Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.5.2021 o 11:36 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:04 - 16:04 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Priatelia zo SaS-ky, najprv ste hlasovali a prijímali tuná návrhy (Prerušené vystúpenie predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prosím vás reagujte na predrečníka, nikto zo SaS-ky nerozprával.

Kuffa, Štefam, poslanec NR SR
Však reagujem na predrečníka, je príslušníkom SaS-ky.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Nie, predrečník je príslušníkom SMER-u. Takže ak nemáte reakciu na predrečníka tak ďakujem a beriem vám slovo.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Nie, nie, nie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2021 15:10 - 15:16 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
kukuričné alebo žitné a ide tu zver vyťahovať a zničí pritom ako úrodu. Sú také prípady, hej. Samozrejme, robia zlé meno poľovníckemu cechu, ale tá moja pôvodná otázka je tá, že kedy predloží ministerstvo tuná návrh zákona, ktorým sa zruší povinné členstvo Slovenskej poľovníckej komore. Samozrejme, očakávame tu aj nový zákon o poľovníctve a tiež, kedy tu bude predložený, ktorý bude oveľa spravodlivejší a nie tieto reči, ktoré v rámci tej diskusie, ktoré tuná zazneli o tých poľovníkoch a tie rôzne také, prepáčte mi, tie možno pohľady. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 13.5.2021 15:06 - 15:10 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Využívam to, že niektorí členovia vlády tuná sú. Vidím tuná pána ministra pôdohospodárstva Janka Mičovského. Tak kladiem mu otázku v duchu tom, toho, ako to tu zaznelo v Národnej rade. Sme tuná teraz preberali dva dni dozadu povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore.
Pán minister, pýtam sa ťa, kedy predložíš do pléna Národnej rady návrh zákona, ktorý bude rušiť povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore. Nebol si tuná, chýbal si, ja si pamätám, že roky dozadu si bol ty iniciátorom, ktorý si tu prišiel do pléna Národnej rady, z archívu to vieme si pozrieť, kedy si tento návrh zákona predložil. Myslím si, že nie je dobré a vhodné, aby všetci poľovníci, ktorí sú na Slovensku boli povinne, povinne registrovaní v Slovenskej poľovníckej komore. Ak tá Slovenská poľovnícka komora je taká vynikajúca myslím si, že nemusí sa obávať svojho zániku a myslím si, že to dobrovoľné členstvo a si v koalícii s liberálmi a mohli by to podporiť aj kolegovia. My tu petíciu, ktorá tu bola ako predložená, tak Národná rada myslím si že jednohlasne sme hlasovali za ňu. Lebo však áno, to poľovníctvo má svoje miesto tuná na Slovensku ale čakáme, okrem iného, aj že príde do pléna Národnej rady a práve z ministerstva pôdohospodárstva, kedy sa tu predloží aj zákon o poľovníctve, ktorý konečne zmení tieto podmienky.
Chýbal si tu veľmi pán minister. Ja som takto hovoril a položil som aj rečnícku otázku, kto lepšie ochráni svoje polia ako vlastníci. Veľakrát poľovníci sú tí, ktorí strieľajú trofejnú zver. Ale tuná sú prípady také, kedy sa sťažujú vlastníci poľnohospodárskej pôdy, kde majú zasiatu pšenicu, slnečnicu, kukuricu a tá divá zver, a to je zvlášť v takom podhorí na strednom Slovensku konkrétne, ja som spomínal Krupinu, obyčajného roľníka, drobného farmára, ktorému diviaky zožrali celú úrodu kukurice, celú úrodu kukurice. Ten hospodár, ten gazda tam bude nocovať celú noc, ale aby mal to poľovné právo, aby on mohol poľovať. Však on poľuje na vlastných pozemkoch. Ja som nehovoril tuná, ani nedehonestoval poľovníkov ako takých. Jednoducho si to vážim. Ale tuná kolegovia hovorili, že máme tuná výnimky, ktorí robia zlú povesť. Ale pozrime sa do susedného Rakúska. Tuná takého výnimky nie. Tu častokrát sa stáva to, že poľovník len vidí tú zver uprostred poľa a on na džípe strelí ... (nezroz. vyslov.) ja neviem diviaka alebo srnca a cez to pole či kukuričné alebo žitné a ide tu zver vyťahovať a zničí pritom ako úrodu. Sú také prípady, hej. Samozrejme, robia zlé meno poľovníckemu cechu, ale tá moja pôvodná otázka je tá, že kedy predloží ministerstvo tuná návrh zákona, ktorým sa zruší povinné členstvo Slovenskej
=====
Skryt prepis
 

13.5.2021 14:53 - 14:55 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, rešpektujem to, že zastupujete svojho kolegu tuná, a to je toto čo som hovoril tuná pred chvíľočkou pánu premiérovi. Rokovací poriadok sme zatiaľ nezrušili, sakumprásk, celá vláda tu mala byť nastúpená, okrem tých, ktorí sú ospravedlnení. To nie je tak, že majú dôležitejšie, rokovací poriadok jasne hovorí § 139 ods. 7, celá vláda tu má byť nastúpená, keď sme začínali Hodinu otázok boli ste tu dvaja členovia vlády. Vy ako minister a premiér. Nebudem mať bližšiu tú otázku, lebo mi nebudete vedieť odpovedať ani na ňu, ale ďakujem, že teda odpovedáte na túto otázku. Samozrejme v tej správe, ktorú ste prečítali, nie je tu kompetentný minister, to by som mal naozaj doplňujúcu otázku, ale bolo to, bolo to inak. Primárka oddelenia rehabilitačného, pani primárka skončila dva dni vo väzení, hrozila jej tá kolúzna väzba. Viete, ja vám to poviem takto, za nejakú bomboniéru v hodnote euro 50 a proste vyrušilo to nielen ten samotný okres Poprad, ale aj susedné okresy a ľudí, že čo sa to tuná robí ako na Slovensku, hej a údajne to bolo, že nejaká pani doniesla pani primárke bomboniéru a nejakú sviečku. Ja to viem len z ulice, neviem to proste presne ako identifikovať, ale faktom je to, že pani primárku vyhodili z tejto nemocnice a nehovoriac už o tom, že aká povesť zlá ako proste o nej v regióne ide. Vy ako primár, alebo riaditeľ nemocnice a zároveň ako minister zdravotníctva, to vám nevadilo, že takýto zásah bol voči vašej kolegyni? Zavrime si všetkých lekárov do väzníc, kto sa bude o nás starať? Vy viete veľmi dobre ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

13.5.2021 14:48 - 14:50 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán minister, nemuseli ste sa unúvať a čítať to isté, čo ste kolegovi môjmu. My sme sa nedohodli, ale nie som spokojný s tou odpoveďou, lebo tá otázka, ja som vám to hneď povedal, znie inak, že či je dostačujúce, že to je vyvodenie politickej zodpovednosti zo strany vášho štátneho tajomníka, ktorý je vaša pravá ruka. Podľa vás je to etické, že by v čase núdze, resp. zomierajú tuná, tisícky ľudí nám zomreli na Slovensku a aby ktosi si z tých mobilných odberových miest urobil biznis? Podľa vás je to normálne toto? A podľa vás je dostačujúce to, že on prestane iba prevádzkovať tieto mobilné odberové miesta a šlus a je to vybavené? To je ten najlepší štátny tajomník, to ste si vybrali najbližšieho spolupracovníka na ministerstve vnútra, či ste ho hodnotili podľa toho, že bol taký šikovný, že 600 tis. tuneloval štátny rozpočet, prepáčte, že to tak rozprávam, možno to je také tvrdšie slovo, ale nemyslím si, že to je etické a robiť si takýto biznis. 30 tis. zhruba za jedno mobilné miesto ako účtovať a on keď si zriadil tieto mobilné odberové miesta, 600 tis. ako mesačne? To ministerstvo zdravotníctva, odhliadnuc od toho, či ste tam boli vy, alebo váš predchodca, to je normálne, aby takéto faktúry a takéto úhrady tuná prebiehali. Nezdá sa vám, že pán štátny tajomník mal odstúpiť? A ak to nevie, prepáčte, že to tak poviem, ale ste generál, prečo ste ho neodvolali? Však ste ho mali postaviť do pozoru, čelom vzad a odchod z ministerstva.
Myslíte si, že to čo ako urobil, že je to postačujúce, ľudia sú z toho pohoršení. Sú z toho pohoršení. Ľudia nemajú na základné živobytie, trestaní sú tuná vysokými pokutami, sankciami a tuná štátny tajomník 600 tis. mesačne zarába na mobilné...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 14:06 - 14:08 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Áno mám. Pán premiér, ďakujem za vašu odpoveď a si to aj vážim, že ste tu aj prítomný, ale okrem iného alebo okrem vás je tu iba jeden člen vlády, minister zdravotníctva. Aj v zmysle toho citovaného § 131 rokovacieho poriadku celá vláda okrem tých, ktorých ste ospravedlnili majú tu byť nastúpení. Nič sa v rokovacom poriadku nepíše o tom, že keď nie sú vyžrebovaní, že tu nemusia byť. Tak ako ste ospravedlnili ja som si ich poznačil, pán Sulík, Korčok, Naď, Doležal.
To neznamená, že na Hodine otázok tu členovia vlády nemajú byť. Myslím si, že v minulosti to tak tuná nebolo a tá kultúra ktorá sa tu zavádza nie je to dobré, že to tak je. Jednoducho nie parlament sa zodpovedá vláde, ale vláda sa zodpovedá parlamentu.
Ale ak dovolíte, na tú vašu odpoveď ja vám presne budem takisto citovať § 131 ods. 4 rokovacieho poriadku a to je tá posledná veta, na otázky na ktoré opýtaní na Hodine otázok bezprostredne neodpovedali podajú poslancovi písomnú odpoveď do 30 dní. Ja hovorím o týchto prípadoch, kedy my nedostaneme tú odpoveď lebo sa nedostaneme k tomu, ale tá odpoveď nepríde z príslušného ministerstva
Viete, ja som bol trpezlivý dosť, ale tu už rok s rokom sa stretol, to je viac ako rok a jednoducho ministri a členovia vlády nás ignorujú a tieto odpovede my tuná nedostávame.
To viem veľmi dobre, že ja môžem zopakovať aj tisíckrát tú istú otázku, ale keď vám mám tuná pán premiér, opýtam sa nevadí vám to, že šéfa SIS stále máme v kolúznej väzbe? Veď to je hanba a ostuda pre túto krajinu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 17:26 - 17:28 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, pozorne som vás počúval. Tento problém na Slovensku je naozaj veľmi dlhodobý. A tie spomínané hypermarkety, ktoré ste spomínali, respektíve tie obchodné reťazce, ktoré zo Slovenska odišli, myslím si, že nemáme veľmi za čím plakať, lebo aj tú konkurenciu, ktorú tu nastavili, áno, na jednej strane dá sa súhlasiť, že znížili sa výrazne ceny, ale zlikvidovali sme si v podstate drobnú sieť maloobchodu na Slovensku, ktorú sme tu mali. V čase pandémie ja som to vnímal ako veľmi negatívnu vec. Pozrite sa, na jednej strane zavreli sme kostoly, lebo nemôžme sa stretávať. Na druhej strane ľudia v hypermarketoch, plné, napchaté boli. Dovolím si povedať, že to bolo ďaleko rizikovejšie infekčné prostredie ako kdekoľvek inde. Keby títo ľudia sa rozptýlili v tých malých obchodíkoch, tak tí malí predajcovia si to vedia odsledovať. Ja neviem, keď by to bolo na štvorcové metre postavené, tak toľko tých zákazníkov do toho obchodíku si pustia. Toto som vnímal ako veľmi negatívnu vec.
Čo sa týka mlieka, ktoré ste spomínali, tuná na Slovensku. Pozrite sa, to nie je len mlieko, ale celkovo prvovýrobcovia ako takí, zvlášť v poľnohospodárstve veľmi ako trpia. Aj ten jeden liter mlieka prvovýrobcovia predávajú za oveľa nižšiu hodnotu, ktorú my si už ako spotrebitelia na konci ako toho reťazca kupujeme. Myslím si, že toto je veľmi vážna vec na Slovensku, ktorú treba riešiť.
Pozrite sa, ten zápach, ktorý sa tu dneska spomínal vo vzťahu aj k tej výrobe toho droždia a podobne. Choďte do susedného Rakúska, do Švajčiarska. Na tých dedinách, malých obciach hospodária priamo v centre poľnohospodári a nikomu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 12:04 - 12:05 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem veľmi pekne. Vážim si to vysoko. Ak som sa vás pred chvíľou nejak takto dotkol a ten rokovací poriadok sa vám zdalo, že som celkom nedodržal, veľmi sa ospravedlňujem. Je mi to ľúto. Ale je to téma, ktorá zaujíma veľmi veľkú časť na Slovensku. Vrátim sa ale k téme.
Tu nikto nehovorí o tom, aby bolo, aby bola zrušená Slovenská poľovnícka komora. Veď to tu ani raz nepadlo. Nikto to tu nepovedal. Ale my hovoríme o tom, aby nebolo povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore. Samotný súčasný minister Janko Mičovský pred 8 rokmi tu v tomto pléne Národnej rady ako opozičný poslanec predkladal návrh zákona, ktorým presne toto tuná navrhoval, aby povinné členstvo v Slovenskej poľovníckej komore tuná nebolo. A tým, že ja nebudem povinne organizovaný v Slovenskej poľovníckej komore, ja si vôbec nemyslím, že tuná zanikne poľovníctvo na Slovensku. Práveže naopak. A Slovenská poľovnícka komora nech sa presadzuje svojou kvalitou. Ak budú takí dobrí a takí kvalitní, naopak, títo členovia tam zostanú.
Na druhej strane vnímam to ako veľkú diskrimináciu voči tým členom, ktorí povinne platia členstvo v Slovenskej poľovníckej komore. Je tam 63-tisíc členov, ale nie všetci vykonávajú poľovnícke právo. A tuná vlastnícke práva, ktoré tuná sú. Pán predseda, viete, toto je tuná veľký problém na Slovensku. Tie dva metre štvorcové, že či sa vy dostanete, nedostanete. Len tí ľudia to nerešpektujú. On vám ide krížom cez les, krížom cez role, či na džípe, či na terénnej motorke alebo na štvorkolke. Ale majú byť katastrálne cesty. Ty môžeš ísť ku svojmu pozemku, keby si mal aj 0,5 metra štvorcového, ale rešpektovať iné vlastnícke práva. Aj tí poľovníci, aby chodili po katastrálnych cestách a lesných cestách.
Remízky, k tým sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 12:00 - 12:01 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Prepáčte, ale táto diskusia, keď prebieha tak, ako keby sme sa vzájomne nepočúvali. Prepáčte mi, pán predseda, ale to adresujem tuná svojmu predrečníkovi v tejto chvíli, v ktorej rozprával. Jaro, nikto neruší povinné členstvo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán Kuffa, prepáčte mi, vy nemáte reagovať na vašeho predrečníka...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
... ja nereagujem naňho. Ja reagujem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
... vy nemáte reagovať na vašeho predrečníka. Ešte raz vás poprosím. Reagujte na vystupujúceho vo faktickej...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
... reagujem na vystupujúceho, lebo to sú, pán predseda, často zaznelo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
... prosím, reagujte na na vystupujúceho, pán Kuffa. Odoberem vám slovo. Prosím, zoberte pánovi Kuffovi slovo. Ďakujem.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ale za čo?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 11:36 - 11:38 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Presne tak. Vlastník je ten, ktorý sa najlepšie postará o ochranu svojho majetku. A na to treba aj podľa toho nastaviť raz v budúcnosti zákon o poľovníctve.
Pán kolega, všetko toto čo si spomínal, dá sa perfektne nastaviť v zákone o poľovníctve. My tu nedémonizujme Slovenskú poľovnícku komoru, že keď zrušíme povinné členstvo, tak zanikne poľovníctvo na Slovensku. To je obrovský omyl. Veď to by boli potom protirečivé tuná tie vystúpenia v rámci rozpravy, tuná rozprávame a oslavujeme storočnicu, že sto rokov je tuná organizované poľovníctvo. Ale Slovenská poľovnícka komora, kolegovia, je tu odkedy? Od roku 2009. A dovtedy poľovníctvo neexistovalo? Starali sa tí ľudia aj, aj o prírodu, aj o zver, aj o všetko, ale chránili si aj svoj vlastný majetok.
Kolega, ktorý tu vystupoval, tak ja nebudem tak celkom konkrétny, ale konkrétne na Krupine som rozprával s vlastníkom pôdy, ktorý bol drobne hospodáriaci roľník, zasial si kukuricu, ale diviaky mu ju všetku zošrotovali, ale tí poľovníci sa tak nehrnuli, že by mu to zase až tak uhradili. Nebolo to tak. Častokrát aj tá škoda, ktorá je zverou spôsobená, tak tie poľovnícke združenia sa zdráhajú a neuhradia ako túto škodu.
A potom najväčší problém na Slovensku, ktorý je, to je vnímanie vlastníckych vzťahov. Tak tuná, pán kolega, ako si spomínal, že či má malé políčko. No keby mal aj dva metre štvorcové, ale ten vlastník nepôjde krížom cez ostatné polia! Kedysi to neexistovalo, že by gazda vozom prešiel cudziemu gazdovi, ale pôjde po katastrálnej cesty, ceste! Máme tu síce neporiadok, ale tam kde prešlo sceľovanie parciel a do céčkových, tak tie katastrálne cesty sú, ale, žiaľ, musím povedať, ja to často rozprávam, iba vo virtuálnej podobe. Nám chýbajú katastrálne cesty reálne, v praxi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis