Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 19:40 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.7.2021 1:32 - 1:34 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak ja by som sa rýchlo vrátil k tomuto vystúpeniu tvojmu, Maťo. Tak ja by som sa pozemkov nebál, záleží, v ktorej časti Slovenska sa bude stavať, ale myslím si, že pozemkov by mohlo byť dosť a nemal by byť s tým problém.
Ja sám vidím problém v jednej veci, ktorý neni možné dosiahnuť. Ak hovoríme, že mali ste cieľ dosiahnuť sto tisíc bytov za celé volebné obdobie a nejakým zázrakom sa vám všetko toto podarí vybaviť, čo k tomu treba, aby ste mohli začať stavať, tak od budúceho roka by ste museli postaviť, budúci rok aj na ten ďalší postaviť 50-tisíc bytov, čo je nereálne, kolegovia, to si môžeme povedať, že to sa nedá a nedá sa to z viacerých príčin. Nedá sa to z príčiny, že je nedostatok určitých stavebných materiálov a neviem, v akom časovom horizonte sa to zmení. Dokonca sme došli až do takého štádia, že príde päť kamiónov polystyrénov do Bystrice a ak ho chceme získať, sa draží. Normálne na toto sa draží. To sa stáva teraz, v tomto je to, v reálnom čase. Ak sa to nezmení v najbližšom čase, tak sa nebudú stavať ani tieto byty, alebo proste tá cena narastie niekde úplne inde. Ale ak nebudete chcieť ako Slota stavať nejaké fabriky na výrobu polystyrénu.
Teraz ďalej máme problém s nedostatkom odbornej pracovnej sily, čo sa týka murárov. Hovorím o odbornej pracovnej sile, nehovorím o pomocnej pracovnej sile. To máme veľký nedostatok. Ešte väčší nedostatok máme v profesistoch, ako sú kúrenári, elektrikári, vodári a podobne. To je ďalší veľký problém. A podstatný, s ktorým sa tu potýkame, je predpotopný stavebný zákon.
A toto, tieto body, ktoré som vám teraz povedal, neumožnia, neumožnia, aby ste postavil tých sto tisíc bytov. To znamená, že môžeme na to zabudnúť, vážení kolegovia a kolegyne. Možno sa postaví nejaká časť, ale aj tak som trošku skeptický. Neverím tomu. Vravím, že je tu veľa faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Všetky tie, čo povedal Maťo Beluský, a potom sú úplne, ktoré nedokážeme odstrániť. Nevyrobíme si elektrikára, nevyrobíme si vodára, darmo si tu schválime nejaký zákon, my si neschválime, že nám idú vyrábať teraz nejakých profesistov, to sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.7.2021 1:07 - 1:09 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Cmorej, to je nádhera ako vy tu kritizujete koaličný zákon. Nehovorím, či je to správne alebo nesprávne to čo hovoríte, to nahám na vašich koaličných kolegoch, ale ja si tu pripadám ako v Matrixe. Najprv kollárovci od rána kritizujú zákon, ktorý aj vy podporujete a nakoniec zaň zahlasujú a presne to isté divadlo predpokladám, že bude teraz, keď vy tu kritizujete a nakoniec pekne poslušne zahlasujete zaň alebo sa alebo umožníte, aby ten zákon prešiel a žiadne právo veta nepoužijete. Takže toto zasa len hrá na voličov a ako že vám to nie je trápne nás ôsmich takto oberať o čas. To je tým ako nehovorím, že nemáte pravdu, čo ste povedal, ale pekne budete, pekne bude výsledok úplne iný. Viete, vy tu hovoríte nejaké ceny 1400 až 1500 za meter štvorcový. Neviem, v akých lokalitách to bude, takže nevieme ohodnotiť presne, koľko bude meter štvorcový za pozemok, ale v súčasnosti, kým nezdražel materiál, tak ja som staval a stavam od 98. roku a postavil som tisíce metrov štvorcových, tisíce metrov štvorcových, od 550 do 650 za meter štvorcový. Čo sa týka obchodných priestorov, bytov, holobytov a rôznych polifunkčných budov. Takže neviem, neviem, kde ste prišli napríklad na drevo, že išlo o 200 percent, že narástlo, lebo spolupracujem úzko s viacerými pílami pri stavebnom dreve, lebo hovoríme tu asi o stavebnom dreve, keď sa stavajú paneláky. Toľko nenarástlo, aj keď teraz je drevo v dražbách, ale o 200 percent ani náhodou nie. Takže možno v Bratislave, ak tu píly nemáte, že to vozíte z nekade z Francúzska, tak to možno hej.
A vy ste viackrát spomenul Holého. Pán Cmorej, načo strácate čas s Holým? Koľko zákonov on sem predniesol a viete, aký bol výsledok? Vetrák chudák 30, 40 minút to tu po ňom opravuje. Vy čo chcete od Holého preboha živého? Pán Cmorej, veď ten nedokáže ani jeden zákon sem doniesť bez toho, že by chudák Vetrák sa nespotil a 40 minút nám tu niečo nerečnil. Naposledy ho musel Krúpa zaskočiť, po 40 minútach sa pomýlil a na druhý deň sme tu znova 45 minút čakali, čo Krúpa hovorí ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.7.2021 0:27 - 0:29 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Poslanec Svrček, dneska nie je, lebo už je pól jednej. Včera sme počúvali vás tiež, jeden pekný príbeh. Vieme ako dopadol. Povedzte, prečo by sme vám mali veriť teraz. Čo dáte Kolíkovej aj sestre spravovať alebo čo, už ničím vás neprekvapí vaše hnutie, neberte to teraz osobne. Beriem to ako, že vaše hnutie. Pekne sa mi robí ozvena. Povedzte, že hypotéky sú najväčšia položka pre domácnosť. Áno, ako ste hlasovali, keď ste chceli pomôcť ľuďom počas 6 mesiacov, aby nemuseli platiť úroky bankám, ktorým ste vy ako vládna koalícia odpustili rekordné zisky. No, hlasovali ste proti tým ľuďom. Čiže ťažko vám je veriť, keď prichádza s nejakým nápadom, keď vieme, čo s čím prídete je klamstvo. Teraz nemyslím vás a opakujem sa druhýkrát myslím ako stranu. Tak to neberte osobne. Neviem ako chcete brániť ľuďom. Čo vám bránilo vtedy pomôcť ľuďom v strane Borisa Kollára. Nič vám nebránilo. Obhajovali ste tu záujmy bánk, Kašper sa tu bil za banky, za každý cent pre ne. Čo vám bránilo za 1,5 roka v hnutí rodina založiť štátny podnik, aby tie byty boli naozaj štátne? Aby sa nestávalo to, že ako niekde stavajú súkromní developeri byty po ja neviem 650 euro za štvorec a potom to predáme mestám a obciam po 1250 za štvorec a splácajú to tí občania, ktorí sú tam 20 rokov. Ako chcete dosiahnuť to, že sa 25 rokov nezmenia podmienky. Ako chcete dokázať to, že za 25 rokov vydrží to zariadenie a nikto ho nebude musieť zaplatiť. Ja neviem varná doska, kuchynská linka, podlahy, svietidlá. To sa nedá. 25 rokov sa nedajú držať podmienky a rovnaký plat alebo rovnaké platenie, vždy tam niečo bude nejaké navýšenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 22:29 - 22:30 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán podpredseda. Som rád, že Milan Mazurek to znova zhrnul a povedal všetko o čo tu ide v tomto zákone, a že čo ste všetko spáchali na ľuďoch. Viete tu jedna strana začnem SAS-kou, nazýva ľudí kolotočármi, že pán poslanec Žiak, ale samozrejme tu neni lebo sa nejedná o nič, nehlasuje sa, tak tu nemusí sedieť v parlamente. Ako chodí o desiatej, a potom o piatej a ide domov. Takže pán poslanec Žiak nazýva ľudí kolotočármi, Milan, presne si to povedal, toto je SAS-ka.
Druhý ďalší, nechcem ani povedať čo je ten no citrus Mirko Žiak, čo je základná potravina podľa neho sú citrusy, tak zasa ale bo Kazda. Kazda, hej pardon. Kazda, poslanec Kazda citrus. Podľa ktorého sú základné potraviny citrusy, zasa chce aby si nezaočkovaní platili komplet zdravotnú starostlivosť. Toto je výkvet táto strana.
Druhá strana Kollárovci, no čo poviem na Kollárovcov. Po tom, ako tu celý deň kritizovali vládny návrh zákona, nakladali mu, ľuďom sľubovali, že ho nepodporia, nakoniec za ten hlas zahlasujú. Tak ja sa pýtam, za koľko strieborných ste vy zradili Slovákov Kollárovci. Za koľko strieborných ste Kollárovci zradili Slovákov.
A na citrusa Kazdu nebudem reagovať, keď to ako pomätený na mňa tu kýva a mi ukazuje, lebo na to faktickú, takže to bude škoda míňať sekundy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 22:10 - 22:11 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Dá sa povedať, že moji kolegovia povedali všetko. Pán poslanec Susko, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) podotkol, zákon bol schválený v prvom čítaní v rozpore s ústavou. Že je v konflikte s viacerými zákonmi. A myslíte si, že im to vadí? Ako skúsme si odpovedať. Myslíte, že im to vadí? Myslíte, keď tu bol nejaký rozpor so zákonom, tak sa poslanec zo SAS Alino Baránik vyjadril: No a čo. A presne tak isto sa stavajú aj k tomuto vašemu výkladu. No a čo. A to je smutné. Ten odborník, ktorí hneď po získaní titulu z práva išiel robiť do praxe taxikára. No a čo. Toto si oni myslia o zákonoch. A že ich porušujú? No a čo. A to povedal poslanec Alino Baránik priamo na grémiu pred všetkými. A takýto človek tu ide rozhodovať o osude všetkých Slovákov. To je aká úcta k zákonu? Aká úcta k ústave? Ďakujem za váš prejav, ale no a čo, to je odpoveď od koalície. To vám hovorím rovno za nich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 20:13 - 20:14 hod.

Miroslav Suja
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Keďže predseda parlamentu Boris Kollár poveril zastupovaním až od zajtra, tak sa chcem spýtať, či sa teraz zúčastní poslaneckého grémia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 19:40 - 19:40 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Takáč, ale tu nikoho nezaujíma jasné prepojenie Matoviča, jeho spolužiaka a samozrejme ich spoločné aktivity. Bo odpoveď koaličných poslancov bolo, že no a čo aj oni mali spolužiakov. Áno, ale s nimi netrávili dovolenky, nechodili s nimi a neboli takto prepojení. Ale, toto je tu zasa druhá vec, lebo to je náš človek. A vtedy ide všetko bokom. Protikorupčné hnutie, počujete ma pročkovci. Zobuďte sa, prosím vás, alebo prestaňte používať slovo že ste protikorupčné hnutie. Ste prehnutí zlodeji, ktorí ani kradnúť nevedia, ani kradnúť neviete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:28 - 18:30 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Taraba to veľmi správne povedal, že s každým chcete bojovať a ako ďalší môj predrečník presne poukázal. A popritom nezabúdate aj bojovať aj medzi sebou a na úkor svojich vlastných koaličných partnerov si robiť politické body. Som rád, že to ľudia vidia, že to tak vnímajú aj dneska pred Národnou radou a zistili akí hadi vlastne ste.
Hovoril si, že ste si privlastnili nejakú autoritu, ale alebo že kto vám dal tú autoritu. No, Tomáš, oni si tú autoritu privlastnili sami. Oni si privlastnili to, že chcú alebo chceli by rozhodovať o tom, čo ľudia majú robiť, čo môžu robiť a čo nie. Im sú úplne ukradnuté ich ľudské práva a slobody. Im je to úplne jedno. To, čo povieme je správne. Každý kto má iný názor, to je nesprávne. Oni nevnímajú vedcov, veľmi správne si povedal. Vnímajú len vtedy, keď im to vyhovuje. Akonáhle je nejaký iný vedecký názor, tak ich to nezaujíma a je jedno, či ten názor povedal nositeľ Nobelovej ceny. To, čo povie Krčméry je svätý grál. A keď povieme, že sa mýlil, tak veď každý má právo sa mýliť, vážení kolegovia, ale ako viete, že sa nemýli stále. Alebo väčšinou. A čo ak náhodou hovorí pravdu, že aký to bude mať dopad na plodnosť žien, ale vám aj to je ukradnuté. Plodnosť žien. Je vám to úplne jedno. Nikto nevie aký to bude mať dopad. Sám vám to povedal. Ale toto je už názor, ktorý vám nezapadá, tak toto zase jedným uchom dnu a druhým von. Vy tu nerešpektujete absolútne nikoho. Nikoho. Ste vytvorili dve kategórie ľudí. Vy chcete, aby jedna kategória ľudí nosila nášivku a tá druhá, aby bola potláčaná, alebo nosila nášivku a bola potláčaná a tá druhá velebená. Kto vám dal takú autoritu? Kto vám dal také právo? A čo sa týka toho pápeža, to sa nebudem ani vyjadrovať. Aspoň vieme, prečo pani poslankyňa Cigániková je tak dobre s ministrom. Však oni ako pápeža ani cirkev nemusia a minister im urobil medvediu službu alebo pre... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:00 - 16:02 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Áno, veľmi správne to povedal na záver svojho alebo svojej rozpravy Marek Kotleba, že ako opozícia by sme teraz mali držať spolu a neútočiť na seba, tak dúfam, že si všetci zapamätáme tieto slová, lebo neverím, že nejaký tu prítomný opozičný poslanec, ktorý bude pri hlasovaní, by zahlasoval ináč ako proti tomuto zákonu. My by sme mali svoje sily sústrediť na koalíciu, na vládu a vyvíjať tlak na nich a nevyviňovať sa tu navzájom, ak to nie je účelové a nebol niekto s niekým dohodnutý. Ale verím, že to tak nie je.
Viete, ako správne si povedal, Marek, menia sa tu termíny. Bolo dohodnuté, že Národná rada bude štvrtok. Na základe čoho sa to zmenilo? Vedeli, že opozícia je nachystaná na štvrtok, tak zrazu sa to zmenilo na piatok.
Včera sme sa tu pýtali, vážení kolegovia, kedy sa bude odvolávať Mikulec? Všetci ste to počuli - v stredu. Ak klamem, opravte ma. V stredu. Znova bola opozícia pripravená na stredu, zľakli ste sa, že vás je málo, nás bude dosť, tak zrazu je to dneska. (Reakcia z pléna: "V nedeľu je to.") Čiže zase v nedeľu. Ale Kollár nám hovoril, že to bude v stredu. Kollár nám včera povedal a predsedajúci, že to bude v stredu, vážení kolegovia.
Takže beriem to tak ako nefér, aj keď čo je tu fér, povedzme si na rovinu, nemáme si tu čo darovať, ale preto o to viac by sme my ako opozícia mali spojiť sily a dať to tejto koalícii vyžrať. Nemôže im to len tak prejsť. Tak ako tí ľudia bojujú za nás, za všetkých, a držia nám stránku vonku, naprieč politickým spektrom, je im to jedno, kto z akej strany je, aj napriek tomu by sme tu mali teraz spoločne potiahnuť nielen opozícia, ale myslím, že aj väčšina koaličných poslancov, ktorí tu ostali, že by sa mohli pridať k ľuďom.
Lebo, vážení kolegovia, váš jediný koaličný partner tu nesedí medzi vami, ale sedí vonku a stojí vonku a bojuje za národ. To je koaličný partner každého poslanca, ktorý tu sedí. Nie nejaká koaličná zmluva, zdrap papiera, ľudia, občania Slovenskej republiky sú naši koaliční partneri. A tým skladáme účty. Tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:43 - 11:45 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Svrček, hovorili ste fakty a ako koaličný poslanec myslíte si, že ste presvedčil kolegov? No nie, nepresvedčil ste ich, lebo sú už rozhodnutí. Tak sa skúste k tomu postaviť ako právnik, ako strana principiálne k tomuto zákonu a podmieňujte to, podmieňte to zotrvaním v koalícii. A budete veľmi rýchlo vidieť, ako ich presvedčíte, lebo tých osem miliárd svieti vo vzduchu a oni nechcú o ne prísť. Rýchlo, veľmi rýchlo ich presvedčíte. Ak to neni z vašej strany, vážení kolegovia, len hra na voličov.
Takže vyzývam poslancov, vyzývam Borisa Kollára, aby to týmto podmienil, lebo vy máte tú moc v ruke, vy máte moc zachrániť slobody ľudí a práva ľudí na Slovensku. Je to teraz nikoho iného v rukách. Ani koalície, ktorá je už zjavne rozhodnutá, ani opozície, je to vo vás, vašej strane koaličnej. Vy to teraz môžte.
A ak chcete, aby som vám pomohol pri vašom rozhodovaní, tak vám poviem jednu informáciu, ktorú vydalo včera izraelské ministerstvo zdravotníctva, pre všetkých tých, čo tu tie bludy z OĽANO a zo SaS-ky šíria, počúvajte ma, pročkovci aj saskári. Ministerstvo zdravotníctva Izraela včera vydalo informáciu, ktorá je verejne dostupná, 60 % hospitalizovaných pacientov v nemocniciach je zaočkovaných obidvoma dávkami. Ste to pochopiť, alebo dokážete to pochopiť, túto informáciu, pročkovci, saskári? Šesťdesiat percent hospitalizovaných v Izraeli je zaočkovaných obidvoma vakcínami! Tak tu netrepte bludy!
Skryt prepis