Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Ctené kolegyne, ctení kolegovia, keby bolo pravda to čo tu hovoril pán predkladateľ tohto uznesenia, tak ja by som ho snáď aj podpísala. Ale keďže to pravda nie je, tak samozrejme ho nemôžme žiadnym spôsobom podporiť. A ja vlastne ani neviem že či je treba sa z neho smiať, alebo vlastne nad ním plakať. Toto uznesenie a vôbec to, ako ste uchopili túto, a ja to skutočne nepopieram, dôležitú tému, pretože negatívne dopady na domácnosti, špeciálne tie, ktoré by mohli byť ohrozené energetickou chudobou, sú skutočne dôležitou témou. Ale to čo vy hovoríte a čo tu predkladáte je hlúposť. A ja som sa na začiatku aj hnevala, že bože zase tu ideme strácať čas takýmto uznesením, ale potom čo vy si tu robíte kampaň, ktorá absolútne zavádza a straší ľudí, tak som rada že ste to sem doniesli aby sme konečne mali dostatok priestoru na vyvrátenie všetkých týchto bludov, ktoré ste aj tam písali. A teda obzvlášť potom čo som si ja pozrela vašu raňajšiu tlačovku s názvom "ETS2, sociálny masaker od opozície", tak som skutočne veľmi rada, že tu môžem dnes vystúpiť a opýtať sa vás, že od opozície, vážne. A nechápem, že ktorá z dvoch možností, prečo to tu predkladáte, je správna. Buď absolútne nerozumiete tomu čo hovoríte, alebo rozumiete a vedomie zavádzate ľudí. Ale chápem a súhlasím tu aj s kolegom Galekom, že strana HLAS sa prepadá v prieskumoch, že potrebujete zakrývať nejaké nejasnosti ohľadom prezidentskej kampane Petra Pellegriniho, a že ste sledovali asi pozorne české voľby a že jednoducho tam Babiš vďaka tomu, že vytiahol túto tému a veľmi populistickým spôsobom ju uchopil, tak ste si povedali, že poďme aj my do toho. Ale ľudia nemôžu za vašu neschopnosť a to že ich tu strašíte a zavádzate, tak jednoducho niečo neakceptovateľné.
Ja najskôr teda vysvetlím prečo je ETS2 nie masakrom opozície, ale keď už tak vašim vlastným. A potom, prečo je toto vaše uznesenie nielen hlúpe, ale aj absolútne zbytočné. A potom následne kolegyne Stohlová a Luščíková sa budú venovať povolenkám ako takým z pohľadu životného prostredia a potom aj konkrétnych dopadov na ľudí.
Zopakujme si teda najskôr pôvod ETS2. Smernica k ETS2 bola prijatá na základe Parížskej klimatickej dohody z roku 2016 a na základe Green Deal-u 2019, ktorý nás okrem iného zaväzuje prijať bezemisný cieľ. Tak sa pozrime kto za ním stojí. A keďže ste včera opäť vašou neschopnosťou schváli zákon o hazarde, tak ja síce nemám žiadne DOXXbety na výmenu, ale predsa len by sme sa mohli zahrať taký kúsok Tipos, ak dovolíte. A v prvom rade by som sa vás chcela opýtať, kto toto povedal. "Parížska globálna klimatická dohoda je zásadná pre ľudstvo aj planétu. Je to veľký úspech medzinárodného environmentálneho práve a signalizuje jasný postupný od fosílnych palív. Jednoznačne ju vítam. ". Je to Šimečka alebo Žiga? Žiga, možno ste netipli správne. Ako dodal Žiga, vtedajší minister životného prostredia, dohoda je nástroj na postupné prebudovanie ekonomiky smerom k udržateľnej a nízkouhlíkovej budúcnosti. Obsahuje veľa ustanovení ako napríklad trhové mechanizmy, financie, monitorovanie emisií. Rozhodnutia o ďalšom postupe sa budú prijímať už počas nasledujúcej Klimatickej konferencii v Marakéši v decembri 2016. Rokovania za Európsku úniu bude viesť Slovensko, ktoré v tom čase bude predsedať Európskej únii. Na konferencii v roku 2016 United Nations Climate Change Conference COP22 v Marakéši zastupoval Slovensko v rámci Predsedníctva Rady EÚ minister životného prostredia László Sólymos. Koho, prepáčte za výslovnosť, koho vláda? Opäť si zahráme Tipos, Šimečka alebo Fico vtedy vládli. Fico, áno, správne, tretia Ficova vláda. Áno, na konferencii COP22 v Marakéši v roku 2016 sa diskutovalo aj o systéme obchodovania s emisiami EÚ a teda systéme EÚ ETS a zároveň aj teda tam prebehli širšie diskusie o implementácii Parížskej dohody a klimatických politikách EÚ.
Poďme na tip č. 3. Opäť citát, Parížska klimatická dohoda je splnenie jedného z cieľov slovenského predsedníctva. Šimečka alebo Fico? Robert Fico, správne.
Hovorila som teda o Parížskej klimatickej dohode, poďte ku Green Deal-u. Green Deal je reakciou alebo nástrojom Európskej únie na plnenie cieľov tejto Parížskej dohody, ktorá je teda veľkých úspechom Slovenskej republiky. Spustený bol v roku 2019. Koho vláda? Šimečka alebo Pellegrini? ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím, nepoužívajte vizuál.
Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Ja som si ich vyrobila tu. ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
To nie je argument. Nebudem to akceptovať, nemôžete používať pri svojom prednese, pozrite si príslušný paragraf, žiaden vizuál, dobre.
Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Pán predsedajúci, za prvé, ste ma obrali o čas. A za druhé, si myslím, že tu máme precedens, ktorý toto dovoľuje, tak prosím vás, ak ste proti, tak to zaveďte .... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Máme rokovací poriadok ktorý to nedovoľuje a precedens Borisa Kollára ma nezaujíma. Pokračujte v rozprave a nepoužívajte vizuál, dobre.
Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Ako chcete, môže to robiť aj bez vizuálov, ale tie odpovede sú jasné. Takže Peter Pellegrini bola odpoveď. Peter Pellegrini sa dokonca ako jediné premiér prihlásil k plánu do roku 2050 za uhlíkovo neutrálne Slovensko. Ako jediný z V4 dokonca podporoval tento plán na ešte väčšej úrovni ako Európska únia a v roku 2020 opäť vláda Šimečka, Pelllegrini. Pellegrini, schválila takzvanú uhlíkovú stratégiu, ktorá hovorí aj o zavedení systému ETS na menšie jednotka akými sú napríklad menšie teplárne a podobne. Teraz prichádza ďalší tip, kto bol počas týchto rokov eurokomisárom pre energetiku, výkonný podpredseda Európskej komisie pre Európsky zelený dohovor Green Deal a neskôr viceprezident zodpovedný za strategický výhľad a koordináciu priorít. Bol to ten Šimečka alebo to bol Šefčovič? No Šefčovič to bol. Pán Šefčovič, ešte stále aktuálny eurokomisár bol angažovaný v implementácií a koordinácií politík súvisiacich s energetikou a udržateľným rozvojom, čo je vlastne jadro Green Deal-u. Podporoval projekty prechodovej energetiky, obnoviteľné zdroje, zníženie uhlíkových emisií a práve o tom sú aj tie povolenky. Pomáhal koordinovať medzi členskými štátmi EÚ aby sa dosiahli ciele Green Deal-u, najmä v oblasti energetickej bezpečnosti a udržateľnej infraštruktúry. Zohral významnú, a toto je veľmi významné páni, zohral významnú úlohu pri formovaní politík EÚ v oblasti obchodovania s emisiami EÚ ETS. Hovorím stále o Marošovi Šefčovičovi a nie o Michalovi Šimečkovi, ak dovolíte.
Rozšírenie EÚ ETS na systém ETS2. Ako výkonný podpredseda pre Európsky zelený dohovor mal Šefčovič na starosti implementáciu politiky EÚ v oblasti klímy a energetiky. To zahŕňalo aj rozšírenie EÚ ETS na nové sektory ako sú budovy, doprava, malé a stredné podniky, čo bolo súčasťou legislatívneho balíka Fit for 55. Zároveň Šefčovič teda podporovať dekarbonizáciu, zúčastnil sa na rôznych projektoch podpory dekarbonizácie, napríklad na gréckych ostrovoch, čo bolo taktiež financované z povoleniek EÚ ETS a veľmi pozitívne sa o celom tomto systéme vyjadroval pretože ho považoval, podľa vlastných slov, za efektívny nástroj na dosiahnutie klimatických cieľov. A mám tu ďalší citát, a neuveríte že kto to povedal, "V EÚ používaný trhový mechanizmus, kde cenu určuje ponuka a dopyt. Aktuálna cena je 55 eur za tonu CO2. Vysoká cena uhlíka vytvára stimul pre náš priemysel a využívanie čistých technológií a implementácii opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti.". Šimečka alebo Šefčovič? Šefčovič. Tieto vyjadrenia skutočne podčiarkujú postoj pána eurokomisára k EÚ ETS ako k efektívnemu nástroju na dosiahnutie klimatických cieľov EÚ prostredníctvom trhových mechanizmov. Takže teraz keď už vieme aké sú skutočné korene ETS a názory predstaviteľov vlády, alebo teda nominantov na jeho dôležitosť tak poďme ďalej. A poďme ďalej konkrétne ku smernici na ktorú odvolávate. A ja už s vami sedím nejaký ten týždeň, mesiac vo výbore pre EÚ záležitosti, tak ja viem, že nemáme všetci úplne rovnaké znalosti o tom ako funguje európsky legislatívny proces. Tak si to zopakujme. Táto smernica je súčasťou iniciatívy Fit for 55, ktorej cieľom je zabezpečiť aby politiky boli v súlade s klimatickými cieľmi. To sú tie vyššie spomínané, či už teda Parížska klimatická dohody alebo Green Deal. Čiže ako sme šli postupne bol návrh Európskej komisie, ktorý ale vychádza z týchto dvoch cieľov, potom Európsky parlament a kto to odsúhlasil. Bruselský diktát, štrasburský diktát, nie, vláda samozrejme. Pretože nič také ako diktáty zo zahraničia neexistuje. To my členské štáty sa rozhodujeme k akým cieľom, politikám sa zaviažeme. Ale ak sa predsa len chcete teda venovať tomu, že kto ako hlasoval v Európskom parlamente tak poďme na to. Za legislatívny zámer, tento konkrétny, rozširovania ETS2 hlasovali aj istí Beňová a Hajšel, europoslankyňa a europoslanec za stranu SMER. Následne vo finálnom hlasovaní, ktoré dopadlo 413 za, 167 proti a 57 sa zdržalo. Oni sa už v tomto zdržali, ale tak pozrime sa na to, že kde už vtedy sedeli. Či boli stále súčasťou vlády, alebo či už boli v opozícii a povedali si, že fú, to teraz možno bude aj problém, tak radšej sa zdržíme. A áno, v tých 413 za bol skutočne aj jeden hlas Michala Šimečku, ktorý vtedy ako podpredseda Európskeho parlamentu toto všetko koncipoval, navrhol a nechal a to tými všetkými europoslancami odsúhlasiť. Skutočne za tieto povolenky, ak za ne niekto môže, tak ten jeden hlas toho veľmi silného opozičného lídra Michala Šimečku, to je skutočne tie vaše tlačovky a vôbec ako to ...(nezroz. vyslov.) je tak trápne, že ja sa nad tým musím smiať.
Tak ti tak tá smernica bola na úrovni Európskej únie prijatá a očividne s ňou teda 10. mája 2023, keď sa to udialo, súhlasili členské štáty, plus ...
=====