Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 10:44 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 2.12.2024 15:59 - 16:14 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
My v tomto pléne veľa hovoríme o tehotných ženách a o tom, ako by sme im mali pomáhať počas tohto obdobia. Ale väčšinou sa to robí tak, že nikoho nezaujíma tá vôľa tých tehotných žien a teda čo chcú. A mnoho ľudí, ktorí sa snažia teda predkladať nejaké zákony vraj pomoci ženám, tak sa snaží naopak rozhodovať za ne. A naopak tento zákon, tento návrh od kolegýň Petrík a Plavákovej je presne o rozhodovaní tých žien, že jednoducho, ak sa im stane táto tragická udalosť počas tehotenstva, tak sa môžu rozhodnúť, však nemusia si uplatniť to voľno, ale môžu od svojho zamestnávateľa žiadať tento čas na trúchlenie. A ja by som tu len chcela poznamenať a teda poprosiť aj kolegov a kolegyne z konzervatívnych strán, pretože ja už nemám veľa nádejí a očakávaní, čo sa týka koalície, ale teda aspoň od opozície, že toto nie je v skutočnosti žiadny progresívny zákon, žiadna ideológia, nič liberálne, ale práve naopak, že ja tam vidím niečo, čo môžeme nazvať aj spoločnými hodnotami, pretože týmto ženám jednoducho, ktoré prídu o svoje vytúžené dieťa, tak dáme čas na trúchlenie. A ja si teda neviem predstaviť, že na čom inom by sme sa už viac mohli zhodnúť naprieč demokratickým spektrom ako na tom, že človek, ktorý príde o blízku osobu, by mal dostať dostatočný čas na to, aby sa s touto stratou nejakým spôsobom vysporiadal.
Takže vopred ďakujem najmä opozičným kolegom a kolegyniam za podporu tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2024 15:44 - 15:59 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Jak že dnešný deň sme tak trochu venovali číslami, tak som si tiež nejaké pripravila. A obzvlášť teda pre poslancov a poslankyne koalície, ktorí niekedy váhajú nad tým, koľko stojí rožok alebo mlieko, tak ja by som im chcela ozrejmiť, koľko stojí taká výbava pre prvákov a prváčky. Základná výbava 30 eur. Výbava na výtvarnú výchovu 60 eur, školská taška v rozmedzí medzi 60 až 100 eur. Ďalej tu máme fľašu, desiatovník, vrecúška na prezuvky, telesnú výchovu, prezuvky do školy. No a táto suma sa teda môže vyšplhať až do výšky 250 až 300 eur, pričom prídavok na dieťa, ktorý rodičia dostávajú každý mesiac, je vo výške 60 eur. To znamená, že rodič, ktorý nemá úspory, ktorý žije takpovediac od výplaty do výplaty, by si musel celý prídavok na dieťa v hodnote 60 eur odkladať a teda neminúť ho na starostlivosť na dieťa, ale odkladať na kúpu školských potrieb počas doby piatich mesiacov. Čiže celých päť mesiacov tomu dieťaťu nekúpi nič iné, len šetrí na to, aby mu v auguste mohol kúpiť potrebnú výbavu do školy. A ako povedala teda aj kolegyňa Plaváková, tak my navrhujeme, nenavrhujeme teda žiadny rozdiel v tej výške prídavku, ktorý by ostal tých 110 eur a teda nebol by tam žiadny dopad na rozpočet, ale čisto to, aby sa tento prídavok, ktorý je, prepáčte mi za výraz, nezmyselne vyplácaný v októbri, keď už rodičia teda musia všetky potreby deťom zabezpečiť na september, tak aby bolo toto vyplácanie posunuté na skorší mesiac, a síce na júl.
Takže ja vás vopred prosím o podporu tohto návrhu, ktorý je skutočne dobrý a pomôže veľa rodinám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.11.2024 16:29 - 16:31 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja sa nechcem obsahovo vyjadrovať k návrhu tohto zákona, lebo to si myslím, že v prvom čítaní to už dostatočne detailne spravila moja kolegyňa pani poslankyňa Bihariová. Ale ja by som sa tak chcela pozastaviť nad tým, že koľká oprava toho, čo ste spôsobili v decembri, alebo teda čo ste si potom schválili vo februári, už toto je. My sme vás na to celý december počas tej obštrukcie, ktorá vám mimochodom dovolila aj tie diskusie s Európskou komisiou, pretože ste ich nespravili preventívne predtým, ale teda vďaka tej obštrukcii ste nakoniec s Európskou komisiou komunikovali a tá od vás žiadala niekoľko úprav či už teda v Trestnom zákone, alebo aj v ďalších. A ja teda nechcem toto nazvať novelou novelizovanej novely, ktorú ste opäť novelizovali a tak ďalej, lebo ja už ani neviem vlastne, koľká je toto oprava, pretože skutočne neopravujete Trestný zákon. Áno, toto sa jedná o iný zákon, ale tiež to vyplýva z požiadaviek Európskej komisie, jednej z požiadaviek a boli mnohé. Aj vďaka tomu si myslím, že vám odblokovali tú štvrtú platbu, ktorá teda čakala na to, že aké garancie toho, že na Slovensku skutočne budú finančné záujmy EÚ chránené, im dáte.
A ja som aj bola s pánom Gašparom v jednej takej diskusii, kde vravel, že vlastne Európska komisia nás núti, že doslova je to úplne nefér, lebo má dvojaký meter. A tak ja si skutočne nemyslím, lebo ináč by ste vlastne tieto zmeny ani tu nepresadzovali. A opäť to robíte na niekoľkokrát s pozmeňovákmi a, ale viete čo, ja som v podstate aj rada, že to robíte, lebo aspoň keď už ten náš rozpočet, naše slovenské peniaze nebudú chránené, tak aspoň tie peniaze z EÚ budú musieť ako-tak byť, aj to len kvôli tomu, že vás k tomu, áno, skutočne prinútila Európska komisia, pretože vám ich nepošle iba tak.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.11.2024 13:34 - 13:35 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Žiadam o zaradenie návrhu zákona o pomoci osobám zažívajúcim násilie a tiež návrhu uznesenia k Medzinárodnému dňu boja proti násiliu na ženách do programu 23. schôdze.
Odôvodnenie: Národná rada Slovenskej republiky by mala nielen odsúdiť všetky formy násilia na ženách, ale aj podniknúť konkrétne kroky k ochrane a pomoci ženám, ktoré ho zažili alebo zažívajú.
Kolegovia a kolegyne, vo vašich poslaneckých schránkach si nájdete takéto oranžové stužky, ktoré sme vám tam rozdali. (Rečníčka nadvihla ľavou rukou oranžovú stužku.) Je symbolickým gestom nosiť ich, ale ja vás žiadam aj o iné. Nestačí len dávať si na svoje sociálne siete statusy o tom, ako chcete pomáhať a podporovať ženy, ale spravte aj politické gesto, a síce podporte aspoň zaradenie týchto dvoch bodov do programu schôdze.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 16:09 - 16:11 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolegyne, kolegovia, ďakujem veľmi pekne za vaše faktické pripomienky. Musím povedať, že ma trochu mrzí, že keď mi pán predsedajúci oznámil, že je tam sedem faktických, tak som tak trochu dúfala, že tam bude možno aj niekto z koalície a že aj takto verejne zopakuje, vravím, tie individuálne ospravedlnenia, ktoré prichádzali, a že niekto z vás možno povie, že áno, ideme skutočne zahlasovať „za“, pretože toto je niečo, čo sa jednoducho nemalo stať, a mrzí ma to, že teda žiadna taká faktická neprišla a že opäť len z opozície sa tu zastávame. A nejde ani o to, že pani Plaváková je opozičná poslankyňa, že to je naša kolegyňa, že to je naša priateľka. Keby sa to stalo komukoľvek inému a...
Pán poslanec Pročko, ja si pamätám, vtedy keď sa toto stalo, a že poslanec Migaľ sa takto vyjadril, tak my sme tu minimálne teda verbálnym spôsobom poukazovali a volali sme, ja si už nepamätám skutočne, kto bol predsedajúci, po tom, že takto sa tu skutočne nemá vyjadrovať, ja si, ja si to pamätám, a teda akékoľvek, akékoľvek takéto útoky by sa jednoducho nemali diať a je to zodpovednosť náš všetkých.
Ale opakujem, ja teraz prosím koaličných poslancov a poslankyne, aby sa k tomuto uzneseniu postavili skutočne tak, ako aj na základe toho princípu, na základe ktorého sme tu boli zvolení a zvolené, a síce že budem hlasovať v súlade so svojím svedomím a vedomím, a ja verím tomu, že minimálne niektorí z vás, asi nie všetci, ale niektorí z vás stlačia to „za“ už len preto, že nechcú, aby sa niečo takéto opakovalo či už na pôde tejto Národnej rady, alebo aj v spoločnosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 15:48 - 15:58 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení traja plus jedna statočných, teda jeden z povinnosti, traja statoční, dnes sme už o pánovi poslancovi Huliakovi tu hovorili a myslím si, že všetko dôležité už bolo povedané, a hlavne dúfam, že si všetci a všetky to dôležité aj uvedomujeme. Avšak ja by som chcela tak stručne vystúpiť a s takou akoby spomienkou na to, že ako vlastne ten, ten deň, v ktorý sa toto všetko zomlelo, a vlastne tých dní bolo aj viacej, lebo počuli sme aj od kolegyne poslankyne Stohlovej, že toto nie je ojedinelý prípad, keď sa poslanec Huliak správal tak, ako nielenže poslanec, ale ani ako muž, ako človek by sa správať nemal.
Ale predsa vráťme sa teda k tomu, k tomu dňu. Ja vtedy, keď sa to stalo, keď mali teda tlačovku, vtedajšia SNS, teraz už ten zlepenec. Tak ja som bola na výbore pre európske záležitosti a začal mi pípať telefón. A keď som videla, že čo vlastne si poslanec na pôde Národnej rady dovolil povedať, tak sa priznám, že ja som bola v totálnom šoku, že som už ani nevnímala vlastne, že čo sa ďalej dialo na výbore, lebo už sme si tu zažili kadečo, môžeme si spomenúť na rôzne také emotívne momenty aj také ťažšie momenty, aj pre mňa osobne boli niektoré skutočne až také osobne ťažké, ale nikdy som nečakala, že dôjdeme až tak ďaleko. A to, myslím si, že sa zhodneme, minimálne teda, ako tu sedíme. Ja dúfam, že aj vy traja teda, že takéto niečo na pôdu Národnej rady a vlastne aj mimo parlamentu vôbec do tejto spoločnosti absolútne nepatrí, aby sa jeden človek vyjadril o inom človeku takýmto spôsobom. Tak to ani je, že grobianstvo, to je... to len dokazuje asi malosť toho človeka.
Ale teda o to horšie to je, že sa to udialo práve na pôde Národnej rady, pretože my tu nie sme len na to, aby sme schvaľovali zákony, aby sme teda pracovali pre ľudí, aby sme šťukali tie tlačidlá podľa svojho vedomia a svedomia. My sme tu aj kvôli tomu, že reprezentujeme tých ľudí. No, a ja sa vás tak pýtam. Toto je to, ako reprezentujeme ľudí? To pán poslanec Huliak reprezentuje tu grobianov, alebo teda hulvátov, alebo ako nazvať mužov, ktorí takýmto spôsobom osočujú ženy? Alebo kto ho sem vlastne zvolil? A ja teda dúfam, že ak už on sa teda pasuje do úlohy reprezentanta takýchto ľudí, tak my ostatní práve aj prijatím tohto uznesenia, ktoré odsudzuje jeho správanie a jeho výroky, by sme mali ukázať, že toto nie je to, akým spôsobom to chceme my robiť. A my sa s tým jednoducho nestotožňujeme. Aký príklad to dáva tým ľuďom? Často sa tu bavíme o tom, že ako je spoločnosť rozdelená, ako v nej panuje strach, neistota, čím ďalej tým viac sa burcujú vášne. Vieme, kam až môžu následne zájsť, vieme, akú váhu majú slová, a my skutočne toto chceme tolerovať na pôde Národnej rady?
Ja sa v spomienkach vrátim aj k ospravedlneniam, ktoré tu vtedy padli, a boli aj z tejto strany voči teda pani poslankyni Plavákovej. A ja som bola veľmi rada za ne. Aj samotný pán predsedajúci, pán Gašpar sa jej ospravedlnil večer na ústavnoprávnom výbore. Ale, pán Gašpar, určite si pamätáte, my sme vám to vtedy povedali, že je to síce silné gesto, také gesto, ako má prísť od každého a každej z nás, ale zároveň to nestačí, lebo to nestačí povedať v médiách, nestačí to povedať na výbore, že áno, mrzí ma to, lebo ja by som to v živote nespravil. Potrebné je aj to politické gesto, a síce zahlasovať za toto uznesenie, aby sme sa tu všetci, ako tu sedíme, nielen individuálne tí, čo za ňou prišli, alebo teda tí, čo to spravili aj na výbore, aby sa takýmto štýlom ospravedlnili, ale aby sme celá Národná rada prijali zodpovednosť za to, že áno, vieme, čo sa stalo, a my to odsudzujeme. A to je maximálne dôležité. Čím bolo toto spôsobené? Ja som sa dozvedela, tak z médií, že vlastne tie vášne boli burcované aj mojím vystúpením, lebo som si dovolila vystúpiť k uzneseniu, ktoré predkladal pán poslanec Krátky, a že keby som ja vtedy nevystúpila, tak by tu vlastne nebola debata o interrupciách, a teda by pani poslankyňa Plaváková necitovala rozhodnutie Ústavného súdu, a teda by pán poslanec Huliak na ňu nezaútočil.
No, prepáčte mi, ale toto si myslím, že je teda veľmi pritiahnuté za vlasy, nakoľko ja za prvé ako teda zvolená poslankyňa mám právo vystupovať k akýmkoľvek návrhom, za druhé, ak už by sme mali niekoho viniť za to, že sme sa tu osem hodín bavili o interrupciách, tak som to nebola ja, ale človek, ktorý sem ten návrh doniesol. A ja ho teda nechcem obviňovať, len hovorím, že zodpovednosť predsa nemá človek, ktorý vystupuje k niečomu, ale ten, ktorý ten návrh prinesie.
A vôbec, ja si nemyslím, že toto celé bolo spôsobené tou diskusiou. Bolo to spôsobené čisto tým, že tu máme medzi sebou ľudí, ktorí sa nevedia správať k iným ľuďom. A to sa len potvrdilo. A keď raz niekto je mizogýn, keď raz niekto je sexista a keď raz niekto je homofób, pretože, prepáčte mi, možno je to môj osobný názor, ale ja neverím, že pána poslanca Huliaka vyprovokovalo v skutočnosti to, čo moja kolegyňa Lucia Plaváková povedala. Jeho vyprovokovalo to, že on jednoducho neznáša queer, alebo teda LGBT ľudí, a chcel na ňu zaútočiť a toto bola obyčajná zámienka. A takýto človek by si tú zámienku našiel hocikedy a v hocijakom prípade. Toto spôsobilo celý ten útok.
No ja sa pýtam, že čo ak my nebudeme schopní odsúdiť takéto vyjadrenie, čo to spôsobí ďalej? No odpoveď je jednoduchá. Ak nie sme schopní ako Národná rada sa voči niečomu takémuto ohradiť ako celok, tak normalizujeme takéto verbálne násilie či už voči ženám, alebo voči LGBT ľuďom. A bez ohľadu na to, že čo si myslíte o rovnosti, o právach či už žien, alebo LGBT ľudí, ja dúfam, že aspoň v tomto sa zhodneme, že jednoducho jeden človek sa nemá k inému správať takýmto spôsobom. Takéto grobianske maniere sem jednoducho nepatria. A nepatria ani do našej spoločnosti. Ak ich my budeme takýmto spôsobom tolerovať, tak v tej spoločnosti jednoducho príkladom nepôjdeme.
Nechcem byť emočná, lebo pani poslankyňa Plevíková tu už síce nie je, ale ona ma tak rada za to napomína, ale ja by som sa vás, drahí kolegovia, drahé kolegyne, opýtala, čo na to vaše partnerky, matky, dcéry, keby niekto niečo takéto povedal im. Boli by ste s tým oukej? Ja si skutočne nemyslím. A teraz je jedno, či sa to stalo im, alebo sa to stalo vašej kolegyni. Jednoducho je našou morálnou povinnosťou takéto niečo odsúdiť. A ja som úplne za to, aby sme sa tu v pléne hádali. Však veľakrát, dosť často spolu nesúhlasíme, ale robme to slušne, kultivovane, odborne, vecne, na základe skutočne tých politických názorov, ktoré nezdieľame, lebo keby sme ich zdieľali, tak sme všetci v jednej strane a to nie sme, ale dá sa to aj bez toho, aby sme sa tu urážali, aby sme si tu hovorili nejaké osobné invektívy. A ja verím, že väčšina z nás to dokáže. A keď to jeden, alebo teda keby to bol aj hocikto iný, keby ich bolo aj viac, ľudí, nedokáže, tak sa voči tomu my ostatní postavme.
Stalo sa to a už sa neodstane. To je jasné. Nijakým spôsobom toto uznesenie, ak by sme ho aj prijali, tak neodčiní to, všetky tie dôsledky, ktoré na živote mojej kolegyne, a dovolím si povedať aj blízkej priateľky Lucie Plavákovej tento útok spôsobil. A myslím, že aj ona sa o tom nejako pred vami nezmieňovala, a preto to nespravím ani ja, ale verte, že to malo aj ďalšie dôsledky. A necítila sa v bezpečí. Iba kvôli útoku jedného homofóbneho poslanca. A aj preto si myslím, že takéto gesto, ktoré by bolo akousi len, nazvime to, nálepkou na to, čo sa skutočne stalo je maximálne dôležité už len kvôli tomu, aby sme jej a ďalším ženám, ďalším osobám, ďalším ľuďom, však môže sa to stať aj vám mužom, aby sme im jednoducho vyjadrili podporu a solidaritu a povedali, že toto do našej spoločnosti nepatrí a my to netolerujeme. A ja verím, dúfam, prosím vás, aby sme sa aspoň na tomto zhodli.
A bavila som sa aj s niekoľkými z vás, aj s vašimi paniami poslankyňami, aj keď nemyslím si, že to je iba na ženách, zastať sa pani poslankyne, práveže vôbec, je to na nás všetkých, ale hovorili ste, že áno, toto je neprijateľné. Tak ja vás teraz prosím, dokážte to. Dokážte, že to myslíte vážne. Individuálne ospravedlnenia už nestačia, ospravedlňme sa ako kolektív a prinúťme poslanca Huliaka ospravedlniť sa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 10:46 - 10:47 hod.

Beáta Jurík
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 10:44 - 10:44 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, s kolegyňami Luciou Plavákovou a Zuzanou Števulovou navrhujeme uznesenie k útoku na Ukrajinskú nemocnicu, konkrétne teda na nemocnicu, v ktorej sa liečili onkologické deti, s síce teda toto uznesenie má byť reakciou na tento barbarský útok ruských leteckých síl na viaceré miesta na Ukrajine, ale teda hlavne na túto nemocnicu z 8. júla 2024, pri ktorom prišlo o život niekoľko desiatok civilistov a civilistiek vrátane detí.
Možno si pamätáte, my sme toto uznesenie navrhovali už júli, čiže bola to okamžitá reakcia, avšak z rôznych dôvodov sa tu stretávame až dnes. Ja sa teraz hlásim do rozpravy ako prvá.
Ďakujem
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 15:26 - 15:28 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
No, pán kolega, ja som sa práveže v mojom vystúpení takmer vôbec nevenovala interrupciám a snažila som sa hovoriť len o tom, že prečo aj toto uznesenie je opäť raz taký právny, prepáčte mi za výraz, ale žiadny iný mi nenapadá, paškvil a prečo je absolútne zbytočné. Ak mne teda vyčítate, že ja som sa venovala interrupciám, tak mi povedzte, že prečo sa vy v tomto uznesení venujete interrupciám a prečo neprijímate takéto uznesenie v nejakej inej oblasti, keď sa Európsky parlament uznesením k niečomu inému vyjadruje. Nie, v tomto pléne riešime uznesenia Európskeho parlamentu výlučne vtedy, keď sa jedná o reprodukčné práva žien a to je fakt a veľmi darmo krútite hlavou. Čo sa týka toho bičovania emócií, nuž bičovanie emócií spôsobuje aj to, že vôbec takáto diskusia a ja som rada, že teda dnes sme v nej iba my dvaja a že sa tu nezapája celé plénum a že sa nedebatuje nie o uznesení Európskeho parlamentu alebo o kompetenciách členských štátov, ale opäť raz o interrupciách, pretože to sa stalo ten minulý mesiac, že sa to zvrtlo na debatu, ktorá by mala prebiehať na odbornej úrovni a nie tu v pléne.
A to spôsobilo bičovanie tých emócií a padali tu také slová ako vrahyne detí a podobne. A to si myslím, že skutočne na pôde tohto parlamentu by sa nemalo diať.
Ja som vás rozhodne neobvinila z toho, že sa nestaráte o ženy. Ja som povedala, v minulom období to tak možno bolo, že ste prijímali nejaké zákony, ktoré teda pomáhali a podporovali ženy, ja som iba povedala to, že máme iné problémy a môžme skutočne ich riešiť, môžme ich riešiť tu v pléne, mali by sme to robiť, ktorým teda ženy čelia, a nie venovať sa tu uzneseniam Európskeho parlamentu. Toto považujem skutočne za zbytočné.
A čo sa týka toho úplného zákazu, viete, ak vy ste za zákaz, nuž tak to je jednoduché. Nechoďte, nikdy nechoďte na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 15:14 - 15:24 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
36-2
Ja sa teda pýtam načo? Načo sme dnes opäť tu, načo strácame, ak teda počítam čas pána navrhovateľa, potom môj čas, ja neviem, takmer hodinu rokovacieho dňa tohto pléna. Opäť sa jedná len o stratu času. Čo ideme robiť? Ideme burcovať diskusiu? Ideme sa tu opäť baviť o tom, že či prerušenie tehotenstva je vraždou, alebo zdravotnou starostlivosťou? To je vlastne to, čo vy hovoríte v tom uznesení, že je zdravotná starostlivosť. Bude sa tu opäť zavádzať, klamať, strašiť verejnosť, že Európska únia nám tu ide niečo nadiktovať, niečo, čo my absolútne odmietame a zobrať nám nejakú právomoc, kompetenciu o otázke, o ktorej by mala rozhodovať táto Národná rada, pritom veľmi dobre viete, že to nie je pravda. Pretože všetko, čo sa týka zdravotnej politiky je, samozrejme, v kompetencii členských štátov, aj to uznesenie Európskeho parlamentu to hovorí a navyše mnohí a mnohé z vás si pamätajú, ako za predchádzajúcej vlády a koalície, koľko návrhov na obmedzenie interrupcií sme tu mali.
Lebo áno, táto Národná rada rozhoduje. A ja mám aj chuť povedať, že ja som teda proti tomu, aby otázky interrupcií riešila Národná rada, pretože to majú v prvom rade riešiť odborníci a odborníčky, a teda lekári. Oni majú stanoviť, že či by mala interrupcia prebiehať v takom alebo v takom štádiu tehotenstva a za akých podmienok a v akej forme, či teda chirurgickou, alebo medikamentóznou, pretože nikto alebo teda len málo z nás sa týmito otázkami skutočne zaujíma a vieme sa k tomu relevantne vyjadriť. No napriek tomu tu takéto otázky riešime a ja sa bojím, že ich onedlho budeme riešiť opäť. Tak či tak, aj keď ja som teda presvedčená, že by sme to nemali robiť, tak si myslím, že kompetenciu tejto Národnej rade, kompetenciu rozhodovať o tom, že ako bude vyzerať interrupčná politika na Slovensku, nikto nikomu neberie. A už vôbec nie toto uznesenie Európskeho parlamentu.
Takže ešte raz ja sa pýtam, načo tu dnes opäť sme? Komu tým pomôžeme? Pomôžeme tým nejakým ženám rozhodnúť sa, že aj keď sú v zlej ekonomickej situácii, tak na interrupciu nepôjdu? No absolútne nie. Komu skutočne? My nemáme iné problémy na riešenie, vrátane teda tých problémov žien, napríklad tu boli niekoľkokrát spomínané matky samoživiteľky. Boli tu niekoľkokrát spomínané mladé ženy, študentky, ktoré si nemajú z čoho zabezpečiť menštruačné potreby. Boli tu niekoľkokrát spomínané ženy vo veľmi zlej socioekonomickej situácii, týrané ženy, ženy, ktoré zažívajú domáce násilie. To skutočne my sa tu ideme opäť zaoberať uznesením o uznesení, ktoré je vlastne nálepkou pre koaličných poslancov, lebo sa cítili nevypočutí v tom predchádzajúcom hlasovaní? To ako vážne? A obzvlášť, keď teda vidíme, že predkladateľmi tohto uznesenia sú opäť raz štyria muži. No, prepáčte, ale mňa to svojím spôsobom aj uráža, že tu opäť musím stáť a musím obhajovať niečo, čo je absolútne právny blud len kvôli tomu, že vy ste mali pocit, že toto uznesenie nejakým spôsobom zasahuje do kompetencií členských štátov.
A obzvlášť teda čo sa týka vás, pán kolega Kéry, mňa to veľmi prekvapuje, že dávate takéto uznesenie zrovna teda alebo náhodne, alebo ja neviem, ako to nazvať, k istému prejavu politickej vôle Európskeho parlamentu zaradiť právo na interrupciu do charty, ale nedávate to napríklad k uzneseniam Európskeho parlamentu, v ktorých sa Európsky parlament vyjadruje k zahraničnej politike. Pretože to je oblasť, ktorej sa vy venujete a viete veľmi dobre, že Európsky parlament prijíma na každom svojom plenárnom zasadnutí niekoľko uznesení o zahraničnej politike.
A čo to znamená? Pritom zahraničná politika je stále v kompetencii členských štátov a Európsky parlament len vyjadruje svoj postoj. Je to tá istá situácia ako v tomto prípade. A predsa som od vás ešte nevidela žiadne uznesenie k uzneseniu, napríklad o uznesení Európskeho parlamentu o situácii v pásme Gazy. V čom je také uznesenie menej, keď to už teda vy tak chcete nazvať, menej zasahujúce do kompetencií členských štátov v zahraničnej politike, ako toto? Ja to, ale vy ste dávali uznesenie, ktoré ale nebolo reakciou na uznesenie Európskeho parlamentu, ale ktoré bolo iba naším uznesením, pretože tak isto ako Európsky parlament aj toto plénum má právo prijímať uznesenia, ktoré vlastne sú prejavom politickej vôle. A mňa teda mrzí, že sú iné uznesenia, napríklad to o deportácii ukrajinských detí alebo o zbombardovaní detskej onkologickej nemocnice, ktoré zase toto plénum odmieta.
Ale teda ja sa ešte raz pýtam, že načo je toto dobré a načo toto uznesenie máme? Skutočne len strácame čas.
A svedčí o tom aj to hlasovanie na našom výbore pre európske záležitosti, pretože hoci tam má koalícia väčšinu a hoci nikto z koalície nechýbal, my sme ako výbor toto uznesenie neschválili. Tak myslím, že aj to hovorí veľa o tom, že o aký typ uznesenia sa jedná.
Na záver, lebo nevyužijem svoj plný čas, by som chcela sa vrátiť ku takej kritike, ktorej som ja osobne čelila po tej minulomesačnej diskusii o uznesení o uznesení, pretože vraj keby som nebola vystúpila vtedy v pléne proti teda návrhu uznesenia z dielne pána Krátkeho, tak moja kolegyňa Lucia Plaváková nemusela čeliť tomu nechutnému útoku, ktorému čelila, pretože by sme tu vraj o tom nemali diskusiu, mohlo to jednoducho iba tak nejak uplynúť a stratiť sa, stratiť sa niekde v neznámom. No ja s tým nesúhlasím, pretože aj keby som ja nevystúpila, tak Lucia vystúpi, pretože my sme boli zvolené do tohto parlamentu aj kvôli tomu, že chceme byť hlasom žien, ktoré tu nesedia alebo teda ktoré tu sedia vo veľmi malom počte, a vždy, keď sa bude jednať o akékoľvek obmedzenie ich práv, a to nehovorím len o interrupciách, ale však spomíname si aj na diskusiu o premlčacích dobách pri znásilnení a ďalších, kde sme sa žien zastávali, pretože áno, skutočne toto považujem ani nie tak za moju prácu, ale aj za akési poslanie, tak keby som to aj ja nespravila, tak to spraví poslankyňa Plaváková.
Tak či tak problémom nie je to, že tu niekto vystúpil a že sa zastal toho, aby právo na interrupciu bolo zaradené do charty a vlastne ani toto nebola otázka, pretože sa tu celý čas jednalo len o to, aj v mojom vystúpení ja som skutočne apelovala, pripomínala len to, že to uznesenie je absolútne právne zle napísané, že jednoducho niečo takéto nemôžme prijímať, pretože je to hanba. Ešte myslím, že tam boli aj pokusy o to, aby sme to poslali do európskych inštitúcií, no tak to už neviem, akú medzinárodnú hanbu by sme zažili.
No ale tak či tak, problémom nie je to, že niekto sa postaví proti takému uzneseniu alebo že teda tu vystúpi. Problémom je, že takéto uznesenie sem vôbec príde a že následne sa strhne celá tá diskusia, ktorá iba bičuje atmosféru, rozdeľuje spoločnosť, ktorá všetkým tým zavádzaním a tými lžami straší ľudí tam vonku. Pretože oni nesledujú celú tú diskusiu, ale proste odsledujú nejaký titulok a vidia, že Brusel nám chce nakázať superpotraty až do narodenia dieťaťa a podobné klamstvá. A toto by sa tu nemalo diať a toto je problém, nehovoriac teda o tom, že útok na moju kolegyňu Luciu Plavákovú nebol ani tak vyprovokovaný celou tou diskusiou, ale jednoducho tým, že niekto na ňu zaútočiť chcel a našiel si zámienku. Takže hovoriť o tom, že my, keď tu budeme vystupovať, aby sme bránili práva žien, takže vlastne si spôsobujeme samé to, že potom následne prídu nejaké útoky, ja považujem skutočne za veľmi nešťastné.
A aj preto by sme sa mali ešte raz zamyslieť nad tým, že kto priniesol to minulé uznesenie a načo tu bola celá tá diskusia a hlavne načo tu máme túto diskusiu opätovne. Skutočne ja si myslím, že toto je absolútne zbytočné a len to, naopak, pridáva olej do ohňa, čo sa týka nejakej nevraživosti, nenávisti v spoločnosti a skutočne to bičuje atmosféru a my by sme podľa mňa mali robiť presný opak.
A už budem končiť, len by som teda ešte raz chcela pripomenúť aj poslancom a poslankyniam z koalície, že keď sme toto uznesenie neschválili na výbore pre európske záležitosti, tak asi to bolo z nejakého dôvodu. Tak ja neviem, poprosím navrhovateľov, aby sa opätovne zamysleli nad tým, že či skutočne ako Národná rada máme prijímať takéto uznesenia k uzneseniam o uzneseniach, alebo že či ho jednoducho stiahnu a túto debatu si necháme možno na niekedy inokedy alebo najlepšie vôbec. Ďakujem pekne.
Skryt prepis