Ďakujem pekne.
Dámy a páni, veľmi krátko. Tento návrh zákona je v parlamente, myslím, od augusta, preto je veľmi smiešne, skôr to vypovedá o úrovni práce prezidentskej kancelárie, keď prezidentka uviedla, že ten zákon bol prijatý narýchlo. Takže je to už takmer rok, čo tu je.
Je to úplne jednoduchý zákon, ktorý má riešiť to, aby poľnohospodárska pôda, ktorá na Slovensku nie je obrábaná a vôbec nespadá do kategórie úhoru, teda do pôdy, ktorá je cielene neobrábaná, sú to proste pozemky Slovenského pozemkového fondu, ktoré boli prenajaté niekomu za účelom výkonu poľnohospodárskej činnosti a nič sa na tých pozemkoch nerobí a Slovenský pozemkový fond tie pozemky častokrát nevie tam vypovedať nájomnú zmluvu len z toho dôvodu, že možno jediným kritériom bola cena nájmu a keďže sú tam tak smiešne nájmy, že nájomca platí, tak v prípade, že neboli zohľadnené napríklad ďalšie kritériá, ako či je ten pozemok aj obhospodarovaný, tak to vytvára problém.
Myslím si, že s týmto zákonom nemá nikto príčetný žiaden problém, pretože má riešiť práve to, čo na Slovensku zažívame, to znamená veľmi nízku potravinovú sebestačnosť. Dovážame už takmer všetko zo západu, zo Španielska, z Nemecka, od kadekoľvek. Naším cieľom by malo byť využiť každý jeden meter štvorcový poľnohospodárskej pôdy. Nemáme ich tak veľa. Je tu veľmi veľa malých poľnohospodárov, ktorí by boli veľmi radi v rôznych komunitách, pri mestách, pri obciach, že by mohli opäť byť tieto pozemky prerozdelené za jediným účelom, aby boli ob-hos-po-da-ro-va-né. Takže logicky nerozumiem, ako mohla prezidentka vrátiť takto dobrý zákon, ktorý získal, myslím, ústavnú väčšinu tu v parlamente. Len jediný dôvod je ten, že asi necíti príliš slovensky.
Takže verím, že sa tento problém podarí vyriešiť v parlamente, pretože kopať za záujmy iných poľnohospodárov z iných štátov nemyslím si, že je cesta do budúcna. Už, keď sme vstupovali do Európskej únie dosť za to, že slovenskí poľnohospodári majú oveľa nižšiu dotačnú schému, ako majú na západe, to znamená, že už v tomto sú málo konkurencieschopní, a odoberať im právo sa vlastne dostať normálne k poľnohospodárskej pôde okrem toho, že to veľmi často aj ničí krajinnú tvorbu a častokrát poľnohospodárstvo je aj formou podpory turizmu, pretože ak si, ak si odmyslíte obhospodarené lokality a si tam do toho vložíte tie, tie zarastené kríky a podobne, no tak vyzerá to úplne inak. Hneď tam môže ísť divá zver, dodatočné škody sú niekoľkonásobne horšie. Takže pre mňa toľko.
Ja chcem poprosiť všetkých poslancov, ktorí teda myslia slovensky, aby to podporili, pretože podporovať vidiek a poľnohospodárstvo patrí medzi základné atribúty štátnosti. Ja som veľmi rád, že sa v pléne podarilo týmto iniciatívam, ktoré tu predstavujú rôzne také, už to môžeme nazvať ekoteroristické skupiny, ktoré si rady predstavujú Slovensko, že nikto nikam nebude môcť vstúpiť, nemôžete ísť na hríby, nemôžete ísť do lesa, nemôžete ísť nikam, len musíte, musíte akceptovať to, že oni berú eurofondy na rôzne lokality, ktoré si do toho naťahali, takže, takže takýmto sa to nepáči. A prezidentka tým, že vrátila tento zákon, jednoznačne dala najavo, že stojí na tej druhej strane, to znamená nie na strane potravinovej sebestačnosti, práve naopak, na strane potravinovej závislosti od západu. Tam nevieme nič o tom, čím to striekajú, ako to striekajú, hlavne, že sa to sem nosí. A my budeme kopať práve za to, aby aj naše rodiny, aj naše deti mali zdravé potraviny.
Takže ďakujem za podporu tohoto zákona.