Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2026 o 11:58 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2026 11:58 - 12:00 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Kolegyni, že pekne identifikovala, že o, čo tu v tomto prípade ide. Šteniatka poslúžili. Oni boli ako keby v zálohe a čakalo sa na ten moment, že kedy by sa to teda hodilo a kedy by to bolo také najdojemnejšie. A viete, už, keď si v politike je teda možné viacero, ale už, keď si naberiete na ruky malé deti alebo šteniatka, hej? Tak viete, že niečo, niečo je veľmi zlé. Minister potreboval prekryť to, že v Nemecku a vo Francúzsku a v 20 v európskej 27 sa odmietajú, teda bez nás v 26, odmietajú už pozerať na to, že si tu kupujú naši oligarchovia aj hacjendy za ich peniaze. A, že teda už dochádza trpezlivosť. Nuž tak nastúpili šteniatka. Proste to malo ísť to prekryť, asi sa poučil z vysielania niektorých televízií, sa to zvykne zaraďovať a to bol nielen tento prípad, ale je aj prípad teraz, že zase len doplním. A, že vznikla taká dobrá reportáž, že si niektorí ľudia zo štandardných štátov nedotovaných médií dali tú pracujú. To zvykne zaraďovať a to bol nielen tento prípad, ale je aj prípad teraz, že zase len doplním. A že nešla taká dobrá reportáž, že si niekto, ľudia zo štandardných štátom nedotovaných médií dali tú prácu a obehali, že ďalšie skvostné príbehy podnikateľských úspechov haciendových. A tiež, čo by jeden nepovedal, zas to nefunguje, hej? Zase to nefunguje a javilo sa to, že by z toho mal zas nejaký problém. Minister okamžite zvolal tlačovku. Navolal si tam ľudí a rozprával o tom, že dá, viete, že, čo je na pomery ministerstva 900 000 a že dá teda na nejaké výstavy, lebo kravičky a deti nepoznajú kravičky. Nuž, tak viete, jedenkrát šteniatka, druhý deň kravičky, takže uvidíme, čo bude do tretice. Ďakujem. Je 12:00. Chcem privítať na balkóne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2026 11:58 - 12:00 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Kolegyni, že pekne identifikovala, že o, čo tu v tomto prípade ide. Šteniatka poslúžili. Oni boli ako keby v zálohe a čakalo sa na ten moment, že kedy by sa to teda hodilo a kedy by to bolo také najdojemnejšie. A viete, už, keď si v politike je teda možné viacero, ale už, keď si naberiete na ruky malé deti alebo šteniatka, hej? Tak viete, že niečo, niečo je veľmi zlé. Minister potreboval prekryť to, že v Nemecku a vo Francúzsku a v 20 v európskej 27 sa odmietajú, teda bez nás v 26, odmietajú už pozerať na to, že si tu kupujú naši oligarchovia aj hacjendy za ich peniaze. A, že teda už dochádza trpezlivosť. Nuž tak nastúpili šteniatka. Proste to malo ísť to prekryť, asi sa poučil z vysielania niektorých televízií, sa to zvykne zaraďovať a to bol nielen tento prípad, ale je aj prípad teraz, že zase len doplním. A, že vznikla taká dobrá reportáž, že si niektorí ľudia zo štandardných štátov nedotovaných médií dali tú pracujú. To zvykne zaraďovať a to bol nielen tento prípad, ale je aj prípad teraz, že zase len doplním. A že nešla taká dobrá reportáž, že si niekto, ľudia zo štandardných štátom nedotovaných médií dali tú prácu a obehali, že ďalšie skvostné príbehy podnikateľských úspechov haciendových. A tiež, čo by jeden nepovedal, zas to nefunguje, hej? Zase to nefunguje a javilo sa to, že by z toho mal zas nejaký problém. Minister okamžite zvolal tlačovku. Navolal si tam ľudí a rozprával o tom, že dá, viete, že, čo je na pomery ministerstva 900 000 a že dá teda na nejaké výstavy, lebo kravičky a deti nepoznajú kravičky. Nuž, tak viete, jedenkrát šteniatka, druhý deň kravičky, takže uvidíme, čo bude do tretice. Ďakujem. Je 12:00. Chcem privítať na balkóne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2026 11:30 - 11:36 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, vážený pán minister. Ďakujem aj kolegovi, lebo my sme sa aj na výbore o tom čiastočne rozprávali. Ja som tam avizoval, že nechcem byť podozrievavý, viete, že za každú cenu je všetko zlé a neviem čo, ale vieme, kde žijeme, vieme, s kým robíme a s čím robíme a pán minister poslal za seba náhradu pána Smatanu, ktorého, poviem pravdu, mi bolo v určitom momente až ľúto, hej, že nevedel, o čom vlastne, čo tam má robiť vôbec na tom výbore, nie, o čom má diskutovať. Takže poznajúc tie reálie, poznajúc tie niektoré prípady, tuná ale možno na ilustráciu poviem, tuná kúsok nad nami, nad parlamentom, boli pozemky, ktoré boli zamenené za nejakú reštitúciu niekde v tramtárii. Viete že? Ale tuná nad hradom to bolo zamenené, hej? Takže pokúša to. Pokúša to. Snažilo sa to eliminovať tým, že teda malo by to byť v tom katastri, tak nie celkom ani ja rozumiem tomu, prečo sa rozširuje ten okruh, kde je možné žiadať, lebo ak vy viete povedať, lebo z toho textu mi to vyšlo tak: odmietnem, odmietnem a potom si môžem popýtať niekde inde a keď vydokladujem, že tam bývam päť rokov a bývam v Bratislave päť rokov, no tak to bude v Bratislave, hej? Takže viete, za pozemky v Medzilaborciach dostanem náhradu v Bratislave. To znie celkom sľubne, však? Mišo Truban, čo povieš, nie? To by si menil, nie? Vymenil by si za Bratislavu. Takže ide z toho trošku obava, hej? Nevedeli sme, ja som sa chcel pýtať na výbore, lebo bolo nám odporučené, že tie odbornejšie témy treba na výbore, len nebolo s kým. Myslím, že aj Janko mi tuná uzná z výboru, že s pánom Smatanom sa nedalo o tom, lebo nevedel presne, o čo ide, hej? Takže neviem, či pán minister vystúpi alebo nevystúpi. V dôvodovke je napísané, že to je kvôli tomu, že to teda mrzne a stojí. Nuž neviem, hej? 37 rokov je dosť. Možno tam budú nejaké iné dôvody, možno špekulatívneho charakteru, nevieme. Vieme, proste obchádza kopu zlých príbehov tieto reštitučné náhrady pozemkový fond. Hej, kde vlastne reálni dedičia sa nevedia dohodnúť na pozemkovej náhrade. Keď však prijmú ponuku emisára, tak zrazu všetko ide. Náhrada sa vybaví, ale už má ten, ktorému sa vyjde v ústrety, aj predkupnú zmluvu, ktorú musí podpísať, a vlastne síce ten reštitučný nárok bude splnený, ale už je to predané, lebo na to, aby bol splnený, musel podpísať predkupnú zmluvu. Takže pán minister, oceňujem, že teda máte dôležité jednanie s pánom županom, ale naozaj, či by to nestálo za to hlbšie rozvinutie alebo nás aspoň ubezpečte, možno to by stačilo. Pán minister nás ubezpečí všetkých, že tu nedôjde znova k nejakým špekulatívnym zámenám, hej? Že tento zákon nevytvára predpolie na to, aby sa tie špekulatívne zámeny robili, aby sa nestalo, že niekto Medzilaborce vymení za Bratislavu 1, Staré Mesto. To už je to oboje, čo nie je. Ale ja som teraz riešil jeden prípad, kde sa obrátili na mňa takí záhradkári v Rači, by ste neverili, tí záhradkári v Rači, a to malo ísť do reštitučného plnenia za Dunajskú Stredu. To by som tiež celkom bral. Neviem ešte, Michal, či sa môžem obrátiť na teba, tiež by si menil, nie, Dunajskú Stredu za Raču? Tiež znie lepšie, hej? A viete, čo je na tom zaujímavé? Naozaj niekto si vybavil Dunajskú Stredu zamenenú za Raču. Keď som sa na to začal pýtať, tak zrazu sa zistilo, že to až tak zamieňať nechcú. Tak neviem presne, ako tie procesy fungujú alebo nefungujú. Alebo sa možno čaká na tento zákon, tiež neviem. Ide z toho obava, hej, keďže vieme, kde žijeme a s kým tu robíme. Takže pán minister, ak nás ubezpečíte, že nie, že nedôjde k poškodzovaniu záujmov štátu, k zámene lukratívnych pozemkov na excelentných lokáciách za nejaké smietky a pliešky niekde v tramtárii. Ja sa nechcem nikoho dotknúť, ale viete, chcem tým povedať, aké sú rozdiely. To naučíme ich tuná 10 m nad Národnou radou. Teraz tam stojí taký krásny dom. Všimnite si. To bolo robené presne týmto štýlom. A neviem, za čo to menili. Nejaký možno východ, neviem čo, hej? Koniec sveta niekde, hej? Proste alebo stredné Slovensko, nevieme, ale určite to nebola Bratislava 1, hej? Takže naozaj, ak to láka, tak nech nás minister ubezpečí, že nie, za neho sa to nestane. On sem taký zákon by nedoniesol a nás o tom ubezpečuje a nám potom len zostáva veriť, že by sme mu to prípadne mohli veriť. A keď sa niekto spýta alebo sa objaví niekde v tlači, že teda k akej špekulatívnej zámene došlo, tak my dvaja aspoň s Marošom Čaučíkom si vieme povedať, že sme na to upozorňovali. Keďže však vládnete vy, vy za to zahlasujete, nepýtate si ani vysvetlenie, asi sa nebudete dožadovať ani ubezpečenia, alebo vám je to jedno. Možno máte na tom aj záujem, kto by vedel, hej? Ale my aspoň môžeme povedať, že sme sa tomu venovali a upozornili na to. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2026 13:31 - 13:33 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Toto celé je vlastne v zmysle nového rokovacieho poriadku. Oni si nahádzali vládne zákony na piatok. Môže hovoriť, čo chce pán Tomáš. Erik Tomáš to vysvetľoval, že mali výjazdové zasadnutie, začali sme schôdzu poslaneckými návrhmi. Vládne návrhy nahádzali na piatok. Dali tú službu konajúcich ministrov, ktorí majú teda krásnu výhovorku, že pán minister. Ja som mu to už zaprial a aj zaprial mu to aj druhýkrát. Nech sa mu to rýchlo zahojí. Ale čo som sledoval, lebo môj prvý vnem bol, že som ho včera videl na nejakej tlačovke, tak z toho som ja usudzoval, že by tu dnes mohol byť. Viete, keď zvládol, a možno nezvládne sedieť, ako sa snažil obhajovať pán Tomáš, že by nezvládol, ale možno by to chcelo to uviesť a pán Erik Tomáš to mohol uviesť, že: prepáčte, zastupujem pána ministra, má nejakého... To je tá kultúra, nie? Však sme tu furt, tu hovoríme o nejakej kultúre. Nie, tu nejde o kultúru. Tu ide o systém. A čakáte od nás, že to dovolíme. Proste platný návrh a pôjdu v piatok. Sála bude vybrakovaná, budú tu službu konajúci poslanci za príplatok, hej, ktorí dostanú za piatkový príplatok, že tu budú kričať, keby chcel niekto urobiť všeobecný súhlas. Z každého klubu koaličný jeden, hej? A to bude odsýpať, hej? Lebo ten piatok je predsa len piatok. Takže, ak toto má byť stratégia fungovania parlamentu, tak mi dovoľte s tým mať trochu rozpor. Budem s tým mať trochu rozpor, budem na to upozorňovať, aj keď sa to možno niekomu bude zdať otravné, trápne, detinské a neviem aké všetky prívlastky. Ďakujem. Ďalší v rozprave vystúpi pán poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2026 13:15 - 13:25 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
O piatku sedí i, keď bol tu taký trošku chabý pokus toho, ako keby, že vysvetliť od predchádzajúceho predkladateľa. Nuž, ale my musíme vedieť, že či si ideme na to zvyknúť alebo nie. Ja to teda, ak dovolíte, budem namietať stále. Teraz sa už medzitým vystriedal, už je tu pán minister zdravotníctva. Ja nepredpokladám a koniec koncov ani neočakávam, že mi pán minister zdravotníctva bude vedieť odpovedať na zmenu § 35 priestupkového zákona. Ale ja sa naozaj večne chcem na ňu pýtať a je dosť zásadná z pohľadu poľnohospodárov. Takže neviem presne, že ako ideme alebo nejdeme. Ani úprimne, aby som zase ja tu nebol za nejakého netvora necitlivého, že pán minister mal laparoskopický zákrok, mám pocit, pred 10 dňami, ale včera už vedel mať tlačovku, že ako bráni policajtov a dneska dával nejaké video z Dúbravky, tak neviem presne, že čo teda sa dá, čo sa nedá zvládnuť. Ja som po laparoskopickom zákroku po troch dňoch bol tu. Dobre. Nevravím, že to je benchmark alebo tak, ale hovorím, aby to nebolo pochopené zle. Možno by stálo za to, že by pán minister si presunul tie body, že keď teda ešte sa necíti, tak presunie o týždeň neskôr, však aj o týždeň budeme ešte rozprávať. Možno a on sa ma pýtal, korektne sa ma pýtal, potrebuje vybaviť súrny telefón, hej. Čiže to je OK. Pán Šaško je tu, vlastne len plní manpower, plní len to, že tu niekto je a len to je, čo ma na tom mrzí, lebo my naozaj popierame zmysel toho parlamentu. Koniec koncov Jarjabek, pán Jarjabek to včera povedal, že to už stráca význam. Naozaj to stráca význam. Ono by úplne najlepšie pre nich bolo podľa ich predstáv: pošlite nám to mailom aj s doporučením, ako hlasovať. My vám to pošleme, ale nezabudnite podstatnú výplatu. Ja viem, že takto by bola úplne ideálna predstava fungovania parlamentu. Nuž, ale verím, že ešte tu sem-tam nejaký hlas v púšti zaznie, ktorý sa bude voči tomu brániť. Takže keďže nemám možnosť konfrontovať pána ministra, lebo on je predkladateľom zmeny priestupkového zákona, že čo bolo dôvodom, čo bolo popudom a prečo vlastne, čo sa tým sledovalo, sa hovorí, že cui bono, cui prodest, že prečo vlastne ste to tam dali. Nuž sa spýtam. A poľnohospodári, dávajte veľký pozor, adresujem to aj vám, adresujem to aj komore, všetkým profesijným zväzom. Mám takú malú obavu, že sa zase vám ide trošku priťažiť na ten chrbátik. Už máte na tých chrbtoch naložené dosť, hej, musíte živiť všelijaké fafokany, somariny, gavnerov, hej, tak ešte vám idú teraz, by som povedal, že oslabiť možnosť vašej ochrany. Že z čoho vyplýva tá moja úvaha, poviem vám z toho, že sa mení § 35 priestupkového zákona, ktorý hovorí o priestupkoch na úseku pôdohospodárstva. Vy ste neverili, že ten paragraf teraz má nejaké ustanovenia a hovorí o tom, čo všetko sú priestupky na úseku pôdohospodárstva, má nejaké tri ustanovenia. Po novele, po tejto novele, ktorú predkladá Karpatská sociálna demokracia, bude mať už iba jedno ustanovenie. Celý § 35 bude vyčesaný, učesaný a bude mať iba jeden jeden odsek a ten odsek bude iba v tom, že vlastne problém bude, priestupok na úseku pôdohospodárstva bude iba v tom, keď znečistíte pôdu nevhodným skladovaním olejov, pohonných látok, pesticídov, prípadne iných škodlivých látok. To bolo aj doteraz a to bude odteraz, ale iba odteraz a bude iba to. A čo vypadne? Vypadne napríklad to, že neoprávnene vyrobíte, doveziete alebo uvediete do obehu niečo, čo môže byť nevhodným chemickým alebo biologickým prípravkom. Niekto povie nepodstatné. Ja neviem. Ja si myslím, že my, čo tomu trošku rozumieme, na niečo to tam bolo, nejakú úlohu to tam malo. To už vypadne. Ale pozor, ešte nie, čujte, to vám poviem. Neoprávnene vykoná zmenu kultúry pozemku, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Toto tam doteraz bolo a bolo to priestupok. Odteraz to už vypadne. Čiže keď vy vykonáte neoprávnené zmenu kultúry. Alebo neoprávnene odnímete poľnohospodársku pôdu poľnohospodárskej výrobe. Aj to tam bolo doteraz, odteraz to už tam nebude. Či, keď neoprávnene odnímete tú pôdu poľnohospodárskej výrobe, bol to priestupok, odteraz to už nebude. A najzaujímavejšie posledné, lebo to je zložitá veta, doteraz bolo priestupkom aj to, že keď neoprávnene vykonáva činnosť poškodzujúcu poľnohospodársku výrobu na takejto pôde. Aj to bolo doteraz. Odteraz to tam už… Čo by to prísne vzaté mohlo znamenať v praxi? A prečo na to upozorňujem poľnohospodárov? Budem rád, keď ma niekto vyvedie z omylu a povie, že nie je pravda, nie je pravda. Neviem, ja mám obavu. Pravda, viete, že som neštudoval právo na Oxforde ani nikde inde. Ale mám pocit, že nejaké základné penzum, právne minimum mám, takže si dovolím vyjadriť obavu, či mi neprestáva, či neznižujeme ochranu poľnohospodárov a ich poľnohospodárskej výroby. Lebo ak doteraz to bolo v priestupkovom zákone a odteraz to nebude, či to nemôže byť problém? Poviem to na príklade. Nič proti mladým ľuďom, však mám dve krásne dcéry. Títo mladí vedia byť zbojníci niekedy. Viete, povedia si, že poďme si spraviť nejaký festival do nejakého kukuričného poľa, spravia festival v kukuričnom poli. To pole bude niekoho. Prísne vzaté, doteraz to bol priestupok. Lebo ste neoprávnene poškodzovali tú plodinu, tú poľnohospodársku výrobu na takejto pôde. Doteraz to bolo, bolo to možné riešiť. A čo je, akože by som povedal, že najdôležitejšie na tom. Tu teraz áno, keď to vypadne, možno niekto použije ustanovenie, a môže alebo nemôže, neoprávnené užívanie cudzej veci alebo či to nebude zložitejšie. Doteraz to bolo jasne v priestupkovom zákone stanovené, že to nemôžete robiť, lebo neoprávnene vykonávate činnosť poškodzujúcu poľnohospodársku výrobu. Čiže keď tancujete v kukuričnom poli, nemáte na to súhlas, neoprávnene vykonávate činnosť, ktorá poškodzuje tú poľnohospodársku výrobu. Bol to priestupok. Mohli ste volať policajtov. Tí ľudia dostali pokutu. Ale pozor, teraz nastupuje najzaujímavejšia časť, lebo sa spôsobuje aj škoda činnosťou, ktorá nie je oprávnená. Viete, kedy vy si môžete uplatňovať škodu? Vtedy, ak ste ju spôsobili porušením právnej povinnosti. Pričom poškodený musí preukazovať aj príčinnú súvislosť. Ale ak ste ju spôsobili porušením právnej povinnosti. Čiže ak doteraz v priestupkovom zákone bolo, že sa to nemôže, explicitne to tam bolo napísané a nikde inde to už nie je, ani v trestnom, nikde inde. Tak teraz, keď už to tam nebude, ergo, nie je to právna povinnosť. Bude sa musieť ten poľnohospodár domáhať možno cez niečo iné toho, lebo teraz to už nemá prístup k tomu. Ergo, nebude si môcť uplatňovať ani tú škodu, lebo vlastne škodu môžete si uplatňovať vtedy, keď ste porušili niečo, čo bolo v predpise, v nejakom zákone. Teraz to tam už nebude. Asi moc zložité, uvedomujem si. Poľnohospodári, prosím vás, pýtajte sa ministrov vlády, Karpatskej sociálnej demokracie, všetkých tých PPČ-károv, fafokáncov, neviem koho, že či to je, či to je naozaj v poriadku, či to nemôže byť problém v aplikačnej praxi? Či vám niekto pojazdí štvorkolkou pole? Budete mať problém sa domôcť nejakého nároku, lebo už to už by to prísne vzaté nemal byť priestupok. Lebo to ustanovenie vypadlo. A budete mať problém sa domôcť škody, lebo ten človek vlastne neporušil povinnosť, ktorá bola upravená zákonom. Ak niekto povie, že odvolajte sa na ústavu, možno sa môžete odvolať na ústavu, len ja neviem, ktorý poľnohospodár, ktorému niekto zjazdí kukuričné pole, si zaplatí ústavného právnika, aby mu podal nejakú ústavnú sťažnosť, že má právo na to, aby mu niekto nerobil, ja neviem, galibu v kukuričnom poli. Neviem, či to tí ľudia, ktorí tam…, a prečo to tam vlastne dali. Ja asi tuším, prečo to tam dali. Dali to tam preto, že keď proste potrebovali ochrániť záujmy developerov a neviem koho, ktorí odňali nejakú pôdu, hej, z nejakého pôvodného fondu oprávnene, neoprávnene. Doteraz to bol priestupok. Ich z priestupku hlava nebolí. 165 € to nevadí, hej? Ale dávalo to príčinnú súvislosť, že bolo porušené ustanovenie a tým pádom môžeme mať škodu. Tým, že to teraz stade odíde. Nebude to ani priestupok, ani vlastne ten, ktorému tá škoda bola spôsobená takým spôsobom, si ju nebude môcť nárokovať, tú škodu. Dobre? Hovorím to ako poľnohospodár, že ma to zaujíma. Chcem vedieť a myslím, že rozprávam menej poľnohospodárov. Chráni nás niekto voči takémuto konaniu? Neoslabuje sa prijatím takejto novely priestupkového zákona ochrana poľnohospodárov? Skutočne je schopný minister Šutaj Eštok sa tu postaviť, buchnúť tuná po tom pulte a povedať: „Hlina tára, ako vždy, klame, všetko som počul. Nič sa nedeje.“ Povie to alebo nepovie to? Chcem to naozaj počuť. Toto je už druhé čítanie. V utorok to prejde. A je to vážna vec. Ja si dovolím tvrdiť, že to je vážna vec. Poľnohospodári, dávam to do vašej pozornosti. Ďakujem pekne. Ďakujem, pán poslanec, na vaše…
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2026 11:27 - 11:27 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ja teda nesledujem programy ministrov, ale teda, ako tuná kolega hovorí, že, ma nejak tak prajem skorej vystrávení pánovi ministrovi, hej, naozaj úprimne. Ale naozaj, potom to zvážme, ale stále sedí to, čo som povedal. Je piatok, nahádzali ste tu vládne zákony. Už ste to zobrali za Sakovú, za pani Sakovú, to Moldavsko, hej? Teraz to beriete za pána Šuta aj Štoka, vnútra, a neviem, či beriete aj Suska. Neviem, či ste si vytiahli úplne najkratšiu zápalku. Nerobte to, prosím vás. Ak toto má byť taktika, ak toto bude fungovanie tohto parlamentu, no tak prepáčte, budem protestovať. Budem. Ak budeme prejednávať vládne zákony v piatok a bude tu sedieť jeden minister, tak budem protestovať. Pán
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2026 11:21 - 11:24 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci. A dovoľte mi vystúpiť k tomuto bodu. Možno na úvod len takú technicko-procesnú, bola to taká zápas o kultúru v parlamente, ale ona, tá kultúra, má rôzne podoby a toto, čo som dneska svedkom, znova len dokumentuje, čo ste začali, že ten náš zápas nemôžeme prestať. Dnes je piatok. Dnes ste si tam nahádzali ministri, všetci si tam nahádzali termínované body na piatok, lebo však piatok tu nikto nie je. Nie je hlasovanie, ide to rýchlo. Čiže to bol taktický manéver č. 1, termínované vládne návrhy dajte na piatok a taktický manéver č. 2, že tu máme ministra, ktorý je... To bola, myslím, že funkcia pán Kmec mal a strašne sa na mňa nahneval vtedy, že ja som mu hovoril, že bol nosič zákonov. Viete, on tu furt sedel, lebo furt bol poverený za niekoho. A to, pán minister, na vás vyšlo. Však podľa mňa vy ste mali väčší kaliber ako nosič zákonov. Čiže sedieť tu za niekoho, či predseda rozkázal a vy ste tu, hej? Podpichnem. Nemusíte. Nie, ja to tak... Pán poslanec Hlina, ja viem, že vy sa zvyknete kalibrovať na to, kým prejdete k téme. Myslím, že tá chvíľa stačila na kalibráciu a už môžete prejsť k téme, dobre? Prosím? No, pozrite sa, stále je ešte dôležité povedať to, čo hovorím, lebo tento nový rokovací poriadok vlastne bude znamenať aj toto. Že v piatok pôjdu vládne návrhy a posadia sem jedného, kto si vytiahne najkratšiu zápalku a bude tu celý deň sedieť. A ja sa pýtam, ja sa reálne pýtam. Že kto mi bude odpovedať? Ja som tu dneska prišiel kvôli iným zákonom. Aj kvôli priestupkovému, aj kvôli cestnému a ja sa chcem spýtať na interakciu s ministrom, lebo od toho ten parlament vznikol, že či budete aj vstupovať do tej rozpravy a prípadne na nejaké otázky z pléna, z diskusie, z rozpravy, ktoré vyplynú, aj budete reagovať. Alebo to už úplne ideme z toho robiť komédiu. Nebolo vyčítané, čo mi bolo vyčítané. A ja sa pýtam, že či toto, toto je naozaj tá vaša predstava o tom, že ako máte predstavu, že ako má fungovať parlament. Takto, áno? Piatoček, vládne návrhy, jeden minister, bum, bum, bum, všetko vybavené. Tu necháte mladého. Dobre. Viete, čo? Ja sa pripravujem teda a som zvedavý, preto som v predstihu vystúpil. Ja, naozaj ma zaujíma, prípadne zavolajte pánovi Šutajovi Eštokovi. Ja neviem, kde je, teda, keď tu nemôže byť. Mňa zaujíma, prečo sa z priestupkového zákona vypúšťajú tie priestupky proti pôde poľnohospodárskej. Či budete mi vedieť za to zodpovedať? Potom ma zaujíma v zákone o tej prevencii kriminality, mám nejaké otázky. K tomu budete mi vedieť odpovedať? To je zmyslom parlamentu. Kvôli tomu sme tu. Kvôli tomu to stojí strašné milióny a kvôli tomu berieme tie peniaze. Som zvedavý, ako to bude prebiehať. Jedno faktické. Pán poslanec Krúpa.
Skryt prepis
 

26.5.2026 13:14 - 13:14 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, dovoľujem si dať takýto návrh. Ak neprejde návrh pani Remišovej, čo by mi bolo ľúto, tak prípadne skúsim dať ďalší návrh. Vo svetle najnovších informácií, kde odsúdený človek pod prísahou vypovedal niektoré závažné skutočnosti. Ja tie skutočnosti samozrejme nehodnotím, ani neviem, ani nebudem. Áno, človek môže v rámci svojej procesnej obrany použiť, čo chce. Ale každopádne to spomenuté bolo. A ako som sa dozvedel, bolo aj komunikované z prostredia OČTK, že sa týmto skutočnostiam budú venovať a budú vykonané niektoré procesné úkony. Takže ten návrh by znel, že do vykonania tých nevyhnutných procesných úkonov, v zátvorke si kľudne môžeme dať výpovede aj pána Gašpara, by pán podpredseda NR SR, pán Gašpar, neviedol aspoň schôdzu. Prosím vás, aspoň toľko by sme si zaslúžili. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2026 12:38 - 12:40 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Ak záleží ľuďom a poslancom na krajine, tak. Proste by nemali za to zahlasovať. Ja neviem, to ináč nevychádza, fakt. Ja neviem, ako sa to dá ešte lapidárnejšie povedať. A je to proste lebo. My. Chceme sťažiť voľbu ľuďom, ktorí sú vo svete. Viete, tam sa nemôžete len tak motať z ulice na ulicu, hej. Viete, tam musíte niečo. Preukázať mať nejaké schopnosti. Pretože ich voľba je cenná. Každá voľba je cenná, ale aj ich voľba je cenná. Proste tí ľudia nemôžu chcieť zle tejto krajine. Ja by som sa nebál tých hlasov. Keď nám skutočne záleží na krajine, tak by sme to nemali znemožňovať. Práve naopak. Jasné, čo ešte môžeme pre vás urobiť. To mi je také smutné a ľúto. Keď teda už nič nezaberie. Tak pošli nejakého umelca a nech. K tomu dá nejakú emóciu a hlbokým hlasom. Tu na pán Jarjabek plní funkciu argumentačného dela. Že teda, že už vidíš, že sa to nejako rozsypá, tak tu hovoríš, že ten časový posun a neviem, čo. Ja neviem, čo je na tom také nepochopiteľné, prosím vás. A. Ja som povedal, že vy ste dielo, ale, že argument je argumentačné dielo. Ale viete, že. A umelec ste, nie, a hlboký hlas máte. Ale viete, že. Čo som tým chcel povedať? Viete, že argumentácia typom, že teda, že od. Tu bol byt. Zahraničí po. Voľby tu v krajine je 14 – 15 dní a všeličo sa môže udiať. To je presne to. My máme tento problém. Že u nás je voľba čisto emočná záležitosť. To proste absentuje ratio. Hej. Voľba je mixom. Emócie a rácia. Preboha, čo sa za teda dva týždne môže stať. Čo také sa môže za tie dva týždne stať, že ja svičnem úplne nahotovo. A to je presne to, že s tým vy kalkulujete, však obehnete to, usmejete sa, dáte karafiát. Tento argument není žiaden argument. Už sa tu objavuje a pani kolegovia, ak to skúšajú na vás týmto argumentom, prosím vás. Nie je to žiaden argument. Ak ste slušní ľudia, tak nemôžete slušným ľuďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.4.2026 12:09 - 12:26 hod.

Alojz Hlina Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci. Predseda, pardon. Vážené kolegyne, kolegovia. Asi už bolo, ja som to mal tak napísať, že začnem tým, že všetko bolo povedané. To stále zostáva platné, že mám pocit, že už všetko bolo povedané, dokonca aj niečo navyše. Aj nemuselo ho znieť, že táto. Súka, ktorá tu je. Poznačiť túto debatu, ale. Možno také malé okienko. Že to sú častokrát veci s dôsledkom. Aj že. Niekedy sú. Aj nevyberaným. Spôsobom zareagované na tie dôsledky a niekedy vyberaným. Častokrát to neviete zmerať, ale. Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí. Toto je a zvykne byť dôsledok. Možno také malé. Krim Jochenko, pán. Prezident bývalý by možno vedel, že keby nepozeral mafiánske filmy, ale študoval príručky, tak. Jedna z najhorších kategórií. Je, že osamelý vlk. Osamelý vlk je v zásade človek, ktorého neviete chytiť. Keď niekto pôsobí v nejakých organizovaných štruktúrach, neviem, čo to sú. To sú veci, ktoré dobrou činnosťou viete eliminovať, ale osamelého vlka neviete. S tým sa boria všetky tajné služby na svete. S tým sa borí každý. A ako vzniká osamelý vlk? Osamelý vlk vzniká z frustrácie často. Hej tam. Frustrácia je osobná. Rodinná. Politická nejaká. Hej, a. Frustrácia prerastie do polohy, že. Jedná z kratovitov. Dôvod. A teraz ukončíme. Okienko a. Tomuto návrhu zákona. Kolegovia sa dvíhajú, dostali príkaz odísť. Ja nič také, by som povedal, tajné nepoviem. Ja skúsim. Hovoriť o tomto zákone, ktorý. Ste tu doniesli a preberáte za nás zodpovednosť. Politika. Je zápas. Politika je boj. Je. Činnosť. Náročná, nie je to žiadne zbieranie boroviek. Keď ste sa rozhodli. Ísť do politiky, tak. Tak bojujte a bojujte aj na frontoch. Ktoré sú možno ťažké aj pre vás. Viete, ak je politický front niekde v Berlíne, alebo tam je veľa našich ľudí. Ak je politický front niekde v Čechách. Tak bojujte aj na tých frontoch. Viete, ja neviem, prečo odpískavate. Zápas. Na frontíku. Ktorý, viem, že máte, ťaháte za kratší koniec, ale. To nie je cesta, že to vzdáte. Ono to potom napadá človeka také slovo, že zbabelci. Viete, takže bojím sa nejakého zápasu niekde. Proste ho. Eliminujem, nejdem, nejdem do toho. To nie je žiadna výzva. Ja možno, keď som len za seba povedal, že. Ja už som bol na proteste v Krakove. Vo Viedni som dokonca, pre mňa to bolo tak akože zaujímavé, že ísť protestovať do Viedne. Aj v Krakove na námestí, aj vo Viedni na námestí. Teraz máme budúci týždeň stretnutie s našimi. Proďákmi v Brne. Včera mi písala jedna pani z Berlína, že či neprídem do Berlína. Veľmi rád. Musím to nejako naplánovať. Proste to dáva zmysel, veci dávajú zmysel. Veľa našich ľudí žije veľa. A teraz môžeme analyzovať, prečo?, že, kde je ten dôvod. A viete. Tieto odchody už my týmto trpíme. Dlhodobo. A podľa mňa to je aj problém našej krajiny. Slovensko trpí tým, že kvalita odchádza. Ja nechcem povedať, že elita. Lebo to znie tak čudne. Ale. Na to, aby ste odišli, tiež musíte teda vedieť odísť. Najhorší sú tí, ktorí nevedia odísť. A my po stáročia tým trpíme. My sme naozaj, že základňou. By som povedal. Aj, aj. Umeleckou, aj vedeckou, aj podnikateľskou, častokrát u susedov. Po stáročia. Ja som z Oravy a na Orave sa hovorí. Najstarší za farára do Pešti. Viete, že to bolo proste tak? Najstarší, najšikovnejší za farára do Pešti. My dlhodobo trpíme tú emigráciu, že tí ľudia odchádzajú kvalitní. A zjav? Po novembri 89 by človek. Mal takú nádej, že a čo keď už možno nie. Čo keď už, a dokonca v 92. Sme dostali tú. Od Pána Boha výsadu, že môžeme si sami riadiť náš osud. Hej? Čo keby sa nám podarilo. Už to zvládnuť tak?, že nebude sa odchádzať, ale naopak ešte ľudia budú. Ku nám prichádzať. No zdá sa, že sme to nie, že. Zastavili, ale, že sa to ešte o niečo zdynamizovalo. Viete, že toto je to. Podľa mňa mimoriadne nebezpečné. Že teda dôvody. Odchodov sú rôzne, hej, že neschopnosť sa uplatniť. Chudoba, neviem, čo, nespravodlivosť, viete. Nemôžete chcieť od mladého. Šikovného človeka, plného života. Očakávať, že zostane tu a bude kolenačkovať pred smerákmi. Nemôžete to od hrdého mladého človeka, vzdelaného to nemôžete očakávať, že mu dovolíte uspieť len vtedy. Keď sa príde pokloniť nejakému okresnému predsedovi v Poprade a potom mu dajú možno povolenie na bufet. V Tatrách. Viete, to nemôžete chcieť od. Mladých šikovných ľudí. Nemôžete. Takže, keď to proste nejde, no tak. Berú tašku, pozor, Reiner, a sú preč. A sú preč. Teraz. Proste tejto elity my sa zbavujeme, zbavujeme, je preč. A vy ešte chcete dať aj. Odobrať možnosť. Proste sa k tomu vyjadriť. Ja možno. Nechcem povedať, že preženiem, ja poviem podľa mňa vcelku logickú vec. Vzhľadom na to, že ako my trpíme týmto odlivom. Odlivom kvality. A sú preč. Teraz. Proste tejto elity my sa zbavujeme, zbavujeme, je preč a vy ešte chcete dať aj. Odobrať možnosť. Proste sa k tomu vyjadriť. Ja možno. Nechcem povedať, že preženiem, ja poviem podľa mňa vcelku logickú vec. Vzhľadom na to, že ako my trpíme týmto odlivom. Odlivom. Kvality. Ja by som dokonca dal. Volebné právo aj tým, ktorí by ho už akože nemali mať. Lebo už sú trvale bytom a nie sú možno občanmi, ale majú. Ja viem, že to trošku. Vy. Vyexploatované, ale. Až tak by som si. Keď sa osvedčili v tom svete a uspeli v tom svete a majú tu nejaké korene. Tak majú ten rozum, majú ten rozhľad, majú ten nadhľad, majú ten vrtuľníkový pohľad, majú tie basketbalové oči. Viete, to je to, čo tu niekedy nám chýba. Ja by som nešiel eliminovať. Možnosť voliť ľuďom, ktorí teraz môžu voliť, aby som ešte rozšíril. Tento most. Pre dobro krajiny, nie preto, že. Aby Smer, pre dobro krajiny, pre dobro krajiny by to bolo dobré. Vy ste neverili. Lebo tí ľudia rozmýšľajú. Viete, to není, že. Tá preferencia volebná, to je preferencia toho, že. Mám nadhľad, dokážem sa nad to povzniesť. Ja viem, že to vy nerespektujete. Naozaj to dáva zmysel, je dôležité. Volebné právo patrí k. Všetkým. To zase už nejdem do tých teórií, že to, čo povedalo o parlamentnej demokracii, máme ju cennú. Cenme si ju. Je to jeden. Fantastický spôsob, ako si riadiť krajinu. Pravdou je, že vyžaduje. Proste aj kvalitu v tom rozhodovaní. Takže. Mne to príde hrozne nefér. Že proste nezvládate jeden boj. Bojíte sa ho? Ste zbabelí? Nechcete ísť do toho zápasu? No tak ho seknite. Viete, to mi príde hrozne nefér. Podľa mňa všetci z vás. Máte niekoho vonku. Z rodiny. Aj pán Malatinec z Hriňovej. Z Hriňovej sa odchádzalo. Autobusom. Takže. Proste tam určite máte aj vy niekoho. Čo vám povie taký váš rodinný príslušník, že je to v pohode. Že naozaj skúste tento rozmer do toho dať. Že sú tam. Záleží im. Chcú voliť. Možno niektorí aj vás, to je plne jedno, ale chcú voliť. A vy teraz im hovoríte, nie, nevoľ. Lebo to nevychádza. Neidem tu už s tým. Povestným Michalkovým priznaním, že prečo to vlastne robíte. Proste ste zbabelí. No, ten boj. Zabojujte. Robert Fico ide iba zabojať medzi študentov, aj to potrebuje nejaký kontrolovaný vstup. Tak zabojujte, choďte do Berlína. Spravte si nejaké stretnutie Smerákov v Berlíne. Keď vás neviete zorganizovať, pomôžem. Tá pani mi nejaká písala, že či nejdem do Berlína, hovorím, že ja prídem, uvidím. Pýtam sa aj, či vy, prípadne aj Smerákov. Neviem, čo povie. Ale spýtať sa môžem. Viete, že zabojujte o ten terén. Možno. Možno to dáva. Ale nesekajte ich. Sú naši, to sú naši ľudia. Išli tam preto, lebo museli. Častokrát museli. Keď chceli úspech. Niekto ich vyhnal, ja som ich nevyhnal. Ja som z tejto krajiny nikoho nevyhnal. Vy tu vládnete, ja tu nikdy nevládnem. Vy si spytujte svedomie, že či z toho obdobia, ktoré vládnete, či niekto aj. Kvôli tomu, že ste vládli, ako vládnete. Vy teraz máte. Vy ste si už postavili. Tým svojou vládou a tým spôsobom aj to, ako. Máte. Tých, čo vás volia, tých si. Opatrujete. Ďakujem za pozornosť. A už to pôjde v takej alegórii, by sme končili. A. Vy ste si už postavili hrad. Ten hrad je v Fafokane. Musím to povedať. Čiže naozaj ten. Fafokan. Ten gýčový kaštieľ sa stal vaším hradom. Normálne. A tam sídli kráľ, tam sídli ten váš systém. Ten váš systém ho stvoril a ten systém má tam sídlo v tom Fafokane. Máte už aj šľachtu, aby ste vedeli, kráľ potrebuje šľachtu. Máte aj šľachtu. Jeden šľachtic Kočner vám sedí teraz v pevnosti v Ilave, to je pravda, ale však. Pracujete na tom, že by ste ho oslobodili z pevnosti. Máte šľachtica, koho tu tam ešte máte? Baštrnáka, ten je dokonca po rodine z Bonaparte, by ste neverili. Viete, kto by tomu veril? Viete, že naozaj to je tak. Keď šľachta, tak poriadna. Máte šľachticov. Ktorí išli na Riviéru. Jano Počiatek. Šľachtic. Úplne excelentný. Celý jeho príbeh skôr znie. Cenne. Teraz dokonca čítame nejakého ďalšieho šľachtica. Máte, ktorý má nejako. Dubajsko-norsko-francúzsky pôvod, Stromček. Ten tiež. Proste zastupuje záujmy Slovenska na francúzskej riviére, by ste neverili. Šľachtic. Poctivo zarobil, poctivo kúpil. Není to krásny príbeh šľachty? Dynastie? Zarobil 5 miliónov, kúpil vilu na. No a prečo nie, však nech má. Viete, čo je zaujímavé, že som sa tomu minule venoval. On má aj šľachtičnú, by ste neverili. A tá šľachtičná. Toho Stromčekova šľachtičná sa fotí v tej vile, ako teda tam robí nejaký jogging. A tak opatrne, aby nebolo úplne vidno, že kde je, ale je zrejmé, že je to v tej vile, na ktorú si poctivo zarobil. A to ma tak zaujalo, lebo to mi niekto posunul, že táto šľachtičná. Od Stromčeka. Pôvodom niekde zdal Sniny. A. Bol taký portál HAKA, existuje, tam sa zverejňujú kradnuté veci. Tam bolo, že táto šľachtičná si požičala a zabudla vrátiť nejaký bicykel. No už si viete, aká šľachta. Aká krajina, taká šľachta. Tietože. To sú. Naozaj, že také príbehy. A dokončím to. Lebo máte kráľa, máte šľachtu a máte aj poddaných. Poddaných. Proste idete do kultúráku. Tati Karafiat. Zahrá nejaký dychovák, alebo kto to tam hrá. Niekto tam proste zahrá nejakú odrhovačku. Sa teda tam vystískate, ľudu spadne niečo zo stola, ľud sa teší. Ten systém vám funguje, ale nám tam robia oštaru. Ľudia, čo. Nikto. S tým nič nemá a utiekli z tejto krajiny. Ja by som možno aj tomu ľudu poddanému povedal, že. Ak sa dá, tak. Aj tým, aj úplne. Niekoho vonku. Každý má. A ja mám niekoho vonku. Každý má niekoho. Hej. Proste. Už. Zanechajme týmto. Ničiť. Aj dneska. Dnes ste išli rozdávať ľudu na Liptov. Viete, že to je taký paradox, že dneska. Prišiel kráľ na Liptov. Tam sa teda bude rozdávať 5000 na hrnce a 6000 na žalúzie. Tam sa očakáva nejaký potlesk. Viete, Liptáci sú hrdí, že ak Liptáci, my sme tam, tam bolo. Stroj na žobrákov na Liptove. A je to. Netlieskajte, pošlite to každému jasné. Prosím vás, že by som sa hanbil ísť do Liskovej. Na takéto výjazdové zasadnutie vlády. Do toho kotla. Kde v tom kotli, v tom. V tom Ružomberku proste tí ľudia, koľko? 20 rokov dýchajú ten smrad, 20 rokov stoja v tej zápche. Kvôli našej neschopnosti. To nemá nejakú objektívnu príčinu. Objektívna príčina je to, že vládnu nám neschopní ľudia. Ktorí to nedokážu zvládnuť. Peniaze dávno zmizli. Cesta ešte stále nie je. Tak viete, on má tú drzosť. Ešte teraz. Ísť do Liskovej. Ja by som ho tadiaľ hnal. Ja by som. Tadial hnal, ale poriadne. Do rizika. Do Ružomberka, do kotla. Ale možno kúsok roviny, lebo však tam je tá celulózka, to tiež všetko, ako sa hovorí, so všetkým. So všetkým súvisí. Čiže. Mí ten hrad. Ktorý ste si vypostavili, ten Fafokan je pre mňa ten obraz, skončím s tým, že je pre mňa. A my ho dobijeme. My dobijeme hrad. Lebo to je, viete, ako sa hovorí, prídeš o vlajku. Prehral si. Slota prišiel o vlajku, tú som mu pred sedemnástimi rokmi zobral. Teraz ideme dobyť váš hrad. Ideme dobyť Fafokan. A aby to zase neznelo nejaká. Hrozba, že čo to ja hovorím. Obrazne to myslím. My ho dobijeme symbolicky. My tam spravíme jednu peknú akciu a dovolím si vás pozvať. Na ňu. Kľudne aj Smeráci, možno stále. Možno veľmi. Ako kresťan musím veriť v polepšenie. Skôr než Smerák, i stane. Keď prídete. Dá sa zabernúť. Príďte sa pozrieť. Čo sa postavilo. Aký hrad si postavili tí ľudia, aký ten systém si postavil hrad. A my ho dobijeme. 16. 5. ho dobijeme. Ľudia tam, verím, že budú ľudia. A vyšleme jasný signál. Že takto si to. Naozaj. Nepredstavujeme. Prosím vás, ten návrh zákona je zlý, vy to viete. A vy počúvate. Včera som tu o tom hovoril. Že proste je vec. Politika je vecou tváre. Nestratiť tvár, nestratiť tvár, mať. Nejakú sebúctu k sebe samému. Hej. Aj k ľuďom, ktorí vás poznajú. Idem na koho apelovať. Skúsim na vidiek. Na pána Malatinca. Už druhýkrát si ho beriem do úst, ale v dobrom. Ste traja s pánom Lúbtákom, s pánom Ševčíkom, skúste sa vzoprieť a povedzte, že viete čo, nám sa to tam. Nepáči, tá argumentácia nesedí, ten systém nesedí. Naozaj tí ľudia sú tam. Vedia posúdiť. Síce nás nevolia, ale. Proste. Treba ich rešpektovať ako názor. Skúste sa postaviť. Podľa mňa tých veľa šancí už nebudete mať na to, aby ste vlastne dokázali, že máte nejaké opodstatnenie. Najhoršie, čo sa vám môže v politike stať, že ste zbytoční. Keď príde tá chvíľa, kde môžete niečo urobiť a neurobíte. Potom to nikoho nezaujme. Teraz strana vidieka. Teraz strana vidieka má šancu. Lebo vidiek sa vyludňuje. Vyludňuje sa, no. Viete, prečo sa vyludňuje? Prečo tam nie sú príležitosti? Lebo ste nevedeli v Ružomberku postaviť diaľnicu za 25 rokov, na hanbu, na posmech celému svetu. Nebudem hovoriť o Číňanoch, čo dokážu, ale čo my sme nedokázali. Takže naozaj je čas, niekedy príde proste ten čas. Toto je vážna vec. Toto je vážna vec. Zobrať tým ľuďom a povedať, však môžete ísť na ambasádu, to môžete rozprávať viete komu. Hej. Akože choď na ambasádu. Kto tu rozprával o pendleroch? Viete, aj pendleri, a pritom predstavte si, že možno tí pendleri niektorí z vás aj volia, alebo pendlerky. Tí nemôžu ísť do toho Liptova, oni sú tu v nejakých turnusoch, ona. Kde na turnuse pendluje pri tom. Pacientovi. Niekde na druhom konci krajiny. Má to len šestnástku, ako to robia chudatá, tie ženy? Hej. Tak sa nemôže zbaliť a ísť na ambasádu, ako vy odporúčate. Tak čo, pendlery vás nezaujímajú? Nás. To nezaujíma. Strana vidieka. Pán Huliak, ja by som k vám došiel. Pán Malatinec je tu. Z Hriňovej. Proste, že skúste porozmýšľať, neberte tým ľuďom to právo. Neberte ľuďom právo. Sa vyjadriť ku. Ukrajine. Okolnosti poznáme. Išli tam preto, lebo. Oni to nevzdali s našou krajinou, oni museli ísť tam, bola nejaká objektívna príčina. Prečo sa im teraz takto odvďačujeme, keď chcú ešte tu mať nejaký impact, ešte chcú nejakým spôsobom. Pre mňa je to hrozne nefér. Akože voči tým ľuďom. Naozaj ja už tu. Ťažko na niekoho. Skúšam to cez stranu vidieka. Som zvedavý, ako dopadne to hlasovanie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis