Ďakujem pekne za slovo, pán predseda, áno, pani poslankyňa Plaváková tu nie je, lebo je na zahraničnej pracovnej ceste. To som len chcela dať na záznam pre tých, ktorí by si náhodou chceli strihnúť, že opozícia tu opäť raz nie je, nevystupuje a prepadá. Takže je ospravedlnená.
No ja idem vystupovať posledná v písomnej rozprave, takže by som možno aj zhrnula to, čo tu odznelo. Aj keď ono by vlastne stačilo, aby som povedala, že toto je návrh zmeny ústavného zákona, a teda potrebuje deväťdesiatku, a tú nemáte. A bodka. A tam by sa mohla tá diskusia ukončiť. Nemuseli by sme tu tráviť všetok ten čas zmyselnými argumentmi, ale k nezmyselnému zákonu. A ja by som to aj chcela možno iba tak uzavrieť kvôli tomu, aby pána poslanca Hazuchu už toľko nebolela hlava, lebo ja chápem, že je ťažké počúvať všetko, čo vám vyčítame, čo sa týka tohto návrhu zákona, ale neodpustím si, pretože mám skutočne za to, že tu odznelo toľko argumentov, toľko kritiky a ja nechápem, ako sa vám tu sedí, páni. Že či je to fajn vlastne počúvať to, alebo ako sa to od vás odráža, keď niekto kritizuje, a myslím si že veľmi oprávnene, váš návrh zákona, a vy proste nič. Vy to nestiahnete, hoci viete, že to je absolútny nezmysel.
Tento zákon je zložený z dvoch častí, lebo teda aspoň tá rozprava, lebo s jednou časťou prišla teda strana HLAS, strana z regiónov, a mňa veľmi baví, čítať si tie vaše bilbordy, na ktorých máte napísané, že vy budete hlasom toho daného regiónu tu v Národnej rade, ale potom, keď tu máme rozpravu, tak vás veľmi nie je počuť. Tak neviem, však vy už teraz môžete ten váš región odprezentovať, ale nejak sa to nedeje. Ale však okej, to je váš výber.
A vy teda navrhujete päť rokov pre samosprávy, myslím, že k tomu sa už dostatočne vyjadrili moje kolegyne Hanuliaková, Luščíková, (kýchnutie v pléne) na zdravie, kolega Dubovický sa chcel pripomenúť, alebo Lackovič a ďalší, ale vyjadril sa k tomu napríklad aj váš prezident, a zdôrazňujem to váš, ak nás náhodou počúva pán Chmelár, lebo jemu sa to veľmi nepáči, že hovorím, že Peter Pellegrini je váš prezident. No keď je raz niekto z nejakej strany, a keď sa aj potom ďalej správa tak, že zastupuje tú stranu, je naďalej jej čestným predsedom a háji záujmy tej strany a tej koalície, tak nehnevajte sa, ale nie je to prezident všetkých ľudí. A, pán Kéry, som rada, že aj vy to počujete opäť raz. Nech sa páči, potom môžte sa prihlásiť do faktickej, nech sa páči.
Druhá časť je návrh zo strany SNS a opäť raz, už som to tu aj spomínala, mňa tak veľmi baví, že strana, ktorá má aktuálne v prieskumoch 2,8 %, a ktorá by už nemala poslanecký klub, keby ste jej vy, strana SMER, nepožičali pána Muňka, tak nám sem normálne prichádza s návrhom na zmenu ústavného zákona, čiže potrebuje deväťdesiatku. Tak to, nehnevajte sa, ale to je skutočne veľmi vtipné. To sme tu už všeličo videli.
Ani samosprávy, samotné samosprávy nesúhlasia s tým vaším návrhom, páni z regiónov. A čo sa týka toho predĺženia tohto, teda nie tohto, ktoré tu momentálne máme, deviateho volebného, ale nášho mandátu, respektíve teda mandátu parlamentu, tak to si skutočne, myslím, ľudia na Slovensku neprajú. Nehnevajte sa, ale keby váš prezident sa nebál vypísať to referendum, tak myslím si, že by vám to aj ukázali. Že netreba si tu predlžovať volebné obdobie, ale naopak by chceli, aby sa skrátilo. A darmo krútite hlavou, pán Kalivoda. Úplne stačí, keď sa prejdete po ulici. Neviem teda, ako chodíte tade, ale určite by vám to povedali. A (reakcia z pléna), no tak nechodíte, no vidíte, možno to je ten dôvod, že skúste ísť občas medzi ľudí. Mimochodom, strana HLAS, strana z regiónov, tuto pán Kalivoda je z Bratislavy, no tak možno by ste mohli ísť do tých regiónov.
Mňa veľmi pobavila vaša doložka vplyvov, pretože páni z HLAS-u si nedali ani len toľko roboty, aby niečo do tej doložky vplyvov napísali. Tento váš návrh zákona, ústavný zákon, nemá vplyv na nič. No tak ešte raz, na čo ho predkladáte? A tie argumenty, ktoré dávate do dôvodovej správy, že vraj sú teda dôvodmi, tak vám už vyvrátili tuto kolegovia a kolegyne, ktorí sa venujú samosprávam. Tak ja sa ešte raz pýtam, načo? Je to zbytočné a viete, že k tomu nemáte podporu. Tak načo, páni?
Čo sa týka tej druhej časti, SNS, tak tam ma veľmi pobavilo, že teda predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov by znamenalo alebo by malo pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. No nehnevajte sa, ak bude mať tento parlament aj v ďalšom volebnom období takéto zloženie, nedajbože, Boh ochraňuj Slovensko, tak to rozhodne nebude mať žiadny pozitívny vplyv na rozpočet, pretože vy ste už počas štyroch vašich vlád dokázali, že každá minúta, každá hodina, každý deň, týždeň, mesiac vašej vlády má negatívne dopady na rozpočet tejto krajiny. Takže predĺžením by sa táto situácia len zhoršila.
Ale povedzte mi teda, päť rokov v Národnej rade, po tom, čo vidíte, ako to tu funguje, vidíte tie výbory, kde sa pracuje, respektíve nepracuje, kde by sa mali čistiť tie legislatívne návrhy napríklad, kde neprebiehajú takmer vôbec diskusie. Včera, myslím, výbor pre kultúru, vôbec prvýkrát tam videli pani ministerku po koľkých, po dvoch rokoch? Myslím, že doteraz tu v pléne bola odprezentovať jeden jediný návrh zákona. To je podľa vás normálne, hej? Takto sa normálne pracuje v parlamente. Vôbec nie ste zredukovaní, lebo týka sa to iba vašej časti, na obyčajných stláčačov za, však nie? Chodíte sem dvakrát denne, o jedenástej a o sedemnástej. Česť výnimkám, a to sú takí tí usual suspects, ktorí tu sedávajú stále, lebo asi cez deň veľmi toho nemajú čo iné na robote. Ale nie je, nie je vám to tak trošku trápne? Neprebieha tu žiadna diskusia v tomto pléne, pretože to, že vystupuje opozícia, ja neviem, ale vy nemáte chuť brániť tých vašich ministrov, keď tu je nejaký vládny návrh zákona? Vy nemáte chuť teraz váš vlastný návrh, ktorý je poslaneckým návrhom, tak sa zapojiť do tej diskusie a dať, keď vám tu niekto niečo vyčíta, dáva vám nejaké argumenty, tak protiargumentmi to vyvrátiť? Nemáte chuť trošku pracovať? Ja neviem, ale za toľko peňazí, čo tu poberáme, tak by sa hádam aj patrilo, ani by to nemalo byť od tej chuti, všakže? Tento parlament jednoducho nefunguje. Dnes tu nefungovali ani len mikrofóny, pretože vraj porucha. No viete čo, vy ste poruchou pre túto krajinu. Vy. Ja sa už ani nečudujem, že už ani táto budova to nezvláda, lebo ľudia v tejto krajine to jednoducho nezvládajú, nehnevajte sa. A možno by ste za nimi mali ísť, aby ste to počuli. A to hovoria už aj tí, ktorí doteraz boli vaši voliči, že jednoducho toto sa už ďalej nedá. Potom to tak aj vyzerá.
Viete, nepočúvate alebo nerozumiete, alebo nechcete počuť, alebo nevyjadrujete sa a potom ten legislatívny proces vyzerá tak, že sú tam samé chyby, opravujete, ešte nám tu chodia listy z Európskej komisie. Ale však dobre, opravíme. Zase ďalšie rokovacie dni. Takto babrácky tu pristupujete k legislatívnemu procesu. Ja neviem, ja som možno naivná, ale ja si skutočne želám, aby tu prebiehala ako v civilizovaných krajinách normálna debata a aby, keď sem príde nejaký návrh zákona, vládny napríklad, ktorý je nedostatočný alebo ktorý obsahuje niečo, čo treba opraviť, aby to tu ten parlament spravil, lebo tak by to malo byť po nejakej normálnej diskusii na výboroch, ale aj tu v pléne. A toto, nehnevajte sa, ale nefunguje, pretože keď tam aj máte tie chyby, a keď vás my na to upozorňujeme, tak presne si pamätám napríklad na slávne zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktoré ste potom museli rušiť. Takto som tu stála a takto som vás upozorňovala na nesúlad s právom Európskej únie. A takto oproti som mala pána Barteka, ktorý sa pochechtával, že ako je všetko super, a nebolo. A nebolo až tak, že ste potom priniesli pozmeňujúci návrh, potom ešte ďalší pozmeňujúci návrh a nakoniec ste museli celý ten návrh zákona zrušiť. Nehnevajte sa, toto vy považujete za normálnu prácu? A takto by to malo fungovať päť rokov, dobrý Bože. To skutočne nemôžete myslieť vážne.
Pripomeňme si minulý týždeň. Streda bola, myslím. Prišiel sem ráno minister Migaľ. Mal dva zákony. Po prvom odišiel, že on ten druhý nejde odprezentovať, lebo nevie, aký pozmeňujúci návrh tam pripravila koalícia, tak radšej zdrhol. Kvôli nemu ministerka hospodárstva, vaša pani ministerka Saková, nestihla svoju rozpravu, lebo nečakala, že má vystúpiť. Potom mala ísť pani ministerka Šimkovičová so svojimi dvomi návrhmi. Tá ale bola náhodou stále vo Vietname. Akoby neexistovala možnosť natermínovať si body, keď viem, že som na zahraničnej pracovnej ceste, všakže? Tak ju zastúpil minister Taraba, ktorý hovoril, že ten zákon hovorí niečo, čo v skutočnosti nehovoril a musela ho tu opozičná poslankyňa opravovať. To ako vážne? Potom prídu dva body ministra Tarabu. Odprezentuje jeden, a pritom obviní vlastných poslancov z koalície zo strany HLAS, že sú lobisti. Povie, že ste mu tam pripravili, neviem aké, pozmeňujúce návrhy a taktiež radšej odíde. To považujete… lebo to súvisí tak, že takto babrácky tu jednoducho pracujete v tomto parlamente a toto chcete robiť päť rokov a nie štyri? To má aký zmysel? Veď vy sa najskôr trošku skonsolidujte v tej práci, ktorú robíte, a potom môžte, keď bude tá práca kvalitná, sa rozprávať o tom, že či je potrebné, aby parlament mal volebné obdobie na päť rokov alebo nie. (Potlesk.) Ale viete si predstaviť, že toto, že toto by sa tu dialo päť rokov? Veď už ľudia sa nevedia dočkať volieb, pán Šimko. Nevedia sa dočkať a nemôžu sa ich domôcť skôr práve preto, že toto plénum, táto koalícia nie je schopná prijať napríklad uznesenie, ktorým by sme si skrátili túto vašu trápenicu. Lebo nijak inak sa to ani nazvať nedá, nehnevajte sa. Toto bola streda. Takto vystupovali vaši ministri. Toto je čistá babráčtina.
Čo prišlo potom? Slávne uznesenie pána Jarjabka, ktorý, keď si uvedomil, že je asi nejaký problém, tak ho radšej stiahol. Akože vážne? Potom čo? Tri návrhy SNS prepadli, pretože tu neboli, ako inak. Neviete si to tu ani zorganizovať jednoducho. A potom prišiel pán Kalivoda s nejakým návrhom a potom ďalší návrh zo strany HLAS nechcel odprezentovať, pretože tu čakal na nejaký papier, tak sa tváril, že nemá kartičku a podobne. Toto je tu vaša práca a toto chcete, aby sa tu dialo päť rokov, dobrý Bože. No nehnevajte sa. A takto by som mohla menovať všetky tieto problémy v organizácii, ak sa to tak dá nazvať, za každý jeden deň. Prichádzate sem s návrhmi zákona, však si pozrite ten program. 90-2
Koľko je tam návrhov zákona z dielne SNS, ktoré idete odhadzovať na ďalšiu schôdzu, pretože nie ste dohodnutí koľko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste sa venovať meritu veci, lebo zatiaľ nám tu rekapitulujete, čo tu bolo minulý týždeň, čo tu bolo tento týždeň. Venujte sa tomu čo, o čom hovorí zákon.
Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
Pán podpredseda, toto sú dôvody, pre ktoré považujem tento návrh zákona na predĺženie volebného obdobia parlamentu na päť rokov za absurdné, pretože takto jednoducho to tu fungovať nemôže. A hovorím, že ak to predĺžite vy a ak sa stane, nedajbože, že by sme tu mali rovnaké zloženie parlamentu, aj keď toto bude platiť tých päť rokov, tak päť rokov tu bude takáto trápenica. Preto som hovorila, čo sa stalo napríklad minulý týždeň. Ale v poriadku. Pozrieme sa na to, že čo tu presadzujete. Pozrite si ten program. Vy robíte niečo tu pre ľudí skutočne v tomto parlamente? Vládne návrhy zákonov, ktoré tam sú, tak sú do veľkej miery transpozície smerníc. Čiže niečo, čo musíte robiť. K nim klasicky si prihádžete prílepky, hoci viete, že prílepky sú zakázané a tak ďalej, ale však námietka, odsúhlasíme si ich, všetko je v poriadku, všakže? Takto to jednoducho tu vyzerá.
Pozrite si, kde sú návrhy zákonov, ktoré riešia skutočne situáciu ľudí. Je tu napríklad uznesenie k chudobe z dielne OĽANO. My tam máme návrhy zákonov ako príspevok na bývanie, kolegyňa Veslárová neustále predkladá zákony, ktorých cieľom je pomôcť zdravo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ešte raz vás upozorňujem, že hovorte ku zákonu, pretože nám tu teraz rozoberáte program schôdze. Budem vám musieť naozaj zobrať slovo.
Jurík, Beáta, poslankyňa NR SR
No to by ste mi hádam, pán podpredseda, neurobili. Špeciálne šesť minút pred koncom. Nehnevajte sa, ale ja tu vysvetľujem, ako tento parlament nepracuje a že si nemôže predĺžiť volebné obdobie na päť rokov. Ja si myslím, že je dôležité, aby to tu odznelo. A skutočne bola by som rada, keby ste mi kontrovali potom protiargumentami, čo vy tu toľko pracujete, čo ste doteraz spravili pre ľudí a ako tento parlament vynikajúco funguje. A keby ste toto dokázali, že by sem skutočne niekto prišiel s týmito kontraargumentami, tak viete, čo? Hoci je to totálna hlúposť, ja vám za to zahlasujem. (Reakcia z pléna.) No presne, lebo viem, že to sa nestane. Ďakujem. Tak to jednoducho je.
Ale viete čo, mohla by som takto pokračovať ešte ďalších päť minút a upozorňovať na to, prečo nielen tá časť, ktorej sa teda dopodrobna venovali moji kolegovia, čo sa týka predĺženia obdobia pre samosprávy, ale aj pre parlament, prečo je to totálna absurdnosť, a opakujem, my tu tým trávime skutočne rokovacie dni, hoci viete, že ste si to tu predložili, nikto netuší prečo. Nemáte deväťdesiatku, nemáte žiadne dôvody na to, robiť to. Tak ešte raz, čo vás k tomu vedie? A poslednýkrát sa pýtam vás, predkladateľov a predkladateliek, prečo? Prečo to tu je? Vysvetlite to. Potrebujete strácať čas? Nemáme tu dostatočne veľa bodov na programe alebo čo? Je to PR, ktoré si potrebujete strihnúť do videí, lebo nemáte čo? A dobre sa vám to počúva, skutočne? Keď vám tu hovoria napríklad kolegovia o samosprávach, že tie problémy samospráv sú toto, toto, toto, toto a to neriešite a vy päť rokov, bum. Keď vám tu hovorím, že parlament nepracuje, že jednoducho tá organizácia nefunguje, že sa tu schvaľujú hlúposti, hlúposti s chybami, lebo przníte legislatívny proces, nie, vy prídete s tým, že päť rokov to vyrieši. No fakt, že nehanbíte sa?
Ukončím to tým, že neprejde to. Stratili sme čas, stratili sme peniaze daňových poplatníkov. Ja som rada, že budem mať, očividne nejaké, že som vyprovokovala nejaké faktické poznámky z koalície. Možno sa konečne dozvieme, konečne, že aký je tento zákon úžasný a budeme zaň všetci s čistým svedomím hlasovať, všakže?
Ďakujem.