Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Minister Migaľ musí skončiť. (šum v pléne a potlesk) Ďak.
V zásade by všetky takéto rozpravy mohli byť takéto rýchle. Pretože to , že on musí skončiť vidia všetci. Vidia to zástupcovia rôznych odborných združení, s ktorými sa Migaľ ani len nechce stretnúť, pretože vie, že by im nedokázal vysvetliť, čo za veci tam robí. Vidia to voliči, keďže všetci vieme, že Migaľ je aj...
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Minister Migaľ musí skončiť. (šum v pléne a potlesk) Ďak.
V zásade by všetky takéto rozpravy mohli byť takéto rýchle. Pretože to , že on musí skončiť vidia všetci. Vidia to zástupcovia rôznych odborných združení, s ktorými sa Migaľ ani len nechce stretnúť, pretože vie, že by im nedokázal vysvetliť, čo za veci tam robí. Vidia to voliči, keďže všetci vieme, že Migaľ je aj najneobľúbenejší minister tejto vlády. Vidia to aj jeho zamestnanci na jeho ministerstvách, ministerstve, ktorý dávajú výpovede a utekajú z tohoto ministerstva, pretože sa nemôže pozerať na to protiprávne konanie, čo tam robí.
A vidia, vidí to aj táto koalícia, ale jeho nemôžu dať dole, pretože na ňom stojí a padá táto vláda. A tým pádom minister Migaľ je takým symbolom tejto vlády a tejto vládnej koalície. Je takým symbolom absolútnej nekompetentnosti a rozkrádania v drahých oblekoch a drahých hodinkách. Ale mal by ísť, skončiť, nie kvôli politike, ale kvôli tomu, že sa už nemôžeme pozerať na to ako rozhadzuje miliardy eur ako šafári s našou budúcnosťou a šafári so všetkým čo môže rozhodnúť o tom ako to tu na Slovensku bude vyzerať.
Top čo sa deje je naozaj neospravedlniteľné a ja to doslova ohrozenie modernizácie Slovenska a jeho digitalizácie. Povedzme si ale trošku na úvod, že ako sa tam takýto človek dostal. Takýto človek sa tam nedostal odbornosťou a tým, že by neviem získal tak veľmi veľa hlasov, ale dostal sa tam obyčajným podvodom, dostal sa tam vydieraním a dostal sa tak kšeftom.
A takto aj vyzerá a výsledok vidíme dneska. Ministerstvo absolútne nefunguje, všetky projekty stoja. Samosprávy sú frustrované a do IT tendrov sa vrátili tie najhoršie maniere, aké sme to nemali ani za tých najhorších, najhorších SMER-áckych časov, kedy IT sektor bol známy tým, ako sa rozkradla miliarda a nič sa za to nepostavilo.
Preto si špeciálne dajme pozor, ako sa pri tomto hlasovaní zachovajú ministri a poslanci hlavne za stranu HLAS. Pretože oni nesú za Migaľa hlavnú zodpovednosť. HLAS dostal Migaľa do parlamentu, HLAS mu odovzdal MIRRI výmenou za post predsedu Národnej rady pre Richarda Rašiho. Ten o ňom mimochodom na internete napísal verejne, že je to klamár a neschopný minister. Ale aj tak mu kryje chrbát a drží ho vo funkcii. Dokonca predseda HLAS-u Šutaj Eštok o ňom povedal, že vyrába prácu pre orgány trestné, činné v trestnom konaní. No a minister Drucker podpredseda HLAS-u, je dnes zodpovedný z plán obnovy, ktorý chce Migaľ cez jeho škandalózne IT tendre vykradnúť. Tak som zvedavý, či mu to dovolí.
HLAS má v parlamente dostatok poslancov. Aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejiny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú. Ale poďme teraz
===== Tak som zvedavý, či mu to dovolí. HLAS má v parlamente dostatok poslancov, aj kľúčové posty vo vláde, aby Migaľove zlodejny dokázal zastaviť. Takže sa treba veľmi dobre na to pozerať, ako sa poslanci pri tomto hlasovaní zachovajú.
Ale poďme teraz aj po oblastiach, ktorým sa reálne venuje. MIRRI sa v jednej časti venuje eurofondom, potom hlavne digitalizácii a regiónom. Regióny a eurofondy môžeme pekne spojiť dokopy, pretože ja som naozaj ešte nevidel ministra, dokonca zo strany koaličnej, ktorá sa pýši tým, ako zastupuje regióny, aby po ňom zástupcovia všetkých organizácií ZMOSU, SK 8, Únie miest, aby po ňom vykrikovali a kričali a aby on sa s nimi hádal na špeciálnych výboroch, ktoré sme museli zvolávať, pretože im chcel zobrat 200 miliónov eur a oni s tým nesúhlasili. Nevidel som ešte takého ministra, ktorý by sa takto pohádal s ľuďmi, pre ktorých má slúžiť. Už sme museli dokonca až my zasiahnúť, kedy naša poslankyňa, kolegyňa v Európskom parlamente, Ľubica Karvašová, presadila pozmeňujúci návrh, ktorý znemožňuje vláde siahať na eurofondy určené regiónom bez ich súhlasu. To je úplne absurdné, že Európsky parlament musí chrániť slovenské obce a obce pre ministrom vašej vlády. Pred vlastným ministrom musí Európsky parmalent prísť a povedať, aby im dal peniaze tak, ako im sľúbil a tak, ako im patrí. Špeciálne vo vláde, ktorá sa tu chváli, že pomáha regiónom. To, že eurofondy ako také nebudú vyčerpané, už sa takmer s istotou hovorí a vie, a bude to obrovský problém aj novej vlády, ktorá potom nastúpi a bude musieť dočerpať a napravovať chyby tohto neschopného ministra.
Potom tu máme ale druhú obrovskú oblasť a to je oblasť digitalizácie a to sú aktuálne kauzy, ktoré všetci poznáte a ktoré sa tu tiahnu už od leta a tiež si zopakujme, že o čo vlastne ide a ako to všetko začalo. Z ničoho nič pán minister Migaľ začal v lete pobehovať, že tu zhoria nejaké servery, zhorí celé slovensko.sk. Pod jeho vedením sa tomu ani nečudujem. Najhoršie na tom celom je, že keby začalo to Slovensko aj horieť pod jeho vedením, tak táto vláda ho tam nechá. Lebo však to je v pohode, oni sú na to zvyknutí toto naše Slovensko zapaľovať. A on takto pobehoval, že treba, treba rýchlo teraz 80 miliónov na nejaké opravy, na projekty, utajené projekty. Nikto nevedel o čo sa jedná. Odborná verejnosť to absolútne kritizovala. On absolútne nevedel o čom hovorím. Hentaký človek keby chodil po firmy, v ktorej aj ja som pracoval, ktorú som založil, ktorá sa starala o veľké množstvo slovenského internetu. Mali sme množstvo serverov. Keby som ja mal takéhoto zamestnca, alebo šéfa IT, ktorý by takto pobehoval, že za chvíľočku nám tu niečo zhorí, tak ho okamžite vyhodím cez dvere. A on tu takto pobehoval a snažil sa nás všetkých strašiť iba len preto, aby sme mu dali peniaze na nejaké slovensko.sk, ktoré už dávno aj obstarané, aj boli rôzne projekty na zaplatenie nejakej údržby. To všetko sme sa potom dozvedeli. Absolútne nekompetentne pobehoval a nikto nechápal, že prečo. Chcel tieto projekty vybaviť tak, aby skončili u firmy, ktorá mala nejaký kancel v byte v Prahe. Táto firma mala dostať 8 miliónov eur. Firma, ktorá v skutočnosti bola napojená, bola schránková, bola napojená na doterajšieho dodávateľa a mala svoju kanceláriu v Prahe. Tam to ale nekončilo. Minister Migaľ stále pobehoval, pretože bol proti tomu samozrejme veľký tlak, nikto to nechápal. Chcel ďalši milióny na aplikácie, ktoré už boli hotové a stále sa to snažil presadiť. No, lenže keď už to aj mediálne bolo neúnosné, tak prišiel s takou výhovorkou, že však ja to dám overiť Úradu pre verejné obstarávanie, NKÚ si zavolám a všetky takéto inštitúcie a oni mi teda povedia, že čo mám robiť. Samozrejme, tieto všetky inštitúcie sa vrátili s tým, že takto sa to nemá robiť, že minister na svojom ministerstve porušuje svoje vlastné predpisy. Minister na ministerstve, ktoré má dohliadať na to, aby sa tu čerpalo, obstarávalo transparentne, ktoré má dohliadať na iných ministerstvách, aby sa to dialo, tak na jeho ministerstve vedome všetky tieto procesy porušoval. Začal obstarávať po tom, čo ani neve..., že keď začal odstarávať, potom začal písať špecifikáciu a verejne toto aj takto rozprával. Začali sa rôzne aj trestné konania. Tieto organizácie štátne napísali, že ani takto to nemôže robiť a čo urobil, povedal, že to teda zastaví. A nás keď sa novinári pýtali, že čo bude následovať, tak moja odpoveď už vtedy bola jasná, že nasledovať bude ďalší krok, že oni pôjdu po tom. Lebo absolútne nedáva zmysel, že minister takýmto spôsobom sa na niečo vydal a teraz nabúra na nejakú svoju prvú prekážku a teraz sa vzdá. Prešlo pár mesiacov a presne sa to potvrdilo. Migaľ to začal pretláčať nasilu cez bezpečnostnú radu, dal to do utajeného režimu, lebo zrazu je to všetko tajné, keby nikdy doteraz v histórii pre slovensko.sk žiadne projekty neutajovali. Tieto zmanipulované tendre medzičasom začala aj vyšetrovať teda prokuratúra, Európska prokuratúra a podobne.
Máme tu teda najnovšie nový tender za úplne novú sumu za vyše 130 miliónov, presne za 136 miliónov, ktorý chceli utajiť. Na dôvažok, aby mu toto aspoň ako tak prešlo na jeho ministerstve, zamestnancov, ktorí sa tomu vzopreli, ktorí aj napísali petíciu, ktorí nechceli byť tohto účastní, tak tých vyhodil, alebo odišli sami. Zrušil aj odborné komisie, ktoré majú posudzovať takéto veľké IT projekty, pretože by ich jasne nedokázal obhájiť. A dokonca je ešte až taký zbabelý, že sa bojí chodiť do diskusie s opozičnými politikmi, aby to vôbec obhájil, pretože vie, že to je absolútne, ale absolútne neobhájiteľné.
Najnovšie tu máme nejaké ďalšie výzvy o ktorých sme tiež mali tlačovky, ktoré už teraz sú podozrivé, alebo uvidíme, že pravdepodobne nedopadnú dobre a my by sme nič iné od takéhoto ministra nečakala. Každému, kto naschváľ pre týmto zatvára oči musí byť úplne jasné, že toto je nehorázna rabovačka. Keď sa ma pýtate, že, alebo sami seba sa aj pýtate, že prečo toto minister robí, prečo robí vec takto okato, napriek tomu, že všetky inštitúcie aj tejto vlády ho upozorňujú, že porušuje zákony, prečo toto robí. Ja neviem, ja na to nemám normálne dobrú odpoveď. Absolútne nechápem, prečo niečo takéto môže robiť. Najhoršie na tom je, že ako som povedal na začiatku, tak toto všetko je premiérovi v koaličnej rade úplne jedno. Ale nemalo by to byť jedno nám poslancom Národnej rady a nesmie nám to byť jedno. Máme naozaj po veľmi, veľmi dlhej dobe možnosť sa postaviť svojím reálnym konaním, nie rečami, svojím reálnym konaním ukázať, že či nám vadí aspoň trošku až takéto okaté rabovanie a takáto nekompetentnosť. Naozaj tu môžete bez problémov ukázať. To, prečo to neurobíte je jasné. Potom by táto vláda padla, ale aj na toto má byť parlament. Viem, že to je naivné, ale práve v takýchto okamihoch, že už naozaj, že cez to nejde vlak. To sa tu nebavíme, či niekto urobil nejakú zákazku dobre, zle, či to bolo niekomu prihraté, či niekto niekoho poznal. To je dlhodobé systematické rabovanie, ničenie našej budúcnosti, šafárenie s eurofondami. S tým, čo tu všetko môžeme postaviť a aj celkovou digitalizáciou a budúcnosťou našej krajiny. Hlavne ide aj o dôveru ľudí v to, že ak nám sem z Európskej únie prichádzajú miliardy eur na investície a modernizáciu Slovenska, tak s nimi dokážeme spraviť naozaj aj niečo lepšie, ako haciendy pre vyvolených oligarchov.
Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis