Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.7.2021 o 1:51 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 15:42 - 15:44 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Cigániková, tak zrazu sa musíme starať zodpovedne, lebo vraj nemáme dostatočné financie alebo financovanie, alebo zdroje na financovanie zdravotníctva. Ja sa pýtam, pred dvoma mesiacmi táto vládna koalícia odhlasovala očkovaciu lotériu za sto-dvesto miliónov. Táto vládna koalícia odhlasovala za sto-dvesto miliónov. Kde ste sa vtedy správali zodpovedne? Ako povedzme si na rovinu. A teraz nemáme, poviem príklad, na štyri detské životy osem miliónov. Neni to trošku také farizejské a drzé toto tu povedať?
Hovoríte o faktoch. Tak viete, čo je fakt, pani poslankyňa Cigániková? Že sme hodili do Dunaja minimálne sto miliónov na nejakú trápnu lotériu. Trápnu! Prečo ste nevyužili vtedy možnosť v SaS-ke vetovať toto rozhodnutie? Lebo vy sama ste sa vyjadrili, že máte každá strana právo veta. Tak sa mi netvárte, že vy nie. Lebo keby ste to nechceli túto trápnosť a minutie stovky miliónov na sprostosť, tak to vetujete. Takže je to také z vašej strany farizejské, slušne povedané.
A na záver ešte jedna vec. Vy hovoríte, že niektorí ľudia rozhodovali a vyberali v týchto komisiách a boli tam zadarmo. Ale nikto tam nebol zadarmo. Farma-firmy, ktoré majú zisky miliardy a dosadzujú si svojich ľudí, ktorí to akože robia zadarmo, si myslíte, že to robia pre ich modré oči? Tých majiteľov tých fariem-firiem? Ako chcete zaplatiť tých ľudí, aby ste prekonali, keď chcete, aby dobre zarábali, prekonali tlak takýchto spoločností, ktoré majú zisky, ako som povedal, v miliardách? Tí ľudia nebudú nikdy tak zaplatení, aby nepodľahli tomu pokušeniu, že nebudú pretláčať určité zdravotnícke pomôcky alebo lieky. To sa nedá. Vždy sa niekto nájde, čo to bude robiť. A zneužiť. To znamená, že teraz... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 15:26 - 15:28 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec si povedal, že ľudia, ktorí sú chorí, chcú, aby boli liečení. Samozrejme, každý, kto je chorý, tak sa na to ináč pozerá, chce, aby bol liečený. A je mu úplne jedno, koľko tá liečba stojí. Povie, že platil som celý život poistné alebo zdravotné, tak teraz chcem, aby sa mi to vrátilo a nevidí dôvod, prečo by tak nemalo byť. Ale viete, čo je ešte horšie? Rodičia, ktorí majú takto choré deti a počúvajú, ako my tu hovoríme, že ideme sa rozhodnúť, že ktoré deti liečiť a ktoré nie. Ako sa tí môžu k tomu stavať? Ja som sa stretol s viacerými prípadmi, kde sme robili rôzne zbierky, aby sme zachránili takéto deti, možno boli také tri na Slovensku, štyri a podarilo sa nám to. Stálo to možno pár miliónov, ale viete si predstaviť, keď sa to nahá tak, tie rozvrátené rodiny? Koľkokrát odchádza jeden z partnerov a naháva to na toho druhého. Ja si myslím, že keby sme zachránili tieto rodiny a tieto deti, tak udržíme aj tie rodiny a nedochádza k rozpadu manželstva a má zasa náklady pre štát. Lebo tie matky väčšinou, bohužiaľ keď sa stane, že matka odíde, ale väčšinou tie matky ostávajú samé. Potom, tí ľudia, keď za nimi chodím, hovoria, že pharma firmy zarábajú miliardy, oni to tak berú a my nemáme pár miliónov na záchranu štyroch ľudských životov, štyroch detí na Slovensku. No, čo im na to poviete? A potom nás počujú v Národnej rade ako hovoríme, že excelovská tabuľka rozhodne, že či zachránime to dieťa alebo nie. Ja si myslím, že nemôžme všetko brať za peniaze a hlavne, keď sa týka detí. Preto by som nebol rád, aby sme sa vybrali touto cestou a vždy sa snažili nejako pomôcť, či už zbierkou, či už s poisťovňou, či už nejakým lobingom u pharma firiem alebo priamo štátom, nech to zaplatí. Ja si myslím, že hovoríme tu koľkokrát, že na každom ľudskom živote záleží, aj na týchto detských životoch záleží. Tak skúsme sa na to pozrieť niekedy aj z tej strany tých rodičov, aký majú život, keď sa starajú o tie deti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:10 - 12:11 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som takisto poďakoval predsedovi parlamentu za korektnosť s akou vystúpil. Veľmi si to vážim. A na druhej strane ja si myslím, že je jedno kto ten zákon predloží. Aj Romanka by bola podľa mňa veľmi rada, ak by ten zákon sa schválil teraz a zachráni niekoľko ľudských životov. Ako ona hovorí, že sa stane, že sa oddiali o šesť mesiacov a niekto zomrie, ak by sme to brali takto. Ale ak na tom pracovala, neviem, to už nechám na vás. Ja len by som bol nerád, aby sa to fakt oddialilo.
Pán predseda, áno, niekedy je tá koaličná zmluva je, ale už sa stalo, že asi dva zákony ste hlasovali koaliční poslanci za opozičné návrhy a tie zákony sa schválili. Takže nemôžme sa na to vyhovárať, lebo už bol minimálne dvakrát čo si ja pamätám, že bolo schválené. A samozrejme, jedna veľká pravda, ktorú predseda parlamentu povedal, to je že, nejaká zebra alebo prechod pre chodcov vás neochráni. To, samozrejme. Však skúsme sa spýtať Lipšica, špeciálneho prokurátora, čo zabil toho človeka. Toho človeka, chudáka, na tom prechode tiež nič neochránilo pred Lipšicom. Pritom sa on vyjadroval, že za takéto zabitia vy nemal byť podmienečný trest. Takže som rád, že si tu hovoríme veci na rovinu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2021 10:06 - 10:08 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Priatelia, po dlhom čase som počul perfektné vystúpenie koaličného poslanca, ktorý sa nehanbil a nebál pomenovať veci, ktoré vidí ako problém a ktoré vnímajú všetci zdraví ľudia ako problém, okrem Kazdu citrusa, lebo ten sa smeje na všetkom ako blázon, ale to pri SAS-ke sme si zvykli. Viete, to, že ničíme systematicky vidiek, to je aj vďaka nám, lebo taký ako citrus Kazda a SAS-ka a pár ekoteroristov z OĽANO podporujú Budajové nezmysly, Budajové nezmysly, Budajové nezmysly, ktoré systematicky ničia celý vidiek. Systematicky ničia celý vidiek. Hovorili sme, že upadá chov oviec, chov hovädzieho dobytka, chov kôz. Ale prečo to je? Proti takýmto zákonom treba bojovať, ako Budaj navrhuje. Že zákaz kosenia, že len ručne. No ktorý chovateľ bude kosiť hektáre ručne, aby uchoval svoje dobytok, či už ovce alebo kozy. Toto sú nezmysly, ktoré zvyšujú alebo znižujú potravinovú sebestačnosť, nie ju zvyšujú. Tak sa trošku uvedomme mi tu! Chceme vždy nejaké dáta, hlavne SAS-ka sa rada ohradzuje dátami. Teraz, pani poslankyňa, čo ste vy, nemyslím vás, čo ste ako, lebo vy máte veľmi dobrý názor, včera som si to vypočul, ale zvyšok. Hovoríte o dátach, Jaro presne hovoril Karahuta presne, že nám tu chýba. Vy viete vôbec, že nakoľko sme potravinovo sebestační ohľadne mäsa? M y máme zásoby mäsa na dva dni, keby sa niečo stalo. Na dva dni! S takýmto silným vidiekom ako máme Slovensko. A to je informácia od zástupcov potravinárov, potravinárskej komory, s ktorými som sedel na jednaní. Oficiálna informácia. Máme zásoby na dva dni mäsa. Tak akí sme sebestační? Veď sme ešte znížili sebestačnosť! A to len kvôli tomu, že podporujeme týchto ekoteroristov. Som rád, že Jaro Karahuta to povedal na plné ústa. Divina? Áno. Taliani vykupujú od nás divinu, majú tu výkupne a vozia ju do Talianska, pričom na Slovensku je záujem o divinu. A ten zákon o zbraniach a strelivách, lebo tá novela zákona, to je ďalší nezmysel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2021 9:46 - 9:47 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vždy podporíme zákony, ktoré zvyšujú potravinovú sebestačnosť. Tak preto som rád, že aj takýto zákon je tu a veľmi pekne ďakujem Jarovi Karahutovi, že s tým prišiel. Viete, priateľa, koaliční poslanci, mali ste v Programovom vyhlásení vlády zvýšenie potravinovej sebestačnosti, ale doteraz sa tak nedeje. A to je strašne málo. Ak chceme zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska, tak by ste mali navrhovať také zákony, nie vy, nie my, ale vy ako koalícia, lebo vy z princípu nepodporíte aj dobré návrhy opozície, ktoré by sa takto aj tvárili, nielen tvárili, ale aj konali. Lebo ak si všimnete, život na vidieku vymiera. To je vďaka nečinnosti súčasnej vlády. Potravinová sebestačnosť sa nie podľa Programového vyhlásenia vlády znížila, Citrus sa smeje, ale je to tak, nieže znížila, ale ešte viac sa prehĺbila, lebo dovoz tých kamiónov ešte viac pribudol. Takže skúsme sa nepozerať na to, kto zákony podáva alebo kto z akej strany je, a nesmiať sa ako postihnutý ako tuto kolega Citrus, ale fakt, poďme spraviť niečo pre podporu toho vidieka a zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Ako toto od SaS-ky nečakám, ale SaS-ka nie je jediná v tomto parlamente, sú tu aj iné koaličné strany, ktoré by mohli prísť s takýmto návrhom. A verte, že by mali podporu v opozícii. Ďakujem, kolegovia, že si vezmete moje slová k srdcu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2021 14:29 - 14:30 hod.

Miroslav Suja
Ja len by som chcel poďakovať pánovi ministrovi za prístup ústretový. A samozrejme nečakal som, že budete vedieť tie paragrafy hneď, nedá sa všetko vedieť. Ale som rád, že ste to nezmietol zo stola a že ste otvorený debate a návrhom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2021 14:26 - 14:28 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem Edovi Kočišovi, že upresnil a prečítal ten článok aj paragraf. Áno, ja som ukazoval na to, že viacej môže byť nákladov na to, aby sme získali, ako získame financie. Lebo ak ide minister teraz žiadať prekladačov, ktorý musia byť s okrúhlou pečiatkou, nevieme, aký to má dopad, preto som chcel vedieť, že aké to bude mať tie finančné alebo či už bola nejaká štúdia urobená, že koľko dokážeme z toho vybrať alebo nie. Ja si myslím, že tá cesta, že Maďari majú zmluvu s jednou slovenskej firmou, jednou rakúskou firmou, s jednou českou firmou nestojí žiadne prekročenie absolútne nič. Oni majú z toho podiel, niečo podobné, ako keď vy zaplatíte pokutu za diaľnicu do určitej doby a máte z toho nejakú zľavu. Tak presne toto isté oni majú. Čiže štát neprichádza, Maďarská republika neprichádza o žiadne financie, ale dostáva, dostáva veľmi dobré výsledky alebo veľmi dobré zdroje od firiem, ktoré sú priamo u nás na Slovensku, v Čechách, v Rakúsku a podobne. Či nebolo by lepšou cestou, ak chceme nejakú efektivitu, vydať sa presne takýmto istým. Ja si myslím, že nie je hanba poučiť sa od susedov, keď vidíme, že to funguje. Načo vymýšľať niečo nové, koleso, keď už bolo niekde vymyslené. A fakt, kto z vás chodí do Chorvátska alebo cez Maďarsko a niekedy podržal tú nohu bližšie, hlbšie na tom pedáli alebo nezaplatil to mýto, tak musíte uznať, že fakt, ja sa po týždni vraciam z Chorvátska a koľkokrát ma tu čakajú už dva šeky aj cestou tam, poviem príklad na začiatku Maďarska, aj na konci, a potom do týždňa mi prídu aj cestou naspäť. No, bohužiaľ, je to moja chyba, ale takto to je. A Maďari si krásne plnia kasu. Naša firma zarába. Dostáva bez problémov k informáciám a nepotrebujú žiadnych prekladateľov, nepotrebujú žiadne náklady na tie, majú len čistý zisk. Pošlú firme slovenskej ŠPZ a títo všetko vybavia za nich. A samozrejme, že sa snažia, lebo majú z toho podiel. Či by nebolo lepšie ísť touto cestou. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2021 14:23 - 14:24 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja len v krátkosti, nechcem naťahovať čas, ja by som chcel vedieť, pán minister, že aká, ako si predstavujete, aká efektivita toho vymáhania bude, keď schválime tento zákon, lebo v článku IV, ak som si dobre pamätal, tak sa hovorí, že ak sa dvakrát vyzve a neozve sa, tak odstúpime od toho vymáhania. Keď si pozrieme, že Maďarsko nemá ani taký zákon, idete do Chorvátska, prekročíte rýchlosť alebo nezaplatíte mýto, do sedem dní tu máte pokutu a nevymáha to štát, ale firma. Že prečo nejdeme touto cestou, keď vidíme, že tá efektivita Maďarov je blízka k sto percentám. Lebo ja si myslím, že toto je oveľa jednoduchšie, ak nám ide o naplnenie štátneho rozpočtu a nejde o niečo iné. Takže rád by som poprosil na tieto tri otázky jednoduchú odpoveď. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2021 13:59 - 14:00 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, musím súhlasiť s tebou, čo sa týka toho papalášizmu, a že to čo Danko bozkával tie výložky, že to nemá období. Ale, keď hovoríš to papalášizmus, tak mali by sme sa kolegovia zamyslieť aj nad sebou, keď sme odobrali dôchodky ľuďom, ktorí bojovali za nás v zahraničí, plnili rozkazy a my sme im odobrali dôchodky a na Slovensku pritom nerobili žiadne ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) Celý čas bojovali za Slovensko v zahraničí, za Československo a to sú niektorí z mojich kolegov v Klube vojenských výsadkárov a to si myslím, že vtedy sme boli papaláši aj my alebo tí, čo to tu schválili a tvárili sa, že berú ŠTB-ákom. Takisto vtedy sme zobrali dôchodky aj tým, čo chránili atómové elektrárne a absolútne nemali nič spoločné s ŠTB, len ich tam boli pridelení. Takže páni kolegovia, skúsme sa pozrieť aj do zrkadla, aby sme nerobili také isté chyby, ako robil Danko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.7.2021 1:51 - 1:52 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som sa vyjadril k pár veciam pán poslanec. Ako mal ste pravdu, že je pravda, že u nás sme naučení, že ľudia najradšej bývajú vo svojom a každý sa to chce snažiť dosiahnuť svoje. Aj to je formou tej hypotéky a nie nájomné, je to u nás zaužívané.
Hej a druhá vec, to Maďarsko čo ste povedal, áno, to je celkom dobrý príklad a si myslím, že to by možno tiež stálo za uváženie, nie je hanba si zobrať dobrý príklad od niekoho iného.
A teraz by som sa chcel vyjadriť aj k tým bytovkám čo ste povedal. Nie je pravda, že sa stavajú len veľké. V malých mestách a väčších obciach je bežné, že sa stavajú malé bytové domy, ktoré majú od 30 do 50 bytových jednotiek a tých sa momentálne v súčasnej dobe stavia najviac. Aj v takých mestách, ktoré majú okolo 15, 20-tisíc obyvateľov, sa stavajú vo veľkom tieto bytové jednotky. Ako vravím, čiže tieto bytovky ktoré majú 30 - 50 týchto bytových jednotiek. Takže toto je trošku ináč, inak ako ste povedal.
A čo sa týka toho stavebného materiálu čo som hovoril, že je ho nedostatok, je aj problém, že sa draží, ale nejde tu len o stavebný materiál vážení kolegovia. Choďte si kúpiť nejaké profi náradie v nejakom väčšom množstve, to je jedno či sa to týka od motorových píl, či sa to týka malého ručného náradia alebo sa to týka nejakých strojov, podvozkov na nákladné autá na ktoré s čaká mesiace, potom sa na to montujú špeciálne nástavby ako sú zdvíhacie zariadenia a kontajneri, ktoré všetko budeme zrazu potrebovať pri takejto obrovskej výstavbe. To nie sú voľne na trhu. Na všetko sa čaká mesiace.
Preto je nereálne, je nereálne, aby sme to dokázali spraviť alebo postaviť ako keby sme chceli naprieč celým politickým spektrom a všetci sa tu dohodli, že áno. To nedokážeme. Nedokážeme to lebo na všetko sa čaká, nie sú ľudia a nie sú kopu vecí.
Skúste ísť teraz a niečo kúpiť. Nedá sa to. Aj keby bola akákoľvek dobrá vôľa, tento cieľ sa nedá dosiahnuť.
Skryt prepis