Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

20.10.2020 o 16:41 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

20.10.2020 16:41 - 16:43 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, pán poslanec Fico, ja som si vás pozorne vypočul a skutočne musím povedať, že súhlasím s každou jednou vašou vetou, čo ste tu povedali. Dámy a páni, teraz my tu prejednávame zákon o 13. dôchodkoch, ale to sa dotkne 1,4 milióna dôchodcov žijúcich na území Slovenskej republiky a najsmutnejšie na tom je to, že tento zákon teoreticky a sme to nedali, predkladá pán minister Krajniak, ktorý v mesiaci február aj s celou svojou politickou garnitúrou hlasoval za 13. vianočné dôchodky pre našich dôchodcov. Dovoľujem si otvorene povedať, že toto musíme, ako povedal pán Fico, považovať jednoznačne za volebný podvod.
Pán minister, vy tvrdíte jednu vec, že nemáte finančné prostriedky, nemáte tých 282 miliónov eur, ale prosím vás pekne, uvažujme. Vy ste 380 miliónov odpustili dane, táto vládna garnitúra, pre naše banky, ktoré tu pôsobia na území Slovenskej republiky. 2,4 miliárd ste dali na lietadlá. Jasne, pán minister, môžte mi zase odpovedať, že skrátka nie vy, bývalá vláda, s tým ale súhlasím. Ale išlo 2,4 miliardy, čo sa vyplatilo 2x800 tisíc pred voľbami, s tým s vami súhlasím. Ale 750 tisíc ste poslali ruskej opozícii do Bieloruska. 750 tisíc a o tom určite viete. Ale, pán minister Krajniak, vy ste v podstate odsúhlasili pred 2 mesiacmi deficit 8 miliárd eur, to znamená, mi nepovedzte, ani nepovedzte tým 1,4 milióna dôchodcov, že teda, peniaze, finančné prostriedky nemáte. Takže peňazí je dosť, treba nájsť a dovoľujem si povedať, že tento zákon nakoľko je skutočne antisociálny masaker, ako to povedal pán Fico, treba stiahnuť, ja vám doporučujem, pán minister, vráťte sa z kratšej cesty a stiahnite tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 15:26 - 15:28 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážení pán predsedajúci, vážený pán minister, snáď niekoľko slov na pripomienky pána Kremského Použijem vaše slová vážený pán Kremský, citujem: " ktorý ste príčetní v opozícií", ja vás ubezpečujem, že nemáme tu debila medzi nami a ubezpečujem vás aj v tom, že teda opozícia je zrejme je príčetná ale vy zabúdate na jednu vec, vy hovoríte, že ekonomická samovražda by to bola, keby v podstate tento zákon nebol predložený. Pán Kremský zabúdate na jednu vec, že práve pán minister Krajniak predkladal pred pár mesiacmi 13. dôchodok, sám pán Krajniak hlasoval, za minimálnu mzdu vo výške 656 eur a my sme nepríčetní, vážení pán Kremský? No ja si to vyprosím a vyprosím si to aj v mene všetkých členov opozičných politických strán, pretože mám taký pocit, že vy nás s tým urážate. Pán Kremský vy vôbec viete, že ako žijú menej, ako žijú ľudia menej zaostalých okresoch? Však poďte sa pozrieť na juhu Banskobystrického kraja, choďte sa pozrieť do Prešova, do kraja Prešov na východ, ako žijú tí ľudia. Tí nežijú s minimálnej mzdy, pretože dneska minimálna mzda vo výške 656 eur pokiaľ by to bolo odsúhlasené aj to je, ide pod hranicou životného minima. Však poďte sa pozrieť do okresu Rimavská Sobota v jednotlivých dedín pán Kremský ja si dovolím, otvorene povedať, že tam sú obce, dedinky, kde je miera nezamestnanosti viac ako 80 - 90 ba dokonca aj 150 % miera nezamestnanosti. A títo ľudia tam trpia a vy hovoríte to keď toto kritizujem že treba tým (nie je rozumieť) že sme nepríčetní. Tak pán Kremský ja si to od vás vyprosím, ďakujem, pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 14:11 - 14:13 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, hádam pár vetami doplním pána, môjho predrečníka, pána Tomáša. Je skutočne zaujímavé, že súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny pred siedmimi, ôsmimi mesiacmi hlasuje za minimálnu mzdu 656 eur, hlasuje za 13-te dôchodky a teraz presadzuje minimálnu mzdu 623 eur. A samozrejme nepodporuje 13. dôchodky kvázi iba dáka sociálne dávky od 60 myslím do 300 eur. Je to skutočne zaujímavé a odôvodňuje to tým, že bohužiaľ, Slovenská republika alebo pokladňa Slovenskej republiky nemá na to peniaze. Pán minister, však tých 280 mil. eur to si môžeme hocikde nájsť v rozpočet Slovenskej republiky. Pretože nám chýba len 280 mil. eur na tie 13. dôchodky pre našich občanov. Toto je jedna vec.
Ale zabúdate nielen na tieto veci o ktorých hovorím, ale zabúdate aj na výstavbu R2 Zvolen - Košice. Ja viem, že to nie je parketa pána ministra, je to parketa ministra dopravy. Vážení priatelia, však preboha mi už sľubujete pre našich občanov na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja od Zvolena smerom po Košice, že výstavba R2 bude hotová raz v roku 2010 - 2012 a teraz sa dozvedáme, že vláda Slovenskej republiky nezaradila túto výstavbu do 60 priorít výstavby ciest a diaľnic v rámci Slovenskej republiky. Ja mám taký pocit, že tu nejak zavádzate občanov Slovenskej republiky. To znamená, že sľuby, ktoré sa sľubovali boli len pred voľbami. A teraz, bohužiaľ, tieto sľuby sa neplnia. A za to vás opäť, vážený pán minister, vyzývam, ako vás vyzval pán Tomáš, stiahnite tento zákon, upravte tento zákon, zmeňte a prerokujme ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

20.10.2020 13:55 - 13:56 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ja som si pozorne vypočul pána predkladateľa, pána exministra, ale dámy a páni, vôbec uvažujeme nad jednou vecou. Mala byť minimálna mzda v roku 2020 až 656 eur. Bolo to odsúhlasené ešte v minulom volebnom období. Pán Richter, teda pardon, pán Krajniak presadil 623 eur, teda to navrhuje. Pri všetkej úcte, ale mám taký pocit, že niekto si to neuvedomuje, čo to je 623 eur, keď z toho odpočítame dane, ktoré v podstate musí ten, ten pracujúci teda zaplatiť, koľko mu toho vlastne ostane.
Ale na druhej strane ako hovorí pán Richter, dámy a páni, 8,3 mil. eur sa stiahnu za príspevky za sobotu, 13 mil. za nedele, 26,6 mil. na nočné šichty. To znamená, že teoreticky jeden občan, jeden zamestnanec za rok, za celý rok dostane menej platu o 574 eur.
Dámy a páni, to nie je po kostolnom poriadku, pretože tí zamestnanci potrebujú z dačoho žiť, vôbec si uvedomujete, že teoreticky tá minimálna mzda v Slovenskej republike je ešte pod hranicou chudoby, a to si naši politici neuvedomujú? Takže v každom prípade treba sa nad týmto zamyslieť a ako hovoril pán minister, exminister, tak ja by som navrhoval tento zákon stiahnuť z rokovania, pretože tento zákon je nepripravený.
Pán minister Krajniak, ja vám neodpustím jednu vec. Vy ste v podstate ako minister menovali do funkcie riaditeľky Okresného úradu práce v Rimavskej Sobote osobu, ktorú sme my, poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja pred dvoma rokmi odvolali za to, že bila svojich zamestnancov a bila klientky v domove sociálnych služieb. Toto vám v živote, pán minister, ja ako primátor Rimavskej Soboty, vám to v živote neodpustím. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2020 13:54 - 13:56 hod.

Jozef Šimko
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, ja som si pozorne vypočul pána predkladateľa, pána ich ministra, ale dámy a páni, vôbec uvažujme nad jednou vecou, mala byť minimálna mzda v roku 2020 až 656 eur. Bolo to odsúhlasené ešte v minulom volebnom období, pán Richter, teda pardon, pán Krajniak presadil ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2020 10:48 - 10:50 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda vlády, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia. Na pripomienky pána Dostála dám dvoma vetami. Pán Dostál, vy tvrdíte, že zákon bol nastavený zle. V podstate ja s tým súhlasím a dovolím si povedať, že nenájde sa tu poslanec v rámci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý by to nepotvrdil alebo s tým nesúhlasil. Ale na druhej strane, dajme si otázku, však táto vládna garnitúra už vládne od marca, pomaly sedem mesiacov a to sme na to nedošli až teraz v mesiaci október, 14. októbra 2020? Nedalo sa to nejakou formou riešiť? No ale vy ste ma zrejme asi nepochopili, pán Dostál, pretože ja som na sociálnych sieťach teraz zaregistroval, čo hovorí pán Sulík. On hovorí jednoznačne. Že tie opatrenia, ktoré sa prijímajú, navrhuje hlavný hygienik, s čím on v žiadnom prípade nemôže súhlasiť. To znamená, tu hlavný hygienik, pán Mikas, niečo predloží vláde Slovenskej republiky a hlava nehlava celá vláda hlasuje okrem pána Sulíka. Ja som to včera povedal, že skutočne hádam jeden rozumný človek vo vláde sedí, to je pán Sulík, ktorý uvažuje ekonomicky, pretože je, je v podstate ministrom hospodárstva. Však uvažujme, dámy a páni, treba otvorene povedať, že áno, tu sa predpokladá, že uzavre sa 20 tisíc reštaurácií, uzavrú sa fitká, kaderníctva a ďalšie a to sa nebude týkať len týchto ľudí, ale tých všetkých ľudí, ktorí tam robia. Však si uvedomte jednu vec. Ten človek, ktorý robil vo fitku, jedna pani mi minule písala, ona zarobí 600 eur, teraz ona z tade vypadne, dostane len 300 eur za mesiac, ak to vôbec bude odškodnená, nemá na byt, nemá na deti, však to je katastrofa a v podstate vláda rozhoduje na základe rozhodnutia jedného človeka, hlavného hygienika, ktorý sa volá pán Mikas. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2020 10:15 - 10:17 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci. Pán Vetrák, ja som si vás podrobne vypočul a fakt som si urobil obraz o vašich slovách. Uvedomme si jednu vec, že od 6. marca boli vydávané nezákonné opatrenia. A kto je na vine? Bývalá vláda? Súčasná vláda? To je skutočne otázne, ale nezabudnime na jednu vec, že sám minister hospodárstva, pán Sulík, spochybňuje tieto opatrenia, ktoré dneska budeme prijímať. To si uvedomte. Je to pán minister Sulík. Ja si dovolím otvorene povedať, že od 6. marca porušujeme ľudské práva. Sebakriticky musíme povedať, že je to tak. Však panebože protizákonne si dovolím otvorene povedať, sa vydávali opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, protizákonne sa ukladali pokuty, protizákonne sa zatvárali reštaurácie a iné podniky, či to je kaderníctvo, holičstvo a tak ďalej, a tak ďalej. Nemá to právny podklad. A vy hovoríte, že nikto ešte zatiaľ k tomu nezaujal stanovisko, že my ako členovia opozičných politických strán iba do toho kecáme. Ale však si uvedomte. Máme tu názor Generálnej prokuratúry a zajtra zasadá Ústavný súd a zrejme sa to tento zákon treba dneska v každom prípade prijať. Takže nie je to také jednoduché. Pán Petrák, vy ste naznačili, že pokiaľ by to bolo nie tak ako si to vy predstavujte, tak teoreticky Slovensko by mohlo prísť o šesť a pol miliardy eur. Že by to štátu, štát stálo šesť a pol miliard eur. No ja si skutočne neviem predstaviť, že šesť a pol miliardy eur, že by sme museli, museli v podstate vyplatiť pre tých podnikateľov, ktorým sme v podstate v mesiaci marci ublížili. To si neviem predstaviť. Takže na záver jedna vec. Nezabudnite, dnes tu vládne vláda Igora Matoviča, nie Roberta Fica. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:33 - 16:35 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, dajme si už vôbec otázku, prečo vlastne tento zákon je na svete? Ja si dovolím otvorene povedať, že do dnešného dňa opatrenia, ktoré boli prijímané od nástupu tejto novej vlády sú proti, všetky boli protizákonné. Poukázala na to generálna prokuratúra. Vieme veľmi dobre, že podanie na Ústavný súd SR, ktorý rozhodne bude teda o tri dni vo štvrtok, takže chcete, nechcete musíte v každom prípade tento zákon schváliť. Musíte to prijať, pretože v tom prípade, ak to neschválite tak budú obrovské problémy a ústavný súd predkladateľom určite dá za pravdu. Kolegyne, kolegovia, vy si vôbec uvedomujete ako žijú ľudia dole na južných okresoch? Ja som z okresu Rimavská Sobota, tam je chudoba dámy a páni a teraz, keď vy chcete zavrieť všetky reštaurácie, fitká, kaderníctva atď. , atď., tak ja si vôbec neviem predstaviť ako tí ľudia tam budú žiť, ale pritom v okrese Rimavská Sobota máme 18 prípadov v okrese, nie v meste, v meste je 9 prípadov. Áno viem to presne od regionálneho, v podstate riaditeľa regionálnej správy, ale dámy a páni, nerobte to, neprijímajte takéto rázne opatrenia a vysoko si vážim stanovisko a názor pána Sulíka a mám taký pocit snáď je to jediný rozumný človek, ktorý sedí vo vláde Slovenskej republike, ktorý vám povie otvorene, nerobte to, ekonomicky zničíte Slovenskú republiku a zničíte práve tie menej rozvinuté okresy v rámci celej Slovenskej republiky. Dámy a páni, ak sa pamätáte pred dvomi mesiacmi sme prijímali zákon, kde sme v podstate prijali, že budeme sledovať našich občanov za pomoci mobilov. Čo sa stalo? Dneska dúfam, už nám uznáte, že mali sme pravdu, pretože je to všetko o ničom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva to nevedia vykonávať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:00 - 16:02 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. No škoda že neviem reagovať a nemôžem reagovať na pána Baránik ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Nemôžte.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Samozrejme že nemôžem, škoda. Vážené kolegyne, kolegovia, tak otázka od pléna. Ja sa vás skutočne všetkých pýtam, ale pýtam sa aj občanov Slovenskej republiky, preto sa tento zákon dnes predkladá. Mám taký pocit, že vláda Slovenskej republiky chce odovzdať, ale aby sme prevzali zodpovednosť za skutky, ktoré sa udiali v mesiaca marec 2020.
Dámy a páni, ale vráťme sa do mesiaca marec 2020. Tá situácia bola taká, že cirka 5, 6, 7, 8 prípadov denne. Dneska máme 500, 800, 1000 až 1900. Myslím, že ešte 2000 sme neprekročili. Samozrejmá vec, že vláda musí niečo robiť. Ale, dáma a páni, uvedomujete si, že čo sa vlastne chystá od 15. 10. 2020. Však vláda chce úplne anulovať činnosť v rámci celej Slovenskej republiky. Však ako povedal pán Sulík v relácii, dneska som ho počúval o 12-tej, však sa chce zavrieť minimálne 20 tisíc reštaurácii v rámci celej Slovenskej republike. A pritom sú na to dôvody vážení priatelia. No nie sú na to dôvody, pretože podľa informácií zatiaľ máme 5 prípadov kde sa dokazuje, že áno, že nákaza vznikla práve z reštaurácií.
Kolegyne, kolegovia, tento zákon nie je dobre pripravený. Ako pán Kotleba pred chvíľou povedal, predkladateľ alebo teda čo hovoril o tomto zákone. To treba v každom prípade tento zákona vrátiť späť.
Pán podpredseda vlády, ste kompetentný, stiahnite tento zákon. Prosím vás pekne, vidíme všetci veľmi dobre, však pani Cigániková to tiež podporuje, treba to stiahnuť, pretože skutočne tento zákon nie je dobre pripravený a bude slúžiť voči občanom. A v podstate odovzdávame len kompetencie regionálnym úradov verejného zdravotníctva. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 11:46 - 11:48 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne, vážení kolegovia, za vaše pripomienky. Snáď ešte dve myšlienky.
Ono sa určite pamätáte aj vy na to, že keď sme bojovali za R2 Zvolen – Košice, sám pán Bugár s pánom Érsekom protestovali pred Soroškou, aby sa stavala, staval tam tunel. Naši chlapci urýchľovači v Rimavskej Sobote vozili na chrbte truhlu, aby protestovali, aby to bolo čím skôr ukončené. Dnes je situácia skutočne taká, vážení priatelia, že pán minister Doležal nezaradil R2 ako investíciu do prvej šesťdesiatky. Je to hanba, pretože my sme úplne, juh Banskobystrického samosprávneho kraja, my sme úplne odpílení. A hovoria, že si to nevyžaduje situácia. Ale prečo si to nevyžaduje? Lebo ľudia z Košíc, z východu chodia smerom na D1 alebo odbáčajú smerom z Košíc na juh po maďarských diaľniciach. A tu je ten obrovský problém.
Kolegovia, ak ste pozerali minulý týždeň, áno, televíziu, tam napríklad z Levíc občania hovorili o tom, lebo Levičania, lebo obchvat Levíc je na prvom mieste. Samotní občania z Levíc hovorili o tom, že v danom prípade ani nepotrebujú ten obchvat Levíc, a oni ho dali na prvé miesto, ale nám dole na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja R2, ktorá mala byť hotová v roku 2012, na to úplne zabudli. Tak tu niekde je chyba. To znamená, bývalá vláda presadzovala ešte vtedy s MOST-om – HÍD, s pánom Érsekom a s pánom Bugárom, a súčasná vládna garnitúra, bohužiaľ, R2 nedá do prvej šesťdesiatky. Tak je to hanba a zato vás, prosím vás, vyzývam, aby ste ten zákon, aby ste tento zákon podporili, aby sme sa mali my, ktorí žijeme tam na juhu Banskobystrického kraja, východniari hore v kraji Prešov, aby sme sa mali o čo oprieť. Aby sme mohli povedať, pán minister, nezabúdajte, je tu zákon, ktorý platí aj pre vás.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis