Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.11.2022 o 17:31 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:31 - 17:33 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pán Šefčík, podľa mňa nie je nenormálne, že ste vystúpili. Ale nenormálne je, že ste jediný v podstate vystúpili z OĽANA, čo je podľa mňa úplný vrchol, že odvolávame ministra v takejto veci ako je bezpečnosť štátu a nemá sa tu kto postaviť. Ale jednu vec som od teba nečakal, že začneš Mazurekovi dávať za vinu vraždu tých dvoch homosexuálov. Vieš, lebo kresťansko-židovská kultúra je postavená na individuálnom čine a konaní. Takže ak je niekto zodpovedný za tú vraždu, tak to je ten, ktorý ju spáchal. A kolektívna vina to je to, čo tu progresívni liberáli sa snažia pretláčať. A ich Prvá francúzska revolúcia bola na kolektívnej vine, že stále je zodpovedná nejaká komunita, nejaká skupina ľudí, ktorá musí byť vyvraždená. Takže toto, čo si voči Mazurekovi predviedol, nebolo z iného ako takého progresívno-liberálneho tábora. A vieš, tu naozaj problém tej migračnej krízy, ktorá je, že vy odmietate prijať zodpovednosť za to, že ľudia sa jednoducho odmietajú zúčastňovať otváraniu bezbrehému nejakému otváraniu na základe vašich pocitov, že nič sa tu veď neudeje. Veď je úplne prirodzené ten ľudský, by som povedal, strach je úplne prirodzený, že je súčasťou každých týchto veľkých migračných vĺn. A jednoducho na Slovensku to riešiť budeme. Takže myslím si, to, čo by sme tu nemali robiť, vieš pred dvomi či štyrmi dňami zabili dvaja gayovia trinásťročného chlapca, natáčali si to na video, v Českej republike. Ty si tu počul dnes od niekoho z nás, že by povedal, že tých gayov tuto prograsívni liberáli asi vychovali a zamerali ho na toho chlapca. Takže prestaňte s tými argumentami tu, že bude, a to je jedno, či si vyberiete Mazureka alebo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:01 - 17:03 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Miloš keby Mikulec mal v čomkoľvek nejaké eso alebo nejakú pravdu alebo argumenty tak dneska je tu celý deň a dáva práve dole argumenty opozície. Ale to, že on sa vyparil to, že on odišiel to je naozaj ako ty si povedal taká dehonestácia a také pohŕdanie parlamentom však on sa má zodpovedať parlamentu, on jednoducho, on tu ani nepríde, on všetkých má proste v paži. A preto by som bol rád keby aj pri svojom hlasovaní si si to uvedomil, že aj teba má v paži, teba ako poslanca koalície, ktorý ho držíš, teba má úplne hlboko v paži ako všetkých vás. Takže, verím, že teda pri tom hlasovaní si to zoberiete na vedomie, že či chcete mať ministra, ktorým vami všetkým pohŕda, ktorý ani nemá tú základnú by som povedal taký chochmes, že sem, že sem príde aspoň vám vyjadriť nejakú, nejakú úctu k tomu, že stojí o vaše hlasy. Proste on o vaše hlasy nestojí on vás má za nejaké, za nejaké bábky, ktoré jednoducho musia ho prikryť za každých okolností nech robí čo robí alebo nerobí vôbec nič. No a to čo je ešte taká, taká zaujímavá vec, že vy ste teda nevieme s k tomu dostať ako opozícia, že za koľko stoviek miliónov dolárov alebo eur už poslali tú techniku na Ukrajinu. Ale ja potom žasnem jak tu celý deň počúvame, že vraj zelená hranica má 400 či 600 kilometrov s maďarskom a nevieme ju vlastne chrániť lebo to je to neni možné a pod. Však prosím vás Izrael dokáže všetci si dokážu chrániť svoje, svoje územia, ktoré sú tiež komplikované a prečo neviete nakúpiť drony, prečo neviete, aby to tam bolo vo vzduchu 24 hodín denne a sledovalo pohyb úplne každého pretože tu ide o vyslanie toho signálu, že ak si ilegálny ekonomický imigrant nerátaj so Slovenskom. Nepoužívaj Slovensko ako trasu, to je celé. Tu ide o vyslanie tohto signálu a to neni ani nákladné, neni to ani nezrealizovateľné, ale keď to vy robiť neviete, tak musíte ísť od toho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:33 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pán Šeliga, zaujali ma tri také veci, ktoré ste spomenuli. Prvá, že de facto abstrahujme na ochranu slovensko-maďarských hraníc, lebo na maďarsko-srbských hraniciach preliezajú štvormetrové ploty a tým pádom prelezú aj našu zelenú hranicu. Tak keď dokáže niekto preliezť štvormetrový plot, tak treba z neho robiť sedemmetrový plot, ten už by nemal vedieť a keby preliezol aj ten sedemmetrový plot, tak potom je zle koncipovaný, treba ho robiť tak, aby sa šmýkal, aby z neho preliezť nevedeli. Pretože tak sa chránia hranice. Do normálneho štátu sa chodí otvorenými dverami a tie dvere sú legálne. Každý vie kde je hraničný prechod a tade má ísť. A kto prelieza ploty, kto prelieza zelené hranice a podobne, tak je ilegálny emigrant, ktorý nemá politické dôvody na emigráciu, má ekonomické. Pretože keby mal politické, tak ten politický azyl dostať musí. Takže vy týmto argumentom ste vlastne priznali, že tu drvivá väčšina tých imigrantov nemá politické dôvody ale má iné a preto využíva iné spôsoby prechodu. Takže toto ja odmietam.
Druhá vec, no povedali ste, že pán Fiala, vy ste sa sním teda ako vláda aj stretli a dvadsať minút pred tým vám oznámili, že tak či tak hraničný prechod bude, no tomu sa hovorí, že vás majú v paži. Česká republika vás má v paži. Normálne máte najbližšieho premiéra, ktorý mal byť vám blízky a on vám dvadsať minút predtým niečo oznámi, vás neberú vážne v tejto veci. Tak preto sa nemôžeme diviť, že to aj na tých prechodoch tak vyzerá. Áno, ja to tiež považujem, že to je priam ponižovanie čo tam robia Česi, pretože Rakúšania zastavujú len veľké autá. Ja som išiel do Čiech, naschvál som si to išiel vyskúšať, jeden a pol hodinu som čakal v kolóne. Išiel som malým autom, musel som zastať, otvoriť kufor, otvoriť zadné dvere, jedny, druhé. A to je ponižovanie. Tam nemôže byť dvadsať migrantov. Česká republika robí oveľa väčšiu nadprácu. A to čo vám tým odkazujú, nad tým sa...
Skryt prepis
 

15.11.2022 15:46 - 15:46 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vzhľadom na to, že Ukrajina má asi 40 % kritickej infraštruktúry rozbitej a ide zima, tak sa dá predpokladať, že tá vlna migrácie, ktorá pred nami, tá legitímna vlna migrácie, ktorá pred nami je, bude v najbližších mesiacoch narastať. A ja preto absolútne nerozumiem, prečo vy do toho to, čo nás ešte čaká, potrebujete púšťať ilegálnych migrantov, ktorí sa tu potulujú, veď to stačí sa ísť previesť Záhorím, čo tam sa deje. Pred nami je tiež tá zima a ľudia sa naučili, že táto vláda ich nechala úplne napospas všetkého, ale ja nerozumiem, že prečo im potrebujete ešte aj brať istotu vôbec chodiť po uliciach. Tuná povie Mikulec, že on prestal viesť nejaké štatistiky, ale že nič sa nestalo zatiaľ. Jak vy môžete vedieť, či sa niečo stalo a nestalo, keď ani neevidujete kto tu poriadne je. Vy nemáte žiadne doklady od tých ľudí, ktorí vám povedia áno, hodnoverne, toto som ja. Veď tu chodí nejaká skupinka ľudí, jeden povie ja ho poznám, druhý pozná toho prvého, že pozná a povedia nejaké svoje mená, vy to zapíšete a oni sa tu potulujú po Slovensku. A celý problém je len to, že dnes na južnej hranici nie je žiadna kontrola a kto tú kontrolu tam nechce dať, tak je očividné, že háji dnes, a to bez ohľadu na to, aký pozitívny vzťah človek môže mať k Orbanovi, ale to, čo dnes vedenie slovenskej polície a ministerstva vnútra robí, tak robí v záujme potom Maďarska, nie Slovenska, pretože v záujme Maďarska dnes je zbaviť sa tých migrantov, ktorých tam majú a pustiť ich ďalej, ale oni nevedia ísť ďalej, lebo kontroly v Rakúsku, v Čechách ďalej ich nepustia, to znamená končí to tu. Takže, keď to tam nechcete zaviesť, robíte to len preto, lebo pomáhate týmto Maďarsku. Lenže my sme slovenský parlament a my budeme hájiť záujmy Slovákov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:31 - 14:33 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Keď si to zopakujeme, tak celý ten migračný proces prebieha dnes tak. Príde ktokoľvek povedzme z Afriky. Musí povedať, že je zo Sýrie. Keď povie, že je zo Sýrie, nemá žiadne doklady, nemá nič len povie nejakého, čo ide s ním, že áno, my sme so Sýrie. Prídu, keďže Hamran s Mikulcom nestrážia južné hranice slovenské, tak prídu poväčšine z tej južnej balkánskej cesty. V momente, keďže my ich nezachytíme na juhu, oni vstúpia na naše územie a už ich nevieme nikdy zo slovenského územia dať preč. Následne sa pokúšajú ísť do Čiech. Pokúšajú sa ísť do Rakúska. Postupne sa tlačia do Poľska. Takže Poliaci, očakávam každú chvíľu, zavrú hranice nám tiež. A keďže oni si svoje hranice strážia, tak tí ľudia zostanú tu. A my ich už nevieme vrátiť Maďarom. A miesto toho, aby sa toto riešilo, že sa dala armáda na juh Slovenska, na hranice, ale nie kvôli, kvôli Maďarom, ale kvôli tým, ktorí sa tvária, že sú imigranti a povedia, že sú len zo Sýrie. To je jediná veta, ktorú potrebujú povedať. Tak miesto toho, aby sme my robili toto, tak jednoducho dnes Hamran hovorí, že treba nájsť celoeurópske riešenie, prosím vás pekne. Takže my máme byť obetný baránok. My máme mať Čierneho Petra. Tu sa to má celé kumulovať. Tu majú všetci zostávať, kým sa nájde nejaké celoeurópske riešenie, ktoré už sa nenašlo pätnásť rokov. A ja sa vôbec nedivím Orbánovi, že už tak nestráži ani on tie hranice ako niekedy, pretože bol zlý vtedy, keď bola najväčšia vlna imigračná, tak každý si obtieral ústa o Maďarsko, o Orbána, že čo si to tam dovoľuje, aké tam ploty postaval. Toto je jediná cesta. Ale nie to, aby sme my dovtedy kým sa nájde to celoeurópske riešenie boli tí, ktorí tu budeme všetko musieť kumulovať. Takže ja vyzývam aj touto cestou. Mikulec sa mal sám už zobrať a odísť. A keďže to neurobí, tento parlament ho musí odvolať. A preto aj SaS-ka by sa mala prestať schovávať a prísť zahlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:01 - 14:03 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Dámy a páni, po vystúpení Mikulca musí byť každému jasné, že on už ani jeden deň nemôže byť ministrom pretože zo Slovenska urobil migračný koridor, on, ktorý nemal problém terorizovať počas covidu ľudí keď dával na okresoch dával hliadky, ľudia sa báli chodiť pozerať svojich rodinných príslušníkov či náhodou nie sú kilometer v inom okrese. Tak on nám tu dnes v tom vystúpení vlastne povedal, že s migračnou krízou on nič robiť nebude. Každý jeden Sýrčan, každý jeden Afričan, ktorý sa sám seba deklaruje, že je Sýrčanom a my dnes nevieme to ani overiť, odkiaľ prišiel len stačí keď povie toto jedno slovo každý jeden, ktorý prišiel z Maďarska a chodí drvivá väčšina z Maďarska je tu ilegálne pretože mal povinnosť ten človek požiadať o azyl v Maďarsku, to znamená, keď prešiel maďarskom a prišiel sem je tu ilegálne. A každý štát, ktorý má svoje hranice tak si ich musí chrániť a vidíme Česi, vidíme Rakúšania onedlho som presvedčený o tom, že Poliaci nám ukazujú ako sa hranice majú strážiť pretože štát bez hraníc nie je štátom. A keď jednoducho z Maďarska sem chodia tieto obrovské húfy ilegálnych migrantov jednoducho je našou povinnosťou tie hranice úplne rovnakým spôsobom kontrolovať ako to robia Česi voči nám alebo Rakúšania. Mikulec s Hamranom rozvrátili Policajný zbor, nemajú personál, nevedia práve preto nikoho nikde nasadiť, tú armádu, ktorú s Čaputovou zneužívali na vytieranie tyčiniek do nosa, tak zrazu tú armádu nevedia použiť na chránenie našich, našich vlastných slovenských hraníc. A práve preto ja tiež vyzývam nielen poslancov za OĽANO ale aj za SME RODINU, aby jasne sa postavili k Mikulcovi, pretože Slovensko je v totálnej deštrukcii z pohľadu aj bezpečnosti. To, že nám tu nejaký Krčméry, že on tam identifikuje zápaly pľúc po prvé, neviem ako to robí, ale po druhé, povedal, že každý druhý z nich má zápal pľúc. Vy tu necháte behať so zápalmi pľúc, s respiračnými ochoreniami týchto ľudí, o ktorých nič neviete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 11:40 - 11:46 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
boj s COVID-om, ktorý po dvoch rokoch, hovorím ešte raz, nie je nejaká, nejaká už neznáma, aby tieto platby mohli ísť do systému aspoň v tejto výške pokiaľ ide o poistencov štátu, platby poistencov štátu.
Druhá vec, spomenuli ste tu DRG, to je super vec. Myslím, že sa to implementuje od 2013, tak za desať rokov už sa to pýta, aby to fungovalo. Ten, kto teda nevie, sú to hodnoty jednotlivých úkonov, za ktoré teda by mali byť, ktoré by mali byť ocenené a v tej výške by mali byť zaplatené.
Tretia vec, ktorú ja si myslím, že naozaj si musíme a mali by sme to využiť či koalícia, či opozícia nastaviť jasné valorizačné mechanizmy na každý rok, ktoré sa budú rešpektovať. Buď sa to teda naviaže, pán minister, na HDP, keď to dokázal minister obrany si ich teraz presadiť v rozpočte, že tam má 2 % na zbrojenie a teda na armádu, tak myslím si, že je úplne, úplne minimum, aby sme došli k nejakému percentu, ktoré naviažeme na výšku HDP. A jednoducho tak jak bude rásť HDP každý rok, tak o toľko sa bude valorizovať v podstate príspevky do zdravotníctve. Alebo druhá možnosť, niekedy to tu bolo, že to bolo naviazané na alebo idea bola, že to bolo naviazané na percento z priemernej mzdy. To je druhá vec. Ešte potenciálne sa to dá naviazať na povedzme výber tejto DPH, ale to už je ako oveľa komplikovanejšie.
Takže toto sú v podstate veci, ktoré sú podľa mňa veľmi realizovateľné. Určite v opozícii na to podporu nájdete. Mimochodom najväčšia odborníčka na zdravotníctvo tu dnes nie je, ktorá bola včera odvolaná. Tiež som očakával, že teda povie SaS-ka ako to oni vidia, pretože už keď sú v opozícii, tak by sme teda mohli vidieť, aká je ich vízia v tejto veci.
No, a na druhej strane myslím si, myslím pán kolega Raši to tu povedal, že áno, veľmi jednoducho sa vie urobiť kritický štrajk v zdravotníctve, pretože keď dostanete pár anestéziológov na svoju stranu, tak tí vedia naozaj ochromiť celý proces operácií a starostlivosti o pacienta a podobne. Ja by som aj touto cestou nie že chcel, ani vonkoncom odrádzať od toho, že aby si, aby si odborári v zdravotníctve vytĺkali čo najlepšiu pozíciu. Majú na to právo, ale na druhej strane treba aj myslieť na ten celospoločenský zmier. Tá spoločnosť pozostáva z množstva povolaní, ktoré sú pre chod štátu kľúčové. Nie každý môže povedať, chcem mať platy ako v Nemecku, pretože to nie je dnes pri výkone hospodárstva toto možné. Ale treba myslieť na ten celospoločenský zmier.
To čo ste spravili teraz v podstate pri návrhu toho rozpočtu, je tam výrazný nárast platov v tej ústavnej starostlivosti, to je v poriadku. Dobre všetci vieme, že ide na úkor ambulantnej siete. Dobre fungujú zdravotníctva tam, kde ambulantná sieť vie veľmi včas, efektívne a rýchlo sa postarať o pacienta, aby tí ľudia nemuseli chodiť do nemocníc, pretože tie budú za chvíľu zahltené. A toto je tiež jeden z tých problémov, že ten nárast tých platov je tak nízky v tej ambulantnej sieti, že áno, ja si viem aj predstaviť, že to môže byť zámer, aby teda došlo k tej migrácii pracovnej sily do tej ústavnej starostlivosti, do nemocníc, aby sa tam vykryli tie výpadky. Ale dobre vieme, že tú ambulantnú sieť bude treba tiež v tejto veci riešiť.
No, a tretia vec, myslím, že sme tu prijali nedávno zmenu zákona, ktorý otvorí vlastne nové lieky na trh. V rozpočte máte na to vyčlenených nejakých do 70 mil. Tuším cena má byť 200, 220 sú odhady na tie lieky. To znamená, darmo my ľuďom sprístupníme lieky, keď potom následne nedáme na to finančné krytie. Takže toto všetko z tých rezerv, ktoré tam sú, bude treba vykryť. A myslím si, že popri všetkých tých dlhodobých cieľoch, že čo všetko s fakultami a tak ďalej, toto sú veci, ktoré to zdravotníctvo okamžite vieme naštartovať a stabilizovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

11.11.2022 11:25 - 11:25 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Veľká vďaka. Dámy a páni, som rád, že tá schôdza k stavu zdravotníctva sa koná. Ďakujem aj kolegom zo SMER-u že prišli s tou iniciatívou a že tá schôdza otvorená bola. Myslím si, že aj zdravotníctvo, teda to je nielen vec služby občanom, ale je to bezpečnostná záležitosť. Lebo keď sa neviete postarať o ľudí, ktorí potrebujú tú nutnú pomoc, tak je to absolútne zlyhanie štátu v priamom prenose a jednoducho takému štátu ľudia potom nemajú nielen dôvod dôverovať, ale sa aj sami potom pýtajú, že prečo platíme dane, prečo máme dávať odvody a tak ďalej, keď ten štát nám nevie dať žiadnu protislužbu práve v čase kedy to najviac potrebujeme.
Vážený pán minister, o dva mesiace sa schvaľuje, teda nieže schvaľuje, na budúci mesiac sa schvaľuje rozpočet zdravotníctva. Ja si myslím, že ak ste tu vystúpili, tak je úplne oprávnené od nás očakávať, že budete tú situáciu aj vyhodnocovať vo svetle tých čísiel, ktoré v tom rozpočte sú. Ja si myslím, že ak sa s lekármi nevedelo komunikovať, ak oni majú pocit, že sa s nimi nevie nikto stretnúť, že sa s nimi nevie premiér stretávať a podobne, to je vážne zlyhanie. Pretože to už nič neni viac elementárne ako niekomu otvoriť dvere, dať mu termín a schôdzu a naozaj sa spýtať, že v poriadku prijdite, preberieme tie problémy. A to, že lekári nás všetkých v opozícii kontaktovali, aby sme iniciovali túto schôdzu, pretože nevedia ako keby si sadnúť za jeden stôl, tak jednoducho to problém je. Podľa mňa to je priam až hanba.
Ja som si pozeral to memorandum, sú tam veci, ktoré teda sú všetky racionálne, ale na druhej strane ktoré sú tak dlhodobé, že síce z nejakého strednodobého hľadiska problém zdravotníctva, ako napríklad áno, navyšovanie stavu študentov medicíny, to je jedno z kľúčových riešení. Vieme že 80 tuším päť percent absolventov lekárskych fakúlt končí v slovenskom zdravotníctve, to je oveľa vyššie číslo ako tí zahraniční lekári, ktorí tu študujú. Takže tento trend samozrejme treba podporiť. To čo sa nikdy nedosiahne, ak budeme iba naháňať mzdy. Tie mzdy myslím teraz aj z príplatkami v tej ústavnej siete starostlivosti vlastne sú niekde na úrovni 3800 euro aj po tých zvyšovaniach, čo nie je na slovenské pomery až také malé číslo. Samozrejme v porovnaní so zahraničím to číslo je veľké, teda nízke, ale otázka je to, že kde končí to zahraničie, hej. Keď si pozrieme Českú republiku tam je nejaký iný, iná úroveň miezd, v Rakúsku je iná, v Nemecku je úplne iná, tak sa dostávame do priemernej ročnej mzdy 200 tis. euro. A keď si teraz budeme hovoriť, že nechceme aby tí ľudia nám odišli, no tak samozrejme že stále bude existovať nejaký štát, kde tí lekári budú výrazne viac zarábať ako na Slovensku. A preto obmedzovanie len tejto debaty na úroveň platov by bolo absolútne zlyhanie toho, čo slovenské zdravotníctvo potrebuje. To čo si ja myslím, že by sme mali využiť túto krízu na to, a teraz na to potrebuje už koalícia podľa mňa aj opozíciu, aby sme naozaj prišli so zásadnou zmenou financovania zdravotníctva a myslím si, že na to naozaj že zdroje sú. Ja by som na porovnanie uviedol dve čísla. Poistenie, za poistenca štátu v Českej republike sa platí okolo 75 euro, na Slovensku je to koľko, 35 alebo niečo.
Poistenec, ktorý je, sú v privátnej sfére alebo teda je, riadne platí odvody, tak v priemere odvádza na Slovensku 140 euro. Takže ešte raz, štát platí 35 a ten súkromník, teda riadne zamestnaný človek odvádza 140. Na Slovensku je 3 milióny poistencov za ktoré to odvádza štát. A keď v Českej republike ten rozdiel, dámy a páni, bude 2,5-násobný, tak samozrejme že to zdravotníctvo na Slovensku podvyživené bude. A preto ja absolútne súhlasím napríklad aj s tým, a to budem aj navrhovať v tej debate o rozpočte, ak je 400 miliónov vyčlenených na boj s COVID-om po dvoch rokoch, čo teda s COVID-om bojujeme, ja si myslím, že my dnes COCID-ujeme úplne štandardným spôsobom riešiť v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti aj cez zdravotné poisťovne, normálne cez zdravotné poisťovne ako také. A tých 400 miliónov je jeden z tých balíkov, ktoré by bolo treba pustiť do toho celého systému, ale nie teraz len tak, že sa bude navyšovať základné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale že jednoducho sa to pustí do systému kde ten kto poskytuje nejakú službu, tak jednoducho bude mať väčšiu šancu že bude zaplatený včas.
To čo je krok číslo dva, samozrejme, že je úplne objektívne očakávať aby sa nevyciciavali zisky zo zdravotníctva. Preto je dobré, že v parlamente je zákon, ktorý bude obmedzovať alebo obmedzovať, jasne zadá pravidlá za akých okolností tie subjekty trhu si budú môcť, teda najmä zdravotná poisťovňa, keď je súkromná si bude môcť vybrať zisk. Myslím si, že ten signál je dobrý a dať práve preto, aby ľudia nemali pocit že sa idú nalievať stovky miliónov a ktokoľvek ľubovoľne si to môže vybrať. Nefunguje to úplne tak, ale je dobré aby tie pravidlá v tom boli. To znamená, ešte raz zopakujem, navýšenie platieb za poistencov štátu je jeden zo základných kľúčov a treba tento rozpočet na rok 2023 využiť na to, aby prinajmenšom z tej 400 miliónovej rezervy, ktorú máte na nejaký, nejaký boj s COVID-om, ktorý po dvoch rokoch, hovorím ešte raz, nie je nejaká, nejaká už neznáma, aby tieto platby mohli ísť do systému aspoň v tejto výške pokiaľ ide o poistencov štátu, platby poistencov štátu.
Druhá vec, spomenuli ste tu DRG, to je super vec. Myslím, že ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:28 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Nedávno som v jednom prestížnom ekonomickom časopise čítal, že v kanadskom zdravotníctve je priemerná mzda ročná 432 000 dolárov. A kanadské zdravotníctvo trpí dvomi vecami.
Po prvé, nedostatkom lekárov a po druhé, extrémne dlhými čakacími lehotami. Až do tej miery, že kanadský pacienti musia chodiť do Ameriky niekedy, keď sú akútne prípady.
Preto, ak my obmedzíme celú toto debatu o zdravotníctve len o tom, že sa budeme baviť o platoch, neexistujú také platy, neexistujú také platy, ktoré by stačili na vyriešenie celého problému v zdravotníctve.
A ja si myslím, že práve to bol problém slovenského zdravotníctva, že sa to častokrát obmedzuje len na tie platy, a práve tento núdzový stav, ktorý tu nastáva, veľmi správne si pán kolega povedal, že napríklad peniaze sú, že bolo 800 000 000 na testovanie. Ja si myslím, že to, čo vrhlo slovenské zdravotníctvo do veľkej krízy za posledné dva roky, boli tie testovacie olympiády, ktoré odčerpali zdroje. Veľa tých lekárov, ktorí sa teraz angažujú v tejto aktivite, ktorú ja podporujem, boli varení, pečení, na úrade vlády. Boli to veľkí kamaráti Hegera, Matoviča vtedy, a pomáhali im v tom. My sme tu ako opozícia hovorili, toto je cesta do pekla. Celý ten núdzový stav, veď on vy, vy, úplne vyšťavil tých lekárov. Oni boli jak dobytok v tých nemocniciach zavretí, nemohli dať výpovede, museli tam robiť, na druhej strane boli pracovné kvalifikácie v zdravotníctve, ktorí zas robiť nemali čo. Hej? Pretože tá frekvencia vyšetrovania klesla.
A preto, ja verím, že výsledkom tohoto bude aj to, že aj oni si vstúpia do svedomia, že majú veľký podiel viny na tom, čo narobili v zdravotníctve za posledné dva roky. Tí, ktorí akože teraz sa zrazu už nekamarátia s tým Matovičom a Hegerom. Takže to, čo je, my sa musíme vrátiť k tomu, aby v zdravotníctve nastala predvídateľnosť. Aby tam išli systematicky peniaze čitateľným spôsobom každý jeden rok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 9:55 - 9:58 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Som rád, že sa otvorila schôdza pojednávajúca o stave v zdravotníctve. Ako naozaj ako prvý bod je úplne neprípustné, aby ktokoľvek, akákoľvek organizácia na Slovensku sa sťažovala, že má zlú komunikáciu so štátom, s jej najvyššími predstaviteľmi. A to je naozaj, že memento. Je neprípustné, aby sa nevedel tu kľúčový nejaký segment v spoločnosti pri riešení problému stretnúť či už s ministrom alebo premiérom.
Druhá vec. Obávam sa, že naozaj to zdravotníctvo by sme nemali obmedzovať teraz iba na výšku platov. To by bolo neskutočné zúženie toho celého problému. O to väčšmi, že naozaj sú pohľady, že tie platy, napríklad aj po tomto zvýšení v porovnaní teda nielen so svetom, ale najbližším tým okolím, my sa musíme pozerať na to, aké platy sú na Slovensku. Tak tie platy nie sú najnižšie v tom zdravotníctve. Len problém je ten, že ak budeme dávať stále referenčné hodnoty povedzme Nemecku a podobne, tak tých 200-tis.eur je priemerná mzda v Nemecku v zdravotníctve. To v živote, ak budeme stavať na toto, to nedobehneme v horizonte 10 rokov. Ale to, čo je problém, že ten systém nemá žiadnu dneska garanciu, žiadnu predvídateľnosť. Tam proste je úplná neistota. Kedysi tu bola, nejaký taký prísľub štátu, že bude dávať za poistencov štátu 4 %. Proste to vymizlo. Teraz každý jeden segment v tom, každý jeden subjekt v tom, v tom systéme nevie, čo môže čakať budúci rok. A ja si myslím, že tá debata by aj mala byť vlastne o tom, že nastavme tu mechanizmus, aby sa napríklad nedialo to, teraz sme tú ústavnú starostlivosť posilnili, dobre. Zase oslabil sa ambulantný sektor. To znamená tam kam chodia ľudia po prvú pomoc ako keby, tak jednoducho tam zrazu dôjde teraz k erodovaniu tých lekárov a zdravotných sestier. Takže riešme to všetko komplexne. A jeden z tých momentov je, že buď to naviažme každoročne na HDP alebo proste na priemernú mzdu, aby to bolo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis