Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

29.5.2025 o 18:14 hod.

Mgr.

Oskar Dvořák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 29.5.2025 18:14 - 18:18 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
ale na tú transakčnú daň tlačili ako aj opozícia a zároveň že naozaj rozhnevá všetkých podnikateľov na Slovensku.
Najhoršie na tom, že aj na poslednej schôdzi, ktorú sme mali, tak bolo veľmi krásne vidno túto faloš, pretože na tej poslednej schôdzi sme im dali šancu, predložil som ja návrh, kde k 1. máju mohla byť táto transakčná daň celá zrušená, ale títo politici znova iba rozprávali a čin nebol žiaden. Už mesiac mohol byť tento nepodarený experiment minulosťou a mohli sme sa venovať zlepšovaniu našej krajiny. Toto pokrytectvo je obrovská zrada voči všetkým podnikateľom a živnostníkom, ktorých špeciálne SNS alebo Andrej Danko sa snaží tváriť, že mu na nich záleží.
Poďme ale k tomu najpodstatnejšiemu, čo vám chcem dnes povedať, lebo súhlasím aj ja s mojím kolegom Kiššom, že ten, kto nevie šetriť čas, nevie šetriť ani peniaze, tak ja rovno dám návrh. Andrej Danko keď sľuboval zrušenie transakčnej dane, že to napáli do parlamentu a bude mu jedno, kto to podporí, a teraz prišiel s takým návrhom, ktorý je veľmi limitovaný a slabý. A čo je ešte horšie, SNS chce schvaľovať tento ich návrh alebo naťahovať schvaľovanie tohto návrhu až do jesene, v septembri, v októbri, uvidí sa, predpoklad je, že sa to neuvidí nikdy, ako ich poznáme. A preto napriek tomu, že ten návrh SNS je slabý a my v PS-ku sme presvedčení, že túto hlúpu daň musíme kompletne zrušiť, je to stále lepšie ako nič. A úplne oficiálne a verejne tu teraz opakovane dávam Andrejovi Dankovi a SNS túto ponuku: Progresívne Slovensko vám dodá podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, aby podnikatelia nemuseli čakať na druhé a tretie čítanie až do októbra. Za všetkých živnostníkov a malých podnikateľov na Slovensku vás vyzývam, poďme na to, poďme to spraviť už teraz, aby to bolo oveľa skôr.
A prečo je tak strašne dôležité, že aj tento slabý návrh, ktorý je zameraný len na špecifickú skupinu podnikateľov, prečo by mal byť schválený už pred letom? Pretože leto je pre veľmi veľa aj malých podnikateľov a predovšetkým to, na čom SNS a Andrejovi Dankovi, o čom hovorí, že im na tom záleží v cestovnom ruchu, v poľnohospodárstve alebo aj v potravinárstve, to leto je kľúčové obdobie, vtedy sa najviac produkuje a zarába, aj sa najviac zamestnávajú ľudia kvôli sezónnym prácam, mnohí počítajú s tým, že tržby z leta im vykryjú straty z iných období v roku. To vie úplne každý, kto vie o tomto druhu v podnikaní aspoň minimum. Ak sa teda tvárite, že vám záleží na cestovnom ruchu a vidieku, tak vám musí byť jasné, že pokaziť všetkým podnikateľom v tomto sektore ich najdôležitejšie obdobie v roku hlúpou transakčnou daňou, je pre nich katastrofa. Hlavne vtedy, keď máme tak blízko na dosah jej zrušenie alebo teda aspoň jej osekanie.
Opakujem preto ešte raz našu výzvu Andrejovi Dankovi a SNS, poďme to schváliť ešte pred letom, my vám v záujme slovenských podnikateľov a zamestnancov pomôžeme. Ak to chcete naťahovať do konca roka, tak bude každému absolútne jasné, že toto nie je skutočná pomoc pre podnikateľov, ale len alibizmus a politická výhovorka pre SNS.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

15.4.2025 11:59 - 12:14 hod.

Oskar Dvořák
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.4.2025 15:32 - 15:32 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
My teda v Progresívnom Slovensku tento zákon podporujeme, ale ja by som trošku chcel aj poukázať na tú genézu, ako to tu celé vzniklo. O tej chybe nevedel nikto do schválenia zákona v decembri, ale hneď na úvod decembra sa na to upozornilo, lebo upozornilo sa na to mediálne, verejne, všetci si to všimli, začala si to uvedomovať odborná obec a ministerstvo hralo mŕtveho chrobáka, naozaj do konca decembra nič nerobilo až do začiatku januára a nechala tých lekárov vlastne a ten sektor v panike. A bolo to práve ministerstvo, ktoré malo prísť s nejakou opravou a malo povedať minim... ani nevydalo informáciu, že tak viete čo, tak je to problém výkladu alebo je to problém teda legislatívy, ale nebojte, čakajte, dovtedy a dovtedy to urobíme. Nič také nenastalo. Ministerstvo to nechalo reálne zájsť do takého bodu, že tie e-recepty sa vypli napriek tomu, že mesiac sa tu riešilo vlastne, čo s tými e-receptami bude, potom deväť dní po funuse prišlo vlastne s tým, že však treba len iný legislatívny výklad, tuto vám, tuto vám ho predkladáme. Ja som v tej chvíli nerozumel, že prečo napríklad toto nemohli urobiť hneď týždeň po tom, čo sa prišlo na tú chybu alebo skôr. Keďže to očividne nebolo ani také komplikované, nepotrebovali ste urobiť legislatívnu zmenu.
No a následne sme sa dostali do momentu, že neopravili to kompletne, pretože 2 % tých elektronických receptov stále je vypnutých u tých nezmluvných poskytovateľoch. Ono dve percentá sa môžu zdať relatívne málo pre celú krajinu, ale keď sa napríklad pozriete napríklad na samotnú Bratislavu, tak v Bratislave máte 40 % nezmluvných ambulancií. To znamená, že 40 % lekárov, ktorých vy navštívite v ambulanciách, tak oni vám nemôžu dať elektronický recept. A my pri ministrovi stále momentálne nevieme, že aký je plán, čo urobí. Na výbore sme počuli nejaké, nejaké príhody o tom, že dajú, prídu s nejakým pozmeňovákom, prílepkom alebo niečo, ani to sa nestalo, a sedíme tu štyri mesiace, päť mesiacov po zistení chyby a nevieme, kedy bude napravená a ako bude napravená.
Skryt prepis
 

11.4.2025 15:19 - 15:20 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, ktorý má tlač č. 693.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Návrh zákona obsahuje stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.4.2025 15:29 - 15:45 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja využijem, že tu máme ministra zdravotníctva, tak poviem teda o tom, ako transakčná daň škodí nášmu zdravotníctvu. No asi viacerí ľudia si to možno priamo neuvedomujú, ale ambulancie to sú väčšinou obchodné spoločnosti konkrétnych lekárov. A čuduj sa svet, vládna koalícia sa rozhodla, že do transakčnej dane zatiahne aj takto naše zdravotníctvo, naše ambulancie. No a čo to bude na konci dňa znamenať? Tie ambulancie už dneska majú veľmi veľa, veľmi málo peňazí, hlavne oproti nemocniciam, nedarí sa im posledné roky niečo vylobovať viac, aby mohli rozvíjať tú starostlivosť. Tak oni nielenže nedostanú peniaze navyše, čo teda ostatné západné krajiny robia, no ale táto vláda ešte na nich uvalila aj transakčnú daň. To znamená, že oni ešte budú viac živoriť. A čo to znamená teda? No tak znamená to v jednom prípade, v jedných prípadoch to môže znamenať to, že niektorí tí lekári si proste povedia, že v tej ambulancii už sa neoplatí robiť, no tak idem dajme tomu do nemocnice, kde mám bežný zamestnanecký pomer, mám tam nejakú zamestnaneckú istotu, zavriem ambulancie, no a zníži sa dostupnosť ambulancií v nejakom regióne.
No alebo môže to znamenať aj taký prípad, že tí lekári si napr. povedia, že tak prenesieme ten náklad na pacienta, to znamená, že navýšia sa poplatky v tých ambulanciách. A to tiež znamená zníženú dostupnosť v nejakom regióne. To znamená, že vy takto efektívne znižujete dostupnosť zdravotnej starostlivosti v regiónoch na Slovensku ľuďom, ľudí, ktorých sa to najviac dotkne, ktorých sú na nižších mzdách, na minimálnych mzdách, jednorodičov, ktorí ešte budú musieť zaplatiť nejaké poplatky u lekárov. No a ešte by som mohol rozprávať, nebudem mať na to dostatok času, ale ešte je to tak babrácky urobené, že tie nemocnice tiež musia platiť, viaceré nemocnice musia platiť transakčnú daň. Máme tu nemocnice, ktoré sú neziskové organizácie, ktoré sú príspevkové organizácie. Takéto organizácie sú napr. vyňaté z transakčnej dane, ale potom máme aj nemocnice, ktoré sú obchodné spoločnosti a tie musia platiť transakčnú daň, a to sú aj štátne nemocnice. A opäť, beriete peniaze tým nemocniciam, ktoré by oni mohli dávať priamo na pacientov. Je to škodlivé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.4.2025 18:00 - 18:15 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za komentár. Ja súhlasím, zdravie spolu so školstvom sú veci, ktoré sú investície. Ony sú investície preto, pretože zdravie nám zvyšuje produktivitu ľudí a tým pádom nám zvyšuje aj výber daní, ktorý budeme mať do budúcnosti. Preto ja si myslím, že je absolútne nesprávne a podobne, však podobne funguje aj školstvo, preto myslím, že je absolútne nesprávne zas z nejakého krátkozrakého hľadiska sa pozerať, že však idem podojiť zdravotníctvo, idem podojiť ambulancie, pretože sa mi to vráti. Dobre, tak chápem, že politici majú motiváciu niekedy nefungovať, teda fungovať v jednom cykle, ale akože toto sa vám vráti niekoľkonásobne, ak by ste tu niekedy chceli vládnuť za osem-dvanásť rokov, tak zdravotníctvo a školstvo je niečo, do čoho máte investovať, nemáte to ožobračovať.
Ja som tu napríklad rozprával o duševnom zdraví. Duševné zdravie to je vec, kde zainvestujete podľa samotných aj štúdií Útvaru hodnoty za peniaze, vášho útvaru, pán minister, ktorý hovorí, že ak zainvestujete jedno euro alebo jednu libru, ja som videl teda anglické výskumy, tak sa to vráti deväť- až desaťnásobne. A je to z toho dôvodu, že potom vám nevytvárajú tí ľudia, ktorí musia ísť na PN-ky, nečerpajú vám sociálny systém, nemusia byť ošetrovaní v nemocniciach, v ambulanciách, zvyšuje sa im zároveň aj produktivita. Tieto všetky veci, napríklad aj duševné zdravie, máme veľmi podvyživené v ambulanciách. Nám chýbajú ambulancie detských psychiatrov, psychológov, psychoterapeutické ambulancie takmer vôbec nemáte. Teraz napríklad na túto oblasť, ale aj na všetky ostatné oblasti, čo sa týka ambulantnej starostlivosti, uvaľujete transakčnú dať, ešte sťažujete prístup. To znamená, že my keď máme veľký problém, že sa tí ľudia nevedia dostať do ambulancií, teda odborníci, aby poskytovali starostlivosť našim pacientom, vy im vytvárate ešte teda ďalšiu bariéru. Ja som zrovna im o tom hovoril, aj ja som zrovna premýšľal, príbuzný bol zrovna liečený tuto v národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb a ja som teda sa zamýšľal nad tým, že ako dobre funguje ten ústav a bolo mi teda ľúto, že teda naňho uvalíte niekoľko stotisícovú Ficovu transakčnú daň.
Skryt prepis
 

3.4.2025 18:00 - 18:15 hod.

Oskar Dvořák
 

Vystúpenie v rozprave 3.4.2025 17:45 - 18:00 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán minister, pán predsedajúci, pardon, nebudem vás dlho trápiť kvôli svojej alergii, týmto pozdravujem všetkých alergikov a tiež sa vopred ospravedlňujem za svoj uhuhňaný hlas. Ale ja by som chcel teda pokračovať v debate, ktorú tu načal aj teda kolega Truban, zrušením transakčnej dane a ako sa transakčná daň, teda Ficova transakčná daň priamo dotýka aj zdravotníctva. Pretože mnohí by si mysleli, že to naše zdravotníctvo, ktoré je už také podvyživené, tak pán Fico teda ho zanedbával dlhé roky, keď bol premiérom, však ho mal na starosti teraz už štrnásty rok, tak nebude z neho odoberať ešte ďalšie peniaze, že ho aspoň nechá aspoň tak nejak prežívať, ako ho tu máme. Ale pán Fico sa teda rozhodol, že transakčnú daň zavedie aj na naše zdravotníctvo a začne ho teda vyciciavať a začne vyciciavať zdroje, ktoré by mali prúdiť na starostlivosť o našich pacientov, budú musieť naplniť vašu pokladničku. Ja som tu vtedy, ja si pamätám debaty, ja som tu stál počas vášho konsolidačného balíčka počas rozpočtu a poukazoval som na tie dáta, ako to vyzerá s naším zdravotníckym rozpočtom. S naším zdravotníckym rozpočtom to vyzerá tak, že teraz už sa dostávame na nejaký priemer V3-ky okolitých krajín, ale stále okolo 2 % HDP od toho priemeru Európskej únie zaostávame. My sme teda, čo sa týka z pohľadu priemeru Európskej únie, podvyživené zdravotníctvo. Vy zároveň ste zostavili rozpočet, ktorý je absolútne nereálny. My vieme, že je tam množstvo položiek, s ktorými nerátate, čo sú napríklad rôzne nárasty na lieky alebo teraz ambulancie si budú viac pýtať, vy tam máte nadhodnotené, vy tam nadhodnotené v zdravotníckom rozpočte 150 mil. úspor, ktoré vieme, že sú nezrealizovateľné už teraz, pretože v tých najlepších rokoch, keď tu bola tá najlepšia vata v zdravotníctve, keď sme sa bavili o nákupoch cétečiek, emeriek, laboratórnych vyšetrení a podobne, sa darilo ušetriť 100 mil. Do toho ste tu urobili dohodu s lekármi, s Lekárskym odborovým združením a nepridali ste im žiadne peniaze. To znamená, že ten minister chudák musí ešte ušetriť ešte viac, ešte ďalšie desiatky miliónov navyše. My sme sa tu vtedy hádali o 20 mil., o 20 mil., či pridáme tým lekárom, alebo nepridáme. No ale nakoniec teda ja som vás na to upozorňoval. Tá transakčná daň, že napriek tomu, aký máte rozpočet, že aký ho máte napjatý, aký nereálny a ja sa stavím, že tu budeme, budete tu zažívať, budeme tu zažívať rozpočtové opatrenia, že budete musieť tomu zdravotníctvu pridávať, ambulanciám za chvíľku už končia zmluvy, im budete musieť pridávať, však ony budú veľmi tvrdo vyjednávať, pridali ste viac nemocniciam ako ambulanciám. No a do toho je to do veľkej miery aj oprávnené, pretože tie ambulancie zasiahne transakčná daň. A ja som vám to tu hovoril, že keď už nepridávate tomu zdravotníctvu, ako by si zaslúžilo oproti západným krajinám, tak, prosím, aspoň neberte mu. No vy ste urobili ten opak, ste ma tu nepočúvali. Ja som tu stál a upozorňoval vás na tento fakt, no a vy ste zaviedli aj tú transakčnú daň, čo sa týka teda aj našich zdravotníckych poskytovateľov.
To znamená, a bude to mať priamy efekt na to, že tie ambulancie, tie niektoré nemocnice budú mať menej peňazí. A kto myslíte, že si to zaplatí? No tak zaplatia si to pacienti, pretože môžete očakávať, že keď tá transakčná daň sa dotkne aj všetkých našich ambulancií, lebo všetky naše ambulancie sú súkromné obchodné spoločnosti. Keď teraz bežne lekár v ambulancii alebo lekárka má zaplatiť energie, má zaplatiť zdravotnícky materiál, má zaplatiť lieky, má zaplatiť zamestnancov, má zaplatiť účtovníctvo, možno má nejaké platby za informačný systém, toto sú nájom, energie, hocičo, toto sú všetko peniaze, ktoré oni budú musieť zaplatiť transakčnú daň, a zároveň teda budeme vidieť, že oni tieto peniaze nebudú môcť dať na starostlivosť o pacientov. To znamená, čo oni urobia? Oni už teraz kričia, že majú málo peňazí, že vy ste pridávali viac peňazí nemocniciam. A vy ste tým ambulanciám nedali tie peniaze, vy im ešte beriete cez tú transakčnú daň. No tak čo sa stane? Tak budú si tie peniaze vyberať od pacientov. Ja sa stavím teraz, že budeme vidieť v najbližších mesiacoch nárasty samotných poplatkov, ktoré tie ambulancie budú vyberať od pacientov. No a keby ste aspoň tomuto vedeli nejak zabrániť a dať tomu nejaké pravidlá.
Vy ste nám tu už programového vyhlásenia vlády sľubovali, že zatočíte s tými nelegálnymi poplatkami a že dáte tomu nejaké pravidlá. Ministerka Dolinková tu rok, rok, keď tu sme sa vždy pýtali na nejaké poplatky v zdravotníctve hovorila, že však už sa robia audity, aké poplatky sa teda v ambulanciách vyberajú a my teda prinesieme nejaké pravidlá. No tak stav je taký, že čakáme rok a pol, odkedy prišla vaša vláda, čo urobíte s tými poplatkami v zdravotníctve, neurobili ste nič, tie poplatky rastú, sú nekontrolované, je tu naozaj poplatkové eldorádo a my nemáme ani vidinu, že by ste s tým niečo urobili. No a čo sa teraz bude diať? Teraz sa bude diať to, že tie ambulancie pravdepodobne budú, keď chceme, aby prežili, inak sa pozatvárajú a to bude ešte horšie, lebo tí pacienti sa k tým lekárom nedostanú vôbec, tak kvôli tej transakčnej dani pravdepodobne uvidíme, že všetky tieto náklady sa budú preklápať na plecia pacientov v zvýšených poplatkoch. To je jedna vec.
Čiže z môjho pohľadu škodíte tou transakčnou daňou, tou Ficovou transakčnou daňou veľmi škodíte nášmu zdravotníctvu, znižujete dostupnosť zdravotnej starostlivosti v ambulanciách. Tie ambulancie už sú tak nedostatkový tovar, že v niektorých, v niektorých okresoch už nevedia ani zohnať odborníka. Ja som tu napríklad rozprával o detských psychiatroch. Alebo napríklad pľúcni lekári, to je absolútne nedostatkový tovar. Tým lekárom dneska ako ste aj navyšovali platy v nemocniciach sa oveľa viac oplatí s väčšou istotou ísť do robiť do zamestnaneckého pomeru ako robiť v ambulancii. A vy namiesto toho, aby ste tie ambulancie nejakým spôsobom dorovnávali alebo sanovali, tak vy na ne uvalíte ešte transakčnú daň. No tak čo sa stane? Stane sa jedna z dvoch alternatív. Buď si ten lekár povie, že tak ja už na to fakt kašlem a idem, ja neviem, do zahraničia alebo do nemocnice robiť, mne sa neoplatí mať vlastnú ambulanciu, kde ešte odo mňa budete pýtať nejakú transakčnú daň, ja si musím robiť sám účtovníctvo, ja musím sám nahlasovať všetky nahlasovacie povinnosti do poisťovne, ja sa tu musím trápiť s hygienou, ja tu musím o svojich zamestnancov sa starať, ja si tu musím sám robiť nákupy s dodávateľmi, ja sa tu sám musím starať o svoje informačné systémy, ja sa tu sám musím starať o byrokraciu so štátnymi orgánmi, s vyššími územnými celkami. A do toho vy ešte prídete teda, že no tak ako by to nestačilo, ja teda čo sa musím o toto všetko starať a ešte sa popritom musím starať o svojich pacientov, tak ešte teda musím platiť transakčnú daň. No tak toto je podľa mňa úplná drzosť.
Čiže ak tí lekári niektorí, ktorí už teraz hovoria, že to je napjaté a hovorili to predtým a hovorili to aj z toho dôvodu, pretože tak nemocnice boli vždy silnými lobistami, vy ste nemocniciam pridali, koľko sa dalo, a tie ambulancie vždy teda ste hrali na to, však oni asi nezatvoria svoje podnikanie, svoje živobytie, lebo však lekár keď odíde z nemocnice a dá výpoveď, tak jeho sa to nedotne tak, ako keď lekár v ambulancii si musí zatvoriť celú ambulanciu a budoval si ju dajme tomu niekoľko rokov. No ale ja vás, ja vás varujem, naozaj vás veľmi varujem, tá situácia v tých ambulanciách je tak napjatá, že ak sa tí lekári nerozhodnú, a ja si myslím, že viacerí sa aj kvôli tejto transakčnej dani rozhodnú zatvoriť svoje ambulancie, tak neodnesie si to priamo tí možno lekári, ale odnesú si to ešte viac tí pacienti. V niektorých regiónoch, kde už máte tú čakaciu lehotu, ja neviem, šesť mesiacov na niektoré špecialistické výkony sa neviete dostať, potom keď sa tam za tých šesť mesiacov tam dostanete a máte ešte, dajme tomu žijete na minimálnej mzde, ledva prežívate, ste možno nejaký samoživiteľ, samoživiteľka a vy ešte prídete a vlastne nemáte žiadnu, absolútnu žiadnu legislatívu, žiadne nejaké obmedzenia a teraz si hocikto od vás môže vypýtať hocijaký vysoký poplatok a ten poplatok ešte teraz narastie po zavedení tej transakčnej dane, tak ja sa pýtam, ako keby že ako sa vy ako sociálni demokrati na to pozeráte. Lebo moje sociálno-demokratické cítenie, ktoré vo vnútri v sebe mám, mi hovorí, že, preboha, mám podvyživené zdravotníctvo, potrebujem sa, dopadne to, dopadne to teda, dopadne to najviac, dopadne to najviac, ale najviac na tých najchudobnejších, na tých najzraniteľnejších, na tých čo sú samoživitelia, čo žijú v regiónoch, kde je nižšia priemerná mzda, ktorí možno prežívajú naozaj z ruky do úst, ktorí to majú veľmi ťažké, a vy namiesto toho, aby ste im pomohli, tak ešte ich idete teda zaťažovať transakčnou daňou. To všetko sa prenesie na tých ľudí a vy sa potom budete pozerať teda na to, že budete si od toho ruky dávať ďalej.
Tak neviete ani, neviete ich ani odbremeniť tie ambulancie, ešte im pridáte cez transakčnú daň, neviete ani zaregulovať poplatky v ambulanciách, no však vy nám tu ako kebyže priamo veľmi ohrozujete veľmi chaoticky náš zdravotný systém. No a ja som vás tu na tento fakt upozorňoval, keď ste prijímali konsolidačné opatrenia, upozorňoval som vás ešte na niekoľko faktov. Napríklad, že vtedy bol problém, samozrejme, že ste do tej transakčnej dane ešte aj zaniesli zdravotné poisťovne, tie ste neskôr vyňali. Ja nechápem, prečo ste vyňali zdravotné poisťovne, ale nevyňali ste napríklad tie samotné ambulancie. Ešte zdravotné poisťovne napríklad, keď pozeráte na tú legislatívnu techniku, ktorá tam je urobená, tak vy máte dve kategórie. Máte proste teda subjekty transakčnej dane, kde máte vymenované, kto to neplatí, tam máte napríklad aj nemocnice, ktoré sú rozpočtové, príspevkové organizácie. No ale potom máte podľa funkcií a tam už máte teda zdravotné poisťovne, ktoré ste pridávali neskôr nejakým pozmeňovákom. Však je to úplný chaos. Niekde máte jedny výnimky, druhé druhé, ja nechápem, prečo ste napríklad, keď už legislatívno-technicky sa bavíme, nemohli tie zdravotné poisťovne rovno šupnúť tam. Chápem, že zámer bol asi taký, no však dobre, nech čo najviac teda to obmedzíte na tú zdravotnú starostlivosť, ale realita je taká, že proste keď im poviete, že dobre, tak keď platíte zdravotnú starostlivosť, z toho nemusíte platiť transakčnú daň, milé poisťovne, ale keď budete nakupovať nejaké softvéry alebo, ja neviem, budete robiť si svoje kampane alebo budete niekoho platiť, tak z tohoto musíte zaplatiť, no tak tie poisťovne si to aj tak prenesú do tých cien a aj tak to budete v konečnom dôsledku odoberať od tej z tej zdravotnej starostlivosti. To je ďalšia vec teda.
Keď už ste mali odbremeniť zdravotnú starostlivosť od Ficovej transakčnej dane, tak ste to mali urobiť poriadne a mali ste to urobiť v celom tom reťazci. Mali ste sa napríklad pozrieť aj na to, že aké platby prebiehajú v tých ambulanciách tak, aby sa nepremietali, aby sa čo najmenej premietali ľudom. Mali ste zaregulovať poplatky a mali ste to urobiť poriadne.
Zároveň ďalšie babráctvo, ktoré tu bude dopadať priamo na ľudí v tejto transakčnej dani v zdravotníctve, sú nemocnice. Ja som vás na to upozorňoval, že vy vytvárate množstvo kategórií rôznych tých nemocníc, niektoré musia platiť, niektoré nemusia platiť a neni to ani rozdelené tak akože striktne, že súkromné, štátne. Je to urobené podľa tohto, že vy tu máte zadefinované subjekty, že ktoré to nemusia platiť, čo sú rozpočtové, príspevkové organizácie. Viacero štátnych nemocníc je rozpočtových, príspevkových organizácií. Áno, bavíme sa o veľkých univerzitných fakultných nemocniciach, tie podľa transakčnej dane nemusia platiť teda tieto, Ficovu transakčnú daň nemusia platiť. No ale potom máme aj štátne nemocnice, ktoré sú napríklad Nemocnica Poprad, čo je akciová spoločnosť, máme tu špecializované ústavy srdcovo-cievne, čo sú tiež akciové spoločnosti, a to sú napríklad už subjekty, ktoré nevynímate odtiaľ a ktoré budú musieť Ficovu transakčnú daň platiť. A teraz napríklad sa pozrieme na to, že koľko to bude stáť.
Však národný ústav srdcovo-cievnych chorôb, ktorý sa stavia napríklad tuto v Bratislave, však srdcovo-cievne choroby veľmi rozšírené, mali by sme sa o to zaujímať, hocikto keď dostane infarkt je v záujme, si myslím, každého, aby mal čo najlepšiu starostlivosť, najurgentnejšiu, aby sa čo najskôr dostal, dostal nejaký bajpas alebo, ja neviem, katéter, stent mal, proste to je naozaj, tam ide naozaj o minúty. Vy namiesto toho, aby ste takéto špičkové zariadenia teda odbremenili od Ficovej transakčnej dane, tak ste ich tam nechali. A to znamená, že napríklad národný ústav srdcovo-cievnych chorôb sa mi zdá, že to vypočítal, že vy mu zoberiete z rozpočtu okolo 150-tisíc eur, sa mi zdá, že hovorili, niekoľko stotisíc eur je to. To sú peniaze, ktoré vy ste nijakým spôsobom im nepridali, nekompenzovali, iba odoberáte tej nemocnici peniaze. To znamená, že ona namiesto toho, aby tie peniaze použila na starostlivosť o pacienta, aby napríklad zaplatila viac sestier alebo sa postarala, ja neviem, viac lekárov, niečo zrekonštruovala, kúpila lepší alebo zaplatila lekárom nadčasy, aby vedeli možno viac operovať, častejšie, aby znižovali čakacie lehoty alebo aby kúpili modernejšie prístroje. No tak nie, tak oni namiesto toho budú musieť platiť Ficovu transakčnú daň. Však vy priamo odoberáte peniaze, ktoré majú ísť na starostlivosť o našich pacientov, vy ich beriete priamo naspäť do rozpočtu.
No a je to v tom obrovské babráctvo, že vy ten rozpočet máte napjatý, že vy vlastne, ja neviem, či si to vôbec uvedomujete, že beriete tie peniaze priamo pacientom, vy ich teraz zoberiete a za chvíľku podľa mňa prídete, za dva-tri mesiace, a budete musieť rozpočtové opatrenia, pán minister, a pridávať do zdravotníctva peniaze, lebo ich nebudete mať. A spôsobili ste si to sami, pretože jednou rukou zoberiete, potom zistíte, že vytrhnete to vrecko a urobíte dieru na druhej strane a potom to tam zase musíte nasypávať cez rozpočtové opatrenia. A do toho teda robíte ten systém úplne neprehľadný. Jedny nemocnice platia transakčnú daň, ďalšie nemocnice neplatia transakčnú daň.
No a potom tu, samozrejme, ešte máme tretiu kategóriu nemocníc, čo sú teda všetky ostatné nemocnice, čo sú buď súkromné alebo aj verejné nemocnice, ktoré majú napríklad kraje alebo neziskové.
Neziskové organizácie to je tiež ďalšia vec. Máte neziskovú organizáciu, niektoré nemocnice tie asi pravdepodobne zase tiež nebudú musieť platiť transakčnú daň, ak sú nezisková organizácia. Za tú neziskovú organizáciu niekedy neviete, kto sa skrýva, či je to viac súkromník, či je to štát, ale potom zase máte súkromné nemocnice, ale tie súkromné môžu byť napríklad aj že, nemusia byť len súkromné, že ich má Penta alebo Agel, tie súkromné nemocnice môžu byť aj v tom zmysle, alebo respektíve verejné, dobre, ale majú súkromnú obchodnú spoločnosť, majú formu obchodnej spoločnosti, sú napríklad mestské nemocnice – Nemocnica Snina, nemocnica Revúca napríklad. To sú všetko nemocnice, ktoré sú vlastnené mestami, ale budú musieť Ficovu transakčnú dať platiť. Tie nemocnie už teraz ako kebyže bojujú s prežitím a bojujú nielen že o financie, ale bojujú aj o pacientov, no tak vy teda akože uvalíte na nich ešte Ficovu transakčnú daň a idete im sťažovať tú existenciu.
Máme tu napríklad ďalšie verejné nemocnice, ktoré spadajú pod kraje. Aktuálne tu máme debatu o tom, o trenčianskych nemocniciach, či sa budú privatizovať, nebudú, ale stále sú teda VÚC-kárske, stále sú verejné tie nemocnice, tri nemocnice. Máme ďalšie štyri nemocnice, ktoré spadajú pod Žilinský samosprávny kraj, máte tu aj pána primátora Blcháča, ktorý teda jednu nemocnicu v Liptovskom Mikuláši má pod sebou. Toto sú všetko nemocnice, ktoré budú zasiahnuté Ficovou transakčnou daňou. Čiže na jednej strane je hanebné, že odoberáte peniaze priamo, ktoré by mali ísť na zdravotnú starostlivosť pacientom. Vyberiete naozaj peniaze a ožobračujete ľudí a ožobračujete aj náš zdravotný systém, ktorý už je tak podvyživený po vašich štrnástich rokoch vládnutie, ktorý naozaj tie investície by potreboval ako víno, on by potreboval, alebo ako soľ, ako soľ, pardon, tak sa hovorí, nie ako víno, ako soľ, alebo ako víno možno. Potreboval by tie investície naozaj veľmi urgentne, rýchlo. Naše ambulancie by si vyžadovali tiež, pretože sú podvyživené oproti tým nemocniciam, ale vy namiesto toho teda prídete s Ficovou transakčnou daňou a začnete im odoberať tie peniaze, to je prvé babráctvo.
A druhé babráctvo je to, že neviete tú transakčnú dať urobiť ani poriadne. Máte tu štátne nemocnice, ktoré ju budú platiť, ktoré ju nebudú platiť. To znamená, že vytvárate dve kategórie, jedni zvýhodnení, druhí znevýhodnení. Potom tu máte ďalšiu kategóriu vlastne nejakých neziskových organizácií, čo sú nemocnice tiež na nižšej úrovni, nemocnice väčšinou druhého typu, tie zase asi tiež nebudú musieť platiť. A potom tu máte ďalšie nemocnice, čo sú napríklad súkromní poskytovatelia, alebo napríklad VÚC-kárske nemocnice alebo mestské nemocnice, ktoré to zase budú musieť platiť. Tak, preboha, už je v tom úplný guláš, to už je akože naozaj že je to absolútne neférové. Ja si myslím, že táto legislatíva je naozaj ja si myslím, že aj proti rôznym pravidlám, či už akože nejakej diskriminácie alebo rovnosti, rovnakého prístupu voči nim. Ja si myslím, že toto bude aj v budúcnosti akoby že ešte veľký problém a bude sa nám to tu ešte vracať do tváre.
Čiže môj apel je, po prvé, ja si myslím a myslím, že sa zhodneme aj viacerí na tom, myslím, že sa tu mnohí na tom zhodneme, lebo ja často počúvam aj koaličných politikov, ktorí rozprávajú o tom, že v tom zdravotníctve naozaj nemáme veľa peňazí a mali by sme tam teda popridávať peniaze hlavne do ambulancií, ktoré máme podvyživené. Čiže ja si myslím, že viacerí sa tu, myslím si, že väčšina tejto sály by sa zhodla na tom, že naše zdravotníctvo by si zaslúžilo viac peňazí, tak, prosím vás, prehodnoťte naozaj to, že či idete teda Ficovu transakčnú daň uvaliť aj na našich pacientov, na naše zdravotníctvo, pretože to bude mať priamy efekt v tom, že znížite dostupnosť zdravotnej starostlivosti, po prvé. A druhé, zvýšite teda aj finančné bremeno našich pacientov, oni si to budú musieť zaplatiť cez tie rôzne poplatky.
No a ten druhý apel je, že keď teda chcete naozaj ožobračovať našich ľudí, našich pacientov cez Ficovu transakčnú dať, tak, prosím vás, aspoň zvážte tie babráctva, ktoré ste tam vytvorili, že by ste ich vyrovnali, aby ste tu nevytvárali rôzne kategórie nemocníc. Jedna nemocnica má platiť, druhá nemá platiť, to je absolútne neférové, je to babrácke, vytvára to v tom systéme, podľa mňa, úplné nerovnosti a ešte vám to spôsobí do budúcnosti problém.
Takže môj apel je taký, prosím, nenechajte túto transakčnú daň zaplatiť v ambulanciách našich pacientov. Prosím vás, stiahnite to, prehodnoťte to, bol by to správny krok, pretože aj tak ja sa stavím, ja by som sa naozaj stavil, že tu budeme mať, za niekoľko mesiacov tu vidíme rozpočtové opatrenia, kedy budete musieť aj tak to zdravotníctvo dofinancovávať aj spôsobené aj tou samotnou Ficovou transakčnou daňou.
Ďakujem veľmi pekne. Budem sa tešiť na ďalšiu diskusiu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2025 19:34 - 19:36 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky kolegom. A chcel by som sa ale vyjadriť k jednej veci. Tuto pán Pročko ma vyviedol úplne z... vyviedol ma úplne z miery tou konšpiráciou, čo začal a minul na to minútu svojej faktickej poznámky, na to, že za koľko mŕtvych som zodpovedný, tak to ešte rozdýchavam.
Ale chcel by som teda, tiež mi je ľúto reagovať na to, že tiež mi je ľúto, že tu nie je pán Šutaj Eštok, pretože viacero, mal som tu pripravené viacero citátov aj priamo naňho, ako sa správal počas pandémie. On predsa bol človek, ktorý, ktorý stál tiež, čo sa týka ako keby že vtedy, vtedy opozície a kritizoval všetky tie opatrenia, však na to netreba zabúdať. On síce teraz rozpráva, však ja tu mám vyjadrenia z 24. 3., z 27. 3. a hovorí o tom, ako treba rešpektovať všetky výsledky konzultácií s odborníkmi, nech sú tvrdé, ako sú, nech ochránime našich ľudí a treba týchto odborníkov rešpektovať. No ale potom tu, samozrejme, mal, on tu bol súčasťou opozície, ktorá to spochybňovala, tie opatrenia, ktoré práve prinášali odborníci. Viete, ja som napríklad bol prekvapený z toho, ja som to ani o pánovi Šutajovi Eštokovi nevedel, on rozprával napríklad také veci, že Slovensko bolo nejakou pokusnou dielňou, kde sme my teda akože skúšali očkovať nejaké 12-ročné deti. Však akože toto boli, toto sú presne akože konšpiračné veci, ktoré tu na úrovni pána Kotlára, pretože to nebola úplná náhoda. Však mali sme vtedy už vakcíny, ktoré sme vedeli používať na deti. Bolo to rozhodnutie medzinárodných orgánov, medzinárodných vedcov, ktoré hovorili, že sú absolútne bezpečné. Ale pán Šutaj Eštok, proste mu to nebránilo, aby napríklad povedal, že keďže je predkladateľ, tak ja mu to pripomínam, že my sme nejakou pokusnou dielňou. Tak ja som rád, že už si teraz viac odborníkov váži na rozdiel od minula.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2025 19:14 - 19:22 hod.

Oskar Dvořák Zobrazit prepis
148-2
Vy zároveň máte, viete, na jednej strane chcete od ľudí, aby rešpektovali odborníkov, rešpektovali tie opatrenia, ktoré zavádzate, na druhej strane tu máte napríklad pána Kotlára vo vláde, to je vládny splnomocnenec. Ten vládny splnomocnenec tu splieta úplné fantazmagórie, bludy už niekoľko mesiacov. Rozpráva tu o satanistických základniach, hovorí o tom, že kto sa zaočkoval, tak sa mení na geneticky modifikovanú kukuricu. Všetci odborníci, hlavní epidemiológovia, vakcinológovia, všetci infektológovia, lekárske spoločnosti, vedecké autority, Slovenská akadémia vied, lekárske spolky, všetci sa vyjadrili za to, že to, čo pán Kotlár rozpráva sú bludy, a treba to jasne, to sú naši najväčší odborníci, povedali, že treba sa jasne voči tomu postaviť, treba to odsúdiť, takýto človek tu nemá ohrozovať naše zdravie. Toto sú naši odborníci, ktorí hovoria, že pán Kotlár by tu nemal čo robiť na svojom mieste.
A vy zároveň takéhoto človeka držíte vo vládnej funkcii ako vládneho splnomocnenca a druhým dychom dodávate tuto pri slintačke a krívačke, že máme rešpektovať tých odborníkov. No tak nebuďte pokrytci, rešpektujte tých odborníkov. Odborníci vám napríklad hovoria, že takáto pofidérna postavička, ktorá tu hovorí ľuďom, že sú kukurice modifikované, by tu vôbec nemal byť. To je naozaj veľká neúcta voči ľuďom, keď vy dokážete hovoriť, že rešpektujme odborníkov, a zároveň im takýmito krokmi pľujete do tváre. Však tu sú, tu viacerí, aj Fero Majerský tu rozprával. To sú reálne osudy, však to sme si tu zažili, to si všetci snáď pamätajú, tu reálne zomierali ľudia. Môžeme sa tu hašteriť o tom, že ako mali byť úspešné tie opatrenia, či mali byť tvrdšie, či mali byť mäkšie, či mali byť včas zavedené, však my v Progresívnom Slovensku sme sami kritizovali riadenie pandémie. Však kritizujeme teda, kritizujeme to teda ako kebyže na vecnej stránke, to tu nemá byť nejaký revanš. Čo mne vadilo aj na tom vystúpení pána ministra Šutaja Eštoka, bol ten revanš, že vy sa tu viac zaujímate napríklad o to v pandémii, aby ste si nejaké boľačky z minulosti tuto vyriadili s druhou stranou, ale vôbec sa nevenujete tomu, ako sa z tej situácie poučiť a ako zvládnuť ďalšiu krízu ďalej. Však sa pozrite na to. My tu máme rok a pol po voľbách, prebrali ste moc, máte naozaj všetko, máte parlament, máte prezidenta, máte vládu. Generálna prokuratúra nám vyšetruje pandémiu. Polícia má špeciálny tím, ktorý nám vyšetruje pandémiu. Máme tu Najvyšší kontrolný úrad, ktorý nám vyšetril pandémiu a pomenoval konkrétne zlyhania v tej pandémii, povedal, čo sa malo robiť lepšie.
Za ten rok a pol vy ste neboli schopní prísť s nejakou aktualizáciou krízových plánov, pandemických plánov, kde by ste ukázali, ako pri ďalšej krízovej situácii alebo pandémii budeme lepšie pripravení. Ako budeme mať zabezpečené tie ochranné prostriedky, ako sa bude očkovať, kto bude prvý, kto bude prioritizovaný, ako sa budú zatvárať rôzne fázy, ako budeme postupovať vôbec, ako sa budú lepšie, oveľa lepšie koordinovať napríklad záchranné zložky, krízové zložky, koho budeme zapájať, koho nebudeme zapájať, ako budú fungovať nemocnice, ako bude fungovať spolupráca medzi ministerstvami. Vy ste sa nijak nepoučili, vy ste neprišli s ničím, čo by zlepšilo našu pripravenosť na budúcnosť. Mňa to nezaujíma, mňa naozaj z pohľadu občana, pacienta, z pohľadu občana tejto krajiny mňa nezaujíma, či sa tu pán minister postaví a bude tu bliakať na niekoho z OĽANO, a bude tu rozprávať, kto za to môže, či môže za to tamten, tamten, tamten. Mňa zaujíma, že tu pán minister napríklad, ktorý má na starosti krízové riadenie a krízové riadenie bola jedna zo sekcií, ktorá najviac teda zlyhávala na ministerstve vnútra, tak mňa zaujíma, ako pán minister napríklad si zoberie ponaučenia z krízového riadenia a ako vylepší naše pandemické plány, krízové riadenie tohto štátu, ak príde niečo ďalšie. Pretože keby ste to urobili, keby ste to napríklad urobili pred rokom, keby ste sa tomu zodpovedne venovali, tak možno by ste napríklad pri tejto slintačke a krívačke nemali také problémy. Nemali by ste také problémy, pretože by ste sa poučili, ako treba krízovo riadiť, ak prichádza nejaká epidémia, ale to ste vy absolútne vôbec nejak neurobili.
No a čím to teda, čo teda na záver, prečo chcem na vás apelovať, ten apel vám poviem na záver, je, že ak vy jedným dychom hovoríte, že treba rešpektovať odborníkov a vy teraz vládnete, a je naozaj nutné, vy to tu máte na starosť, je naozaj potrebné, aby ľudia cítili, že tu majú nejaké bezpečie, že to držíte v rukách, že tu nebude ohrozené zdravie, majetky občanov. Ja si myslím, že je správny postup, že sa budete spoliehať na tých najväčších odborníkov, ktorých tu máme v tej oblasti, na veterinárov, hlavného veterinára, na odborníkov z Európskej únie, ktorých pán Fico sem pozval dokonca, ktorí mu radia. Keď sa budete konzultovať s ostatnými krajinami, podľa mňa je to správne, pokračujte v tom. Ale zároveň potom, keď chcete s tými odborníkmi, však to nie sú hlupáci, ak chcete s nimi spolupracovať, tak im nepľujte do tváre tak, že tu budete schvaľovať zákony ako amnestie pre ľudí, ktorí napríklad ich rady systematicky porušovali a nerešpektovali a ohrozovali zdravie nás všetkých, našich rodín, našich zdravotníkov, ktorí bojovali o ich životy.
Máte teraz jedinečnú možnosť, ja, samozrejme, ten zákon, ja som technicky nepovedal, on sa skladá z dvoch častí, samozrejme, je tam tá karanténa, ktorú sme tiež dokonca kritizovali, tú štátnu karanténu a to vyberanie toho stravného. Však s tým súhlasíme, to tam nechajte, to aj Ústavný súd povedal, že to bolo protiústavné, protizákonné, to tam nemalo byť. Ale tie amnestie by tam nemali byť. A ak chcete teda urobiť nejakú červenú čiaru, začať to tu lepšie riadiť, nezaoberať sa tu len nejakým revanšom, naozaj začať počúvať odborníkov, tak dobre, chápem, s pánom Kotlárom je ťažké sa vysporiadať, pretože je to nejaká politická dohoda, aby ste udržali stabilitu koalície, ale to najmenej čo môžete urobiť, je nebyť povrchný. Nechajte si tam kľudne a mali by ste to tam nechať, tie štátne karantény a vysporiadanie sa s nimi, ale máte teraz dve možnosti. Buď si vy sami stiahnete ten zákon, prosím vás, a prepracujte ho tak, aby tam tie amnestie neboli a aby ste nepľuli našim pozostalým, našim zdravotníkom, obetiam, pacientom proste po pandémii, aby ste im naozaj nepľuli do tváre týmto, aby ste ukázali našim odborníkom, že to myslíte vážne a budete ich počúvať. Aj teraz pri slintačke a krívačke budete ich počúvať a nebudete sa k nim správať tak ako počas covidu.
Alebo keď ho nechcete stiahnuť, tak máte tu elegantnejšie riešenie, ktoré sme my s kolegyňami teda predložili ako náš pozmeňovací návrh, ktorý tie samotné amnestie vypúšťa z toho zákona. Takže ja vás teda naozaj prosím, ak to myslíte teda vážne s tým, že teda ideme to tu lepšie riadiť, nechcete, aby vás tu opozícia, a teda aj pán premiér žiadal teda opozíciu o to, aby sme teda my z toho nevytĺkali politický kapitál. Ja si myslím, že vieme sa na tomto zhodnúť, vieme vás podporiť v tých opatreniach, ktoré budete robiť, tuto sme vám za to zahlasovali, prešli vám tieto opatrenia ministra dopravy, čo sa týka uzatvárania vzdušného priestoru, vám prešli jednohlasne. My sme ochotní v tomto spolupracovať, sme ochotní byť konštruktívnou opozíciou. Ukážte aj vy, že viete byť konštruktívnou koalíciou voči opozícii.
A, prosím vás, buď to stiahnite na prepracovanie, alebo aspoň prijmite ten náš pozmeňovací návrh a myslím si, že sa môžme konečne všetci venovať tomu, že nejaké revanše tu budeme proti sebe robiť navzájom, ale ako zvládneme túto krízu tak, aby naši obyvatelia na tom neboli stratoví. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis