Vážne nie. Čo nové, Vladi? Kolegyne, kolegovia, tak dovoľte mi na začiatok vyzdvihnúť, že máme 40 minút na to, aby sme mohli riešiť s členmi Vážne nie. Čo nové, Vladi? Kolegyne, kolegovia, tak dovoľte mi na začiatok vyzdvihnúť, že máme 40 minút na to, aby sme mohli riešiť s členmi vlády, s ministrami naše podnety, ktoré sú väčšinou od občanov, a tak, aby sme mohli takýmto spôsobom mať čo najlepšiu debatu o problémoch, ktoré naša krajina má, ale teraz by som ho poprosil, že trošku ma to tu vyrušuje, pán predsedajúci, že je tu nejaký debatný krúžok a ja mám... Kolegovia, prosím, nerušte pána poslanca. Chce vám položiť otázky. Tak nech sa páči, pán poslanec. Ďakujem pekne. Áno. Otázky boli položené. Toto je vlastne čas, kedy členovia vlády, predpokladám, členovia vlády odpovedali na naše písomné interpelácie a ja som túto interpeláciu napísal 17. marca 2026 a bola zaevidovaná pod číslom KMO 53/2026-13 a dostal som odpoveď od ministra obrany Roberta Kaliňáka 24. apríla 2026. Doručená mi bola 27. 4. 2026. V tejto interpelácii som ja riešil otázky, ktoré vychádzali najmä z plnenia plánu obnovy, čo sa týka výstavby nemocníc z plánu obnovy na území Slovenskej republiky a zároveň aj tú tému, ktorú opakovane otvorili členovia vlády a nakoniec aj pán prezident, ktorý vyzval opozíciu, aby sme sa zaviazali k tomu, že dostaviame a dofinancujeme nemocnice, ktoré súčasná vláda rozostavia. Pán minister, stále je tu, pán predsedajúci, stále je tu taký hluk, že naozaj, že tuná si vybavujú oni svoje veci a fakt vyrušujú, aj keď ja mám rozprávať. Kolegyne, kolegovia, rušíte pána poslanca Krajčího. Prosím, kto nechce počúvať, nech opustí sálu. Dúfam, že už vám to bude vyhovovať, pán poslanec. Nech sa páči. Ďakujem veľmi pekne. Naozaj, keď sú tu za mnou také debatné krúžky, tak sa nedá dobre sústrediť. Ja to nemám napísané, chcem naozaj hovoriť z hlavy, takže predmetom teda mojej interpelácie bolo získať viac informácií od jednotlivých členov vlády. Ja som interpeloval aj ministra Kamila Šaška. A to som riešil na minulej schôdzi, lebo tam som dostal tie odpovede. Od ministra obrany Roberta Kaliňáka som tú odpoveď dostal trošku neskôr, takže reagujem teraz na tú jeho odpoveď, na tú moju interpeláciu. A chcel by som využiť aj príležitosť to, že je tu pán minister Drucker. Viackrát sa o týchto veciach debatovalo aj na výbore, na ktorý prišli páni ministri rozprávať o prešovskej nemocnici a o teda spôsobe, akým sa mala financovať. A zároveň s tým bola samozrejme spojená aj otázka financovania Národnej univerzitnej nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá má vyrásť vo Vajnoroch. A určite si pamätáte, tí, ktorí ste to sledovali pozorne a zaujímala vás táto problematika, že keď sa táto vláda rozhodla, že zruší výstavbu nemocnice na Rázsochách, potom ju následne sa pokúsila presťahovať do Ružinova, čo sa zistilo, že je absolútny nezmysel a teda toto rozhodnutie tejto vlády bolo samotnou vládou po nejakom čase zrušené, tak sa našiel pozemok vo Vajnoroch a vtedy pán minister Kamil Šaško všetkých ubezpečoval, že teda na tomto pozemku sa začne stavať táto nemocnica. A mal aj veľmi rýchlu a jasnú odpoveď, odkiaľ zoženie táto vláda financie. A to by som chcel tuná jasne povedať. Opakovane z úst ministra Kamila Šaška sme to v tom čase počuli, že prvých 200 miliónov € táto vláda alokuje práve z plánu obnovy. Čomu my sme, samozrejme, nerozumeli, ako sa to dá urobiť, pretože vieme, že plán obnovy má nejaké milníky, tak potom, keď sme sa dodatočne pýtali Kamila Šaška, aby to vysvetlil, však, samozrejme, novinári neboli hneď zorientovaní, aby reagovali na tieto jeho zdanlivé nezmysly, tak nám potom na výbore vysvetľoval, že tých 200 miliónov € má byť prefinancovaných práve cez nemocnicu v Prešove, ktorá by mohla byť do tej hrubej stavby dokončená v rámci termínu a teda tie peniaze, ktoré sa mali pôvodne alokovať na jej výstavbu, sa mali použiť potom na začiatok výstavby hrubej stavby nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch. Čas išiel ďalej a my sme zistili, že tieto slová Kamila Šaška zjavne nesedia a v podstate nezodpovedal tomu ani nejaký údaj v centrálnom registri zmlúv, kde by Ministerstvo zdravotníctva takéto peniaze z plánu obnovy alokovalo do Prešova, kde by sa mala podpísať nejaká zmluva. Tá sa nepodpísala a v súčasnosti je to už aj z odpovede, ktorú som dostal od Roberta Kaliňáka, zjavné, že tadiaľto cesta nešla. Len sa teraz netvárme, že to tak nemalo byť, malo to tak byť a preto potom padla logická otázka od opozície, čo s tými 200 miliónmi € bude. K tomu sa neskôr dostanem, pretože nejaké odpovede sme dostali. A do veľkej miery nerozumiem. Rád by som pochopil, snáď to bude tak, ako sme počuli. V každom prípade z odpovede pána ministra Kaliňáka je úplne jasné, že mi odpovedal úplne jasne, že financovanie bude zabezpečené z prostriedkov rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Teraz hovorím o financovaní nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch. Takže pokiaľ bude z rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany, tak potom je otázka, z čoho bude teda financovaná výstavba nemocnice v Prešove a presne takú tú istú odpoveď som dostal aj na túto otázku. Takže je jasné, že tých 200 miliónov je v lufte. Pán minister Drucker nám na tom mimoriadnom výbore potom vysvetľoval, že tých 200 miliónov predsa nie je stratených a že bude sa pomocou nich dať dostavať nemocnice v Martine a v Banskej Bystrici, čo my sa tešíme, aj keď pôvodne takáto možnosť určite nebola. Predpokladám, že pán minister sa spolieha na to, že potom, ako tieto dve nemocnice splnia milníky hrubej stavby, že následne dostane od Európskej komisie zelenú, že bude môcť peniaze, ktoré sa neminuli z plánu obnovy, použiť na ich ďalšiu dostavbu. Pokiaľ sa tak stane, tak, samozrejme, my sa z toho tešíme. Avšak ja osobne zatiaľ takúto informáciu na 100 % potvrdiť neviem a teda ten otáznik, ako sa týchto 200 miliónov € podarí využiť, podľa mňa stále nie je 100 % zodpovedaný. V každom prípade dozvedajú sa občania, dozvedáme sa aj my, že obidve nemocnice sa majú stavať z rozpočtu Ministerstva obrany, čo je relatívne solídny obnos peňazí a k tomu sa dostaneme, a teda veľmi ambiciózne aj do ďalších rokov, čo samozrejme ohrozuje najmä, si myslím osobne, výstavbu práve nemocnice generála Milana Rastislava Štefánika vo Vajnoroch, teda tej koncovej národnej nemocnice, ktorá už teraz mohla byť veľmi slušne rozostavaná, pokiaľ by sa využili všetky pripravené materiály. Projektová dokumentácia, ktorá bola vysúťažená, uzavretá, ktoré boli podkladom k tomu, aby sa stavala táto nemocnica na Rázsochách. Žiaľ, to sa celé zmenilo. A zatiaľ máme teda plán, že by sa to mohlo stavať vo Vajnoroch. Budeme sledovať, ako sa to stavať bude. Zatiaľ teda nám nie je úplne jasné, že odkiaľ sa také obrovské zdroje v kapitole Ministerstva obrany nájdu. Držím im palce, aby sa tak stalo. Je tu však jedna ešte z ďalších odpovedí, ktorú by som chcel bližšie rozobrať, a to, tá otázka znela: V akej výške sú plánované finančné náklady na realizáciu projektu Rozvoj a modernizácia fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Raymana Prešov, ktorého realizáciu schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 255 z roku 2025. Prvá časť tej odpovede hovorí o tej starej zmluve, ktorá už teraz ale bola vypovedaná. Teda tam sa predpokladalo vynaloženie zdrojov vo výške 447 815 000 € bez DPH. Táto zmluva, však, čo už teda vieme medializovane, je zrušená a bude to teda stavať nové konzorcium a tá cena by mala byť zhruba o 100 miliónov viac. Avšak potom je tu súčasť odpovede, ktorá všetkých zaujíma. Teraz zaujíma to najmä nás ako opozíciu, ktorá eventuálne by sme mali na tú výzvu Petra Pellegriniho prikývnuť, že áno, chceme to dostavať, že koľko zhruba by mohlo stáť potom ďalej to medicínske dovybavenie. A to je zároveň aj dôležitá časť odpovede na tú tlačovú besedu, ktorú mal pán premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v Prešove, pretože tam Robert Fico tvrdil, že tá nemocnica koncom tohto volebného obdobia bude v podstate postavená a následne ju bude treba vybaviť. A teda predpokladal, že to vybavenie by mohlo byť ukončené niekedy na jar v roku 20sem a že táto nemocnica by sa tým pádom mohla začať slúžiť občanom po tomto termíne. Takže samozrejme, časť odpovede, ktorá hovorí o tom, koľko by to malo stáť, to medicínske dovybavenie, tu máme zaznamenanú a chcel by som ju teda prečítať. Náklady na technologické vybavenie, zariadenie nábytkom, kuchýň, práčovní a ďalším medicínskym vybavením na obstaranie medicínskeho vybavenia, prístrojov, techniky a na obstaranie informačných technológií, softvér a hardvér sú známe v rozsahu predpokladaných nákladov v sume približne 90 miliónov eur bez DPH. Ich podrobnejšia štruktúra je obsahom prílohy č. 1 k materiálu „Návrh na určenie investičného projektu Rozvoj a modernizácia fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Raymana Prešov za strategickú investíciu“. Tak to je naozaj pravda. Tá príloha takéto niečo hovorí, avšak dovoľte, pán minister, aby ja som túto sumu 90 miliónov € spochybnil. A vy veľakrát hovoríte, že my sme žiadnu stavbu nepostavili a možno ste priamo nemysleli na mňa. Lebo ja som nejaké stavby aj dokonca otváral, aj som sa postavil za ne a aj sme ich postavili. Hovorím napríklad o Detskom kardiocentre v Bratislave. Takisto za mojej éry, bola to síce len rok, ale staval sa stacionár Hronovce alebo teda Psychiatrická nemocnica Hronovce a postavila sa následne krátko potom, ako ja som odišiel, a odovzdala sa, ale to je jedno. Jedna vec je úplne evidentná, že na medicínske vybavenie nemocníc, a to je kdekoľvek ich staviate, či u nás, v Poľsku, na Ukrajine, v Číne alebo v Amerike, je potrebných zhruba 25 až 30 % sumy, za ktorú postavíte práve tú základnú stavbu. Čo znamená, že keby sme aj vychádzali teraz z tej novej sumy, ktorú ste povedali, zhruba 539 miliónov bez DPH, tak s daňou minimálne na toto vybavenie by sme podľa mojich úsudkov potrebovali 300 miliónov €. A nakoniec pani riaditeľka Lapuníková z Banskej Bystrice takúto nejakú sumu odhaduje aj pri vybavení nemocnice v Banskej Bystrici. Pritom vieme, že nemocnica v Prešove by mala byť ešte teda výrazne väčšia, ako je výstavba tejto nemocnice. Takže dovolím si toto číslo, teda vážne spochybniť ako dokonca úplný nezmysel. A ja som sa aj trošku tak zamýšľal nad tým, že ako ste dospeli k takémuto zvláštnemu číslu 90 miliónov €. A pozeral som, že kto vám radí v tejto veci a my sme našli faktúry Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku so spoločnosťou MS Square, teda spoločnosť Martina Smatanu, ktorý sa pravdepodobne angažuje a vám radí v tejto záležitosti, a našli sme tam z 31. 1. 2026 sumu 166 339 € za poradenské služby pre verejné obstarávanie zdravotníckej techniky a 26. 5. 2026 83 326 € poradenské služby pre verejné obstarávanie zdravotníckej techniky. A je to teda vyslovene k nemocnici Prešov. Takže suma sumárum zhruba 300 000 € s daňou už bolo zaplatených za to, aby, teraz neviem, či tá odpoveď na tú moju otázku naozaj vychádzala z nejakých starších dát alebo či tieto analýzy Martina Smatanu potvrdili naozaj len 90 miliónov € na to kompletné vybavenie, ako ste mi odpísali v tej odpovedi na moju otázku, tak to sa mi teda fakt veriť nechce. V každom prípade je dobré, aby si občania uvedomili, že je tu nejaký analytik, ktorý niekedy poskytuje aj nezávislé analýzy, ale zjavne robí takýmto spôsobom biznis priamo so štátom a dohaduje verejné obstarávanie na medicínsku techniku. Takže vzhľadom aj na toto, pán minister, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale samozrejme tá odpoveď nie je uspokojivá a nie som s ňou spokojný a preto žiadam, aby sa hlasovalo o tom, že odpoveď ministra Kaliňáka na moju interpeláciu bola neuspokojivá a ani nesúhlasím s jej obsahom. Ďakujem pekne.