Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2024 o 15:59 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 15:59 - 16:14 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ondro, na jednej strane oceňujem, že ideš do diskusií a že povieš svoj názor a na druhej strane ťa nespoznávam, lebo som ťa vždy považoval za človeka faktov. A ty si teraz sa dopustil presne toho, čo tu robia smeráci, hlasáci, esenesáci, že zamlčíš časť pravdy, lebo ti to vyhovuje. To je presne to, na čo upozornil Rišo Vašečka, že keď si citoval, že vlastne boli sme v programe proti tomu, aby mohlo byť referendum o predčasných voľbách, ty si pred ľuďmi tu zamlčal, že predošlá veta v tom istom bode, čo navrhujeme, znie, ja ti teda to odcitujem, aby si to vedel veľmi dobre, navrhujeme novelu ústavy, ktorá zníži kvórum pre platnosť referenda na 25 % všetkých voličov.
Na túto vetu upozorňujem. A hneď nasledujúca veta, okrem otázok, ktoré sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky nebude možné vyhlásiť referendum ani vo veci skrátenia volebného obdobia.
A ty veľmi dobre vieš, že to je dôležité tých 25 %, lebo je sakra rozdiel, keď máš kvórum 25 % a máš možnosť robiť predčasné voľby alebo referendum o predčasných voľbách a keď máš kvórum 50 %. Ale ty to vieš a vieš, že to je veľký rozdiel a vieš, že rozumným ľuďom, kebyže takto povieš, tak si povedia, že to je fér postup, ktorý my sme navrhli, ale keďže ti to nevyhovuje, zamlčíš prvú vetu, lebo ti to tak vyhovuje. No presne takto šmelinársky, šmejďácky sa správajú smeráci, hlasáci a SNS voči svojim voličom.
A mňa to veľmi mrzí, že používaš ich taktiky zneužívania nevedomosti voličov, lebo je logické, že ľudia to nebudú presne vedieť, čo sme navrhovali. Čiže ešte raz, my sme navrhovali 25-percentné kvórum a v tom prípade, aby nemohlo byť referendum o predčasných voľbách. Pri 50-percentnom s tým nemáme problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 15:14 - 15:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže dámy a páni, nebýva zvykom, aby opoziční poslanci alebo opozičné politické hnutie predkladalo návrh, ktorým napĺňa verejné sľuby samotného premiéra alebo ktorým napĺňa verejné sľuby a hlavnú agendu predsedu vlády alebo teda najsilnejšieho, alebo víťaza volieb, alebo najsilnejšieho politického zoskupenia v súčasnej vládnej koalícii. Tentokrát sa to tak deje a o to viac hneď na začiatok som zvedavý, že ako sa teda postaví politická strana SMER aj HLAS aj SNS, ktorí všetci traja robili obrovskú kampaň, burcovali ľudí do toho, že treba, treba, treba do ústavy dostať možnosť, aby si ľudia mohli priamo referendom skrátiť volebné obdobie vlády, ktorá nám vládne. Naozaj to bola mimoriadne vážna téma z ich strany, pomaly by život za to položili, aby referendum bolo úspešné a aby ľudia túto možnosť mali v ústave. No a my zase veľmi radi predložíme takéto zrkadlo súčasnej vládnej moci a budeme sledovať ako budú hlasovať. Lebo keď tvrdili pri referende, že to je dôležité, aby to v ústave bolo, boli ochotní kvôli tomu zohnať 400, 500-tisíc podpisov. Boli ochotní kvôli tomu dať aj teda nemalé finančné prostriedky na propagáciu referenda. Boli ochotní kvôli tomu burcovať ľudí k tomu referendu, predpokladajme, že im teda na tom záleží a naozaj sú o tom presvedčení, že to je dôležité a správne, aby to v tej ústave bolo. Zároveň, v zátvorke, svoj názor, si myslím, že ukážu sa opäť ako nádherní farizeji, krásne do ružova vyfarbení, pardon, do červena v tomto prípade, ktorí ukážu, že oni zase aj v tejto veci tých ľudí podviedli a oklamali. Že síce ľuďom pred dvomi rokmi hovorili, že ako to je dôležité, ale teraz, keď budú mať možnosť a my im teda hovoríme za naše hnutie, že my im tie hlasy k tomu doplníme, čiže keď chcú, tak majú ústavnú väčšinu k dispozícii na to, aby sme v tejto veci tento ústavný zákon presadili alebo teda zmenili ústavu a uvidíme ako sa budú zašívať, aké výhovorky si budú nachádzať alebo len teda tichučko ukážu prštekom, že nebudú za to hlasovať. Ale tým pádom si myslím, že opäť nám naženú pár desiatok tisíc ľudí, ktorí ich predtým volili, ktorí im aj na to referendum išli, ktorí im aj vyzbierali podpisy za to referendum a ktorí naozaj sa išli za to zodrať, týchto ľudí nám naženú do takého síce možno medzi priestoru, že to budú ľudia, ktorí zrazu si budú dávať otázku, ktorí nemajú tú pamäť akváriovej rybičky a budú si dávať otázku, že počkať, počkať, nejako mi to nevychádza. Tak ja sa tu idem zodrať, Fico mi tu sľubuje, Gašpar mi tu sľubuje, Pellegrini sľubuje, Danko sľubuje, hovoria, horekujú, že to teda je strašne dôležité, že musia mať ľudia takúto možnosť napísanú v ústave. My im kvôli tomu vyzbierame 100, 200, 300 možno 1 000 podpisov, nevyjde to referendum a potom, keď vládnu a majú moc, lebo im naše hnutie SLOVENSKO povie, že im dodáme k tomu podpisy a hlasy na to, aby sme to presadili do ústavy túto zmenu, tak zrazu hlasujú buď proti, alebo sa zdržia, alebo sa tvária, akože tu nie sú a strčia hlavičky do piesku. A ešte raz hovorím, či sa stane tak, alebo tak, je dobre v podstate pre nás. Lebo keď sa to stane a keď presadíme túto zmenu, zmenu ústavy, tak môžeme naozaj reálne organizovať referendum, ktoré bude mať zmysel v porovnaní s tým referendom, ktoré organizujú DEMOKRATI, ktoré, bohužiaľ, zmysel nemá. Ešte raz hovorím, BOHUŽIAĽ, veľkými a hrubými písmenami, lebo dnes, a to aj potom nám mnohí tí ľudia, ktorí im to podpíšu, sklamaní hovoria, že oni to podpisovali s tou vierou, že keď to referendum zbehne, tak vlastne reálne môžu Fica zbaviť moci. Nie, nie, nie. Dnes podľa ústavy to, čo organizujú DEMOKRATI, je len, bohužiaľ, taký veľmi drahý prieskum verejnej mienky za nejakých 11 mil. eur, že čo si ľudia myslia. A čo si ľudia myslia, vieme urobiť za tisíc, dvetisíc eur, keď agentúram, ktoré robia prieskumy verejnej mienky doplníme jednu jedinú otázku, teda či si myslia, že by táto skorumpovaná vláda mala ísť od moci a malo by sa skončiť jej volebné obdobie a nemuseli by sme za 11 mil. robiť referendum, ktoré nie je záväzné pre vládnu moc, lebo tak rozhodol Ústavný súd na základe svojho nálezu, ktorý zverejnil.
Takže ešte raz, navrhujeme, áno, je to trúfalosť od opozičného hnutia, ale o to viac hovorím, že keďže súčasná vládna moc, ktorá disponuje po dneskajšku môžeme povedať 79 hlasmi, plus našich 14, to je dokopy 93 hlasov. Môžeme krásne zmeniť ústavu v jednej kľúčovej veci, ktorú navrhujeme, a to, aby ľudia ako hlavní nositelia moci, ktorí raz za štyri roky prídu k tým voľbám, ale možno teda niekedy sa pomýlia, a potom to uznajú, že vlastne možno ich Fico podviedol alebo niekto iný. Jednoducho aby mali možnosť urobiť opravu, a to tým, že si zorganizujú referendum a súčasnej vládnej moci alebo akejkoľvek v budúcnosti vládnej moci, s ktorou nie sú spokojní, budú vedieť skrátiť volebné obdobie, lebo jednoducho s ňou neboli spokojní. Áno, táto možnosť dodnes v ústave nebola. Toto bude unikát, ak sa nám to podarí presadiť, ale tak ako som povedal predtým, v podstate nám to pomôže tak či tak. Ak sa to presadí, môžeme ísť začať zbierať seriózne referendum na rozdiel od toho referenda DEMOKRATOV, ktoré reálne bude môcť Fica dostať od hrantu, ku ktorému teda, k tým verejným financiám jako, jako sviňa k hrantu sa správa. Ak sa to nepodarí a súčasní koaliční poslanci zrazu sa budú tváriť, že sú tu nie, že tu nie sú alebo teda budú hlasovať proti, alebo sa zdržia, opäť nám to pomôže, lebo bude to krásne rukolapné zrkadlo úprimnosti, v úvodzovkách, súčasných vládnych poslancov, kde dokážeme verejne, že ľudí podviedli aj pri tom referende, ktoré pred tými dvomi rokmi organizovali, lebo v skutočnosti im vlastne vôbec na tom nezáležalo. Tú zmenu presadiť nechceli, lebo ak by ju presadiť reálne chceli, tak by museli, samozrejme, hlasovať za takúto možnosť, dupľom, keď im opozičné hnutie ponúka možnosť, aby za takúto, teda za takú zmenu zahlasujeme a naplníme ich verejný sľub. Môžeme urobiť, ak chcú teda súčasní vládni poslanci, zostrih všetkých vystúpení, všetkých verejných prísľubov, kde teda Fico sa dušoval, do krvi sa dušoval a bil za to, že je dôležité, aby takáto zmena v referende bola a jednoducho musí, musí, musí a kvôli tomu teda naháňa ľudí aj mraze, aby, aby na tom referende sa zúčastnili.
Takže je to taký, hovorím, test z našej strany. Zároveň ale si myslíme, že v tejto situácii, ako Slovensko zažíva, je to správne, lebo vládne nám vláda podvodníkov, ktorí neurobili nič iné, len podviedli dobromyseľných ľudí. Nebudem hovoriť hlúpych, možno áno. Polovička voličov SMER-u je hlupákov, ktorým môžete dať akékoľvek argumenty, v živote tomu neporozumejú a furt si budú kvákať svoje hlúposti, ale je tam minimálne štvrtina ľudí, ktorí sú normálni, len boli podvedení.
Oni si mysleli, naozaj úprimne si mysleli, že keď predsa Pellegrini sa vycapí na bilbordy a sľúbi, že budú lacnejšie potraviny, tak to naplní, však nemôže teda sa stať niečo iné. Keď raz tu dá tisíc bilbordov po Slovensku, tak predsa nemôže potom na to zabudnúť. Oni si mysleli, že keď Pellegrini sa vycapí na bilbordy a sľúbi lacnejšie energie, keď budú voliť HLAS, tak to predsa naplní, však nemôže sa na to vykašľať alebo tým ľuďom, ktorí mu dobromyseľne dajú hlas, sa otočiť chrbtom. Oni si mysleli, že keď im sľúbi Fico pokoj, stabilitu a sociálne istoty, že budú mať pokoj, stabilitu a sociálne istoty. Nie je ani pokoj, totálny chaos a sociálne istoty, sa nám môže o tom len snívať. Rodinu, ktorá si dovolí mať dvoch stredoškolákov dnes, okradli o 2 160 eur za budúci rok. Rodinu, ktorá má troch stredoškolákov o 3 240, myslím, eur? 2 000, 3 000 eur rodine jednej zobere, rodine druhej zobere a keď ešte tá rodina má náhodou medzi sebou alebo tam majú rodičov, starých rodičov, ktorí mali rodičovský dôchodok, tak priemerný dôchodok bol okolo 350 eur, keď teda mali od dvoch detí tí, tí rodičia a boli teda dvaja, 350 od jedného dieťaťa, 350 od druhého, druhý rodič 350 od jedného, 350 od druhého, 1 400 eur len im ukradnú na rodičovských dôchodkoch. A to nehovorím o 23 % dépeháčke, o 50 % zvýšení 900 poplatkov. Julo Jakab to dnes aj spomínal. Ono dokopy to je 4,2 miliardy eur konsolidácie ožobračovania ľudí, ktoré táto vláda organizovaného zločinu za posledné dva roky prijala, respektíve za rok, lebo pred necelým rokom prijali prvé ožobračovanie a teraz prijali v hodnote 1,5 miliardy a teraz prijali druhé ožobračovanie v hodnote 2,7 miliardy.
Ale pozor, veľmi dôležitá vec, teraz hovorím tam Julovi Jakabovi, ktorého tam Richard vyrušuje a hovorím mu akože iba to, aby sme to aj hovorili všade, že to je každý jeden rok. To nie je, že jednorazovo ľuďom ukradnú 4,2 miliardy a zase si nakú... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Pán Matovič, vráťte sa k ústavnému zákonu, a teda k veci, ako hovorí rokovací poriadok.
Rozpravu ku štátnemu rozpočtu, konsolidáciu už máme za sebou. Nech sa páči.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
Práve preto, že nedodržuje táto vláda tieto sľuby, ktoré ľuďom dala, že ich podviedla, že cez konsolidáciu ide teraz ošklbať o 4,2 miliardy eur len v tomto roku. Práve preto ľudia musia mať nástroj v rukách, kde zoberú vláde, poviem obrazne, stoličku spod zadku. Kde ľudia budú môcť si zorganizovať referendum a reálne povedať Ficovi, Fico, si obyčajný podvodník, Pellegrini, si obyčajný podvodník, Šutaj Eštok, si obyčajný podvodník, Andrej Danko, si obyčajný podvodník, Tibor Gašpar, si obyčajný mafián a nechceme vás pri moci, lebo jednoducho ste nás podviedli. A preto týmto ľuďom navrhujeme, aby mali tú možnosť, ktorá im patrí v ústave, aby mali možnosť si zorganizovať referendum o predčasných voľbách, lebo to nie je nič iné, ako naozaj najväčší volebný podvod, ktorý Slovensko dnes zažíva. A preto to zdôvodním a ja si neviem predstaviť, čím iným by som mal zdôvodniť nevyhnutnosť takejto ústavnej zmeny ako práve tým volebným podvodom, ktorý títo podvodníci a vláda organizovaného zločinu, ktorá slúži len a len mafii, za rok a pol to krásne vidíme, že ani jeden zákon v prospech ľudí, všetko v prospech mafie a v prvom rade sami pre seba amnestia a zavedenie beztrestnosti za zločiny, ktoré páchali, kde rozkradli republiku o 30 alebo rozkradli 30 miliárd eur, ktoré ľudia zaplatili horko-ťažko do štátneho rozpočtu.
Čiže, keď predsedajúci nechápe, že toto je to kľúčové zdôvodnenie, že tu niekto podviedol voličov, a preto tí voliči majú mať právo urobiť opravu svojím vlastným rozhodnutím opravným hlasovaním v referende, tak asi mu to ani netreba vysvetľovať, lebo jednoducho nechápe. On si zrejme myslí, že okrádať a podvádzať voličov je úplne normálne, bežné a správne, a preto nechápe, prečo by sa ľudia mali teraz cítiť nejako ukrivdení, ale aj mnohí, naozaj to sú dnes už stovky tisíc voličov súčasnej vládnej koalície, ktorí zrazu nie sú dnes, že sú z nich rovno naši voliči alebo voliči ktorejkoľvek opozičnej strany, oni sú dnes len vyrušení. Tí voliči sú dnes ticho. Tak jako pred rokom a pol by život položili za svojich bohov na zemi, za Fica, Pellegriniho a podobných, dnes zrazu po tomto obrovskom volebnom podvode, ktorý na nich spáchali, kde vlastne rad radom robia všetko opačne, jako sľúbili pred voľbami, tak zrazu tí voliči, keď sa ich aj pýtate a chcete sa s nimi možno povadiť trošku o tej politike, tak oni vlastne bočia a radšej sú ticho a jednoducho je vidieť, že rozmýšľajú nad tým, že boli podvedení. A komu inému má slúžiť inštitút referenda o predčasných voľbách ako podvedeným voličom? Koľko ich má súčasná vládna moc? Koľko ľudí podviedla súčasná vládna moc na Slovensku? Koľko ľudí podviedli podvodníci z HLAS-u, SMER-u, z SNS?
To sú státisíce minimálne, keď budeme hovoriť o tých, ktorí sú si to schopní uvedomiť. Áno, možno milión ľudí bude spokojných, na nich budú orať, ešte teraz, keď im zoberú rodičovský dôchodok, tak sa ešte potešia, možno pošlú ešte niečo navyše, lebo však teda chlapci bojujú, lebo to Matovič a Heger a Ódor, oni to tu všetko rozvrátili, rozkradli. A, bohužiaľ, jednoducho nezvládajú základnú matematiku a veria zlodejom čokoľvek, čo im tam povedia a pomaly im hltajú slová z pier. Tam to nepomôže.
Toto referendum je určené pre súčasných opozičných voličov a pre ľudí spomedzi voličov súčasnej vládnej mafiánskej zberby, ktorí si uvedomili, že sa nechali zneužiť, bohužiaľ, že ich niekto podviedol a chceli by urobiť reparát alebo opravu svojho rozhodnutia. Ale tak ako som povedal na začiatok, je to najmä taký lakmusový papierik. Nie lakmusový, skorej to zrkadlo a je to test na súčasnej vládnej moci, že či to teda s tým referendom pred tými dvomi rokmi mysleli vážne, alebo aj v tej veci si z ľudí robili dobrý deň a srandu. Či teda naozaj vážne sú presvedčení, že v ústave by takáto možnosť pre ľudí mala byť zakotvená, alebo si len vtedy robili z ľudí dobrý deň a srandu. Ak si robili dobrý deň a srandu, tento návrh nepodporia. Ak to mysleli pred tými dvomi rokmi vážne, budú to logicky myslieť vážne aj teraz, kedy by to prípadné referendum bolo namierené proti nim. Ale podľa toho by sa predsa nemali rozhodovať, lebo verím, že aj ten Fico a dnes jak bol ožratý tam pri mne a ukazoval prostredník, tak taká troska mi pripadal. Taký človek, ktorý si už uvedomuje, že opäť ide z kopca a že nebude to dlho trvať a opäť o tú moc príde a opäť bude vystavený spravodlivosti. A ja viem, on si to uvedomuje, ale nemal by podľa toho potom pozerať, že teraz mu to vyhovuje, takáto zmena ústavy alebo nevyhovuje a potom zase keď bude v opozícii, mu to vyhovovať bude. Ak teda tu ideme sa tváriť ako dospelí ľudia, že nepozeráme na to, že aké je obdobie alebo kto ten návrh predkladá, ale pozeráme na to, že či ten návrh je dobrý, tak aj Fico či s jedným promile, dvomi, tromi, alebo možno bodaj by aj triezvy jednoducho dá príkaz svojim poslancom, že počúvajte, opičky, hlasujte za tú zmenu ústavy, lebo ak budete hlasovať proti, budeme vyzerať blbo, lebo pred dvomi rokmi sme ľuďom hovorili, že to tam v tej ústave musí byť a teraz keď predsa nezahlasujeme za, tak ako by sme predsa vyzerali.
Takže ako som ale povedal, každopádne sa ukáže pravda a či to už dopadne tak, alebo tak naše hnutie na tom získa v tom, že keď to utopíte, my iba budeme ukazovať, že ste aj v tejto veci tých ľudí podviedli. Popri tých všetkých podvodoch, ktoré ste za posledný rok a pol na ľuďoch spáchali, to bude podľa mňa dosť ťaživý podvod, ktorý tí najmä ľudia, tí najviac aktívni, tí najviac čo za vás bojovali, tí najviac čo si drali topánky a ústa, aby vám vyzbierali podpisy, tak práve týmto zasiahnete dýkou rovno do srdca. Tí ľudia nie sú hlúpi a oni budú vidieť, že ste ich zneužili, že oni vám venovali niektorí možno mesiace svojho života, veľakrát možno boli kvôli tomu opľutí od voličov súčasnej zase opozície, jednoducho trpeli kvôli vám a že vy ste si z nich urobili srandu. Takže vážne som zvedavý na to, ako k tomu pristúpite a či nájdete odvahu hlasovať za dobrý návrh zákona.
Čo sa týka opozície, neviem, ako sa k tomu postavíte, ale verím, že to bude inak, ako pán Hajko v diskusii myslím, že minulú nedeľu, neviem, či to bolo O päť minút dvanásť, povedal, že predčasné voľby, to načo predčasné voľby, jednoducho súčasná vláda tu je na štyri roky a bolo by dobré, aby dovládla. Ja priznám sa, ja som si to musel prečítať trikrát, že či teda dobre čítam, či to dobre prepísali, ale keď máme mať takúto opozíciu, kde poslanci opozičných strán, v tomto prípade KDH, v skutočnosti, keď majú možnosť podporiť skrátenie zločineckej vlády, ktorá nám vládne, ktorá zavraždila v priamom prenose spravodlivosť, hovoria, že však ale nie, však tá vlastne tá mafia, ktorá vládne, je vcelku dobrá a bolo by dobré, aby sme im dali ešte, ešte trošičku času, teda skoro tie tri roky, tak to sa potom ťažko robí tá opozičná politika, ale aj v tomto môžu byť naši voliči si určite istí, že my ich nikdy mafii nepredáme. Nikdy nebudeme hľadať svoje vlastné záujmy a sledujeme záujem, najlepší záujem celého Slovenska, verejného záujmu Slovenska, sledujeme záujem možno, povedzme si, že morálky, lebo určite morálne nie je okrádať svojich vlastných voličov alebo podvádzať svojich vlastných voličov a snažíme sa takto tú politiku robiť. Čiže my tento návrh zákona podporíme, návrh zmeny ústavy podporíme, lebo si myslíme, že každú možnosť, ktorú opozícia má na to, aby zbavila Slovensko vlády organizovaného zločinu, musí opozícia využiť. A ak to nevyužije, tak je to len dôkazom toho, že to vlastne s bojom proti vládnej mafii, ktorá nám dnes vládne, nemyslí vážne.
Ale my politiku a boj za ľudí vážne myslíme a tak ako som povedal aj predtým, my našich voličov nikdy mafii nepredáme.
Takže prajem Ducha Svätého aj ľuďom, ktorí v Ducha Svätého neveria, myslím teda v tomto prípade v opozícii, prajem trošku svedomia súčasným vládnym poslancom, aby si teda uvedomili, že pred dvomi rokmi v referende bojovali presne za to, čo sme my dnes napísali do tohto návrhu zmeny ústavy, aby ľudia mohli referendom skrátiť aktuálne volebné obdobie akejkoľvek vlády, akejkoľvek podčiarkujem.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 15:14 - 15:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Kolegovia, kolegyne, v tomto návrhu ústavného zákona chceme splniť kľúčový sľub vlády Roberta Fica a samotného Roberta Fica, ktorý kvôli tomuto sľubu a k tejto zmene bol ochotný spraviť referendum a doslova sa išiel rozliať na kolomaž, kde verejne tvrdil, ako mimoriadne vážne mu záleží na tom, aby ľudia mohli hlasovať o skrátení volebného obdobia v referende. Keďže aj kvôli tomu zorganizoval referendum, tak si myslíme, že keďže myslím, že vyzbieral možno 400 či 500-tisíc podpisov a následne ľudí k tomu referendu burcoval, že si teda za svojím slovom a za svojím návrhom bude stáť, a preto predkladáme návrh zákona, ktorý má zadosťučiniť tomu, aby sa do ústavy táto možnosť dostala a aby aj takí DEMOKRATI nemuseli zbytočne po uliciach ľudí klamať, že zbierajú podpisy pod nejaké referendum, ktorým sa reálne dá skrátiť volebné obdobie Roberta Fica alebo teda súčasnej vlády, ale aby sme aj túto možnosť reálne do ústavy dostali, a tým pádom, aby aj mohlo byť reálne referendum o skrátení volebného obdobia, lebo dnes ústava túto možnosť, bohužiaľ, nedáva. Ústava hovorí, a teda nález Ústavného súdu hovorí jednoznačne, že kým nebude priamo explicitne v ústave spomenuté, že skrátiť volebné obdobie je možné aj referendom, dovtedy žiadne referendum v podstate nie je záväzné a aj to, čo zbierajú DEMOKRATI dnes na uliciach, keď to veľmi zjednoduším, keď by aj vyzbierali 350-tisíc podpisov a keď by aj potom prišlo 50 % ľudí k tomu referendu, z ktorých by sa predpokladám väčšina vyslovila za, tak nakoniec by to sem prišlo a predstavte si takému skorumpovanému Gašparovi na stôl a ten sa vlastne má rozhodnúť, že si sám sebe skráti volebné obdobie.
No tak, samozrejme, že absurdita, prečo by si mafián sám sebe mal skracovať volebné obdobie.
Takže hlásim sa do rozpravy ako prvý a ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 15:14 - 15:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia a kolegyne, dovoľte, aby som vám predstavil návrh zákona, ktorým by som chcel naplniť slová, verejný prísľub Roberta Fica, ktorý hovoril, že na konsolidácii by sa mali v prvom rade podieľať bohatí. A predkladáme návrh zákona, aby som išiel z mosta do prosta, o ktorom chcem hovoriť, samozrejme, potom v rozprave, do ktorej sa ako prvý hlásim, že politické strany budú takisto súčasťou konsolidácie a z tých príspevkov, ktoré majú, by sa patrilo, aby odovzdali svoju časť do štátneho rozpočtu, aby to teda nebolo len o ľuďoch, ktorí sa budú skladať na zlodejiny Ficovej vlády, ale aby to boli aj politické strany, ktoré dostávajú štátny príspevok.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

3.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Igor Matovič
vymazať
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Jožo, myslím, že krásne sa ti podarilo poodhaliť tou diskusiou (povedané so smiechom), ešte si úplne dokonalo odokryl to zmýšľanie SaS-károv, že to, jak si aj teda spomínal, že oni vlastne v roku 2016 presne za tento istý zákon hlasovali a to, čo si aj vlastne hovoril, že vtedy keď akože sme to, keď si to predkladal počas predošlého volebného obdobia, mali tu, myslím, že to bol poslanec Baránik, to bol ich akože právny expert v strane odborníkov SaS, tak on dal ten argument, keď si ho tak išiel vyzliecť donaha, že ako je možné, Alojz, že si v 2016 za to hlasoval a teraz za to nehlasuješ? A on vtedy presne tento argument, ktorý teraz opakuje Ondrej Dostál, použil, že no vtedy, keďsme boli v opozícii, tak vlastne vtedy nebola šanca, že to prejde, tak sme to podporili. A toto je to nádherné farizejstvo, nádherné farizejstvo SaS-károv, ktorí hovoria, že oni vlastne podporujú hmotnú zodpovednosť iba vtedy, keď to nemá šancu prejsť. A teraz akože aj, vlastne aj potom, však si sám na to upozornil, a Dostál teraz zase hovorí, že áno, vtedy, keď sme v opozícii, tak vtedy môže podporiť hocičo, vtedy to netreba tie návrhy ani zákonov čítať, ale potom keď je šanca, že by tom mohlo prejsť, vtedy to treba prečítať poriadne a potom už dobré veci nepodporujeme. Alebo argumenty, ktoré si im vytkol, že, že vlastne hovorí, že podporujú zákony podľa toho, ako, aké slovíčka v tej rozprave padnú. A keď sa náhodou nepáči pánovi Dostálovi, že, že teda, Jožo, spomenul si nejaké to slovo v tom vystúpení, možno bolo trošku tvrdšie, ale pravdivé, tak už ten zákon treba zhodiť zo stola.
A toto je ten krásny rozdiel medzi naším hnutím, jediným skutočným protikorupčným hnutím a touto paródiou na stranu odborníkov, ktorí hlasujú podľa toho, kto zákon predkladá a my hlasujeme podľa toho, čo v tom zákone je napísané pre ľudí. Pre mňa aj ancikrist, keď tu posledný predloží dobrý zákon pre ľudí, ho podporím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 14:44 - 14:59 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ondrej, Ondrej, mať tak tvoje problémy. Ty manželku nemáš, ty si to vyriešil ešte lepšie, ako som to vyriešil ja.
A ty veľmi dobre vieš a sakra dobre vieš... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Skúste, pán Matovič, zachovať slušné správanie, vážne skúste, dobre? Pretože toto ide za hranicou toho, čo je normálne, dobre?


Matovič, Igor, poslanec NR SR
A čo som povedal, ty?

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Vy sa zamyslite, čo ste povedali...


Matovič, Igor, poslanec NR SR
Čo som povedal? (Hovorené súbežne s predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Zamyslite sa, čo ste povedal, dobre?

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Neskáč mi do reči, dobre?

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Môžte pokračovať.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
Čiže, Ondrej, Ondrej, ty si to vyriešil omnoho lepšie, jak som to vyriešil ja, ty ani manželku nemáš. A veľmi dobre vieš a sakra dobre vieš, že ja som si rozdelil manželstvo, manželstvo nie, BSM, to znamená bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, štyri roky pred vstupom do politiky, štyri roky pred vstupom do politiky v roku 2006.
Až v roku 2010 som bol prvýkrát poslancom a je obrovskou hanbou samého teba, že toto tu vyťahuješ, hoci veľmi dobre vieš, že už, koľko to je dokopy, 18 rokov máme rozdelené BSM-ko. A ja nemám najmenší problém a tam by sa ukázalo, ako to myslíš ty čestne s hmotnou zodpovednosťou v politike, kedykoľvek zaviesť do toho zákona v druhom čítaní zmenu, že aj všetci rodinní príslušníci, ktorí majú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Lenže ty si si našiel len výhovorku, lebo ty to nechceš. Lebo ty a celá vaša strana ste blokovali počas celej našej vlády v predošlom volebnom období prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti, lebo vy tu len hráte pred ľuďmi divadlo. Vy sa tvárite, ako vám záleží na očiste spoločnosti, ako vám záleží, aby politici nekradli, ale potom nám v parlamentných kuloároch hovoríte, no a potom kto by do tej politiky išiel, ak by bola hmotná zodpovednosť zavedená? A toto je na vás to neúprimné, farizejské a parazitické.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 14:29 - 14:44 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiastočne mi Peťo Pollák zobral slová, ktoré som chcel, lebo som tiež to chcel tak povedať, že obdivujem na tebe takú tú vytrvalosť a nenechaj sa nimi vyrušiť. Zneužívajú to, že si svojho času sa živil ako človek s dvomi vysokými školami, že si sa živil herectvom a teraz kvôli tomu, že si zabával Slovensko a chodili ti na mítingy, ktorými si podporoval demokratické strany desiatky tisíc ľudí, tak teraz to zneužívajú proti tebe.
Ale kruto tneš do živého a návrhom na zavedenie hmotnej zodpovednosti úplne ideálne. Lebo toto sú ľudia, ktorí, áno, nie sú hmotne zodpovední a hlavne oni vôbec nie sú zodpovední. Oni zneužívajú to, čo nám tu vládne, tá mafiánska zberba, oni zneužívajú nevedomosť svojich vlastných voličov a teraz nemyslím tým hlúposť, ale zneužívajú to, že nie každý sa úplne vyzná do toho, ako ten štát funguje. Ja sám som bol svedkom, že pri viacerých rozhovoroch s voličmi SMER-u zrazu my oni hovoria, ale však, keď Fico kradne tak však on čestne kradne.
A ako keby som tam ja, tak ja, poviem na rovinu, ja tiež by som kradol. A na druhej strane mňa neokráda, lebo ja tie dane neplatím. A to jedno, druhé, tretie sú bludy, akože jak sa dá čestne kradnúť. Jasné, samozrejme, to je chyba charakteru, keď on povie, že keď by som tam ja, tiež by som kradol a je chyba úsudku, keď povie, že teda že on dane neplatí, lebo platíme dane všetci. Ale o to viac potom platí tá úplne posledná veta, tá bodka, ktorú si dal za svojím vystúpením, keď si povedal, že vy, ľudia na Slovensku, si zaslúžite hmotnú zodpovednosť. Áno, ľudia si zaslúžia konečne, aby po tridsiatich rokoch existencie samostatnej republiky bol konečne prijatý zákon, ktorý bude kladivom na každého jedného zlodeja. A verte tomu, že ak by takýto zákon platil, Gašpar kandidovať nebude, lebo nebude vedieť kradnúť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2024 14:29 - 14:44 hod.

Igor Matovič
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2024 14:14 - 14:29 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Jozef, prihlásil som sa do rozpravy, aj keď som sa prihlásil už do písomnej, kvôli tomu, čo tu zaznelo. Neviem teda, ktorá poslankyňa za Progresívne Slovensko to povedala, že súhlasím s princípom alebo niečo také, a ty si potom povedal, že áno, zase našli ste si výhovorku, prečo nepodporiť zákon o hmotnej zodpovednosti. A toto ma veľmi mrzí, že to je také, presne také isté zahrávanie sa s nevedomosťou ľudí, že ideme sa tu hrajuškať na to, teda sa nám nepáči ten návrh zákona, ako je napísaný, a použijeme to ako výhovorku, že to nepodporíme, takýto návrh zákona v prvom čítaní. Ak by aj išlo práveže o princíp, tak ten zákon podporím. Vystúpim možno v rozprave alebo faktickej poznámke a poviem, že podporujem tú ideu, nepáči sa mi úplne, ako to máte napísané, ale na preukázanie toho, že súhlasím s tým princípom zavedenia hmotnej zodpovednosti, vám to podporíme. A keď to príde do druhého čítania, tak by sme to chceli na základe diskusie s vami, pán Pročko, upraviť tak, aby to bolo aj podľa nášho gusta. Podľa mňa toto by bol férový prístup k problematike, ak s ňou súhlasím. A ak s ňou v skutočnosti nesúhlasím a len to hrám pred voličmi, že s ňou súhlasím, tak potom je to o tom, že aj v prvom čítaní dobrý návrh zákona nepodporím alebo zákon, ktorý presadzuje dobrú ideu alebo dobrý princíp, nepodporím a použijem to ako výhovorku, lebo nebol dobre napísaný. To je len taká ako poznámka, ktorá sa mi žiadala v tejto súvislosti povedať. Ale naozaj medzičasom keďže ten štátny rozpočet bol schválený a bez hanby 79 poslancov, aj ten Huliak a spol. napľuli do očí zdravotníkom, ktorí predtým zachránili Ficovi život a najviac upozorňujem na túto tému, aj keď možno by som mohol hovoriť o ukradnutých daňových bonusoch alebo ukradnutom rodičovskom dôchodku. Všetko sú to položky stámilióny eur, ktoré táto zlodejská banda, ktorá nám vládne, kradne ľuďom, či už cez konsolidáciu, alebo teda štátny rozpočet. Ale tento moment, že ukradnúť zdravotníkom, práve tým zdravotníkom, ktorí mu zachránia život a doslova sa im takto smiať do očí, je podľa mňa taký najviac momentálne, ktorý nám tak plasticky vykresľuje tú situáciu, ako títo ľudia obyčajnými ľuďmi, v tomto prípade zdravotníkmi, pohŕdajú. A pre mňa osobne je to ešte o tom viac zmocnené tým pobytom na francúzskej Riviére, síce nie dovolenkovým, lebo trinásť hodín ísť v aute tam a potom trinásť hodín späť, nie je nič moc. Ale postaviť sa pred vilu postavenú z ukradnutých peňazí, a zároveň vedieť, že v tom istom čase najvyšší zákonodarný zbor, orgán na Slovensku, a to parlament rokuje o tom, ako ožobráčiť ľudí a potom sa vlastne za pár dní dožiť toho hlasovania, ktoré sme spoločne prežívali dve hodinky možno dozadu, kde akože bez hanby okradnú ľudí s vedomím, že tie peniaze končia práve na tej francúzskej Riviére, v Dubaji, vo Vietname a kdekoľvek, kde jednoducho si tie peniaze môžu skryť, tak je naozaj smutné.
35 rokov po revolúcii vedieť, že tento štát vlastne nemá nejaký pevný pilier, o ktorý by sa oprel a že ten pilier kvázi normálnosti alebo ako by som ho nazval, si každý vysvetľuje nejako inak. Niekto si povie, že je normálne predsa keď mám tú možnosť, tak je normálne kradnúť. Niekto si povie, že normálne je, že sa nekradne a dupľom politik, ktorý ľuďom sľúbi, že ide do politiky bojovať za nich, nemôže predsa okrádať svojich voličov. Niekto si povie, že teda je normálne, že keď sa stanete policajným prezidentom, tak vydáte do rúk bossa nitrianskej mafie, naozaj hrubokrkej nitrianskej mafie Norberta Bödöra, že vydáte celý Policajný zbor alebo Národnú kriminálnu agentúru, ako urobil terajší predsedajúci Tibor Gašpar. Že v súlade s verejným záujmom vlastne orgány, ktoré majú zabezpečovať spravodlivosť, vydať do rúk mafie. V takomto štáte žijeme. A v podstate možno, áno, potom je naivné asi aj odo mňa chcieť od ľudí, ktorí hovoria, že je normálne, že vydáte Policajný zbor alebo elitný útvar Policajného zboru Národnú kriminálnu agentúru do rúk hrubokrkého mafiána, tak od takýchto ľudí chcieť, aby sa správali normálne v prípade hmotnej zodpovednosti alebo v prípade štátneho rozpočtu a nenapľuť zdravotníkom, ktorí zachránili Ficovi holý život, do očí tým, že im znížite plat, je v podstate naivné. Oni to naozaj, toto považujú za normálne, za normálne a morálne, že takto konajú a keď vlastne od nich chceme viac a chceme od nich, aby naozaj fungovali podľa svedomia alebo desatora, za ktoré sa mnohí z nich skrývajú, tak priznávam za seba, že áno, asi som naivný, že chcieť od nich, aby tú morálku v politike hľadali. Ale napriek tomu verím, že aspoň štvrtina, nebudem preháňať, dobre, aspoň štvrtina ich voličov postupne sa začne zamýšľať nad tým, že boli oklamaní, áno, že sa nechali oklamať a podľa mňa nie je hanba priznať si, že nechali sme sa oklamať ľuďmi, ktorí zneužili ťažkú situáciu počas covidu, ktorí zneužili možno strach z vojny a podobne a na základe tohto im dali hlas. Som hlboko presvedčený, že táto zlodejská banda, ktorá tu vládne, ktorá za zákon o hmotnej zodpovednosti určite nezahlasuje, lebo pre nich je normálne, že nejaký Kažimír, zlodej si kúpi z ukradnutých peňazí na francúzskej Riviére 5 mil. vilu. Som hlboko presvedčený, že táto zlodejská banda stratí moc po budúcich voľbách.
Len mám jeden iný strach zároveň, a to je ten, že sa bude diať to, čo sa dialo počas našich vlád, že tu bude obrovská legitimizácia časti tejto zlodejskej bandy menom HLAS a že tá legitimizácia bude prebiehať rôznymi spôsobmi, ale z pohľadu opozičných strán, že to bude o tom koketovaní s politikmi HLAS-u a s touto politickou stranou a bude to neschopnosť vylúčiť akúkoľvek kolaboráciu s touto stranou. A teraz sa prihováram, áno, priamo Progresívnemu Slovensku, SaS alebo KDH, ktorí tu zástupcov nemajú. Toto ste robili tri roky, odkedy HLAS tu vznikol, toto nahnalo desiatky tisíc voličov do náručia skorumpovaného Pellegriniho a toto rozhodlo voľby.
To, že ste neboli ochotní a schopní povedať, že s mafiou nikdy nepôjdete. A v tomto je rozdiel medzi nami a všetkými ostatnými opozičnými stranami, ale aj tými demokratmi mimo parlamentu, ktorí niekde sa pod tými 5 % pohybujú a držím im palce, aby to dali. Ale ak to bude o tom, že na konci to bude z vašej strany len chtíč byť silou-mocou vo vláde so skorumpovaným HLAS-om, ktorý v živote hmotnú zodpovednosť nepodporí, so skorumpovaným HLAS-om, ktorí tu podporili Gašparovu amnestiu pre zločincov za rozkradnutie štátu. Ak to bude o tom, že tu budete podporovať HLAS, ktorý nemá ani jedného jediného poslanca, ktorý by sa voči tým zverstvám, ktoré tu páchajú celý rok, postavil, tak nič nám to neosoží a spravodlivosť zostane na Slovensku, ja sa obávam, že na desiatky rokov mŕtva. Je to prekročenie rubikonu, ak vy raz vytvoríte vládu, ja viem, že ju chcete, ak vy sa ulakomíte na to, že vy pôjdete do jednej vlády s mafiou, tá mafia vám dá podmienky a HLAS mafia je. Vám dá základnú podmienku, že všetky tie Gašparove svinstvá, tie zločiny, ktoré spáchal a jeho celá mafiánska banda v policajnom zbore, v NAKA a podobne, všetky tie svinstvá zostanú zahrabané pod koberec. Aj Fico bude rád, on nakoniec bude rád, aj ten Gašpar, zločinec bude rád, že ten HLAS je vo vláde spolu s Progresívcami alebo SaS-kou, možno KDH. Lebo bude vedieť, že keď tam bude, neexistuje, že sa tá spravodlivosť, udupaná pod koberec, špinavý mafiánsky koberec, niekedy navráti späť. Jednoducho to nie je možné s nimi tú spravodlivosť vrátiť späť.
Ja by som vás pri tejto príležitosti, pri hlasovaní o veľmi dôležitom zákone, ktorý by mal byť naozaj takým prvým písmenkom politickej abecedy a očisty politického života na Slovensku, a teda zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, chcel vás vyzvať v opozícii – Progresívne Slovensko, SaS a KDH, aby ste sa raz a navždy definitívne dištancovali od ľudí, ktorí spáchali omnoho väčšie zlo, ako spáchal Mečiar svojimi amnestiami, ktorí spáchali doslova atentát na spravodlivosť, ktorí napľuli do očí Jánovi a Martine, najmä Jánovi, ktorý nebojácne odhaľoval zločiny tejto skorumpovanej bandy, aby ste raz a navždy definitívne vylúčili akúkoľvek spoluprácu s mafiou menom HLAS. Ak to urobíte, to bude písmenko B v boji za spravodlivosť a my sa veľmi radi potom pridáme k vám. Nestrkáme sa vám, povedali ste, že vám smrdíme, možno práve preto, lebo jediní vylučujeme akúkoľvek kolaboráciu so SMER-om menom HLAS, ale hovorím ešte raz, ak chcete skutočne navrátiť spravodlivosť na Slovensku, základný krok, ktorý z vašej strany musíte spraviť, je vylúčiť akúkoľvek kolaboráciu s HLAS-om.
Aj takú, akú teda povedal Jaro Naď pred voľbami, ako neviem, či bol predseda, či podpredseda Demokratov v rozhovore pre Postoj, myslím, že posledného augusta presne mesiac pred voľbami, kde povedal, my do koalície s HLAS-om nepôjdeme, ale vieme si predstaviť podporu menšinovej vlády HLAS-u. To je to isté, prepáčte.
Vytvoriť akúkoľvek kolaboráciu s mafiou, ktorá im zabezpečí moc... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis