízemné, prepáčte. Ale sedíte tu, celý čas tu sedíte, už druhý deň ste tuná, ale ani pol slova ste nepovedali, ani pol slova. Najlepšie byť mŕtvym chrobákom, najlepšie byť mŕtvym chrobákom. Prečo sa tu nepostavíte, pán minister, a nevystúpite v rámci rozpravy, aby sme na vás mohli reagovať. To ako generál tu toľko nemáte odvahy na to, aby ste tuná vystúpili od toho rečníckeho pultu v rámci rozpravy. Či to potom len v záverečnom slove všetko budete hrdinsky zhrňovať. Tak ak sú potom mnohí vojaci a s tými blancármi ktorí sú, tak sú všetci generáli po vojne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 12:46 - 12:56 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Nech nezdržiava pána ministra a nech odíde tento kolega preč. Milí kolegovia, kolegyne, tu budete sedieť. Vy ste nachystaní na prázdniny. Vy ste tu nás ťahali v piatok namiesto toho, že v štvrtok mala byť schôdza Národnej rady a vy už ste zbalení. Akí ste sklamaní, lebo koľko sa prihlásilo poslancov do rozpravy. Už všetci utekáte domov. Všetci sa domov chystáte. Tu budete ešte aj sobotu, aj nedeľu, aj pondelok, aj utorok, aj streda, keď bude potrebné. Vy ste si to vymysleli, tak tuná budete. Pán minister, a vy takisto. (Smiech v sále.)
Dovoľte mi niekoľko slov, aby som tuná k tomu nezmyselnému očkovaniu a tomu terorizovaniu obyvateľstva tuná vyslovil. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím o pokoj v rokovacej sále.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Pán minister, ako je to možné, že neakceptujete aj to ako to kolega tuná pekne to povedal Miloš, že neakceptujete aj tých ľudí, ktorí prekonali COVID-19 a hnáte ich jak niektorí to tuná povedali, ako zvieratá na očkovanie. Máme tu aj zopár lekárov. Ja mám aj v rodine lekárov, pán minister, aj teraz čerstvého absolventa lekára, lekárskej fakulty, ale keď ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, kolegovia.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem aj ja. Ale keď sa rozprávame na tieto témy, veľakrát a konkrétne pri tejto chorobe COVID-u-19, čím máš ťažší priebeh tohto ochorenia, ak to prekonáš a prežiješ, to je podmienka to prežiť a prekonať, tým väčšie protilátky sa ti vytvárajú. Kolegyňa, ktorá tuná spomínala tie pľúcne ventilátory, a to, že akým ťažkým priebehom prešiel ten spomínaný jej priateľ alebo sused, ktorý to hovoril, žiaľ, toto bola veľká tragédia. Ale keď ešte bývalého ministra som sa pýtal, čo robia preto lekári, aby tí ľudia nekončili na pľúcnych ventilátorov, tak čo robili. Prosím vás pekne, čo sa tu stalo, pán minister, minulého roku aj začiatkom tohto roka? Lekári a zdravotníci opustili našich pacientov. Prosím vás pekne na telefón museli telefonovať, ani prijať nechceli tých pacientov, do skafandrov sa obliekali. Títo pacienti častokrát sa dostali do takého ťažkého stavu, že vďaka nestarostlivosti a odignorovaniu skončili na tých pľúcnych ventilátoroch. Nechcem hovoriť o všetkých lekárov, ale boli takí lekári, ktorí jednoducho cez telefón vybavovali týchto pacientov namiesto toho, že by ich vyšetrovali, tak jednoducho ich takto odpinkli. Veľakrát sa dostali do štádia takého, keď už boli na tom pľúcnom ventilátore, tak mnohí z nich neprežili.
K tým pľúcnym ventilátorom chcem povedať ešte jednu vec, ktorá minulého roka a minister takisto to odignoroval, ešte predchádzajúci minister, keď som sa ho pýtal. Je dostatočne zaučený personál na to, aby ovládal tieto pľúcne ventilátory. Veď prosím vás pekne, minulého roku my sme tých pľúcnych ventilátorov vďaka Bohu mali dostatok, ale personál to nedokázal obsluhovať okrem ARA, okrem aristov. Aristi tí to vedeli, ale v tých COVID centrách veľakrát, keď sa ocitli pacienti možno na tých oddeleniach, tak tí lekári a zdravotnícky personál nedokázali tieto pľúcne ventilátory ovládať.
My sme krajina taká, kde dokonca pľúcne ventilátory sa vyrábajú v Starej Turej, teda nebol problém s počtom techniky a pľúcnych ventilátorov, ale problém bol, veľký problém bol s tým, aby ten personál bol dostatočne zacvičený. Keď my sme vedeli, že je tá nábehová krivka COVID-u-19 ako sa naše zdravotníctvo na to pripravilo? Pán minister, ako sa pripravujeme teraz na to, keď strašíte už lockdownom a že v septembri aká vlna tu bude. Ako je pripravený tento personál? Ako sú pripravené nemocnice? Samozrejme, nijak nie sú pripravené, lebo váš štátny tajomník tuneluje tuná štátny rozpočet, 600 tisíc mesačne si jednoducho vyberá a vy s tým súhlasíte. Vy ho stále tam na tom ministerstve máte a vám to vôbec nevadí, že prevádzkoval tieto MOM-ky. Mesačne 600 tisíc eur si bral do vačku. Miliardu ste takto rozflákali. Kde sú tie naše nemocnice? Však to je v katastrofálnom stave. Vaši kolegovia tu prídu a predkladajú návrh zákona, kde idú zvýšiť lekárom zubárom 3,50, 7,50. To sa nehanbíte?
A díleri, ktorí robia nábor na očkovanie dostávajú 50 eur. To je čo za prístup? My máme byť ticho tuná? My sme už asi všetci padnutí na hlavu.
Títo ľudia, ktorí vonku stoja, máte ich za nič, len za nejaké teľatá, lebo za nejaká zvieratá a urážlivé slová, ktoré im tam dávate. Treba rešpektovať a veľkí liberáli, ktorí tuná sú takto rozvalení, sa tuná takto rozvaľujú. Prosím vás pekne, keď ste takí liberáli, prečo nerešpektujete slobodu, slobodné rozhodnutie týchto občanov? Keď sa chceš zaočkovať, nech sa páči, sa zaočkuj. Ale ak sa nechceš zaočkovať, tak sa neočkuj.
Tu nikto nespochybňuje očkovanie vo všeobecnosti ako také. Koľkokrát sa snažíte to prekrúcať. Miloš to pekne tuná odpovedal kolegovi svojmu, keď mu povedal, ako ty chceš porovnávať vakcínu, ktorá je tuná rok na trhu, ktorú vyrobili včera, poviem to takto, s vakcínami, ktoré sú tu desiatky rokov. Tuto nikto nespochybuje. Pediatri, ktorí ako očkujú tie deti, kto to tu spochybňoval. Nepočul som tu nikoho, že by to tu ktosi spochybňoval.
My spochybňujeme vakcináciu proti COVID-u-19. Vy, pán minister, tu prídete a drzo predkladáte návrh zákona a šikanujete ľudí a rozdeľujete ich na očkovaných a neočkovaných. Keď sa vám to, pán minister, nepodarilo zaočkovať týchto ľudí, ste si mysleli, že tí ľudia pôjde v akom veľkom nábore, v šíkoch budú stáť, tak jak keď ste ich nahnali do toho nezmyselného testovania. A keď vám to nevyšlo, nemáte ani toľko hanby v sebe, že vy zneužijete ešte aj návštevu pápeža na to a dáte podmienku, len zaočkovaní občania sa s pápežom môžu stretnúť. Viete, ja pôjdem na to miesto iné, kde budem medzi nezaočkovanými, lebo ja neplánujem sa zaočkovať a som zvedavý, že či príde pápež k nám. Ja som zvedavý, či príde pápež k nám alebo nás odignoruje, že sme menejcenní, lebo my sme nezaočkovaní. To čo si dovoľujete ako člen vlády takto rozdeľovať ľudí a zneužívať návštevu Svätého otca, ktorý tu v septembri má prísť, že či sú tí ľudia zaočkovaní alebo nie sú zaočkovaní.
Čo sa týka tej vašej lotéria, to je jedna obrovská katastrofa. Kolega to tu veľmi správne povedal. Vy narábate so štátnymi peniazmi a prostriedkami ako keby boli vaše. Vy si vymyslíte lotériu, dáte si potom, dáte si dílerov, ktorých si zaplatíte, im dáte 50 eur. Prosím vás pekne, pán minister, vy ste sa pozreli, koľko dostávajú vaši lekári v službách? Veď nemá kto slúžiť. Stomatológov my tu máme nedostatok, akútny nedostatok. Pediatrov, však priemer pediatrov je okolo 60 rokov. Rovnako je to u zubárov. Kto sa bude o nás starať? A my tu, no celý rok a pol sa zaoberáme takýmito nezmyselnosťami.
Ale pokiaľ budeme mať takúto predsedníčku zdravotného výboru, ktorá sa nerozumie a tuná len chodí každú chvíľu cikať na záchod, no načo tuná sedí? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
nech sa tuná nechá vystriedať niekým. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Sústreďte sa na zákon, o ktorom rokujeme a nie na pani predsedníčku výboru.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Však rozprávam o očkovaní, ale potom, keď je tuná spravodajkyňa, tak potom nech tuná sedí, nech tuná bude, ale nie každú chvíľu bude odbehovať. Pán minister, pozrite sa na vaše nemocnice v akom dezolátnom stave sú. Skúste sa na nich pozrieť. Vy ste ako riaditeľ, zrejme asi ešte ste, alebo máte prerušený výkon funkcie, ste riaditeľom vojenskej nemocnice. To vy ste tak spokojný s vašim vybavením, materiálno-technickým vybavením vašej konkrétnej nemocnice? Možno že vaša je lepšia na tom, lebo je vojenská. Ale pozrite sa na tie regionálne nemocnice. Miliardu eur sme vyhodili takto hore komínom. Namiesto toho, že by sme ich naozaj mohli investovať do zdravia nášho obyvateľstva a na zlepšenie aj materiálno-technického vybavenia našich nemocníc, ale rovnako aj zvýšenie platov zdravotníkov a lekárov.
Absolvent vysokej školy medicíny, prosím vás pekne, má nižší plat ako nejaká zdravotná sestra. A to veľakrát majú lekári, ktorí päť rokov pred atestáciou
===== ...nášho obyvateľstva a na zlepšenie aj materiálno-technického vybavenia našich nemocníc, ale rovnako aj na zvýšenie platov zdravotníkov a lekárov. Absolvent vysokej školy medicíny, prosím vás pekne, má nižší plat ako nejaká zdravotná sestra. A to veľakrát majú lekári, ktorí päť rokov pred atestáciou sú a pracujú päť rokov v praxi alebo šesť rokov, lebo niekedy tie atestácie sa dlhšie naťahujú, prosím vás pekne, tak majú nižšie platy ako majú zdravotné sestry. To je čo za úroveň? To je aká dehonestácia tých lekárov? Spoločenský status lekárov takto strmhlav išiel dole, takto strmhlav išiel dole. My ich máme v takej veľkej neúcte. Prosím vás pekne, pán minister, ako ste sa zastali svojich kolegov, ktorých NAKA zbalila pre bonboniéru? Nepočul som ani pol slova. Prosím vás pekne, to sú aké úplatky, že za sviečku a bomboniéru NAKA príde a zbalí lekárku, primárku oddelenia. To ste nepočuli? Alebo to neviete o tom? Nedávno to zase bolo a sa to opakuje. Prosím vás pekne, tak toto je, toto je úroveň našej krajiny, toto je úroveň Slovenska. To je tak úbohé a tak prízemné, prepáčte. Ale sedíte tu, celý čas tu sedíte, už druhý deň ste tuná, ale ani pol slova ste nepovedali, ani pol slova. Najlepšie byť mŕtvym chrobákom, najlepšie byť mŕtvym chrobákom. Prečo sa tu nepostavíte, pán minister, a nevystúpite v rámci rozpravy, aby sme na vás mohli reagovať. To ako generál tu toľko nemáte odvahy na to, aby ste tuná vystúpili od toho rečníckeho pultu v rámci rozpravy. Či to potom len v záverečnom slove všetko budete hrdinsky zhrňovať. Tak ak sú potom mnohí vojaci a s tými blancármi ktorí sú, tak sú všetci generáli po vojne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 10:54 - 10:56 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán kolega, dobre si, dobre si to spomenul túto lotériu. Vieš, ono je to takto. Lotéria im nevychádza, tak minister zdravotníctva, pán Lengvarský, tuná sedí, tak zaťahuje aj návštevu pápeža do očkovacej propagandy. Kto sa nezaočkuje, nemôže sa stretnúť na stretnutí s pápežom. Ešte aj takto sa znížili. A k tej lotérii sa vrátim späť, lebo to sme mali tento návrh zákona na poslednej schôdzi, prosím vás pekne, to vy máte aký prístup ako k lekárom a zdravotníkom. Tak k dealerom, ktorí budú naháňať ľudí do očkovania, dáte 50 eur za jedného klienta a lekárom nie ste schopní dať ani 3,50. 7,50. Tuná takýto návrh zákona. To je aká úcta ku zdravotníkom, to je aká úcta k lekárom? Však lekári ja si inak nepamätám, že by boli tak dehonestovaní ako v týchto časoch. To je otrasný nepomer. No tak jak si spomenul ako aj tých, tých ľudí ...
===== lekárom nie ste schopní dať ani 3,50, 7,50. Tuná takýto návrh zákona. To je aká úcta ku zdravotníkom, to je aká úcta k lekárom. Však lekári, ja si tak nepamätám, že by boli tak dehonestovaní ako v týchto časoch. To je otrasný nepomer. A tak ako si spomenul aj tých ľudí protestujúcich pred Národnou radou, tak ako ich nazývali tuná niektorí, že to sú nejakí kolotočári alebo dezolátori, tuná naši kolegovia. Sú to ľudia, ktorí prišli z východného Slovenska, tam sú ľudia konkrétne z Košíc, zo Sniny si obetovali svoj čas, svoje peniaze a prišli z veľkej diaľky tuná. Ja si ich vysoko vážim, že títo ľudia tuná prišli a takto prejavili takto tieto protesty. Tento očkovací návrh zákon považujem za totálne totalitárny, ktorý naďalej bude len veľmi silne deliť spoločnosť na očkovaných, nezaočkovaných a to napätie, ktoré sa prenáša nielen do spoločnosti, ale aj v rodinách, tak ako si to spomenul, je rozhádaná celá spoločnosť. Navyše tí zaočkovaní ľudia vo Veľkej Británii napriek všetkému zomierajú 60... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 10:54 - 10:56 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán kolega, dobre si, dobre si to spomenul túto lotériu. Vieš, ono je to takto. Lotéria im nevychádza, tak minister zdravotníctva, pán Lengvarský, tuná sedí, tak zaťahuje aj návštevu pápeža do očkovacej propagandy. Kto sa nezaočkuje, nemôže sa stretnúť na stretnutí s pápežom. Ešte aj takto sa znížili. A k tej lotérii sa vrátim späť, lebo to sme mali tento návrh zákona na poslednej schôdzi, prosím vás pekne, to vy máte aký prístup ako k lekárom a zdravotníkom. Tak k dealerom, ktorí budú naháňať ľudí do očkovania, dáte 50 eur za jedného klienta a lekárom nie ste schopní dať ani 3,50. 7,50. Tuná takýto návrh zákona. To je aká úcta ku zdravotníkom, to je aká úcta k lekárom? Však lekári ja si inak nepamätám, že by boli tak dehonestovaní ako v týchto časoch. To je otrasný nepomer. No tak jak si spomenul ako aj tých, tých ľudí ...
===== lekárom nie ste schopní dať ani 3,50, 7,50. Tuná takýto návrh zákona. To je aká úcta ku zdravotníkom, to je aká úcta k lekárom. Však lekári, ja si tak nepamätám, že by boli tak dehonestovaní ako v týchto časoch. To je otrasný nepomer. A tak ako si spomenul aj tých ľudí protestujúcich pred Národnou radou, tak ako ich nazývali tuná niektorí, že to sú nejakí kolotočári alebo dezolátori, tuná naši kolegovia. Sú to ľudia, ktorí prišli z východného Slovenska, tam sú ľudia konkrétne z Košíc, zo Sniny si obetovali svoj čas, svoje peniaze a prišli z veľkej diaľky tuná. Ja si ich vysoko vážim, že títo ľudia tuná prišli a takto prejavili takto tieto protesty. Tento očkovací návrh zákon považujem za totálne totalitárny, ktorý naďalej bude len veľmi silne deliť spoločnosť na očkovaných, nezaočkovaných a to napätie, ktoré sa prenáša nielen do spoločnosti, ale aj v rodinách, tak ako si to spomenul, je rozhádaná celá spoločnosť. Navyše tí zaočkovaní ľudia vo Veľkej Británii napriek všetkému zomierajú 60... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis