Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2020 o 16:21 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2021 14:02 - 14:03 hod.

Tomáš Taraba
Ďakujem za slovo. Ja by som sa chcel spýtať, pána Kremského, že čo považuje za taký primárny teraz dôvod, že treba toto riešiť, elektromobily v mestách. Že či je to ekologická stránka, či to je ekonomická alebo, že či sa reálne ľudia sťažujú na to, že nám, že pociťujú tie, tie exhaláty vo väčšej miere, proste, že čo je ten spúšťač toho, že, že toto je teraz téma číslo jedna z pohľadu koalície. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.1.2021 13:19 - 13:19 hod.

Tomáš Taraba
Vážený pán predseda k tomu môjmu návrhu. Žiaľ mi nie sme členmi grémia. Takže ja to neviem predkladať na grémium, preto ak teda je potrebné ak takéto veci aby v grémiu bolo tak vám to dávam do pozornosti že by ste ho zvolili. Ďakujem.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.1.2021 13:10 - 13:11 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, ďakujem za slovo a chcem vás požiadať, keďže počas vianočných sviatkov sme pred kamerami počuli pána premiéra povedať, že na Slovensku zomrelo zbytočne 4 300 ľudí vinou vlády, tým že si neplnila svoje povinnosti a títo ľudia zomreli zbytočne, to znamená, že mohli byť za chránení keby si tieto povinnosti plnila tak vás chcem veľmi úctivo požiadať, ak ma budete počúvať, by som vás chcel úctivo požiadať, že by sme si tak ako v prípade pána Chovanca uctili tieto obete týchto 4300 otcov a matiek, minutou ticha. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.1.2021 15:51 - 15:52 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážená pani Cigániková, ako koaličná poslankyňa ste sa pýtali celej Národnej rady, že prečo 24 hodín pred tým, ako začala táto Národná rada, ste nedostali podklady. Viete, vy aj napriek tomu, že ste liberálna politička, ja si na vás cením to, že patríte medzi tú malú skupinku, ktorá tie zákony aj číta. Takže v tejto veci musíte mať pochopenie, že niektorým poslancom tu vôbec nevadí, že to dostali o 14.14 hod., pretože oni by to nečítali, ani keby to mali týždeň vopred. Ale to, čo je, že naozaj tu sú neni dnes poslanci, ktorí tiež nestihli prísť z Kežmarku, zo Starej Bystrice, lebo sa dozvedeli o 14.14 hod. z médií, že o 15.00 hod. je zvolaná Národná rada.
To, že vládnete len v núdzovom stave, to je jedna vec, to, že prijímate zákony len v skrátenom legislatívnom konaní, to, čo vám vytkla aj prezidentka, to je druhá vec, ale divím sa vám, že ste sa nepoučili z vlastných chýb, pretože tie zákony, ktoré ste šili horúcou ihlou, tak Generálna prokuratúra tiež viaceré rozhodnutia dala, že boli vydávané následne všeobecné právne predpisy vecne nepríslušným orgánom. Táto demokracia, ako ju vy vnímate, už hlbšie klesnúť nevie, a keď koaličná poslankyňa nerozumie, že prečo sme sa sem stretli, prečo sme sa tu museli zísť behom 45 minút, tak takto sa nezvoláva ani bratislavské mestské zastupiteľstvo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 10.12.2020 14:07 - 14:08 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, aj že ste merali cestu do parlamentu. Takže ak to správne chápem, laicky povedané, ten, kto sa dá zaočkovať, má väčšiu pravdepodobnosť, že nezíska koronavírus, ale nie je zatiaľ garantované, že nebude šíriteľom koronovírusu, hej, tak to chápem. A v tejto súvislosti sa chcem spýtať, že či môžete vylúčiť, že očkovanie zdravotníckeho personálu bude na Slovensku tiež dobrovoľné, že by ste to povedali, lebo veľa, veľa pracovníkov v zdravotníckom sektore sa nás to pýta, zrejme aj vás. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2020 11:10 - 11:12 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pán Eštok, ďakujeme za vypracovanie tohto návrhu zmeny, ktorý sme podporili aj my, to je proste, aby pri vyhlásení núdzového stavu parlament mal právo sa vyjadriť predtým a nie potom, aby tak ako pri úplne bežných zákonoch sa vyžadoval súhlas aj pani prezidentky a vzhľadom na to, že nejde o bežnú vec, aj keď pri tejto vláde už sa to stalo normou, ale nejde o normu, ide o výnimočnú vec, aby bola potrebná nie jednoduchá, ale ústavná väčšina na prijatie núdzového stavu. Takže toto sú všetko pozmeňujúce návrhy.
Rovnako je potrebné vyzvať opäť predkladateľov, aby vložili do tohto zákona možnosť, tak ako to je v Rakúsku, že počas núdzového stavu nie je odobraté právo ľuďom obhajovať, demonštrovať za svoje práva a slobody, za svoje občianske slobody, no a už keď sme tu, pretože stále tieto, tieto zákony, ktoré už osem mesiacov tu počúvame, v podstate majú iba za cieľ stále eliminovať ľudí, stále iba dávať nové a nové obmedzenia a ja by som chcel využiť prítomnosť pána podpredsedu vlády a spýtať sa, že či plánuje vláda aj prísť s nejakou legislatívou, ktorá bude riešiť aj pochybenia štátu, pretože nedávno sme zaznamenali veľký únik napríklad dát. Rozprávalo sa o 350-tisíc únikoch dát z NCZI a tieto zdravotnícke informácie, ktoré unikli, ak sa stanú v akejkoľvek korporátnej spoločnosti a napríklad na západe to sú miliardové, miliardové odškodnenia. To znamená, ako chcete riešiť to, ak napríklad bude vyhlásený núdzový stav a následne to Národná rada neschváli, tak ako to máte navrhnuté, kto bude odškodňovať tých ľudí, aký tu bude odškodňovací mechanizmus pri všetkých týchto pochybeniach, pretože len bol povýšený ten pán, ktorý... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2020 17:13 - 17:13 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Pán Dostál, mám také 3 v podstate poznámky k vášmu príspevku.
Prvé, keď ste prijímali zákon o bezpečnosti detských ihrísk, tak ten zákon áno, musí podpísať aj pani prezidentka, preto nerozumiem prečo vás tak udivuje, že my chceme, aby núdzový stav, ktorý sa na rozdiel od bezpečnosti detských ihrísk týka každého jedného občana Slovenska, mala tiež podpísať prezidentka. Podľa mňa to je úplne niečo normálne.
2. Hovoríte, že nemáte záľubu vedome robiť zle. Choďte to povedať tým deťom, ktoré už sú 3 mesiace myslím doma mimo vyučovacieho procesu, lebo pán Sulík sa neospravedlnil premiérovi. Nevieme za čo, ale neospravedlnil sa, preto sú doma, sú potrestaní, to nie je naša veta, to je veta kolegyne Cigánikovej a pani prezidentky, ktorá na to poukázala. Ona ako osoba, ktorá má prístup k utajovaným skutočnostiam medzi ústavnými činiteľmi asi nerozpráva niečo, čo si prečítala na Facebooku od pani Cigánikovej.
3. Pýtate sa teda, že čo je zle na tom, že ste zmenili Ústavu v núdzovom stave ako jediná vláda, to ja som povedal, že ja to len konštatujem, že to sa robiť nemá, aj Benátska komisia, ktorou ste sa tu vy oháňali roky rokúce, toto konštatuje, no zrejme sa to nemá i preto, lebo v núdzovom stave je veľmi výrazne znížená všeobecná spoločenská diskusia o zmenách a núdzový stav, či chcete alebo nie, tak vytvára tlak na ľudí, vytvára pocit nejakého strachu, obavy, v strachu sa ľudia úplne inak rozhodujú ako v normálnom prostredí, to znamená asi aj toto je jeden z tých dôvodov a faktom je, že už absolútne nie je známy prípad, že by niekto menil Ústavy v skrátených legislatívnych konaniach, čím idete priamo proti prezidentke, ktorá vás žiadala, aby ste to nerobili ani pri normálnych zákonoch pokiaľ to nie je potrebné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2020 16:42 - 16:43 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Kolega Podmanický, ja si myslím, že trošku vychádzaš zo zlého predpokladu, pretože si povedal, že áno, táto koalícia by mala oveľa menej využívať inštitút skráteného legislatívneho konania. To znamená, ráno sem niečo hodia a poobede je to schválené. Ja verím, že keď vládol SMER a bývalá vláda, tak to bolo oveľa ťažšie takto robiť, pretože vtedy opozícia, ktorá je terajšou koalíciou tu mala oveľa viac osobností, ktoré boli schopné napádať zákony, ktoré vtedajšia vláda dávala. Ale už za týchto osem, deväť mesiacov vidíme, že tu nie je žiadna požiadavka zo strany poslancov terajšej koalície byť súčasný tohoto procesu. Proste oni sem prídu, ukážu im palec, väčšinou Vašečka im ukáže hore, dole, rovno, a tak sa hlasuje.
To znamená, ja si myslím, že z ich vnútorných radov vôbec takáto požiadavka nie je, ani potreba, necítia to, oni to dostanú nadiktované čo majú ako odhlásiť a idú ako, ako proste stádo. To je proste už teraz je očividné, a práve preto sa tu prijímajú zákony, ktoré na Ústavnom súde im boli zastavené, no a následne teda došli s nápadom, že zrušia Ústavnému súdu právo vykladať ústavné zákony a budú tieto hlúposti prijímať v podobe ústavných zákonov. Proste to je celý posun.
No a po druhé, áno, Slovensko je jediná krajina, ktorá v čase núdzového stavu si dovolila zmeniť ústavu. To nielen, že neodporúča Benátska komisia, ale nedávno dala stanovisko aj sestra pána premiéra Matoviča, že toto urobilo len nacistické Nemecko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2020 16:21 - 16:23 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Gyimesi, mám pár poznámok k vášmu vystúpeniu. Nazvali ste hašteriť sa o hlúpostiach. No riešiť ústavnosť vašich zákonov určite nie je hlúposť. To je po prvé. Po druhé. Nazvali ste, že sú civilizovanejšie krajiny ako Slovensko. Neviem za čo vy máte Slovensko. Podľa mňa je Slovensko úplne civilizovaná krajina. Po tretie. Povedali ste, že všetkým politikom na západe zlomil boj s koronavírusom popularitu. No neviem ako sledujete zahraničie, ale môžem vám povedať, existuje prezidentka Nového Zélandu, ktorá išla niekoľko násobne vyššie so svojou popularitou. Takže úplne toto neplatí. No a po tretie. Povedali ste, že neboli ste pripravení bojovať s pandémiou. To je vidieť, že vy ste neboli pripravení na vládnutie. Neviem na aké všetky čiastkové problémy ste mali byť pripravení, pretože bojovať, niekto povie nebol som pripravený bojovať, teraz čo. Minister obrany povie, nebol pripravený bojovať v mierových misiách, nebol ako minister zdravotníctva pripravený obhajovať zdravie ľudí? Viete, čo je pandémia? Pandémia, nie je to pandémia onkoochorení? Nie je tu pandémia kardiovaskulárnych ochorení? Kým vy tu lámete, ako to vy nazývate, lámete tejto korone krk, tak zatiaľ tu zomrelo 24-tis., to je údaj z minulého týždňa, na onkologické a kardiovaskulárne ochorenia. Ani na to neboli ste pripravení? Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.12.2020 15:50 - 16:01 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Dámy a páni, keď tu bola naposledy pani prezidentka, teda so svojim myslím prvým prejavom o stave republiky a bolo to ešte v čase, keď ste mali také medové týždne, že vy ste boli najlepšia vláda a malo to byť najlepšia vláda v celých dejinách Slovenskej republiky, no tak ona jedinú vec, ktorú vtedy za to krátke vaše obdobie vám vytkla, že príliš veľa vládnete cez prijímanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. A vtedy vás vyzvala, že demokracia predpokladá, aby ľudia mali čas sa so zákonmi oboznámiť, aby s tým mali čas aj, aj opozícia, aby mali čas sa zákonom venovať aj stavovské organizácie a tak ďalej. Odvtedy ste sa zlepšili, už prijímate v skrátenom legislatívnom konaní nielen takmer každý jeden zákon, ktorý do Národnej rady ide, ale prijímate dokonca už ústavné zákony a to proste nevídaným tempom, že v piatok sa rozídeme a vy ešte cez víkend vás napadne ďalší zákon a prinesiete to tu na poslednú chvíľu. No a v podstate tá, tá história za to krátke obdobie u vás je proste dosť jasná.
Prvý zákon, s ktorým ste prišli, bol špicľovací zákon, malo to byť kvôli nejakej parádnej aplikácii elektronickej v oblasti zdravotníctva. Rozprávali ste nám tu o Singapure, že v Singapure ju používajú, je to jedna z najlepších aplikácii, ktorá túto veľkú vojnu s koronavírusom výrazne pomôže vyhrať, no nikto tú aplikáciu nepoužíva, nikto ju nepozná, zrejme ste ju ani nedali dokopy, ale na druhej strane ten špicľovací zákon ste prijali. No a tam nastal problém, pretože tieto zákony vám začali končiť na Ústavnom súde no a Ústavný súd vám časti zákonov začal blokovať.
Potom ste v druhej fáze si uvedomili, že vládnete v rozpore so zákonmi, pretože Generálna prokuratúra povedala, že síce vecne tie zákony sú v poriadku, len má to takú maličkú chybu a tá chyba je, že to vydáva vecne nepríslušný orgán, takže potom Generálna prokuratúra vás uvedomila, že zrejme vládnete protivládne, tak ste potom posilnili právomoci nového centra moci, pána Mikasa, opäť sme to dnes tu počuli, že nie vláda, ale Mikas ide tu dať lockdown, pretože jedna poslankyňa koaličná aj tuná na chodbe povedala, že vláda sa bojí, koaliční poslanci sa bojíte, aby tá nenávisť voči vám nenarástla, tak jednoducho ste na to dali pána pre všetko, ktorého dneska máte na Úrade pre verejné zdravotníctvo.
No a ale aj napriek tomu ste museli siahnuť na ústavu, siahli ste na ňu spôsobom, kedy ste vlastne priznali, že Ústavný súd doteraz mal právo vykladať ústavu, lebo ak chcete zobrať Ústavnému súdu toto právo, no tak musí tým právom disponovať, ak mu to chcete zobrať a práve preto môžem potvrdiť, že v rámci opozície podáme podnet na Ústavný súd, aby do 01. 01., kedy má tento zákon už vstúpiť do platnosti, ak túto právomoc má, aby sa mohol vyjadriť k tomu zákonu ústavnému, ktorý ste dnes prijali a vyhlásil ho za protiústavný. To znamená, to je proste reálna možnosť a toto urobiť urobíme.
Druhá vec, ktorá ale zostáva, že práve a to som myslel, že prídete s tým trošku neskôr, súbežne prijímate nový zákon o vyhlásení de facto núdzového stavu. Človeka by ani nenapadlo, že keď ste prišli k moci, že hlavná, hlavné gro, hlavný počet vašich zákonov vlastne bude súvisieť s vecami, ktoré, ktoré siahajú ľuďom na občianske práva a slobody, pretože vy už neriešite nič iné len koronu a, a túto oblasť, to znamená, ak sa pýtame na poľnohospodárstvo, tak dostávame odpovede, že premiér by potreboval tri dni sa tomu venovať, aby do toho prenikol a on tie tri na to nemá, lebo rieši len koronu. Keď ideme do zdravotníctva, tak v podstate áno, tam ste si urobili otrokov z celého zdravotníckeho personálu, tí ľudia jednoducho sú na kraji, na kraji svojich fyzických síl a jednoducho vy teraz poviete, aby nekolabovali nemocnice, tak zabezpečíte to, že vlastne skolabujú tí ľudia, pretože to je jediné, čo týmto zákonom chcete dosiahnuť. Tak proste budú robiť nie tri dni vkuse, ale už budú asi podľa vašich predstáv robiť päť, šesť, sedem dní, veď musí to na niekoho padnúť, no tak ste si vybrali sestričky a lekárov. No ale napriek tomu, ak nechcete zneužívať tento núdzový stav a nechcete dovládnuť cez núdzový stav ako jediná ...
===== si podľa vašich 5, 6, 7 dní vec musí to na niekoho padnúť, no tak ste si vybrali sestričky a lekárov, no ale napriek tomu, ak nechcete zneužívať tento núdzový stav a nechcete dovládnuť cez núdzový stav ako jediná možnosť ako ľudí držať doma, kedy v podstate ste tam našli nový inštitút nejakého domáceho väzenia pre zdravých ľudí, keď je vám teda málo to, čo ste prijali a dali ste to do právomoci Mikasovi, že on môže preventívne odnášať na neviem aké miesta jak je to v tom zákone ľudí, ktorí sú potenciálne chorí, tak pokiaľ ste živý tak každý človek je potenciálne chorý len mŕtvoly nie sú potenciálne chorý, takže ak toto nechcete robiť, tak potom áno, opozícia tu dala návrh, ktorý sme podpísali aj my ku ktorému som sa podpísal aj ja, pán Eštok to tu prečítal, to znamená aby núdzový stav vyhlasovala, vyhlasoval parlament vopred, aby sa tu vyhlasovalo 90 hlasmi, aby to vyhlasoval, bo vyhlásené aj s kontrasignáciou prezidenta no a potom si myslím, že buďme grandiózny voči ľuďom tak ako sú v Rakúsku a dajme právo, že zhromažďovať sa môžu ľudia aj počas núdzového stavu v prípade, že ide o ochrany občianskych práv a slobôd. Tak či tak, tak či tak tých ľuďom to nezabránite, jednoducho videli ste prieskum, kde 54 % ľudí, povedalo, že sa chce zúčastniť referenda o predčasných voľbách, čo je horibilná suma pre vás, pretože na Slovensku sa okolo 65 % ľudí pravidelne zúčastňuje volieb, to znamená ten zbytok nechodí k voľbám to je jedno, to je jedno o čom sa hlasuje, či sa hlasuje o Mečiarovi, Ficovi komkoľvek, no a keď je to 54 % to znamená je to vyše 80 % ľudí, ktorí sa reálne aktívne politicky správajú počas volieb. Takže aj preto pani prezidentka z môjho logického úsudku sa ozvala, pretože doteraz tiež tu toleruje veci, ktoré sú netolerovateľné, že vy si tu zavoláte armádu z Maďarska a z Rakúska pri testovaní, lebo na poslednú chvíľu zistíte, že do tých skafandrov nemáte koho obliecť, tak len tak si rozhodnete, však prečo, však máte ústavnú väčšinu, čo tam po nejakej veliteľke ozbrojených síl, ktorá sa z médií dozvedá, no a neozýva sa, nevadilo jej to, len keď videla ten prieskum trošku precitla aj ona, no a tá výzvam ktorá tu bola, kolega Podmanický koniec koncov tu dal aj procedurálny návrh aby teda sme zadosťučinili jej očakávaniam, že pán premiér bude delegovať manažovanie tejto krízy na niekoho iného. Dnes myslím aj pán Sulík povedal, žeby to bol dobrý nápad, preto nerozumiem, prečo v parlamente to nebolo potvrdené. Aj teda hlasmi SaS ale to už tak býva, že na facebookoch a na verejnosti hovoríte jedno a potom tuná hlasujte presne v tom súlade, ako pán premiér Matovič vás o to požiada. To znamená, realita je taká aká je, treba to vnímať, vy do vládnete len prostredníctvom núdzového stavu, možno medzi tým nám dáte nejakých 5-10 dní si vydýchnuť a nakúpiť nejak viac s celou rodinou ale už inak to zrejme veľmi nebude a práve preto referendum bude jediné riešenie pre ľudí, aby sa mohli vyjadriť k tomuže či toto odoberanie ľudských práv a slobôd, ktoré tu realizujete na dennej báze v skrátených konaniach, že či toto je to čo ste vy sľúbili, pretože ja som nikde nezaregistroval že tento štýl vládnutia bola vaša predstava a myslím si, že treba to aj tak brať, že dobre s každým jedným takýmto zákonom len zvyšujte pravdepodobnosť účasti na tom referende a skracujete dobu na zozbieranie tých tých petičných hárkov. A poslednú vec, čo by som rád povedal, lebo veľmi často tu pán Šefčík z OĽANO nás kádruje o tom, že sa nás pýta, že či sme nepočuli, že slovenskí biskupi povedali, že vakcinácia je dobrá, že máme nosiť rúška a podobne a pýta sa kto tu je tu aký kresťan že toto na toto človek nereflektuje, tak len aby kto tu sa pýta aby vedel teda odpoveď, tak každý kto bol pokrstení tak súčasťou toho, že je niekto veriaci je to, že či verí v to, čo je v katechizme a v katechizme žiadne rúška a podobne spojené nie sú, to znamená s takýmito názormi súhlasiť môžete, súhlasiť nemusíte, kto to cíti za svoju potrebu nech sa páči, je to absolútne pozvaný, nech sa dá očkovať, jedenkrát, päťkrát, desaťkrát nikomu v tom netreba brániť. Na druhej strane toto absolútne nie je otázka viery, toto nie je otázka žiadnej viery a každý tu má slobodu so svojim zdravým robiť absolútne čokoľvek kto cíti, svoju, svoju chrániť svoje zdravie svojim očkovaním, všetkých k tomu len povzbudzujme, nech to urobí ale nenúťte do toho ľudí, ktorí sa dobrovoľne očkovať nedajú a tieto výmysly ktoré si robíte, že všetko je dobrovoľné ale keď sito pozrieme potom na drobné tak zistíme, že v podstate aj sami to potom uznáte, že sú to nútené akcie, tak práve preto otázka vakcinácie bude musieť byť jedná s otázok kľúčových otázok tohto referenda, pretože tejto vláde a týmto sľubom, ktoré tu robíte sa nedá veriť nič, jednoducho vy ráno poviete jedno, na obed schvaľujete niečo druhé, nikto o tom nič nevie, takže, takže berieme tieto veci ako realitu ako fakt, rozhodli ste sa ísť touto cestou, bude to hlavný štýl vášho vládnutia aj na ostatné obdobie a na druhej strane je dobré, aby si toto všetci ľudia uvedomili a budú mať právo sa vyjadriť k tomu do akej miery chcú aby ich občianske práva, slobody takýmto štýlom boli pošliapané. Ďakujem pekne.
Skryt prepis