Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

24.2.2021 o 17:07 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 10:41 - 10:43 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Najväčším problémom, kolegynka, nie sú tak tie autá vo všeobecnosti ako také, ale presne tak, kto je vlastník a kto nie je vlastník. Nie autá behajú poľovníkom, ale autá behajú vlastníkom a to je podstatný rozdiel, lebo veľakrát tí poľovníci nie sú ani vlastníci ani lesa, ani pozemkov. A toto je novodobý šport. A nie tie autá, ale aj džípy, samozrejme.
A to som tam smeroval, keď tu kolega hovorí, že ja mám čosi proti poľovníkom. Nie, naopak, ja sa ich zastávam, ale aby to členstvo, ako ste povedali, v Slovenskej poľovníckej komore bolo dobrovoľné, a nie povinné. Bývalý minister, a teda nie bývalý, súčasný minister (povedané so smiechom) Janko Mičovský pred ôsmimi rokmi tu v parlamente predkladal návrh zákona, ktorým navrhoval, aby povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore bolo zrušené. Nech sa páči, nech príde tu pán minister a nech to zruší. Či sa bojí teraz petície, lebo 110-tisíc podpisov poľovníkov?
Mnohí poľovníci a to nie je dehonestácia poľovníctva, ale boli aj zavedení, nepochopili vlastne tú petíciu, že čo podpisujú a podobne. Tuná poľovníctvo sa zachová. A keď som hovoril, že predovšetkým vlastník si ochráni ten majetok, tak to som naznačil, tak kolegyňa Miriam to pochopila, aby vlastníci mali prednostné právo poľovať na svojich pozemkoch, tí si najlepšie ochránia tie, tie pozemky. A toto neni tuná. Sú to častokrát ľudia takí, ktorí nemá meter štvorcový ani lesa, ani pôdy a on je poľovník. Ako on chráni tieto veci?
Tu nám medvede behajú po Tatrách, prevracajú kontajnery a teraz tak, ako ste, kolegyňa, povedali, tak jedni hovoria strieľať, druhí hovoria nestrieľať. Nakoniec prídu ochranári, tí ich uspia, zarežú tých medveďov v priamom prenose. No tak to je, prosím vás, hráme sa, že aké je to humánne. Takto môže byť poplatný lístok, zaplatí to hosť, mäso sa môže zužitkovať, aj ten poľovník samotný má z toho radosť, že je na poľovačke.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 10:22 - 10:24 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, vieš, ja ti poviem to takúto vec. Kto lepšie ochráni svoj vlastný majetok? Ty ako poľovník alebo poľovníci, tak ako si rozprával, alebo vlastníci. Dovolím si nesúhlasiť s veľa vecami, ktoré si tu v rámci rozpravy povedal. Aj to, že jeden poľovník na 100 ha , teraz máme jedného poľovníka na 500 ha. Keď vlastníkovi diviaky zožerú celé pole, ty tam to budeš strážiť? Nebudeš to strážiť. Keď po Košiciach, po meste na východe Slovenska behajú diviaky a v botanickej záhrade zožerú im cibuľky vzácnych kvetov, kto si to ochráni? Vlastníci predovšetkým, aby mali aj to poľovné právo.
A Slovenská poľovnícka komora, prosím, nech tu bude, ale nech je to dobrovoľné združenie. Nie je povinné, aby nebolo povinné. Veď nech funguje na báze dobrovoľnosti. Ak si to tak obhajoval, čo všetko si jak si vedia vyfinancovať, aké majú sponzorské dary, tak prečo sú bytostne odkázaní na dary členov, ktorí tam musia byť povinne registrovaní?
V tom si mal pravdu, ale sa týka skôr rezortu obrany, že naši vojaci vedia strieľať asi tak, keď trikrát vystrelia tri náboje za celý rok, tak asi čo môžu ovládať. No neovládajú nič.
Dám do pozornosti tuná inú vec, susediacu krajinu trošku ďalej - Švajčiarsko. Tam sú strelnice, strelecké spolky. Tam tí chlapci, vojaci, ale aj či poľovníci, alebo kto, kedykoľvek môžu strieľať na tej strelnici. To nie sú uzavreté strelnice. Sú vonku tie strelnice a tam tie patróny strieľajú každý deň, stovky, tisícky patrónov. Takže tuná, že naši poľovníci akí sú vynikajúci strelci. Dovolím si o tom pochybovať, keď zastrelia aj koňa, aj plemenného býka a pod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 19:36 - 19:38 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. To záverečné posolstvo, pán kolega, chcem potvrdiť, aj pri politickej kultúre, aspoň takej základnej, pani ministerka dávno už mala odstúpiť. Nie teraz na základe týchto, tejto kauzy a týchto káuz, ktoré sa tuná dejú, ale to, čo bolo ako doposiaľ práve na ministerstve spravodlivosti, nepamätám sa, že by za obdobie tridsiatich rokov čosi také bolo. Keď pani ministerku nepohla ani smrť generála Lučanského, rezonovalo to veľmi silne v našej spoločnosti a akosi to nestačilo ministerstvu spravodlivosti, tak padol ďalší generál. Jeden skončil smrťou a druhý generál musel odstúpiť, aby zachránil ministra spravodlivosti. Myslím si, že toto nie je korektné.
Nechcem byť celkom taký štipľavý, ale tak ma to napadlo, keď kolega hovoril, že určite v rámci rodinných väzieb museli rozprávať o rodinnom podnikaní a tých aktivitách, ktoré sú. Len ja nie som si celkom istý, či pani ministerka naozaj bola zapojená do týchto diskusií, keď ona podporuje komunity LGBTI a tej je veľmi cudzia tá rodinná problematika. Tam sú rodinné vzťahy rozbité, tam neexistuje nijaká sestra, nevlastná sestra, nijaký strýko, nijaká teta, nijaká švagriná, nič, nič. Lebo to sú dvaja muži a to sú dve ženy, ktoré nevytvárajú nijakú komunitu.
Takže ja si myslím, že asi o tom ani nedokázali diskutovať, ale myslím si, že toto sú veľmi vážne veci na to, tuná nemala byť mimoriadna schôdza o odvolávaní ministra spravodlivosti, ale minister spravodlivosti pri troche korektnosti dávno mal odstúpiť nielen na základe týchto, tejto kauzy poslednej, ktorá tu je, ale tých predchádzajúcich káuz, ktoré tu sme prežili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.3.2021 9:33 - 9:35 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Faktom je to, že na Slovensku v skutočnosti vlastník nevie sa dostať k svojej pôde. Tu sa dejú veľmi čudné veci. Vy prenajmete pôdu a chcete sa k nej dostať alebo kúpite si pôdu a vy sa k tej pôde jednoducho nemôžte dostať. Najviac, koho tu vnímam ohrozených, tak sú to práve malí farmári a drobní farmári. Jednoducho tam je obrovský problém.
Čo sa týka nájmu, tak ako to bolo spomenuté, že tie výpovedné lehoty pri nájme na dobu určitú, navrhoval by som, aby aj pri týchto nájmoch boli výpovedné lehoty trojmesačné. Aby vlastníci pôdy aj nadobúdatelia, vlastníci noví, keď kúpi malý farmár pôdu, aby jednoducho k tej pôde sa dostal.
U nás na východnom Slovensku je skúsenosť taká, že vy si kúpite pôdu a ten veľký farmár, on vám ju jednoducho nevydá. Ani vám ju nechce vydať. Toto sú obrovské problémy.
Spomínané pozemkové úpravy. Viete, kopec miliónov sa vyhodilo na tie pozemkové úpravy, ale ten efekt je úplne minimálny. Dobre, prevedieme to z é-čkového stavu do c-čkového, ale my reálne, my nemáme ani len vytýčené katastrálne cesty v chotári a nieto ešte, že by sme ich mali realizované. Krížom-krážom sa takto chodí. Veľkí poľnohospodári berú dotácie, rozorané sú cesty, a to sú ostatné plochy a platia nájomné ako keby za ornú pôdu. Za ostatné plochy je predsa iný nájom, iná daň, ako je za poľnohospodársku pôdu.
Čo sa týka tých pozemkových úprav, obávam sa, pri takomto postupe, aký doposiaľ je, vôbec sa tieto veci nevyriešia a špekulatívne nájmy a kúpy ako pozemkov. Viete, to nielen teraz sa deje, že zahraniční vykupujú, ale to už roky vykúpili a tá konkurencia, tá pôda neni až taká drahá, ale pre našich... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2021 10:03 - 10:05 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán minister, chcem oceniť tento návrh zákona, že takto chcete doceniť všetkých zdravotníkov, aj keď si človek uvedomuje, že ako to vyvážiť finančne. Ľudský život je nenahraditeľný, neopakovateľný, jedinečný, ale chcem pri tejto príležitosti, pán minister, a zamyslite sa nad tým, čo vám teraz poviem, a poviem vám to ako konkrétny prípad a prípady, ktoré sú reálne v praxi.
Ja napríklad som z rodiny takej, kde máme sedem lekárov. A teraz si zoberte tú skutočnosť, najbližších ako lekárov, zoberte si tú skutočnosť, že tí lekári, každý pracuje na inom oddelení s iným typom zamestnanca, ale ten COVID, však vieme, že aj v tých nemocniciach je, je tak toto zamorené, pán minister, ak dovolíte. Pán minister. (Krátka pauza.) A tie nemocnice sú zamorené, teda aj ony sú pod veľkým tlakom, ale ten tlak z tých nemocníc a cez tých lekárov sa prenáša aj do domáceho prostredia. A to sú najbližší ich príbuzní, to sú deti, manžel, manželka, sú rovnako vystavení takémuto nebezpečenstvu, takmer ako keby boli, hovorím, že takmer ako keby boli priamo v tých zdravotníckych zariadeniach.
Príklad uvediem taký, kde moja bývalá kolegyňa, zdravotná sestra pracuje s ťažko chorými pacientami, prišla domov a v podstate jej manžel ochorel na COVID. Jej manžel zomrel začiatkom tohto mesiaca, začiatkom marca a sú to veci, na ktoré sa veľmi často ako zabúda, že aj v podstate títo rodinní príslušníci sú tomu tlaku vystavení.
Pán minister, zamyslite sa nad tým, ako odškodniť tieto rodiny komplexnejšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 24.2.2021 17:07 - 17:07 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Priatelia, ďakujem za slovo. Prepáčte, ja len krátko poviem. Myslím si, že týmto hlasovaním sa pomýlime a vrátime sa späť k zákonu, ktorý tuná bol, a zrušíme to kilečko, ktoré ako bolo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Pán poslanec, veľmi ma to... ale musím požiadať kolegov, aby vypli váš mikrofón, pretože toto nebolo vystúpenie v zmysle rokovacieho poriadku

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... čo je mi, veľmi je mi to ľúto, keď to robíme, za chvíľu budeme mať ten návrh zákona späť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 14:28 - 14:30 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, musím aj ja oceniť vaše vystúpenie a vysoko si to vážim, že môžme na vás ako reagovať. Chcel som len krátko, ale budem, využijem tie dve minúty. Keď ste spomenuli, že všade sa musí platiť, aj v susedných krajinách. No, spomenuté to tu bolo, ale ja to trošku rozviniem.
No, nemusí sa všade platiť. Dokonca nemusí sa ani obmedzovať rýchlosť a je tu taká krajina v Európe, je to Nemecko, kde sa neplatí za diaľnice. Musím povedať, že táto krajina má úplne inak vybudovanú sieť diaľnic. Tie diaľnice majú. My tu nemáme jednu diaľnicu cez celú dĺžku celej našej republiky, slovenskej krajiny, čo je úplne trápne. Keď si pozrieme tie diaľnice, ako sú vybavené okrem čerpacích staníc, no máloktoré odpočívadlá, keď sú, ale to máte len také že naozaj, kde si môžete to, ale v zahraničí je to vybudované na takej úrovni, že máte toalety veľmi slušné, dokonca sa môžte osprchovať. Motely sú tam vybudované, tá sieť diaľnic úplne inak funguje. Navyše v tom Nemecku je tak, že tie obmedzenia rýchlosti, dobre, sú úseky také, kde tá rýchlosť je obmedzená, ale majú neobmedzenú rýchlosť. Prečo to asi majú? Lebo tie diaľnice sú aj veľmi kvalitne vybudované. Žiaľ, na Slovensku to tak nie je.
Ale chcem aj vám poďakovať zároveň za to, pán predseda, spomenuli ste tu ten stavebný zákon. Dúfam, že ho tu budeme mať, pán predseda, na stole a čo najskôr, lebo ten je úplne, totálne zastaralý a je úplne hrozný. Je zo ´76. roku. Pamätajte na jednu vec, ktorú ste tuná spomenuli, aby ste dali do toho stavebného zákona, a to je presne tá vec, ktorú ste spomenuli, že za 2,5 roka nemôžte dostať stavebné povolenie. No, môže to byť kľudne, že za ďalších 2,5 roka to nedostanete, lebo tí úradníci nenesú trestnoprávnu zodpovednosť a nemusia rešpektovať lehoty. Oni jednoducho ich nerešpektujú a neurobíte v tejto veci nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.2.2021 13:15 - 13:16 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o doplnenie bodu programu 24. schôdze a to, aby Národná rada sa uzniesla na tom, že ak by dnes Národná rada schválila predĺženie núdzového stavu, na čo nie sú dôvody, aby počas núdzového stavu sa neuplatňovali drakonické tresty, trestné sadzby, ktoré chudobným ľuďom ukladajú pätnásťročné tresty za ukradnutý chlieb. Tresty v čase núdzového stavu považujeme za mimoriadne kruté a nespravodlivé.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2021 14:29 - 14:31 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za odpoveď. No ťažko je mi klásť otázku ministrovi dopravy (povedané so smiechom), keď ja ju kladiem pánu ministrovi vnútra, nuž ale dobre.
Predsa len tá doplňujúca otázka. Viete, pán minister, tlmočte to ďalej. Ono ten problém to nie je proste že teraz ako krátkodobý, to je dlhodobý proces, na Slovensku je to veľmi také bolestivé, a keď z médií čítate skôr o informáciách, ako polícia má dotiahnuté to vyšetrovanie, tak boli sme svedkami veľmi často toho, kde tá práca tých vyšetrovateľov je veľmi skomplikovaná. Áno, tá odpoveď, ktorá tuná bola, to je ten druhý okruh osôb a ja to vnímam tak, že práve ten druhý okruh osôb je tá riziková skupina, ktorá v podstate vynáša tie informácie z toho spisu. Neviem si to dostatočne predstaviť, že by to robili samotní vyšetrovatelia, policajti, lebo, myslím si, že je to pod tým prísnym takým dohľadom, ale zaujímalo by ma v tejto súvislosti, koľko konaní alebo možno trestných konaní práve prebehlo v dôsledku toho, že tá, druhý okruh tých osôb vyniesol tieto informácie vonku a vynáša ich.
Ale keďže mám, pán minister, vás pred sebou, krátka otázka na vás. V Kežmarku na diaľnici chýba odbočka, teda v Poprade, Poprad - Východ, odbočka, označenie na diaľnici, že je tam Kežmarok a Stará Ľubovňa. Pán minister, na to mi odpovedzte, dáte tam tú značku?
Ja som z Kežmarku a už sa mi stalo dvakrát, že som prešiel a som musel až na nasledujúcej odbočke schádzať dole, tam chýba toto označenie. Dokonca ani odbočka na Poľsko. Tam je Poprad - Východ a Kežmarok je len dole malá tabuľka. Treba ju dať na tú veľkú zelenú tabuľu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 9:40 - 9:42 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som pozorne počúval tu predrečníkov. Ono stále máme tuná veľký neporiadok v našej krajine, čo sa týka pozemkov, pani ministerka. Ja oceňujem, že je tu minimálne tá snaha dať tieto veci na poriadok, ale, prepáčte, ale poviem to, nástroj vydržania bol jedným zo zlodejských nástrojov ako okrádať vlastníkov o pôdu. To je čosi nehorázne. Neviem, či sa také čosi deje v susedných krajinách. Neviem si to predstaviť, že by v Rakúsku sa čosi také dialo. Neverím, že tam možno jeden prípad, že by taký tam bol. Tak to by bolo fiasko pre celú krajinu.
Pani ministerka tu hovorí o stovkách, o tisíckach takýchto vydržaní, ktoré boli de facto zlodejinou. To nie je tak, že vydržaním nový vlastník získal pôdu, a to je nejaká abstraktná pôda, ktorá bola voľná. No nebola voľná. Tam ten pôvodný vlastník bol. A častokrát to nie je len, že tam je vlastníkom štát. Ale to sú konkrétni vlastníci, konkrétne mená ľudí a sú to veľakrát aj neznámi vlastníci, ktorí o túto pôdu prichádzajú.
Dovolím si povedať, že ani tie pozemkové úpravy, ktoré v mnohých obciach prebiehajú, a sceľovanie parciel ani tie neprinášajú poriadok. Pani ministerka, keby ste chvíľočku aj počúvali. Viete, mňa to tak zabolelo. Možno mohlo by to byť aj pod vaším rezortom. Ale viete, dnes je situácia taká, že vy si pôdu kúpite, kúpite si pôdu, nevydržíte, ale kúpite si pôdu a vy sa k vlastnej pôde nemôžete dostať. Tu sú porušované ústavné práva vlastníkov. A jednoducho tí prenajímatelia a nájomcovia, veľkí poľnohospodári, tí agrobaróni, jednoducho vám vašu vlastnú pôdu nevydajú. Mladí farmári sú takto tlačení do kúta stále.
Skryt prepis