Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán minister, pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja som včera z tohto miesta vystupoval k návrhu na skrátené legislatívne konanie k tomuto zákonu a kritizoval som vládu alebo teda predkladateľa, že to dáva do tohto zrýchleného konania. Uvádzam to preto znovu, lebo ten kontext je veľmi-veľmi dôležitý, pretože sme pri naozaj veľmi netransparentnom konaní legislatívnom v Národnej rade a zažívame tu...
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán minister, pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja som včera z tohto miesta vystupoval k návrhu na skrátené legislatívne konanie k tomuto zákonu a kritizoval som vládu alebo teda predkladateľa, že to dáva do tohto zrýchleného konania. Uvádzam to preto znovu, lebo ten kontext je veľmi-veľmi dôležitý, pretože sme pri naozaj veľmi netransparentnom konaní legislatívnom v Národnej rade a zažívame tu naozaj veľký chaos.
Ten kontext ešte treba rozšíriť o to, že dnes mala predsa bežať riadna schôdza parlamentu. Dnes podľa harmonogramu, ktorý my poslanci máme, sme mali tu zasadať, mali sme tu mať nielen tých zopár návrhov, na ktoré sa koalícia, rozpadajúca sa koalícia dohodla, že ich teda predloží a že im prejdú. Doslova to teraz závisí na jednom hlase človeka, ktorý sa buď pozabudne, alebo všetci dávajú pozor a prechádza to. A dali to najdôležitejšie, to, čo sú azda tie najkruciálnejšie zákony týchto dní, a to je zákon, ktorý sa týka ústavnej zdravotnej starostlivosti, a zákon, ktorý sa týka stavebníctva, Stavebný zákon, na ktorom sa podieľala aj verejná obec, univerzity, mnohí zúčastnení, ktorí sa po koľkých(?), po takmer päťdesiatich rokoch uzhodli na nejakej novej forme stavebného zákona.
Nuž dobre, kritizoval som to, že mohli sme to stihnúť v riadnom legislatívnom procese a v tomto zbernom zákone, ktorý 73 rôznych iných zákonov upravuje a ešte dopĺňa, aby sme si ich mohli naštudovať, aby sme sa na ne mohli lepšie pozrieť, aby sme si mohli na to urobiť vlastný názor. A táto rozpadajúca sa koalícia má ešte takú drzosť, že pri celom tomto chaose a netransparentnom konaní sem dáva zákony, ktoré s tým vôbec, ale vôbec nesúvisia. A robí to práve preto, lebo vlastne momentálne nevedia zvolať riadnu schôdzu, čiže vládnu len mimoriadne. Nevedia vládnuť riadne, vládnu len mimoriadne cez rôzne zákulisné ťahy a praktiky. A môžme to vidieť na úplne konkrétnych veciach, napríklad na zákone o dani z príjmov. Ten je otváraný, samozrejme, Stavebným zákonom kvôli odpisom, ale pán poslanec vládnej koalície pán Zahorčák neváhal pozmeňujúci návrh predložiť na regionálnom výbore a upravuje cez tento otvorený článok daňový bonus. Koalícia si to nevšimla, keď ľuďom brala peniaze, keď ničila ten dvestoeurový balíček, ktorý sme ľuďom pripravili my, keď znižovala ten daňový bonus, ktorý tu bol, tak teraz si ho dopĺňajú a upravujú ďalšie veci práve tam, kde ľuďom siahla na peniaze.
Nuž dobre, máme otvorený tento zákon, dalo by sa to prehliadnuť, ale tu sú ešte oveľa vážnejšie veci, a to je vlastne tá transakčná daň, ktorú už aj mnohí vy, kolegovia, predo mnou ste spomínali, čo je úplne čistý prílepok a naozaj by sme o tom nemali hlasovať. A znovu tu ešte raz zdôrazňujem, že koalícia nevie vládnuť, máme chaos v parlamente, vládnete len mimoriadne cez akési bočné ťahy, ktoré nie sú ani dovolené cez rokovací poriadok. Vy to totižto potrebujete zadosťučiniť sľub, ktorý dal minister školstva, a vy teraz robíte to, že vyjmete školy a školské zariadenia spod tej povinnosti platiť túto transakčnú daň, ktorú ste zaviedli. Nielenže my si myslíme v hnutí SLOVENSKO, že táto daň vôbec nemala byť zavedená, ale na tomto sa dá krásne odpočtovať chaos vo vašej vláde a to, že ľavá ruka nevie to, čo robí pravá.
A teraz vám to ukážem nielen na týchto školách a školských zariadeniach, lebo to sa konkrétne bude týkať napr. aj cirkevných škôl. A teraz dobre počúvajte. Pôjdem síce cez Košice, ale bude to trvať len chvíľku, ale vrátim sa naspäť. Lebo dnes sú to presne štyri mesiace, presne štyri mesiace, kolegovia, kedy ste do tohto pléna predkladali zákon o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností. A tam ste chceli docieliť to, a preto ste otvorili tento zákon 370/2019, lebo ste chceli kompenzovať cirkvám a náboženským spoločnostiam vysokú infláciu, ktorá ich zastihla za ostatné roky. A chceli ste ten vyslovene až zákonom nedovolený stav, že ony nemajú ani na minimálne mzdy, nejakým spôsobom kompenzovať a naliať im viacej peňazí. Už samo osebe, že ten mechanizmus nebol šťastný, že ste im tam dali nižšiu kompenzáciu, ako ste im pôvodne sľúbili za tie inflačné roky, to bolo konkrétne 4,6 mil., tak dobre. Dobre. Prešlo to, ale prešlo to s tým, že ste im dali to minimum, čo potrebujú na to, aby fungovali, aby vedeli vyplácať duchovným aspoň minimálnu mzdu. Nejdem vôbec spomínať to, že sú to ľudia s vysokoškolským vzdelaním, že by mali byť v štvrtej platovej triede, ale sú v prvej na výnimke. Proste aby vám to vyšlo, dokonca ste tam urobili ešte veľa, veľa výnimiek.
Ale čo ste neurobili? Vy ste ich nevyňali spoza toho zákona o transakčnej dani a cirkvi dnes musia platiť transakčnú daň. Osem percent iba z týchto, by som povedal, zoskupení alebo entít, ktoré sú v cirkvi, sú vyňaté spod toho zákona o transakčnej dani, ako napríklad katolícka charita. A napr. diecézy, ktoré 92 % rozpočtov diecéz vám spadá, alebo sa používa na výplaty duchovných, tak tie sú zaťažené transakčnou daňou. Vy im na jednej strane dávate a pomáhate, dávate im peniaze, aby robili aspoň to minimum, na čom sa s nimi dohodnete, a potom chvíľku nato im to zoberiete cez novú daň, ktorú im zavediete. A krásne to vidno tu, kde sa priznávate, že síce ste to sľúbili, že aspoň tie školy cirkevné oslobodíte alebo vôbec školy a školské zariadenia, pôvodne to tak malo byť, ale teraz to po sebe naprávate. A nenaprávate to ani riadnym legislatívnym procesom, ale naprávate to úplným prílepkom, ktorý vlastne náš rokovací poriadok hovorí, že by ani nemalo sa o ňom hlasovať. Nemal by existovať.
Takto sa to proste nerobí. Považujem to za chaos. Už dosť, čo som vám odpočtoval, že tie skrátené legislatívne konania kazia kvalitu legislatívy a vy ste jednoznačne za tú históriu tej mojej štatistiky, ja si ju vediem od dvetisícšiesteho, vy ste najhoršia vláda, ktorá tu bola z pohľadu skrátených legislatívnych konaní. Priemer na vlády bolo päť-šesť skrátených legislatívnych konaní za rok. Vy ich máte tri-štyri za mesiac. A to nehovorím, že tam počítam aj mesiace, kde sa vôbec nerokuje, ako sú letné mesiace a podobne. Čiže vy úplne s prehľadom a s kľudom Angličana, môžem povedať, že kazíte legislatívu, vnášate do nej chaos. Neviete vládnuť, rozpadla sa vám koalícia a musíte takými prílepkami naprávať to, čo ste mesiace dozadu sľubovali a neviete to doručiť normálnym štandardným legislatívnym procesom, ako sa to na demokraciu patrí.
Kazíte demokraciu. Pretože keď sa pýtam ministra na výbore, že či vedel o tom, že sa ide prílepkom k jeho zákonu, k tomuto zberáku, hodiť transakčná daň, tak povie, že on nevie, on to nevidel, hej? Pritom výbor pre regionálny rozvoj bol 9.30 h. My sme mali ústavnoprávny výbor o dvanástej. Čiže vy ani len nedávate možnosť o tom diskutovať. Nielen to, tu kolega Gašparovič, a k jeho pozmeňováku za chvíľku prídem, pošle pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu večer o ôsmej. My máme tri dni na desiatky strán dokumentov právnych, ťažkých, aby sme si ich mohli naštudovať. A neni na to priestor ani na výboroch, ktoré sú na to určené, aby sa tam odborne diskutovalo, aby sme si to dopodrobna rozobrali, aký to bude mať dopad. Aký to bude mať dopad na ľudí, aké to bude mať dopady na rôzne združenia, zriadenia a podobne. No.
Ku chaosu a netransparentnosti čerešnička na torte je pre mňa ten pozmeňujúci návrh, ktorý sme zažili na ústavnoprávnom výbore, ktorý sa týka strategických a významných investícií. Ja som sa pýtal, že či to teda vychádza z nejakej, teda z konkrétnej aplikačnej praxe, alebo či sa niečo konkrétne deje, že takéto niečo musí takto rýchlo prísť, lebo však za normálnych okolností by sa to mohlo dať aj do procesu v štandardnom legislatívnom procese, nie cez rýchly pozmeňovák poslaný o ôsmej večer, v podstate dvojdňovej rozprave k veľmi rozšírenému návrhu zákona alebo veľmi rozsiahlemu návrhu zákona.
No a teraz, ja teraz naozaj si to neviem vyhodnotiť, nechcem robiť urýchlené závery, ale poviem vám, že som veľmi znepokojený, pretože ja som si pozrel, že minister Taraba včera dal do pripomienkového konania návrh na vyhlásenie strategickej investície. Týka sa to prečerpávajúcej vodnej elektrárne v Malinciach, to je okres Poltár. A to neni neznáma vec. To je vec, ktorá je už stará od roku a známa od roku 2014 a ´15 a znovu ju vláda chce oživiť. Je to vlastne prečerpávač, prečerpávacia vodná elektráreň na Ipli. Keď sa o tom hovorilo v tom roku 2019, teda 2015, pardon, sa ospravedlňujem, tak to malo stáť 900 miliónov. Dnes tá investícia má stáť vyše dvoch miliárd, keby sa začala realizovať. A kolega dneska navrhol na ústavnoprávnom výbore upraviť v podstate vzťahy a nároky tretích strán na nehnuteľnostiach práve vo významných a strategických investíciách. Keby sa pristúpilo k realizácii tohto projektu, tak myslím, že 70 domov bude zatopených. Majú tam konkrétni ľudia svoje pozemky, svoje domy a proste budú sa riešiť veľmi citlivé veci. A hádajte čo? Premiér Fico už dvakrát rokoval v minulosti s investorom China´s Power, s čínskym premiérom o tom, že by realizovali teda, to bol rok 2015, že by realizovali túto investíciu. No a vtedy sa uvažovalo o tom, že by tam mala byť jedna slovenská spoločnosť zakomponovaná a partnerom China´s Power spoločnosť HIKO. A teraz to, čo ma na tom asi azda najviac zaujalo, je, že to je, to je spoločnosť, ktorá je personálne prepojená s oligarchom Brhelom. Tak to som, odtadiaľto som momentálne prišiel za tie tri hodiny, ktoré som mal na tú obednú prestávku, ktorá bola vyhlásená pred tým, ako minister uviedol rokovanie tohto zákona a ako som mohol vystúpiť.
Keby sme mali riadny rokovací proces a máme tu tento zákon a tento zberný zákon v riadnom legislatívnom procese, tak máme na to týždne až mesiace, aby sme si mohli utvoriť názor, aby sme si mohli naštudovať presné dopady, aby nemuseli ísť takéto prílepky, aby to mohlo ísť riadnym legislatívnym procesom, aby minister školstva mohol prísť... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Pán Pročko, upozorňujem vás na to, aby ste nepoužíval mobilný telefón v sále, dobre? Spôsobom, akým to robíte... (Reakcia z pléna.) Lebo som vás videl, ako fotíte, dobre? (Reakcia z pléna.) Nebudem sa s vami dohadovať, ste prvýkrát upozornený. (Reakcia z pléna.)
Môžte pokračovať, pán poslanec.
Krátky, Rastislav, poslanec NR SR
Čiže máme tu zákon, ktorý ide veľmi rýchlo, je veľmi rozsiahly, poslanci z koalície k nemu nahádzali prílepky, ktoré odoslali neskoro večer alebo v noci. Týka sa to rôznych vecí, nielen stavebného zákona, a to daňového bonusu cez transakčnú daň až teda po investície, možnože ktoré súvisia s výstavbou elektrárne na Ipli. Chaos, netransparentnosť, ničenie demokracie.
A zdôrazňujem vám to práve preto, že boli ste to vy, ktorí ste vykrikovali niečo o chaose v minulom volebnom období, vyčítali ste to, že počas krízy, počas toho, keď sa deje jedna kríza za druhou, sa svieti na úradoch do polnoci, do druhej, do tretej ráno a rokuje sa, my sme tu boli, to nebolo, ako vy to máte teraz, ako ste si vy napísali svoj harmonogram rokovací, že tu je jedno rokovanie Národnej rady za štvrť roka. Dobre viete, že vtedy sa rokovalo raz-dvakrát do mesiaca. Aj cez Vianoce. Presne si pamätám, ako sme tu cez vianočné sviatky sedeli a rokovali, keď bolo treba.
Takže neničte, neničte výbory, zmysel výborov, lebo to je presne význam výborov, že my poslanci za opozíciu sa pozrieme na to, čo tam nesiete, a dáme k tomu pripomienky. A keď už aj verejnosť v tom riadnom legislatívnom procese, keby to poriadne spripomienkovala a zapracovalo sa to, čo sa tiež málokedy stáva pri vás, tak stále máme čo povedať a stále je o čom rozprávať. A nie tu možnože aj kamuflovať dvojmiliardové investície v zrýchlenom legislatívnom procese rôznymi vecami, ktoré vlastne nesúvisia so zákonom, ktorý predkladáte.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis