Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 16:10 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 22.6.2021 18:40 - 18:50 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia,
===== Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, pán predseda Kollár je mi veľkou cťou, že môžem hovoriť a ste tu prítomný a vediete túto schôdzu pri takej vážnej téme ako táto téma. Myslím si, že keď aj niekedy, prepáčte mi to, možno tak zmierlivo budem rozprávať, budem sa snažiť hovoriť pravdivo a budem stáť na strane tých možno slabších, ale tých, ktorí, ktorým naozaj bola spáchaná krivda. Viete, veľakrát možno aj tú tému neuchopíme tak správne a niektoré veci interpretujeme tuná, možno tuná kolegovi vyčítať, že klamal a podobne. A možno pri niektorých situáciách aj to tak je, ale nemyslím si, že v danom prípade to tak bolo. Ale zas pripúšťam tú skutočnosť, že môžme sa mýliť a dokonca až tak, že som presvedčený o tej svojej pravde a budem sa jej zastávať v tom dobrom presvedčení sa budem mýliť.
Režim minulosti ja nebudem schvaľovať v žiadnom prípade. Nie je to možné. A keď to tu aj padlo v rámci rozprave a niekoľkokrát nacizmus a komunizmus, to boli dvaja bratia. To v 41-vom napadnutie Nemecka, Sovietskeho zväzu to boli dva totalitné systémy. To nie je dnešné Rusko, to nechcem povedať, ani zďaleka to nie je. Ale v tom čase v 41-vom roku jak jeden systém bol násilnícky a totalitárny, tak aj druhý. Aj nacizmus, aj komunizmus, aj fašizmus. A že sa diali tuná takéto neprávosti a krivdy to je faktom. Ak by sme chceli zľahčovať zase situáciu tak, že povieme, že je tu len nejakých 700 ľudí mŕtvych, to nemôžme zase robiť, lebo to je cynizmus. Keby len ten totalitný režim, keby bol tu jeden nespravodlivo zabitý, zavraždený alebo nespravodlivo odsúdený a potrestaný je to veľmi vážna krivda. Viete, také sladké rečičky tuná takto počúvať, dobre. Keď sú to mladší ľudia, prosím, ale že zabudnime. Ja som to už aj vo faktickej povedal. To je tá najväčšia chyba čo môže byť. Naopak, my si musíme pamätať. Ale to že ty si pamätáš, to neznamená, že ty ideš cestou pomsty. Ja takto vyzývam, aby sme išli cestou odpustenia. Tuná tieto mladé dámy predkladajú tento návrh zákona, tiež by som si dovolil vám niečo vytknúť, ale tak to dávam do tých úvodzoviek a to je to, že ten zákon prichádza tu príliš neskoro. Ale to nie je výtka pre vás, hej, ale to je za 30 rokov, po 30 rokoch prichádza zákon až dnes. Samozrejme to tak v úvodzovkách ako vytýkam. V podstate ja to vítam, že ten návrh zákona je tuná, ale tak dlho to trvalo a tak sme si to prehadzovali tie horúce zemiaky, že tento zákona prichádza až po toľkých rokoch. Najväčšou chybou bolo po 89-tom roku, že my sme sa s tou minulosťou nevysporiadali. To sa vlečie s nami s celou generáciou a celou Slovenskou republikou, hovorím o Slovenskej republike a o problémoch u nás, ako taký dlhá niť. A tváriť sa, že sa tuná nič nestalo to nemôže byť. Tak jak tuná zaznelo, tie 50 roky tie boli strašné. Tu ukázali na vás si išiel. To bolo kopec, nielen zavraždených ľudí, veľakrát to bolo taký rozsudok už dopredu napísaný a si bol na odpis. Ale mnoho ľudí sa dostalo do tak úzkej situácie a do tak zlej situácie aj finančnej, aj tak. Strašne veľa tu bolo aj v tých 90 rokoch a po vojne aj samovrahov. Tí ľudia boli pripravení o všetko a nakoniec ale aj o ľudskú dôstojnosť. My sa tuná nemôžme tváriť, že sa nič nestalo. Tuná že by sme vykrikovali, že pripravujeme niekoho o starobné dôchodky, že sú to naše staré mamy alebo naši starí otcovia. Ja ja som to mal tiež takto na mysli. Naše staré mami a hovorím to aj z jednej, aj z druhej strany, nepatrili k tomu systému. Naši starí otcovia, hovorím to aj z otcovej aj z maminej strany, aj z mamičkinej strany nepatrili k tomu systému, nepatrili k tomu systému.
Naopak môžem povedať, hej, že patrili k tej druhej strane, že boli prenasledovaní. Ale ja tu nebudem nateraz nejaké iskriace, alebo červené oči a z nenávisťou, že by som sa díval tuná na kohokoľvek, alebo možno aj do minulosti. Rímske právo hovorí jedno, jedno také príslovie, spravodlivé je dať každému to čo mu patrí. To nie je čosi, čo sa tu pácha nejaká krivda, alebo čosi nespravil. Spravodlivé je dať každému čo mu patrí. A keď tu nezaslúžene my dávame, vyplácame nejaké benefity, lebo hovoríme o benefitoch, my nehovoríme o dôchodkoch, no tak ty nemôžeš mať benefit za to, že ty si kolaboroval, prepáčte, to tak poviem, ale však iný ani terminus technikus nie s bývalým režimom a ty dneska ešte zvýhodňovaný. A naopak, tí, ktorí boli prenasledovaní, však koľkí zomreli a sa nedožili toho, nedožili sa toho. A nijaké benefity nedostali, nikto ich nešanoval. Viete, ten systém komunizmu, ktorý tu bol, bola to taká mašinéria, že ktokoľvek sa postavil do, proti tomuto systému tak bo zoťatý, bol zoťatý. Ten, ktorý prežil, tak mal možno väčšie šťastie. Tie 50 roky boli veľmi zložité a veľmi ťažké. Ale to neboli len tie 50 roky, ale to boli aj tie nasledujúce roky, aj proces normalizácie, ktorý tuná bol. Lebo tí ľudia v túžbe za slobodou utekali cez tie hranice. Kolega to tuná takto spomínal, že tie elektrické dráty, ktoré boli na hraniciach, ale oni neboli na východnej hranici, ja to tak doplním kolegu, však je mladší, to len ako na doplnenie, to boli z tej západnej strany. Chlapci moji, rovesníci, ktorí slúžili tuná v Malackách a v podstate tuná slúžili ako na tej čiare, tak my sme sa na nich pozerali, že to vy máte takú, takú ružovú vojnu. Aj tí, ktorí boli pohraničníci. Ale tá spomenutá pomyselná tá Šumava a západovojenský okruh ten bol veľmi tvrdý. A to neboli len tie elektrické drôty, ale systémy nástražné boli nastavené tak, že vystrelila svetlica, pes sa pustil, boli tí ľudia veľakrát naozaj roztrhaní, resp. sa strieľalo ako na tých hraniciach. Naozaj veľmi veľa túžiac po slobode, možno tej vysnívanej demokracii tak utekali na ten západ.
Prepáčte, tak v tom závere, tak poviem tak, že aj my sme sa možno tak v minulosti tak neskôr pozerali, aká je tá propaganda bola tuná veľmi silná, ale na ten západ vždy som sa aj ja pozeral, hovorím tak za seba mladý človek, s takou možno, takou túžbou Viedeň bola takmer nedosiahnuteľná pre nás. Viete, ale po tých 30 rokoch a otvorených hraníc to nechcem aby sme ich zavreli, to vôbec nie. Ale keď sa tak pozerám ako na ten vysnívaný západ, tak musím konštatovať, že ostáva iba akým snom. Viete, ja som rád že žijem na Slovensku. Dneska by som už nikam neutekal, ani nikam neušiel a už vôbec nie je západnej Európy. Lebo zase na druhej strane ten extrém a prepadávania hodnôt a pošľapávanie hodnôt v dnešnej dobe reálnej je priam katastrofálne, je priam katastrofálne.
Mňa až ten západ až tak nepriťahuje. Ale som rád, že žijeme v Slovenskej republike, aj keď máme tuná veľa nedostatkov, ale aj to, keď možno tak frfleme a veľakrát nadávame, hej, že jak je u nás zle, alebo čosi také. Ale to je veľakrát, aj tu Aničke to poviem, to je aj ovocie našich predkov. A to je to, že my sme sa nevysporiadali s tou minulosťou. A treba sa s ňou vysporiadať. Ja nehovorím, že teraz oko za oko, zub za zub, ale v duchu toho, toho rímskeho práva dať spravodlivé je dať každému to čo mu patrí. A ak tieto benefity nepatria, čo nepatria, týmto ľuďom, ty keď si udával, keď si prenasledoval, keď si druhých týral, keď si bol donášačom a tí donášačov naozaj tu bolo strašne veľa a ešte sú žijúci, mnohí sú žijúci a ty si mal byť ešte, ty si bol vtedy za to odmeňovaný, lebo si bol zvýhodnený, lebo to bolo fleky, poviem to takto, ty si, bežný človek sa nedostal k takejto pracovnej pozícii, takže to boli fleky. A ty teraz keď si prišiel chudák, v úvodzovkách chudáčik, do dôchodku tak ty máš stále benefity, lebo ty si ten mal plat možno rádovo troj, päť, šesťnásobne vyšší ako možno nejaký roľník alebo nejaký robotník a tebe sa ten dôchodok odrátaval z iného príjmu a ešte plus nejaké benefity že by sme dávali týmto ľuďom. Vnímam to ako nespravodlivú vec, ktorá žiaľ za 30 rokov sa tuná neodstránila. Ale za tých 40, predchádzajúcich 40 rokov, teda 70 rokov dozadu, viete za tých 40 rokov totality sa nahromadilo toľko problémov a toľko vecí, že to je len čiastočne odškodnenie toho, čo by sme mali urobiť. Alebo to čo sme už mali urobiť pred 30 rokmi. Ale aspoň, aspoň tí ľudia, ktorí sa toho dožili, aby bolo zadosťučinenie spravodlivosti a ja tento návrh zákona nielen takto verbálne, ale hlasovaním podporím. A ďakujem predkladateľom čo tu do Národnej rady doniesli, aj keď boli tuná tie verbálne útoky rôzneho charakteru. Pán predseda, ďakujeme vám aj za vašu láskavosť a trpezlivosť, že to odpípalo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.6.2021 18:40 - 18:50 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia,
===== Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, pán predseda Kollár je mi veľkou cťou, že môžem hovoriť a ste tu prítomný a vediete túto schôdzu pri takej vážnej téme ako táto téma. Myslím si, že keď aj niekedy, prepáčte mi to, možno tak zmierlivo budem rozprávať, budem sa snažiť hovoriť pravdivo a budem stáť na strane tých možno slabších, ale tých, ktorí, ktorým naozaj bola spáchaná krivda. Viete, veľakrát možno aj tú tému neuchopíme tak správne a niektoré veci interpretujeme tuná, možno tuná kolegovi vyčítať, že klamal a podobne. A možno pri niektorých situáciách aj to tak je, ale nemyslím si, že v danom prípade to tak bolo. Ale zas pripúšťam tú skutočnosť, že môžme sa mýliť a dokonca až tak, že som presvedčený o tej svojej pravde a budem sa jej zastávať v tom dobrom presvedčení sa budem mýliť.
Režim minulosti ja nebudem schvaľovať v žiadnom prípade. Nie je to možné. A keď to tu aj padlo v rámci rozprave a niekoľkokrát nacizmus a komunizmus, to boli dvaja bratia. To v 41-vom napadnutie Nemecka, Sovietskeho zväzu to boli dva totalitné systémy. To nie je dnešné Rusko, to nechcem povedať, ani zďaleka to nie je. Ale v tom čase v 41-vom roku jak jeden systém bol násilnícky a totalitárny, tak aj druhý. Aj nacizmus, aj komunizmus, aj fašizmus. A že sa diali tuná takéto neprávosti a krivdy to je faktom. Ak by sme chceli zľahčovať zase situáciu tak, že povieme, že je tu len nejakých 700 ľudí mŕtvych, to nemôžme zase robiť, lebo to je cynizmus. Keby len ten totalitný režim, keby bol tu jeden nespravodlivo zabitý, zavraždený alebo nespravodlivo odsúdený a potrestaný je to veľmi vážna krivda. Viete, také sladké rečičky tuná takto počúvať, dobre. Keď sú to mladší ľudia, prosím, ale že zabudnime. Ja som to už aj vo faktickej povedal. To je tá najväčšia chyba čo môže byť. Naopak, my si musíme pamätať. Ale to že ty si pamätáš, to neznamená, že ty ideš cestou pomsty. Ja takto vyzývam, aby sme išli cestou odpustenia. Tuná tieto mladé dámy predkladajú tento návrh zákona, tiež by som si dovolil vám niečo vytknúť, ale tak to dávam do tých úvodzoviek a to je to, že ten zákon prichádza tu príliš neskoro. Ale to nie je výtka pre vás, hej, ale to je za 30 rokov, po 30 rokoch prichádza zákon až dnes. Samozrejme to tak v úvodzovkách ako vytýkam. V podstate ja to vítam, že ten návrh zákona je tuná, ale tak dlho to trvalo a tak sme si to prehadzovali tie horúce zemiaky, že tento zákona prichádza až po toľkých rokoch. Najväčšou chybou bolo po 89-tom roku, že my sme sa s tou minulosťou nevysporiadali. To sa vlečie s nami s celou generáciou a celou Slovenskou republikou, hovorím o Slovenskej republike a o problémoch u nás, ako taký dlhá niť. A tváriť sa, že sa tuná nič nestalo to nemôže byť. Tak jak tuná zaznelo, tie 50 roky tie boli strašné. Tu ukázali na vás si išiel. To bolo kopec, nielen zavraždených ľudí, veľakrát to bolo taký rozsudok už dopredu napísaný a si bol na odpis. Ale mnoho ľudí sa dostalo do tak úzkej situácie a do tak zlej situácie aj finančnej, aj tak. Strašne veľa tu bolo aj v tých 90 rokoch a po vojne aj samovrahov. Tí ľudia boli pripravení o všetko a nakoniec ale aj o ľudskú dôstojnosť. My sa tuná nemôžme tváriť, že sa nič nestalo. Tuná že by sme vykrikovali, že pripravujeme niekoho o starobné dôchodky, že sú to naše staré mamy alebo naši starí otcovia. Ja ja som to mal tiež takto na mysli. Naše staré mami a hovorím to aj z jednej, aj z druhej strany, nepatrili k tomu systému. Naši starí otcovia, hovorím to aj z otcovej aj z maminej strany, aj z mamičkinej strany nepatrili k tomu systému, nepatrili k tomu systému.
Naopak môžem povedať, hej, že patrili k tej druhej strane, že boli prenasledovaní. Ale ja tu nebudem nateraz nejaké iskriace, alebo červené oči a z nenávisťou, že by som sa díval tuná na kohokoľvek, alebo možno aj do minulosti. Rímske právo hovorí jedno, jedno také príslovie, spravodlivé je dať každému to čo mu patrí. To nie je čosi, čo sa tu pácha nejaká krivda, alebo čosi nespravil. Spravodlivé je dať každému čo mu patrí. A keď tu nezaslúžene my dávame, vyplácame nejaké benefity, lebo hovoríme o benefitoch, my nehovoríme o dôchodkoch, no tak ty nemôžeš mať benefit za to, že ty si kolaboroval, prepáčte, to tak poviem, ale však iný ani terminus technikus nie s bývalým režimom a ty dneska ešte zvýhodňovaný. A naopak, tí, ktorí boli prenasledovaní, však koľkí zomreli a sa nedožili toho, nedožili sa toho. A nijaké benefity nedostali, nikto ich nešanoval. Viete, ten systém komunizmu, ktorý tu bol, bola to taká mašinéria, že ktokoľvek sa postavil do, proti tomuto systému tak bo zoťatý, bol zoťatý. Ten, ktorý prežil, tak mal možno väčšie šťastie. Tie 50 roky boli veľmi zložité a veľmi ťažké. Ale to neboli len tie 50 roky, ale to boli aj tie nasledujúce roky, aj proces normalizácie, ktorý tuná bol. Lebo tí ľudia v túžbe za slobodou utekali cez tie hranice. Kolega to tuná takto spomínal, že tie elektrické dráty, ktoré boli na hraniciach, ale oni neboli na východnej hranici, ja to tak doplním kolegu, však je mladší, to len ako na doplnenie, to boli z tej západnej strany. Chlapci moji, rovesníci, ktorí slúžili tuná v Malackách a v podstate tuná slúžili ako na tej čiare, tak my sme sa na nich pozerali, že to vy máte takú, takú ružovú vojnu. Aj tí, ktorí boli pohraničníci. Ale tá spomenutá pomyselná tá Šumava a západovojenský okruh ten bol veľmi tvrdý. A to neboli len tie elektrické drôty, ale systémy nástražné boli nastavené tak, že vystrelila svetlica, pes sa pustil, boli tí ľudia veľakrát naozaj roztrhaní, resp. sa strieľalo ako na tých hraniciach. Naozaj veľmi veľa túžiac po slobode, možno tej vysnívanej demokracii tak utekali na ten západ.
Prepáčte, tak v tom závere, tak poviem tak, že aj my sme sa možno tak v minulosti tak neskôr pozerali, aká je tá propaganda bola tuná veľmi silná, ale na ten západ vždy som sa aj ja pozeral, hovorím tak za seba mladý človek, s takou možno, takou túžbou Viedeň bola takmer nedosiahnuteľná pre nás. Viete, ale po tých 30 rokoch a otvorených hraníc to nechcem aby sme ich zavreli, to vôbec nie. Ale keď sa tak pozerám ako na ten vysnívaný západ, tak musím konštatovať, že ostáva iba akým snom. Viete, ja som rád že žijem na Slovensku. Dneska by som už nikam neutekal, ani nikam neušiel a už vôbec nie je západnej Európy. Lebo zase na druhej strane ten extrém a prepadávania hodnôt a pošľapávanie hodnôt v dnešnej dobe reálnej je priam katastrofálne, je priam katastrofálne.
Mňa až ten západ až tak nepriťahuje. Ale som rád, že žijeme v Slovenskej republike, aj keď máme tuná veľa nedostatkov, ale aj to, keď možno tak frfleme a veľakrát nadávame, hej, že jak je u nás zle, alebo čosi také. Ale to je veľakrát, aj tu Aničke to poviem, to je aj ovocie našich predkov. A to je to, že my sme sa nevysporiadali s tou minulosťou. A treba sa s ňou vysporiadať. Ja nehovorím, že teraz oko za oko, zub za zub, ale v duchu toho, toho rímskeho práva dať spravodlivé je dať každému to čo mu patrí. A ak tieto benefity nepatria, čo nepatria, týmto ľuďom, ty keď si udával, keď si prenasledoval, keď si druhých týral, keď si bol donášačom a tí donášačov naozaj tu bolo strašne veľa a ešte sú žijúci, mnohí sú žijúci a ty si mal byť ešte, ty si bol vtedy za to odmeňovaný, lebo si bol zvýhodnený, lebo to bolo fleky, poviem to takto, ty si, bežný človek sa nedostal k takejto pracovnej pozícii, takže to boli fleky. A ty teraz keď si prišiel chudák, v úvodzovkách chudáčik, do dôchodku tak ty máš stále benefity, lebo ty si ten mal plat možno rádovo troj, päť, šesťnásobne vyšší ako možno nejaký roľník alebo nejaký robotník a tebe sa ten dôchodok odrátaval z iného príjmu a ešte plus nejaké benefity že by sme dávali týmto ľuďom. Vnímam to ako nespravodlivú vec, ktorá žiaľ za 30 rokov sa tuná neodstránila. Ale za tých 40, predchádzajúcich 40 rokov, teda 70 rokov dozadu, viete za tých 40 rokov totality sa nahromadilo toľko problémov a toľko vecí, že to je len čiastočne odškodnenie toho, čo by sme mali urobiť. Alebo to čo sme už mali urobiť pred 30 rokmi. Ale aspoň, aspoň tí ľudia, ktorí sa toho dožili, aby bolo zadosťučinenie spravodlivosti a ja tento návrh zákona nielen takto verbálne, ale hlasovaním podporím. A ďakujem predkladateľom čo tu do Národnej rady doniesli, aj keď boli tuná tie verbálne útoky rôzneho charakteru. Pán predseda, ďakujeme vám aj za vašu láskavosť a trpezlivosť, že to odpípalo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 18:17 - 18:19 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegu sa musím zastať, lebo neviem, si myslím, že kričal a klamal, ale dovolím si, Ľuboš, povedať, že si sa mýlil, skúsim to aj povedať. Nemôžme zľahčovať tú minulosť, ktorá tuná bola. Aj to prirovnanie možno toho generála Lučanského, tiež si myslím, že spáchal tú samovraždu, žiaľ, len v minulom režime bolo tu tiež strašne veľa ľudí, ktorí v podstate boli tak zatlačení do úzkych a do kúta, že tiež spáchali tú samovraždu. Diali sa tu veľké nespravodlivosti. Viete a keď tu počúvam, že na minulosť zabudnúť, alebo nevracajme sa do minulosti, to je tá najväčšia chyba, ktorá tu sa len môže stať. Vôbec v histórii ľudstva ako takého. Na čo potom sa vraciame historicky spätne dozadu a učíme sa tu, ja neviem o starovekom Ríme, o Peržanoch a podobne, alebo druhej svetovej vojne, aby sme sa aj poučili na tých chybách, ktoré sú a uznať si aj to, že som sa pomýlil. A čo je tu dôležité, dôležité je tu aj odpustenie. A to, že by sme zabudli na to, no tak ani náhodou, to by bola veľká chyba, keby sme mali takú krátku pamäť. Ja viem, že je to bolestivá a veľmi citlivá téma, že sa to dotkne nepriaznivo niektorých tých ľudí, ale to nie je tak, že oni prídu o dôchodok, ale prídu o niektoré benefity. Viete, participovať na tom, že ja som niekoho udával a robil som ľuďom zle, sused suseda udával a bol v tom systéme a ja mám ešte dnes ako benefity, vnímam to ako nespravodlivú vec voči tým ľuďom, na ktorých sa tá krivda páchala. Tak si už trošku naozaj tak povedzme pravdu a skúsme sa tak aj pozrieť tak reálne na túto vec. A čo sa týka nacistov a komunistov ZSSR to boli také rovnaké systémy nespravodlivosti voči ľuďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 16:24 - 16:26 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. By som sa chcel pán kolega ťa opýtať pán Šudík, že čo to je definícia pastiersky pes. Také plemeno neni. To je pes keď to odvodím to je pes, ktorý pasie dobytok a to môže byť akýkoľvek pes, to neni len ten slovenský čuvač, ktorý je na východe a severovýchode Slovenska. A tie psy sú uviazané na takých reťaziach ako medvede a oni plnia ako túto funkciu. Viete a hovoriť o tom, že keď pes nebude uviazaný na reťazi, že bude mať väčšiu slobodu a tak ste to tu spomínali tú slobodu zvierat a prepchaté tie útulky psov a mačiek, tak to je pre nich aká sloboda, prosím vás pekne. Však oni majú menšiu slobodu menší pohyb ako keby ako ten pes, ktorý je priviazaný na tej reťazi a veľakrát v tých na tých lazoch možno na dedinách pri domoch je oceľové lanko natiahnuté alebo drôt, pes je uviazaný na reťazi a má oveľa, oveľa väčší pohyb to zviera ako má pes, ktorý je zavretý v nejakej voliére. Nehovoriac už o tých útulkoch kde je to prepchaté. Áno súhlasím s tým, treba vyriešiť túto situáciu
===== ... tých, na tých lazoch, možno na dedinách pri domoch, kde oceľové lanko natiahnuté alebo drót, pes je uviazaný na reťazi, tam má oveľa, oveľa väčší pohyb to zviera ako má pes, ktorý je zavretý v nejakej voliére. Nehovoriac už o tých útulkoch, kde je to prepchaté. Áno, súhlasím s tým. Treba vyriešiť túto situáciu na Slovensku, aby neboli tie psy premnožené. A rómske osady. Rómske osady sú veľmi zložité. Pán Šudík, vy asi nechodíte veľa do tých rómskych osád, ale tam sú psy všetko na voľno sú pustené, to je naozaj, že veľmi nebezpečné, tam naopak by trebalo sa brániť a chrániť sa pred tými psami. To len tak do tej rómskej osady sa tak nedostanete. Nemyslím si, že až tak ľudia posúvajú tých psov do rómskych osád, tak ako ste to spomínali, ja si to vôbec nemyslím. Pes, vždycky to tak bolo a s tým súhlasím s jednou vecou nie každý môže chovať psa a zviera. Lebo to my tie psy týrame vtedy, lebo ich chováme a držíme ich doma v bytoch, prosím vás pekne, to sú poľovnícke psy, ktoré sú zavreté doma v bytoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 16:24 - 16:26 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. By som sa chcel pán kolega ťa opýtať pán Šudík, že čo to je definícia pastiersky pes. Také plemeno neni. To je pes keď to odvodím to je pes, ktorý pasie dobytok a to môže byť akýkoľvek pes, to neni len ten slovenský čuvač, ktorý je na východe a severovýchode Slovenska. A tie psy sú uviazané na takých reťaziach ako medvede a oni plnia ako túto funkciu. Viete a hovoriť o tom, že keď pes nebude uviazaný na reťazi, že bude mať väčšiu slobodu a tak ste to tu spomínali tú slobodu zvierat a prepchaté tie útulky psov a mačiek, tak to je pre nich aká sloboda, prosím vás pekne. Však oni majú menšiu slobodu menší pohyb ako keby ako ten pes, ktorý je priviazaný na tej reťazi a veľakrát v tých na tých lazoch možno na dedinách pri domoch je oceľové lanko natiahnuté alebo drôt, pes je uviazaný na reťazi a má oveľa, oveľa väčší pohyb to zviera ako má pes, ktorý je zavretý v nejakej voliére. Nehovoriac už o tých útulkoch kde je to prepchaté. Áno súhlasím s tým, treba vyriešiť túto situáciu
===== ... tých, na tých lazoch, možno na dedinách pri domoch, kde oceľové lanko natiahnuté alebo drót, pes je uviazaný na reťazi, tam má oveľa, oveľa väčší pohyb to zviera ako má pes, ktorý je zavretý v nejakej voliére. Nehovoriac už o tých útulkoch, kde je to prepchaté. Áno, súhlasím s tým. Treba vyriešiť túto situáciu na Slovensku, aby neboli tie psy premnožené. A rómske osady. Rómske osady sú veľmi zložité. Pán Šudík, vy asi nechodíte veľa do tých rómskych osád, ale tam sú psy všetko na voľno sú pustené, to je naozaj, že veľmi nebezpečné, tam naopak by trebalo sa brániť a chrániť sa pred tými psami. To len tak do tej rómskej osady sa tak nedostanete. Nemyslím si, že až tak ľudia posúvajú tých psov do rómskych osád, tak ako ste to spomínali, ja si to vôbec nemyslím. Pes, vždycky to tak bolo a s tým súhlasím s jednou vecou nie každý môže chovať psa a zviera. Lebo to my tie psy týrame vtedy, lebo ich chováme a držíme ich doma v bytoch, prosím vás pekne, to sú poľovnícke psy, ktoré sú zavreté doma v bytoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 16:10 - 16:12 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Človek má stále príležitosť zamyslieť sa čím všetkým je schopný sa parlament zaoberať. Nejaké reťaze psov prosím vás pekne, to ako keby toto bola priorita Slovenskej republiky a poslancov Národnej rady. To my sme delegáti akých psov tuná? Koho my tu reprezentujeme, prosím vás pekne. Nejaké iné ..., že koľko ľuďom záleží na psov a podobne. Prosím vás pekne, ten pes uviazaný na reťazi veľakrát má väčší pohyb ako pes, ktorý je zavretý vo voliére. A to čo tu Filip Kuffa spomínal salašnícke psy a rovnako aj tie lazy a na lazoch, tí ľudia ani nebudú vedieť hlavne tí ľudia na lazoch a budú mať ďalej uviazaných tých psov pri tých búdach ani nebudú vedieť, že porušujú nejaký návrh teda porušujú nejaký zákon. Ten pes strážil dom, strážil majetok, strážili polia, aby tá zver neničila im úrodu. Pes je vecou, ktorú môžeš kúpiť, ktorú môžeš predať. My oveľa viac sa tuná venujeme v tomto parlamente psom a mačkám ako samotným občanom Slovenskej republiky, to je úplne na hanbu sveta toto čím sa tu parlament zaoberá. Človek je veľakrát taký pohoršený z toho, nehovoriac o tých policajných zásahoch kde ľudia sú zviazaní na medveďa reťazmi, to pán Šudík asi nikto sa nezaujíma o takéto veci. Ale, že psíček je uviazaný na reťazi, aby nepohrýzol niekoho druhého, žeby bol takto chránený tak to budeme tu ja neviem dva mesiace sa o tom rozprávať. Nechajte to už na slobodnú voľbu tých ľudí ako sa rozhodnú. Neviem ak to bude v rómskych osadách, ja si to neviem vôbec ani predstaviť a ako tým ľuďom to vysvetlíte. Oni to ani nepochopia, budú dostávať pokuty chudobné rodiny, ktorí žijú v biednych chatrčách, ale psy, aby sa mali luxusne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.6.2021 11:34 - 11:35 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Bolo to presne naopak, pán predsedajúci. Najprv sme mali dokončiť rozpravu a tak mali europoslanci tuná vystúpiť, pán predsedajúci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, mrzí ma to, ale máme termínovaný bod na 11.00 hodinu.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ale je to presne tak a sme tu viacerí, že aj všeobecným súhlasom bolo schválené, že dokončíme rozpravu a po nej vystúpia poslanci europarlamentu (reakcie z pléna) a takto to bolo schválené. Prosím, ak to nerešpektujete, nech sa páči. Však si tu robíme holubník tuná z tejto Národnej rady aj z rokovacieho poriadku, tak potom to tak aj vyzerá, táto úroveň. Je to také nedôstojné. Mohli ešte chvíľu počkať europoslanci, že by sme dokončili túto rozpravu, tento bod rozpravy a mohli vystúpiť spokojne. Bolo to takto všeobecných súhlasom, bolo to schválené. Takto to bolo schválené.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, veľmi ma to mrzí, ale naozaj to tak nebolo. Ešte raz. Ja som bol ten, ktorý predniesol...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Už akokoľvek rozhodnete, nech sa páči, ale bolo to schválené takto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.6.2021 10:57 - 10:58 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, sú tri minúty do 11.00, ja nie som nejaký stíhač ani bojový pilot, že by som to nejak stíhal... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
V pohode, preruším potom a budete pokračovať ďalej. Samozrejme, to som sa len pýtal.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Teraz tri minúty, tri tuná budem mať, budem rozprávať, budem pokračovať po hlasovaní. Nechajte ma hovoriť do jedenástej, rešpektujte rokovací poriadok.

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Teraz som vám to povedal, nech sa páči, pokračujte.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Čudujem sa, čudujem sa, pán predsedajúci, aj tebe, Marek, keď tebe tuná kolega Krúpa nadáva a sa ťa pýta, že nejaký papier od psychiatra potrebuješ a ty nereaguješ na to, nič, tebe to nevadí, tak potom choď za pánom Krúpom, on ti asi takýto papier vystaví. Ale je tu vážna debata, ale tu sme skončili v rámci tej diskusie pri vzdelávaní a o predavačkách Tesca, pán Suja, tak to ti ja teda takto poviem. To je presne tá úroveň vzdelávania, hovoríme o vzdelávaní v zdravotníctve, ale aj celkovo u nás na Slovensku a veď to je dehonestujúce. A na čo je predavačke v Tescu vysokú školu? Veď to je to trápne, že u nás študujú medicínu mladí ľudia a ju nerobia. U nás študujú zdravotné sestry za zdravotné sestry a ju nerobia a prečo? Lebo nie sú tu vytvorené podmienky. A ešte tých málo zdravotníkov, tých málo zdravotných sestier a lekárov, ktoré máme, ešte aj tí nám chcú ujsť a vy o tom neviete.
Vy sa tuná chvastáte tuná tým, že s akým ste vy prišli (zaznievanie gongu) super návrhom zákona, jak im pomôžete... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Prepáčte, pán poslanec. Páni poslanci, prosím, ukľudnite sa a počúvajte prednášajúceho.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
(Povedané súbežne z predsedajúcim.) Ešte mám dve minúty, že jak vy chcete, ale rešpektujte rokovací poriadok, pán predsedajúci. Rešpektujte, neskáčte mi do reči... (Smiech v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Ja rešpektujem rokovací poriadok a upozorňoval som pánov poslancov, aby boli ticho, aby vás počúvali, tak neviem, čo mi tu teraz chcete naznačiť. Ďakujem.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Neskáčte mi do reči. Však ale ja vás upozorňujem, počúvajte ma sem. Rešpektujte môj slobodný mandát. Počúvaj ma sem, Milan, ty si mal koľko preferenčných hlasov? (Smiech v sále.) Ty si dneska, ty si dneska tuná predseda parlamentu (podpredseda parlamentu, pozn. red.), ty sa nehanbíš? Veď ty si tuná nebol pred chvíľou. Prosím ťa pekne, ty sa nehanbíš? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Pán poslanec, pán poslanec, prosím vás, rozprávajte k veci, nech sa páči.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ty sa nehanbíš ma napomínať? Koľko máš ty preferenčných hlasov?

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Ja som vás nenapomínal, ja som napomínal...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Že ty ma budeš tuná napomínať? Nehanbíš sa? Si preštuduj rokovací poriadok, čo ty mi skáčeš do reči? Neskáč mi do reči!

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Ja som si dovolil upozorniť pánov poslancov, aby boli ticho, aby vás počúvali.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Prosím ťa pekne, my máme vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí robia, prosím ťa pekne, ktorí robia v Tescu, a to je tá hanba a idú do zahraničia, predávajú zmrzlinu a gofry. Prosím vás pekne, tu treba vytvárať podmienky, aby tí lekári a zdravotné sestry tu mohli dôstojne pracovať. Tie dievčatá nepotrebujú vysokú školu, ale potrebujú, aby boli zaplatené a kvalifikované zdravotné sestry, lenže vy o tom nerozh..., vy tomu nerozumiete, o čom rozprávam.
A taký Krúpa mi tu bude rozprávať, čosi také. Prosím ťa pekne, ja mám sedem lekárov doma, sedem, sedem doma. Ty nevieš o tom nič. Ty nevieš ani, kde je sever. Budem pokračovať po jedenástej hodine. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2021 10:49 - 10:51 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vidím, že, vidíte, pán predsedajúci, jak to je. Tak reagujú na mňa a vystúpil ktosi iný. Teraz ja mám na koho reagovať? Ale ja budem na pána Šefčíka ako reagovať, lebo on vystúpil.
Tento problém, čo sa týka zdravotných sestier a vzdelávania, je dlhodobý proces. Tu sa zaviedol nejaký proces vysokoškolského vzdelávania. Sestry, ktoré robia v manažmente a proste potrebujú ako na to vysokoškolské vzdelanie, ja to nespochybňujem, len my tu máme v každej dedine vysokú školu, prosím vás pekne, dneska každá zdravotná sestra má vysokú školu a tie dievčatá, pýtajte sa, či ony chcú študovať a akademické tituly. Veľakrát medzi nimi sú zdravotné sestry také, ktoré chcú zmaturovať, ony majú veľakrát v pláne sa vydať, chcú nastúpiť do tej nemocnice, chcú pracovať, ale aby mali dôstojné podmienky, ale aj normálny plat, adekvátny zdravotnej sestre. A ja som o tom hovoril. To sú, to sú tie problémy.
Zamyslite sa nad skutočnosťou takou, a tuná keď máme takých odborníkov a zástupcov zdravotných sestier, však zdravotné sestry sú extrémne zaťažované byrokraciou. Však ony nemajú čas na pacienta, len píšu, čmárajú do tých papierov, kontrolujú ich z každej strany, bije ich aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Prosím vás pekne, veď tie zdravotné sestry sa ani k tomu lôžku nevedia dostať. Pacienti s dekubitmi prichádzajú a spomeňte si, kolegovia, na moje slová, ak budete ťažko chorí a zomierajúci, v našich zdravotníckych zariadeniach, dneska môžete byť predsedom parlamentu, môžete byť ministrom zdravotníctva, budete zomierať v nedôstojných a hrozných podmienkach. A to správanie koľkokrát, to je úplne jedna veľká, obrovská katastrofa. Tie sestry sa k svojej sesterskej práci cez tú byrokraciu ani nevedia dostať, aby ony mohli slúžiť týmto pacientom. Ony sú ochotné, ale vytvorme im podmienky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2021 10:41 - 10:43 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ja aj za to maličké zlepšenie podmienok pre lekárov a zdravotníkov, samozrejme, zahlasujem, jak aj za inú vec. Pani Kaveckej gratulujem k tomu, že sa preštrajkovala cez štrajky sestier zdravotných až do parlamentu. Ale pokiaľ nebude rozdiel medzi zdravotnými sestrami a lekármi aj v platoch, a výrazný rozdiel, vyštudujte medicínu, nech sa páči, pýtajte sa pani doktorky Horváthovej. Skúste si to porovnať. To je len honba za titulmi. Prosím vás pekne, pred desiatimi rokmi, keď som hovoril o vzdelávaní, ale vy zdravotné sestry, vy sa nechcete vzdať svojich vlastných titulov a honoru, prosím vás pekne! O čo vám tuná ide?!
Doposiaľ nám stačili zdravotné sestry, ktoré mali stredoškolské vzdelanie, a mali sme ich dostatok, pred desiatimi rokmi, pani Kavecká, vy ste si sedeli asi na ušiach, ja som tu rozprával, príde doba, kedy my nebudeme mať tie zdravotné sestry. A to je akútny problém toto. Načo je vysoká škola zdravotným sestrám, prosím vás pekne?! My potrebujeme sestry k lôžku. Ten zubný lekár potrebuje tú sestru asistentku, aby ju mal tam pri sebe a niežeby ona mala desať titulov. Čo je takýchto zdravotných sestier? Radšej im dajte vyššie platy, tie tituly nepotrebujú.
Ak chceš titul, nech sa páči, môžeš mať. Ja som to aj šéfke komory vašej povedal. Ak chcete mať tituly, veď vy chcete, pán Kuffa, však aj vaše deti študujú. Však študujú, ale však choď na medicínu. Študuj! Nech sa páči, však aj tých lekárov máme málo. Pozrite sa na ten systém vzdelávania v zdravotníctve. Úroveň vzdelávania lekárov je na veľmi nízkej úrovni, prosím vás pekne, a viem veľmi dobre, o čom hovorím. Choďte sa pozrieť len do susedného Rakúska, možno do Nemecka, do Švajčiarska, aká je tam úroveň. Takisto praxe a toho všetkého. Dneska zdravotná sestra externe študujúca, tak ona si príde pýtať pečiatky, že vykonala, prosím vás pekne, prax. To je takáto úroveň. Na strednej škole tie dievčatá tú prax museli tam vykonávať, čosi sa naučili. Dneska majú tituly a nevedia robiť. Čo to je za úroveň?
Skryt prepis