Ďakujem pekne.
Dámy a páni, predkladám návrh zákona, ktorý má odstrániť základný nedostatok systému, ako bol nastavený, systém zálohovania plastových fliaš takto pred rokom, kedy som hlboko presvedčený, že poslanecká snemovňa bola Budajom absolútne, absolútne zavedená o tom, ako tento systém bude fungovať a má fungovať. Som hlboko presvedčený o tom, že práve preto Budaj dal tento systém do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, aby si nikto nevedel uvedomiť, čo za dopady tento systém zálohovania plastových fliaš bude mať a ako to celé funguje.
Ak súhlasíte, ja vystúpim v tomto úvodnom slove hneď ako keby aj v rozprave, aby som potom sa nemusel opakovať. Môj návrh zákona hovorí, že aby vlastníkom systému zálohovania platových fliaš sa stala Slovenská republika prostredníctvom ministerstva životného prostredia. Takže správcom od 1. 7. by v tejto recyklačnej spoločnosti bolo ministerstvo životného prostredia. Neviem, čo je zlé na tom, že by štát mal spravovať systém, ktorý generuje dnes nemalé zisky. Odhaduje sa, že tento rok tie zisky budú na úrovni 40 - 45 mil. eur z tohoto systému zálohovania plastových fliaš. Ale to, čo je absolútny vrchol, že dnes funguje systém zálohovania plastových fliaš tak, že vlastníkom sú štyri súkromné asociácie. Jedna asociácia je, de facto jej členmi sú veľké obchodné reťazce. Druhá asociácie - najväčší výrobcovia alkoholických a nealkoholických nápojov. A aby ste, vážení poslanci, vedeli, ako tento podvodný systém funguje a pod čo sa Budaj podpísal a čo nám sem do parlamentu doniesol, tak tá zálohová spoločnosť, tá recyklačná spoločnosť má právo vydávať tie "Z". A keď nedostanete "Z", vy nemôžete na Slovensku predávať de facto žiadne alkoholické, ani nealkoholické nápoje, ktoré by išli do obchodných reťazcov. Je to, je to nelegálne. Takže táto tzv. recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že oni, oni zálohujú plastové fľaše, oni v skutočnosti rozhodujú o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje. Pretože Budaj tým, že nám to sem podhodil, tak Budaj dal monopol tejto spoločnosti, ktorú vlastnia štyri súkromné asociácie.
A môžem vám povedať prípady malých a stredných podnikateľov slovenských, ktorí v tomto sektore boli 10 - 15 rokov činní a ktorých zlikvidovali. A zlikvidovali ich tak, že sa nevedeli dostať alebo majú vážne finančné problémy, pretože ak nedostanete týždeň, mesiac, dva mesiace, tri mesiace to "Z", tak jednoducho vám zničia váš predaj. Takto to tu funguje. A ja sa pýtam, z akého dôvodu teda ten falošný demokrat Budaj si dovolil nastaviť systém tak, že mohli ste počuť tento rok, poviem vám príklad, ak si Poliak kúpi plastovú fľašu na pumpe pri Žiline, lebo prechádza do Rakúska, do Talianska a tú plastovú fľašu vyhodí v Rakúsku, už nikdy v živote tú plastovú fľašu ten systém nemusí vrátiť. Tie peniaze, tých 15 centov nemusí ten systém nikomu nikdy vrátiť. Takže je úplne jasné, že vždy sa viac fliaš predá, ako sa vráti, vždy. A tento rok tam zostanú desiatky miliónov eur na účte tej firmy.
Keď som sa pýtal tu niektorých zástupcov koalície, že nech donesú teda nejaké údaje, tak došli na to, že oni tam nevedia poslať NKÚ. Lebo Budaj to tak nastavil, že tá firma nespadá pod kontrolu NKÚ. Takže každý je odkázaný iba na to, že čo táto firma poskytne ako, ako nejaké výsledky.
Druhá vec, ktorá je dosť podstatná, že celý ten systém je postavený tak, aby zvýhodňoval iba veľkých výrobcov. Aby vám bolo jasné, každý jeden subjekt, ktorý nafľaškuje nejaký nápoj, nieže ho predá, ho nafľaškuje a dá do obchodnej siete, musí zaplatiť 15 centov. Takže všetky malé a stredné firmy, ktoré nie sú tak kapitálovo silné, boli enormným spôsobom zaťažené, pretože dotujú ten systém 15 centami.
Ešte raz. Máte prázdnu fľašku, ktorú niekde vo svojej výrobe nafľaškujete, naplníte ju obsahom, dodáte ju do nejakého obchodného reťazca, dáte ju, inak povedané, na trh a ten výrobca musí zaplatiť 15 centov bez toho, že by jednu jedinú fľašku predal. A takto ten systém finančne zaťažil slovenských výrobcov, ktorí, ktorí nemajú to šťastie, že by za nimi stáli nejaké veľké kapitálové spoločnosti. A tieto firmy malé slovenské, ktoré sa tým živili 10 - 15 rokov sa zrazu dostali do vážnych finančných problémov a prosia vyslovene, že či tá spoločnosť, ktorú vy ste nazvali recyklačná teda, že má úlohu recyklovať, tak táto spoločnosť v skutočnosti má za úlohu rozdávať "Z". Sprístupňovať, komu dovolím a komu nedovolím niečo na Slovensku predávať. A spravili ste z nich rukojemníkov. Rukojemníkov, pretože si pozrite, kde sa tie fľaše vracajú. Vracajú sa len vo veľkých obchodných reťazcoch. Tým pádom ste opäť znevýhodnili malú slovenskú sieť, pretože ak niekto raz ide vrátiť tie fľaše iba do veľkých sietí, no tak čo tam urobí? Nuž logicky tam aj minie. Takže celý tento systém je postavený tak, aby zlikvidoval slovenských výrobcov, aby na tom profitoval kadekto iný, len nie štát. Tých 15 centov, keď si zoberiete, aké, oni tvrdia, že miliardu, miliardu plechoviek, miliardu, miliardu plastových fliaš ročne umiestnia na trh, tak si to vynásobte krát 0,15, ak budeme teda veriť ich údajom, tam je viacero otázok. A tieto peniaze, keby to bola štátna inštitúcia, končia niekde na účte pokladničnej správy. Takto zrejme končia na účte nejakej, ktorej niekde otvoria v nejakej komerčnej banke. Idú tam úroky. A takto to celé dotuje.
Potom to viete, ako funguje, aby ste mali predstavu, čo ste spravili. Tak tieto firmy slovenské alebo kto chce na Slovensku predávať, tak musí normálne robiť výkazy. Oni musia robiť výkazy, ako keby ste exportovali DPH, výkazy DPH na nejakú súkromnú firmu, ktorej budú musieť slovenské podnikateľské subjekty poskytovať všetky údaje. Koľko predajú, koľko nepredali.
No a tretia vec, ktorá je, že ktorá je úplne že zvrátená. Tak zo zákona vznikla táto recyklačná spoločnosť a štát vo vedení tej firmy nemá nikoho. Majú tam v dozornej rade niekoho a vo vedení tej firmy neni nikto, ktorý by reprezentoval štát. A 50 % príjmov, 50 % príjmov tej firmy môže ísť na tzv. správu a obhospodarovanie toho systému. Päťdesiat percent si tam oni potom rozhodnú. Takže z tých, ja neviem, 70 %, čo sa vráti, tých recyklovaných fliaš a plechoviek a podobne, ale 100 bolo vyexpedovaných, takže tých 40, 45 mil., oni si o päťdesiatich percentách povedia, že to ide na správu systému. Takže preto asi vidíme tie reklamy, že recyklujte. Však teraz som videl niekde tuto bilboard, jak som išiel. Ministerstvo vnútra nám odkazovalo, že sme tu pre vás na bilboarde, ministerstvo vnútra odkazuje, hej? Ako keby štát tu mal byť pre niekoho iného. To neni nič iné, len vyťahovanie peňazí.
Takže toto sú otázky, že prečo ten systém ste nastavili takýmto spôsobom. A ak ste to urobili zámerne, tak určite sa postavíte proti tomu, aby tu došlo k zmene. Nikto nemá najmenší problém s tým, aby sa na Slovensku recykloval odpad, aby čo najmenej plastových fliaš sa potulovalo po ulici, po potokoch a podobne. Ale aj tu vzniká tá otázka, že, že koho majetkom je teraz vlastne ten odovzdaný plastový obal? Opäť tej spoločnosti, ktorá to speňaží, opäť z toho majú príjem, opäť z toho štát nemá absolútne nič.
Takže ja by som to ešte raz teda zhrnul. To, čo ste zaviedli týmto, tzv. recykláciou plastových obalov, tak ste v skutočnosti urobili, že ste dali monopol firme, ktorá určuje, kto na Slovensku bude a nebude predávať. Totálny monopol. Vy, ktorí ste si tu napríklad urobili kariéru na tom, jak vykrikujete, že áno, že vznikla na Slovensku zdravotná poisťovňa Dôvera a štát prikázal poistencom sa prip... vlastne poistiť a vlastne oni z toho majú perpetuum mobile, že na jednej strane zo zákona sa im generujú nejakí poistenci a následne oni si z toho nechávajú nejaký zisk, tak vy ste ešte o obludnejší rozmer na vytvorili pri tomto systéme, pretože zo zákona ste prikázali ľuďom, aby recyklovali, zo zákona ste prikázali slovenským výrobcom, aby odvádzali tie peniaze súkromnej spoločnosti de facto, nad ktorou štát nemá žiadnu kontrolu a ktorá má právo určovať, kto na Slovensku bude mať to "Z" do tých automatov. Pretože keď raz oni nedajú niekomu "Z", lebo sa im niekto zneľúbi. Počúvame, aké kadejaké údaje od nich pýtajú, len na to, aby mohli teda predávať, ktoré hraničia s tým, že pomaly majú, majú ukázať svoje, svoje know-how, ak vidia, že niečo sa predáva, tak sa takto ľahko dostanú k tomu, aké je tam zloženie tých nápojov. Toto je absolútny škandál, čo sa tu nastavil. A tak, ako to viacerí aj tu poslanci mimo kamier povedali, toto je jeden z najväčších podvodov, ktoré na pôde tohto parlamentu vznikol. Takže myslím si, že vy, ktorí ste boli takí uveličení od Budaja, tak vidíte, že dneska je to fejkový demokrat. Takže tak, jak fejkový demokrat, jak je fejkový bojovník proti komunizmu, tak je presne takýto fejkový bojovník proti, proti znečisťovaniu. Pretože toto, nemá so znečisťovaním nič. Toto je systematický podvod nastavený proti slovenským výrobcom a verím, že to týmto zákonom upravíme.
Ďakujem.