Ďakujem pekne za slovo.
Dámy a páni, máme tu návrh zákona, ktorý absolútne sa netýka žiadnej širokej verejnosti. Slováci, samozrejme, že chcú, aby mali vysoké mzdy. Chceme to, myslím, že všetci, chceme, aby slovenské fabriky a podniky platili nízke dane, pokiaľ tu sú dobrí zamestnávateľmi, pokiaľ tu vytvárajú pracovné miesta, a to sú úplne normálne aktivity, ktoré by mali byť. Namiesto toho tuná kolegovia z SaS idú riešiť tému, absolútne marginálnu, ktorá sa možno týka pár vyvolených, pokiaľ ide o obchodovanie s virtuálnymi menami.
Virtuálnych mien je na svete viac ako 20-tisíc, v podstate virtuálna mena je absolútne neregulovaný prvok a pojem. Myslím si, že to neni na Slovensku ani zákonné platidlo, takže práve preto, pán Cmorej, je úplne normálne a logické, že keď niekto platí tzv. virtuálnymi menami, tak by malo byť z toho zdanené, pretože sa na to práve pozerá tak, ako keby ste si kúpili cenný papier, ten ste predali a za predané peniaze si potom niečo kúpili. Takto to funguje aj, napríklad prečo nie je platidlom zlato, keby niekto platil zlatom, tak musí platiť tiež daň z rozdielu nadobúdacej a rozdielnej ceny. Takže práve preto to je úplne bežné, tak to funguje všade vo svete a nie je na to nič akože nenormálne. Myslím si, že je dosť zásadný rozdiel medzi platbami v dolároch, v eurách alebo keď sa platí týmito virtuálnymi menami. Je to úplne v poriadku, kto chce s virtuálnymi menami obchodovať, tak si ich môže nadobudnúť, môže ich predať a jednoducho ak má zisk, tak ten zisk zdaní, keď má stratu, tak jednoducho na tom prerobí, je to špekulatívne aktívum.
A každý, kto tu počul vášho kolegu Mariána Viskupiča, tak Marián Viskupič veľmi jasne hovoril, že dôvod, pre ktorý chcete znížiť daňové zaťaženie pri obchodovaní s týmito virtuálnymi menami, tak v podstate sú také tri. Po prvé, že nám odchádzajú strašne kvalitné mozgy, ktoré s týmto aktívom chcú špekulovať, tieto veľmi aktívne mozgy zo Slovenska odchádzajú, ako ste ukázali, najmä do destinácií teda ako Paraguaj. To znamená, keď chce niekto žiť v Paraguaji namiesto Európskej únie, tak myslím, že to tiež vykazuje to, že ide, v poriadku, o legitímnu, možno daňovú špekuláciu a tam treba potom sa pozerať na to, kde naozaj tí ľudia fyzicky žijú, pretože, pretože to je fyzický pobyt jeden z kritérií, ktorý sa určite sleduje, že kde sa tí ľudia zdaňujú.
Áno, existujú, existuje veľmi veľa nápadov, ktoré počas života niektoré sa ukážu, že sú životaschopné, niektoré sa ukážu, že sú absolútne bubliny, na ktorých tí, ktorí do nich investovali prví, tak sú na strane víťazov. Tí, ktorí potom do toho doskáču neskôr, tak jednoducho sú na strane tých, ktorí prehrajú. S virtuálnymi menami to je tak, že vieme, že sú neregulované až do takej miery, že napríklad keď aj Elon Musk napíše nejaký status, že môžete kupovať Tesly s nejakým fiktívnym, s nejakou fiktívnou menou a potom sa zistí, že predtým ako dal ten status, tú menu nakúpil, a následne sa zistí, že ju predal, tak nikto nemôže toto na rozdiel, keby to robil napríklad s cennými papiermi, tak ani brať, že to je v podstate manipulovanie s cennou tej virtuálnej meny, pretože jednoducho taká je realita, že to je absolútne neregulovaný trh v dnešnej dobe.
No a dôvod, že, že čo uviedol pán Viskupič, že existuje virtuálna mena a ľudia, ktorí majú na nej zisky, tak neplatia z toho dane, preto poďme znížiť tie dane, tak jednoducho to je možno skôr odkaz na to, aby, aby, alebo je to skôr potom forma nejakej kapitulácie, že sa nevedia zdaňovať títo ľudia a potom sa treba proste pýtať, že prečo tí druhí občania Slovenskej republiky by tiež nemali mať nižšie dane, ktorí normálne tie dane priznávajú. Takže to je úplne legitímna vec, že, hovorí sa tomu, že to je daňový únik.
Myslím si, že okej, sú veci, ktoré, ktoré logiku by dávali, ako keď ste navrhli to formovanie salda, povedali ste, že pri virtuálnych menách, keď sa teda predáva, tam to saldovanie neexistuje. To znamená, že keď niekto generuje stratu a má zisk, tak nevie si to ako keby započítať, to je úplne podľa mňa dobrý návrh, to je akože v poriadku, ale treba ešte hovoriť, nedáva absolútne žiaden zmysel, absolútne žiaden zmysel, aby sme vytvárali nejaké tu podhubie, že investovanie, systémové investovanie do niečoho takéhoto je správne pre ľudí, ktorí majú nízke aktíva, ktorí majú nízke príjmy, ktorí jednoducho nevedia uniesť to riziko. Pretože dnes, keď ide priemerne zarábajúci človek do banky a povie, že si chce kúpiť akciu nejakej firmy, tak banka mu vysvetlí, že nespĺňa napríklad investičný profil na to, aby si tú akciu kúpil, pretože nemá dostatočné aktíva na to. No a keď teda chcete toto všetko uvoľňovať, tak potom to treba regulovať až v takejto podobe, lenže to robiť nejdete. To znamená, že, že to, čo idete robiť, je normálna podpora investovania, ktorá má skôr podobu obyčajného hazardu, pretože chcete ľudí motivovať, že v poriadku, poďte, veď je tu nejaké, nejaké chvíľkové výpadky, no niektoré meny boli zrazené o 95 % aj viac, na kolená, v živote už sa z toho nemajú dôvod ani pozviechať. A snívať tu o tom, že po tejto legislatívnej úprave na Slovensku nastane teraz prílev nejakých investorov, no nepríde k žiadnemu prílevu.
Jednoducho sú tu destinácie, ktoré sú oveľa ďalej, my v tomto ich nikdy nedobehneme, nemáme na to žiadnu infraštruktúru, nemáme na to, ani ju mať nebudeme už len preto, že ceny energií vyleteli tam, kam vyleteli, to znamená, že nikto dnes nebude vedieť konkurovať s krajinami ako Čína a podobne, alebo Švédsko, paradoxne aj tieto štáty skôr prijímajú už obmedzenia, pretože v niektorých lokalitách viac ako polovica spotreby elektrickej energie išla práve na tieto firmy, ťaženia rôznych virtuálnych mien.
Takže vo svojej podstate viem si predstaviť, že sú tam nejaké body, ktoré, ktoré logiku dávajú, ale tú argumentáciu, ktorú sem uviedol Marián Viskupič, že čo sú tie hlavné dôvody, pre ktoré to treba podporiť, tak ja si myslím, že to je skôr ohrozovanie s finančnými, v podstate hotovosťami ľudí, ktorí dnes nemajú ten kontrolný profil taký ako dnes, keď dôjdete do bežnej banky, a keď chcete niekam investovať, musia tie banky s tými ľuďmi vyplniť rizikový dotazník a jednoducho ich poučiť, čo to všetko obnáša. To znamená, keď toto robiť nejdeme, tak nemá žiaden zmysel tým ľuďom hovoriť, že, že v poriadku, poďme vytvoriť priestor, aby ste systémovo do niečoho, alebo navodzovali dojem, že štát vytvára ten priestor tak, že je to bezpečné investovanie. Jednoducho to riziko s týmto vždy súvisí a bude súvisieť.
Ďakujem.