Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.6.2026 o 12:22 hod.

Mgr.

Dávid Dej

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2026 12:22 - 12:24 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Nech sa páči, pán poslanec. Ďakujem. Ja skúsim iba veľmi rýchlo na pána Jariabka a potom sa budem venovať teda ostatným koaličným poslancom. Ďakujem za všetky faktické z opozície, tam však samozrejme súhlasím. Pán Jariber, nie som ja právnik, ja som politológ, tak dám iba takú politologickú vsuvku. To je jedna zo základných kebyže, že premís v politológii. Demokratické vlády sa snažia rozširovať možnosti volieb, aby čo najviac ľudí mohlo voliť a mala vláda čo najväčšiu legitimitu, kto robí presný opak, je autokrat. Tak to proste je. A to robíte, žiaľ, vy. No a teraz prejdeme, pán Gašpar, k vám s tými hlavami. Ja neviem, ja som, ja s ním som celkom pocitoval Európu, keď sa bavíme o tej Európe. A viete, čo som tam videl? Fungujúci právny štát, demokraciu, kvalitné zdravotníctvo, fungujúcu ekonomiku. Ľudia mohli voliť poštou, poslanci ich tam nemusia sobášiť ľudí, nemajú dve pohlavia v ústave. Toho sa bojíte? Bojíte sa fungujúceho právneho štátu, kde polícia vyšetruje to, čo má vyšetrovať a tam policajný prezident nezostval pravdepodobne zločineckú skupinu na to, aby vypaľoval aj slušných ľudí? Toho sa bojíte? Toto ja som videl v tom zahraničí. Naozaj. Alebo napríklad fungujúca športová infraštruktúra, kde som športoval, kvôli športu som cestoval. Videl som to. Nevidel som tam tie hlavy. No a pani Plevíková, hovoríte, že, ak sa tu super máme, istota, bezpečnosť, istota, bezpečnosť pre toho pána, čo predseda schôdzi, ale teda, keď hovoríte, ako sa to máme strašne lepšie, no tak samozrejme, že sa máme lepšie. Len ide o to, s kým, čím to porovnáte. Ak to porovnáte so stredovekom, tak samozrejme, že sa máme lepšie. Ak to porovnáte s krajinami, ako je Poľsko a podobne Poliaci, ktorí pred 20 rokmi na tom boli horšie ako my a došli ste k moci vy, ja som na tom ďaleko, ďaleko lepšie. Teraz, keby tu prišla normálna vláda a začala by konečne robiť pre ľudí a nie pre ľudí, ktorí predsedajú tejto schôdzi, tak za tých 20 rokov nedobehneme. Takže áno, máme sa lepšie ako v stredoveku, ale nemáme sa lepšie, ako sa majú naše susediace krajiny v Európskej únii. Ja sa neporovnávam teraz so Švajčiarskom, s Amerikou a podobne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.6.2026 11:46 - 12:01 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ale keď sa tu bavíme, že čo sa deje? Však vieme, čo sa deje, ale ide o to, prečo sa to deje. A keď chcete prísť na to, prečo sa to deje, tak počúvajte kolegu Michelka, ten vždy povie, prečo sa to deje, tak ako pri zmene rokovacieho poriadku alebo aj teraz pri voľbe poštou zo zahraničia. On to povedal úplne jasne. Jednoducho tie výsledky nevyhovujú koalícii, nie je to v ich prospech a preto ste sa rozhodli zrušiť túto voľbu poštou zo zahraničia. To je proste fakt. To nepovedal nikto v opozícii, to povedal váš koaličný poslanec. No ale ono k tomu už niečo ako keby, že predchádzalo a ono to nie je len tak, že sa niekto večer išiel si ľahnúť, ráno sa zobudil a ho to napadlo. Lebo vy ste začali zhodou okolností rušiť zastupiteľstvá Slovenskej republiky v Kodani, v Osle. Snažil som si to vygoogliť, v Dánsku alebo teda v Nórsku žije niekde medzi 4 až 6000 ľudí, občanov Slovenskej republiky. Často sú to študenti, ktorí tam jednoducho sa rozhodli, že pôjdu skúsiť štúdium, keďže je tam kvalitnejšie a žiaľ problém je ten, že sa potom zo štúdia vrátiť nechcú, ale teda vy ste zrušili zastupiteľstvo v Kodani a v Osle, za to ste otvorili zastupiteľstvo v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a v Tanzánii. Ja neviem teda úplne dohľadať tie čísla. Snažil som sa, koľko ľudí so slovenským občianstvom, tak teda majú volebné právo, žijú v týchto krajinách. Nedohľadal som to a to si myslím, že som internetovo zdatnejší. A teda vy to argumentujete tým, že treba mať väčšiu kontrolu nad tými voľbami, lebo vraj teraz tie voľby nie sú úplne pod kontrolou. Ja úplne neviem, že ako v takej Malajzii budú pod väčšou kontrolou, v takej Tanzánii budú voľby zo zahraničia pod väčšou kontrolou, ako napríklad teraz, keby niekto napríklad aj z takého Osla alebo Kodane chcel voliť poštou, to by ma naozaj zaujímalo, či by niekto teda bol ochotný nám to prísť vysvetliť, akým spôsobom chcete zaručiť, že voľby na Filipínach, v Malajzii a v Tanzánii, ak by sa niekto rozhodol teda tam voliť a mal by tú možnosť, akým spôsobom by tie voľby, bola by tam väčšia kontrola nad týmito voľbami. Zaujalo ma to ešte niektoré veci. Prvýkrát sa volilo vo voľbách v roku 2006, voľba poštou, čiže je to nejakých v podstate 20 rokov, kedy sa takýmto spôsobom voliť dá. Ten počet ľudí stále samozrejme narastal. V posledných parlamentných voľbách volilo zo zahraničia poštou takmer 60 000 ľudí. No a keď sa pozriete na to, koho volili. Môžeme sa baviť o tom, prečo, ale teda, keď sa pozrieme čisto na to, koho, tak áno, nie je to vo váš prospech. To je presne to, čo povedal pán Michelko. A povedala to aj kolegyňa Števulová, že to môže rozhodnúť o tých voľbách, lebo to môže urobiť jeden dva mandáty a je pravdepodobnosť taká po tomto období, to, ako tu vládnete, že tých ľudí, ktorí by chceli voliť zo zahraničia, môže byť ďaleko viacej. A nie, nie je za tým britská vláda, je za tým slovenská vláda, tá vaša aktuálna. A mňa ešte zaujala jedna vec. Ja som rád, pán Jarjabek, že tu zhodou okolností sedíte, lebo keď som si robil prípravu, tak, že náhoda je, ako sa hovorí, nechcem povedať, nie je to slušné, ale teda vyskočil mi váš príspevok a teda citujem: „To naozaj nikomu nevadí, že voľby poštou a štandardné voľby sú v úplne v inom čase?“ Ja neviem, tak samozrejme, že keď niekto volí v USA, tak tam je asi iný čas, tam je časový posun. Ale chápem, ako ste to mysleli. Ja neviem, to vám 20 rokov nevadilo? Však vy ste tu asi najdlhšie, nie? Ak sa nemýlim, že ste tu historicky najdlhšie ako poslanec. To vám 20 rokov nevadilo, to vás teraz napadlo, že to sa koná v úplne inom čase. Veď to je pointa predsa tých volieb zo zahraničia, že nemôžete predsa odvoliť v USA alebo v Latinskej Amerike alebo niekde v Austrálii v rovnakom čase ako na Slovensku, aby tie hlasovacie lístky stihli prísť. No. A mňa by to teda naozaj zaujímalo, lebo v podstate od toho roku 2006 po súčasnosť, to je nejakých, s menšími prestávkami, s nejakým časovým odstupom, tu vládnete 16 rokov. Čo za tú dobu ste mali možnosť, čas, verím tomu, že aj schopnosti prísť na to, že je niekde problém a vy ste na to neprišli. Za tú dobu a zrazu, zrazu teda je to problém. Tak ako zrazu je problém novela Trestného zákona, kajúcnici, rokovací poriadok, tak zrazu je problém voľba poštou zo zahraničia. A včera tu pán Mažgút hovoril o tom, ako sa vlastne ľudia húfne vracajú na Slovensko, lebo sa im tu žije lepšie, tak potom čoho sa bojíte, keď chcú ľudia mladí napríklad, lebo väčšina tých ľudí, ktorí volia, sú aj mladí ľudia, ktorí chcú voliť zo zahraničia, tak v čom je taký problém, keď to tak geniálne vládnete? Je to tak super, že sa sem vracajú. Tak potom ja nechápem, že čoho sa bojíte, že prečo im to chcete zakázať. Veď predsa je tu tak dobre, že sa nemusíte báť toho, že ľudia, ktorých ste doslova niektorých aj vyhnali z tejto krajiny, by vás nevolili. No. K tým číslam, lebo pán Mažgút hovoril včera, že každú dobrú debatu pokazia. Fakt nemám rád úplne ako keby toto prirovnanie, ale dobre, povedal on, ja to iba citujem. Ja som si tie čísla pozrel, ja som ich tu aj včera mal teda. Použijem ich. 75 % mladých ľudí, to sú stredoškoláci vo veku 16 – 17 rokov, uvažuje nad tým, že odíde zo Slovenska. To nie je ako keby z mojej facebookovej, instagramovej ankety. Toto sú čísla, ktoré zdieľal komisár pre deti. Neznamená, že odídu. Samozrejme, dalo by sa tým argumentovať, ale už len to, že nad tým uvažujú, si myslím, že 75 % mladých ľudí, že to sú kritické čísla. A asi by som sa ja na vašom mieste, keby mám tú možnosť, zaoberal týmto ako tým, že ideme rušiť voľbu poštou. Potom z tých mladých ľudí reálne každý piaty maturant odíde. Čo by aj nebol problém. Problém je, že sa väčšina z nich nechce vrátiť. A z tých najlepších a najšikovnejších, ktorí odídu, sa chce vrátiť len 1/3. A to je problém, že odchádzajú naozaj mladí šikovní ľudia, ktorí dosahujú, dajme tomu, študijné dobré výsledky, ktoré by mohli byť pridanou hodnotou pre túto spoločnosť v tejto krajine, ale nie sú, lebo nevidia tú budúcnosť, perspektívu a víziu, že by sa tu mohli mať lepšie, tak odídu. A samozrejme, že majú právo rozhodovať. Ten argument toho, že vy ste odišli, lebo... Nie, je to úplná hlúposť. To môžete potom povedať, že niekto, kto už nie je schopný chodiť, tiež by nemal voliť. Je to úplná hlúposť. V živote ma to nenapadlo, aj keď viem, že možno starší ľudia, ktorí možno už sú imobilní, nás nevolia, v živote ma nenapadlo ich obmedziť voľbou, ale že to napadlo sociálnodemokratickú stranu, tak to ma naozaj prekvapuje. A vlastne ma to neprekvapuje, vieme, že nie ste sociálnodemokratická strana. No a teda chcem prejsť ešte k tomu, že keď aj pri tejto legislatíve príde nejaký pozmeňujúci návrh, tak v zásade zase riešite v ňom iba seba. Pán Michelko, myslím, že tak to bolo, že tu chce vlastne zvýšiť to kvórum tých preferenčných hlasov po skúsenosti, ktorú SNS po tomto volebnom období má. A vlastne ako keby, že keď už aj vy niečo, čo idete riešiť v nejakej legislatíve, vy tu naozaj stále riešite len seba, v podstate za posledné dni tu riešime kajúcnikov, rokovací poriadok, voľbu poštou zo zahraničia a myslím si, že asi už pravdepodobne budúci týždeň príde na rad predĺženie volebných období Národnej rady a samosprávy. Myslím si, že tak to je v tom programe. Ten sa samozrejme môže 20-krát zmeniť, však na to sme zvyknutí, ale takto to je. No a teda. Chcel by som ešte na záver povedať jednu vec, že tiež som uvažoval nad tým. Tiež som uvažoval nad tým, že odídem do zahraničia. Bolo to po strednej škole. Ale teda nejakým spôsobom som si hovoril, že ani múdre slováčiny nikdy nenahradia a teda, keď som videl, akým spôsobom sa obracia táto krajina. Nebolo to úplne tým smerom, ktorým by sa to, dajme tomu, že tá vízia sa zhodovala s tou. No tak som si povedal, že skúsim to možno nejako zmeniť. Nevedel som, že tu raz budem sedieť alebo teda vystupovať, ako v tejto chvíli, ale pripadalo mi to ako lepšia možnosť v tej dobe ako odísť do zahraničia. Tak som tu teda ostal. Ale mnoho mladých ľudí jednoducho odíde a povie si, že prečo by mali, hej? Však oni tejto krajine nič nedlžia. Ja si myslím, že je to úplne naopak, že táto krajina dlží možno ich rodičom, starým rodičom a tým mladým ľuďom, ktorí by tu mohli žiť. A teda, keď som si aj písal túto prípravu k tomuto návrhu zákona, tak som si hovoril, že rozumiem tomu, že vy vlastne chcete obmedziť to, aby mladí ľudia alebo teda celkovo ľudia žijúci v zahraničí so slovenským občianstvom túto voľbu poštou mali ďaleko komplikovanejšiu, lebo je to komplikácia. Vy sa teda tvárite, že ide o nejakú kontrolu, čo nie je úplná pravda, lebo som to ilustroval na tom príklade s tou Malajziou a podobne, že tu nedochádza k väčšej kontrole. Doteraz som nemal pocit, že by bol nejaký problém s tou kontrolou, ale teraz zrazu je. Tak ja si myslím, že toto môže mať aj efekt taký, že vy paradoxne tých ľudí viacej môžete zmobilizovať. Aj keď áno, je to finančne náročné, lebo mnohí mladí ľudia písali teda aj mne, že žijú v zahraničí, tak nie je to jednoduché si kúpiť letenky a prísť sem konkrétny deň, lebo tak voľby sú väčšinou v sobotu. Častokrát sa stáva teda, že keď máte školu a podobne, neviem úplne presne, kedy vychádza termín volieb, ale teda, že máte aj nejaké povinnosti, prácu a tak ďalej. A teda akokoľvek sa budete tváriť, že vy chcete zdostupniť tú voľbu poštou, aby bola možno nejako viacej kontrolovaná a podobne, tak každý jeden z tých argumentov nesedí. Ja by som chcel teda naozaj vedieť, aké sú ďalšie tie argumenty, lebo zatiaľ jediný, ktorému ja rozumiem a s ktorým sa dá súhlasiť, argument, preniesol pán Michelko. Ale nikto z koalície doteraz nepovedal, pán Jarjabek sa možno pokúsil. OK, však ja to beriem, je to váš názor, ja som za to, aby sme boli slobodomyselní ľudia, ale ani to úplne nesedí. Tak preto by som bol rád, keby ste vystúpili, lebo aj v hodine otázok tu pán Kaliňák hovoril o tom, že sa tu nepracuje a podobne, nechodíme sem. Ja neviem teda, keď si porovnáme na základe dát, že koľko vystupujú koaliční a opoziční poslanci, asi by ste nemenili rokovací poriadok, takže nie, ani pravda, že sa nepracuje, tak možno, pozeral sa vtedy na nás, ale možno to myslel na vás, neviem ako to je, ale môžete nám teda vysvetliť, prečo sa musí po 20 rokoch rušiť voľba poštou zo zahraničia. Poviem ešte jednu vec a to už bude asi aj záver toho celého. Situácia je taká, že mladí ľudia odchádzajú z tejto krajiny v zásade z dvoch, možno troch dôvodov. A je to aj môj pocit, ale aj čísla to dokazujú, keď si pozriete tie prieskumy a tie dôvody, prečo mladí ľudia odchádzajú. Ja viem, že vy sa to častokrát snažíte komunikovať spôsobom: však za to vy ste tu v 89. Ja som v 89. nebol ani v pláne, ale sme radi, že prišla zmena režimu, že vy ste boli za to, aby mohli ľudia slobodne cestovať a mohli viacej zarábať. No len tie prieskumy nedokazujú to, že tí mladí odchádzajú preto, aby viacej zarobili. Odchádzajú preto, lebo je tu zlá spoločenská, politická atmosféra. Na tom sa asi všetci zhodneme. Nezhodneme sa na tom, kto za to môže, ale na tomto sa zhodneme. Toto je prvý dôvod, prečo mladí ľudia odchádzajú z krajiny. Ten druhý dôvod je to, že nemajú možnosť tu tak kvalitne študovať alebo sa uplatniť na trhu práce, a teraz ani nie kvôli platu, ale kvôli pracovným podmienkam, lebo nie všetci majú také pracovné podmienky, že by sa na Slovensku vedeli uživiť, lebo jednoducho ekonomika je v takom stave, v akom je. A ten tretí dôvod, a to s tými prvými dvoma súvisí, je nedostupnosť bývania. A faktom je, že nedostupnosť bývania máme najviac nedostupnú v porovnaní krajín OECD. My sme úplne na chvoste, čo sa týka osamostatnenia sa mladých ľudí od rodičov. Je to až niekde ďaleko po 30, pričom priemer je niekde okolo 26 – 27 rokov. Samozrejme, podľa krajiny, situácie a tak ďalej. Keď sa pozrieme na paritu kúpnej sily, ceny nehnuteľností, tak vy ste sa dopracovali až tam, že kúpiť si nehnuteľnosť v Bratislave je pomaly náročnejšie ako v Amsterdame, v Aténach alebo v Prahe. Dokonca už v Londýne je teraz, samozrejme, to porovnávam v tej mzde a cene nehnuteľností, že čo si môže človek za tú mzdu dovoliť, tak v Londýne je dostupnejšie bývanie. A toto sú dôvody, prečo mladí ľudia odchádzajú z tejto krajiny. A verte mi, že to nie je jednoduché sa rozhodnúť a odísť. To nie je o tom, že ja idem viacej zarobiť. Však samozrejme, keď niekto chce viacej zarobiť v lete, neviem, nech ide, veď to je v poriadku. Ale ak niekto odchádza z týchto dôvodov a toto sú naozaj dôvody na základe čísiel, prečo ľudia odchádzajú, tak ja si myslím, že majú právo v zahraničí sa rozhodovať alebo nejakým spôsobom rozhodnúť o tom, akým smerom sa táto krajina bude uberať. A vy im v tom chcete zabrániť len a len kvôli tomu, lebo vám to nesedí. Povedal to pán Michelko, že vám to nesedí, jednoducho sa vám tie výsledky volieb nepáčia. A potom je otázka naozaj. V hraniči sa rozhodovať alebo nejakým spôsobom rozhodnúť o tom, ako, akým smerom sa táto krajina bude uberať? A vy im v tom chcete zabrániť len a len kvôli tomu, lebo vám to nesedí. Povedal to pán Michelko, že vám to nesedí, jednoducho sa vám tie výsledky volieb nepáčia. A potom je otázka, naozaj už tam budem končiť, poslednou otázkou, že či nie je lepšie sa zamyslieť nad tým, že akým spôsobom tu riadite túto krajinu, tento štát. Lebo naozaj niekedy má takú možnosť, že si môže kupovať byty v lukratívnej časti v centre mesta v hotovosti, ako to dokáže syn predsedu vašej strany. Ja naozaj, kebyže, nepoznám veľa mladých ľudí, ktorí by toto dokázali. A neviem, môžeme tam hľadať nejakú kauzalitu a podobne, nechce sa mi teraz tomu úplne venovať. Ale, ak hokej. Tá situácia je takáto. A obmedziť voľbu poštou zo zahraničia len a len preto, že vám sa to hodí, lebo vám nevyhovujú výsledky, aké sú. Neviem, ja by som sa snažil možno pristúpiť k tomuto celému úplne ináč a ukázať tým ľuďom, že im záleží, že vám záleží na tom, ako sa týmto ľuďom tu žije, ale vám na tom nezáleží, vám je to jedno. Tu ide o to, ako sa tu žije pánovi predsedajúcemu za mnou. To je jediné, čo vás zaujíma. Ostatné vám je totálne ukradnuté, pretože parlament je to miesto, kde by sme sa mali baviť o tom, ako sa ľudia majú, ako sa im žije a nie nás tu umlčiavať zmenami rokovacieho poriadku alebo tým, že zakážete ľuďom žijúcim v zahraničí voliť. Veď to je úplný nezmysel. Demokracia nie je o tom, že nás umlčíte, demokracia je o tom, že budeme diskutovať. Keď mne tu niekto vyčíta, že tu chodím do rozpravy, diskutujem a podobne, a čo mám robiť? Veď o tom je ten parlament, to je naša, naša práca, to máme robiť. Ak raz bude našou prácou lopatovať a kopať, tak budem lopatovať a kopať. Aj to som robil. Ja s tým nemám problém, ale my tu máme dneska diskutovať a vy nediskutujete. Samozrejme, že ma to hnevá. Mňa to hnevá, lebo väčšina mojich rovesníkov tu už dneska nie je. Moji spolužiaci tu nie sú. Nechcú sa vrátiť a im vlastne ani neviem povedať, prečo by sa mali vrátiť. Neviem im to povedať, naozaj. A chcel by som, aby sa vrátili. A mohli by aj oni voliť. Mohli by voliť. Mohli. Však dajte faktickú. Kľudne sa prihláste. Dajte faktickú, môžeme sa o tom pobaviť. Lebo ja neviem úplne, viem, že sa o mne bavíte, ale neviem, čo hovoríte, ťažko sa mi na to reaguje. Aj tí ľudia, ktorí odišli, by mohli a chceli voliť, ale nemôžu. Nemôžu, lebo ja chápem, že vy, keď ste v Kodani a máte dať 200 – 400 € za letenku, že si to dvakrát zrátate, aj napriek tomu, že by ste veľmi chceli, aby sa tu ľuďom žilo lepšie, teraz bez ohľadu na to, koho volia. Takže podľa mňa, ako som začal, nejde len o to, čo sa tu deje, ale prečo sa to deje. A prečo sa to deje, povedal pán Michelko. Verím tomu, že nájdete nejaké nové argumenty a vysvetlíte nám, prečo je teda nevyhnutné zrazu po takmer, neviem, 16 či koľkých rokoch, koľko tu vládnete, rušiť voľbu poštou zo zahraničia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.6.2026 11:46 - 12:01 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ale keď sa tu bavíme, že čo sa deje? Však vieme, čo sa deje, ale ide o to, prečo sa to deje. A keď chcete prísť na to, prečo sa to deje, tak počúvajte kolegu Michelka, ten vždy povie, prečo sa to deje, tak ako pri zmene rokovacieho poriadku alebo aj teraz pri voľbe poštou zo zahraničia. On to povedal úplne jasne. Jednoducho tie výsledky nevyhovujú koalícii, nie je to v ich prospech a preto ste sa rozhodli zrušiť túto voľbu poštou zo zahraničia. To je proste fakt. To nepovedal nikto v opozícii, to povedal váš koaličný poslanec. No ale ono k tomu už niečo ako keby, že predchádzalo a ono to nie je len tak, že sa niekto večer išiel si ľahnúť, ráno sa zobudil a ho to napadlo. Lebo vy ste začali zhodou okolností rušiť zastupiteľstvá Slovenskej republiky v Kodani, v Osle. Snažil som si to vygoogliť, v Dánsku alebo teda v Nórsku žije niekde medzi 4 až 6000 ľudí, občanov Slovenskej republiky. Často sú to študenti, ktorí tam jednoducho sa rozhodli, že pôjdu skúsiť štúdium, keďže je tam kvalitnejšie a žiaľ problém je ten, že sa potom zo štúdia vrátiť nechcú, ale teda vy ste zrušili zastupiteľstvo v Kodani a v Osle, za to ste otvorili zastupiteľstvo v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a v Tanzánii. Ja neviem teda úplne dohľadať tie čísla. Snažil som sa, koľko ľudí so slovenským občianstvom, tak teda majú volebné právo, žijú v týchto krajinách. Nedohľadal som to a to si myslím, že som internetovo zdatnejší. A teda vy to argumentujete tým, že treba mať väčšiu kontrolu nad tými voľbami, lebo vraj teraz tie voľby nie sú úplne pod kontrolou. Ja úplne neviem, že ako v takej Malajzii budú pod väčšou kontrolou, v takej Tanzánii budú voľby zo zahraničia pod väčšou kontrolou, ako napríklad teraz, keby niekto napríklad aj z takého Osla alebo Kodane chcel voliť poštou, to by ma naozaj zaujímalo, či by niekto teda bol ochotný nám to prísť vysvetliť, akým spôsobom chcete zaručiť, že voľby na Filipínach, v Malajzii a v Tanzánii, ak by sa niekto rozhodol teda tam voliť a mal by tú možnosť, akým spôsobom by tie voľby, bola by tam väčšia kontrola nad týmito voľbami. Zaujalo ma to ešte niektoré veci. Prvýkrát sa volilo vo voľbách v roku 2006, voľba poštou, čiže je to nejakých v podstate 20 rokov, kedy sa takýmto spôsobom voliť dá. Ten počet ľudí stále samozrejme narastal. V posledných parlamentných voľbách volilo zo zahraničia poštou takmer 60 000 ľudí. No a keď sa pozriete na to, koho volili. Môžeme sa baviť o tom, prečo, ale teda, keď sa pozrieme čisto na to, koho, tak áno, nie je to vo váš prospech. To je presne to, čo povedal pán Michelko. A povedala to aj kolegyňa Števulová, že to môže rozhodnúť o tých voľbách, lebo to môže urobiť jeden dva mandáty a je pravdepodobnosť taká po tomto období, to, ako tu vládnete, že tých ľudí, ktorí by chceli voliť zo zahraničia, môže byť ďaleko viacej. A nie, nie je za tým britská vláda, je za tým slovenská vláda, tá vaša aktuálna. A mňa ešte zaujala jedna vec. Ja som rád, pán Jarjabek, že tu zhodou okolností sedíte, lebo keď som si robil prípravu, tak, že náhoda je, ako sa hovorí, nechcem povedať, nie je to slušné, ale teda vyskočil mi váš príspevok a teda citujem: „To naozaj nikomu nevadí, že voľby poštou a štandardné voľby sú v úplne v inom čase?“ Ja neviem, tak samozrejme, že keď niekto volí v USA, tak tam je asi iný čas, tam je časový posun. Ale chápem, ako ste to mysleli. Ja neviem, to vám 20 rokov nevadilo? Však vy ste tu asi najdlhšie, nie? Ak sa nemýlim, že ste tu historicky najdlhšie ako poslanec. To vám 20 rokov nevadilo, to vás teraz napadlo, že to sa koná v úplne inom čase. Veď to je pointa predsa tých volieb zo zahraničia, že nemôžete predsa odvoliť v USA alebo v Latinskej Amerike alebo niekde v Austrálii v rovnakom čase ako na Slovensku, aby tie hlasovacie lístky stihli prísť. No. A mňa by to teda naozaj zaujímalo, lebo v podstate od toho roku 2006 po súčasnosť, to je nejakých, s menšími prestávkami, s nejakým časovým odstupom, tu vládnete 16 rokov. Čo za tú dobu ste mali možnosť, čas, verím tomu, že aj schopnosti prísť na to, že je niekde problém a vy ste na to neprišli. Za tú dobu a zrazu, zrazu teda je to problém. Tak ako zrazu je problém novela Trestného zákona, kajúcnici, rokovací poriadok, tak zrazu je problém voľba poštou zo zahraničia. A včera tu pán Mažgút hovoril o tom, ako sa vlastne ľudia húfne vracajú na Slovensko, lebo sa im tu žije lepšie, tak potom čoho sa bojíte, keď chcú ľudia mladí napríklad, lebo väčšina tých ľudí, ktorí volia, sú aj mladí ľudia, ktorí chcú voliť zo zahraničia, tak v čom je taký problém, keď to tak geniálne vládnete? Je to tak super, že sa sem vracajú. Tak potom ja nechápem, že čoho sa bojíte, že prečo im to chcete zakázať. Veď predsa je tu tak dobre, že sa nemusíte báť toho, že ľudia, ktorých ste doslova niektorých aj vyhnali z tejto krajiny, by vás nevolili. No. K tým číslam, lebo pán Mažgút hovoril včera, že každú dobrú debatu pokazia. Fakt nemám rád úplne ako keby toto prirovnanie, ale dobre, povedal on, ja to iba citujem. Ja som si tie čísla pozrel, ja som ich tu aj včera mal teda. Použijem ich. 75 % mladých ľudí, to sú stredoškoláci vo veku 16 – 17 rokov, uvažuje nad tým, že odíde zo Slovenska. To nie je ako keby z mojej facebookovej, instagramovej ankety. Toto sú čísla, ktoré zdieľal komisár pre deti. Neznamená, že odídu. Samozrejme, dalo by sa tým argumentovať, ale už len to, že nad tým uvažujú, si myslím, že 75 % mladých ľudí, že to sú kritické čísla. A asi by som sa ja na vašom mieste, keby mám tú možnosť, zaoberal týmto ako tým, že ideme rušiť voľbu poštou. Potom z tých mladých ľudí reálne každý piaty maturant odíde. Čo by aj nebol problém. Problém je, že sa väčšina z nich nechce vrátiť. A z tých najlepších a najšikovnejších, ktorí odídu, sa chce vrátiť len 1/3. A to je problém, že odchádzajú naozaj mladí šikovní ľudia, ktorí dosahujú, dajme tomu, študijné dobré výsledky, ktoré by mohli byť pridanou hodnotou pre túto spoločnosť v tejto krajine, ale nie sú, lebo nevidia tú budúcnosť, perspektívu a víziu, že by sa tu mohli mať lepšie, tak odídu. A samozrejme, že majú právo rozhodovať. Ten argument toho, že vy ste odišli, lebo... Nie, je to úplná hlúposť. To môžete potom povedať, že niekto, kto už nie je schopný chodiť, tiež by nemal voliť. Je to úplná hlúposť. V živote ma to nenapadlo, aj keď viem, že možno starší ľudia, ktorí možno už sú imobilní, nás nevolia, v živote ma nenapadlo ich obmedziť voľbou, ale že to napadlo sociálnodemokratickú stranu, tak to ma naozaj prekvapuje. A vlastne ma to neprekvapuje, vieme, že nie ste sociálnodemokratická strana. No a teda chcem prejsť ešte k tomu, že keď aj pri tejto legislatíve príde nejaký pozmeňujúci návrh, tak v zásade zase riešite v ňom iba seba. Pán Michelko, myslím, že tak to bolo, že tu chce vlastne zvýšiť to kvórum tých preferenčných hlasov po skúsenosti, ktorú SNS po tomto volebnom období má. A vlastne ako keby, že keď už aj vy niečo, čo idete riešiť v nejakej legislatíve, vy tu naozaj stále riešite len seba, v podstate za posledné dni tu riešime kajúcnikov, rokovací poriadok, voľbu poštou zo zahraničia a myslím si, že asi už pravdepodobne budúci týždeň príde na rad predĺženie volebných období Národnej rady a samosprávy. Myslím si, že tak to je v tom programe. Ten sa samozrejme môže 20-krát zmeniť, však na to sme zvyknutí, ale takto to je. No a teda. Chcel by som ešte na záver povedať jednu vec, že tiež som uvažoval nad tým. Tiež som uvažoval nad tým, že odídem do zahraničia. Bolo to po strednej škole. Ale teda nejakým spôsobom som si hovoril, že ani múdre slováčiny nikdy nenahradia a teda, keď som videl, akým spôsobom sa obracia táto krajina. Nebolo to úplne tým smerom, ktorým by sa to, dajme tomu, že tá vízia sa zhodovala s tou. No tak som si povedal, že skúsim to možno nejako zmeniť. Nevedel som, že tu raz budem sedieť alebo teda vystupovať, ako v tejto chvíli, ale pripadalo mi to ako lepšia možnosť v tej dobe ako odísť do zahraničia. Tak som tu teda ostal. Ale mnoho mladých ľudí jednoducho odíde a povie si, že prečo by mali, hej? Však oni tejto krajine nič nedlžia. Ja si myslím, že je to úplne naopak, že táto krajina dlží možno ich rodičom, starým rodičom a tým mladým ľuďom, ktorí by tu mohli žiť. A teda, keď som si aj písal túto prípravu k tomuto návrhu zákona, tak som si hovoril, že rozumiem tomu, že vy vlastne chcete obmedziť to, aby mladí ľudia alebo teda celkovo ľudia žijúci v zahraničí so slovenským občianstvom túto voľbu poštou mali ďaleko komplikovanejšiu, lebo je to komplikácia. Vy sa teda tvárite, že ide o nejakú kontrolu, čo nie je úplná pravda, lebo som to ilustroval na tom príklade s tou Malajziou a podobne, že tu nedochádza k väčšej kontrole. Doteraz som nemal pocit, že by bol nejaký problém s tou kontrolou, ale teraz zrazu je. Tak ja si myslím, že toto môže mať aj efekt taký, že vy paradoxne tých ľudí viacej môžete zmobilizovať. Aj keď áno, je to finančne náročné, lebo mnohí mladí ľudia písali teda aj mne, že žijú v zahraničí, tak nie je to jednoduché si kúpiť letenky a prísť sem konkrétny deň, lebo tak voľby sú väčšinou v sobotu. Častokrát sa stáva teda, že keď máte školu a podobne, neviem úplne presne, kedy vychádza termín volieb, ale teda, že máte aj nejaké povinnosti, prácu a tak ďalej. A teda akokoľvek sa budete tváriť, že vy chcete zdostupniť tú voľbu poštou, aby bola možno nejako viacej kontrolovaná a podobne, tak každý jeden z tých argumentov nesedí. Ja by som chcel teda naozaj vedieť, aké sú ďalšie tie argumenty, lebo zatiaľ jediný, ktorému ja rozumiem a s ktorým sa dá súhlasiť, argument, preniesol pán Michelko. Ale nikto z koalície doteraz nepovedal, pán Jarjabek sa možno pokúsil. OK, však ja to beriem, je to váš názor, ja som za to, aby sme boli slobodomyselní ľudia, ale ani to úplne nesedí. Tak preto by som bol rád, keby ste vystúpili, lebo aj v hodine otázok tu pán Kaliňák hovoril o tom, že sa tu nepracuje a podobne, nechodíme sem. Ja neviem teda, keď si porovnáme na základe dát, že koľko vystupujú koaliční a opoziční poslanci, asi by ste nemenili rokovací poriadok, takže nie, ani pravda, že sa nepracuje, tak možno, pozeral sa vtedy na nás, ale možno to myslel na vás, neviem ako to je, ale môžete nám teda vysvetliť, prečo sa musí po 20 rokoch rušiť voľba poštou zo zahraničia. Poviem ešte jednu vec a to už bude asi aj záver toho celého. Situácia je taká, že mladí ľudia odchádzajú z tejto krajiny v zásade z dvoch, možno troch dôvodov. A je to aj môj pocit, ale aj čísla to dokazujú, keď si pozriete tie prieskumy a tie dôvody, prečo mladí ľudia odchádzajú. Ja viem, že vy sa to častokrát snažíte komunikovať spôsobom: však za to vy ste tu v 89. Ja som v 89. nebol ani v pláne, ale sme radi, že prišla zmena režimu, že vy ste boli za to, aby mohli ľudia slobodne cestovať a mohli viacej zarábať. No len tie prieskumy nedokazujú to, že tí mladí odchádzajú preto, aby viacej zarobili. Odchádzajú preto, lebo je tu zlá spoločenská, politická atmosféra. Na tom sa asi všetci zhodneme. Nezhodneme sa na tom, kto za to môže, ale na tomto sa zhodneme. Toto je prvý dôvod, prečo mladí ľudia odchádzajú z krajiny. Ten druhý dôvod je to, že nemajú možnosť tu tak kvalitne študovať alebo sa uplatniť na trhu práce, a teraz ani nie kvôli platu, ale kvôli pracovným podmienkam, lebo nie všetci majú také pracovné podmienky, že by sa na Slovensku vedeli uživiť, lebo jednoducho ekonomika je v takom stave, v akom je. A ten tretí dôvod, a to s tými prvými dvoma súvisí, je nedostupnosť bývania. A faktom je, že nedostupnosť bývania máme najviac nedostupnú v porovnaní krajín OECD. My sme úplne na chvoste, čo sa týka osamostatnenia sa mladých ľudí od rodičov. Je to až niekde ďaleko po 30, pričom priemer je niekde okolo 26 – 27 rokov. Samozrejme, podľa krajiny, situácie a tak ďalej. Keď sa pozrieme na paritu kúpnej sily, ceny nehnuteľností, tak vy ste sa dopracovali až tam, že kúpiť si nehnuteľnosť v Bratislave je pomaly náročnejšie ako v Amsterdame, v Aténach alebo v Prahe. Dokonca už v Londýne je teraz, samozrejme, to porovnávam v tej mzde a cene nehnuteľností, že čo si môže človek za tú mzdu dovoliť, tak v Londýne je dostupnejšie bývanie. A toto sú dôvody, prečo mladí ľudia odchádzajú z tejto krajiny. A verte mi, že to nie je jednoduché sa rozhodnúť a odísť. To nie je o tom, že ja idem viacej zarobiť. Však samozrejme, keď niekto chce viacej zarobiť v lete, neviem, nech ide, veď to je v poriadku. Ale ak niekto odchádza z týchto dôvodov a toto sú naozaj dôvody na základe čísiel, prečo ľudia odchádzajú, tak ja si myslím, že majú právo v zahraničí sa rozhodovať alebo nejakým spôsobom rozhodnúť o tom, akým smerom sa táto krajina bude uberať. A vy im v tom chcete zabrániť len a len kvôli tomu, lebo vám to nesedí. Povedal to pán Michelko, že vám to nesedí, jednoducho sa vám tie výsledky volieb nepáčia. A potom je otázka naozaj. V hraniči sa rozhodovať alebo nejakým spôsobom rozhodnúť o tom, ako, akým smerom sa táto krajina bude uberať? A vy im v tom chcete zabrániť len a len kvôli tomu, lebo vám to nesedí. Povedal to pán Michelko, že vám to nesedí, jednoducho sa vám tie výsledky volieb nepáčia. A potom je otázka, naozaj už tam budem končiť, poslednou otázkou, že či nie je lepšie sa zamyslieť nad tým, že akým spôsobom tu riadite túto krajinu, tento štát. Lebo naozaj niekedy má takú možnosť, že si môže kupovať byty v lukratívnej časti v centre mesta v hotovosti, ako to dokáže syn predsedu vašej strany. Ja naozaj, kebyže, nepoznám veľa mladých ľudí, ktorí by toto dokázali. A neviem, môžeme tam hľadať nejakú kauzalitu a podobne, nechce sa mi teraz tomu úplne venovať. Ale, ak hokej. Tá situácia je takáto. A obmedziť voľbu poštou zo zahraničia len a len preto, že vám sa to hodí, lebo vám nevyhovujú výsledky, aké sú. Neviem, ja by som sa snažil možno pristúpiť k tomuto celému úplne ináč a ukázať tým ľuďom, že im záleží, že vám záleží na tom, ako sa týmto ľuďom tu žije, ale vám na tom nezáleží, vám je to jedno. Tu ide o to, ako sa tu žije pánovi predsedajúcemu za mnou. To je jediné, čo vás zaujíma. Ostatné vám je totálne ukradnuté, pretože parlament je to miesto, kde by sme sa mali baviť o tom, ako sa ľudia majú, ako sa im žije a nie nás tu umlčiavať zmenami rokovacieho poriadku alebo tým, že zakážete ľuďom žijúcim v zahraničí voliť. Veď to je úplný nezmysel. Demokracia nie je o tom, že nás umlčíte, demokracia je o tom, že budeme diskutovať. Keď mne tu niekto vyčíta, že tu chodím do rozpravy, diskutujem a podobne, a čo mám robiť? Veď o tom je ten parlament, to je naša, naša práca, to máme robiť. Ak raz bude našou prácou lopatovať a kopať, tak budem lopatovať a kopať. Aj to som robil. Ja s tým nemám problém, ale my tu máme dneska diskutovať a vy nediskutujete. Samozrejme, že ma to hnevá. Mňa to hnevá, lebo väčšina mojich rovesníkov tu už dneska nie je. Moji spolužiaci tu nie sú. Nechcú sa vrátiť a im vlastne ani neviem povedať, prečo by sa mali vrátiť. Neviem im to povedať, naozaj. A chcel by som, aby sa vrátili. A mohli by aj oni voliť. Mohli by voliť. Mohli. Však dajte faktickú. Kľudne sa prihláste. Dajte faktickú, môžeme sa o tom pobaviť. Lebo ja neviem úplne, viem, že sa o mne bavíte, ale neviem, čo hovoríte, ťažko sa mi na to reaguje. Aj tí ľudia, ktorí odišli, by mohli a chceli voliť, ale nemôžu. Nemôžu, lebo ja chápem, že vy, keď ste v Kodani a máte dať 200 – 400 € za letenku, že si to dvakrát zrátate, aj napriek tomu, že by ste veľmi chceli, aby sa tu ľuďom žilo lepšie, teraz bez ohľadu na to, koho volia. Takže podľa mňa, ako som začal, nejde len o to, čo sa tu deje, ale prečo sa to deje. A prečo sa to deje, povedal pán Michelko. Verím tomu, že nájdete nejaké nové argumenty a vysvetlíte nám, prečo je teda nevyhnutné zrazu po takmer, neviem, 16 či koľkých rokoch, koľko tu vládnete, rušiť voľbu poštou zo zahraničia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.6.2026 11:00 - 11:01 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Tak aj ja želám všetkým ešte raz krásny pekný deň. Na začiatok iba takú známu ľudovú múdrosť, keď čokoľvek robíte. Dvakrát merajte, raz strihajte. Ja som mal takú pani učiteľku matematiky. Nebol to síce môj silný predmet, ale pamätám si toto príslovie dodnes. Silnejšie predmety bol zemepis, dejepis. Bol tu Marko Polo a po žentour kolom báun tiež chcel objaví tú západnú cestu do Indie, lebo chcel tam nájsť korene, chcel asi niečo o koreni. Vy nám tu tiež chcete o koreni túto rozpravu, tým, že nás chcete umlčať. A nakoniec sa mu to nepodarilo, lebo teda skončil, myslím, že pri karibských ostrovoch a teda na tú Ameriku, na to územie nikdy nevstúpil a nepodarilo sa mu nájsť tú Ameriku. Ja mám pocit, že toto je presne to, že vy chcete niečo, čo si sem sami donesiete, napíšete, schválite a nakoniec si to viete sami opravovať. Čiže vy tiež ste ako keby ten Kolombo, že neúplne trafil tam, kde chcel ísť a nakoniec za to mohli všetci ostatní, len nie on? No a posledných asi možno najdrahších 15 sekúnd v tejto Národnej rade, lebo včera sme počuli, že to stálo strašne veľa peňazí. Ešte to bude stáť. Myslím si, že vzhľadom na to, čo tu riešime, je toto úplne absurdné. A myslím si, že táto krajina má ďaleko viacej problémov, ako riešiť vás a toho pána za mnou. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2026 18:34 - 18:36 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem za všetky faktické poznámky. Asi nikoho neprekvapím, keď teda budem reagovať na pána poslanca Mažgúta. Ja som nevedel presne, čo pôjdete povedať. Mali sme to už na hodine otázok, tak sme si to zopakovali, takže vôbec ma neprekvapili. Ja tu mám tiež nejaké štatistiky, však ja neviem, nechce sa mi úplne ani hovoriť tie čísla, ale ale nie je to úplne tak. Nie je to úplne tak. Tie čísla aj, čo sa týka aj návratu, aj odchodu, sa dajú porovnať a nemyslím si, že by to bolo vo váš prospech. A teraz, keď dám tie čísla bokom, vy hovoríte, že každá jedna debata končí, keď prídu na rad fakty. Čiže by som, keby som to povedal, by som rovno tú faktickú mohol vypnúť a ja ešte nechcem, takže myslíte, že sa vracajú tí ľudia kvôli čomu? Že sme schválili návrh zákona. Áno, že sme schválili návrh zákona, že poslanci budú môcť sobášiť. Alebo, že meníme rokovací poriadok. Kvôli tomu sa tí ľudia vracajú, alebo kvôli tomu, že ste chceli zrušiť Úrad na ochranu oznamovateľov, alebo kvôli tomu, že hulíte, že hulíte. Presne tak. Presne. Áno, super. Presne kvôli tomu sa vracajú, lebo vy tu tak vládnete, vy tu tak vládnete, že tí ľudia sa tak majú dobre, že naozaj my sme inšpiráciou pre ostatné krajiny. Len v tom, ako to nerobiť. Len v tom, ako to nerobiť. Zdravotníctvo máme na tak špičkovej úrovni, že človek tu na bežné vyšetrenie čaká pol roka. Áno, tak tak je to tu super. Naozaj. Ľudia, ktorí tu celý život slušne žili a pracovali, rátajú každé jedno euro, či to dajú na potraviny, ktoré ste im sľúbili, že budú lacnejšie, alebo na lieky, ktoré, pokiaľ si pamätám dobre, bol tu minister zdravotníctva, sú z roka na rok drahšie a drahšie. Takže preto sa sem tí ľudia vracajú, lebo vy tak tak dobre ste vládli a tak dobre sa majú, že naozaj super, že sa sem môžu vrátiť. Keď chcú ísť z Bratislavy do Košíc vlakom, tak to trvá dve hodiny, nie päť. Keď chcú ísť po diaľnici, tak samozrejme môžu ísť rovno až do Kyjeva, lebo tá diaľnica je postavená. Naozaj, ja neviem, že vy tomu sami neveríte, čo ste povedali, že tak je to dobré.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.6.2026 18:15 - 18:26 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo aj tým, čo tu ešte ostali. Nemyslím, že teraz len v tejto krajine, ale v rokovacej sále. A môžete mať faktickú, pán Mažgút. Možno sa tiež zasmejeme. Hej, hej. No, ja som chcel pôvodne, ináč, ďalšie raz sa tomu dostanem, ale tá firma, to ma naozaj teda dostala. Ja som nikdy nepodnikal, uvidíme, čo život prinesie, ale keď teda hovoríte, neviem koho ste chceli, opozíciu, koalíciu, že by ste teda nikdy takých ľudí nezamestnali, tak skúsim ilustrovať na príklade tej firmy veľmi stručne, hneď takto na úvod. Zamestnancov, ktorí by tú firmu deštruovali, nechodili by do nej, respektíve by do nej chodili len keď by ich tam ten šéf mal vidieť, ako dneska na hodine otázok. Alebo by s najväčšou pravdepodobnosťou konali nekalo vo vzťahu k rozpočtu a k financiám tej firmy a obohacovali sa z prostriedkov tej firmy. Neviem, ja by som takých zamestnancov asi nechcel, alebo zamestnancov, ktorí sa pustia do nejakého projektu, ten projekt, ktorý si sami vymyslia, štyrikrát opravujú a na konci dňa sa ukáže, že nefunguje. Neviem, či by som chcel takých zamestnancov. Ale v našom remesle o tom rozhodujú ľudia a verím tomu, že rozhodnú. No a teraz k tomuto návrhu zákona. Viete, že však pán Michalko to povedal, ja to nechcem ani preto nejako veľmi tu teraz opakovať, ale najhoršie na tom je, že dnešný deň. Čo sme riešili dnešný deň? Riešili sme dnešný deň kajúcnikov. Riešili sme, alebo teda budeme riešiť pravdepodobne zajtra voľbu poštou, lebo 20 rokov to problém nebol, zrazu to teda problém je. No a riešime tú zmenu rokovacieho poriadku, ale neriešime to preto, lebo by bol problém, že teda treba zlepšiť legislatívny proces, posilniť demokraciu, zlepšiť fungovanie Národnej rady ako takej alebo preto, že by ste chceli zvýšiť dôveryhodnosť tejto inštitúcie v očiach občanov, čo vieme, že dlhodobo je pomerne nízka. Ak to sledujú, tak sa tomu absolútne nečudujem. Ale teda meníme to preto, lebo vy ste si napísali niečo, čo ste si sami napísali, sami ste si sem priniesli a sami ste si schválili. To my teraz ideme meniť, respektíve máme tu taký návrh zákona, ktorý by sa dal asi prirovnať k lešeniu. Postavíte to okolo budovy, keď potom samozrejme tú budovu zrekonštruujete, to lešenie ide dole, takže tento návrh zákona je také lešenie, ktoré, ako pán Michalko sám povedal, nie je podstatné to, čo tu teraz doniesol, ale podstatná je taká tá platforma pre to, aby sa to mohlo meniť tak, ako vyhovuje. No a teda ja si pamätám tú rozpravu ešte teda, keď sa menil tento, ktorý už je schválený, rokovací poriadok. Jeden z najčastejších argumentov bol, že teda Národná rada je miesto, kde by ľudia mali chodiť nejakým spôsobom slušne oblečení, mali by sa nejako slušne správať a podobne. No a teda ja neviem. Prečo to ideme teraz meniť? Že ja neviem, nechodia sem ľudia slušne oblečení? To ja neviem úplne posúdiť. Popravde až tak sa do toho ani veľmi nevyznám, ale teda ja neviem, že v čom je teda problém, lebo ja tých problémov tu vidím veľa. Videl som ich aj dneska na hodine otázok, kde v zásade tu boli dvaja Robertovia, jeden premiér a druhý minister obrany a na úplne legitímne vecné otázky aj teda opozície síce neodpovedali, ale zato všetkých dovrážali. A tu si viem predstaviť, že by sa to mohlo nejako zmeniť, lebo ja si myslím, že vláda, aj keď tuná už je to len tak naoko, podlieha legitimite parlamentu, nie je to naopak a preto poslanci a poslankyne Národnej rady podľa mňa majú právo sa pýtať, čo sa, dajme tomu, deje v tejto krajine, čo trápi občanov, ale teda keď tu prídu aj úplne normálne otázky, ako napríklad položil kolega Štefunko: Kedy prorastové opatrenia predstaví pani Érska hospodárstva s pánom ministrom financií? Tak môj kolega Štefunko si vypočul všetko, len nie odpoveď na tú otázku. A ešte sa tu hnevali, že vlastne vôbec my chceme odpoveď na tú otázku. No a teraz veď je meniť niečo, čo ste si vy sami napísali, doniesli a schválili len preto, že my si dovolíme pri zákonoch, ktoré ohrozujú právny štát a demokraciu, vystupovať a brániť ten chrám, brániť ten právny štát a demokraciu, mi príde také trochu, no neviem. A napríklad pri tej hodine otázok, keď tu teda bol pán, myslím, to bol minister obrany, a však boli tu iba dvaja vlastne členovia vlády. A tí iní mali asi strašne veľa roboty teda. No a nám vyčítal, že tu teda nesedíme, ja neviem, nevystupujeme, ale pán Michalko nám vyčítal vlastne presný opak, že my tu vlastne príliš veľa vystupujeme, tak sa najprv zhodnite medzi sebou, či vystupujeme málo alebo veľa. Ale asi sa zhodneme na tom, že poslanci a poslankyne vládnej koalície, pokiaľ to nie je pán Michalko, čo nám má potrebu povedať, ako to v skutočnosti je, tak nevystupujú takmer vôbec. A to je odpoveď na tú otázku, či by ste chceli takých zamestnancov. No a veď už je. Rokovací poriadok je síce zákon, ktorý sa v podstate týka iba nás. Ale on má nepriamo dosah aj na našu spoločnosť, lebo ten rokovací poriadok je ako keby, neviem, v hokeji alebo vo futbale máte nejaké pravidlá, podľa ktorých teda buď niečo môžete alebo nemôžete. A to, ako dobre bude napísaný kvalitne ten rokovací poriadok, tak to má priamy dopad na legislatívu, ktorá má priamy dopad na kvalitu života ľudí v tejto krajine. A nemyslím si, že najväčší problém tejto krajiny je, že kto sem ako chodí oblečený alebo či hovoríme veľa alebo málo. Bolo to tu spomenuté. Vystupujeme vtedy, keď útočíte na právny štát a demokraciu. A ja si myslím, že to je našou povinnosťou. Nemyslím si, že vašou povinnosťou je nám v tom zabraňovať, ale aj napriek tomu, že to robíte, tak aj to robíte zle. Ja sa častokrát potom pýtam, či je úplne na mieste vám možno vyčítať, že neviete postaviť nemocnicu, že neviete dobudovať diaľnicu, že neviete naštartovať tú ekonomiku, keď vy ani neviete obmedziť opozíciu niečím, čo ste si sem sami doniesli, napísali a schválili. A takáto je úroveň tohto parlamentu. A ja si myslím, že oveľa viac na mieste je sa baviť o tom, ako tento parlament funguje. Pretože vidíme, že sem častokrát nosíte pozmeňováky, ktoré sú v podstate prílepkami, nijako nesúvisia s tým, čo je v tom návrhu zákona, napriek tomu, že to je protizákonné, tak sa to schvaľujete. To vám absolútne nevadí, to problém nie je, ale to, že my tu chceme, dajme tomu, brániť to, aby ľudia, ktorí odišli z tejto krajiny aj preto, ako vy ste tu vládli a k čomu ste sa dopracovali, by chceli rozhodovať o osude tejto krajiny, aj možnosťou bolo, že by sa sem raz chceli vrátiť. Tak vy im to idete zakázať, respektíve obmedziť, alebo pán Gašpar povie, že to nie, že vy rušíte voľbu zo zahraničia, vy len rušíte voľbu poštou. A ja si myslím, že mňa takto, ja to poviem, že mňa to mrzí. Mňa to mrzí, lebo ja som mal trošku iné očakávania od tohto. Však ja rešpektujem, ako dopadli voľby a podobne, ale od 4. vlády Roberta Fica, potom, čo sa tu stále tvárite, ako ste najlepší, najmúdrejší. Vy viete všetko najlepšie a my nič nevieme, ale zároveň my vlastne za všetko tu zlé môžeme. Teraz som čakal trošku vyššiu úroveň tohto celého a tá úroveň je pomerne nízka. Ja si na to nechcem ako keby zvykať, ale meniť rokovací poriadok len preto, že vy ste si ho zle napísali a v praxi sa ukázalo, že paradoxne je to ešte horšie, ako vy ste vôbec možno chceli, aký bol úmysel. Tak to po tých neviem koľkatých 16 rokoch vlád Roberta Fica, alebo teda toho, čo ste súčasťou tých koalícií, to mi príde teda naozaj dosť, mi to príde aj možno, by som povedal, že úbohé, ale OK. No posledná vec, však chcem dať, aby mali priestor ešte iní vystúpiť. Viete, keď sa pozrieme na to, že čo túto krajinu trápi, tak vy namiesto toho, aby ste riešili tie problémy, tak vy nás idete umlčať len preto, lebo my na tie problémy poukazujeme a my chceme, aby ste tie problémy riešili. Či to je pointa? Nič iné nie je pointa, len to, že vám sa nepáči, čo my tu hovoríme. Ešte stále máte možnosť nám aj protiargumentovať, vystúpiť, diskutovať s nami, možno zvrátiť tú diskusiu možno vo váš prospech. A veď o tom je parlament. Má sa tu diskutovať. Keby sa tu malo robiť, ja neviem, hocičo iné, tak môžeme robiť hocičo iné, ale parlament je miesto, kde sa má diskutovať a vy vlastne idete obmedzovať rozpravu opozícii len preto, že hovorí niečo, čo vám sa nepáči. Keď tu člen vlády, či je to minister obrany konkrétne alebo premiér, absolútne neodpovedá na otázku, ktorá mu bola položená, asi nie zhodou náhod teda, že bola položená od niekoho z opozície, tak tam je úplne jedno, že hovorí si, čo chce, to problém nie je, ale keď tu niekto náhodou niečo povie a týka sa to opozície, vám to nevyhovuje, tak vtedy vlastne spravodlivosť a neviem čo, tak vtedy sa viete ozvať. A posledná vec, posledná vec je, že najhoršie na tom celom je, že my mrháme ako keby dňami a možnosťami, že by sa tu niečo reálne mohlo robiť. A nerobí sa. Ale to nie je preto, že my by sme tu potrebovali to tu nejakým spôsobom brzdiť, naťahovať, obštruovať a podobne, ako to bolo povedané. Tých zákonov, ktoré ako-tak možno, keď aj nie sú možno, že najlepšie, ale aspoň nemajú zlý vplyv na spoločnosť, tak my vieme aj pochváliť. Ja som hovoril, že odpočítateľná položka mohla byť napísaná lepšie. Je napísaná, ako je, OK, ale v poriadku. Nikto to tu neobštruoval. Nebolo tu 30 – 40 ľudí prihlásených, nikto s tým problém nemal, ale asi musíte aj vy chápať. Ja si myslím, že vy to chápete, že keď sem donesiete návrhy zákonov, ktoré majú negatívny vplyv na spoločnosť, či ekonomiku, právny štát alebo demokraciu, tak je našou povinnosťou sa sem postaviť a o tom hovoriť. To je úplne normálne. A nemyslím si, že vašou povinnosťou je meniť rokovací poriadok tak, ako vám sa hodí len preto, aby ste nemuseli počúvať to, čo my tu hovoríme, namiesto toho, aby ste sa chovali a slúžili tým ľuďom tak, ako si zaslúžia. Takže ja som chcel toľko a som presvedčený o tom, že tento rokovací poriadok ešte do konca volebného obdobia budeme mať možno častejšie, ako sme zvyknutí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2026 17:15 - 17:17 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tu evidentne máme nejaké transformačné dni. Najprv minister obrany teda vysvetlil, ako sa dokázal štátny príslušník za voľby pretransformovať na účet syna Roberta Fica. Teraz nám pán Michelko povedal, že sa bude transformovať aj nový rokovací poriadok a už mám taký pocit, že jediné, na čo sa dá spoľahnúť v tom rokovacom poriadku, je to, že sa bude meniť. A teda ja neviem, aký je zmysel ho nanovo tlačiť, či už teda nedáme tú predsalu, takú tabuľu s kriedou a vždy sa môže napísať dnešná verzia rokovacieho poriadku podľa aktuálnej nálady Tibora Gašpara. Nemusíme tým pádom míňať ani žiadne finančné, technické a ľudské zdroje. Stačí dať tabuľu do predsaly. Vždy sa napíše aktuálna verzia rokovacieho poriadku a môžete si rokovať, ako chcete. Ja si presne pamätám to, ako keď sme sa tu bavili ešte, keď teda bola tá pôvodná zmena rokovacieho poriadku a hovorili sme vám to, že sa to môže opäť zmeniť, lebo môžete prísť na to, že vám to nevyhovuje, čo sa aj stalo. A mne to príde maximálne, maximálne aj vzhľadom na situáciu, v ktorej žijeme a na tie problémy, ktoré táto krajina má, že my sa tu opäť zabávame s ďalším rokovacím poriadkom. Už teraz v tejto chvíli som presvedčený o tom, že tu bude neviem už koľká tá verzia rokovacieho poriadku. Aj tú budete meniť, lebo opäť prídete na to, že tam nie všetko je tak, ako si Tibor Gašpar predstavuje. Takže ja som rád, že ste povedali, ako to je. Tak ako pri voľbe poštou zo zahraničia, tak aj teraz. Samozrejme, keď budú ďalšie zákony, budem veľmi rád, keď sa prihlásite do rozpravy a tú možnosť využijete a vždy nám poviete, ako veci sú, lebo potom vieme, samozrejme, s čím môžeme pracovať a čo môžeme očakávať. Takže ďakujem veľmi pekne za tvoje vystúpenie, že si to zhrnula. Áno, myslím si, že je asi zbytočné tlačiť ďalší rokovací poriadok. Dajte tam tú tabuľu predsaly a vždy nech sa napíše aktuálna verzia, tak ako sa aj v jedálni píše aktuálne menu na tento týždeň, tak vy napíšte verziu rokovacieho poriadku podľa toho, ako to Gašparovi bude vyhovovať. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2026 15:20 - 15:21 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Pekne. Ja som nechcel pôvodne reagovať, ale pán Gašpar ma tu zase osobne vyzýval. Tak mne to prišlo smiešne, lebo pán minister tu vystupoval a nás sa pýtal, že vlastne koho sa to týka, koho sa to dotýka, pre koho je to písané. Veď nám povedzte, pre koho. Pán Gašpar sa ani nestihol prihlásiť do rozpravy. Vy ste chceli reagovať fakticky, ja neviem, kto skôr vystúpi, či on alebo vy, a pán Gašpar teda rovno povie, že čurilovci, Očistec, Kováčik, Záleská, neviem kto, každý, proste. Ja neviem, keby ste mali taký entuziazmus a tú energiu riešenie napríklad prenosových opatrení, tak si myslím, že ekonomické fórum v Davose by malo naozaj silnú konkurenciu. A vy namiesto toho stále riešite len seba. Však koho to baví? Veď je piatok, za chvíľku končíme. Zrazu je problém proste kajúcnici, zrazu problém. Dovtedy to problém nebol, voľba poštou 20 rokov, voľba korešpondenciou problém nebola, Trestný zákon, ako dlho tu vládnete, nebolo treba meniť, zrazu je treba meniť, veď samozrejme, že to je účelové. Samozrejme, že tie pochybnosti sú na mieste a samozrejme, že my sa na to pýtať budeme a samozrejme, že mne to potom príde maximálne vtipné, keď pán minister sa tvári, že tomu absolútne nerozumie. Potom tam príde Tibor Gašpar, hovorí o sebe, hovorí o Očistci, hovorí o Kováčikovi. Ja viem, je to asi viacej smutné ako vtipné, ale ale naozaj, keby mal také odhodlanie a ten entuziazmus niečo urobiť s našou ekonomikou alebo zdostupniť bývanie, tak si myslím, že nemáme také ekonomické problémy, aké máme. Iba toľko som chcel, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2026 10:03 - 10:05 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
To počúvam, nepríde úplne korektné, že sa tu vlastne skrátila tá rozprava o návrhu zákona, ako sám minister povedal, že je to teda významná zmena po 60 rokoch, že sa to vlastne skracuje rozpravou. Keď sa na to pozerám, tak napríklad takému klubu SaS vychádza 55 minút, KDH 60, nám 2,5 hodiny. Návrh zákona, ku ktorému sa možno chcel vyjadriť viacerý poslankyne a poslanci vecne, odborne, tak vlastne budú obmedzení tým, že nebudú môcť všetci vystúpiť. A ja si myslím, že aj vo vašom vlastnom záujme je, že keď chceme prijať dobrý návrh zákona, tak tá diskusia by mala byť vecná, asi aj dlhá, lebo veď ten návrh zákona by si možno sám o sebe zaslúžil aj osobitnú schôdzu. Veď ja si myslím, že ako ste aj vy povedali, tento návrh zákona sa týka človeka od narodenia až po smrť, takže ja si myslím, že ten čas by mohol byť oveľa dlhší, lebo teraz napríklad tie menšie poslanecké kluby, ktoré majú 50, možno 60 minút, tak nestihnú všetci, ktorí by možno chceli k tomu vystúpiť, vystúpiť a tým pádom budú o to ukrátení. A prečo to hovorím je, že veď tu každý zastupuje nejakú skupinu ľudí a je úplne na mieste, aby aj vy v mene sa k tomuto návrhu zákona vyjadrili. A myslím si, že skráti túto rozpravu. Neviem ani, či bolo nejaké odôvodnenie, prečo sa táto rozprava vlastne skracovala. Mi nepríde adekvátne k tomu, o čom sa to rokuje. Ďakujem pekne, pani poslankyňa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.6.2026 16:11 - 16:13 hod.

Dávid Dej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Súhlasím s tým vystúpením, kde si sa teda pýtala alebo si poukázala na to, že nejde len o to, čo sa tu predkladá, ale kto to tu predkladá a vlastne, keď sa nad tým tak zamýšľam, veď ono to ani nemohlo dopadnúť ináč. Keď tu Matúš Ešto chce preventívne bojovať proti kriminalite alebo nejakým rôznym druhom závislostí u mladých ľuďoch, tak to nemohlo dopadnúť ináč a presne som si predstavil takýto kamión Renne Rendy, kolotoče, podobne, to nemohlo dopadnúť ináč. No a my, keď sa tu teda na to pýtame, chceme vedieť, akým spôsobom z tej komisie budú vyberať a potom, čo je úplne k veci, lebo ten zákon nehovorí de facto o niečom inom, lebo tam hovorím, zriadi nejakých komisií, rád a podobne, tak to kolega Bartek naskočí a všetkým nám vynadá, že hovoríme úplne z cesty, pričom jediný, kto hovoril z cesty, bol on. Hej, že úplne, že, že to bolo, že úplne mimo cesty, netýkalo sa to absolútne zákona, riešilo to predchádzajúce volebné obdobie a podobne. A takto to vždy vyzerá. Ja už trošku aj ľutujem, že sme tu hecovali niekoho z koalície, aby k tomu vystúpil, lebo dopadlo tak, že vystúpil iba kolega Bartek a to nie vždy to vystúpenia sa chcete toho zúčastňovať. No a čo sa týka tej Road Show ešte, ja opäť spomeniem, čo som robil v tej rozprave, že podľa mňa je dobré, že sa o tom bavíme, hoc aj druhý deň. Však zase tých zákonov, ktoré by pomohli ľuďom, tu až tak veľa nie je. Skôr sa blížia k nule, takže aj tak tu aj budeme rokovať o ďalších nezmysloch ako vysekať Tibora Gašpara z procesu, kde je postavený obžalovaný v kauze Očistec a podobne. Tak už teraz dnes tu počúvame od koaličných poslancov a poslankýň, že nesúhlasia s tým, aby človek typu Renne Rendy bola vlajková loď tejto Road Show. Renne Rendy nie tak dávno, našiel som to na internete, predával svoj merch teplákové súpravy Kokaína Kaviar. Neviem, či naozaj, či to je vtip, ale že tento človek nemôže chodiť ľuďom hovoriť o akejkoľvek prevencii. Ešte k tomu toto celé vymyslel Matúš Šutaj Eštok, tak si o tom urobte názor.
Skryt prepis