Vážení poslanci, vážené poslankyne, už druhý deň Národná rada zabíja čas niečím, čo opozícia vie, že je len piár a nie je schopné úspechu. Svedčí o tom aj vaše nadšenie, pretože keď sa tu pozrem, tak je tu nejaké torzo PS-ka, vôbec tu nie sú poslanci, ktorí sa pod návrh podpísali, a dnes to poviem kľudnejšie ako v piatok, že musí vám to byť trápne, pretože, viete, možno pani poslankyňa vy sa doma nudíte, ale pre ostatných ľudí, ktorí vnímajú...
Vážení poslanci, vážené poslankyne, už druhý deň Národná rada zabíja čas niečím, čo opozícia vie, že je len piár a nie je schopné úspechu. Svedčí o tom aj vaše nadšenie, pretože keď sa tu pozrem, tak je tu nejaké torzo PS-ka, vôbec tu nie sú poslanci, ktorí sa pod návrh podpísali, a dnes to poviem kľudnejšie ako v piatok, že musí vám to byť trápne, pretože, viete, možno pani poslankyňa vy sa doma nudíte, ale pre ostatných ľudí, ktorí vnímajú normálne život, tak jednoducho to musí byť trápne.
Ja chápem vašu snahu vyniknúť v prejavoch a niektorí to možno aj večer píšete, niektorí vám to napíšu, ale to, čo rozprávate, je tak monotematické, tak neuveriteľné, tak povrchné a diletantské, že ani sami nemôžte tomu veriť. Ten váš pohľad, pani Kleinert, hovorí za všetko, pretože vaše vystupovanie, prejav, tak ako som povedal, svedčia len o jednej veci, že sami neveríte tomu, čo rozprávate, pretože ak si myslíte, že je normálne, že by ďalej mal Audiovizuálny fond financovať filmy o politikoch, ako je napríklad prezidentka Čaputová, slávny to film Prezidentka, kde cez 100-tisíc Audiovizuálny fond zaplatil, tak neviem, čo budete robiť, ak budeme končiť a urobia film o Ficovi alebo Dankovi. Cez 150-tisíc. A, pani ministerka, verím, že film o premiérovi by ľudia sledovali a národ by si ho asi aj zaslúžil. Tak tento národ nemá film o Štefánikovi, o Štúrovi, ale aby ste teda vedeli, v záverečných titulkoch slávneho to filmu, ktorý si všimne aj Cinema City, a ja už len čakám, že aj Netflix, tak proste tam je nielenže Audiovizuálny fond štátny, ale aj mesto Bratislava, aby nebolo málo. Tak ja už neviem, čo má mesto Bratislava so životom prezidentky Čaputovej.
A prečo to hovorím? Lebo presne tak spoločnosť, ktorá tento film natáčala, za posledných desať rokov dostala dva milióny euro z tohto fondu. A môžte sa chytať za hlavu. A potom sa postaví nejaký režisér v Čechách a povie, že tu máme zlú vládu na odovzdávaní Českého leva. No ale pán režisér už nepovie, že jeho život stojí a padá na tom, aby tieto pijavice ostali nasaté na Audiovizuálnom fonde.
Rozčuľovali ste sa, že pán Šimečka bol odvolaný. Tak ja neviem, keď je 180-tisíc euro na občianske združenie na výplaty súkromnej osobe v poriadku, a popritom tento fond ledva pošle tisíc euro na knižnice do miest, pretože tou najväčšou sumou bolo práve táto dotácia tomuto združeniu, ak je toto podľa vás v poriadku, tak ja hovorím, že to v poriadku nie je. A znova sa opýtam, keby nejakého poslanca dcéra tancovala a dostane 180-tisíc za čias ministerky Šimkovičovej, čo by ste robili? No to by boli tlačovky.
Proste vy môžte všetko, ste taký projekt nazbieraných ľudí z každej profesie – od polície, cez deti smerákov až po deti národovcov, kresličov krojov a proste mišmaš – s jediným cieľom, aby ste stále len kritizovali. Potom sami nerozumiete niektorým veciam ani, ktoré kritizujete.
Ako užasol som, trošku odbočím, pri Fonde na podporu športu, keď niekto nechápe, poslankyňa Nash, že prečo tam je 60 mil. No preto, aby na ten šport každý rok išlo 60 mil., preto to tam je, hej. No tak asi by som rozmýšľal skôr, než sa zamyslím, pretože už máme skúsenosť, že keď príde nová vláda, tak toľko peňazí, pokiaľ nie je to v zákone, to tam nejde.
A to isté sme sa snažili aj pri oprave zákona Fondu na podporu umenia, že tam nie je už teraz 20, ale 30 mil., a znova, len nech sa o nich transparentne rozhoduje a nech nejdú na nejaké pochody alebo tance občianskych združení, ale nech idú na rekonštrukcie kultúrnych domov, na podporu knižníc, ktoré to potrebujú.
Takže podľa mňa debata s vami k ničomu nevedie, pretože ak má byť debata plodná, tak aj druhá strana musí chcieť počúvať a niečo uznať. A vy stále hovoríte, že je všetko v poriadku. Tak ako je v poriadku, že STVR vysiela v jedných priestoroch, 2,5-tisíc ľudí je tam zamestnaných, budova tam chátra, sú tam iks externých firiem, ktoré požičiavajú kamery, ktorí jednoducho zneužívajú túto inštitúciu, lebo je to štátna inštitúcia. Ako je v poriadku, keď zákon o reklame im nedovoľoval vysielať reklamu, a teda tie druhé dve televízie vedia, že ten reklamný trh alebo koláč si rozdelia v objeme 150 mil. a STVR je ako žobrák? Ako to je v poriadku?
Takže doteraz žiaden minister tieto veci nereformoval a ja som zástanca toho, aby naši ministri neboli údržbári. To isté robí Tomáš Taraba, to isté robí Šimkovičová. Aj pri Dušanovi Keketim sa snažíme, aby prišiel nový vietor.
A, samozrejme, že to bolí ľudí, ktorých vy osobne poznáte, ktorí sa zakrývajú ideológiou LGBTI, a ešte raz poviem, mne je úplne jedno, kto ako žije a kto má akú orientáciu, len to neťahajte do politiky. Neťahajte to nálepkami, ukrivdeným pocitom a jednoducho neriešte to ako tému, ako keby nič iné Slovensko nemalo riešiť len to, že niekto je ináč orientovaný. Je to jeho vec, pokiaľ si nechcú takéto osoby adoptovať maloleté deti, nech si žije každý, ako chce. Ale nerobte z toho tému číslo jedna. Dokonca netvárte sa, že aj dve ženy, ako mi vaša poslankyňa napísala na Instagram, môžu splodiť dieťa. No tak to už je teda fakt choré, že, „pán Danko“– v úvodzovkách –„aj dve ženy môžu splodiť dieťa. Ak o tom neviete, existuje umelé oplodnenie.“ No tak to už je aké choré? Tak asi neviem, aj na tom umelom oplodnení použijú bunky? Alebo si nakreslia spermiu? To fakt? To tam... to kde chcete? To chcete, aby naše deti si mysleli (povedané so smiechom), že, že dve ženy môžu splodiť dieťa, hej? Alebo že to je normálne?
Takže prosím vás, vážení kolegovia z koalície, už sa asi po tom obede ani do toho nezapájajte, nechajte ich vyhniť. V každej tejto odvolávačke aj do budúcna ja budem v rámci koalície hovoriť, že to nemá cenu. Oni potrebujú našu energiu, emóciu, reakcie, pretože mnohí sú aj v tej osobnej realizácii zúfalí, mnohí nemajú naplnenie možno v profesii. A tí, ktorí tomu skutočne rozumejú, tí radšej sem ani neprídu alebo sa uškrnú počas môjho prejavu z hľadiska toho, že dobre vedia, o čom rozprávam. Ste tu, povedal som z niektorých fachov aj profíci, ale to, čo tu stvárate, ak sa vôbec počúvate, to nemá hlavu a pätu.
Prosím, nepredlžujte túto schôdzu. Dobre viete, že Šimkovičovú podporuje táto koalícia, že Martina sa, pani ministerka chytila tejto pozície, že vnáša nový vietor pri posudzovaní aj potrebných rekonštrukcií Národného múzea, pretože ak sa pozreme na tú slávnu rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie, na tú, poviem, haraburdu, ktorú každý kritizoval, a keď si predstavíte, že do toho išlo 85 mil. – ja hovorím, architektonickú haraburdu – a do toho sa dalo 85 mil., aj teraz pri povodni tŕpneme, či sa nevyplavia a nezaplavia znova tieto diela, tak ja vždy budem hovoriť, že prestaňme rekonštruovať tieto staré budovy, dajme to školám, ktorým to pomôže pri výučbe, napríklad aj budova Slovenského národného múzea by bola dobrá budova pre potreby Univerzity Komenského na nábreží Dunaja, tak sa nám podarilo získať aj budovu úradu práce a môj sen bol, aby to bolo nábrežie vzdelávania. Ale Slovenské národné múzeum po skúsenostiach v galérii a rekonštrukciách by možno za 40 mil. dokázalo na zelenej lúke postaviť nové múzeum, ktoré bude zodpovedať výzvam na ďalších sto rokov.
To isté sa týka iných vecí, ktoré ministerka zastavuje, dáva tomu nový pohľad. A tí, čo kričia, tak väčšinou na to boli finančne nacucatí, pretože my tam ľudí nepoznáme. (Ruch v sále.) No a čo, nacucatí? Je vám smiešno? No. Viete, koľkokrát sa ja smejem, keď sa môžem aj už, možno už, keď mám byť taký osobný, keď sa pozriem niekedy možno na vaše zlé účesy alebo zlé chôdze alebo dačo, alebo na vaše zakoktanie? (Smiech v sále.) Keby som vás ja chcel zhadzovať, tak vás zhadzujem nonstop.
Aj, Jožko, aj ty si sa mohol učesať, dobre? Takže na záver... (Reakcia z pléna.) Áno... (Reakcia z pléna.) Tak... V pohode... (Rečník sa obrátil k predsedajúcemu.) V pohode... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, kľud, dobre, kľud. Nechajte dohovoriť pána podpredsedu. (Neutíchajúca reakcia z pléna.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Ospravedlňujem sa, uletel som... (Neutíchajúca reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
Už sa vám ospravedlnil. (Hovorené súbežne s rečníkom.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
... uletel som, už nebudem sa tak vyjadrovať. Dobre? No... A presne toto je tá vaša reakcia, do bitky a nervózni, no... (Neutíchajúca reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, skúste skutočne už sa ukľudniť...
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Takže, prosím vás, nemá to cenu... (Hovorené súbežne s predsedajúcim.)
Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
... a nechajte, nebudeme diskutovať, nechajte pána podpredsedu dokončiť svoje vystúpenie. (Hovorené súbežne s rečníkom.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
... nemá to cenu.
Pani ministerka, máš našu podporu. Nedaj si brať energiu týmito niektorými zlými ľuďmi. Sústreď sa na prácu. Keď do teba kopú, ideš dobrou cestou, hovorí sa, keď ťa to bolí, ešte lepšou.
A ja som presvedčený, že preto títo ľudia kvíkajú, pretože ich to bolí ekonomicky, vadí im a nevedia sa zmieriť s tým, že táto vláda tu vládne. Dokonca po atentáte premiéra sú tu idioti v tomtom štáte, ktorí aj včera rozposlali o polnoci e-mail, že ešte má mať bombu pod autom, a... a tie vyhrážky pokračujú. Sám som poukázal na udalosť, ktorú som zažil ja. Nedávno pustili z väzby človeka, ktorý ma teda tiež chcel zastreliť. Len my vám to nerozprávame.
Ale prosím vás, buďte potom takí istí objektívni, keď budeme končiť my a filmy sa budú točiť o našich predstaviteľoch. Som zvedavý, koľko trestných oznámení potom budete vy dávať a vyskakovať. Nechcem k tomu viac, ani nemám čo viac povedať. Je to z vašej strany únavné, zbytočné, ministerka odvolaná nebude a prosím, sústreďme sa na zajtrajšiu schôdzu, ktorá bude riešiť problémy, ktoré tento štát potrebuje. A vy sa už ani radšej neunúvajte podávať takéto návrhy, lebo nemajú žiadnu cenu.
Pani ministerka, držíme ti prsty a ešte viacej do nich rúb, aby viacej kričali.
Ďakujem ti. (Smiech v sále.)
Skryt prepis