Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Prednesenie interpelácie

4.6.2026 o 15:14 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Prednesenie interpelácie 4.6.2026 15:14 - 15:28 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážne nie. Čo nové, Vladi? Kolegyne, kolegovia, tak dovoľte mi na začiatok vyzdvihnúť, že máme 40 minút na to, aby sme mohli riešiť s členmi Vážne nie. Čo nové, Vladi? Kolegyne, kolegovia, tak dovoľte mi na začiatok vyzdvihnúť, že máme 40 minút na to, aby sme mohli riešiť s členmi vlády, s ministrami naše podnety, ktoré sú väčšinou od občanov, a tak, aby sme mohli takýmto spôsobom mať čo najlepšiu debatu o problémoch, ktoré naša krajina má, ale teraz by som ho poprosil, že trošku ma to tu vyrušuje, pán predsedajúci, že je tu nejaký debatný krúžok a ja mám... Kolegovia, prosím, nerušte pána poslanca. Chce vám položiť otázky. Tak nech sa páči, pán poslanec. Ďakujem pekne. Áno. Otázky boli položené. Toto je vlastne čas, kedy členovia vlády, predpokladám, členovia vlády odpovedali na naše písomné interpelácie a ja som túto interpeláciu napísal 17. marca 2026 a bola zaevidovaná pod číslom KMO 53/2026-13 a dostal som odpoveď od ministra obrany Roberta Kaliňáka 24. apríla 2026. Doručená mi bola 27. 4. 2026. V tejto interpelácii som ja riešil otázky, ktoré vychádzali najmä z plnenia plánu obnovy, čo sa týka výstavby nemocníc z plánu obnovy na území Slovenskej republiky a zároveň aj tú tému, ktorú opakovane otvorili členovia vlády a nakoniec aj pán prezident, ktorý vyzval opozíciu, aby sme sa zaviazali k tomu, že dostaviame a dofinancujeme nemocnice, ktoré súčasná vláda rozostavia. Pán minister, stále je tu, pán predsedajúci, stále je tu taký hluk, že naozaj, že tuná si vybavujú oni svoje veci a fakt vyrušujú, aj keď ja mám rozprávať. Kolegyne, kolegovia, rušíte pána poslanca Krajčího. Prosím, kto nechce počúvať, nech opustí sálu. Dúfam, že už vám to bude vyhovovať, pán poslanec. Nech sa páči. Ďakujem veľmi pekne. Naozaj, keď sú tu za mnou také debatné krúžky, tak sa nedá dobre sústrediť. Ja to nemám napísané, chcem naozaj hovoriť z hlavy, takže predmetom teda mojej interpelácie bolo získať viac informácií od jednotlivých členov vlády. Ja som interpeloval aj ministra Kamila Šaška. A to som riešil na minulej schôdzi, lebo tam som dostal tie odpovede. Od ministra obrany Roberta Kaliňáka som tú odpoveď dostal trošku neskôr, takže reagujem teraz na tú jeho odpoveď, na tú moju interpeláciu. A chcel by som využiť aj príležitosť to, že je tu pán minister Drucker. Viackrát sa o týchto veciach debatovalo aj na výbore, na ktorý prišli páni ministri rozprávať o prešovskej nemocnici a o teda spôsobe, akým sa mala financovať. A zároveň s tým bola samozrejme spojená aj otázka financovania Národnej univerzitnej nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá má vyrásť vo Vajnoroch. A určite si pamätáte, tí, ktorí ste to sledovali pozorne a zaujímala vás táto problematika, že keď sa táto vláda rozhodla, že zruší výstavbu nemocnice na Rázsochách, potom ju následne sa pokúsila presťahovať do Ružinova, čo sa zistilo, že je absolútny nezmysel a teda toto rozhodnutie tejto vlády bolo samotnou vládou po nejakom čase zrušené, tak sa našiel pozemok vo Vajnoroch a vtedy pán minister Kamil Šaško všetkých ubezpečoval, že teda na tomto pozemku sa začne stavať táto nemocnica. A mal aj veľmi rýchlu a jasnú odpoveď, odkiaľ zoženie táto vláda financie. A to by som chcel tuná jasne povedať. Opakovane z úst ministra Kamila Šaška sme to v tom čase počuli, že prvých 200 miliónov € táto vláda alokuje práve z plánu obnovy. Čomu my sme, samozrejme, nerozumeli, ako sa to dá urobiť, pretože vieme, že plán obnovy má nejaké milníky, tak potom, keď sme sa dodatočne pýtali Kamila Šaška, aby to vysvetlil, však, samozrejme, novinári neboli hneď zorientovaní, aby reagovali na tieto jeho zdanlivé nezmysly, tak nám potom na výbore vysvetľoval, že tých 200 miliónov € má byť prefinancovaných práve cez nemocnicu v Prešove, ktorá by mohla byť do tej hrubej stavby dokončená v rámci termínu a teda tie peniaze, ktoré sa mali pôvodne alokovať na jej výstavbu, sa mali použiť potom na začiatok výstavby hrubej stavby nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch. Čas išiel ďalej a my sme zistili, že tieto slová Kamila Šaška zjavne nesedia a v podstate nezodpovedal tomu ani nejaký údaj v centrálnom registri zmlúv, kde by Ministerstvo zdravotníctva takéto peniaze z plánu obnovy alokovalo do Prešova, kde by sa mala podpísať nejaká zmluva. Tá sa nepodpísala a v súčasnosti je to už aj z odpovede, ktorú som dostal od Roberta Kaliňáka, zjavné, že tadiaľto cesta nešla. Len sa teraz netvárme, že to tak nemalo byť, malo to tak byť a preto potom padla logická otázka od opozície, čo s tými 200 miliónmi € bude. K tomu sa neskôr dostanem, pretože nejaké odpovede sme dostali. A do veľkej miery nerozumiem. Rád by som pochopil, snáď to bude tak, ako sme počuli. V každom prípade z odpovede pána ministra Kaliňáka je úplne jasné, že mi odpovedal úplne jasne, že financovanie bude zabezpečené z prostriedkov rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Teraz hovorím o financovaní nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch. Takže pokiaľ bude z rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany, tak potom je otázka, z čoho bude teda financovaná výstavba nemocnice v Prešove a presne takú tú istú odpoveď som dostal aj na túto otázku. Takže je jasné, že tých 200 miliónov je v lufte. Pán minister Drucker nám na tom mimoriadnom výbore potom vysvetľoval, že tých 200 miliónov predsa nie je stratených a že bude sa pomocou nich dať dostavať nemocnice v Martine a v Banskej Bystrici, čo my sa tešíme, aj keď pôvodne takáto možnosť určite nebola. Predpokladám, že pán minister sa spolieha na to, že potom, ako tieto dve nemocnice splnia milníky hrubej stavby, že následne dostane od Európskej komisie zelenú, že bude môcť peniaze, ktoré sa neminuli z plánu obnovy, použiť na ich ďalšiu dostavbu. Pokiaľ sa tak stane, tak, samozrejme, my sa z toho tešíme. Avšak ja osobne zatiaľ takúto informáciu na 100 % potvrdiť neviem a teda ten otáznik, ako sa týchto 200 miliónov € podarí využiť, podľa mňa stále nie je 100 % zodpovedaný. V každom prípade dozvedajú sa občania, dozvedáme sa aj my, že obidve nemocnice sa majú stavať z rozpočtu Ministerstva obrany, čo je relatívne solídny obnos peňazí a k tomu sa dostaneme, a teda veľmi ambiciózne aj do ďalších rokov, čo samozrejme ohrozuje najmä, si myslím osobne, výstavbu práve nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch, teda tej koncovej národnej nemocnice, ktorá už teraz mohla byť veľmi slušne rozostavaná, pokiaľ by sa využili všetky pripravené materiály. Projektová dokumentácia, ktorá bola vysúťažená, uzavretá, ktoré boli podkladom k tomu, aby sa stavala táto nemocnica na Rázsochách. Žiaľ, to sa celé zmenilo. A zatiaľ máme teda plán, že by sa to mohlo stavať vo Vajnoroch. Budeme sledovať, ako sa to stavať bude. Zatiaľ teda nám nie je úplne jasné, že odkiaľ sa také obrovské zdroje v kapitole Ministerstva obrany nájdu. Držím im palce, aby sa tak stalo. Je tu však jedna ešte z ďalších odpovedí, ktorú by som chcel bližšie rozobrať, a to, tá otázka znela: V akej výške sú plánované finančné náklady na realizáciu projektu Rozvoj a modernizácia fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Raymana Prešov, ktorého realizáciu schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 255 z roku 2025. Prvá časť tej odpovede hovorí o tej starej zmluve, ktorá už teraz ale bola vypovedaná. Teda tam sa predpokladalo vynaloženie zdrojov vo výške 447 815 000 € bez DPH. Táto zmluva, však, čo už teda vieme medializovane, je zrušená a bude to teda stavať nové konzorcium a tá cena by mala byť zhruba o 100 miliónov viac. Avšak potom je tu súčasť odpovede, ktorá všetkých zaujíma. Teraz zaujíma to najmä nás ako opozíciu, ktorá eventuálne by sme mali na tú výzvu Petra Pellegriniho prikývnuť, že áno, chceme to dostavať, že koľko zhruba by mohlo stáť potom ďalej to medicínske dovybavenie. A to je zároveň aj dôležitá časť odpovede na tú tlačovú besedu, ktorú mal pán premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v Prešove, pretože tam Robert Fico tvrdil, že tá nemocnica koncom tohto volebného obdobia bude v podstate postavená a následne ju bude treba vybaviť. A teda predpokladal, že to vybavenie by mohlo byť ukončené niekedy na jar v roku 20sem a že táto nemocnica by sa tým pádom mohla začať slúžiť občanom po tomto termíne. Takže samozrejme, časť odpovede, ktorá hovorí o tom, koľko by to malo stáť, to medicínske dovybavenie, tu máme zaznamenanú a chcel by som ju teda prečítať. Náklady na technologické vybavenie, zariadenie nábytkom, kuchýň, práčovní a ďalším medicínskym vybavením na obstaranie medicínskeho vybavenia, prístrojov, techniky a na obstaranie informačných technológií, softvér a hardvér sú známe v rozsahu predpokladaných nákladov v sume približne 90 miliónov eur bez DPH. Ich podrobnejšia štruktúra je obsahom prílohy č. 1 k materiálu „Návrh na určenie investičného projektu Rozvoj a modernizácia fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Raymana Prešov za strategickú investíciu“. Tak to je naozaj pravda. Tá príloha takéto niečo hovorí, avšak dovoľte, pán minister, aby ja som túto sumu 90 miliónov € spochybnil. A vy veľakrát hovoríte, že my sme žiadnu stavbu nepostavili a možno ste priamo nemysleli na mňa. Lebo ja som nejaké stavby aj dokonca otváral, aj som sa postavil za ne a aj sme ich postavili. Hovorím napríklad o Detskom kardiocentre v Bratislave. Takisto za mojej éry, bola to síce len rok, ale staval sa stacionár Hronovce alebo teda Psychiatrická nemocnica Hronovce a postavila sa následne krátko potom, ako ja som odišiel, a odovzdala sa, ale to je jedno. Jedna vec je úplne evidentná, že na medicínske vybavenie nemocníc, a to je kdekoľvek ich staviate, či u nás, v Poľsku, na Ukrajine, v Číne alebo v Amerike, je potrebných zhruba 25 až 30 % sumy, za ktorú postavíte práve tú základnú stavbu. Čo znamená, že keby sme aj vychádzali teraz z tej novej sumy, ktorú ste povedali, zhruba 539 miliónov bez DPH, tak s daňou minimálne na toto vybavenie by sme podľa mojich úsudkov potrebovali 300 miliónov €. A nakoniec pani riaditeľka Lapuníková z Banskej Bystrice takúto nejakú sumu odhaduje aj pri vybavení nemocnice v Banskej Bystrici. Pritom vieme, že nemocnica v Prešove by mala byť ešte teda výrazne väčšia, ako je výstavba tejto nemocnice. Takže dovolím si toto číslo, teda vážne spochybniť ako dokonca úplný nezmysel. A ja som sa aj trošku tak zamýšľal nad tým, že ako ste dospeli k takémuto zvláštnemu číslu 90 miliónov €. A pozeral som, že kto vám radí v tejto veci a my sme našli faktúry Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku so spoločnosťou MS Square, teda spoločnosť Martina Smatanu, ktorý sa pravdepodobne angažuje a vám radí v tejto záležitosti, a našli sme tam z 31. 1. 2026 sumu 166 339 € za poradenské služby pre verejné obstarávanie zdravotníckej techniky a 26. 5. 2026 83 326 € poradenské služby pre verejné obstarávanie zdravotníckej techniky. A je to teda vyslovene k nemocnici Prešov. Takže suma sumárum zhruba 300 000 € s daňou už bolo zaplatených za to, aby, teraz neviem, či tá odpoveď na tú moju otázku naozaj vychádzala z nejakých starších dát alebo či tieto analýzy Martina Smatanu potvrdili naozaj len 90 miliónov € na to kompletné vybavenie, ako ste mi odpísali v tej odpovedi na moju otázku, tak to sa mi teda fakt veriť nechce. V každom prípade je dobré, aby si občania uvedomili, že je tu nejaký analytik, ktorý niekedy poskytuje aj nezávislé analýzy, ale zjavne robí takýmto spôsobom biznis priamo so štátom a dohaduje verejné obstarávanie na medicínsku techniku. Takže vzhľadom aj na toto, pán minister, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale samozrejme tá odpoveď nie je uspokojivá a nie som s ňou spokojný a preto žiadam, aby sa hlasovalo o tom, že odpoveď ministra Kaliňáka na moju interpeláciu bola neuspokojivá a ani nesúhlasím s jej obsahom. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

26.5.2026 13:14 - 13:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Navrhujem, aby bol do návrhu programu 52. schôdze doplnený nový bod, uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k ochrane ústavného práva na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a k regulácii poplatkov v zdravotníctve. Odôvodnenie: Ústava Slovenskej republiky garantuje občanom právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia. Realita dnešných pacientov je však čoraz vzdialenejšia od toho, čo im garantuje ústava. Žiaľ, mnohí z nich sú nútení platiť poplatky len preto, aby sa vôbec dostali k lekárovi. Najviac to dopadá na seniorov, chronicky chorých, zdravotne znevýhodnených občanov a rodiny s deťmi. Pre mnohých ľudí sa zdravotná starostlivosť stáva ekonomicky nedostupnou. Napriek našim opakovaným snahám v tomto pléne či upozorneniam verejného ochrancu práv, Ministerstvo zdravotníctva dodnes nepredložilo konkrétne systémové riešenia, ktoré by pacientom priniesli reálnu ochranu pred neprimeranými poplatkami. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.5.2026 11:06 - 11:09 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Stojím pred vami v tejto chvíli s hlbokou úctou, aby sme si spoločne uctili pamiatku človeka, ktorého život bol tichým, ale nesmierne silným svedectvom o službe, zmierení a neutíchajúcej nádeji. 29. apríla nás opustil Ján Kerecény, osobnosť, ktorá zanechala hlbokú stopu v spoločenskom živote na Slovensku, ale aj priamo tu. V priestoroch Národnej rady Ján Kerekréti nebol mužom veľkých politických hesiel, ale mužom veľkých činov v úzadí. Ako dlhoročný tajomník Evanjelickej aliancie a predstaviteľ Slovenského väzenského spoločenstva venoval svoj čas tým, na ktorých spoločnosť často zabúda. Veril v druhú šancu, silu odpustenia a v dôstojnosť každého človeka bez ohľadu na jeho minulosť. Mnohí z nás si ho budú pamätať najmä vďaka parlamentným modlitebným stretnutiam. Do týchto lavíc a kuloárov prinášal rozmer, ktorý v politike často chýba, pokoru a snahu o hľadanie toho, čo nás spája, nie toho, čo rozdeľuje. Pripomínal nám, že za každým politickým rozhodnutím má stáť svedomie a zodpovednosť pred niečím vyšším, než sme my sami. Jeho život bol postavený na pevných hodnotách. Žil vieru, ktorá nebola len teóriou, ale každodennou praxou lásky k blížnemu. Práve v tejto súvislosti musíme spomenúť aj osobu, ktorá stála verne po jeho boku, jeho manželku. Jej tichá podpora, trpezlivosť a zdieľané presvedčenie boli pilierom, o ktorý sa Ján mohol oprieť počas celého svojho pôsobenia. Ich spoločný život bol obrazom vernosti a vzájomnej služby. Dnes, keď sa s ním lúčime, však nechceme hovoriť len o smútku. Samotný Ján Kerekety nám bol v tom najlepším príkladom. Počas svojho dlhoročného a vyčerpávajúceho zápasu s vážnou chorobou nám svojím životným postojom neustále ukazoval, čo znamená žiť s tou skutočnou dobrou nádejou, ktorá nás presahuje. Tou nádejou, ktorá vyplýva z poznania, že život každého z nás je o niečom viac. Slovensko v ňom stráca vzácneho človeka, ktorého životný príbeh nás ticho vyzýva, aby sme aj my hľadali to, čo je večné a čo nás spája namiesto toho, čo je pominuteľné a čo nás rozdeľuje. Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť celej smútiacej rodine. Ďakujem pekne, pán poslanec, a dovoľte mi, aby som aspoň niekoľkými vetami uviedol aj
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 18:29 - 18:34 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Tiež som už neplánoval vystúpiť a pán Kotlár ma k tomu povzbudil, ale Péter to už do veľkej miery vysvetlil. Ale ja by som chcel možno fakt v dobrom teraz, že keď sa to aj, keď ste to tu vytiahli, pán Nemec vlády, tak možno ten vyšetrovateľ, nechceli ste ovplyvniť, ale počúva túto rozpravu alebo si ju vypočuje, tak ja mu chcem tak trošku poradiť, ako má s týmito dátami, ktoré možno, keď mu poviete a on nie je nejako veľmi vzdelaný, tak začne rozmýšľať, že možno ten Kotlár naozaj má pravdu. Tak prvá vec je, že keď sa takto šľahnú dáta 22, 30, 23, 53, 24, 63, sa treba vždycky pýtať trošku hlbšie, čo je za tým. Teraz moja otázka, môžete mi odpovedať teraz alebo potom, kdekoľvek to bude relevantné. Idem od konca. Tí, ktorí zomreli na covid v roku 2024. Kedy boli očkovaní? V roku 2020? Alebo v roku 2024 novou vakcínou. Lebo viem, že ešte boli obrovské problémy s dodaním novými vakcínami. Minister Kamoš Šaško to dlho dlho dlho sem nedoviezol. Ľudia na to čakali, niektorí sa zaočkovali, iní sa tak nezaočkovali. Už potom neskôr, takže mňa by zaujímali tí v roku 24, že kedy naozaj boli zaočkovaní. A vy to veľmi dobre viete, že keď boli zaočkovaní v roku 2020 alebo 21, zomreli v roku 24, takže odvtedy ten vírus už mutoval trikrát možno. Takže jasné, že keď nemali aktuálnu vakcínu a vy poviete, že 63 % ľudí zaočkovaných zomrelo, no tak jasné, že zomrelo. Však oni neboli ochránení novou vakcínou proti novému typu toho vírusu. Na chrípku každý rok zomrie zhruba 800 ľudí. Ja predpokladám, že na covid je to približne asi to isté teraz už a možno viac ročne. No a tí ľudia samozrejme na ten covid stále budú zomierať a keď sa zaočkovali niekedy v roku 21 a myslia si, že už teraz nezomrú na covid, no tak sa mýlia. Akože sa musia preočkovať tými novými vakcínami, keď chcú byť teda krytí. Mimochodom, ten rok 22, tých 30 % zaočkovaných, to sa normálne blíži tej štúdii. A to znamená, teraz my musíme naozaj zobrať veľkú multicentrickú štúdiu 30 miliónov ľudí, hej? A tá štúdia dokázala, že očkované osoby mali o 74 % nižšie riziko úmrtia na ťažký priebeh covid-19 v porovnaní s neočkovanými. No tak dostávame sa približne možno, čo ste povedali. To znamená, to nie je záruka toho, že vy, keď ste zaočkovaní, automaticky musíte prežiť, ale máte o 74 % vyššiu šancu, že prežijete v porovnaní s tými, čo sú nezaočkovaní. Ale však to snáď vy viete, vy ste doktor. Lebo takto, keď to tu šľahnete ľuďom, ktorí sa tomu nerozumejú, tak akože potom by ste ich fakt mohli aj chcieť spochybniť. Viete, ďalšia vec je, a to som ja mal, že on bol zaočkovaný a zomrel. Kedy sa dal zaočkovať? No už to s ním nebolo dobré, dal sa zaočkovať a potom ho prijali do nemocnice, zobral na očkovanie. Ja som povedal, však on mal covid. Už potom sa neskoro očkoval. Už keď mal covid a sa zaočkoval, no tak zomrel. No a môžete teraz, že na naočkovanie zomrel, nezomrel na naočkovanie, zomrel na covid. Lebo už sa neskôr dal zaočkovať. Viete, koľko tam bolo takých, ktorí boli tesne predtým zaočkovaní a ešte to vôbec nemohlo zaúčinkovať, ale však dobre, ale tie čísla niečo hovoria. Ale musíte naozaj potom vysvetliť, kedy tí ľudia boli zaočkovaní, či boli zaočkovaní aktualizovanými vakcínami, pretože ten rok 22 mi možno zhruba sedí, ako by mohol sedieť na základe tejto veľkej multicentrickej štúdie. Tie ďalšie roky nesedia, ale skôr mi to vyplýva z toho, nesedia, pretože tí ľudia možno boli naozaj zaočkovaní v roku 21 a oni si myslia, že keď v 23. dostanem tretiu mutáciu toho vírusu, že mi to nič neurobí, lebo som bol zaočkovaný. No tak pardon, aj na chrípku zomrieš. Pretože chrípka tiež stále mutuje a mohol si ju niekoľkokrát predtým prekonať. A môžu tam byť samozrejme rôzne iné dôvody. A viete, vás pomôže niekedy. Fakt som rád, že ste zareagovali, ale presne takto sa šíria dezinformácie. Vy dáte takéto tri číselká a ľudia váu, naozaj má pravdu. Ale tak počkajte, ľudia, rozmýšľajte. To sa takto nedá. A je mi to ľúto, lebo teraz sa to už nedá urobiť. Však ste mali vystúpiť tuná, mohli ste to lepšie vysvetliť, mohli ste na tú našu rozpravu nejako zareagovať a mohli sme tu naozaj mať normálnu normálnu diskusiu, ale neviem, či je možné, aby sme ju teraz mali. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 17:55 - 17:56 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
No, podľa rozsiahlej francúzskej štúdie zverejnenej koncom roku 25, ktorá sledovala takmer 28 až 30 miliónov dospelých vo veku 18 až 59 rokov, sa dokázalo, že očkovanie mRNA vakcínami proti ochoreniu Covid-19 nespôsobuje vyššiu úmrtnosť. A dokonca tam sa zdalo, že úmrtnosť v skupine neočkovaných po piatich rokoch po podaní vakcíny A bola vyššia takmer o polovicu oproti tým, ktorí boli zaočkovaní. Takže pravý opak toho, čo by sme sa mali báť, čo hovorí aj pán Nemec vlády, ktorý tu teraz sedí. A pokiaľ, keď sa to potom ďalej robilo, lebo však veda je zložitá, porovnávali si tie dve skupiny, tak upravené riziko hazard ratio po štatistickom očistení dávaných faktorov ako vek, pohlavie či pridružené ochorenia vedci stanovili, že očkovaní jedinci mali o 25 % nižšie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v porovnaní s neočkovanými. To je obrovská štúdia. 30 miliónov ľudí. Odvtedy uplynulo už v podstate päť rokov, odkedy boli zaočkovaní, a teraz zatiaľ to, čo sa snaží pán Nemec vlády komunikovať, sa teda ale, že vôbec, ale vôbec nepotvrdilo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 17:37 - 17:39 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Za faktické a ja by som chcel na to nadviazať, pretože postoj súčasnej vládnej moci k očkovaniu do veľkej miery formoval mnoho ľudí, ktorí sa nakoniec zaočkovať nedali. Spomínal som Petra Pellegriniho, tak si len pripomeňme, že čo povedal verejne. 14. 9. 2020. Zhruba verím, že imunitný systém mi funguje v poriadku, že som ešte relatívne v dobrej fyzickej kondícii, preto predpokladám, že aj u mňa by priebeh choroby mohol byť taký, že by som to mohol zvládnuť aj bez vakcíny. Televízia JOJ. 7. 12. 2020. Ja sa momentálne očkovať nedám a budem zvažovať, či odporúčam očkovanie rodičom, ak si budem istý, že je to zdravé, dobré a bez akýchkoľvek následkov. Televízia Markíza. Všetko Peter Pellegrini. 212 alebo 27. 6. 2021. Peter Pellegrini nie je rozhodnutý, či sa dá zaočkovať. Plánujem si dať v najbližších týždňoch urobiť test na protilátky. Chcem najprv vidieť, čo robí moje telo s protilátkami, tvrdí. Dovtedy si bude dávať pozor. A samozrejme, mohli by sme hovoriť aj o premiérovi Ficovi, ktorý to kategoricky odmietol. Ja som vždy tvrdil, že to jeho odmietnutie, lebo ja si myslím, že on je veľmi inteligentný človek, bolo vypočítavé a účelové, pretože veľmi dobre vieme, že on už covid prekonal. A pritom ako v Grécku sa liečil na covid, kde skoro zomrel, kde ho pravdepodobne nejaký lekár resuscitoval z toho, čo hovoril na Poľovníckej chate. Tak bolo evidentné, že potom, keď niekto covid prekoná, tak jasné, môže byť veľký frajer, že sa zaočkovať už nedá. Kto vie, že či by bol taký frajer, keby covid neprekonal. A pritom povedal, že covid je jedna odporná choroba, ktorú nikomu nikdy by neprial. Ďalší v rozprave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 17:19 - 17:33 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Slovo, pán predsedajúci. Dovoľte, aby som predložil opäť ďalšie uznesenie, ktorým by sme chceli vyzvať Národnú radu, aby prijala toto uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým my sme vyjadrili podporu všetkým zdravotníkom, ktorí denne pri výkone zdravotníckeho povolania na základe najmodernejších poznatkov a postupov liečia pacientov. Podporu všetkým vedcom, ktorí svojou činnosťou významne prispievajú k pokroku v oblasti medicíny. Zároveň odsúdili výroky splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára, ktorý vo verejnosti šíri nepravdivé informácie a spochybňuje vedecké fakty, čím vyvoláva medzi ľuďmi nedôveru v preukázateľne účinné medicínske postupy. Prekrútené a relativizujúce vyhlásenia splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára ohrozujú verejné zdravie všetkých obyvateľov Slovenska. A zároveň vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby bezodkladne odvolala Petra Kotlára z funkcie splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19. Ďalšie uznesenie, ktoré sme predložili ešte 9. septembra 2025, ale ako vidíte, opäť stále neuveriteľne aktuálne. Pán nemaní vlády zhruba v mesačných intervaloch vtedy, keď sa tu na neho očakáva, keď je potrebné prekryť nejaké iné kauzy, si otvorí mediálne okienko, vystúpi a šíri informácie, ktorými najmä spochybňuje očkovanie a snaží sa zabrániť tomu, aby Slovenská republika v podstate dovolila očkovanie ľudí aj vakcínami mRNA. Tá situácia je vážna najmä z toho dôvodu, pretože vedci, lekári, odborníci a dokonca aj samotný Úrad verejného zdravotníctva zdvíha varovný prst, že pokiaľ človek v takomto postavení takýmto spôsobom spochybňuje očkovanie, ktoré dokázateľne radikálne, teda zničilo viacero ochorení a samozrejme, ľudia sa dožívajú oveľa vyššieho veku, ako to bolo kedysi, keď zomierali práve na ochorenia, ktoré teraz vďaka očkovaniu už nepoznáme, vážnym spôsobom ohrozuje verejné zdravie Slovenska. A my v podstate to netvrdíme už teraz ani ako našu domnienku. Tie fakty, že sa čím ďalej, tým menej rodičov rozhoduje očkovať svoje deti a je čím ďalej menej zaočkovaných ľudí v našej krajine práve na ochorenia, ktoré by sme už vôbec nemali mať prítomné v našej krajine, stúpajú a práve Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že je to už tak vážne, že už tieto ochorenia sa opäť objavujú v našej populácii. A veď je to veľmi nepríjemné, pretože naozaj niektoré deti, eventuálne niektorí ľudia, ktorí sú tzv. imunokompromitovaní, teda nemajú dobre vyvinutú imunitu, oni naozaj sa nemôžu dať očkovať. A práve oni sa spoliehajú, že tí všetci ostatní, ktorí sa zaočkovať môžu, sa dajú zaočkovať a vďaka tomu ich dieťa nebude ohrozené tou chorobou. Teraz títo ľudia sa boja o svojich detí. Ľudia imunokompromitovaní sa boja, že dostanú čierny kašeľ, osýpky alebo aj iné ochorenia, ktoré sa začínajú výrazným spôsobom šíriť u nás. Veľmi často sa spomína 20 000 úmrtí. Žiaľ, počas pandémie Covid-19 sme naozaj zaknihovali približne 20 000 úmrtí práve v spojitosti s ochorením Covid-19 a nikde som nepočul takú nejakú rozsiahlejšiu analýzu, že kedy vlastne tých 20 000 úmrtí, kedy sme sa k nim vlastne dostali. Ja, keď som ako minister odchádzal z pozície ministra zdravotníctva, tak bolo zhruba osem a pol tisíc úmrtí. Hovorím o 20 000, zámerne, keby to niekto chcel hodiť na mňa. Alebo tu na kolegu Stachuru, ktorý si tiež niekedy schytá, lebo tam bol vtedy so mnou, tak nedá sa vám to priradiť veľkou logikou. A ďalšia vec je, že v tom období my sme boli ešte na tom oveľa lepšie ako napríklad úmrtnosť v Čechách alebo v okolitých krajinách. Takže my sme sa snažili kvázi chrániť tú našu populáciu, alebo chránili sme tú našu populáciu lepšie ako okolité krajiny. Tam bolo v prepočte viac zomrelých, čo však málokto nejakým spôsobom reflektuje, to, že na jeseň roku 21 sa Slovensko dostalo medzi najhoršie krajiny v rámci celého sveta a zomieralo tu najviac ľudí v porovnaní s inými krajinami. A nebol to jeden, dva dni, bol to, myslím, že vyše týždňa. Zaujímavé, že za tieto úmrtia, ktoré, keď si však reálne položíme otázku, že prečo k nim muselo dôjsť, tak vinia ľudí, ktorí už dávno vtedy v podstate neboli za to zodpovední. A teda pokiaľ sa myslí priamo mňa alebo napríklad Petra Stachuru. Aký bol dôvod toho, že zrazu Slovensko malo také obrovské množstvo úmrtí v porovnaní s inými krajinami a práve vďaka týmto úmrtiam sme sa zrazu dostali v tých štatistikách na naozaj nie dobré pozície. A stále nemôžeme hovoriť, že sme boli najhorší a tak ďalej, ale nedostali sme sa vôbec na dobré pozície. A tá odpoveď je podľa mňa úplne jednoduchá. My sme mali koncom leta roku 21, keď sme mali na skladoch milióny vakcín, zaočkovaných len 44 %. Len 44 % ľudí sme mali zaočkovaných. Tak samozrejme, že potom, keď prišla ďalšia jesenná vlna tohto ochorenia, tak my sme tú populáciu nemali pripravenú. Tí ľudia, ktorí neboli zaočkovaní, vám začali zomierať. A zomierali, lebo premorenie po tej predchádzajúcej vlne, premorenie to je to, že človek sa stretne s tou infekciou. Keď slovenskí vedci robili veľkú štúdiu v lete, tak zistili, že to premorenie bolo len 25 %. Takže pre mňa bolo len 25 %. Následne sa 44 % ľudí nechalo zaočkovať. Predpokladajme, že veľká väčšina z tých ľudí, ktorí boli premorení, sa nechali aj zaočkovať, lebo predpoklad, že boli už zodpovední, báli sa možno. A možno nie, ale ťažko to presne povedať. V každom prípade my sme mali opäť populáciu takú, ktorá sa s týmto vírusom nestretla a mali sme ju tu relatívne vo vysokom percente. No a potom samozrejme prišla ďalšia vlna tohto vírusu a začal vlastne zabíjať. Minister Lengvarský aktivoval protokol, ktorý my sme s Petrom mali pripravený v prípade, že by sme to fakt, že nezvládali, že by sme začali selekciu pacientov, ktorí budú prichádzať na oddelenia, tak ako tá selekcia sa robila vo Švédsku, v iných vyspelých krajinách. Skrátka, keď už neboli voľné ventilátory, tak tí ľudia, ktorí boli naozaj na tom najhoršie, tak tú zdravotnú starostlivosť, žiaľ, nedostali. A zomierali. Tak my sme to s Petrom aktivovať nemuseli. Vozili sme tých pacientov do zahraničia, aby ich zachraňovali. A minister Lengvarský to aktivoval, že v tom období ešte zomierali aj pacienti, ktorí potrebovali ten ventilátor a nedostali ho, pretože doktori mohli v rámci tohto protokolu postupovať. Ja už sa zjem. Samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl. Vedeli, že čo by ešte sa mohlo Protokol postupovať. Ďalšia zaujímavá vec, samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl, vedeli, čo by ešte sa mohlo stať. Mr. Lengvarský mal nakúpené tie testy a on to neurobil. Ďalší večer v tom čase už bola liečba schválená Európskou liekovou agentúrou, antivirotická liečba na toto ochorenie. My sme v našom čase nemali absolútne nič. A ešte zaujímavejšia vec, Donald Trump bol vyliečený monoklonálnymi protilátkami. Ja som tie protilátky nechal nakúpiť. A tie protilátky boli k dispozícii, ale medzičasom už došlo k určitej mutácii. To znamená, bolo treba dokúpiť ďalšiu sadu tých monoklonálnych protilátok a zaviesť protokoly, aby ľudia mohli na tieto monoklonálne protilátky do nemocníc chodiť a aby sme takýmto spôsobom mohli zachraňovať ľudí, tento protokol veľmi dobre nefungoval. Napriek tomu prezidentka Slovenskej republiky vystúpila tu na tomto mieste niekedy vtedy, keď bola tá jesenná pandémia, veľmi chválila, ako perfektne sa komunikuje v tom zdravotníctve a skrátka, že je to ďaleko, ďaleko lepšie, ako to bolo predtým, ale skutočnosť bola úplne, úplne iná. A úplný paradox je, že tých 20000 úmrtí sa hádzalo na tých, ktorí nemali žiadne zbrane, mali len to testovanie a začínali očkovať a očkovalo sa vtedy na Slovensku ako v jednej z krajín najrýchlejšie v celej Európe. Prečo to hovorím? Hovorím to preto, pretože pokiaľ by sme tu mali pravdepodobne takú politiku, akú teraz razí pán Nemec, že by sa neočkovalo buď vôbec, alebo ja neviem, ako by to robili. Tak tých úmrtí by sme tu mali, ale že rádovo ďalšie desiatky tisíc naviac. Krajiny, ktoré mali najviac neočkovanú populáciu, mali najmenšie množstvo úmrtí na 100000 obyvateľov. Pozrite si to. To sú štatistiky. Ako keby nebolo dosť, tak teraz sa s týmto pohrávame. A problém je, samozrejme, ten, že tejto vláde, ktorá si na tom vystavala svoj apolitický naratív a ktorá začala otvorene hovoriť o tom, že oni sa zaočkovať nedajú. Dokonca sám pán prezident hovoril, že si nie je istý, či sa dá alebo sa nedá. Nakoniec sa vraj vôbec nedal. Neviem presne, ako to je, ale myslím, že niekde niečo také zaznelo aj dokonca v mediálnej sfére. A toto samozrejme všetko vplývalo na to, že ľudia, ktorí začali veriť týmto naratívom, že očkovanie nie je dobré, nakoniec časť z nich, ktorá to ochorenie dostala a nestretli sa s tým ochorením predtým a neboli ani zaočkovaní, tak, žiaľ, na to ochorenie podľahla. A práve preto je veľmi dôležité, aby sme v tejto dobe sa poučili z toho, čo sa stalo aj u nás, pochopili, kde bol vlastne problém tých 20000 úmrtí a výroky, údajne výroky vedecké, pána splnomocnenca Kotlára odsúdili a postavili sa na stranu vedy a vedcov, ktorí napríklad reprezentujú aj vedu a prácu v našej Slovenskej akadémii vied. Ďakujem veľmi pekne. To je zatiaľ úvod k tejto rozprave. Ešte uvidíme, aké budú ďalšie pripomienky, eventuálne faktické pripomienky a potom sa ešte eventuálne prihlásim opäť. Ďakujem. Na vaše vystúpenie dve faktické.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 17:19 - 17:33 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Slovo, pán predsedajúci. Dovoľte, aby som predložil opäť ďalšie uznesenie, ktorým by sme chceli vyzvať Národnú radu, aby prijala toto uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým my sme vyjadrili podporu všetkým zdravotníkom, ktorí denne pri výkone zdravotníckeho povolania na základe najmodernejších poznatkov a postupov liečia pacientov. Podporu všetkým vedcom, ktorí svojou činnosťou významne prispievajú k pokroku v oblasti medicíny. Zároveň odsúdili výroky splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára, ktorý vo verejnosti šíri nepravdivé informácie a spochybňuje vedecké fakty, čím vyvoláva medzi ľuďmi nedôveru v preukázateľne účinné medicínske postupy. Prekrútené a relativizujúce vyhlásenia splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára ohrozujú verejné zdravie všetkých obyvateľov Slovenska. A zároveň vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby bezodkladne odvolala Petra Kotlára z funkcie splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19. Ďalšie uznesenie, ktoré sme predložili ešte 9. septembra 2025, ale ako vidíte, opäť stále neuveriteľne aktuálne. Pán nemaní vlády zhruba v mesačných intervaloch vtedy, keď sa tu na neho očakáva, keď je potrebné prekryť nejaké iné kauzy, si otvorí mediálne okienko, vystúpi a šíri informácie, ktorými najmä spochybňuje očkovanie a snaží sa zabrániť tomu, aby Slovenská republika v podstate dovolila očkovanie ľudí aj vakcínami mRNA. Tá situácia je vážna najmä z toho dôvodu, pretože vedci, lekári, odborníci a dokonca aj samotný Úrad verejného zdravotníctva zdvíha varovný prst, že pokiaľ človek v takomto postavení takýmto spôsobom spochybňuje očkovanie, ktoré dokázateľne radikálne, teda zničilo viacero ochorení a samozrejme, ľudia sa dožívajú oveľa vyššieho veku, ako to bolo kedysi, keď zomierali práve na ochorenia, ktoré teraz vďaka očkovaniu už nepoznáme, vážnym spôsobom ohrozuje verejné zdravie Slovenska. A my v podstate to netvrdíme už teraz ani ako našu domnienku. Tie fakty, že sa čím ďalej, tým menej rodičov rozhoduje očkovať svoje deti a je čím ďalej menej zaočkovaných ľudí v našej krajine práve na ochorenia, ktoré by sme už vôbec nemali mať prítomné v našej krajine, stúpajú a práve Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že je to už tak vážne, že už tieto ochorenia sa opäť objavujú v našej populácii. A veď je to veľmi nepríjemné, pretože naozaj niektoré deti, eventuálne niektorí ľudia, ktorí sú tzv. imunokompromitovaní, teda nemajú dobre vyvinutú imunitu, oni naozaj sa nemôžu dať očkovať. A práve oni sa spoliehajú, že tí všetci ostatní, ktorí sa zaočkovať môžu, sa dajú zaočkovať a vďaka tomu ich dieťa nebude ohrozené tou chorobou. Teraz títo ľudia sa boja o svojich detí. Ľudia imunokompromitovaní sa boja, že dostanú čierny kašeľ, osýpky alebo aj iné ochorenia, ktoré sa začínajú výrazným spôsobom šíriť u nás. Veľmi často sa spomína 20 000 úmrtí. Žiaľ, počas pandémie Covid-19 sme naozaj zaknihovali približne 20 000 úmrtí práve v spojitosti s ochorením Covid-19 a nikde som nepočul takú nejakú rozsiahlejšiu analýzu, že kedy vlastne tých 20 000 úmrtí, kedy sme sa k nim vlastne dostali. Ja, keď som ako minister odchádzal z pozície ministra zdravotníctva, tak bolo zhruba osem a pol tisíc úmrtí. Hovorím o 20 000, zámerne, keby to niekto chcel hodiť na mňa. Alebo tu na kolegu Stachuru, ktorý si tiež niekedy schytá, lebo tam bol vtedy so mnou, tak nedá sa vám to priradiť veľkou logikou. A ďalšia vec je, že v tom období my sme boli ešte na tom oveľa lepšie ako napríklad úmrtnosť v Čechách alebo v okolitých krajinách. Takže my sme sa snažili kvázi chrániť tú našu populáciu, alebo chránili sme tú našu populáciu lepšie ako okolité krajiny. Tam bolo v prepočte viac zomrelých, čo však málokto nejakým spôsobom reflektuje, to, že na jeseň roku 21 sa Slovensko dostalo medzi najhoršie krajiny v rámci celého sveta a zomieralo tu najviac ľudí v porovnaní s inými krajinami. A nebol to jeden, dva dni, bol to, myslím, že vyše týždňa. Zaujímavé, že za tieto úmrtia, ktoré, keď si však reálne položíme otázku, že prečo k nim muselo dôjsť, tak vinia ľudí, ktorí už dávno vtedy v podstate neboli za to zodpovední. A teda pokiaľ sa myslí priamo mňa alebo napríklad Petra Stachuru. Aký bol dôvod toho, že zrazu Slovensko malo také obrovské množstvo úmrtí v porovnaní s inými krajinami a práve vďaka týmto úmrtiam sme sa zrazu dostali v tých štatistikách na naozaj nie dobré pozície. A stále nemôžeme hovoriť, že sme boli najhorší a tak ďalej, ale nedostali sme sa vôbec na dobré pozície. A tá odpoveď je podľa mňa úplne jednoduchá. My sme mali koncom leta roku 21, keď sme mali na skladoch milióny vakcín, zaočkovaných len 44 %. Len 44 % ľudí sme mali zaočkovaných. Tak samozrejme, že potom, keď prišla ďalšia jesenná vlna tohto ochorenia, tak my sme tú populáciu nemali pripravenú. Tí ľudia, ktorí neboli zaočkovaní, vám začali zomierať. A zomierali, lebo premorenie po tej predchádzajúcej vlne, premorenie to je to, že človek sa stretne s tou infekciou. Keď slovenskí vedci robili veľkú štúdiu v lete, tak zistili, že to premorenie bolo len 25 %. Takže pre mňa bolo len 25 %. Následne sa 44 % ľudí nechalo zaočkovať. Predpokladajme, že veľká väčšina z tých ľudí, ktorí boli premorení, sa nechali aj zaočkovať, lebo predpoklad, že boli už zodpovední, báli sa možno. A možno nie, ale ťažko to presne povedať. V každom prípade my sme mali opäť populáciu takú, ktorá sa s týmto vírusom nestretla a mali sme ju tu relatívne vo vysokom percente. No a potom samozrejme prišla ďalšia vlna tohto vírusu a začal vlastne zabíjať. Minister Lengvarský aktivoval protokol, ktorý my sme s Petrom mali pripravený v prípade, že by sme to fakt, že nezvládali, že by sme začali selekciu pacientov, ktorí budú prichádzať na oddelenia, tak ako tá selekcia sa robila vo Švédsku, v iných vyspelých krajinách. Skrátka, keď už neboli voľné ventilátory, tak tí ľudia, ktorí boli naozaj na tom najhoršie, tak tú zdravotnú starostlivosť, žiaľ, nedostali. A zomierali. Tak my sme to s Petrom aktivovať nemuseli. Vozili sme tých pacientov do zahraničia, aby ich zachraňovali. A minister Lengvarský to aktivoval, že v tom období ešte zomierali aj pacienti, ktorí potrebovali ten ventilátor a nedostali ho, pretože doktori mohli v rámci tohto protokolu postupovať. Ja už sa zjem. Samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl. Vedeli, že čo by ešte sa mohlo Protokol postupovať. Ďalšia zaujímavá vec, samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl, vedeli, čo by ešte sa mohlo stať. Mr. Lengvarský mal nakúpené tie testy a on to neurobil. Ďalší večer v tom čase už bola liečba schválená Európskou liekovou agentúrou, antivirotická liečba na toto ochorenie. My sme v našom čase nemali absolútne nič. A ešte zaujímavejšia vec, Donald Trump bol vyliečený monoklonálnymi protilátkami. Ja som tie protilátky nechal nakúpiť. A tie protilátky boli k dispozícii, ale medzičasom už došlo k určitej mutácii. To znamená, bolo treba dokúpiť ďalšiu sadu tých monoklonálnych protilátok a zaviesť protokoly, aby ľudia mohli na tieto monoklonálne protilátky do nemocníc chodiť a aby sme takýmto spôsobom mohli zachraňovať ľudí, tento protokol veľmi dobre nefungoval. Napriek tomu prezidentka Slovenskej republiky vystúpila tu na tomto mieste niekedy vtedy, keď bola tá jesenná pandémia, veľmi chválila, ako perfektne sa komunikuje v tom zdravotníctve a skrátka, že je to ďaleko, ďaleko lepšie, ako to bolo predtým, ale skutočnosť bola úplne, úplne iná. A úplný paradox je, že tých 20000 úmrtí sa hádzalo na tých, ktorí nemali žiadne zbrane, mali len to testovanie a začínali očkovať a očkovalo sa vtedy na Slovensku ako v jednej z krajín najrýchlejšie v celej Európe. Prečo to hovorím? Hovorím to preto, pretože pokiaľ by sme tu mali pravdepodobne takú politiku, akú teraz razí pán Nemec, že by sa neočkovalo buď vôbec, alebo ja neviem, ako by to robili. Tak tých úmrtí by sme tu mali, ale že rádovo ďalšie desiatky tisíc naviac. Krajiny, ktoré mali najviac neočkovanú populáciu, mali najmenšie množstvo úmrtí na 100000 obyvateľov. Pozrite si to. To sú štatistiky. Ako keby nebolo dosť, tak teraz sa s týmto pohrávame. A problém je, samozrejme, ten, že tejto vláde, ktorá si na tom vystavala svoj apolitický naratív a ktorá začala otvorene hovoriť o tom, že oni sa zaočkovať nedajú. Dokonca sám pán prezident hovoril, že si nie je istý, či sa dá alebo sa nedá. Nakoniec sa vraj vôbec nedal. Neviem presne, ako to je, ale myslím, že niekde niečo také zaznelo aj dokonca v mediálnej sfére. A toto samozrejme všetko vplývalo na to, že ľudia, ktorí začali veriť týmto naratívom, že očkovanie nie je dobré, nakoniec časť z nich, ktorá to ochorenie dostala a nestretli sa s tým ochorením predtým a neboli ani zaočkovaní, tak, žiaľ, na to ochorenie podľahla. A práve preto je veľmi dôležité, aby sme v tejto dobe sa poučili z toho, čo sa stalo aj u nás, pochopili, kde bol vlastne problém tých 20000 úmrtí a výroky, údajne výroky vedecké, pána splnomocnenca Kotlára odsúdili a postavili sa na stranu vedy a vedcov, ktorí napríklad reprezentujú aj vedu a prácu v našej Slovenskej akadémii vied. Ďakujem veľmi pekne. To je zatiaľ úvod k tejto rozprave. Ešte uvidíme, aké budú ďalšie pripomienky, eventuálne faktické pripomienky a potom sa ešte eventuálne prihlásim opäť. Ďakujem. Na vaše vystúpenie dve faktické.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 17:13 - 17:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Toto je ďalší z návrhov na uznesenie, ktoré predkladám v mene skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z nášho hnutia na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k prijatiu uznesenia o podpore slovenských vedcov a odmietnutiu nebezpečných dezinformácií šírených vládnym splnomocnencom Petrom Kotlárom, tak ako ste uviedli. Tlač je to 998. Ďakujem veľmi pekne za slovo. Týmto by som končil, ale pýtam si slovo do rozpravy ako prvý, ďakujem. Ďakujem. Prosím spravodajcov. By som končil, ale pýtam si a slovo do rozpravy ako prvý. Ďakujem. Ďakujem. Prosím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 17:13 - 17:14 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Toto je ďalší z návrhov na uznesenie, ktoré predkladám v mene skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z nášho hnutia na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k prijatiu uznesenia o podpore slovenských vedcov a odmietnutiu nebezpečných dezinformácií šírených vládnym splnomocnencom Petrom Kotlárom, tak ako ste uviedli. Tlač je to 998. Ďakujem veľmi pekne za slovo. Týmto by som končil, ale pýtam si slovo do rozpravy ako prvý, ďakujem. Ďakujem. Prosím spravodajcov. By som končil, ale pýtam si a slovo do rozpravy ako prvý. Ďakujem. Ďakujem. Prosím.
Skryt prepis