Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2024 o 17:14 hod.

MUDr. PhD.

Tomáš Szalay

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2024 17:14 - 17:29 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, Ondrej, za tvoj diskusný príspevok v rozprave. To, v akom chvate riešime teraz tento zákon, tento rukojemnícky zákon, si veľmi pekne popísal, pretože novelizujeme predpisy, ktoré ešte ani len neboli zaslané na podpis predsedovi vlády a už vôbec nie prezidentovi a ešte ani nevyšli v Zbierke zákonov a už ich novelizujeme. Ako z toho sa stal naozaj na výbore taký legislatívny oriešok, že čo keď náhodou pán prezident niektorý z tých troch tlačí, ktoré sme už schválili zdravotníckych na tejto schôdzi, čo keď niektorý z nich vráti naspäť snemovni, tak už v tej chvíli novelizujeme neexistujúce body v tomto zákone. Je to, je to nieže skrátené legislatívne konanie, ale to expresne skrátené legislatívne konanie. Takto sa legislatíva naozaj nerobí, takto sa nebuduje predvídateľné právne prostredie a koledujeme si o prúser, že tam budú chyby. Budú tam chyby aj preto, že ten zákon v zásade parlamentná legislatíva len preletela pohľadom, nepísala k nemu stanovisko, lebo ide o skrátené legislatívne konanie. Čiže sme si len vypočuli, že medzi sebou sa poslanecké pozmeňováky bijú a riešia tú istú oblasť rôznym spôsobom.
Veľmi dobre som počúval, Ondrej, ešte druhú pripomienku, ktorú opakuješ a chcem ju zdôrazniť a som rád, že si ju zdôraznil aj ty, že kým pre celý ten režim núdzového stavu máme stanovené súdne, súdnu preskúmateľnosť, že Ústavný súd môže o tom núdzovom stave sa naňho pozrieť a sa k nemu vyjadrovať, tak pre mimoriadnu situáciu takýto nástroj nemáme a vlastne takáto situácia by mohla byť možno aj neústavným spôsobom zavedená, ale bude problém sa dopracovať jej preskúmaniu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.12.2024 16:14 - 16:29 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo. A pred prázdnou snemovňou si idem zarečniť na tému zákona, ktorým chce vládna koalícia silou presadzovať poslušnosť lekárov a silou v takom zmysle, že ak lekári neprídu po 1. januári do práce, hrozí im až trest odňatia slobody, teda novelizuje sa Trestný zákon, vzniká nový trestný čin a lekárom, ktorí neprídu po novom roku do práce, hrozí basa.
Už pri skrátenom legislatívnom konaní som povedal, že tento návrh zákona nepodporíme, nesúhlasíme s ním, nemyslíme si, že je správnym riešením používať silu. Sme strana, ktorá rešpektuje hodnoty slobody, a je slobodným právom každého jedného človeka v tejto krajine rozhodnúť sa nepracovať v podmienkach, ktoré mu nevyhovujú, ktoré sa mu nepáčia, s ktorými nesúhlasí, ktoré ho frustrujú. Lekári majú právo odísť z nemocníc. Ak to tak cítia, že sa tam necítia dobre. Možno majú mnohí z nich nájdené už alternatívne džoby niekde inde, v ambulantnom sektore, v zahraničí, v iných nemocniciach. Ctíme si, v zákone je napísané, že im hrozí pracovná povinnosť, takže im hrozí tá pracovná povinnosť, závisí od toho, či to bude niekto ochotný rešpektovať, že toto sú nejakí iní ľudia, ktorí dali výpoveď, zhodou okolností takisto k 1. januáru alebo k 31. decembru. Možno mnohí chceli odísť do dôchodku k 1. januáru a nebudú môcť, lebo im nebude plynúť výpovedná lehota, lebo keď bude mimoriadna situácia, výpovedné lehoty neplynú. Vláda na to, aby mohla tento zákon naozaj uplatniť, bude musieť tú mimoriadnu situáciu vyhlásiť skôr ako nastane 1. január, aby mohli neplynúť tie výpovedné lehoty, keďže po 1. januári už tie výpovedné lehoty budú uplynuté a lekári už nebudú zamestnancami tých nemocníc. Opakujem, sme strana, ktorá ctí hodnoty slobody a toto ide v priamom protismere s týmto naším hodnotovým svetom, to je dôvod, pre ktorý naozaj nemôžme tento zákon podporiť.
Je to zákon, ktorý rozvíril hladinu aj verejnej mienky a dostal som niekoľko reakcií, aby som nehlasoval za rukojemnícky zákon. Všetci poslanci sme podľa mňa dostali taký list od pána Visolajského, predsedu Lekárskeho odborového združenia, a nijako, naozaj nijako ma nemôžete upodozrievať z toho, že som nejakým fanúšikom tohto pána alebo Lekárskeho odborového združenia, ale ten človek píše aj zmysluplné veci.
Ruku na srdce, viete odpovedať na otázku, prečo sa pozitívne zmeny v zdravotníctve dejú iba pri lekárskych výpovediach? Ak minister zdravotníctva s drvivou väčšinou našich návrhov súhlasí, prečo s týmito návrhmi neprišla už dávno vláda samotná? Rok tu bola ministerkou vaša kolegyňa, stranícka kolegyňa Zuzana Dolinková, expertka na zdravotníctvo, pred voľbami sme spolu strávili desiatky diskusií, kde hovorila, že vie, čo s tým sektorom treba robiť.
Prečo sa tu za posledný mesiac ide rýchlo, rýchlo niečo meniť pozmeňovákmi v druhom čítaní, dnes sme na zdravotníckom výbore ako ani nevedeli, čo ideme vlastne novelizovať, v čom ideme všetkom ustúpiť odborárom, lebo sa to robí na poslednú chvíľu, nesystémovo a pán Visolajský má pravdu. Prečo sa takéto pozitívne zmeny dejú iba, keď ste pod nátlakom? A pod aký nátlak sa musí vláda, vládna koalícia alebo ministerstvo zdravotníctva dostať na to, aby sa začali robiť aj pozitívne zmeny pre ostatných ľudí v tejto krajine, nielen pre lekárov. Čo musia urobiť pacienti, aby sme sa začali venovať pacientom? Aby sme skracovali ich čakacie doby, aby sme zlepšovali dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, aby sme znižovali poplatky a znižovali finančné zaťaženie týchto ľudí. Čo majú robiť pacienti na to, aby sme začali naozaj budovať zdravotno-sociálnu ochranu? Pretože medzi zdravotníctvom a sociálnymi vecami sme vybudovali nejaký čínsky múr a navzájom tie dva sektory prakticky vôbec nekomunikujú a prehadzujú problémy cez plot, aby z toho bol problém niekoho iného. Čo majú robiť tí pacienti? Čo má urobiť ambulantný sektor na to, aby dostal lepšie finančné ohodnotenie, aby dostal nový katalóg výkonov, ktorý im ministerstvo zdravotníctva dvadsať rokov sľubuje. Ešte raz, dvadsať rokov majú prísľuby. Ak by išli do nejakého typu nátlaku, možno by sa niečo zmenilo a možno by sme rýchlo tuná v nejakom druhom čítaní narýchlo ako na F1-ke, pfú, prijali nejaké zmeny, ktoré by pomohli ambulantnému sektoru. Myslím si, že manažment tohto rokovania s odborármi naozaj nie je dobrý a výsledok je v zásade diskriminačný voči ostatným stakeholderom.
Lekárske odborové združenie, nech dočítam ten list, nebudem ho citovať celý. LOZ vyzýva každého poslanca Národnej rady, aby si uvedomil, že svojou podporou vládneho návrhu novelizácie Zákona o civilnej ochrane sa postaví na stranu oligarchov a proti záujmom slovenských občanov. LOZ bude hlasovanie každého jedného poslanca, teraz sa idem aj na vás pozerať, lebo pán Šaško nie je poslanec, ale vy ste poslanec a od vás očakávam, že budete hlasovať za, LOZ bude hlasovanie každého jedného poslanca široko medializovať, pretože ide o historické hlasovanie, ktoré je o svedomí vás, poslancov, a nie o dodržiavaní straníckych príkazov. Je v rukách každého jedného z vás, či ste pripravení niesť dlhé desaťročia čiernu škvrnu a hanbu, ktorá na vás po tomto hlasovaní nezmazateľne zostane. Počuli ste slovo pána Visolajského.
Mám ešte jeden text, ktorý mi zaslalo Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, čiže to už nie je také združenie, ktoré s vami rokuje dňom i nocou a chce nejaké zmeny v zákonoch, to sú iní odborári a odborárky, na ktorých sme tu ani v tých novelách zákonov nejako nemysleli, ani nie sú členmi riadiaceho výboru pre DRG, ani sa nemontujú do nejakých komisií na ministerstve, ani nič špeciálne nežiadajú. Napriek tomu sa na mňa obraca toto odborové združenie, ktoré zastupuje tisícky zdravotníkov a dovoľuje si ma požiadať, aby som nepodporil návrh zákona, ktorý zavádza nútenú prácu pre lekárov vo výpovedi. Citujem: „Zdravotníctvo dnes stojí na prahu krízy, zdravotníci nemôžu vykonávať svoju prácu pod hrozbou trestov a nátlaku. Takéto opatrenia nevedú k zlepšeniu systému, práve naopak, len zhoršia už aj tak zložitú situáciu v našich nemocniciach. Ak bude prijatý tento návrh zákon, mladí absolventi nebudú mať motiváciu nastúpiť do zdravotníctva, pretože nikto nechce pracovať v prostredí, kde je rešpekt nahradený strachom a kde hrozia sankcie za vlastný postoj. Tento návrh zákona je dýkou do chrbta všetkým, ktorí sa dennodenne starajú o zdravie a životy ľudí. Namiesto podpory a hľadania systémových riešení, ktoré by mohli stabilizovať zdravotníctvo, sa zavádzajú represívne opatrenia. Prosíme vás, aby ste si uvedomili dôsledky tohto rozhodnutia."
Píše Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, a prečo to píšu, pretože návrh zákona, o ktorom teraz rokujeme, sa netýka len lekárov. Neviem, či ste si to naozaj, kolegovia a kolegyne, všimli, ale toto je zákon, ktorý sa týka sestier, pôrodných asistentiek, praktických sestier, sanitárov, rádiologických technikov, mnohých povolaní, ktoré môžu dostať pracovnú povinnosť, nielen lekári. A čo vám spravili tie sestry, pôrodné asistentky, praktické sestry, rádiologickí technici, sanitári, čo vám spravili, že ich pod hrozbou basy idete pasovať na panské, aby od 1. januára pracovali. Oni vás nevydierali, oni vám nedali výpovede. Prečo majú dostávať pracovnú povinnosť? (Reakcia navrhovateľa.) Áno, ale prečo majú byť, má im byť vyhrážané, ak chcete, pán minister, ak chcete... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Szalay, pán poslanec, nedávajte otázky pánovi ministrovi, on vám nemôže odpovedať, to dobre viete, a potom tu vystupujú oni... Ďakujem, ďakujem.


Szalay, Tomáš, poslanec NR SR
Ospravedlňujem sa, nebol to zámer, však my si to vieme vydiskutovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Môže, ale nie vo forme takej, ako sa to deje. Ďakujem.


Szalay, Tomáš, poslanec NR SR
Áno, áno, áno. Dávate na nás pozor, pán predsedajúci, dobre.

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
To mňa upozorňuje pán poslanec Pročko, takže má pravdu aj v tomto prípade, ďakujem.


Szalay, Tomáš, poslanec NR SR
Kolega Pročko tu momentálne, našťastie, nie je, ale on sa objaví. (Reakcie z pléna.)
Aby som ukončil ten list od sestričiek a pôrodných asistentiek takým zmierlivejším tónom a apelom na vás, kolegyne a kolegovia, advent, ktorý teraz žijeme, je časom nádeje a spolupatričnosti. Myslite na svojich blízkych, z ktorých sa môže stať pacientom ktorýkoľvek člen vašej rodiny, myslite na pacientov, ktorí potrebujú fungujúce zdravotníctvo a oddaných zdravotníkov. Vaše rozhodnutie ovplyvní nielen súčasnosť, ale aj budúcnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Toto nie je o politických rozhodnutiach či straníckej disciplíne. Toto je o ľudskosti, zodpovednosti a svedomí každého z vás. Veríme, že sa rozhodnete správne a podporíte dialóg, nie nátlak.
A ja sa pridávam k apelu z Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, kolegyne, kolegovia, nepodporte tento návrh zákona, ktorý, aj keď sa to, nejdem ho priamo oslovovať, ale pánovi ministrovi nepáči, keď ho tak zjednodušujem, ale je to tam napísané. Ak lekári neprídu do práce, hrozí im basa. Takto jednoduché a prosté to je. Ideme kriminalizovať lekárov za to, že si dovolili vyjadriť nesúhlas a frustráciu s tým, ako vyzerá slovenské zdravotníctvo, a urobilo to preto, lebo vláda jednostranne porušila memorandum uzatvorené s odborármi. Opakujme. Vláda jednostranne porušila memorandum uzatvorené s odborármi v roku 2022. Toto sa v športe nazýva nevynútená chyba. Toto sme tu nemuseli mať. Toto je chyba, ktorú urobila vláda, keď zahrala loptičku konsolidácie tak, ako ju zahrala. Je to nevynútená chyba, za ktorú však pykajú slovenskí pacienti, slovenskí zdravotníci, slovenskí daňoví poplatníci. Preto sme tu.
Nemyslím si, že násilím dokážeme lekárov prinútiť, aby chceli chodiť do práce, alebo aby chodili do práce, aby chceli robiť svoju robotu s nadšením, nemyslím si, že to pomôže. Mojou výzvou je rokujte, rokujte, rokujte a, pre Boha živého, nabudúce sa už nepúšťajte na dobrodružstvo myslenia, že skúsime porušiť nejaké memorandum, možno si to niekto nevšimne. Lekárske odborové združenie si veľmi pozorne všíma, čo sa v zdravotníctve deje a naozaj na to netreba byť nositeľ Nobelovej ceny, už to urobili dvakrát, už ste sa mohli poučiť, napriek tomu ste sa nepoučili na cudzích chybách, tak sa teraz učíme všetci na chybách vašich.
Takže nehlasovať za tento zákon považujem za absolútne najsprávnejšie riešenie, vyzývam k tomu teda aj kolegov z koalície, nerobte to, nehlasujte za tento zákon a dám vám ešte možnosť, ako z toho vycúvať, teda chcel by som navrhnúť, aby sme podľa § 73 ods. 3 rokovacieho poriadku, konkrétne idem o písm. b), čiže 73 ods. 3 písm. b), aby sme nepokračovali v rokovaní o návrhu tohto zákona. Dovoľujem si navrhnúť tomuto ctenému parlamentu, aby sme nepokračovali v návrhu rokovania a v prípade, že sa snemovňa nestotožní s týmto mojim návrhom podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku, tak navrhujem, aby sme podľa § 73 ods. 3 písm. a) rokovacieho poriadku navrhli vrátiť návrh zákona navrhovateľovi na dopracovanie.
Tieto dve možnosti nám umožnia možno preklenúť tento adventný čas bez rukojemníckeho zákona, tá situácia sa, dúfam, dovtedy vyrieši pokojným rokovaním medzi vládou a odborármi a možno sa v januári alebo februári ukáže, že takýto zákon ani nepotrebujeme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Toto bol že veľmi zaujímavý názor Ondreja Dostála. Nemôžem naňho reagovať, lebo ho vôbec nemám v hlave spracovaný, ale vidím, že pán minister si robí poznámky. (Reakcia prísediacej poslankyne: "Dostál má vždy pravdu.") Dostál má vždy pravdu.
Ja som chcel k tomu ešte povedať jeden bod, ktorý som si tu zabudol poznačiť, a to je tá Olympijská hala v Šamoríne. Tuším 20 mil. eur to má stáť a na toto peniaze máme. Tie mzdy, ktoré požadovali odborári dorovnať zo 6,4 na 9,7 %, čo je nejakých, vraj nejakých 60, 62 euro v čistom, na ročnej báze sú výrazne menej, ako stojí olympijská hala v Šamoríne. Čiže ak sú peniaze na olympijskú halu v Šamoríne a nie sú peniaze na platy lekárov, ja to považujem za dosť blbú alokáciu zdrojov a dosť blbú prioritizáciu problémov v tejto krajine zo strany vlády. Niekto sa musel rozhodnúť, že ideme podporovať šport a nejdeme podporovať zdravotníctvo a ideme urobiť HLAS-u obrovský problém, pretože HLAS si to teraz celé vyžerie, lebo má na starosti zdravotníctvo. Ja toto považujem za absolútne neférovú hru so slovenskými pacientmi, ktorá je podľa mňa že veľmi cynická zo strany premiéra, ktorý sa k tejto téme vôbec, ale že vôbec nevyjadruje a necháva ju vyžrať ministrovi zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
tlačovky a podobne. Ale museli sme dôjsť až k tomuto? Nedalo sa to robiť že postupne? Rozumiem, ste tam dva mesiace s cestou, toto nie je váš problém. Toto je problém, ktorý ste zdedili a ktorý sa snažíte teraz hasiť. Ja vám absolútne rozumiem, ale je potrebné urobiť zmenu komunikácie ministerstva, čo je jedna z mojich nevyžiadaných, mnohých nevyžiadaných rád, komunikácia ministerstva zdravotníctva v tejto téme je slabá, v tejto chvíli sociálne siete ovládli odborári a naratív o tom, ako nespravodlivo je nastavené financovanie slovenského zdravotníctva určujú oni. Ministerstvo sa nebráni, neukazuje alternatívne, teda skutočné dáta, aby vyvrátilo tvrdenia odborárov a týmto si len zamiešavame na ďalšie problémy. Jedným z tých problémov je, že napríklad nebudú zo štátnych nemocníc akciové spoločnosti, ktoré by mohli byť riešením pre časť problémov, ktoré slovenské zdravotníctvo trápi. A možno sa aj viaceré ďalšie nesprávne rozhodnutia urobia len preto, lebo odborári argumentujú nesprávnymi odbornými dátami. Majú svoju agendu, majú si ju presadzovať, majú sa venovať mzdám, pracovným podmienkam, ale zasahovať do toho, že kde bude stáť nemocnica alebo akú bude mať právnu formu, to je podľa mňa mimo kompetencií a rozsahu ich činnosti.
Nuž. Ja viem, že toto je jeho SLK, k SLK som sa vyjadril. Chcel by som jeden drobný bodík urobiť v tej vecnej zložke, nie som si istý, či sa mi dnes podarí ešte dostať sa do rozpravy v podvečer.
Zákon, ktorý predkladáte, je zákon, ktorý upravuje tie veci, ktoré boli trestné, v núdzovom stave ich presúva do mimoriadnej situácie, čo je miernejšia forma nátlaku, trošku znižuje tú trestnú sadzbu z dvoch rokov na jeden rok v prípade neuposlúchnutia, a rieši tie práceneschopenky. Boli sme svedkami toho, že pred dvoma rokmi si lekári navzájom vypisovali péenky, aby nemuseli nastúpiť do práce, aj keby im to niekto prikázal, však chorého človeka nemôžete posielať do práce, a ja neviem, no včera pán riaditeľ univerzitnej nemocnice Majer povedal, že neverí, že takí lekári sú, ktorí by vypisovali podvodné péenky, tak vravím, skúsenosť z roku 2022 je, že takí lekári sú, čo vypisujú podvodné péenky kamarátom a neexistuje na vesmír, v ktorom by ste dokázali tú péenku spochybniť. No tak v tomto parlamente sme, myslím, že dnes schvaľovali jeden z pozmeňovacích návrhov, ktorý umožňuje Sociálnej poisťovni zrušiť péenku v prípade, že rozhod... že posudkový lekár zistí, že nebola vystavená v súlade so zákonom, čiže je možné zrušiť péenku, ktorá už bola vystavená, a tento navrhovaný návrh zákona, ktorý, ktorý tu máme pred sebou, umožňuje, aby tú péenku vystavoval štátom určený lekár, ktorý povie, či je, alebo nie je ten ošetrovaný pacient-lekár skutočne chorý a zrelý na práceneschopenku.
Povedzme, že práceneschopenky máme ošetrené, ale nechcem dávať teraz veľký návod odborárom, ale OČR-ky ošetrené nie sú. To znamená, že nebude taký veľký problém, možno si budú požičiavať deti medzi sebou tí doktori, aby mohli mať nejaké deti, ale tie OČR-ky nie sú ošetrené. Pri feminizácii slovenského zdravotníctva významná časť tých lekárov sú ženy. Viem si živo predstaviť, že sa nedajú na péenku, ale dajú sa na OČR-ku a uniknú tej snahe, snahe ich donútiť chodiť do práce. Každopádne to považujem za márny, márny úmysel toto dosiahnuť, že týmto zákonom ich prijmem pracovať a dovolím si takúto jednu paralelu. V tejto krajine sme mali núdzový stav a mimoriadne situácie súvisiace s covidom. A nedávno sme tu dostali na pretras zákon, že všetky tie porušenia zákona počas takýchto výnimočných okolností sa premlčiavajú, že nebudeme, nebudú musieť tí ľudia už platiť pokuty, tí, ktorí ich vtedy zaplatili, tým sa tie peniaze vrátia a kebyže vlastne sa nič nestalo, skutok sa nestal. Veľmi zásadným spôsobom to ohrozuje nejakú legiti... legitimitu a udržateľnosť toho, toho právneho povedomia. Ako k tomu majú pristúpiť teraz tí lekári, ktorí vidia, že sa odpustil, odpustili covidové priestupky, covidová amnestia, ako sa majú k tomu teraz postaviť? Povedia si, že okej? Keď zákony sú platné maximálne jedno volebné obdobie a potom sa urobí zásadná revízia, tak stačí im možno počkať tri roky a o tri roky príde iná vláda a povie, že sorry, toto, to, čo tu urobil Fico so Šaškom, to sú, to boli, to bola, to bolo zlé, odpustime lekárom tie pokuty, prípadne ich odškodnime za to, ak, nebodaj, museli nejaké pokuty zaplatiť alebo ísť do väzenia a rozložíme dôveru v tento právny štát, najmä keď je o ňom takáto v zásade opozično-koaličná polemika. Nemyslím si, že je to dobré riešenie. Myslím si, že máte rokovať, hoci rozumiem, že musíme mať plán B a plán C pre tú situáciu. V tejto chvíli si myslím, že ide zatiaľ o predčasné konanie.
Som hlboko presvedčený, pán minister, že sa na konci dňa dohodnete. Vyzývam vás k tomu. Vás aj pána Visolajského, aby slovenský pacient nemusel od 1. januára v bolestiach trpieť a hľadať nejakého zahraničného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Tak ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 14:44 - 14:59 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
...toto je pozornosť, ktorú volení zástupcovia ľudu idú venovať skutočnosti, že od 1. januára nám tu možno hrozí mimoriadna situácia a lekárom sa budeme pod hrozbou basy, pod hrozbou basy vyhrážať, aby nastúpili do práce. Toto je rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu, ale toto skrátené legislatívne konanie, ktoré je možné použiť len za zákonom predpísaných okolností má kontext, v ktorom sa o tom rozprávame. A ten kontext je dôležitý, takže dovoľte, aby som trošku pohovoril viac o tom kontexte, prečo sme sa do tejto situácie dostali a prečo tu dnes dva týždne pred Vianocami riešime mimoriadnu situáciu a hrozbu a vyhrážku basou pre lekárov. Môj predrečník Oskar Dvořák veľmi správne urobil tú genézu, že prečo tu stojíme, sedíme a prípadne nie sme. No preto lebo vláda neurobila to, čo urobiť mala. Nemala sa dotýkať totiž zdravotníctva. Vláda jednostranne, vláda Roberta Fica jednostranne porušila memorandum, ktoré bolo uzatvorené s odborármi v roku 2022. A za toto jednostranné porušenie tohto memoranda všetci pykáme. Pykáme celá spoločnosť, pykajú zdravotníci a najviac si to odskáču slovenskí pacienti. Toto sa nemalo stať, toto je zlyhanie Ficovej vlády. Nemali to robiť. Poďme ešte ďalej, poď do tej minulosti, poďme k tomu memorandu z roku 2022. Aj to som kritizoval, vtedy bola pri moci iná vláda. Vláda premiéra Hegera. A opakovane som to na tomto mieste nazval, to memorandum z roku 2022, ktoré bolo podpísané s odborármi, vláda - odborári, bola bezpodmienečná kapitulácia vlády. Vláda nevyrokovala pre slovenských občanov, daňových poplatníkov a najmä pre pacientov vonkoncom nič. V celom memorande z roku 2022 nenájdete zmienku o pacientoch. Jediná zmienka o pacientoch, ktorá sa tam vyskytuje je, že koľko lekárov má byť na jedného pacienta v nemocnici. To, že sa zaviažu lekárski odborári k slušnejšej, otvorenejšej komunikácii, k informovaniu pacientov, k skracovaniu čakacích dôb atď. atď. To tam nenájdete. Pacient v tom memorande sa nevie nájsť. To memorandum bolo zlé. Úplne legitímne by bolo bývalo, keby táto vláda prišla a povedala v poriadku, myslíme si, že to memorandu bolo za nejakých okolností podpísané, ale vyžaduje si nejaký refresh, facelifting, nejakú novú tvár. Poďme sa rozprávať o tom, ako by sme ho mohli doplniť, možno aj odborárov by napadlo medzitým niečo čo by tam chceli ešte pridať, napríklad že čo ja viem, nechcú písať atestačné práce lekári a ministerstvo zdravotníctva by tam mohlo nastaviť požiadavky, ktoré chce aby sa v nemocniciach plnili, požiadavky pacientov, požiadavky ostatných účastníkov zdravotníckeho systému. To sú napríklad ambulantní lekári a podobne. A bolo by úplne legitímne, keby sa o tom začalo dlho medzi obidvoma stranami diskutovať. Možno keby vzniklo také nejaké zdravotnícke plénum, kde by bolo viacero zástupcov jednotlivých organizácií, pacientskych, nemocničných, ambulantných atď., atď., kde by sa postupne z toho zlého memoranda, z tej bezpodmienečnej kapitulácie Hegerovej vlády stalo lepšie memorandum, ktoré by pomohlo slovenskému zdravotníctvu. Koniec-koncov táto vláda si to dala aj do programového vyhlásenia a hoci som opozičný politik, opakovane som povedal, že programové vyhlásenie štvrtej Ficovej vlády v oblasti zdravotníctva, je napísané dobre. Je tam napísaný aj taký záväzok, že vláda pripraví stratégiu zdravotníctva. Lebo to je jedna z takých našich boliestok, že máme zdravotníctvo, ale nemáme žiadnu víziu, žiadnu stratégiu, len tak prešľapujeme, improvizujeme, krok-sun-krok. Raz krok dopredu, raz krok dozadu. Výsledok je, že máme veľa odvrátiteľných úmrtí, zomierame skôr atď., atď.
No, len máme za sebou rok vlády Zuzany Dolinkovej a nepreložilo sa v tejto téme krížom slamy. Žiadna stratégia, žiadna vízia, žiadne otvorenie diskusie, že milí odborári poďme sa teraz rozprávať, čo by ste mohli vy urobiť pre pacientov, čo môže vláda urobiť pre vás, aby ste mali menej stresujúci život, môžme vám zrušiť povedzme tie atestačné práce. Inak, pán minister, bokom od toho, že to nie je agenda odborárov, ale atestačné práce, ktoré neprechádzajú kontrolou originality, to znamená ich môže niekto totálne opajcovať jedna k jednej a dneska vám to ChatGPT napíše za 10 minút. Akože to je v 21. storočí teraz akože úplne že bezpredmetná záležitosť. Ale nepatrí to vôbec do tejto debaty. (Reakcia navrhovateľa.) Hej. No, nič menej neotvorilo sa to memorandum, neotvorili sa tie diskusie s odborármi, nepovedalo sa, čo ideme robiť so zdravotníctvom, nebolo vytvorené zdravotnícke plénum, kde by sa trošičku možno vypustila tá para a to napätie, ktoré v sektore je. V tomto bol minister Tomáš Drucker podstatne poctivejší v tej komunikácii než bola Zuzana Dolinková. A potom sek. Zoberieme zdravotníkom bez diskusie peniaze, bez diskusie. Tým zdravotníckym pracovníkom sa zredukovali platy, ktoré si vyštrajkovali, výpoveďovali, sa im zredukovali a oni na to pozerali ako puci. A pritom, ešte si povedzme, že vláda uvoľňovala peniaze na také naozaj dôležité a strategické problémy, ako je napríklad ministerstvo športu alebo je napríklad olympijský štadión v Šamoríne. Argumentácia o konsolidácii je teda falošná lebo ak treba konsolidovať, tak potom treba konsolidovať poriadne a nie rozhadzovať peniaze na nejaké trafiky. Na zdravotníctvo sa nemuselo šiahať, keby sme nemali Dankove ministerstvo. Vláda pochopila, že je to chyba a medzitým už významnú časť tých peňazí vrátila naspäť do sektora. To, že sme opakovane museli schvaľovať zákony a posielať peniaze, ktoré sme raz zdravotníkom zobrali im ich vracať, len svedčí o tom, že to bol absolútne nepripravený krok. Zle zapnutý gombík. Ja neviem čo robila pani ministerka Dolinková, ako mohla takéto niečo pripustiť. Každopádne ju to okamžite zomlelo. Vôbec si neviem predstaviť inak pán minister ako by ona dokázala viesť tieto rokovania, ktoré vediete vy. Skôr vyzerala ako ministerka do dobrého počasia. Ale to počasie v zdravotníctve už dávno nie je dobré. Tak sme tu. Sme tu, čelíme výpovediam, napriek tomu, že tie mzdy sa všetkým zdravotníckym pracovníkom okrem lekárov vrátili na pôvodnú úroveň a lekárom sa pridáva len 6,4% na budúci rok, namiesto 9,7% k platom. Ak vás dobre počúvam, tak väčšina požiadaviek odborárov, ak nie všetky z memoranda sú v štádiu plnenia alebo sú splnené, okrem tých mzdových. Dnes sme zase videli 19 nových požiadaviek. A toto vyzerá ako nekončiaci príbeh. Tá dohoda mi v tejto chvíli pripadá byť vzdialenejšia ako bola pred týždňom. A prečo je to tak? Myslím si, že je to tak preto lebo tu máme tento návrh zákona. V nedeľu vláda schválila tento návrh zákona o tom, že budeme posielať lekárov do basy, keď neprídu do práce. Oni si to vyhodnotili ako signál a pripravenosť vlády sa nedohodnúť. Možno to je z jednej strany zaujímavá negociačná taktika, že ukážme že sa nebojíme. Na druhej strane sa tí lekári, lekárski odborári sťažujú na nedostatok dôvery v ministerstvo zdravotníctva. No a tento nedostatok dôvery sa rozhodne nedá nahradiť silou. To je teda dôvod prečo si myslím, že hoci (Reakcia navrhovateľa.) ... diplomovky sú zrušené. Gratulujeme, ďakujeme. (Reakcia poslankyne z pléna.) No, skúsme ešte vybaviť niečo (Povedané s pobavením.) s tými sestričkami. Dobre. A teraz ste mi úplne rozmetali myšlienky. Nemyslím si, že sme v dobrej situácii, ale zatiaľ je možné rokovať. Zatiaľ je možné rokovať a nie je potrebné sa uchyľovať k násiliu, teda k príkazom. A skrátené legislatívne konanie je v kritických situáciách na mieste. Ale teraz v tej situácii ešte nie sme. A takáto situácia nastane, keď naozaj sa nedohodneme medzi sviatkami, 28. decembra možno. Akurát sa možno poslanci nechcú dostaviť medzi sviatkami do poslaneckej snemovne, tak to ideme schvaľovať v predstihu. Ale ten predstih zároveň vysiela signál lekárom, že vláda je pripravená sa nedohodnúť. Čiže skrátené legislatívne konanie by malo význam keby bolo načasované naozaj na tú poslednú možnú chvíľu, keď by sme naozaj čelili nedostupnosti zdravotníctva. A ja verím, že 1. január zbehne v poriadku a že lekári budú pri svojich pacientoch, že sa k tej dohode nejakým spôsobom prerokujete a opakujem, mate stále tri týždne času.
Dovolím si vám prečítať zopár výrokov. Ja sa za niektoré z nich aj trošku hanbím, pán predsedajúci, takže dúfam, že ma nenapomeniete, že používam nejaké škaredé slová, idem citovať dobre? Budem citovať. "Dámy a páni, my veľmi nervózne sleduje, čo sa deje, pokiaľ ide o slovenské zdravotníctvo. A najmä sme nervózni z toho, aký poker sa vláda rozhodla hrať so slovenskými zdravotníkmi. Rútime sa do situácie, ktorá nemá iné riešenie ako dohodu alebo smrť. Týmto idiotom nie je nič sväté. Ani zdravie ľudí." To je Robert Fico, citát z roku 2022. Pán Šutaj Eštok: "Buď sa dohodnú alebo tí ľudia začnú zomierať. Tu je akože koniec srandy." Robert Fico: "A bude to len a len preto lebo nejakí hňupi sedia vo vláde Slovenskej republiky a sa rozhodli hrať túto hazardnú hru so slovenskými zdravotníkmi." Richard Raši: "Premiér neurobil nič. Premiérka Radičová sedela s lekármi osobne, dni a noci, a premiér Heger si buď tú situáciu nevšimol alebo sa na ňu vykašlal." Ak si slovíčko Heger vymeníte za Fico, myslím si, že sa to vzťahuje aj na dnešnú dobu. "Idiot. Minister zdravotníctva Lengvarský, keby mal trochu úcty k samému sebe, keď ju nemá k pacientom, hodil by Hegerovi funkciu ministra do tváre a s akým takým rešpektom by odišiel a postavil sa na stranu lekárov." Robert Fico: "Magori a idioti vo vláde. Prestaňte nás traumatizovať. Máte všetky prostriedky na vyriešenie krízy, ak to nechcete, zbaľte sa a vypadnite." Takéto slová používali predstavitelia dnešnej vládnej koalície pred dvoma rokmi v absolútne rovnakej situácii. Nechcem z toho vytĺkať politický kapitál. Mojim cieľom je, aby to zdravotníctvo fungovalo. Chcem len upozorniť, že toto nie je téma, na ktorej je vhodné vytĺkať politický kapitál lebo sa vám to môže ako bumerang za dva roky vrátiť naspäť. A veľmi to oceňujem pán minister, povedal, že je slušný a ja to oceňujem. Naozaj, začiatok spolupráce so zdravotníckym výborom bol plný pokory. Takže máme 19 nových požiadaviek lekárskeho odborového združenia. Zdá sa, že možno do tohto zákona teda príde veľmi požehnané množstvo pozmeňovacích návrhov lebo bude potrebné rýchlo zapracovať to čo odborári chcú do paragrafov. Bez toho, že by to prešlo pripomienkovým konaním, bez toho, že by to prešlo verejnosťou. Budeme opäť plátať na poslednú chvíľu v zrýchlenom procese nejaké paragrafy a potom si budeme búchať hlavu o stenu, že čo sme to schválili lebo však k tomu nebola žiadna debata. Už teraz v tých zákonoch, ktoré sme dneska schvaľovali boli poschvaľované také pozmeňováky, ktoré opravovali chyby bývalých pozmeňovákov z minulého hlasovania o týchto zákonoch. Takto sa to do psej matere tá legislatíva nerobí. Legislatíva má prechádzať riadnym procesom. V čom sú lekárski odborári iní ako všetci ostatný v zdravotníctve. Prečo pacientske organizácie nemôžu zrýchleným procesom prijímať paragrafy v tomto parlamente, ktoré pomôžu pacientom. Prečo ambulantní lekári nemajú možnosť fast trackom priniesť sem niekoľko vecí, ktoré by im zlepšili život, takto. Akurát, na ministerstve povedia, joj, to musí byť v pláne legislatívnych úloh, to bude trvať trištvrte roka. Odborárom sa to dneska podarí za tri dni, znovelizovať zákony. Čo majú robiť tí ostatní? Majú štrajkovať pacienti? Majú ambulantní lekári zavrieť svoje ambulancie, aby sa dostali do rovnakého privilegovaného postavenia ako lekárski odborári na ministerstve? Akým spôsobom vieme donútiť ministerstvo zdravotníctva, aby sme sa hýbali vpred. Nie len v jednej línii, teda tej ktorú chcú zamestnanci nemocníc, ale aj tej ktorú chcú pacienti, ktorú chcú ambulanti, ktorý chcú iné zdravotnícke profesie. Akým spôsobom si môžu získať vašu pozornosť? Pretože jediná jediná účinná metodika, ktorú tu vidia všetci v tejto krajine je protest, štrajk, výpovede. Len tieto nátlakové akcie vedú k tomu, že niekto na ministerstve začína počúvať a robiť tlačovky a podobne. Ale museli sme dôjsť až k tomuto? Nedalo sa to robiť že postupne? Rozumiem, ste tam dva mesiace s cestou, toto nie je váš problém. Toto je problém, ktorý ste zdedili a ktorý sa snažíte teraz hasiť. Ja vám absolútne rozumiem. Ale je potrebné urobiť zmenu komunikácie ministerstva ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 14:29 - 14:44 hod.

Tomáš Szalay
Takže pozdravujem Rajčanov, krásny deň dámy a páni. Pred prakticky prázdnou sálou sa ideme rozprávať o niečom, čo je naozaj extrémne dôležitá téma. Tu aj pán minister je pohoršený, aj ja som pohoršený, lebo toto je pozornosť, ktorú volení zástupcovia ľudu idú venovať skutočnosti, že od 1. januára nám tu možno hrozí mimoriadna situácia. Lekárom sa budeme pod hrozbou basy, pod hrozbou basy vyhrážať aby nastúpili do práce.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2024 11:14 - 11:29 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za tieto pripomienky. Ja chcem povedať, že vláda tu stojí pred Sofiinou voľbou. Že či pomôže pacientom, ktorí čakajú na plánovanú starostlivosť, a zabezpečí im istotu, že na ich zdravotnú starostlivosť budú peniaze, alebo bude zachraňovať štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorá je pred krachom. Pred touto Sofiinou voľbou vláda nestojí po prvý ani po druhýkrát, deje sa to už ikstýkrát a, žiaľ, vždy systematicky si vláda vyberá ochranu štátnej zdravotnej poisťovne na úkor pacientov. Pacienti sú tí, ktorí na takýto typ legislatívy môžu doplatiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2024 11:14 - 11:29 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Dámy a páni, nechcem vás dlho zdržiavať, ale musím vystúpiť v treťom čítaní. Ďakujem pekne.
Dámy a páni, nechcem vás zdržiavať, ale musím vystúpiť v treťom čítaní k tomuto návrhu zákona vzhľadom na to, ako ste videli, že aj opozícia má záujem podporiť zmeny v zdravotníctve a tento zákon bol rok pripravovaný pani ministerkou Dolinkovou a jej tímom, je tam veľa zmysluplných vecí, ktoré sme aj v rozprave vyzdvihli a pochválili, myslím si, že hovorím aj za kolegov, že tam je veľa zmysluplných vecí, ktoré slovenskému zdravotníctvu môžu pomôcť. Žiaľ, legislatíva sa v tejto našej krajine, špeciálne tá zdravotnícka, prijíma tak, že sa zmeny robia v druhom čítaní a keď ani druhé čítanie nestačí, tak ešte v pléne sa príde s pozmeňujúcimi návrhmi a v pléne bol prijatý práve hlasovaním pozmeňovací návrh pána kolegu Slyška, ktorý hovorí, ktorý hovorí o tom, že zdravotné poisťovne nebudú musieť tvoriť technické rezervy na čakacie listiny. Ak pacienti čakajú na plánovanú starostlivosť, zdravotné poisťovne nemusia na nich alokovať peniaze. Inými slovami, dovoľujeme zdravotným poisťovniam míňať peniaze, ktoré majú byť určené pre pacientov, o ktorých vieme, že čakajú na plánovanú zdravotnú starostlivosť, o ktorých vieme, že ich budeme operovať, o ktorých vieme, koľko to bude stáť, v každom normálnom účtovníctve, v každom normálnom poisťovackom účtovníctve musíte tvoriť technické rezervy na škodové udalosti, o ktorých viete, že sa stali a že ich budete musieť likvidovať a zaplatiť tú zdravotnú starostlivosť. Ale nie, v tomto prípade sa odkladá povinnosť tvorby technických rezerv, inými slovami dovoľujeme zdravotným poisťovniam z peňazí verejného zdravotného poistenia robiť čokoľvek, len nie uhrádzať nevyhnutne tú plánovanú zdravotnú starostlivosť.
Nie je to dobré rozhodnutie a upozorňujem vás, vážení kolegovia a kolegyne, najmä teda z koalície, že toto nie je dobrý smer k zabezpečeniu udržateľnosti verejného zdravotného poistenia. Cítim, že máte pripravené do budúcnosti aj také zmeny, ktoré definitívne zrušia, nielen budú odkladať, ale zrušia povinnosť tvorby technických rezerv. Takže bol by som veľmi rád, prosím vás pekne, keby ste takýmto spôsobom tú zdravotnú politiku netvorili. Zdravotné poisťovne musia tvoriť technické rezervy, je to stabilizačný prvok, spýtajte sa svojich kolegov z ministerstva financií, čo si o tomto myslia, nie je to dobré rozhodnutie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

6.12.2024 12:19 - 12:34 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
29
Pán spravodajca, nech sa páči.

Szalay, Tomáš, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Dáma a páni, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, je to tlač 600.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Návrh zákona obsahuje stanovisko ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada vo všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokoval Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 31. januára 2025 a v gestorskom výbore do 3. februára 2025.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

6.12.2024 11:49 - 12:04 hod.

Tomáš Szalay Zobrazit prepis
Usmiaty deň, krásny deň, ďakujem, pán predsedajúci.
Ani nemôžem povedať, že, okrem Vladi, dámy, čiže páni, v zmysle § 80 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku predkladám informáciu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo o výsledku prerokovania návrhu poslancov Vladimíry Marcinkovej a Vladimíra Ledeckého na prijatie uznesenia Národnej rady k problematike nadmerného hluku a jeho negatívnych dopadov na zdravie a životné prostredie, je to tlač 522.
Predseda Národnej rady rozhodnutím pridelil predložený návrh na prerokovanie výboru Národnej rady pre zdravotníctvo. Označil ho ako gestorský výbor.
Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo prerokoval predložený návrh poslancov 22. októbra 2024. Výbor neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia odporučiť Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh poslancov Marcinkovej, Ledeckého na prijatie uznesenia k problematike nadmerného hluku a jeho negatívnych dopadov na zdravie a životné prostredie nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru.
Predseda výboru ma určil za spravodajcu, aby som na schôdzi informoval o výsledku rokovania výboru a navrhol Národnej rade ďalší postup v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Pán predsedajúci, skončil som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis