Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

26.5.2026 o 17:50 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

 
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

26.5.2026 17:50 - 17:52 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Veľmi pekne, vážený pán predsedajúci, dámy a páni. Návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 414/2012 obchodovanie s kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonných znení neskorších predpisov, predkladám z dôvodu prebiehajúcich konaní o porušení zmlúv vedených podľa čl. 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v súvislosti s neúplnou transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2023/958 z 10. mája 2023, ktorou sa mení smernica 2003/87/ES, pokiaľ ide o príspevok leteckej dopravy k cieľu Únie v oblasti znižovania emisií v celom hospodárstve a ktorou sa primerane vykonáva globálne trhové opatrenie z dôvodu neúplnej transpozície smernice. V podstate tento návrh zákona rieši také marginalizované veci ohľadom MĚTS legislatívy. Po prvé, ide o časovo obmedzenú výnimku spojenosti odovzdávania emisných kvót v leteckej doprave pre prevádzkovateľov lietadiel vymedzených letov, ktorá aktuálne platí do 31. 12. 2026 a podľa ktorej sa povinnosť odovzdávať emisné kvóty nevzťahuje na emisie z letov medzi štátmi Európskeho hospodárskeho priestoru. Výnimky pre malých prevádzkových letcov lietadiel, podľa ktorej sa pri nízkych celkových ročných emisiách, pri vybraných letoch, považujú emisie za overené aj pri určení na základe odhadu spotreby paliva. To znamená, že nebudeme musieť nahlasovať, ale na základe takých automatických technických údajov sa to bude prenášať. No a po tretie, časovo obmedzená výnimka v námornom letnej preprave platnej do 31. decembra 2030, ktorá umožňuje zníženie povinnosti odovzdávať kvóty o 5 % prelode ľadovej triedy a zároveň úplné neuplatnenie sankcií. Ďakujem pekne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.4.2026 16:51 - 16:57 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán Galko, neplánoval som vystúpiť, však riešime veľmi triviálnu transpozíciu. Ale teda, keď ste otvorili tému zatepľovania domov, tak dovoľte, aby som na to reagoval, aj keď sa to týka iného zákona.
Ja úplne s vami súhlasím, že projekt zatepľovania domov je jeden extrémne úspešný projekt. A niekoľkokrát ste ma vyzvali, aby som robil pre ľudí a nie pre seba. A teraz mi dovoľte teda vám ukázať, keď meriame, kto ako robí pre ľudí, podľa čísiel zateplenia domov, aby ste videli ten rozdiel. Ja, keď som sa stal ministrom životného prostredia, môžete to nájsť, veľmi často, aj váš kolega Kiča, robili tlačovky, že nebudeme vedieť zatepľovať domy, že to celé skolabuje, ohrozený Plán obnovy a podobne. Keď som tým ministrom sa stal, tak bolo za dva roky zateplených 300 domov, tri-nula-nula, 300 domov. Teraz je zateplených, zle vám to napísal alebo zle ste si to prepísali od pána Kiču, nebolo zateplených 31-tisíc domov, ale 21-tisíc domov. To znamená, drahá koalícia, my sme zateplili približne 20 700 domov za obdobie dva aj niečo roka, vy za obdobie dvoch rokov ste zateplili 300 domov.
A to, prečo vám to nešlo, pán Galko, je ten, že vy ste si do Plánu obnovy a do záväzku vo vzťahu k Európskej únii dali, že ľudia vám musia dávať tzv. zelené, teda certifikáty o tom, že keď si zateplia dom, tak ten dom bude energeticky na tom lepšie, ako keď zateplený nebol, hej? To je asi taká logika, ako keby ste si mali dať do podmienok, že musíte, musí vám znalec dať potvrdenie, že keď si vymeníte ošúchané pneumatiky, tak tie nové budú lepšie sa správať na vozovke, a na to, aby vám ich niekto vymenil, tie pneumatiky, tak musíte doložiť znalecký posudok. No a keďže by bolo na Slovensku len 140 znalcov, ktorí vám toto vedia potvrdiť, tak preto tí chudáci ľudia, tí ľudia, ktorí potrebovali tých päť-, šesť-, sedemtisíc eur, nevedeli sa dostať k týmto potvrdeniam, že keď si zateplia dom, budú na tom energeticky lepšie, a preto dávali žiadosti, a preto aj boli odmietaní, lebo nemali tento posudok, energetický posudok. A nám sa naozaj podarilo vyrokovať nový model, ako to ide, a preto sa to celé rozbehlo. Takže chcem vás ubezpečiť, že toto je moja extrémna priorita, aby sme v tom pokračovali.
Mimochodom, ten spôsob financovania cez Modernizačný fond sme vymysleli na ministerstve životného prostredia a nechceli sme to dať do tohoto zákona, ktorý je v prvom čítaní, len z jedného dôvodu, že lepšie sa nám to asi počúva, že by to malo ísť do zákona o Envirofonde. A ten zákon by mal ísť teraz do druhého čítania. Skôr to tam patrí, nechceli sme to dávať, prílepok sem. Ale vzhľadom na to, že v zákone o Envirofonde, ktorý bol o veľmi triviálnych veciach, prvá vec bola o tom, aby sa mohli aj iné subjekty ako dnes, to znamená nielen mestá, obce, ale aj iné subjekty verejného práva ako napríklad školy uchádzať o finančné prostriedky, tak sme predložili zákon o Envirofonde. Druhá vec, ktorá tam mala byť, aby ľudia, ktorí musia ročne zaplatiť 140 miliónov eur, 140 miliónov eur za to, že si kupujú v obchodoch nejaký tovar, ktorý je zabalený, a tých 140 miliónov eur dnes ide do vačiek sedem, pardon, deväť súkromných firiem, ktoré nepodliehajú žiadnej kontrole, čo sa týka verejných obstarávaní, ničoho. Proste taká absurdita, ako keby niekto umožnil zdravotnej, súkromnej zdravotnej poisťovni, ktorá musí dostávať od vás peniaze každý mesiac, a tá firma by si mohla zobrať 10, 20, 30 % na čokoľvek, na administratívu, tak takto toto funguje v tomto segmente tých obalov. A tento zákon bol, myslím, že včera pozmenený vďaka opozícii a strane Vidieka. Strana Vidieka tam presadila takú vec, aby štát nemohol, nemohol túto vec kontrolovať. To znamená niečo také, ja by som to, ak sa mám držať tej zdravotníckej terminológii, tak oni presadili do toho, že aby štát v zdravotníctve nemohol mať štátnu zdravotnú poisťovňu, hej? To presadila strana Vidieka včera s opozíciou. Viem, že ten pozmeňujúci návrh tu lietal, že kde sa nájde ten čierny Peter, kto to predloží, tak sa podujala na to strana Vidieka, veď tak ako pri hazarde, tak aj pri tomto sa podujali. A teraz mi tu kolegovia z HLAS-u avizujú, že dokonca chcú pozmeňovací návrh do toho zákona dať, aby dokonca ani tých 30 % sme nelimitovali, hej? Predstavte si, že by si dnes zdravotná poisťovňa mohla zobrať 30 %, že čo vás do toho? A my hovoríme v tom zákone, že, prosím vás, nebuďte nenažraní, aspoň 10 % majte teda maximálnu maržu, tak najnovšie mi tu hovoria, že už to tu majú, pozmeňujúci návrh, že aj to idú dať. Tak preto ten zákon nechám prepadnúť, lebo, pán predsedajúci, myslím si, že ten zákon prešiel jednohlasne vo vláde Slovenskej republiky a myslím si, že si to budeme musieť prebrať, že či teda táto vládna koalícia tu bude slúžiť pár lobistom alebo že či naozaj bude na strane ľudí. Takže, áno, ja tu nebudem sa baviť o zákone, kde hlasáci si teraz prinesú niečo, aby chránili 30 % maržu, 30 % maržu pár súkromným firmám.
Takže chcem vás ubezpečiť, pán Galko, že ak tento zákon, je možné, lebo ja naozaj, že keď sa nedohodneme, tak budeme hovoriť, že toto je prvý zákon, ktorý si lobisti ošetrili, a dám vám istotu, že potom to, aby sme vedeli zatepliť ďalších 20-tisíc domov, dáme do zákona o emisných povolenkách.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

15.4.2026 16:42 - 16:44 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vláda Slovenskej republiky predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami.
Návrh zákona sa pripravuje z dôvodu prebiehajúcich konaní o porušení práv vedených podľa čl. 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, registrované pod číslom INFR 20240139 a pod číslom INFR 20240140, v súvislosti s neúplnou transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 10. mája 2023, ktorou sa mení smernica 2003/87/ES.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu.
V podstate účelom predkladanej úpravy je zabezpečiť úplnú a riadnu transpozíciu čl. 28a smernice do právneho poriadku Slovenskej republiky. Týka sa to v podstate hlavne leteckej dopravy, takže tie dopady sú zanedbateľné, čo sa týka obchodovania s emisiami.
Ďakujem pekne. .
Skryt prepis
 

15.4.2026 16:42 - 16:44 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vláda Slovenskej republiky predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami.
Návrh zákona sa pripravuje z dôvodu prebiehajúcich konaní o porušení práv vedených podľa čl. 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, registrované pod číslom INFR 20240139 a pod číslom INFR 20240140, v súvislosti s neúplnou transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 10. mája 2023, ktorou sa mení smernica 2003/87/ES.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu.
V podstate účelom predkladanej úpravy je zabezpečiť úplnú a riadnu transpozíciu čl. 28a smernice do právneho poriadku Slovenskej republiky. Týka sa to v podstate hlavne leteckej dopravy, takže tie dopady sú zanedbateľné, čo sa týka obchodovania s emisiami.
Ďakujem pekne. .
Skryt prepis
 

15.4.2026 16:05 - 16:07 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 516/2008 o Audiovizuálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona je transponovať do právneho poriadku v Slovenskej republike čl. 13 ods. 2 a 3 Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, pričom transpozícia týchto ustanovení je pre jednotlivé členské štáty dobrovoľná. Ustanovenia Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorých transpozícia je povinná, sú do právneho poriadku Slovenskej republiky v plnej miere transponované zákonom o mediálnych službách.
Článok 13 Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách je reakciou na prudký rozvoj globálnych streamovacích platforiem, ktoré poskytujú svoje služby a generujú zisky aj v členských štátoch Európskej únie. Tento článok umožňuje členským štátom, aby v prípade, ak vyžadujú od poskytovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, ktorí sú usadení na území Slovenskej republiky, finančné príspevky na výrobu audiovizuálnych diel, požadovali takéto príspevky aj od zahraničných poskytovateľov takýchto služieb. Takže ľudovou rečou rokujeme o návrhu zákona, ktorý spoplatní zahraničné streamovacie služby.
Evidujem teda asi, že tak ako opozícia nepodporila predošlý návrh zákona, ktorým sa stanovil poriadok, aké umelecké diela môžu a nemôžu byť vyvážané zo Slovenska, najmä aby podľahli prísnej kontrole, tak tento návrh zákona zase hovorí, že zrovnoprávnime zahraničné subjekty s tými domácimi. Takže kto za to nebude hlasovať, tak vlastne hovorí, aby tí, ktorí na Slovensku fungujú a majú tu sídlo, tak tie firmy musia byť zdaňované alebo teda odvádzané musia mať špeciálne poplatky do Audiovizuálneho fondu, a tie zahraničné nie.
Takže teším sa na rozpravu, lebo asi budeme jediný hlavný bod riešiť a to, že pani ministerka tu nie je, lebo to je jediné, čo zatiaľ trápi opozíciu. Nie je tu, je pravda, je vo Vietname. Takže ak máte ešte k tomu potom aj niečo iné, tak sa teším na debatu.
Skryt prepis
 

15.4.2026 10:44 - 10:52 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
. 66.
Hej, to je záverečné slovo.
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, myslím, že sme teraz mohli vidieť také načretie do duše slovenskej opozície. Predložili sme sem návrh zákona, ktorý je veľmi jednoduchý z dvoch strán.
Po prvé, je to transpozícia, v podstate, keď to tak poviem jednoducho, toho, čo platí v celej Európskej únii. Ja žasnem nad tým, že slovenská opozícia už má problém aj s tým, že sa prijímajú legislatívne normy, ktoré platia v celej Európskej únii. Niekoľkokrát ste povedali, že tento návrh zákona má viesť evidenciu toho, čo sa vyviezlo a čo sa doviezlo. A ja sa vás pýtam, čo vám na tomto vadí? Povedzte mi, vám vyhovoval stav, zaujímavé, že ste to tu nikto nespomenuli, ani pán Ledecký to nespomenul, ktorý je taký pohoršený, že sa overovalo, že či tá busta, ktorá v tom prachu bola nájdená, že či je originál alebo nie. Bernini, Bernini, pamätáte si na bustu Bernini, jak ju rozkradli? Pamätáte si na ten príbeh? Že tu nejakí tí odborníci, toto sú tí odborníci, ju ocenili na 24-tisíc eur? Viete, za koľko ju v Amerike predali? Tridsať miliónov. (Reakcia z pléna.) Prečo ste neprišli, keď ste vládli, a nepovedali by ste, aby sa už toto nezopakovalo nikdy, tak prichádzame so zákonom, aby sa zaviedol jasný transparentný systém, kde sa budú viesť evidencie vývozu a dovozu kultúrnych pamiatok. Vy tu bojujete proti tomu, aby takýto register existoval. Vy sa počúvate, proti čomu bojujete? Vy tu obhajujete model, kedy možno vaši kamaráti, lebo si ich nazvete, že sú odborníci, lebo viete, kto dal na to pečiatku, že ten Bernini neni originál? Tí vaši odborníci, to, čo tu počúvame, tí odborníci povedali, že to neni originál, že to je busta podľa Berniniho. A preto vám hovorím, že štát si musí niesť za seba zodpovednosť, za tie pečiatky si ľudia musia niesť zodpovednosť a vy ste to... (reakcia z pléna), pani Remišová, kľud, však dojdete (reakcia z pléna), hovorím o kauze z roku 2015... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcia z pléna.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, je záverečné slovo, vystupuje pán podpredseda vlády. (Predsedajúci rozpráva súčasne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
... kauzy SMER-u, keď to nazvete tak, ja som v roku 2015 nebol vo vláde ani so SMER-om, ani som tie pečiatky nedával. To znamená, pani Remišová, túto politiku, že ukazujete naľavo a napravo a tak ďalej, ja vám hovorím, máme tu návrh zákona, aby sa toto nedialo a vy proti nemu bojujete. Čo si chcete nechať otvorené dvere, aby ste tu rozkrádali takýmto spôsobom busty do budúcna, že si sem dáte potom opäť odborníkov, všetko budú externisti robiť? Lebo toto je model, ako fungujete, aby štát o ničom nerozhodoval, ale vy si dáte externistov, externisti vám dajú pečiatku, že to je busta podľa Berniniho, následne si ju vyvezete a už tam potom v Los Angeles, či kde to bolo, za 30 miliónov. (Reakcia z pléna.) Je to kauza z roku 2015, môžte to stokrát povedať, môžem to, aj to povedať, áno, udialo sa to v čase vlády SMER-u, to znamená, pani Remišová, chcem vedieť (potlesk), a urobilo sa, urobil to ten váš minister Maďarič, ktorý je zdrojom teraz najväčšieho, najväčšej kritiky vládnej koalície, pretože dneska pán Maďarič je, chodí, vymetá všetky liberálne médiá. Ja viem, že pozrite sa, ešte nikto tak smeráka neobhajoval ako opozícia. Ešte nikto nikdy neobhajoval smeráka ako dnešná opozícia. A zaujímavé, prečo ste ani raz sem neprišli a povedali: "Viete čo, vítame tento návrh zákona, lebo už sa nikdy neudeje to, čo sa udialo, ten modus operandi, že tu existuje..." Veď viete ako to FPU, však Maďarič to zaviedol, Maďarič zaviedol FPU tak, že tam boli vlastne externisti. (Reakcia z pléna.) Veď áno. A prečo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Pani ministerka, kľud, či ministerka budúca teda, dúfam, že už nikdy... (Predsedajúci rozpráva súčasne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
... obhajujete ten model, pani Remišová, ja sa vás pýtam, prečo tento modus operandi vy obhajujete? To znamená, fungovalo to tak, že všade boli externisti. Tí externisti sa povedalo, že sú odborníci, a keď dali externisti pečiatku, tak veci bežali. Teraz už to tak nepôjde.
Tento zákon, ja som si ho teda pozrel a divím sa, viete čo, ešte jednej veci sa divím, ja plne podporujem to, že keď tu má minister zákon, mal by tu byť. O tom sa ani nebavme. Veď to je úplne v poriadku, malo by to tak byť. A stanú sa veci, že sem minister nemôže. Mne sa párkrát stalo, že som bol v Bruseli, tak som poprosil, viem, že pán Kmec ma tu raz zastupoval, ale nepoznám prípad, že by som bol na Slovensku, že by som bol v Bratislave a neprišiel by som, to naozaj považujem za... Pani ministerka je vo Vietname stále, pokiaľ viem, ona nie je na Slovensku, to znamená (reakcia z pléna), ja neviem, neviem program, nie je na Slovensku, to znamená, áno, mňa pani ministerka požiadala, aby som sem prišiel. Som tu a to, čo žasnem, jednu vec, to, čo žasnem, jednu vec, že vy si zoberete slovo opozícia a začnete hovoriť, že mala by tu byť pani Saková, viem, že je na úrade vlády, áno, mala, ale nemôžete to hovoriť vy, keď polovica rád opozície ste tu neni. Kde sú vaši kolegovia? (Reakcie z pléna.) V poriadku, ale vy to hovoríte, vy to hovoríte, vy to hovoríte, vy ste vzorom. Ste vy vzorom? (Ruch v sále.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím, kľud. Prosím kľud, prosím, páni poslanci. (Predsedajúci rozpráva súbežne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
Ste vy vzorom? Ja som tu, ja som tu.
A, drahá opozícia, chcem sa opýtať, kde je polovica kádehákov teraz? Kde ste, kádeháci? Prečo nepoviete kde ste? Chcete nám povedať, že ste v teréne, že ste v teréne, že pracujete so svojimi voličmi a tieto, tieto žvásty... (Ruch v sále.) Ja som tu, ja som v práci, dokonca som tu aj za jednu ministerku.
Takže aby sme sa vrátili k veci. Tento návrh zákona, tento návrh zákona dáva poriadok do toho, aby sa evidovalo všetko, čo sa vyváža a čo sa dováža. A to vám očividne vadí. A ja sa pýtam teraz, prečo vám to vadí? Skúste nám vysvetliť, prečo vám vadí, že keď bude prijatý tento zákon, tak už sa nebude môcť opakovať to, čo sa urobilo, keď sa vyvážala cez odborníkov Berniniho táto, Berniniho busta, hej? (Ruch v sále.) Alebo sa môžme tu opýtať zlatý poklad Matice, nie? Máte tu tiež expertku. No to znamená, že tieto veci už sa nikdy nebudú môcť udiať, a preto ja verím, že tento zákon prejde ústavnou väčšinou. Snáď nebudete mať problém s tým, že slovenské kultúrne bohatstvo konečne bude evidované. A keď za to hlasovať nebudete, to znamená, že chcete si tu nechať priestor, aby ste tie veci v budúcnosti mohli vyvážať a nikto nebude mať nad tým prehľad. Otázka, že teraz citujem, pán Pročko povedal, že štát ide kontrolovať, túto vetu. A kto to má kontrolovať iný ako štát? Kto to má kontrolovať? Mimovládky to majú kontrolovať, tie vývozy? Však štát má to kontrolovať. Podľa mňa vývoz kultúrneho dedičstva alebo dovoz rôznych kultúrnych pamiatok sa nemôže diať bez toho, aby štát o tom nevedel a neevidoval to. Však na to je ministerstvo kultúry. Keď sa eviduje, keď sa eviduje, ja neviem, export iných produktov, keď sa zbrane, tak to má iné ministerstvo, keď sú destiláty, má to iné, tak kto iný má kontrolovať export a import kultúrnych pamiatok ako ministerstvo kultúry? Takže podľa mňa to je úplne v poriadku a najmä to, čo je, že toto je naozaj dovoz a vývoz podľa toho, ako to stanovuje Európska únia.
Ja som nepočul ani jedného z vás, áno, hovorili ste tu, že kto tu neni, opakovali ste sa 20, ja sa pýtam, kto z vás vôbec ten zákon čítal, pretože ja som teraz myslel, však, že sa tu postavíte... (reakcia z pléna.) Veď ja vám, pani Marcinková, vám odpovedám, že ja som si to pozrel, podľa mňa každý, kto si to prečíta, tak je jasné, že sa musí viesť dokonca evidencia a že to spraví ministerstvo kultúry. Ja neviem, čo vám na tomto vadí. Takže áno, myslím si, že môžte vysvetliť ľuďom, že čo vám vadí na poriadku, lebo toto je úplný poriadok.
A ešte naozaj neviem, čo tu zaznelo také podstatné. Pán Lackovič mi povedal, že som to čítal z mobilu a mal som čo, ruku vo vačku, to ste povedali? Tak, nie? Tak to bolo, že som mal ruku vo vačku, to si neuvedomujem, že by som mal ruku vo vačku, ja som to tu čítal, lebo ten mobil som mal v ruke. Možno som mal takto ruku. Ale viete, tak nabudúce aspoň si dajte kravatu. Majte úctu k tomuto parlamentu, noste kravatu, už keď idete poučovať, kto má ruku alebo kto číta z mobilu. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

15.4.2026 10:44 - 10:52 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
. 66.
Hej, to je záverečné slovo.
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, myslím, že sme teraz mohli vidieť také načretie do duše slovenskej opozície. Predložili sme sem návrh zákona, ktorý je veľmi jednoduchý z dvoch strán.
Po prvé, je to transpozícia, v podstate, keď to tak poviem jednoducho, toho, čo platí v celej Európskej únii. Ja žasnem nad tým, že slovenská opozícia už má problém aj s tým, že sa prijímajú legislatívne normy, ktoré platia v celej Európskej únii. Niekoľkokrát ste povedali, že tento návrh zákona má viesť evidenciu toho, čo sa vyviezlo a čo sa doviezlo. A ja sa vás pýtam, čo vám na tomto vadí? Povedzte mi, vám vyhovoval stav, zaujímavé, že ste to tu nikto nespomenuli, ani pán Ledecký to nespomenul, ktorý je taký pohoršený, že sa overovalo, že či tá busta, ktorá v tom prachu bola nájdená, že či je originál alebo nie. Bernini, Bernini, pamätáte si na bustu Bernini, jak ju rozkradli? Pamätáte si na ten príbeh? Že tu nejakí tí odborníci, toto sú tí odborníci, ju ocenili na 24-tisíc eur? Viete, za koľko ju v Amerike predali? Tridsať miliónov. (Reakcia z pléna.) Prečo ste neprišli, keď ste vládli, a nepovedali by ste, aby sa už toto nezopakovalo nikdy, tak prichádzame so zákonom, aby sa zaviedol jasný transparentný systém, kde sa budú viesť evidencie vývozu a dovozu kultúrnych pamiatok. Vy tu bojujete proti tomu, aby takýto register existoval. Vy sa počúvate, proti čomu bojujete? Vy tu obhajujete model, kedy možno vaši kamaráti, lebo si ich nazvete, že sú odborníci, lebo viete, kto dal na to pečiatku, že ten Bernini neni originál? Tí vaši odborníci, to, čo tu počúvame, tí odborníci povedali, že to neni originál, že to je busta podľa Berniniho. A preto vám hovorím, že štát si musí niesť za seba zodpovednosť, za tie pečiatky si ľudia musia niesť zodpovednosť a vy ste to... (reakcia z pléna), pani Remišová, kľud, však dojdete (reakcia z pléna), hovorím o kauze z roku 2015... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcia z pléna.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, je záverečné slovo, vystupuje pán podpredseda vlády. (Predsedajúci rozpráva súčasne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
... kauzy SMER-u, keď to nazvete tak, ja som v roku 2015 nebol vo vláde ani so SMER-om, ani som tie pečiatky nedával. To znamená, pani Remišová, túto politiku, že ukazujete naľavo a napravo a tak ďalej, ja vám hovorím, máme tu návrh zákona, aby sa toto nedialo a vy proti nemu bojujete. Čo si chcete nechať otvorené dvere, aby ste tu rozkrádali takýmto spôsobom busty do budúcna, že si sem dáte potom opäť odborníkov, všetko budú externisti robiť? Lebo toto je model, ako fungujete, aby štát o ničom nerozhodoval, ale vy si dáte externistov, externisti vám dajú pečiatku, že to je busta podľa Berniniho, následne si ju vyvezete a už tam potom v Los Angeles, či kde to bolo, za 30 miliónov. (Reakcia z pléna.) Je to kauza z roku 2015, môžte to stokrát povedať, môžem to, aj to povedať, áno, udialo sa to v čase vlády SMER-u, to znamená, pani Remišová, chcem vedieť (potlesk), a urobilo sa, urobil to ten váš minister Maďarič, ktorý je zdrojom teraz najväčšieho, najväčšej kritiky vládnej koalície, pretože dneska pán Maďarič je, chodí, vymetá všetky liberálne médiá. Ja viem, že pozrite sa, ešte nikto tak smeráka neobhajoval ako opozícia. Ešte nikto nikdy neobhajoval smeráka ako dnešná opozícia. A zaujímavé, prečo ste ani raz sem neprišli a povedali: "Viete čo, vítame tento návrh zákona, lebo už sa nikdy neudeje to, čo sa udialo, ten modus operandi, že tu existuje..." Veď viete ako to FPU, však Maďarič to zaviedol, Maďarič zaviedol FPU tak, že tam boli vlastne externisti. (Reakcia z pléna.) Veď áno. A prečo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Pani ministerka, kľud, či ministerka budúca teda, dúfam, že už nikdy... (Predsedajúci rozpráva súčasne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
... obhajujete ten model, pani Remišová, ja sa vás pýtam, prečo tento modus operandi vy obhajujete? To znamená, fungovalo to tak, že všade boli externisti. Tí externisti sa povedalo, že sú odborníci, a keď dali externisti pečiatku, tak veci bežali. Teraz už to tak nepôjde.
Tento zákon, ja som si ho teda pozrel a divím sa, viete čo, ešte jednej veci sa divím, ja plne podporujem to, že keď tu má minister zákon, mal by tu byť. O tom sa ani nebavme. Veď to je úplne v poriadku, malo by to tak byť. A stanú sa veci, že sem minister nemôže. Mne sa párkrát stalo, že som bol v Bruseli, tak som poprosil, viem, že pán Kmec ma tu raz zastupoval, ale nepoznám prípad, že by som bol na Slovensku, že by som bol v Bratislave a neprišiel by som, to naozaj považujem za... Pani ministerka je vo Vietname stále, pokiaľ viem, ona nie je na Slovensku, to znamená (reakcia z pléna), ja neviem, neviem program, nie je na Slovensku, to znamená, áno, mňa pani ministerka požiadala, aby som sem prišiel. Som tu a to, čo žasnem, jednu vec, to, čo žasnem, jednu vec, že vy si zoberete slovo opozícia a začnete hovoriť, že mala by tu byť pani Saková, viem, že je na úrade vlády, áno, mala, ale nemôžete to hovoriť vy, keď polovica rád opozície ste tu neni. Kde sú vaši kolegovia? (Reakcie z pléna.) V poriadku, ale vy to hovoríte, vy to hovoríte, vy to hovoríte, vy ste vzorom. Ste vy vzorom? (Ruch v sále.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím, kľud. Prosím kľud, prosím, páni poslanci. (Predsedajúci rozpráva súbežne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR
Ste vy vzorom? Ja som tu, ja som tu.
A, drahá opozícia, chcem sa opýtať, kde je polovica kádehákov teraz? Kde ste, kádeháci? Prečo nepoviete kde ste? Chcete nám povedať, že ste v teréne, že ste v teréne, že pracujete so svojimi voličmi a tieto, tieto žvásty... (Ruch v sále.) Ja som tu, ja som v práci, dokonca som tu aj za jednu ministerku.
Takže aby sme sa vrátili k veci. Tento návrh zákona, tento návrh zákona dáva poriadok do toho, aby sa evidovalo všetko, čo sa vyváža a čo sa dováža. A to vám očividne vadí. A ja sa pýtam teraz, prečo vám to vadí? Skúste nám vysvetliť, prečo vám vadí, že keď bude prijatý tento zákon, tak už sa nebude môcť opakovať to, čo sa urobilo, keď sa vyvážala cez odborníkov Berniniho táto, Berniniho busta, hej? (Ruch v sále.) Alebo sa môžme tu opýtať zlatý poklad Matice, nie? Máte tu tiež expertku. No to znamená, že tieto veci už sa nikdy nebudú môcť udiať, a preto ja verím, že tento zákon prejde ústavnou väčšinou. Snáď nebudete mať problém s tým, že slovenské kultúrne bohatstvo konečne bude evidované. A keď za to hlasovať nebudete, to znamená, že chcete si tu nechať priestor, aby ste tie veci v budúcnosti mohli vyvážať a nikto nebude mať nad tým prehľad. Otázka, že teraz citujem, pán Pročko povedal, že štát ide kontrolovať, túto vetu. A kto to má kontrolovať iný ako štát? Kto to má kontrolovať? Mimovládky to majú kontrolovať, tie vývozy? Však štát má to kontrolovať. Podľa mňa vývoz kultúrneho dedičstva alebo dovoz rôznych kultúrnych pamiatok sa nemôže diať bez toho, aby štát o tom nevedel a neevidoval to. Však na to je ministerstvo kultúry. Keď sa eviduje, keď sa eviduje, ja neviem, export iných produktov, keď sa zbrane, tak to má iné ministerstvo, keď sú destiláty, má to iné, tak kto iný má kontrolovať export a import kultúrnych pamiatok ako ministerstvo kultúry? Takže podľa mňa to je úplne v poriadku a najmä to, čo je, že toto je naozaj dovoz a vývoz podľa toho, ako to stanovuje Európska únia.
Ja som nepočul ani jedného z vás, áno, hovorili ste tu, že kto tu neni, opakovali ste sa 20, ja sa pýtam, kto z vás vôbec ten zákon čítal, pretože ja som teraz myslel, však, že sa tu postavíte... (reakcia z pléna.) Veď ja vám, pani Marcinková, vám odpovedám, že ja som si to pozrel, podľa mňa každý, kto si to prečíta, tak je jasné, že sa musí viesť dokonca evidencia a že to spraví ministerstvo kultúry. Ja neviem, čo vám na tomto vadí. Takže áno, myslím si, že môžte vysvetliť ľuďom, že čo vám vadí na poriadku, lebo toto je úplný poriadok.
A ešte naozaj neviem, čo tu zaznelo také podstatné. Pán Lackovič mi povedal, že som to čítal z mobilu a mal som čo, ruku vo vačku, to ste povedali? Tak, nie? Tak to bolo, že som mal ruku vo vačku, to si neuvedomujem, že by som mal ruku vo vačku, ja som to tu čítal, lebo ten mobil som mal v ruke. Možno som mal takto ruku. Ale viete, tak nabudúce aspoň si dajte kravatu. Majte úctu k tomuto parlamentu, noste kravatu, už keď idete poučovať, kto má ruku alebo kto číta z mobilu. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

15.4.2026 10:04 - 10:07 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, dovoľte, aby som predložil návrh zákona, vláda Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 207/2009 Z. z. o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť druhú fázu implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 17. apríla 2019 o vstupe a dovoze tovaru kultúrnej hodnoty. Zároveň sa návrhom zákona upravujú niektoré časti zákona č. 207/2009 o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona č. 652/2004 o orgánoch štátnej správy v colníctve o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrhom zákona sa implementuje nariadenie EÚ 2019/880 v časti upravujúcej povinnosť členských štátov určiť príslušné orgány na vydávanie dovozných licencií. Návrhom zákona sa ustanovujú aj ďalšie povinnosti týkajúce sa dovozu tovaru kultúrnej hodnoty na územie Európskej únie napríklad povinnosť predložiť vyhlásenie dovozcu na dovoz predmetov kultúrnej hodnoty uvedených v časti C prílohy nariadenia 2019/880. Ustanovuje sa aj spôsob vydávania dovozných licencií a predkladania vyhlásení dovozcu.
Návrhom zákona sa upravujú aj špecifické situácie, keď sa predmet kultúrnej hodnoty dováža bez dovoznej licencie alebo vyhlásenia dovozcu na účely bezpečného uloženia, a to v nadväznosti na vykonávacie nariadenie Komisie EÚ 2021/1079. Z aplikačnej praxe vyplynula potreba úpravy povinnosti predkladania povolenia na vývoz predmetu kultúrnej hodnoty z územia Slovenskej republiky a tlačiva podľa prílohy č. 5 zákona miestne príslušnému colnému úradu.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu. Návrh zákona nie je predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2026 14:18 - 14:18 hod.

Tomáš Taraba
Ja? 50 sekúnd? Ďakujem, pán Pročko, za otázku, pán Huliak je asi na olympiáde teraz, preto nemal som možnosť sa ho opýtať, čo myslel, takže môžem len dedukovať. Vzhľadom na to, že je verejná informácia, že jeho najbližší advokát je pán Miškovič, ktorý robil s vašou vládnu koalíciou, tak zrejme od neho má nejaké informácie, že koľko sa tu kradlo. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2026 14:15 - 14:17 hod.

Tomáš Taraba Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec, viete, ja som ten zákon dal v zrýchlenom konaní aj z týchto dôvodov. To znamená, keby bol Prešov v zrýchlenom konaní, tak už sme mohli tú schému mať nastavenú tak, že od marca to mohlo ísť. Teraz vzhľadom na rokovanie parlamentu v apríli, tak predpokladám, že ak by to prešlo v apríli, tak rátame tak interne, že niekedy okolo júla by vedela byť spustená na tá schéma a rátame tak, že okolo 140 miliónov eur ešte by sme vedeli do tohto dať. Takže 300, približne, aby som neklamal, 353 miliónov bolo vyplatených do dnešného dňa, čo sú, čo sú enormné čísla. Chcem aj poďakovať tým ľuďom, ktorí na tom pracovali, pretože je to veľmi mravenčia detailná práca, vyplatiť toľko žiadostí, skontrolovať ich, bol tam urobený mimochodom niekoľkokrát audit, pretože až sa to nezdalo, že to tak zrazu dobre ide, lebo keď dva roky vedeli urobiť 350 domov a zrazu urobíte 21-tisíc, tak buď tí pred nami boli úplní babráci alebo si povedali, že či tu to teda ide ako to má ísť, takže som rád, že aj Úrad podpredsedu vlády tam urobil audit, myslím, že až dvakrát tam boli a naozaj tento projekt je podľa mňa jedna z najúspešnejších výziev, ktoré, ktoré na Slovensku fungujú, takže v týchto číslach sa niekde hýbeme a ľudia to vedia pocítiť veľmi, veľmi rýchlo, ale to, čo chcem ešte k predošlej veci povedať, my na Slovensku máme talent si robiť všetky veci ťažšie ako je priemer Európskej únie. Všetci ukazujeme na Poľsko ako Poliaci čerpajú, keby sme si pozreli ako Poliaci majú nastavené mechanizmy, že tam neexistuje niečo také, že každý projekt musí sa posielať na ÚVO, tam sa čaká roky, že alebo dlhé mesiace, že kým to tam zmeditujú, proste Poliaci majú náhodný výber iba projektov na kontrolu, preto sú Poliaci v 100-percentnom čerpaní. My na Slovensku pri každej veci vymyslíme sami sebe také prekážky, ktoré ani Európa nepozná, ktoré si tú lokálne sme si povymýšľali, ako tento energetický certifikát napríklad. To my sme si vymysleli, že ľuďom sme začali dávať príkaz choďte si vybavovať a hľadajte si tých nejakých znalcov a tí znalcovia vám za tisíc eur dajú certifikát. Už to niekedy pripadalo ako keď máte tie maily, že ste zdedili v Afrike majetok, len zaplaťte tomu advokátovi 1500 eur a vám pošle tých 30 miliónov. To už bolo niekedy, to vyzeralo, že to nie je o tom zatepľovaní, ale že to je o tých certifikátoch, hej? Takže robíme všetko, čo sa dá na zjednodušenie, ale samozrejme, niektoré záväzky sme podedili a tie schémy, keď boli nastavené nejak, tak v nejakých rámcoch už musia ísť, ale nikdy by sme to takto nerobili, preto urobili oni len 353 domov. Ďakujem.
Skryt prepis