Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.4.2026 o 18:02 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.4.2026 18:02 - 18:18 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda, áno, pani poslankyňa Plaváková tu nie je, lebo je na zahraničnej pracovnej ceste. To som len chcela dať na záznam pre tých, ktorí by si náhodou chceli strihnúť, že opozícia tu opäť raz nie je, nevystupuje a prepadá. Takže je ospravedlnená.
No ja idem vystupovať posledná v písomnej rozprave, takže by som možno aj zhrnula to, čo tu odznelo. Aj keď ono by vlastne stačilo, aby som povedala, že toto je návrh zmeny ústavného zákona, a teda potrebuje deväťdesiatku, a tú nemáte. A bodka. A tam by sa mohla tá diskusia ukončiť. Nemuseli by sme tu tráviť všetok ten čas zmyselnými argumentmi, ale k nezmyselnému zákonu. A ja by som to aj chcela možno iba tak uzavrieť kvôli tomu, aby pána poslanca Hazuchu už toľko nebolela hlava, lebo ja chápem, že je ťažké počúvať všetko, čo vám vyčítame, čo sa týka tohto návrhu zákona, ale neodpustím si, pretože mám skutočne za to, že tu odznelo toľko argumentov, toľko kritiky a ja nechápem, ako sa vám tu sedí, páni. Že či je to fajn vlastne počúvať to, alebo ako sa to od vás odráža, keď niekto kritizuje, a myslím si že veľmi oprávnene, váš návrh zákona, a vy proste nič. Vy to nestiahnete, hoci viete, že to je absolútny nezmysel.
Tento zákon je zložený z dvoch častí, lebo teda aspoň tá rozprava, lebo s jednou časťou prišla teda strana HLAS, strana z regiónov, a mňa veľmi baví, čítať si tie vaše bilbordy, na ktorých máte napísané, že vy budete hlasom toho daného regiónu tu v Národnej rade, ale potom, keď tu máme rozpravu, tak vás veľmi nie je počuť. Tak neviem, však vy už teraz môžete ten váš región odprezentovať, ale nejak sa to nedeje. Ale však okej, to je váš výber.
A vy teda navrhujete päť rokov pre samosprávy, myslím, že k tomu sa už dostatočne vyjadrili moje kolegyne Hanuliaková, Luščíková, (kýchnutie v pléne) na zdravie, kolega Dubovický sa chcel pripomenúť, alebo Lackovič a ďalší, ale vyjadril sa k tomu napríklad aj váš prezident, a zdôrazňujem to váš, ak nás náhodou počúva pán Chmelár, lebo jemu sa to veľmi nepáči, že hovorím, že Peter Pellegrini je váš prezident. No keď je raz niekto z nejakej strany, a keď sa aj potom ďalej správa tak, že zastupuje tú stranu, je naďalej jej čestným predsedom a háji záujmy tej strany a tej koalície, tak nehnevajte sa, ale nie je to prezident všetkých ľudí. A, pán Kéry, som rada, že aj vy to počujete opäť raz. Nech sa páči, potom môžte sa prihlásiť do faktickej, nech sa páči.
Druhá časť je návrh zo strany SNS a opäť raz, už som to tu aj spomínala, mňa tak veľmi baví, že strana, ktorá má aktuálne v prieskumoch 2,8 %, a ktorá by už nemala poslanecký klub, keby ste jej vy, strana SMER, nepožičali pána Muňka, tak nám sem normálne prichádza s návrhom na zmenu ústavného zákona, čiže potrebuje deväťdesiatku. Tak to, nehnevajte sa, ale to je skutočne veľmi vtipné. To sme tu už všeličo videli.
Ani samosprávy, samotné samosprávy nesúhlasia s tým vaším návrhom, páni z regiónov. A čo sa týka toho predĺženia tohto, teda nie tohto, ktoré tu momentálne máme, deviateho volebného, ale nášho mandátu, respektíve teda mandátu parlamentu, tak to si skutočne, myslím, ľudia na Slovensku neprajú. Nehnevajte sa, ale keby váš prezident sa nebál vypísať to referendum, tak myslím si, že by vám to aj ukázali. Že netreba si tu predlžovať volebné obdobie, ale naopak by chceli, aby sa skrátilo. A darmo krútite hlavou, pán Kalivoda. Úplne stačí, keď sa prejdete po ulici. Neviem teda, ako chodíte tade, ale určite by vám to povedali. A (reakcia z pléna), no tak nechodíte, no vidíte, možno to je ten dôvod, že skúste ísť občas medzi ľudí. Mimochodom, strana HLAS, strana z regiónov, tuto pán Kalivoda je z Bratislavy, no tak možno by ste mohli ísť do tých regiónov.
Mňa veľmi pobavila vaša doložka vplyvov, pretože páni z HLAS-u si nedali ani len toľko roboty, aby niečo do tej doložky vplyvov napísali. Tento váš návrh zákona, ústavný zákon, nemá vplyv na nič. No tak ešte raz, na čo ho predkladáte? A tie argumenty, ktoré dávate do dôvodovej správy, že vraj sú teda dôvodmi, tak vám už vyvrátili tuto kolegovia a kolegyne, ktorí sa venujú samosprávam. Tak ja sa ešte raz pýtam, načo? Je to zbytočné a viete, že k tomu nemáte podporu. Tak načo, páni?
Čo sa týka tej druhej časti, SNS, tak tam ma veľmi pobavilo, že teda predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov by znamenalo alebo by malo pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. No nehnevajte sa, ak bude mať tento parlament aj v ďalšom volebnom období takéto zloženie, nedajbože, Boh ochraňuj Slovensko, tak to rozhodne nebude mať žiadny pozitívny vplyv na rozpočet, pretože vy ste už počas štyroch vašich vlád dokázali, že každá minúta, každá hodina, každý deň, týždeň, mesiac vašej vlády má negatívne dopady na rozpočet tejto krajiny. Takže predĺžením by sa táto situácia len zhoršila.
Ale povedzte mi teda, päť rokov v Národnej rade, po tom, čo vidíte, ako to tu funguje, vidíte tie výbory, kde sa pracuje, respektíve nepracuje, kde by sa mali čistiť tie legislatívne návrhy napríklad, kde neprebiehajú takmer vôbec diskusie. Včera, myslím, výbor pre kultúru, vôbec prvýkrát tam videli pani ministerku po koľkých, po dvoch rokoch? Myslím, že doteraz tu v pléne bola odprezentovať jeden jediný návrh zákona. To je podľa vás normálne, hej? Takto sa normálne pracuje v parlamente. Vôbec nie ste zredukovaní, lebo týka sa to iba vašej časti, na obyčajných stláčačov za, však nie? Chodíte sem dvakrát denne, o jedenástej a o sedemnástej. Česť výnimkám, a to sú takí tí usual suspects, ktorí tu sedávajú stále, lebo asi cez deň veľmi toho nemajú čo iné na robote. Ale nie je, nie je vám to tak trošku trápne? Neprebieha tu žiadna diskusia v tomto pléne, pretože to, že vystupuje opozícia, ja neviem, ale vy nemáte chuť brániť tých vašich ministrov, keď tu je nejaký vládny návrh zákona? Vy nemáte chuť teraz váš vlastný návrh, ktorý je poslaneckým návrhom, tak sa zapojiť do tej diskusie a dať, keď vám tu niekto niečo vyčíta, dáva vám nejaké argumenty, tak protiargumentmi to vyvrátiť? Nemáte chuť trošku pracovať? Ja neviem, ale za toľko peňazí, čo tu poberáme, tak by sa hádam aj patrilo, ani by to nemalo byť od tej chuti, všakže? Tento parlament jednoducho nefunguje. Dnes tu nefungovali ani len mikrofóny, pretože vraj porucha. No viete čo, vy ste poruchou pre túto krajinu. Vy. Ja sa už ani nečudujem, že už ani táto budova to nezvláda, lebo ľudia v tejto krajine to jednoducho nezvládajú, nehnevajte sa. A možno by ste za nimi mali ísť, aby ste to počuli. A to hovoria už aj tí, ktorí doteraz boli vaši voliči, že jednoducho toto sa už ďalej nedá. Potom to tak aj vyzerá.
Viete, nepočúvate alebo nerozumiete, alebo nechcete počuť, alebo nevyjadrujete sa a potom ten legislatívny proces vyzerá tak, že sú tam samé chyby, opravujete, ešte nám tu chodia listy z Európskej komisie. Ale však dobre, opravíme. Zase ďalšie rokovacie dni. Takto babrácky tu pristupujete k legislatívnemu procesu. Ja neviem, ja som možno naivná, ale ja si skutočne želám, aby tu prebiehala ako v civilizovaných krajinách normálna debata a aby, keď sem príde nejaký návrh zákona, vládny napríklad, ktorý je nedostatočný alebo ktorý obsahuje niečo, čo treba opraviť, aby to tu ten parlament spravil, lebo tak by to malo byť po nejakej normálnej diskusii na výboroch, ale aj tu v pléne. A toto, nehnevajte sa, ale nefunguje, pretože keď tam aj máte tie chyby, a keď vás my na to upozorňujeme, tak presne si pamätám napríklad na slávne zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktoré ste potom museli rušiť. Takto som tu stála a takto som vás upozorňovala na nesúlad s právom Európskej únie. A takto oproti som mala pána Barteka, ktorý sa pochechtával, že ako je všetko super, a nebolo. A nebolo až tak, že ste potom priniesli pozmeňujúci návrh, potom ešte ďalší pozmeňujúci návrh a nakoniec ste museli celý ten návrh zákona zrušiť. Nehnevajte sa, toto vy považujete za normálnu prácu? A takto by to malo fungovať päť rokov, dobrý Bože. To skutočne nemôžete myslieť vážne.
Pripomeňme si minulý týždeň. Streda bola, myslím. Prišiel sem ráno minister Migaľ. Mal dva zákony. Po prvom odišiel, že on ten druhý nejde odprezentovať, lebo nevie, aký pozmeňujúci návrh tam pripravila koalícia, tak radšej zdrhol. Kvôli nemu ministerka hospodárstva, vaša pani ministerka Saková, nestihla svoju rozpravu, lebo nečakala, že má vystúpiť. Potom mala ísť pani ministerka Šimkovičová so svojimi dvomi návrhmi. Tá ale bola náhodou stále vo Vietname. Akoby neexistovala možnosť natermínovať si body, keď viem, že som na zahraničnej pracovnej ceste, všakže? Tak ju zastúpil minister Taraba, ktorý hovoril, že ten zákon hovorí niečo, čo v skutočnosti nehovoril a musela ho tu opozičná poslankyňa opravovať. To ako vážne? Potom prídu dva body ministra Tarabu. Odprezentuje jeden, a pritom obviní vlastných poslancov z koalície zo strany HLAS, že sú lobisti. Povie, že ste mu tam pripravili, neviem aké, pozmeňujúce návrhy a taktiež radšej odíde. To považujete… lebo to súvisí tak, že takto babrácky tu jednoducho pracujete v tomto parlamente a toto chcete robiť päť rokov a nie štyri? To má aký zmysel? Veď vy sa najskôr trošku skonsolidujte v tej práci, ktorú robíte, a potom môžte, keď bude tá práca kvalitná, sa rozprávať o tom, že či je potrebné, aby parlament mal volebné obdobie na päť rokov alebo nie. (Potlesk.) Ale viete si predstaviť, že toto, že toto by sa tu dialo päť rokov? Veď už ľudia sa nevedia dočkať volieb, pán Šimko. Nevedia sa dočkať a nemôžu sa ich domôcť skôr práve preto, že toto plénum, táto koalícia nie je schopná prijať napríklad uznesenie, ktorým by sme si skrátili túto vašu trápenicu. Lebo nijak inak sa to ani nazvať nedá, nehnevajte sa. Toto bola streda. Takto vystupovali vaši ministri. Toto je čistá babráčtina.
Čo prišlo potom? Slávne uznesenie pána Jarjabka, ktorý, keď si uvedomil, že je asi nejaký problém, tak ho radšej stiahol. Akože vážne? Potom čo? Tri návrhy SNS prepadli, pretože tu neboli, ako inak. Neviete si to tu ani zorganizovať jednoducho. A potom prišiel pán Kalivoda s nejakým návrhom a potom ďalší návrh zo strany HLAS nechcel odprezentovať, pretože tu čakal na nejaký papier, tak sa tváril, že nemá kartičku a podobne. Toto je tu vaša práca a toto chcete, aby sa tu dialo päť rokov, dobrý Bože. No nehnevajte sa. A takto by som mohla menovať všetky tieto problémy v organizácii, ak sa to tak dá nazvať, za každý jeden deň. Prichádzate sem s návrhmi zákona, však si pozrite ten program. 90-2
Koľko je tam návrhov zákona z dielne SNS, ktoré idete odhadzovať na ďalšiu schôdzu, pretože nie ste dohodnutí koľko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste sa venovať meritu veci, lebo zatiaľ nám tu rekapitulujete, čo tu bolo minulý týždeň, čo tu bolo tento týždeň. Venujte sa tomu čo, o čom hovorí zákon.


Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Pán podpredseda, toto sú dôvody, pre ktoré považujem tento návrh zákona na predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov za absurdné, pretože takto jednoducho to tu fungovať nemôže. A hovorím, že ak to predĺžite vy a ak sa stane, nedajbože, že by sme tu mali rovnaké zloženie parlamentu, aj keď toto bude platiť tých päť rokov, tak päť rokov tu bude takáto trápenica. Preto som hovorila, čo sa stalo napríklad minulý týždeň. Ale v poriadku. Pozrieme sa na to, že čo tu presadzujete. Pozrite si ten program. Vy robíte niečo tu pre ľudí skutočne v tomto parlamente? Vládne návrhy zákonov, ktoré tam sú, tak sú do veľkej miery transpozície smerníc. Čiže niečo, čo musíte robiť. K nim klasicky si prihádžete prílepky, hoci viete, že prílepky sú zakázané a tak ďalej, ale však námietka, odsúhlasíme si ich, všetko je v poriadku, všakže? Takto to jednoducho tu vyzerá.
Pozrite si, kde sú návrhy zákonov, ktoré riešia skutočne situáciu ľudí. Je tu napríklad uznesenie k chudobe z dielne OĽANO. My tam máme návrhy zákonov ako príspevok na bývanie, kolegyňa Veslárová neustále predkladá zákony, ktorých cieľom je pomôcť zdravo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ešte raz vás upozorňujem, že hovorte ku zákonu, pretože nám tu teraz rozoberáte program schôdze. Budem vám musieť naozaj zobrať slovo.

Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
No to by ste mi hádam, pán podpredseda, neurobili. Špeciálne šesť minút pred koncom. Nehnevajte sa, ale ja tu vysvetľujem, ako tento parlament nepracuje a že si nemôže predĺžiť volebné obdobie na päť rokov. Ja si myslím, že je dôležité, aby to tu odznelo. A skutočne bola by som rada, keby ste mi kontrovali potom protiargumentami, čo vy tu toľko pracujete, čo ste doteraz spravili pre ľudí a ako tento parlament vynikajúco funguje. A keby ste toto dokázali, že by sem skutočne niekto prišiel s týmito kontraargumentami, tak viete, čo? Hoci je to totálna hlúposť, ja vám za to zahlasujem. (Reakcia z pléna.) No presne, lebo viem, že to sa nestane. Ďakujem. Tak to jednoducho je.
Ale viete čo, mohla by som takto pokračovať ešte ďalších päť minút a upozorňovať na to, prečo nielen tá časť, ktorej sa teda dopodrobna venovali moji kolegovia, čo sa týka predĺženia obdobia pre samosprávy, ale aj pre parlament, prečo je to totálna absurdnosť, a opakujem, my tu tým trávime skutočne rokovacie dni, hoci viete, že ste si to tu predložili, nikto netuší prečo. Nemáte deväťdesiatku, nemáte žiadne dôvody na to, robiť to. Tak ešte raz, čo vás k tomu vedie? A poslednýkrát sa pýtam vás, predkladateľov a predkladateliek, prečo? Prečo to tu je? Vysvetlite to. Potrebujete strácať čas? Nemáme tu dostatočne veľa bodov na programe alebo čo? Je to PR, ktoré si potrebujete strihnúť do videí, lebo nemáte čo? A dobre sa vám to počúva, skutočne? Keď vám tu hovoria napríklad kolegovia o samosprávach, že tie problémy samospráv sú toto, toto, toto, toto a to neriešite a vy päť rokov, bum. Keď vám tu hovorím, že parlament nepracuje, že jednoducho tá organizácia nefunguje, že sa tu schvaľujú hlúposti, hlúposti s chybami, lebo przníte legislatívny proces, nie, vy prídete s tým, že päť rokov to vyrieši. No fakt, že nehanbíte sa?
Ukončím to tým, že neprejde to. Stratili sme čas, stratili sme peniaze daňových poplatníkov. Ja som rada, že budem mať, očividne nejaké, že som vyprovokovala nejaké faktické poznámky z koalície. Možno sa konečne dozvieme, konečne, že aký je tento zákon úžasný a budeme zaň všetci s čistým svedomím hlasovať, všakže?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.4.2026 18:02 - 18:18 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda, áno, pani poslankyňa Plaváková tu nie je, lebo je na zahraničnej pracovnej ceste. To som len chcela dať na záznam pre tých, ktorí by si náhodou chceli strihnúť, že opozícia tu opäť raz nie je, nevystupuje a prepadá. Takže je ospravedlnená.
No ja idem vystupovať posledná v písomnej rozprave, takže by som možno aj zhrnula to, čo tu odznelo. Aj keď ono by vlastne stačilo, aby som povedala, že toto je návrh zmeny ústavného zákona, a teda potrebuje deväťdesiatku, a tú nemáte. A bodka. A tam by sa mohla tá diskusia ukončiť. Nemuseli by sme tu tráviť všetok ten čas zmyselnými argumentmi, ale k nezmyselnému zákonu. A ja by som to aj chcela možno iba tak uzavrieť kvôli tomu, aby pána poslanca Hazuchu už toľko nebolela hlava, lebo ja chápem, že je ťažké počúvať všetko, čo vám vyčítame, čo sa týka tohto návrhu zákona, ale neodpustím si, pretože mám skutočne za to, že tu odznelo toľko argumentov, toľko kritiky a ja nechápem, ako sa vám tu sedí, páni. Že či je to fajn vlastne počúvať to, alebo ako sa to od vás odráža, keď niekto kritizuje, a myslím si že veľmi oprávnene, váš návrh zákona, a vy proste nič. Vy to nestiahnete, hoci viete, že to je absolútny nezmysel.
Tento zákon je zložený z dvoch častí, lebo teda aspoň tá rozprava, lebo s jednou časťou prišla teda strana HLAS, strana z regiónov, a mňa veľmi baví, čítať si tie vaše bilbordy, na ktorých máte napísané, že vy budete hlasom toho daného regiónu tu v Národnej rade, ale potom, keď tu máme rozpravu, tak vás veľmi nie je počuť. Tak neviem, však vy už teraz môžete ten váš región odprezentovať, ale nejak sa to nedeje. Ale však okej, to je váš výber.
A vy teda navrhujete päť rokov pre samosprávy, myslím, že k tomu sa už dostatočne vyjadrili moje kolegyne Hanuliaková, Luščíková, (kýchnutie v pléne) na zdravie, kolega Dubovický sa chcel pripomenúť, alebo Lackovič a ďalší, ale vyjadril sa k tomu napríklad aj váš prezident, a zdôrazňujem to váš, ak nás náhodou počúva pán Chmelár, lebo jemu sa to veľmi nepáči, že hovorím, že Peter Pellegrini je váš prezident. No keď je raz niekto z nejakej strany, a keď sa aj potom ďalej správa tak, že zastupuje tú stranu, je naďalej jej čestným predsedom a háji záujmy tej strany a tej koalície, tak nehnevajte sa, ale nie je to prezident všetkých ľudí. A, pán Kéry, som rada, že aj vy to počujete opäť raz. Nech sa páči, potom môžte sa prihlásiť do faktickej, nech sa páči.
Druhá časť je návrh zo strany SNS a opäť raz, už som to tu aj spomínala, mňa tak veľmi baví, že strana, ktorá má aktuálne v prieskumoch 2,8 %, a ktorá by už nemala poslanecký klub, keby ste jej vy, strana SMER, nepožičali pána Muňka, tak nám sem normálne prichádza s návrhom na zmenu ústavného zákona, čiže potrebuje deväťdesiatku. Tak to, nehnevajte sa, ale to je skutočne veľmi vtipné. To sme tu už všeličo videli.
Ani samosprávy, samotné samosprávy nesúhlasia s tým vaším návrhom, páni z regiónov. A čo sa týka toho predĺženia tohto, teda nie tohto, ktoré tu momentálne máme, deviateho volebného, ale nášho mandátu, respektíve teda mandátu parlamentu, tak to si skutočne, myslím, ľudia na Slovensku neprajú. Nehnevajte sa, ale keby váš prezident sa nebál vypísať to referendum, tak myslím si, že by vám to aj ukázali. Že netreba si tu predlžovať volebné obdobie, ale naopak by chceli, aby sa skrátilo. A darmo krútite hlavou, pán Kalivoda. Úplne stačí, keď sa prejdete po ulici. Neviem teda, ako chodíte tade, ale určite by vám to povedali. A (reakcia z pléna), no tak nechodíte, no vidíte, možno to je ten dôvod, že skúste ísť občas medzi ľudí. Mimochodom, strana HLAS, strana z regiónov, tuto pán Kalivoda je z Bratislavy, no tak možno by ste mohli ísť do tých regiónov.
Mňa veľmi pobavila vaša doložka vplyvov, pretože páni z HLAS-u si nedali ani len toľko roboty, aby niečo do tej doložky vplyvov napísali. Tento váš návrh zákona, ústavný zákon, nemá vplyv na nič. No tak ešte raz, na čo ho predkladáte? A tie argumenty, ktoré dávate do dôvodovej správy, že vraj sú teda dôvodmi, tak vám už vyvrátili tuto kolegovia a kolegyne, ktorí sa venujú samosprávam. Tak ja sa ešte raz pýtam, načo? Je to zbytočné a viete, že k tomu nemáte podporu. Tak načo, páni?
Čo sa týka tej druhej časti, SNS, tak tam ma veľmi pobavilo, že teda predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov by znamenalo alebo by malo pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. No nehnevajte sa, ak bude mať tento parlament aj v ďalšom volebnom období takéto zloženie, nedajbože, Boh ochraňuj Slovensko, tak to rozhodne nebude mať žiadny pozitívny vplyv na rozpočet, pretože vy ste už počas štyroch vašich vlád dokázali, že každá minúta, každá hodina, každý deň, týždeň, mesiac vašej vlády má negatívne dopady na rozpočet tejto krajiny. Takže predĺžením by sa táto situácia len zhoršila.
Ale povedzte mi teda, päť rokov v Národnej rade, po tom, čo vidíte, ako to tu funguje, vidíte tie výbory, kde sa pracuje, respektíve nepracuje, kde by sa mali čistiť tie legislatívne návrhy napríklad, kde neprebiehajú takmer vôbec diskusie. Včera, myslím, výbor pre kultúru, vôbec prvýkrát tam videli pani ministerku po koľkých, po dvoch rokoch? Myslím, že doteraz tu v pléne bola odprezentovať jeden jediný návrh zákona. To je podľa vás normálne, hej? Takto sa normálne pracuje v parlamente. Vôbec nie ste zredukovaní, lebo týka sa to iba vašej časti, na obyčajných stláčačov za, však nie? Chodíte sem dvakrát denne, o jedenástej a o sedemnástej. Česť výnimkám, a to sú takí tí usual suspects, ktorí tu sedávajú stále, lebo asi cez deň veľmi toho nemajú čo iné na robote. Ale nie je, nie je vám to tak trošku trápne? Neprebieha tu žiadna diskusia v tomto pléne, pretože to, že vystupuje opozícia, ja neviem, ale vy nemáte chuť brániť tých vašich ministrov, keď tu je nejaký vládny návrh zákona? Vy nemáte chuť teraz váš vlastný návrh, ktorý je poslaneckým návrhom, tak sa zapojiť do tej diskusie a dať, keď vám tu niekto niečo vyčíta, dáva vám nejaké argumenty, tak protiargumentmi to vyvrátiť? Nemáte chuť trošku pracovať? Ja neviem, ale za toľko peňazí, čo tu poberáme, tak by sa hádam aj patrilo, ani by to nemalo byť od tej chuti, všakže? Tento parlament jednoducho nefunguje. Dnes tu nefungovali ani len mikrofóny, pretože vraj porucha. No viete čo, vy ste poruchou pre túto krajinu. Vy. Ja sa už ani nečudujem, že už ani táto budova to nezvláda, lebo ľudia v tejto krajine to jednoducho nezvládajú, nehnevajte sa. A možno by ste za nimi mali ísť, aby ste to počuli. A to hovoria už aj tí, ktorí doteraz boli vaši voliči, že jednoducho toto sa už ďalej nedá. Potom to tak aj vyzerá.
Viete, nepočúvate alebo nerozumiete, alebo nechcete počuť, alebo nevyjadrujete sa a potom ten legislatívny proces vyzerá tak, že sú tam samé chyby, opravujete, ešte nám tu chodia listy z Európskej komisie. Ale však dobre, opravíme. Zase ďalšie rokovacie dni. Takto babrácky tu pristupujete k legislatívnemu procesu. Ja neviem, ja som možno naivná, ale ja si skutočne želám, aby tu prebiehala ako v civilizovaných krajinách normálna debata a aby, keď sem príde nejaký návrh zákona, vládny napríklad, ktorý je nedostatočný alebo ktorý obsahuje niečo, čo treba opraviť, aby to tu ten parlament spravil, lebo tak by to malo byť po nejakej normálnej diskusii na výboroch, ale aj tu v pléne. A toto, nehnevajte sa, ale nefunguje, pretože keď tam aj máte tie chyby, a keď vás my na to upozorňujeme, tak presne si pamätám napríklad na slávne zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktoré ste potom museli rušiť. Takto som tu stála a takto som vás upozorňovala na nesúlad s právom Európskej únie. A takto oproti som mala pána Barteka, ktorý sa pochechtával, že ako je všetko super, a nebolo. A nebolo až tak, že ste potom priniesli pozmeňujúci návrh, potom ešte ďalší pozmeňujúci návrh a nakoniec ste museli celý ten návrh zákona zrušiť. Nehnevajte sa, toto vy považujete za normálnu prácu? A takto by to malo fungovať päť rokov, dobrý Bože. To skutočne nemôžete myslieť vážne.
Pripomeňme si minulý týždeň. Streda bola, myslím. Prišiel sem ráno minister Migaľ. Mal dva zákony. Po prvom odišiel, že on ten druhý nejde odprezentovať, lebo nevie, aký pozmeňujúci návrh tam pripravila koalícia, tak radšej zdrhol. Kvôli nemu ministerka hospodárstva, vaša pani ministerka Saková, nestihla svoju rozpravu, lebo nečakala, že má vystúpiť. Potom mala ísť pani ministerka Šimkovičová so svojimi dvomi návrhmi. Tá ale bola náhodou stále vo Vietname. Akoby neexistovala možnosť natermínovať si body, keď viem, že som na zahraničnej pracovnej ceste, všakže? Tak ju zastúpil minister Taraba, ktorý hovoril, že ten zákon hovorí niečo, čo v skutočnosti nehovoril a musela ho tu opozičná poslankyňa opravovať. To ako vážne? Potom prídu dva body ministra Tarabu. Odprezentuje jeden, a pritom obviní vlastných poslancov z koalície zo strany HLAS, že sú lobisti. Povie, že ste mu tam pripravili, neviem aké, pozmeňujúce návrhy a taktiež radšej odíde. To považujete… lebo to súvisí tak, že takto babrácky tu jednoducho pracujete v tomto parlamente a toto chcete robiť päť rokov a nie štyri? To má aký zmysel? Veď vy sa najskôr trošku skonsolidujte v tej práci, ktorú robíte, a potom môžte, keď bude tá práca kvalitná, sa rozprávať o tom, že či je potrebné, aby parlament mal volebné obdobie na päť rokov alebo nie. (Potlesk.) Ale viete si predstaviť, že toto, že toto by sa tu dialo päť rokov? Veď už ľudia sa nevedia dočkať volieb, pán Šimko. Nevedia sa dočkať a nemôžu sa ich domôcť skôr práve preto, že toto plénum, táto koalícia nie je schopná prijať napríklad uznesenie, ktorým by sme si skrátili túto vašu trápenicu. Lebo nijak inak sa to ani nazvať nedá, nehnevajte sa. Toto bola streda. Takto vystupovali vaši ministri. Toto je čistá babráčtina.
Čo prišlo potom? Slávne uznesenie pána Jarjabka, ktorý, keď si uvedomil, že je asi nejaký problém, tak ho radšej stiahol. Akože vážne? Potom čo? Tri návrhy SNS prepadli, pretože tu neboli, ako inak. Neviete si to tu ani zorganizovať jednoducho. A potom prišiel pán Kalivoda s nejakým návrhom a potom ďalší návrh zo strany HLAS nechcel odprezentovať, pretože tu čakal na nejaký papier, tak sa tváril, že nemá kartičku a podobne. Toto je tu vaša práca a toto chcete, aby sa tu dialo päť rokov, dobrý Bože. No nehnevajte sa. A takto by som mohla menovať všetky tieto problémy v organizácii, ak sa to tak dá nazvať, za každý jeden deň. Prichádzate sem s návrhmi zákona, však si pozrite ten program. 90-2
Koľko je tam návrhov zákona z dielne SNS, ktoré idete odhadzovať na ďalšiu schôdzu, pretože nie ste dohodnutí koľko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste sa venovať meritu veci, lebo zatiaľ nám tu rekapitulujete, čo tu bolo minulý týždeň, čo tu bolo tento týždeň. Venujte sa tomu čo, o čom hovorí zákon.


Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Pán podpredseda, toto sú dôvody, pre ktoré považujem tento návrh zákona na predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov za absurdné, pretože takto jednoducho to tu fungovať nemôže. A hovorím, že ak to predĺžite vy a ak sa stane, nedajbože, že by sme tu mali rovnaké zloženie parlamentu, aj keď toto bude platiť tých päť rokov, tak päť rokov tu bude takáto trápenica. Preto som hovorila, čo sa stalo napríklad minulý týždeň. Ale v poriadku. Pozrieme sa na to, že čo tu presadzujete. Pozrite si ten program. Vy robíte niečo tu pre ľudí skutočne v tomto parlamente? Vládne návrhy zákonov, ktoré tam sú, tak sú do veľkej miery transpozície smerníc. Čiže niečo, čo musíte robiť. K nim klasicky si prihádžete prílepky, hoci viete, že prílepky sú zakázané a tak ďalej, ale však námietka, odsúhlasíme si ich, všetko je v poriadku, všakže? Takto to jednoducho tu vyzerá.
Pozrite si, kde sú návrhy zákonov, ktoré riešia skutočne situáciu ľudí. Je tu napríklad uznesenie k chudobe z dielne OĽANO. My tam máme návrhy zákonov ako príspevok na bývanie, kolegyňa Veslárová neustále predkladá zákony, ktorých cieľom je pomôcť zdravo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ešte raz vás upozorňujem, že hovorte ku zákonu, pretože nám tu teraz rozoberáte program schôdze. Budem vám musieť naozaj zobrať slovo.

Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
No to by ste mi hádam, pán podpredseda, neurobili. Špeciálne šesť minút pred koncom. Nehnevajte sa, ale ja tu vysvetľujem, ako tento parlament nepracuje a že si nemôže predĺžiť volebné obdobie na päť rokov. Ja si myslím, že je dôležité, aby to tu odznelo. A skutočne bola by som rada, keby ste mi kontrovali potom protiargumentami, čo vy tu toľko pracujete, čo ste doteraz spravili pre ľudí a ako tento parlament vynikajúco funguje. A keby ste toto dokázali, že by sem skutočne niekto prišiel s týmito kontraargumentami, tak viete, čo? Hoci je to totálna hlúposť, ja vám za to zahlasujem. (Reakcia z pléna.) No presne, lebo viem, že to sa nestane. Ďakujem. Tak to jednoducho je.
Ale viete čo, mohla by som takto pokračovať ešte ďalších päť minút a upozorňovať na to, prečo nielen tá časť, ktorej sa teda dopodrobna venovali moji kolegovia, čo sa týka predĺženia obdobia pre samosprávy, ale aj pre parlament, prečo je to totálna absurdnosť, a opakujem, my tu tým trávime skutočne rokovacie dni, hoci viete, že ste si to tu predložili, nikto netuší prečo. Nemáte deväťdesiatku, nemáte žiadne dôvody na to, robiť to. Tak ešte raz, čo vás k tomu vedie? A poslednýkrát sa pýtam vás, predkladateľov a predkladateliek, prečo? Prečo to tu je? Vysvetlite to. Potrebujete strácať čas? Nemáme tu dostatočne veľa bodov na programe alebo čo? Je to PR, ktoré si potrebujete strihnúť do videí, lebo nemáte čo? A dobre sa vám to počúva, skutočne? Keď vám tu hovoria napríklad kolegovia o samosprávach, že tie problémy samospráv sú toto, toto, toto, toto a to neriešite a vy päť rokov, bum. Keď vám tu hovorím, že parlament nepracuje, že jednoducho tá organizácia nefunguje, že sa tu schvaľujú hlúposti, hlúposti s chybami, lebo przníte legislatívny proces, nie, vy prídete s tým, že päť rokov to vyrieši. No fakt, že nehanbíte sa?
Ukončím to tým, že neprejde to. Stratili sme čas, stratili sme peniaze daňových poplatníkov. Ja som rada, že budem mať, očividne nejaké, že som vyprovokovala nejaké faktické poznámky z koalície. Možno sa konečne dozvieme, konečne, že aký je tento zákon úžasný a budeme zaň všetci s čistým svedomím hlasovať, všakže?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2026 14:46 - 14:48 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
No, pani kolegyňa, ty si začala potleskom pre koaličných poslancov a ja teda neviem, páni, že či vám budú ľudia v regiónoch tlieskať za to, čo tu predvádzate, ako znižujete tresty za korupciu, rušíte zrušenia z pomsty, pridávate dane a odvody, vyhrážate sa ľuďom šesťmesačnou basou za prejavenie názoru a teraz, bum, ďalší paškvil. Ale ja predsa len verím, že vo voľbách vás doslova vytlieskajú dverami von z tohto parlamentu, pretože to je jediné, čo si za túto úmornú prácu, ktorú tu predvádzate a za ktorú si chcete predĺžiť to volebné obdobie na päť rokov, zaslúžite. A nalejme si čistého koňaku, páni. Vy ste unavení, ste bez energie, ste bez vízie, ste bez riešení. Koľkí z vás tu šúchajú obleky už desiatky rokov? A čo z toho majú občania a občianky tejto krajiny? Povedzte. Nie po dva a pol roku, ale po štyroch vládach, počas ktorých ste vy boli poslancami tejto Národnej rady. A ja mám pre vás taký návrh. Keďže očividne nemáte podporu pre tento návrh, pretože nemáte deväťdesiatku, tak ho stiahnite. Ušetríme si tieto diskusie. A namiesto toho sem do Národnej rady predložte uznesenie, ktorým si skrátime toto vaše trápenie. A ja vám garantujem, že na to deväťdesiatku budete mať, na to podporu z našich radov dostanete. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2026 15:53 - 15:54 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Keďže som stále nedostala odpoveď na otázku, že prečo, tak som si otvorila doložky k týmto dvom zákonom a začnem doložkou k zákonu, ktorú, ktorý navrhuje strana pekných ľudí z regiónov, tak tam, prosím vás, sa píše, že vplyvy na rozpočet verejnej správy nie sú žiadne. Vplyvy na podnikateľské prostredie, žiadne. Sociálne vplyvy, žiadne. Vplyvy na životné prostredie, žiadne. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti, žiadne. Vplyvy na služby, verejné správy pre občana, žiadne. Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo, rodinu a deti, žiadne. Čiže, keď tento zákon nemá žiadny vplyv, tak sa pýtam, že načo? Poznámky, alternatívne riešenia, bezpredmetné. No práveže tie alternatívne riešenia tu máme a tie by ste sem mali predkladať, ale pozrela som si teda aj doložku vplyvov zo strany SNS. Tak tam sme sa dozvedeli, že vplyvy na rozpočet, verejné správy budú pozitívne. Pani a dámy z koalície, každý deň, každý týždeň, každý mesiac a nieto ešte rok vás pri moci má negatívny vplyv na rozpočet štátnej správy. To si zapamätajte. A opäť vplyvy na podnikateľské prostredie, žiadne, sociálne vplyvy, žiadne, vplyvy na životné prostredie, žiadne, informatizácia, nič, manželstvo, nič, verejná správa pre občana, nič. To je zaujímavé. Tak ja sa ešte raz pýtam, prečo? Ale musím súhlasiť s jednou vecou, ktorú ste vy, predkladatelia zo strany SNS, napísali do doložky vplyvov, čo sa týka alternatívnych riešení. Nepredkladajú sa. No áno, to sme si všimli. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2026 15:30 - 15:32 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
No ja som sa už toto pýtala aj včera, keď začala tá rozprava, ale sa to zas, pretože skutočne nechápem, prečo táto Národná rada takýmto spôsobom míňa nielen čas, keď máme na programe ešte ďalších 200 bodov, ale hlavne peniaze daňových poplatníkov a poplatníčok, pretože ten rokovací deň aj niečo stojí a my sa tu bavíme o niečom, čo absolútne neprináša riešenia. Tuto kolega Lackovič vám vysvetľoval, aké sú tie reálne problémy, s ktorými sa stretávajú samosprávy. K tomu nemáte žiadne riešenia. Vy prídete s tým, že treba predĺžiť ich volebné obdobie na päť rokov a ešte k tomu prilepíte, že no tak, keď už oni, tak aj my, tak za toto, čo tu predvádzate, tak si chcete predĺžiť to volebné obdobie ešte aj v Národnej rade na päť rokov. A mňa to vždy tak pobaví, keď s takýmito návrhmi prichádza strana, ktorá má aktuálne 2,8 % v prieskumoch a ktorá by ani nemala už poslanecký klub, keby jej aj strana SMER nepožičala pána Muňka a vy tu idete meniť ústavný zákon, na ktorý potrebujete že 90. A už máte odpoveď od všetkých opozičných strán, že tieto vaše bludy vám nejde nikto podporiť. Tak mi vysvetlite, načo? Načo to sem prinášate? To nemáte fakt úctu k tým voličom a voličkám? Veď už rozmýšľajte, keď niečo donesiete. A špeciálne strana SNS, ktorá má vždy 40 návrhov zákonov v programe a potom už len čakáme, kedy buď prepadajú, mimochodom predvčerom vám v strane SNS prepadli, myslím, že tri alebo štyri, lebo ste tu neboli, tak buď vám prepadajú, alebo sa potom dozvieme, že ich prehadzujete na ďalšiu schôdzu, lebo to boli také tie vaše výkriky do tmy, na ktorých ste absolútne neboli dohodnutí ani so Smerom a Hlasom. Tak čakáte, že čo z toho bude? Toto je parlamentná práca, veď už sa spamätajte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.4.2026 13:40 - 13:41 hod.

Beáta Jurík
Plénum, aby sme tu prestali spomínať pána Lučanského, pretože sedí tu jeho syn a z rešpektu, myslím si, že to skutočne nie je príjemné. Fakt vás o to chcem ľudsky poprosiť. Nepríjemná, veľmi diskusia. Pardon
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2026 13:36 - 13:36 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Pán minister, ja som rada, že tu máme takú novú formu hodiny otázok. Len vám nemá kto tlieskať, lebo tu sedí len jeden poslanec Smeru, ale nevadí. Veľa ste hovorili o novinároch a našich pletkách. Tak ja by som sa vás chcela opýtať, pretože podľa zverejnených informácií minister Takáč zo svojho rezortu poslal podľa zmluvy viac ako 164 000 € portálom E-Report, Hlavné správy a Extra plus. Môžeme ich teda nazývať vašimi pletkami? Ďakujem. Fajn, prosím, nech Pročko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2026 12:29 - 12:30 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Minister, ja ako som vás tak počúvala, tak si hovorím, že tento parlament je skutočne zázračné miesto. Tu sa veci len tak dejú. Vy sem prídete s novelou Trestného zákona, ktorá vraj nepomôže Tiborovi Gašparovi, hoci on je obžalovaný. Potom sem prídete so zrušením Úradu na ochranu Za slovo. Pán minister, ja, ako som vás tak počúvala, tak si hovorím, že tento parlament je skutočne zázračné miesto. Tu sa veci len tak dejú. Vy sem prídete s novelou Trestného zákona, ktorá vraj nepomôže Tiborovi Gašparovi, hoci on je obžalovaný. Potom sem prídete so zrušením úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý nepomôže Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ale zároveň je to on, kto s ním bol v spore kvôli čurilovcom. Teraz prídete s úpravou kontumačných rozsudkov, ktorá taktiež nepomôže Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ale zároveň on prehral v takomto spore a týmto vlastne dáte do zákona, že nie on je babrák, ale že ten zákon predtým bol zlý. Tak, pán minister, ja neviem, ale koľko ľudí podľa vás, okrem nejakých vašich známych, večer zaspáva a ráno sa budí s tým, že potrebuje, aby boli znížené tresty za korupciu alebo upravený inštitút kajúcnika. Koľko ľudí potrebuje túto úpravu, ste tak zhruba načrtli, aj to je asi odhad. A teraz sa spýtajte sám seba, že koľko ľudí zaspáva večer s tým, že nevie, či na druhý deň nepríde o prácu. Koľko ľudí zaspáva s tým, že nevie, za čo zaplatí elektrinu, pretože im neprišla energopomoc? Koľko ľudí zaspáva s tým, že nemôže na druhý deň kúpiť tie lacné potraviny, pretože vôbec nie sú lacné? Pán minister, ľudia nie sú hlúpi a neveria ani na tieto vaše zázraky, či náhody, či ako ste to vlastne pomenovali v tej vašej rozprave. Ale taktiež vám ďakujem za to, že ste vôbec vystúpili v rozprave, lebo aj to je už taký malý zázrak tu v tomto pléne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2026 12:29 - 12:30 hod.

Beáta Jurík Zobrazit prepis
Minister, ja ako som vás tak počúvala, tak si hovorím, že tento parlament je skutočne zázračné miesto. Tu sa veci len tak dejú. Vy sem prídete s novelou Trestného zákona, ktorá vraj nepomôže Tiborovi Gašparovi, hoci on je obžalovaný. Potom sem prídete so zrušením Úradu na ochranu Za slovo. Pán minister, ja, ako som vás tak počúvala, tak si hovorím, že tento parlament je skutočne zázračné miesto. Tu sa veci len tak dejú. Vy sem prídete s novelou Trestného zákona, ktorá vraj nepomôže Tiborovi Gašparovi, hoci on je obžalovaný. Potom sem prídete so zrušením úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý nepomôže Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ale zároveň je to on, kto s ním bol v spore kvôli čurilovcom. Teraz prídete s úpravou kontumačných rozsudkov, ktorá taktiež nepomôže Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ale zároveň on prehral v takomto spore a týmto vlastne dáte do zákona, že nie on je babrák, ale že ten zákon predtým bol zlý. Tak, pán minister, ja neviem, ale koľko ľudí podľa vás, okrem nejakých vašich známych, večer zaspáva a ráno sa budí s tým, že potrebuje, aby boli znížené tresty za korupciu alebo upravený inštitút kajúcnika. Koľko ľudí potrebuje túto úpravu, ste tak zhruba načrtli, aj to je asi odhad. A teraz sa spýtajte sám seba, že koľko ľudí zaspáva večer s tým, že nevie, či na druhý deň nepríde o prácu. Koľko ľudí zaspáva s tým, že nevie, za čo zaplatí elektrinu, pretože im neprišla energopomoc? Koľko ľudí zaspáva s tým, že nemôže na druhý deň kúpiť tie lacné potraviny, pretože vôbec nie sú lacné? Pán minister, ľudia nie sú hlúpi a neveria ani na tieto vaše zázraky, či náhody, či ako ste to vlastne pomenovali v tej vašej rozprave. Ale taktiež vám ďakujem za to, že ste vôbec vystúpili v rozprave, lebo aj to je už taký malý zázrak tu v tomto pléne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.4.2026 11:34 - 11:35 hod.

Beáta Jurík
Pripomienka, pán podpredseda, že jedna vec je poznať rokovací poriadok a druhá vec je ctiť si parlamentnú demokraciu. A špeciálne tu na pôde parlamentu by sa malo diskutovať, hovoriť a mne skutočne veľmi prekáža, že máte konkrétny procedurálny návrh, pani poslankyňa? Najprv povedzte procedurálny návrh a potom ho môžete odôvodniť. Ja žiadam, aby odpovedali na otázky poslancov a poslankýň k predkladaným materiálom. Ďakujem. Každý štvrtok.
Skryt prepis