Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.1.2026 o 18:21 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2026 18:21 - 18:23 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
No hovorí sa tu veľa o oblekoch, o tom, čo je, nie je formálne oblečenie, ale ja sa pýtam, že či práve toto nie je chybou, lebo veľmi mi to pripomína tú diskusiu o ústave, keď vlastne všetko bolo zamerané na to, že ideme meniť ústavu, lebo potrebujeme tam dať, že sú dve pohlavia a vôbec sme nehovorili o tom, že čo tá ústava spôsobí. A verejnou diskusiou skutočne nerezonovalo to, že aké sú tam tie nášľapné míny, napríklad ten nesúlad s právom Európskej únie, ale všade sme počuli len otázku, že no ktorý blázon je proti tomu, že žena je žena a muž a muž. Len Andrej Danko tam pridal ešte aj hada.
No a teraz sme sa zamerali práve na tú módnu políciu. A ja skutočne sa snažím zistiť, odkedy pán podpredseda podpísal ten pozmeňujúci návrh, ktorý má 23 strán, idem bod po bode, porovnávam to či už s predošlým návrhom, alebo so súčasným znením a je to skutočne mravenčia práca a chcem s rukou na srdci vedieť povedať, že či sú tam nejaké veci, ktoré budú aj dobré, ktoré skutočne zefektívnia fungovanie tohto parlamentu, alebo nie, ale vy mi to v podstate znemožňujete tým, ako je tu nastavená táto diskusia. A dali ste tam účinnosť od 15. mája a ja sa pýtam, to sme sa nemohli do 15. mája riadne rozprávať, či už teda v tej otvorenej pracovnej skupine, do ktorej by bola pozvaná aj opozícia, alebo vôbec na nejakých, ja neviem, iných fórach, nejaký okrúhly stôl k tomu, aby sme to vedeli nastaviť? Príde sem takýto pozmeňujúci návrh a k nemu sa máme riadne vyjadriť? Ja o chvíľu vystupujem a mala som, samozrejme, pripravené to, čo vám chcem povedať na základe toho, čo ste komunikovali ako koalícia v rôznych televíznych diskusiách alebo aj včera na tej tlačovej besede, ale vy ste sem prišli s pozmeňujúcim návrhom a ja som zistila, že sú tam veci, ktoré sa týkajú výboru, ktorého som členka a chcem sa k tomu vyjadriť, ale na to potrebujem čas, aby som si to prečítala. Prečo toto znemožňujete jednoducho takýmto fungovaním?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2026 17:55 - 17:56 hod.

Beáta Jurík
Pán predseda, ja by som vás len chcela poprosiť, aby ste zabezpečili riadny prenos z tohto rokovania, lebo opäť raz, že vraj nefunguje live stream, ktorý je prenášaný na Youtube, a je to problém, lebo keď sa v ňom nedá spätne vracať, tak ani občania a občianky si to nemôžu dohľadať. Takže ak by ste mohli túto technikáliu odstrániť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2026 16:55 - 16:56 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Michal, ty si hovoril o zlej priorite, zlom čase so zlým zámerom. Tak mne z toho vychádza, že je to skrátka zlý návrh. A tak sa pýtam, má to zlé priority, v zlom čase, so zlými úmyslami, prináša to zlé návrhy, čo je to? No asi zlý človek. Pretože v skutočnosti je jedno, čo máš na sebe, keď pod pazuchou sem prinesieš napríklad návrh zákona na oslobodenie mafiánov, korupčníkov alebo extrémistov a keď sa naopak vyhrážaš za prejavenie názoru alebo za diskusiu slušným ľuďom. A povedal si aj, že ľudia ako Tibor Gašpar sa snažia vynútiť si poslušnosť, pretože nemajú rešpekt. A mne to veľmi pripomenulo film, ktorý teraz pozerám so svojimi deťmi, Harry Potter, a síce profesorku Umbridgeovú. A Tibor Gašpar zatiaľ tie svoje pravidlá nepribíja na stenu parlamentu, ale len do rokovacieho poriadku, ale začínam sa báť, kedy nás prinúti písať tým krvavým brkom nebudem hovoriť obžalovaný podpredseda Národnej rady, pretože len takto je on schopný vynútiť si tú poslušnosť. Ale viete čo, aj v tom Harrym Potterovi to dobre skončí, pretože profesorka je zatknutá, odsúdená a uväznená v Azkabane. Očistec. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2026 16:19 - 16:21 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
No ja si myslím, že je napríklad slušné, keď na vás niekto rozpráva alebo keď na vás reaguje vo faktickej poznámke, aby ste ho počúvali, no a podľa vás stačí na to, aby bol človek slušný, aby mal nejaký oblek. No toto je asi dosť rozdielna interpretácia. Ale veľmi ma mrzí, že som nestihla úvod pána podpredsedu, pretože ako tak počúvam, tak to bola opäť raz zábava. Ale práve som hovorila na tlačovej besede o babráčtine vášho ministra zahraničných vecí, ktorý včera vyslal štátneho tajomníka na Radu do Bruselu bez riadneho poverenia výboru, no a potom prídem sem a vlastne sa dozviem z toho, čo číta ako pozmeňovák pán podpredseda, že teda idete upravovať aj fungovane toho výboru. A ja sa pýtam, že o tom by sme nemali nejak diskutovať? Lebo napríklad ja teda viem, že čo tam nefunguje, vrátane teda toho, čo sa stalo včera, ale to sa opäť neupravuje a prichádzajú tu také zmeny, ktoré ja si neviem vysvetliť a ktoré ani v tom odôvodnení nie sú vysvetlené. Takže mne to len potvrdzuje, že tak ako som hovorila dole na tej tlačovke o babráčtine, tak aj toto jej jedna veľká babráčtina.
A ja si veľmi dobre spomínam, ako v októbri sme tu vystupovali v prvom čítaní k tomuto rokovaciemu poriadku a vtedy pán Gašpar povedal, že teda bude vytvorená opäť pracovná skupina. Tak ja neviem, že či ste sa zišli na chate v Čifári a či toto je výsledok tej pracovnej skupiny, ale viac ste tam opozíciu nezavolali. A myslím si, že takýmto spôsobom a takto, že nám tu pristane tento, myslím 19-stranový, pozmeňujúci návrh tesne predtým, než sa idú za kluby vyjadrovať poslanci a poslankyne, tak tak by sa to skutočne nemalo robiť.
No v závere veľmi stručne, čo sa týka tej módnej polície, tak mňa zaujíma, že či sa to vzťahuje napríklad aj na ministrov. Pretože chodí sem jeden pán minister a má taký pieskový oblek a mokasíny k tomu, a už mu dať len klobúk a myslím si, že by mohol ísť aj na Safari. A to skutočne nie je hodné tohto parlamentu. Takže bude sa to aj na nich vzťahovať?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.12.2025 0:04 - 0:04 hod.

Beáta Jurík
Ďakujem za slovo pán predsedajúci, no je niečo po polnoci a ja by som len chcela ozrejmiť ľuďom, že prečo tu sedíme. Je to preto, že niekto sa bál, že zatiaľ čo deti budú sedieť pod vianočným stromčekom a ich rodičia pred Pelíškami, tak on bude sedieť niekde inde, vo väzenskom pyžame.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2025 23:29 - 23:29 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ondrej, vy ste to, čo tu predvádza koalícia, najmä v súvislosti s ich prístupom k prezidentskému vetu a tomu, že sa už neunúvajú ani len na ten výbor nazvali pasivitou koalície, no ja si myslím v prvom rade, že to správne slovo je arogancia, lebo oni vyhrali voľby, tak oni môžu. Oni sú zákon, ako sme tu počuli, oni sú štát, no nie páni a dámy, vy sa môžete cítiť aj ako prezidenti plochej zeme z poverenia marťanov, ale jednoducho zákon a ústavu my tu v parlamente máme rešpektovať, pretože na tú ústavu sme tu prisahali, ale vrátim sa teda aj k pánovi prezidentovi, lebo ja si pamätám ako Peter Pellegrini kedysi povedal: „ak chce pán predseda Robert Fico pomôcť SMER-u a sociálnej demokracii, dozrel čas, aby odišiel z funkcie predsedu strany." No a potom z tej strany odišiel on a povedal, „chcem reprezentovať sociálnu demokraciu, ktorá sa pozerá dopredu, a nie dozadu.“ No a ešte nechcel byť podržtaškou a potom išiel do vlády s tým, ktorý mal odísť a spolu zložili vládu minulosti. No a neskôr po jeho víťazstve v prezidentských voľbách mu Robert Fico odkázal, nech nezabúda, kto ho stvoril, komu má byť za všetko, čím je a čo má, vďačný. Takže tým som len chcela povedať toľko, že odchod zo SMER-u bolo divadlo, kampaň my nepôjdeme so SMER-om bolo divadlo. Ja som nezávislý kandidát mieru bolo divadlo. No aj teraz vrátil som tento ohavný zákon, ktorý je v rozpore s ústavou aj s európskym právom je zase len divadlo. Náš pán prezident asi nie je úplne prezidentom, ale skôr len dobrým hercom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2025 22:44 - 22:44 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
No, ja mám. Ak by sa mohol pán minister utíšiť, tak by to bolo fajn, pán podpredseda. Ja mám zas také deja vu, lebo takto obdobne, vždy keď sa zotmelo sem chodil pán minister obrany aj počas nočných rokovaní pri novele Trestného zákona, promafiánsky balík. Vtedy noc mafie, dnes náhoda. Začínam veriť na náhody. Ale veľmi ma bavili počas tvojho vystúpenie, Lucia, tie poznámky a to frflanie z druhej strany od koaličných poslancov, že vraj k veci. No, páni a dámy, to že vy niečomu nerozumiete, tak to neznamená, že to nie je k veci. Áááá, vidíte, teraz už. No a pán prezident vo svojom odôvodnení, a to si spomínala aj ty, Lucia, vo svojom vystúpení hovoril o ohrození Plánu obnovy a že neboli odstránené všetky pochybnosti o rozpore s právom Európskej únie. No a to dnes povedala presne aj zástupkyňa Európskej komisie v Bruseli na konferencii o právnom štáte, že teda vyjadrili svoje vážne obavy ohľadom viacerých zmien v tomto zákone. Čakajú čo urobí prezident, aby teda mohli podniknúť ďalšie kroky. Čiže tá hrozba je reálna. Budú konať. A ja sa už tak pýtam sama seba, že koľkí ľudia, odborníci, vás musia na to upozorniť, že jednoducho tento zákon nie je okej, aby ste to pochopili, že nie sú oni tí blázni a vy tie lietadlá, však že. No a podpredsedníčka Európskeho parlamentu Katarína Barley z nemeckých sociálnych demokratov, ale takých skutočných, nie tých (von aby zvyšu)ako ste vy, povedala, že národné parlamenty sú v prvej línii boja za právny štát. A ja si vtedy hovorím, no keby ona, chúďa, vedela, že ten náš národný parlament je síce v prvej línii, ale boja proti právnemu štátu, tak to by neverila. A že to robia zrovna vraj sociálni demokrati, ktorí donedávna boli s ňou v jednej skupine. No možno už preto tam s ňou nie sú. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2025 22:14 - 22:14 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja budem veľmi osobná, pretože, práve som prišla z Bruselu a pozerala som tento váš mafiánsky bašavel z letiska, a musím povedať, že neskutočne som sa za vás hanbila, ale že neskutočne. A keď sa lietadlo rozbehlo, normálne som mala slzy v očiach, lebo som opúšťala krajinu, v ktorej som kedysi žila. A nemumlite už konečne na tej druhej strane. A vracala som sa domov. lebo strašne som tu chcela byť, lebo ja chcem v tejto krajine, v demokratickej európskej krajine vychovávať svoje deti, a vy keď chcete žiť v neslobodnej krajine, tak páľte do Ruska. Toľko som vám chcela odtiaľ povedať. (Potlesk.) A presne, presne som mala pocit ako po voľbách. Že po všetkých tých rokoch v zahraničí idem domov, lebo ja sem patrím, tu chcem pracovať pre ľudí na rozdiel od vás. Tu chcem, aby sa ľudia proste lepšie mali a všetko spravím preto, aby sa táto krajina vás konečne zbavila. Lebo vy ste obyčajná banda zbytočných 79 spolupáchateľov, pretože to, čo ste spravili, tak je spolupáchateľstvo, ktorá si len plní pupky peniazmi ľudí v tejto krajine. Zatiaľ, čo oni žijú z mála. A viete ako som sa za vás v tom Bruseli hanbila, keď som neustále počúvala, lebo to bola konferencia o právnom štáte, že Slovensko, Maďarsko, Maďarsko, Slovensko. Viete si to predstaviť? Neviete, lebo vy tomu ani nerozumiete. A potom za mnou prišli kolegovia z Rumunska a povedali mi, že Good luck. Rumunsko nám želá Good luck, ľudia. Veď sa už uvedomte konečne. Ale viete čo? Vaša doba kešu končí. Vaša lajna končí. Éra Roberta Fica, ja si myslím, že dnešnou nocou skončila, pretože toto vám už ľudia neodpustia. V tejto krajine je oveľa viac slušných ľudí ako vás. A oni vám to nezabudnú, ich neumlčíte. Môžete nám tu vypínať mikrofóny, môžete sekať rozpravu, robiť čo chcete. Ale vy v tých voľbách uvidíte, že Slovensko má na viac. Na viac ako ďalšiu vládu tuto neschopných...(Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2025 9:14 - 9:14 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ja len že mi prišlo veľmi vtipné, keď zrovna predstaviteľ tejto koalície hovorí niekomu z opozície, nech si tu nerieši nejaké svoje boliestky, keď vy nerobíte nič iné, iba to. (Potlesk.)
Ale ďakujem, Iren, za tvoje vysoko odborné vystúpenie. Ja si myslím, že aj škoda, že niekto takto vystupuje o ôsmej večer a potom ráno, keď ho to nikto nepočúva. A neviem, že keby aj počúvali, že či by úplne všetkému, čo si tam hovorila a čisto právnickým jazykom, rozumeli, ale je to škoda. Hovorila si hlavne teda o tej nekoncepčnosti a ja si myslím, že presne takto by mala prebiehať tá diskusia vôbec o novele Trestného zákona, že odborníci, ako si aj ty a ďalší z trestného práva, by si mali sadnúť a možno by sme sa vyhli tomu, čo momentálne musíme opravovať. A ja opakujem, je absolútne jedno, kto za to môže, kto je za to zodpovedný, kto to spôsobil.
Ja si skutočne nemyslím a nemôžem teda súhlasiť aj s tou dôvodovou správou, že ľudia sú tak hlúpi, a to je podľa mňa asi vaše videnie toho ako, ako fungujú ľudia, že niekto im povie, že kradnúť sa oplatí a oni teraz si povedia, že dobre, tak idem do toho. Ja neviem, vážení kolegovia, ale vám, keď niekto niečo povie, tak to, tak to robíte? Akože ja neviem, ale toto mi príde taká výhovorka hodná asi môjho syna piataka, aj to dúfam, že som ho neurazila. Mi to potom zase doma povie.
Ale chcela by som sa podeliť aj o osobnú skúsenosť, a to práve aj dobre ilustruje to, že za to, že vám niekto niečo povie, tak to hneď nerobíte, ale že kam až siaha vlastne tento váš nezmysel. A úplne to nestihnem za tých 15 sekúnd, tak radšej v tej ďalšej faktickej, ale ešte raz ti ďakujem, Iren, za tvoje vysoko odborné vystúpenie a vravím, možno je aj škoda ho na takéto plénum.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2025 18:59 - 18:59 hod.

Beáta Jurík