Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.5.2026 o 12:00 hod.

Ing.

Michal Truban

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.5.2026 12:00 - 12:01 hod.

Michal Truban
Opraviť svoje hlasovanie, pretože pri zákone o obecnej polícii som hlasoval za a chcel som opačne. Ďakujem. pán poslanec Ján Skulík, pán predseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.5.2026 11:47 - 11:47 hod.

Michal Truban
Prosím, pán predsedajúci, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla v súlade s § 73 ods. 3 písmena c zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní. Prezentujme sa a
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 4.5.2026 14:58 - 14:59 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Zb. zákona o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tlač 1156. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzam z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku. Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby sa návrh zákona prerokoval vo výboroch: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu. Pán A výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbor i predmetný návrh zákona prerokovali do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu. Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu. Dobrý deň všetkým v sále. Otváram
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 4.5.2026 14:58 - 14:59 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Zb. zákona o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tlač 1156. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzam z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku. Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby sa návrh zákona prerokoval vo výboroch: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu. Pán A výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbor i predmetný návrh zákona prerokovali do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu. Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu. Dobrý deň všetkým v sále. Otváram
Skryt prepis
 

14.4.2026 17:46 - 17:46 hod.

Michal Truban
 

18.3.2026 18:05 - 18:08 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, predkladám informáciu o výsledku prerokovania návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Dubovického na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k atuálnej situácii výstavby rýchlostnej cesty R4 Prešov severný obchvat II. etapa, tlač 1132. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím číslo 1182 z 28. novembra 2026 pridelil predmetný návrh na prerokovanie Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti s tým, že ako gestorský výbor podá Národnej rade Slovenskej republiky informáciu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore na návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti rokoval o návrhu 22. januára 2026. Výbor neprijal uznesenie, keďže navrhnuté uznesenie nezískalo potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru podľa § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Predseda výboru ma zároveň určil vystúpiť na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, podať informáciu o prerokovaní návrhu vo výbore a predložiť návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Súčasťou informácie je návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. Pán predseda otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.2.2026 20:55 - 21:08 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Minister Migaľ musí skončiť. (šum v pléne a potlesk) Ďak.
V zásade by všetky takéto rozpravy mohli byť takéto rýchle. Pretože to , že on musí skončiť vidia všetci. Vidia to zástupcovia rôznych odborných združení, s ktorými sa Migaľ ani len nechce stretnúť, pretože vie, že by im nedokázal vysvetliť, čo za veci tam robí. Vidia to voliči, keďže všetci vieme, že Migaľ je aj najneobľúbenejší minister tejto vlády. Vidia to aj jeho zamestnanci na jeho ministerstvách, ministerstve, ktorý dávajú výpovede a utekajú z tohoto ministerstva, pretože sa nemôže pozerať na to protiprávne konanie, čo tam robí.
A vidia, vidí to aj táto koalícia, ale jeho nemôžu dať dole, pretože na ňom stojí a padá táto vláda. A tým pádom minister Migaľ je takým symbolom tejto vlády a tejto vládnej koalície. Je takým symbolom absolútnej nekompetentnosti a rozkrádania v drahých oblekoch a drahých hodinkách. Ale mal by ísť, skončiť, nie kvôli politike, ale kvôli tomu, že sa už nemôžeme pozerať na to ako rozhadzuje miliardy eur ako šafári s našou budúcnosťou a šafári so všetkým čo môže rozhodnúť o tom ako to tu na Slovensku bude vyzerať.
Top čo sa deje je naozaj neospravedlniteľné a ja to doslova ohrozenie modernizácie Slovenska a jeho digitalizácie. Povedzme si ale trošku na úvod, že ako sa tam takýto človek dostal. Takýto človek sa tam nedostal odbornosťou a tým, že by neviem získal tak veľmi veľa hlasov, ale dostal sa tam obyčajným podvodom, dostal sa tam vydieraním a dostal sa tak kšeftom.
A takto aj vyzerá a výsledok vidíme dneska. Ministerstvo absolútne nefunguje, všetky projekty stoja. Samosprávy sú frustrované a do IT tendrov sa vrátili tie najhoršie maniere, aké sme to nemali ani za tých najhorších, najhorších SMER-áckych časov, kedy IT sektor bol známy tým, ako sa rozkradla miliarda a nič sa za to nepostavilo.
Preto si špeciálne dajme pozor, ako sa pri tomto hlasovaní zachovajú ministri a poslanci hlavne za stranu HLAS. Pretože oni nesú za Migaľa hlavnú zodpovednosť. HLAS dostal Migaľa do parlamentu, HLAS mu odovzdal MIRRI výmenou za post predsedu Národnej rady pre Richarda Rašiho. Ten o ňom mimochodom na internete napísal verejne, že je to klamár a neschopný minister. Ale aj tak mu kryje chrbát a drží ho vo funkcii. Dokonca predseda HLAS-u Šutaj Eštok o ňom povedal, že vyrába prácu pre orgány trestné, činné v trestnom konaní. No a minister Drucker podpredseda HLAS-u, je dnes zodpovedný z plán obnovy, ktorý chce Migaľ cez jeho škandalózne IT tendre vykradnúť. Tak som zvedavý, či mu to dovolí.
HLAS má v parlamente dostatok poslancov. Aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejiny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú. Ale poďme teraz
===== Tak som zvedavý, či mu to dovolí. HLAS má v parlamente dostatok poslancov, aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať, ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú.
Ale poďme teraz aj po oblastiach, ktorým sa reálne venuje. MIRRI sa v jednej časti venuje eurofondom, potom hlavne digitalizácii a regiónom. Regióny a eurofondy môžeme pekne spojiť dokopy, pretože ja som naozaj ešte nevidel ministra, dokonca zo strany koaličnej, ktorá sa pýši tým, ako zastupuje regióny, aby po ňom zástupcovia všetkých organizácií ZMOSU, SK 8, Únie miest, aby po ňom vykrikovali a kričali a aby on sa s nimi hádal na špeciálnych výboroch, ktoré sme museli zvolávať, pretože im chcel zobrat 200 miliónov eur a oni s tým nesúhlasili. Nevidel som ešte takého ministra, ktorý by sa takto pohádal s ľuďmi, pre ktorých má slúžiť. Už sme museli dokonca až my zasiahnúť, kedy naša poslankyňa, kolegyňa v Európskom parlamente, Ľubica Karvašová, presadila pozmeňujúci návrh, ktorý znemožňuje vláde siahať na eurofondy určené regiónom bez ich súhlasu. To je úplne absurdné, že Európsky parlament musí chrániť slovenské obce a obce pre ministrom vašej vlády. Pred vlastným ministrom musí Európsky parmalent prísť a povedať, aby im dal peniaze tak, ako im sľúbil a tak, ako im patrí. Špeciálne vo vláde, ktorá sa tu chváli, že pomáha regiónom. To, že eurofondy ako také nebudú vyčerpané, už sa takmer s istotou hovorí a vie, a bude to obrovský problém aj novej vlády, ktorá potom nastúpi a bude musieť dočerpať a napravovať chyby tohto neschopného ministra.
Potom tu máme ale druhú obrovskú oblasť a to je oblasť digitalizácie a to sú aktuálne kauzy, ktoré všetci poznáte a ktoré sa tu tiahnu už od leta a tiež si zopakujme, že o čo vlastne ide a ako to všetko začalo. Z ničoho nič pán minister Migaľ začal v lete pobehovať, že tu zhoria nejaké servery, zhorí celé slovensko.sk. Pod jeho vedením sa tomu ani nečudujem. Najhoršie na tom celom je, že keby začalo to Slovensko aj horieť pod jeho vedením, tak táto vláda ho tam nechá. Lebo však to je v pohode, oni sú na to zvyknutí toto naše Slovensko zapaľovať. A on takto pobehoval, že treba, treba rýchlo teraz 80 miliónov na nejaké opravy, na projekty, utajené projekty. Nikto nevedel o čo sa jedná. Odborná verejnosť to absolútne kritizovala. On absolútne nevedel o čom hovorím. Hentaký človek keby chodil po firmy, v ktorej aj ja som pracoval, ktorú som založil, ktorá sa starala o veľké množstvo slovenského internetu. Mali sme množstvo serverov. Keby som ja mal takéhoto zamestnca, alebo šéfa IT, ktorý by takto pobehoval, že za chvíľočku nám tu niečo zhorí, tak ho okamžite vyhodím cez dvere. A on tu takto pobehoval a snažil sa nás všetkých strašiť iba len preto, aby sme mu dali peniaze na nejaké slovensko.sk, ktoré už dávno aj obstarané, aj boli rôzne projekty na zaplatenie nejakej údržby. To všetko sme sa potom dozvedeli. Absolútne nekompetentne pobehoval a nikto nechápal, že prečo. Chcel tieto projekty vybaviť tak, aby skončili u firmy, ktorá mala nejaký kancel v byte v Prahe. Táto firma mala dostať 8 miliónov eur. Firma, ktorá v skutočnosti bola napojená, bola schránková, bola napojená na doterajšieho dodávateľa a mala svoju kanceláriu v Prahe. Tam to ale nekončilo. Minister Migaľ stále pobehoval, pretože bol proti tomu samozrejme veľký tlak, nikto to nechápal. Chcel ďalši milióny na aplikácie, ktoré už boli hotové a stále sa to snažil presadiť. No, lenže keď už to aj mediálne bolo neúnosné, tak prišiel s takou výhovorkou, že však ja to dám overiť Úradu pre verejné obstarávanie, NKÚ si zavolám a všetky takéto inštitúcie a oni mi teda povedia, že čo mám robiť. Samozrejme, tieto všetky inštitúcie sa vrátili s tým, že takto sa to nemá robiť, že minister na svojom ministerstve porušuje svoje vlastné predpisy. Minister na ministerstve, ktoré má dohliadať na to, aby sa tu čerpalo, obstarávalo transparentne, ktoré má dohliadať na iných ministerstvách, aby sa to dialo, tak na jeho ministerstve vedome všetky tieto procesy porušoval. Začal obstarávať po tom, čo ani neve..., že keď začal odstarávať, potom začal písať špecifikáciu a verejne toto aj takto rozprával. Začali sa rôzne aj trestné konania. Tieto organizácie štátne napísali, že ani takto to nemôže robiť a čo urobil, povedal, že to teda zastaví. A nás keď sa novinári pýtali, že čo bude následovať, tak moja odpoveď už vtedy bola jasná, že nasledovať bude ďalší krok, že oni pôjdu po tom. Lebo absolútne nedáva zmysel, že minister takýmto spôsobom sa na niečo vydal a teraz nabúra na nejakú svoju prvú prekážku a teraz sa vzdá. Prešlo pár mesiacov a presne sa to potvrdilo. Migaľ to začal pretláčať nasilu cez bezpečnostnú radu, dal to do utajeného režimu, lebo zrazu je to všetko tajné, keby nikdy doteraz v histórii pre slovensko.sk žiadne projekty neutajovali. Tieto zmanipulované tendre medzičasom začala aj vyšetrovať teda prokuratúra, Európska prokuratúra a podobne.
Máme tu teda najnovšie nový tender za úplne novú sumu za vyše 130 miliónov, presne za 136 miliónov, ktorý chceli utajiť. Na dôvažok, aby mu toto aspoň ako tak prešlo na jeho ministerstve, zamestnancov, ktorí sa tomu vzopreli, ktorí aj napísali petíciu, ktorí nechceli byť tohto účastní, tak tých vyhodil, alebo odišli sami. Zrušil aj odborné komisie, ktoré majú posudzovať takéto veľké IT projekty, pretože by ich jasne nedokázal obhájiť. A dokonca je ešte až taký zbabelý, že sa bojí chodiť do diskusie s opozičnými politikmi, aby to vôbec obhájil, pretože vie, že to je absolútne, ale absolútne neobhájiteľné.
Najnovšie tu máme nejaké ďalšie výzvy o ktorých sme tiež mali tlačovky, ktoré už teraz sú podozrivé, alebo uvidíme, že pravdepodobne nedopadnú dobre a my by sme nič iné od takéhoto ministra nečakala. Každému, kto naschváľ pre týmto zatvára oči musí byť úplne jasné, že toto je nehorázna rabovačka. Keď sa ma pýtate, že, alebo sami seba sa aj pýtate, že prečo toto minister robí, prečo robí vec takto okato, napriek tomu, že všetky inštitúcie aj tejto vlády ho upozorňujú, že porušuje zákony, prečo toto robí. Ja neviem, ja na to nemám normálne dobrú odpoveď. Absolútne nechápem, prečo niečo takéto môže robiť. Najhoršie na tom je, že ako som povedal na začiatku, tak toto všetko je premiérovi v koaličnej rade úplne jedno. Ale nemalo by to byť jedno nám poslancom Národnej rady a nesmie nám to byť jedno. Máme naozaj po veľmi, veľmi dlhej dobe možnosť sa postaviť svojím reálnym konaním, nie rečami, svojím reálnym konaním ukázať, že či nám vadí aspoň trošku až takéto okaté rabovanie a takáto nekompetentnosť. Naozaj tu môžete bez problémov ukázať. To, prečo to neurobíte je jasné. Potom by táto vláda padla, ale aj na toto má byť parlament. Viem, že to je naivné, ale práve v takýchto okamihoch, že už naozaj, že cez to nejde vlak. To sa tu nebavíme, či niekto urobil nejakú zákazku dobre, zle, či to bolo niekomu prihraté, či niekto niekoho poznal. To je dlhodobé systematické rabovanie, ničenie našej budúcnosti, šafárenie s eurofondami. S tým, čo tu všetko môžeme postaviť a aj celkovou digitalizáciou a budúcnosťou našej krajiny. Hlavne ide aj o dôveru ľudí v to, že ak nám sem z Európskej únie prichádzajú miliardy eur na investície a modernizáciu Slovenska, tak s nimi dokážeme spraviť naozaj aj niečo lepšie, ako haciendy pre vyvolených oligarchov.
Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.2.2026 20:55 - 21:08 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Minister Migaľ musí skončiť. (šum v pléne a potlesk) Ďak.
V zásade by všetky takéto rozpravy mohli byť takéto rýchle. Pretože to , že on musí skončiť vidia všetci. Vidia to zástupcovia rôznych odborných združení, s ktorými sa Migaľ ani len nechce stretnúť, pretože vie, že by im nedokázal vysvetliť, čo za veci tam robí. Vidia to voliči, keďže všetci vieme, že Migaľ je aj najneobľúbenejší minister tejto vlády. Vidia to aj jeho zamestnanci na jeho ministerstvách, ministerstve, ktorý dávajú výpovede a utekajú z tohoto ministerstva, pretože sa nemôže pozerať na to protiprávne konanie, čo tam robí.
A vidia, vidí to aj táto koalícia, ale jeho nemôžu dať dole, pretože na ňom stojí a padá táto vláda. A tým pádom minister Migaľ je takým symbolom tejto vlády a tejto vládnej koalície. Je takým symbolom absolútnej nekompetentnosti a rozkrádania v drahých oblekoch a drahých hodinkách. Ale mal by ísť, skončiť, nie kvôli politike, ale kvôli tomu, že sa už nemôžeme pozerať na to ako rozhadzuje miliardy eur ako šafári s našou budúcnosťou a šafári so všetkým čo môže rozhodnúť o tom ako to tu na Slovensku bude vyzerať.
Top čo sa deje je naozaj neospravedlniteľné a ja to doslova ohrozenie modernizácie Slovenska a jeho digitalizácie. Povedzme si ale trošku na úvod, že ako sa tam takýto človek dostal. Takýto človek sa tam nedostal odbornosťou a tým, že by neviem získal tak veľmi veľa hlasov, ale dostal sa tam obyčajným podvodom, dostal sa tam vydieraním a dostal sa tak kšeftom.
A takto aj vyzerá a výsledok vidíme dneska. Ministerstvo absolútne nefunguje, všetky projekty stoja. Samosprávy sú frustrované a do IT tendrov sa vrátili tie najhoršie maniere, aké sme to nemali ani za tých najhorších, najhorších SMER-áckych časov, kedy IT sektor bol známy tým, ako sa rozkradla miliarda a nič sa za to nepostavilo.
Preto si špeciálne dajme pozor, ako sa pri tomto hlasovaní zachovajú ministri a poslanci hlavne za stranu HLAS. Pretože oni nesú za Migaľa hlavnú zodpovednosť. HLAS dostal Migaľa do parlamentu, HLAS mu odovzdal MIRRI výmenou za post predsedu Národnej rady pre Richarda Rašiho. Ten o ňom mimochodom na internete napísal verejne, že je to klamár a neschopný minister. Ale aj tak mu kryje chrbát a drží ho vo funkcii. Dokonca predseda HLAS-u Šutaj Eštok o ňom povedal, že vyrába prácu pre orgány trestné, činné v trestnom konaní. No a minister Drucker podpredseda HLAS-u, je dnes zodpovedný z plán obnovy, ktorý chce Migaľ cez jeho škandalózne IT tendre vykradnúť. Tak som zvedavý, či mu to dovolí.
HLAS má v parlamente dostatok poslancov. Aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejiny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú. Ale poďme teraz
===== Tak som zvedavý, či mu to dovolí. HLAS má v parlamente dostatok poslancov, aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať, ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú.
Ale poďme teraz aj po oblastiach, ktorým sa reálne venuje. MIRRI sa v jednej časti venuje eurofondom, potom hlavne digitalizácii a regiónom. Regióny a eurofondy môžeme pekne spojiť dokopy, pretože ja som naozaj ešte nevidel ministra, dokonca zo strany koaličnej, ktorá sa pýši tým, ako zastupuje regióny, aby po ňom zástupcovia všetkých organizácií ZMOSU, SK 8, Únie miest, aby po ňom vykrikovali a kričali a aby on sa s nimi hádal na špeciálnych výboroch, ktoré sme museli zvolávať, pretože im chcel zobrat 200 miliónov eur a oni s tým nesúhlasili. Nevidel som ešte takého ministra, ktorý by sa takto pohádal s ľuďmi, pre ktorých má slúžiť. Už sme museli dokonca až my zasiahnúť, kedy naša poslankyňa, kolegyňa v Európskom parlamente, Ľubica Karvašová, presadila pozmeňujúci návrh, ktorý znemožňuje vláde siahať na eurofondy určené regiónom bez ich súhlasu. To je úplne absurdné, že Európsky parlament musí chrániť slovenské obce a obce pre ministrom vašej vlády. Pred vlastným ministrom musí Európsky parmalent prísť a povedať, aby im dal peniaze tak, ako im sľúbil a tak, ako im patrí. Špeciálne vo vláde, ktorá sa tu chváli, že pomáha regiónom. To, že eurofondy ako také nebudú vyčerpané, už sa takmer s istotou hovorí a vie, a bude to obrovský problém aj novej vlády, ktorá potom nastúpi a bude musieť dočerpať a napravovať chyby tohto neschopného ministra.
Potom tu máme ale druhú obrovskú oblasť a to je oblasť digitalizácie a to sú aktuálne kauzy, ktoré všetci poznáte a ktoré sa tu tiahnu už od leta a tiež si zopakujme, že o čo vlastne ide a ako to všetko začalo. Z ničoho nič pán minister Migaľ začal v lete pobehovať, že tu zhoria nejaké servery, zhorí celé slovensko.sk. Pod jeho vedením sa tomu ani nečudujem. Najhoršie na tom celom je, že keby začalo to Slovensko aj horieť pod jeho vedením, tak táto vláda ho tam nechá. Lebo však to je v pohode, oni sú na to zvyknutí toto naše Slovensko zapaľovať. A on takto pobehoval, že treba, treba rýchlo teraz 80 miliónov na nejaké opravy, na projekty, utajené projekty. Nikto nevedel o čo sa jedná. Odborná verejnosť to absolútne kritizovala. On absolútne nevedel o čom hovorím. Hentaký človek keby chodil po firmy, v ktorej aj ja som pracoval, ktorú som založil, ktorá sa starala o veľké množstvo slovenského internetu. Mali sme množstvo serverov. Keby som ja mal takéhoto zamestnca, alebo šéfa IT, ktorý by takto pobehoval, že za chvíľočku nám tu niečo zhorí, tak ho okamžite vyhodím cez dvere. A on tu takto pobehoval a snažil sa nás všetkých strašiť iba len preto, aby sme mu dali peniaze na nejaké slovensko.sk, ktoré už dávno aj obstarané, aj boli rôzne projekty na zaplatenie nejakej údržby. To všetko sme sa potom dozvedeli. Absolútne nekompetentne pobehoval a nikto nechápal, že prečo. Chcel tieto projekty vybaviť tak, aby skončili u firmy, ktorá mala nejaký kancel v byte v Prahe. Táto firma mala dostať 8 miliónov eur. Firma, ktorá v skutočnosti bola napojená, bola schránková, bola napojená na doterajšieho dodávateľa a mala svoju kanceláriu v Prahe. Tam to ale nekončilo. Minister Migaľ stále pobehoval, pretože bol proti tomu samozrejme veľký tlak, nikto to nechápal. Chcel ďalši milióny na aplikácie, ktoré už boli hotové a stále sa to snažil presadiť. No, lenže keď už to aj mediálne bolo neúnosné, tak prišiel s takou výhovorkou, že však ja to dám overiť Úradu pre verejné obstarávanie, NKÚ si zavolám a všetky takéto inštitúcie a oni mi teda povedia, že čo mám robiť. Samozrejme, tieto všetky inštitúcie sa vrátili s tým, že takto sa to nemá robiť, že minister na svojom ministerstve porušuje svoje vlastné predpisy. Minister na ministerstve, ktoré má dohliadať na to, aby sa tu čerpalo, obstarávalo transparentne, ktoré má dohliadať na iných ministerstvách, aby sa to dialo, tak na jeho ministerstve vedome všetky tieto procesy porušoval. Začal obstarávať po tom, čo ani neve..., že keď začal odstarávať, potom začal písať špecifikáciu a verejne toto aj takto rozprával. Začali sa rôzne aj trestné konania. Tieto organizácie štátne napísali, že ani takto to nemôže robiť a čo urobil, povedal, že to teda zastaví. A nás keď sa novinári pýtali, že čo bude následovať, tak moja odpoveď už vtedy bola jasná, že nasledovať bude ďalší krok, že oni pôjdu po tom. Lebo absolútne nedáva zmysel, že minister takýmto spôsobom sa na niečo vydal a teraz nabúra na nejakú svoju prvú prekážku a teraz sa vzdá. Prešlo pár mesiacov a presne sa to potvrdilo. Migaľ to začal pretláčať nasilu cez bezpečnostnú radu, dal to do utajeného režimu, lebo zrazu je to všetko tajné, keby nikdy doteraz v histórii pre slovensko.sk žiadne projekty neutajovali. Tieto zmanipulované tendre medzičasom začala aj vyšetrovať teda prokuratúra, Európska prokuratúra a podobne.
Máme tu teda najnovšie nový tender za úplne novú sumu za vyše 130 miliónov, presne za 136 miliónov, ktorý chceli utajiť. Na dôvažok, aby mu toto aspoň ako tak prešlo na jeho ministerstve, zamestnancov, ktorí sa tomu vzopreli, ktorí aj napísali petíciu, ktorí nechceli byť tohto účastní, tak tých vyhodil, alebo odišli sami. Zrušil aj odborné komisie, ktoré majú posudzovať takéto veľké IT projekty, pretože by ich jasne nedokázal obhájiť. A dokonca je ešte až taký zbabelý, že sa bojí chodiť do diskusie s opozičnými politikmi, aby to vôbec obhájil, pretože vie, že to je absolútne, ale absolútne neobhájiteľné.
Najnovšie tu máme nejaké ďalšie výzvy o ktorých sme tiež mali tlačovky, ktoré už teraz sú podozrivé, alebo uvidíme, že pravdepodobne nedopadnú dobre a my by sme nič iné od takéhoto ministra nečakala. Každému, kto naschváľ pre týmto zatvára oči musí byť úplne jasné, že toto je nehorázna rabovačka. Keď sa ma pýtate, že, alebo sami seba sa aj pýtate, že prečo toto minister robí, prečo robí vec takto okato, napriek tomu, že všetky inštitúcie aj tejto vlády ho upozorňujú, že porušuje zákony, prečo toto robí. Ja neviem, ja na to nemám normálne dobrú odpoveď. Absolútne nechápem, prečo niečo takéto môže robiť. Najhoršie na tom je, že ako som povedal na začiatku, tak toto všetko je premiérovi v koaličnej rade úplne jedno. Ale nemalo by to byť jedno nám poslancom Národnej rady a nesmie nám to byť jedno. Máme naozaj po veľmi, veľmi dlhej dobe možnosť sa postaviť svojím reálnym konaním, nie rečami, svojím reálnym konaním ukázať, že či nám vadí aspoň trošku až takéto okaté rabovanie a takáto nekompetentnosť. Naozaj tu môžete bez problémov ukázať. To, prečo to neurobíte je jasné. Potom by táto vláda padla, ale aj na toto má byť parlament. Viem, že to je naivné, ale práve v takýchto okamihoch, že už naozaj, že cez to nejde vlak. To sa tu nebavíme, či niekto urobil nejakú zákazku dobre, zle, či to bolo niekomu prihraté, či niekto niekoho poznal. To je dlhodobé systematické rabovanie, ničenie našej budúcnosti, šafárenie s eurofondami. S tým, čo tu všetko môžeme postaviť a aj celkovou digitalizáciou a budúcnosťou našej krajiny. Hlavne ide aj o dôveru ľudí v to, že ak nám sem z Európskej únie prichádzajú miliardy eur na investície a modernizáciu Slovenska, tak s nimi dokážeme spraviť naozaj aj niečo lepšie, ako haciendy pre vyvolených oligarchov.
Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

4.2.2026 16:52 - 16:56 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia po tom čo som tu pred chvíľou predstavil zákon na mikropodnikanie prorastový, proinvestičný zákon na podporu podnikania, tak teraz tu mám ďalší súbor zákonov, ktoré sú rovnako prorastové, proinvestičné, proekonomické, propodnikateľské a máme ich tu preto, pretože táto krajina ich veľmi potrebuje a zároveň chceme ukázať ako by sme to robili my, keby sme tu boli. Pretože táto vláda konsoliduje tak nešťastným spôsobom, že pritom vytvára smrteľnú špirálu. Zavádza hlúpe dane, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a vyháňajú investície preč zo Slovenska. To samozrejme potom spôsobuje nižší ekonomický rast. To následne spôsobuje potom nižší výber na daniach než si pri tých rozpočtoch projektujete a výsledkom je, že napriek dvom konsolidáciam deficit vôbec neklesá. A čo je na to ešte odpoveď? Ešte vyššie dane, ešte silnejšia priškrtená ekonomika. A takto to pokračovať nemôže. Uvedomte si prosím, že celé Slovensko ťaháte týmto do recesie. Ako som povedal a ukázal aj na tom podnikateľskom mikrozákone o mikropodnikaní my to chceme robiť presne úplne naopak a inak. Preto navrhujeme prorastové, proinvestičné a pritom zodpovedne prepočítané zákony. Zákony, ktoré môžu stimulovať investičné prostredie a pomôcť slovenským firmám zasa investovať a rásť. Jedná sa o opatrenia, ktoré podnikateľom umožnia rýchlejšie odpisovanie investícií do ich podnikania alebo rýchlejšie započítanie nevymožiteľných pohľadávok. Alebo sú to opatrenia na podporu výskumu a vývoja alebo opatrenia na lepšie využívanie investícii v samotných firmách. Tieto opatrenia, ktoré tu dnes navrhujem môžu byť a mali by byť zavedené presne teraz počas konsolidácie, pretože v strednodobom horizonte sú rozpočtovo veľmi nenáročné až neutrálne a pritom stimulujú nové investície a tým aj reštart slovenskej ekonomiky. A nehovorím to iba ja. Všetky tieto opatrenia sme nechali posúdiť a prepočítať aj Rade pre rozpočtovú zodpovednosť. A jej posúdenia moje argumenty len potvrdzujú. Preto vás chcem poprosiť o podporu tohto návrhu. Poďme prosím postupne aj takýmito menšími opatreniami ukončiť smrteľnú špirálu, ktorá Slovensko ťahá do recesie. Poďme mierne povoliť slučku, ktorá dusí slovenské firmy a celú ekonomiku a naopak ju naštartovať. Ešte tak v skrate vymenujem veľmi rýchlo tieto riešenia. Je to trošku také technickejšie a propodnikateľskejšie ale, aby bolo jasné o čom sa tu bavíme. Bavíme sa napríklad o tom, že sa bude lepšie dať odpis, robiť odpis nedobytnej pohľadávky aj s príslušenstvom už do dvoch rokov. Aktuálne je to do troch rokov. Zvýšenie hranice odpisovania hmotného majetku na 2400 eur. Teraz je to 1700 eur. Technické zhodnotenie majetku už sa bude dať odpisovať aj samostatne. Nebude súčasťou vstupnej ceny majetku. Skráti sa odpisovanie administratívnych budov zo 40 na 30 rokov. Dopĺňa sa možnosť a zrýchlenie odpisovať aj všetky budovy s energetickými certifikátmi a tepelné čerpadlá solárne a fotovoltaické články sa budú dať odpisovať už len dva roky. Zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj sa z doterajších 100% dá na 200% a v súhrnnej sume, ktoré nepredstavujú viac ako milión eur. Všetko toto sú ako som spomínal opatrenia, ktoré keby sa zaviedli znova sú malé ale veľmi dobre by ich privítali podnikatelia, pretože aj všetky tieto opatrenia sme si nie len, že my vymysleli ale máme ich ako podnety či už z rôznych účtovných firiem alebo samotných podnikateľov, ktorí vedia a vidia, že toto by im veľmi v ich podnikaní pomohlo. Takže ešte raz to zhrniem, keby sme teraz dokázali odhlasovať toto mikropodnikanie a zároveň takýto balík prorastových opatrení, tak by naozaj táto koalícia konečne aj robila to čo hovorí, čo vo všetkých televíznych diskusiách teraz rozprávajú,. že už nebude konsolidácia. Už budeme robiť nejaké prorastové opatrenia. Doteraz robia presný opak a som zvedavý ako sa postavia k tomuto hlasovaniu. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.2.2026 16:32 - 16:37 hod.

Michal Truban Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som vám dnes predstavil návrh zákona o mikropodnikaní. V rámci takzvanej konsolidácie táto vláda prakticky zničila a vymazala priestor pre drobné podnikanie pre ľudí, ktorí si doteraz vedeli aspoň troška privyrobiť nejakou tou formou živnosti. Urobila to tým, že zvýšila povinný minimálny zdravotný odvod a zároveň zaviedla úplne nový minimálny odvod do Sociálnej poisťovne. Dokopy ide o viac ako 250 eur mesačne povinne, a to úplne pre každého, aj pre ľudí, ktorí si len tak skromne privyrábajú, majú obraty v nízkych tisíckach eur, niekedy aj v stovkách eur mesačne, ak vôbec teda nejaké. A aj pre tých, ktorí chcú niečo nové skúsiť, rozbehnúť nejaký menší projekt, či otestovať len svoj nápad, z ktorého by neskôr mohol vyrásť veľký biznis. Práve toto sú ľudia, ktorí teraz od Ficovej vlády dostali jasný odkaz, nesnaž sa, nepracuj, neoplatí sa ti to.
Zamyslite sa nad tým, aké je to absurdné, že táto vláda v tejto dobe sa snaží o to, zakázať tvorivú ekonomickú aktivitu. Ja som presvedčený, že ak takýchto najmenších podnikateľov ak si ich nebudeme vážiť a nebudeme im vytvárať normálne podmienky, nikdy sa ako krajina nedostaneme z tejto pasce Ficovej chudoby. Som presvedčený, že bez silnej základne malých a stredných slovenských firiem, ktoré často vyrastajú práve z takejto malej drobnej podnikavosti, nemôžeme mať ani inovácie, ani rast, ani skutočnú modernú ekonomiku.
Preto predkladáme spoločne s mojimi kolegami návrh zákona o mikropodnikaní. Jednoduchý moderný a férový systém pre ľudí, ktorí chcú začať niečo tvoriť bez zbytočnej byrokracie a bez strachu, že ich štát potrestá za to, že na niečo zabudli alebo nesplnili niekedy často aj absurdnú požiadavku.
Tento návrh nie je vôbec banálny a obsahuje aj množstvo technických detailov, o ktorých môžeme potom spolu diskutovať, ale vo svojom jadre je veľmi jednoduchý a má štyri základné piliere.
Prvý pilier je, že zdanenie príjmov je na úrovni 3 %. A to je všetko. Žiadne ďalšie dane, žiadne ďalšie odvody. Ale ročný limit príjmov je nastavený na 60 % z dvanásťnásobku mesačnej minimálnej mzdy, teda približne 6 600 eur v roku 2026. Je to jednoduchý digitálny režim bez daňového priznania, bez účtovníctva, bez akýchkoľvek zbytočných papierovačiek. A posledný dôležitý prvok, mikropodnikanie je kompatibilné so sociálnymi dávkami a štipendiami, pretože chceme, aby snaha byť aktívny a produktívny nebola hneď potrestaná stratou sociálnej podpory.
Čiže veľmi jednoducho, keď to zhrniem, pokiaľ si svojou malou, jednoduchou, aktívnou podnikateľskou činnosťou zarobíte ročne do nejakých 6 600 eur, tak platíte 3 % dane a všetko je automatické a nič nemusíte papierovať, nemusíte sa báť o žiadnu kontrolu, o niečo, že vás štát potrestá. Takto si ja predstavujem jednoduchú podporu štátu pre podnikateľov a takto si predstavujem podporu našej ekonomiky. A toto nie je nejaký ideologický návrh, ani vôbec nie je o politike, je to o slušnom, modernom prístupe k ľuďom, ktorí chcú niečo robiť, chcú si prispieť a ktorí potrebujú, aby im štát v začiatkoch skôr pomohol, než hádzal polená pod nohy.
A ešte na záver tohto celého samozrejme poviem, že my nemáme patent na rozum, dá sa to rôzne vylepšovať, dá sa o tom diskutovať, sme otvorení. Ten princíp je asi jasný, ale ma trošku mrzí, že aj počas tejto, počas tejto schôdze, ale aj tej schôdze predtým som sa tu stretol a porozprával aj s viacerými koaličnými poslancami z rôznych koaličných strán, ktorí to videli v poradovníku a v programe, a hovorili, že je to veľmi dobrý zákon, alebo že je to niečo, čo sa im akože veľmi páči, ale, žiaľ, taká tá ich politická matematika, ktorá hovorí o tom, že žiaden, ani ten dobrý návrh z opozičného spektra nepodporíme, aj keby to malo pomôcť obrovskému množstvu ľudí a pomôcť našej ekonomike.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis