Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.6.2020 o 10:08 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:24 - 10:26 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Viskupič, chcem sa len dotknúť jednej veci, ktorú ste spomenuli, že banky využili základné trhové pravidlo a bankový odvod preniesli na spotrebiteľov, to znamená na, na svojich klientov, no a práve ja v tomto nevidím základné trhové pravidlo, pretože oni tu urobili en bloc, urobili to spolu, urobili to pri-, pri-, približne proporčne na všetkých, to znamená, toto nie je základné trhové pravidlo, základné trhové pravidlo by bolo, keby to jeden urobil viac, druhý to urobil menej, tretí to urobil - absolútne to nespravil. To znamená, toto skôr dokazuje, že tu je oligopolické správanie sa týchto bánk, jednoducho že na toto by sa mal pozrieť Protimonopolný úrad, pretože tu očividne došlo k nejakej kartelovej dohode, pretože banky na Slovensku vykazujú 600 mil. zisk. To znamená, keby ony vykazovali nulový zisk a vtedy by im niekto povedal, že a ešte budeš platiť niečo dodatočne, tak vtedy by to dávalo možno nejakú obhájiteľnú logiku, že nechceli byť v strate, tak dobre, nemali sme inú možnosť, ale oni mali vankúš 620 mil.
Takže toto skôr dokazuje o tom, že banky sa správajú na Slovensku monopolne, a práve preto nerozumiem, prečo, keď to vidíte, že sa správajú monopolne, tak v týchto opatreniach ste ich neprinútili, aby vrátili tie navýšené poplatky na pôvodnú úroveň.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 9:44 - 9:46 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Každý, ktorý sme tu, si myslím, že má záujem na tom, aby na Slovensku fungovalo predovšetkým malé a stredné podnikanie. To znamená všetky opatrenia, ktoré zjednodušia byrokraciu, nepodceňoval by som ich, ten signál je dôležitý vyslať podnikateľskej sfére, že naozaj prebry..., prebyrokratizovaná krajina nedokáže, nedokáže dlhodobo stimulovať hospodársky rast.
Na druhej strane je pre mňa nepochopiteľné, prečo ten bankový odvod, ktorý jednoducho je darčekom pre veľmi solventný sektor hospodárstva, ste vložili do tohto zoznamu. Jednoducho ja to nevnímam inak, ako to, že možno sa obávate, že ten bankový odvod by neprešiel, tak jednoducho ste ho tam dali do zoznamu, aby poslanci boli nútení za to buď hlasovať, alebo prinajmenšom aby ho tak neatakovali, lebo je v nejakom balíku, ale faktom zostáva, že ešte nikdy žiadna vláda tak veľa pre banky nespravila, ako ste stihli vy spraviť za tieto tri mesiace. Kedysi bankovníctvo bola proste sofistikovaná, náročná činnosť, kedy niekto banke dal 100 eur, on musel nájsť podnikateľský zámer, podporiť 100 eurami, aby toto zarobilo ešte 120, z toho mal zisk a vyhodnocoval projekty. Dneska to tak nefunguje. Dnes sa tlačia peniaze, zadarmo banky dostávajú peniaze, jediná ich úloha je nájsť úverové linky, ako tie peniaze dostať medzi ľudí. Proste banky dnes sú a budú najrentabilnejší biznis, pretože z ničoho sa tvorí zadlženie.
To znamená, nerozumiem, čo je za tým, že už keď ste takéto darčeky tým bankám dali, tak ste nenašli ani toľko z ich strany empatie, že by vám dali nejaký politický argument, že áno, mohli by ste tu odprezentovať, že ste aspoň vrátili na pôvodnú úroveň ten, tie poplatky v bankách. Tomuto nerozumiem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2020 13:21 - 13:22 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, úplne v súlade so zákonom pred tým, ako bola schválená, schválený program schôdze Národnej rady, som dal návrh na zmenu programu 9. schôdze Národnej rady o bod, aby Národná rada Slovenskej republiky zaviazala vládu Slovenskej republiky, aby v zmysle pravidiel pre uzatváranie medzinárodných zmlúv a zmluvnú prax schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky číslo 743 z 21. októbra 2009 vyzvala prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú na opätovné zaslanie listu Rade Európy s právnymi účinkami podľa čl. 18 písm. a) Viedenského dohovoru o zmluvnom práve, že Slovenská republika dáva jasne najavo Rade Európy svoj zámer nestať sa zmluvnou stranou predmetného dohovoru.
Verím, že nie je problém to, že sa jedná o Istanbulský dohovor, prečo nedáte o tom hlasovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2020 10:08 - 10:10 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Šefčík, vidím, že máte naštudované veľmi podrobne, ako funguje Ústav pamäti národa a mňa zaujímali ale najmä také výrazné vyznania, ktorými ste v podstate ako keby hodili rukavicu do boja. Žiadna vlažnosť, urputný boj, mali by sme byť ako levy, nemali by sme byť vlažní. Je to veľmi chytľavé vedieť posudzovať minulosť, vedieť kádrovať ľudí z minulosti. To je v podstate taký, taký lacný jednoduchý marketing. Ale áno, poznávať dejiny je potrebné. Ale keď tak počúvam tú vlažnosť, byť ako levy, urputný boj a včera som vás tu počúval, ako ste sa jeden po druhom priznávali, že vy nemáte odvahu zahlasovať za zákon, ktorým bude voľná nedeľa, tak ja si myslím, že, že tieto slová o vlažnosti, o urputnom boji proste vy ste mali zrejme orientovať sami na seba teraz. Nechajme chvíľu históriu históriou dnešný deň a snažme sa previesť do tejto prítomnosti. Kde je ten urputný boj, kde ho vidíte? Odkedy tu sedíte, bolo zabitých 1 600 detí za 90 dní. Prišli ste s plastovými fľašami, s azbestom. S týmto zákonom ste neprišli, aj keď vám to denne pripomíname. Tak kde je tá vlažnosť, kde je ten urputný boj? Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:25 - 18:26 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Kuriak, viete, prečo vy ste vystúpili? Pretože vy máte výčitky svedomia, že vy veľmi dobre viete, že toto je dobrý zákon, však sme to tu počúvali desať minút, je výborný ten zákon, nezníži nezamestnanosť. Sám ste dobre povedali, že behom celého toho mesiaca nezníži ani predaj, a vy ste mali potrebu napriek tomu vystúpiť, pretože máte výčitky svedomia, že idete podraziť vlastných voličov, že idete podraziť túto agendu. Vy cítite, pretože ste charakterný človek, že z vás táto skupinka ľudí urobila proste nesvojprávneho človeka, ktorý vie, čo chce, ktorý vie, čo sa patrí, ktorý vie, čo čakajú tí ľudia vonku, a vy ste sa tu stali obyčajnou podržtaškou.
Vy to neschválite, vy za to nezahlasujete, je to brutálna hanba! Je to brutálna hanba a keď budeme hodnotiť vlastné dejiny niekedy a budeme sa vyjadrovať k tým osobnostiam v dejinách, čo mali urobiť, jak koho mali zachrániť, tak, prosím vás pekne, majte na pamäti, ako hanebne sa tu správate, že máte problém stlačiť jedno tlačítko. Nejde vám o život, nikto vás nejde zastreliť, nič, žiadne veľké veci. A ja sa vás spýtam, kde vy budete, ako hlasovať za nejakú ochranu života a neviem čo, veď vy ste padavky. Prepáčte. Dovidenia. (Zaznievanie gongu.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:40 - 17:42 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Benčík, neviem sa vzdať takého dojmu, že trošku buď ste chceli si urobiť srandu z kresťanov, že nevedia rozdiel medzi nedeľou a sobotou, a myslel som, že keď ste si to spisovali, že ste takúto zásadnú vec, že aký je medzi tým rozdiel, s niekým aspoň boli konzultovali, pretože inak by ste to nenazvali ideológiou. Rozdiel je ten, že aj v Starom aj v Novom zákone sa hovorí o siedmich dňoch. A to, že to pripadá teraz na nedeľu, to je preto, pretože nedeľa, keď si prejdete celý ten liturgický týždeň, tak vlastne na nedeľu pripadá zmŕtvychvstanie Ježiša, čo je najväčšia udalosť v rámci života Ježiša, ktorý bol Bohom na zemi. Takže nechápem ale, prečo k týmto maloobchodom neustále máte potrebu vsúvať, že to niekto ide riešiť kvôli, kvôli primárne kresťanstvu, kvôli, ako vy to nazývate, ideológii.
Ja znova a opäť hovorím, zdecimovali ste maloobchodnú sieť svojimi rozhodnutiami. Tí ľudia v obciach a mestách zatvárajú húfne obchody. To znamená, buď prídite s nejakým výrazným subvenčným programom, ako spúšťajú Nemci, ktorí dávajú 350-eurovú hotovosť, aby to minuli Nemci v maloobchodnej sieti a nie na online e-shopoch, a keď ste to tu neni schopní, tak potom navrhujeme, lebo však limity môžu byť a akceptujeme, že sú ekonomické, tak potom riešme to, ako naučiť opäť ľudí, aby míňali peniaze v maloobchode v obciach a na dedinách. V opačnom prípade, kto je proti tomu, tak jednoducho podporuje postavenie veľkopredajní na Slovensku. Proste podporujete tu oligopol, normálne oligopol, žiaden kapitalizmus, oligopol. A tu nie sú ohrozené 3-tisíc miest, ale via... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:16 - 17:18 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Drahá kolegyňa pani Cigániková, tak ja som si vypočul tieto pozitíva, negatíva. Myslím, že ste zvolili dobrý prístup, ako to porovnať.
Ja si myslím, že v tej rovnici máte jednu chybu. A tá chyba spočíva v tom, že vy ste sa na maloobchod v nedeľu pozerali predovšetkým, že sa jedná o Tesco a tieto veľké reťazce. Ak by ste išli v nedeľu do obcí a do malých miest na nákup do akéhokoľvek obchodu, tak zrejme by ste zistili, že tie obchody v nedeľu sú už dnes zatvorené. Tým, že sú zatvorené, to je preto, pretože od pondelka do soboty v tých obciach a mestách v centrách je oveľa vyššia frekvencia návštevníkov. To znamená, že ľudia, ktorí v nedeľu idú na nákup, z drvivej väčšiny idú do veľkých obchodných reťazcov, kde minú peniaze. Keďže dnes kvôli koronakríze je slovenský maloobchod v obciach a mestách úplne, ale úplne na kolenách, keďže ich marža sa pohybuje na úrovni piatich percent, ak tam nedôjde k žiadnej výraznej ekonomickej vzpruhe, tak tam skrachuje oveľa viac ako 4-tisíc otázne ohrozených pracovných miest u tých veľkých obchodníkov. A problém je ten, že peniaze, ktoré minú ľudia v nedeľu, povedzme 10 mil. euro povedzme minú v nedeľu v Tescu, je štatistika, že tých 10 mil. euro v oveľa väčšej pravdepodobnosti, keby to museli minúť v sobotu, tak by to minuli v tých malých obciach a mestách.
Úplne vypustíme o tom, že nedeľa je nejaký, nejaký morálny teraz atribút, že musíte ho nejak inak tráviť. Ja som to tu ani veľmi nezaregistrovával, že vám tu niekto teraz akože argumentuje, že treba ho tráviť nábožensky. Ja sa na to pozerám čisto z ekonomického hľadiska. To znamená, buď...
Nemám už čas. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:03 - 17:05 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Zákon o tzv. zákaze nedeľného predaja by sme skôr mali nazvať, že je zákonom, ako podporiť maloobchodný predaj v mestách a obciach od pondelka do soboty. Pretože iba bohaté a veľké obchodné reťazce si môžu dovoliť byť v nedeľu otvorené, to znamená, že ich pozícia vďaka tomu sa len posilňuje a sú čoraz silnejšie, ekonomicky silnejšie na úkor tých, ktorých aj opatrenia vlády dostali na kolená počas koronakrízy. To je prvý bod.
Druhý bod, si myslím, že netreba byť vôbec prekvapený, že viacerí poslanci vládnej koalície majú väčší, by som povedal, rešpekt pred koaličnou zmluvou ako pred nejakými záväzkami voči voličom. Koniec koncov aj pri tomto bode sú tu poslanci, ktorí si natáčali videá ešte nedávno, aká je posvätná nedeľa. Teraz nám tu vysvetľujú, že vlastne nie je dôvod za toto hlasovať. Takže pokiaľ si toto viete obhájiť pred vlastnými voličmi, je to, je to na vás, ale je veľmi smutný pohľad sa postaviť a povedať, že s niečím absolútne súhlasíte, že to má aj väčšinovú podporu, ale jednoducho za to hlasovať nemôžete. To, je to naozaj prekvapujúce, ale v každom prípade si myslím, že tak ako to pán Gyimesi povedal úplne otvorene, to treba s absolútnou úctou akceptovať. Jednoducho tá situácia nie je ľahká, možno len vytvorí nejaké také vzájomné podozrievanie medzi vami, ak sa podporí nejaký, nejaký dobrý zákon opozície. Ale za nás tiež môžem povedať, každý jeden dobrý zákon koalície my podporovať budeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 11:42 - 11:43 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážená pani Cigániková, ukázali ste, že máte vlastnú integritu, a úplne žasnem, že, že kde sa nachádzame, pretože pani prezidentka doobeda tu povie, že aby koalícia nevhadzovala do zákonov veci, ktoré tam nepatria. A toto, čo tu je, a pán minister v prospech farmafiriem predložil tento bod, je podľa mňa nehoráznosť. Vo všetkom máte pravdu, jak ste to povedali, tak ten trh funguje. Už aj tieto argumenty, ktoré vás chceli vyhovárať, tak je vidieť, že to je tak pripravené, aby, aby ste boli v takej nemilosti.
Ja sa chcem spýtať, ale už pri programovom vyhlásení vás oklamali, kde - keď som to tak pochopil - na niečom ste sa dohodli, potom ráno ste zistili, že ohľadom zdravotných poisťovní je tam úplne iná textácia. Chcem sa spýtať, že vlastne ako vy fungujete. Pretože keď ste predsedkyňa zdravotníckeho výboru a naozaj sa tu postavíte a pána ministra sa spýtate, že cez ktorého jeho pracovníka tie farmafirmy, ktoré majú väčší rozpočet, ako sú štáty, si tento lobingový zákon presadili, že či plánujete toto riešiť aj na koaličnej rade alebo, pretože tieto dopady sú dosť veľké.
Myslím si, že ak si niekto pozrie vaše vystúpenie, tak veľkú dôveru nebude mať v tom, že akým spôsobom vznikajú tieto zákony. A myslím si, že pre takú, proste pre dobrý pocit aj pacienta by bolo dobré vysvetliť, že vlastne kde takéto zákony vznikajú, keď vy sama zrejme sa na nich nezúčastňujete.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 10:59 - 11:00 hod.

Tomáš Taraba
Pán poslanec, ďakujem za pripomienku. Ja vôbec nespochybňujem potrebu a prínos toho, čo ideme schváliť, ja len sa zamýšľam nad tým, že ak si túto argumentáciu vypočuje všetok ostatný segment biznisu, tak povie, veď dobre, ale prečo na nás nepoužívate tú istú logiku? To je celé.
A pán minister mi povedal, že sa k tomu vyjadrí teda v záverečnej správe, takže, á, v rozprave, tak ďakujem pekne.
Skryt prepis