Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.9.2021 o 12:16 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 12:16 - 12:17 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pani kolegyňa tú modlitbu nebudem komentovať, ale vrátim sa k tomu úvodu, vy ste povedali, že parlament je miesto, kde meníme ľudí k lepšiemu, tak podľa mňa vy nechápete o čom je parlament, pretože my nie sme nejaký výchovný ústav, my vôbec nemáme ani mandát, aby sme ľudí menili k lepšiemu, my máme prijímať zákony a tie zákony by mali byť v súlade s ústavou, to je jediné a mali by byť pre blaho ľudí, to znamená, mali by byť preto, aby sa na Slovensku dobre žilo, ale my nemáme za úlohu meniť ľudí k lepšiemu k tomu. pri deťoch sú rodičia, kolektív, možno pre niekoho cirkev a podobne ale určite nie tento parlament takže ak máte túto úlohu, podľa mňa si pletiete trochu, že o čom ten parlament je, lebo to potom zaváňa takým sektárstvom, no a práve to je ten problém, že vy asi chcete meniť ľudí k lepšiemu ako nejaký výchovný ústav, ale zabúdate na to, že tie zákony, ktoré tu prijímate, sú poväčšine v rozpore s ústavou. Obchádzate to cez vydávanie rôznych vyhlášok a podobne, takže ja by som nemal taký vzletný cieľ, že teda, aby sme vychovávali ľudí, to vôbec tento mandát my od ľudí nemáme, ale práve skôr buďme teda pri zemi, berme to tak skromne a radšej to robme poriadne, to znamená, prijímame zákony, ktoré sú na blaho ľudí a ktoré sú najmä v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a keď toto budete robiť, to úplne bude stačiť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:25 - 9:40 hod.

Tomáš Taraba
reálne prinesie tým obchodníkom nejakú úsporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2021 9:10 - 9:25 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Marián, predstavil si nám teraz, že idete stiahnuť z obehu 1 a 2-centové euromince, pretože ako si povedal, prinesie to úsporu, najmä to prinesie úsporu obchodníkom, pretože zamieňajú centy a majú za to vysoké poplatky. Ja som teraz pozeral, že rohlík stojí v obchodnom dome dnes 0,08 centa. To znamená, že vy keď idete zaokrúhľovať, ako to správne rozumiem, na päťcenty, to znamená, že tento rohlík bude stáť od 1. 1. jedno euro? No lebo, takže to je prvá otázka. A druhá, a druhá otázka, že ako to chcete regulovať, keď vlastne Európska centrálna banka stále tie centy vydávať bude. To znamená, že keď tí ľudia budú chodiť s tými centami či už zo zahraničia alebo podobne, to znamená tá obnos v tých centoch sem stále bude chodiť. Len čo sa stane horšie a ťažšie je asi vydávanie, lebo keď niekto tie centy dávať bude. To znamená, že oni to stále budú musieť do istej miery zamieňať. Takže otázka je, že do akej miery sa bude alebo ako je to vyrátane, že ako očakávate, že toto reálne prinesie tým obchodníkom nejakú úsporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 18:21 - 18:23 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za každú reakciu. Ja by som naozaj akože som prekvapení pani Hatráková, prvýkrát som bol veľmi prekvapený, keď ste obhajovali pedofila na postoji a nikto to nechápal vtedy. Teraz ste dali úplný úder zákonu, na ktorý vy ste nenabrali akú odvahu to tu predložiť jeden a pól roka. Ani jeden z vás. K ochrane života nula, k ochrane rodiny nula. Keď ste teraz mali niečo dať, ste neprišli do práce, preto vám to prepadlo na koniec schôdze a rátal som, že potopiť takýto zákon, že sa tu postavia neviem nejaký ja neviem mistr panda Čekovský alebo niečo podobné. Ale to, že vy z kresťanského prostredia vy sa tu postavíte a vyjdete vedome potopiť zákon na ochranu detí, tak to akože som naozaj toto nerátal. Preto ja úplne už prvé, dnes som mal taký indikátor, keď zmizol z Národnej rady Vašečka, pretože, ten vždy má čuch, kedy má odísť. A keď sme sa ho tu teraz pýtali pred vami, že jak si to dovoľuje ako predseda výboru tolerovať, že na Slovenské školy chodia nejaký Fero Džov a podobne vyučovať sexuálnu výchovu, že či ste s tým ako kresťania teda v tejto koalícii v pohode. Tak došlo tu niečo pošuškať, keďže teda mám diskrétnosť, tak to nebudem opakovať. Som mu povedal, nech sa postaví pred mikrofón a zopakuje to tu. Odvahu nenašiel. To, že vy ako žena ste na toto našli odvahu. No, je mi zle.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 18:07 - 18:13 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, som veľmi rád, že sa našli poslanci v Národnej rade, ktorí nabrali odvahu a predložili návrh zákona, ktorý chráni jednoducho normálnosť a to normálnosť znamená to, že deti nie sú majetkom štátu, ich výchova nie je majetkom štátu, ale patrí do rodiny. My sme svojho času poslali Maďarsku v čase kedy prijali tento zákon list za stranu Život, podpísali sme ho poslanci Kuffovci, Jano Podmanický a ja a vyjadrili sme v čase, kedy Maďarsko bolo lynčované, že čo si to dovolilo aký zákon na ochranu svojich detí prijať, tak sme povedali, že po prvé uznávame absolútnu autonómiu Maďarska tak, ako vstupovalo do Európskej únie, autonómiu a suverenitu prijímať tento typ zákonov a po druhé absolútne uznávame právo Maďarska určovať aký typ morálnej politiky chcú presadzovať. Som veľmi rád, že na tento náš list reagovala pani ministerka spravodlivosti pani Varga a poslala nám list, v ktorom osobitne ďakuje, že sme našli zas my odvahu sa zastať Maďarska v čase kedy panovala úplne taká všeobecná nepríčetná hystéria a ktorá ako keby spochybňovala, že Maďarsko je štát, ktorý by mal byť členom Európskej únie. Pamätáme si na to ako holandský premiér začal odkazovať, že Maďarsko by malo z Európskej únie vypadnúť. Tým pádom to odkazoval vlastne všetkým ostatným štátom, ktoré preventívne by s niečím takýmto podobným prišli. No a ja si myslím, že nastal čas, aby si aj na západe začali uvedomovať, že my sme absolútne suverénny štát, ktorý má svoju vlastnú morálnu agendu, ktorú si budeme chrániť tak ako na to máme právo, keď sme do Európskej únie vstupovali a nech si láskavo na to všetci začnú zvykať. Práve preto som absolútne rád, že tento typ zákona prišiel a že prišiel o to väčšmi, že aj v tejto Národnej rade sa ukazuje, že sú proste politici, ktorí, okej, hovoria, že takýto zákon treba prijať, ale stane sa podľa všetkého to, že závidia teraz predkladateľom, že ho predložili oni, tak urobia všetky obštrukcie na to, aby ten zákon neprešiel, aby si ho stiahli, aby si ho predložili oni druhýkrát. Je to pre mňa prízemné, je to hanebné, ale v poriadku. Napriek tomu ja za tento zákon hlasovať budem a je úplne jedno, že proste teraz kvôli ješitnosti začnete vymýšľať nejaké procedúry, aby nedajbože si to pripísala opozícia, ale ten zákon na Slovensku je nevyhnutný. A nevyhnutný je práve preto, pretože vidíme čo aj koaliční partner....
===== ... je úplne jedno, že proste teraz kvôli ješitnosti začnete vymýšľať nejaké procedúry, aby nedajbože si to pripísala opozícia, ale ten zákon na Slovensku je nevyhnutný a nevyhnutný je práve preto, pretože vidíme, čo aj koaličný partner SaS vo vašej vláde vystrája, že začína púšťať kadejaké persóny na slovenské školy, kde majú bez súhlasu rodičov, bez toho, že by na to mal ktokoľvek nejaký dohľad vyučovať sexuálnu výchovu. Jednoducho ich posielate ich do škôl bez toho, aby sa vôbec niekto niekoho pýtal, že či je toto vhodné a či je to vôbec v kompetencii školy toto poskytovať ako nejakú vyučovaciu agendu. Školy majú byť na to, aby učili deti matematiku, písať, angličtinu, cudzie jazyky, biológiu, čokoľvek, ale v tomto všetkom prepadáte. To školstvo už roky už nevie klesnú kde. Pozrime sa na tie rebríčky slovenských škôl a namiesto toho tam pretláčate túto marxistickú ideológiu o tom, že štát vie lepšie vychovávať svoje deti, ktoré ale jeho deti nie sú. Táto teória tu patrila možno za komunizmu a za každého diktátorského režimu. Takže tento zákon po prvé chráni autonómnosť rodičov a rodín pri výchove svojich detí. To je po prvé, ale nad tým všetkým, chráni identitu každého jedného dieťaťa, ktoré sa narodilo ako tvor, ktorý má svoju biologickú identitu a tá biologická identita nemôže byť spochybňovaná na základe toho, že niekto povie, že človek si môže v akejkoľvek fáze slobodne na základe nejakého dospievania určovať, že v istej fáze života sa tak cíti inak a podobne. Je to jeho slobodné rozhodnutie, ale nie za predpokladu, že to dieťa je od dectva tlačené do nejakej ideológie, že to je normálne a keď sa pozrieme na západ, tak veľmi dobre vidíme aké to má následky a tie následky sú také, že prvý kto je okrem toho dieťaťa obeťou toho celého, tak sú rodičia. Pretože už na západe sú absolútne normálne, rôzne, vnútorné také hodnotiace mechanizmy, že či náhodou rodič tým, že vyučuje svoje dieťa k normálnosti, že či vlastne on neobmedzuje jeho rozlet, jeho kreativitu a nevie, čo podobné. To znamená, my v strednej Európe verím, tak Maďarsko, tak Slovensko, tak Poľsko uchránime túto normálnosť a tento zákon je presne o tom. Je úplne hanebné, čo idete urobiť, že na základe nejakých vami vymyslených procedurálnych návrhov idete spôsobiť teraz len to, aby ten zákon neprešiel. Je to úplne, že trápne, ale dobre spravte to, spravte to, pretože už neviete obhájiť, že tu dva roky sedíte na zadkoch a nič ste nepresadili, okrem toho, že liberálom pomáhate presadzovať ich agendu. Ale v poriadku spravte si to, ale napriek tomu vyzývam všetkých veľkosť nie je v tom, čo urobíte, ale v tom ako budete hlasovať pri tomto návrhu zákona a ja spolu s ostatnými mojimi kolegami za to hlasovať budem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 18:07 - 18:13 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, som veľmi rád, že sa našli poslanci v Národnej rade, ktorí nabrali odvahu a predložili návrh zákona, ktorý chráni jednoducho normálnosť a to normálnosť znamená to, že deti nie sú majetkom štátu, ich výchova nie je majetkom štátu, ale patrí do rodiny. My sme svojho času poslali Maďarsku v čase kedy prijali tento zákon list za stranu Život, podpísali sme ho poslanci Kuffovci, Jano Podmanický a ja a vyjadrili sme v čase, kedy Maďarsko bolo lynčované, že čo si to dovolilo aký zákon na ochranu svojich detí prijať, tak sme povedali, že po prvé uznávame absolútnu autonómiu Maďarska tak, ako vstupovalo do Európskej únie, autonómiu a suverenitu prijímať tento typ zákonov a po druhé absolútne uznávame právo Maďarska určovať aký typ morálnej politiky chcú presadzovať. Som veľmi rád, že na tento náš list reagovala pani ministerka spravodlivosti pani Varga a poslala nám list, v ktorom osobitne ďakuje, že sme našli zas my odvahu sa zastať Maďarska v čase kedy panovala úplne taká všeobecná nepríčetná hystéria a ktorá ako keby spochybňovala, že Maďarsko je štát, ktorý by mal byť členom Európskej únie. Pamätáme si na to ako holandský premiér začal odkazovať, že Maďarsko by malo z Európskej únie vypadnúť. Tým pádom to odkazoval vlastne všetkým ostatným štátom, ktoré preventívne by s niečím takýmto podobným prišli. No a ja si myslím, že nastal čas, aby si aj na západe začali uvedomovať, že my sme absolútne suverénny štát, ktorý má svoju vlastnú morálnu agendu, ktorú si budeme chrániť tak ako na to máme právo, keď sme do Európskej únie vstupovali a nech si láskavo na to všetci začnú zvykať. Práve preto som absolútne rád, že tento typ zákona prišiel a že prišiel o to väčšmi, že aj v tejto Národnej rade sa ukazuje, že sú proste politici, ktorí, okej, hovoria, že takýto zákon treba prijať, ale stane sa podľa všetkého to, že závidia teraz predkladateľom, že ho predložili oni, tak urobia všetky obštrukcie na to, aby ten zákon neprešiel, aby si ho stiahli, aby si ho predložili oni druhýkrát. Je to pre mňa prízemné, je to hanebné, ale v poriadku. Napriek tomu ja za tento zákon hlasovať budem a je úplne jedno, že proste teraz kvôli ješitnosti začnete vymýšľať nejaké procedúry, aby nedajbože si to pripísala opozícia, ale ten zákon na Slovensku je nevyhnutný. A nevyhnutný je práve preto, pretože vidíme čo aj koaliční partner....
===== ... je úplne jedno, že proste teraz kvôli ješitnosti začnete vymýšľať nejaké procedúry, aby nedajbože si to pripísala opozícia, ale ten zákon na Slovensku je nevyhnutný a nevyhnutný je práve preto, pretože vidíme, čo aj koaličný partner SaS vo vašej vláde vystrája, že začína púšťať kadejaké persóny na slovenské školy, kde majú bez súhlasu rodičov, bez toho, že by na to mal ktokoľvek nejaký dohľad vyučovať sexuálnu výchovu. Jednoducho ich posielate ich do škôl bez toho, aby sa vôbec niekto niekoho pýtal, že či je toto vhodné a či je to vôbec v kompetencii školy toto poskytovať ako nejakú vyučovaciu agendu. Školy majú byť na to, aby učili deti matematiku, písať, angličtinu, cudzie jazyky, biológiu, čokoľvek, ale v tomto všetkom prepadáte. To školstvo už roky už nevie klesnú kde. Pozrime sa na tie rebríčky slovenských škôl a namiesto toho tam pretláčate túto marxistickú ideológiu o tom, že štát vie lepšie vychovávať svoje deti, ktoré ale jeho deti nie sú. Táto teória tu patrila možno za komunizmu a za každého diktátorského režimu. Takže tento zákon po prvé chráni autonómnosť rodičov a rodín pri výchove svojich detí. To je po prvé, ale nad tým všetkým, chráni identitu každého jedného dieťaťa, ktoré sa narodilo ako tvor, ktorý má svoju biologickú identitu a tá biologická identita nemôže byť spochybňovaná na základe toho, že niekto povie, že človek si môže v akejkoľvek fáze slobodne na základe nejakého dospievania určovať, že v istej fáze života sa tak cíti inak a podobne. Je to jeho slobodné rozhodnutie, ale nie za predpokladu, že to dieťa je od dectva tlačené do nejakej ideológie, že to je normálne a keď sa pozrieme na západ, tak veľmi dobre vidíme aké to má následky a tie následky sú také, že prvý kto je okrem toho dieťaťa obeťou toho celého, tak sú rodičia. Pretože už na západe sú absolútne normálne, rôzne, vnútorné také hodnotiace mechanizmy, že či náhodou rodič tým, že vyučuje svoje dieťa k normálnosti, že či vlastne on neobmedzuje jeho rozlet, jeho kreativitu a nevie, čo podobné. To znamená, my v strednej Európe verím, tak Maďarsko, tak Slovensko, tak Poľsko uchránime túto normálnosť a tento zákon je presne o tom. Je úplne hanebné, čo idete urobiť, že na základe nejakých vami vymyslených procedurálnych návrhov idete spôsobiť teraz len to, aby ten zákon neprešiel. Je to úplne, že trápne, ale dobre spravte to, spravte to, pretože už neviete obhájiť, že tu dva roky sedíte na zadkoch a nič ste nepresadili, okrem toho, že liberálom pomáhate presadzovať ich agendu. Ale v poriadku spravte si to, ale napriek tomu vyzývam všetkých veľkosť nie je v tom, čo urobíte, ale v tom ako budete hlasovať pri tomto návrhu zákona a ja spolu s ostatnými mojimi kolegami za to hlasovať budem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 16:52 - 16:53 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ja chcem nadviazať na predrečníka. Aj pri mne sa zastavil teraz Boris Kollár, povedal, že všetci sedemnásti poslanci SME RODINY za to budú hlasovať, to znamená, ak Kresťanská únia si splní to, prečo je v tomto parlamente, teda že sľubovala, že boj proti, proti tomuto typu marxistickej politiky budú presadzovať, tak som veľmi rád, že na Slovensku tento zákon prejde a že vlastne po Maďarsku budeme druhý štát, ktorý jasne aj spolu s Poľskom vydá ten signál, ktorý je, že my na Slovensku budeme deti chrániť pred pedofíliou a pred zvrátenosťami, na ktoré nemá nikdy štát legitimitu, nikdy štát nemá legitimitu, aby ich vyučoval. Deti patria do rodín, rodina je základná bunka spoločnosti a pani Hatráková už to rieši s pánom Vašečkom, takže veríme, že tie hlasy budú. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 16:22 - 16:24 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Dámy a páni, bavíme sa o zákone, ktorý by mal na Slovenku jednoznačne zadeklarovať, že naše deti sa nebudú učiť nejakým homosexuálnym zvrátenostiam, že sa nebudú vystavovať nejakým vplyvom akéhokoľvek skrytého pedofila, ktorý sa tvári, že je učiteľ a podobne, no a áno, doba je taká, že v časti Európskej únie prebieha ten neomarxistický model, ktorý toto považuje za práveže slobodu. V poriadku, sloboda je to, že nech si každý v rámci svojej sféry robí, čo chce, ale sloboda nie je to, keď štát si myslí, že tie deti patria jemu a že on bude indoktrinovať tie deti spôsobom, ako on chce. To je jednoducho totalita, ktorú sme tu štyridsať rokov mali. A to, že aj na Slovensku to začína byť téma, je aj to, že som niekde čítal, že váš minister školstva pán Gröhling sa rozhodol, že otvorí slovenské školy, že budú chodiť o sexuálnej výučbe kadejakí, kadejaké komixové persóny rozprávať a preto chcem aj využiť tuná pána Vašečku, ktorý tu je predseda školského výboru, nech sa k tomu vyjadrí, na základe akej autority si toto dovolil minister Gröhling dovoliť. Na základe toho, že sa tvárime, že školy majú svoju vlastnú autonómiu? No tak práve preto je potrebné tento typ zákona prijať, pretože bočnými dverami tu začínate homosexualitu vnášať medzi naše deti a či to viete alebo či to akceptujete, to je úplne jedno, tie deti patria do rodín a tento typ výchovy patrí primárne rodičom. A nie ani Gröhlingovi, nie ani férový džoug a neviem komu, a vy, ktorí to tolerujete a sa tvárite, že sa to nedeje, tak ste obyčajní farizeji. Preto vás vyzývam, aby ste prešli pred tento mikrofón a povedali, na základe akého práva si toto dovoľujete na Slovensku robiť?!
A, pán Vašečka, čakám odpoveď.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 15:30 - 15:32 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Lehotský, tak po prvé, ja som nepovedal slovo, že nemocnica nemôže byť deficitná, samozrejme, že, samozrejme, že tie nemocnice, ktoré vám vyberajú znamienka a takéto trapné ambulancie tak tie vedia byť veľmi ziskové. Ja som povedal, že oddelenia, ktoré robia tie najnáročnejšie operácie, nevedia to robiť v zisku. Jak to chcete robiť v zisku, keď vám tam donesú po autonehode niekoho, ktorého zoškrabávali niekde zo stromu a zdravotná poisťovňa im preplatí ja neviem, milión euro a na záchranu toho ľudského života to stojí jeden a pol, dva milióny. Môžete ísť teraz na Kramáre, môžete ísť do Ružinova, môžete ísť na tie oddelenia, na tie najnáročnejšie a choďte tieto teórie vaše vysvetľovať tam tým lekárom a sa veľmi dobre dopočujete ako sa preplácajú na Slovensku výkony. Takže tieto vaše reči o vyrovnanom financovaní, tak môžete ísť učiť niekde inde. A áno, trvám na tom, že každé zdravotníctvo je deficitné, už z logiky veci, máte niektoré áno, modely, ako v Spojených štátoch amerických, kde, kde za pôrod zaplatíte v cash-i popri zdravotnom poistení ešte 7 000 euro dodatočne, tak ako samozrejme také modely deficitné nie sú. Ale logika každého poistenia je to, že sa vám môže stať nehoda alebo zdravotná udalosť, ktorá je niekoľkonásobne drahšia ako vy do toho systému dáte. Takže ja ani nesúhlasím s tým, že platil som celý život zdravotné poistenie, tak mi vráťte čo som dal, pretože logika poistenia je tá, že ak som aj platil povedzme za celý život dokopy, ja neviem, keď to zrátate desať tisíc, tak vy máte nárok, to je poistenie, to je pravdepodobnosť, vy máte nárok požadovať, aby akákoľvek choroba, ktorá vás stretne, aby ste dostali adekvátnu liečbu. A čo iné to potom je, ako deficit? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2021 15:16 - 15:26 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Dámy a páni, ďakujem za slovo. Ja sa pokúsim tak stručne zhrnúť logiku toho, o čom teraz vedieme diskusiu, a to je vzniku nového inštitútu v rámci zdravotníctva, ktorý ako keby mal sa stať nejakou garanciou toho, že sa na Slovensku bude kupovať efektívne, že sa budú kupovať na naše disponibilné zdroje tie najlepšie technológie. Ale nedá mi trošku skritizovať ten základný úvod, ktorý pani Cigániková uviedla. Nemyslím si, že je dobré povedať o inštitúte, ktorý má vzniknúť, že jeho úlohou je určiť, že kto dostane liečbu a kto liečbu nedostane, pretože už len marketingovo toto neznie dobre. Už tá nálepka toho, že má vzniknúť nejaký inštitút, ja úplne chápem to, že sú zdroje obmedzené, to znamená áno, je to tak, že asi ste chceli povedať, že nie každý z pohľadu výdavkovej stránky v zdravotníctve má hodnotu toho, že aby sa liečila jeho choroba, lenže každý, kto tú chorobu má, si myslí pravý opak.
To znamená, áno, zdravotníctvo je ten sektor, kde neexistuje niečo také, ako je možno efektívna liečba, pretože každá liečba predstavuje náklad, ktorý automaticky je vždy deficitný. Tieto reči o tom, keď napríklad niekto vytýka najväčším slovenským nemocniciam, ktoré robia najkomplikovanejšie operácie, a následne sa aj odvolávajú riaditelia a, pán minister Krajčí, aj vy ste odvolali riaditeľa, že mal deficitné hospodárenie, tak mi povedzte, ako môže mať nejaké oddelenie, kde sú, kde sú autonehody, kde sú ťažké, kde sú ťažké úrazové stavy, ako tie operácie môžu skončiť tak, že to oddelenie nie je deficitné a nie je dlhodobo deficitné? To znamená, áno, všade na svete zdravotníctvo je deficitné a je spoločenská zhoda povedať si, že do akej miery, výšky HDP sme ochotní ten deficit nastavovať. No a vy ste teraz prišli s iniciatívou z nejakého inštitútu, ktorý napriek tomu všetkému vzletnému, čo okolo toho sa hovorí, zaváňa tým, že jednoducho sa zmení možno iba na nejakú lobistickú organizáciu, ktorá bude určovať na Slovensku nejaké trendy, ale trendy by mal určovať predovšetkým rezort zdravotníctva a nemalo by byť vytvárané nejaké, nejaké duplicitné riadenie alebo vytváraný nejaký chaos. A ja si myslím, že táto inštitúcia napriek všetkým tým pekným rečiam ten chaos proste prinesie.
Po prvé, každý jeden minister príde a povie, že aj on logicky potrebuje nejakú takúto inštitúciu, pretože, ja teraz sa divím, že nebudú atakovať poľnohospodári, že nebudú atakovať zamestnanci v školstve svojich ministrov, že a prečo nám nedáte tiež inštitúciu, ktorá bude to najmodernejšie a najefektívnejšie na Slovensku presadzovať? Jednoducho tomu sa nebude dať zabrániť. To, to proste príde k tomu, pretože tí ministri teraz budú v porovnaní s týmto návrhom vyzerať, že buď nebojujú za tých svojich ľudí, alebo nebojujú za tie svoje rezorty, alebo proste nejdú, nejdú s najmodernejšími technológiami. Takže to je prvá vec.
Druhá vec, problém tohto inštitútu bude ten, ako som už vo faktickej poznámke označil, že jednoducho príde k spochybneniu autority ministra. Jednoducho pár ľudí urobí nejaký záver a teraz, teraz nedá sa úplne zabrániť tomu, že do akej miery naozaj, či už subjektívne alebo objektívne, tí ľudia nebudú presadzovať nejakú vlastnú víziu zdravotníctva, ktorá nemusí mať žiadnu oporu v politickej línii toho ministra, ktorý tam bude. Niektorý minister zdravotníctva príde a povie, že jeho priorita je navyšovať platy v zdravotníctve napríklad a tento inštitút povie, že nie, prioritou by malo byť, ja neviem, vymaľovanie budovy. No a teraz sa dostanú do sporu a výsledok bude ten, že automaticky minister, ktorý bude v nejakej, v nejakej opozícii k tomuto inštitútu, ktorý tak vznešene znie, že stráži vlastne hodnoty v zdravotníctve, tak automaticky začne dostávať nálepku, ako keby nebol, nemal záujem presadzovať efektívne a dobré riešenia pre zdravotníctvo. Takže to je proste ten druhý problém, ktorý podľa mňa nevie nejak symbioticky spolu, spolu fungovať.
No a tretia vec je, že naozaj vytvára to chaos vo viacerých veciach.
Po prvé, hovoríme o tom, že inštitút by mal určovať vlastne, že kto akú dostane liečbu. Ja si myslím, že tento rozsah na konci dňa dnes určujú zdravotné poisťovne, pretože ony majú nejaký balík, balík peňazí, ktorý vyzbierajú, majú nejaký balík peňazí, ktorý dávajú naspäť do systému, no a teraz keď jednoducho sa dostávajú do toho, že ten balík vo výdavkovej časti by mal byť väčší, ako je to pri Všeobecnej zdravotnej poisťovni častokrát, tak sa stretávame s tým, že je to vždy deficitné, štát to musí dofinancovávať.
Druhá vec, ktorá určuje, ak tento inštitút má, má hovoriť, ako má vyzerať verejné obstarávanie, na to máme Úrad pre verejné obstarávanie. Pokiaľ hovorí tento inštitút alebo bude hovoriť, že ktoré riešenie najviac ušetrí finančné zdroje, tak sa opäť vrátim k doteraz takému najnaliehavejšiemu prípadu, ktorý máme dnes, a ten prípad hovorí, v Bratislave obchvat zabudli napojiť na hlavnú diaľnicu. Ten obchvat stojí miliardu a možnosť s tým napojením na diaľnicu by stál miliardu sto miliónov. My sme ušetrili sto miliónov tým, že sa to nenapojilo na tú diaľnicu. To, že ten obchvat nemá žiaden význam teraz, to je druhá vec, ale úrad, Útvar pre hodnotu za peniaze môže povedať, že vlastne ušetril sto miliónov. A povieme si, že malo to význam, malo to zmysel.
To znamená, tu sa nedá oddeliť to, že ten politický význam toho celého je veľmi proste diskutabilný, ale som rád, som rád a nestáva sa to často, že ste počúvali naše výhrady v opozícii. Pani Cigániková prišla s návrhmi, ktoré idú dobrým smerom, ale ja si myslím, že tá, tá logika ako taká celého tohto riešenia jednoducho nie je dostatočná na to, že proste ten útvar podľa mňa nesplní žiaden tento cieľ, ktorý si stanovuje.
A to, čo ma prekvapilo a čo uznala v podstate aj pani Cigániková, keď predkladala tieto zmeny, že kapacity, ľudské, na Slovensku nepredpokladáte, že nájdete, ktoré budú robiť v tomto inštitúte, preto ste to otvorili, že vlastne zamestnancom toho inštitútu môže byť aj cudzí štátny príslušník, však to je v poriadku, sme v Európskej únii, no len potom sa dostávame vlastne do tej polohy, že vlastne ten inštitút začne len prekladať tie analýzy, ktoré v zahraničí sú, čo v podstate už dnes sú vytvorené dokumenty. A druhá vec je, že tí ľudia sem ani len neprídu robiť za tie platy, tabuľkové, ktoré tu sú. To znamená, že ak niekto príde zo zahraničia robiť za tie platy, ktoré tu sú, tak by vám mali svietiť všetky kontrolky, že prečo tí ľudia sem idú zo zahraničia robiť za tie tabuľkové platy. A ja sa chcem opýtať, ako potom chcete riešiť konflikt záujmov, že vlastne sa naozaj z toho len stane nejaká predĺžená lobistická organizácia, kde niekto si povie, že dobre, ponesiem riziko, veď na druhej strane cez ten lobing presadíme oveľa viac. A keď to chcete riešiť inak, že, že im budete musieť dať 10, 20-tisíceurové platy, lebo také sú sadzby takýchto odborníkov v zahraničí úplne bežné v takýchto veľkých farmafirmách, tak ako na to prídu zamestnanci dnes na ministerstvách, ktorí na iných ministerstvách plnia presne túto istú úlohu a robia to za tie tabuľkové platy, ktoré tu sú. Takže to vidím ďalšiu, ďalšiu kolíziu medzi tým, čo sa deklaruje a čo reálne sa dá uskutočniť. Takže ja si myslím, je to šité, šité horúcou ihlou, ako ja vás chápem, že sa to dá ľahko prezentovať. Znie to veľmi honosne, že ten inštitút ako znie. Bude sa ľuďom chvíľku rozprávať, že aké budú jeho všetky prínosy, no, len už keď to raz vznikne, tak už ja nesúhlasím s tým, čo sa tu aj povedalo, že viete, ak sa to neosvedčí, sa to zruší. Podľa mňa sa to nezruší, lebo ak sa to, ak by sa to malo začať rušiť, tak samozrejme, že ak by bude sa to rušiť preto, lebo sa možno naozaj zistí, že to je taká sofistikovaná lobingová organizácia. Potom niektorá garnitúra politická si povie, že, že stačilo, rozpustíme to, no a už v logike veci bude, že potom začne tlak, že prečo sa to rozpúšťa. Vy máte problém s tým, že, že nechcete šetriť peniaze napríklad v zdravotníctve. Takže to bude, proste vzhľadom na to, ako dnes to funguje, vzhľadom na to, aké ...

===== Potom niektorá garnitúra politická si povie, že stačilo, rozpustíme to. No a už v logike veci bude, že potom začne tlak, že prečo sa to rozpúšťa. Vy máte problém s tým, že nechcete šetriť peniaze napríklad v zdravotníctve. Takže to bude, proste vzhľadom na to, ako dnes to funguje, vzhľadom na to, aké kapacity na tých ministerstvách máte, štvrtú vec, ktorú spomínate, že má to byť poradný nejaký orgán, tak sa pýtam, potom čo zo zákona bude už zakázané mať poradcov, ako minister? Lebo je tu nejaká takáto inštitúcia, to znamená, preberie to automaticky funkciu nejakého oficiálneho poradenského útvaru, takže z tohto pohľadu ja podporím, ako som povedal, návrhy pozmeňujúce, pretože idú dobrým smerom, ale nepodporím ten inštitút, pretože neverím proste v logiku toho, že sa to dá takto realizovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis