14. schôdza

11.2.2011 - 11.2.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2011 o 9:17 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9:17

Pavol Paška
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán predseda. Ja sa pokúsim vám dať konštruktívny návrh, čo keby ste tak zobrali na vedomie, že v tomto parlamente sedí aj opozícia a nielen kvôli tomu, že nie ste schopný zorganizovať chod parlamentu, ale aj kvôli tomu, že je to obvyklé v normálnych demokratických parlamentoch, sme sa začali baviť o tom ako ďalej. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2011 o 9:17 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9:34

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo, pán predseda. Nerozumiem tomu, že ste povedali, že sme ho teda dali preč zo schôdze, keď sme ho prerokovali, návrh o vyznamenaniach. Veď my sme ho prerokovali a vy ste teraz dali hlasovať o tom, že ho vypúšťate zo schôdze. Teraz ako to je?
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2011 o 9:34 hod.

Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 9:38

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. (Ruch v sále.) Pán predseda, vážené dámy, vážení páni... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.2.2011 o 9:38 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:41

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa, ktorým sa mení zákon č. 385/2000 o sudcoch a prísediacich, z nasledujúcich dôvodov.
Národná rada dňa 1. februára 2011 opätovne schválila zákon z 8. decembra 2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 202). Národná rada tak nevyhovela požiadavke prezidenta neschváliť zákon ako celok. Vo vzťahu k jednotlivým pripomienkam prezidenta Národná rada schválila všetky s výnimkou pripomienky k pôvodne schválenému § 151u.
Prezident Slovenskej republiky v rámci svojho rozhodnutia o vrátení zákona schváleného Národnou radou požadoval z vecného hľadiska nové znenie prechodného ustanovenia § 151u a súčasne navrhol v tomto ustanovení zmeniť pôvodne navrhované dátumy z dôvodu navrhovanej účinnosti zákona ako celku z 1. januára 2011 na 1. máj 2011.
Nakoľko Národná rada odmietla veto prezidenta v časti týkajúcej sa § 151u, platí toto ustanovenie v pôvodnom znení, a to vrátane pôvodných dátumov v tomto prechodnom ustanovení. Uvedený stav je z hľadiska vnútornej konzistencie právneho predpisu, ako aj účinkov, ktoré má právna norma vyvolať, za neprijateľný, pretože zákon ako celok má účinnosť od 1. mája 2011, ale ustanovenie § 151u má spätne účinnosť k 1. januáru 2011, čo znamená priamu, priamu retroaktivitu.
Preto sa navrhuje, aby Národná rada ešte pred nadobudnutím účinkov predchádzajúcej novely zákona o sudcoch a prísediacich schválila novelu, ktorou sa uvedie do súladu účinnosť § 151u s účinnosťou navrhnutou prezidentom a schválenou Národnou radou k 1. máju 2011.
Vychádzajúc z doterajšej praxe Národnej rady ide síce o neštandardný, ale podľa názoru vlády legitímny postup, ktorým sa odstraňujú v schválenom návrhu zákona jeho zjavné nedostatky, v tomto prípade vyvolané objektívnou nemožnosťou prelomiť veto prezidenta nad rámec jeho vznesených pripomienok, a tým, že Národná rada v prípade zákonov vrátených prezidentom Slovenskej republiky nemá možnosť predkladať a schvaľovať pozmeňovacie návrhy, ani čo sa týka zmeny účinnosti a opravy technických chýb.
Na základe uvedeného prosím o prerokovanie tohto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

11.2.2011 o 9:41 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:42

Jana Dubovcová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Vážené dámy a páni, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 9. februára 2011 č. 247 pridelil Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý máte ako tlač 247.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na 24. schôdzi 10. februára 2011. Neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Prosím vás, pán predseda, aby ste otvorili rozpravu k tomuto návrhu vlády.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.2.2011 o 9:42 hod.

JUDr.

Jana Dubovcová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49

Pavol Paška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, a dovoľte, aby som v mene poslaneckého klubu SMER - sociálna demokracia vyslovil náš postoj, ktorým nepodporíme tento návrh nielen kvôli tomu, a predpokladám, že o tom bude hovoriť ešte aj kolega Matej, pretože práve tento návrh zákona je ukážkou neschopnosti súčasnej vládnej koalície riadnym spôsobom formulovať právne normy, ktoré by mohli byť objektívne záväzne v právnom systéme Slovenskej republiky bez toho, aby z rôznych dôvodov, či už mocenských, politických alebo technicko-legislatívnych, nebolo treba do nich vstupovať každý druhý týždeň.
Ale dovoľte, aby som vyslovil alebo využil tento priestor aj na to, aby som ostro protestoval proti spôsobu, akým funguje dnes Národná rada Slovenskej republiky. Je výsmechom naozaj slovenského parlamentarizmu to, čo sa tu deje od včerajška. Ja viem, že nie ste schopní vládnuť, a upozorňovali sme na to, že čím širšia koalícia, tým väčší potenciál možných problémov a konfliktov, a sedem mesiacov vašej vlády to ľuďom na Slovensku potvrdzuje. Ale aj situácia, ktorá vznikla včera a pokračuje to dnes, ukazuje na to, že nie ste schopní pochopiť elementárny rozdiel medzi tým, čo je to vláda a čo je to parlament.
Učia sa to deti, ale ja to zopakujem. Vláda bezpochyby potrebuje parlamentnú väčšinu. Obvykle je ústavne vyjadrená minimálne v aktoch, ako je vyslovenie dôvery vláde pri nástupe, schválenie manifestu, resp. vládneho programu, schvaľovanie minimálne raz ročne najdôležitejšieho zákona - a to je zákon o štátnom rozpočte, a potom, samozrejme, parlamentná väčšina, ktorá podporuje realizáciu vládneho programu v zostave tak, ako si to osvojí.
Ale, dámy a páni z koalície, parlamentarizmus je o niečom inom. Okrem iného jeho najdôležitejší parameter je tzv. reprezentatívnosť. A či sa vám to páči, alebo nie, z hľadiska reprezentatívnosti v normálnych demokratických parlamentoch sa berie do úvahy aj to, že sú tam ľudia, ktorí sa nepodieľajú na vláde a nepodieľajú sa na vládnej väčšine, čo je normálne, ale vždy sa z pohľadu svojej legitimity mandátu podieľajú na chode parlamentu.
Považujem za škandalózne, že v tom chaose, ktorý ste si sami vytvorili, včera nebol schopný predseda Národnej rady ani len zvolať grémium, aby len zo slušnosti informoval kolegyne a kolegov z opozície o tom, aká bude ďalšia situácia, aký bude vývoj. Už nehovorím o neustálom porušovaní procedúr, ktoré sú stanovené rokovacím poriadkom, a vysoká miera improvizácie, ktorá ju sprevádza.
Prosím vás, dámy a páni, ak toto má naozaj takto pokračovať, ja viem, že neberiete názory do úvahy, je to legitímne, ak si udržíte väčšinu, ale z pohľadu vlády. Ale chcem vás poprosiť, ak máme zachovať aspoň aké-také elementárne zásady fungovania slovenského parlamentu, berte do úvahy, že tu sedia kolegyne a kolegovia, ktorí dostali na to mandát. A keď už vám nevadí ten ľudský rozmer, ktorým svoje kolegyne a kolegov urážate, tak berte aspoň na vedomie, že títo ľudia z opozície reprezentujú občanov Slovenska, ktorí ich sem legitímne poslali.
Chcem vás veľmi pekne požiadať, aby sa dodržiavali aspoň elementárne zásady slušnosti fungovania. Ja napríklad s úžasom hľadím aj na to, čo sa tu udialo. Nie preto, že ste prišli s návrhom programu, ja som to povedal aj pánovi predsedovi, že v princípe, okrem tej výhrady k sudcom a prísediacim, kde máme trošku iný hodnotový pohľad, ale na komplexné riešenie, sme boli pripravení o tom veľmi vecne diskutovať, aj to podporiť.
Je tu pán minister zdravotníctva, bezpochyby u nás niet hlasu, ktorý by sa postavil proti návrhu, ktorý tu má, aj ostatné veci sme vždy pripravení veľmi racionálne zhodnotiť a pripojiť sa k vládnej väčšine.
Ale mám čoraz viac pocit, že vám čoraz viac vadíme a že nás čoraz viac chcete vytesniť úplne mimo štandardu fungovania slovenského parlamentu.
Chceme naozaj tak veľa? Nie. Len normálnu slušnosť a dodržiavanie určitých zásad, ktoré sú formulované aj v procedúrach Národnej rady.
Kvôli čomu je táto schôdza? Aby pán Bugár mohol prísť pred kamery a povedať, akí sú naši kolegovia z MOST-u a HÍD-u zásadoví, lebo on povedal, že na 12. schôdzi sa nebude hlasovať? Nuž tak teda bude sa zvolávať a šaškujeme tu hodinu len kvôli tomu, aby bola nejaká 14. schôdza. (Potlesk.)
Veď my sme boli pripravení na to, normálne, vecne rokovať a pokračovať v programe. (Potlesk.)
Včera večer normálne predsedajúci alebo pán predseda Národnej rady, alebo podpredseda mohol prísť s návrhom v rámci 12. schôdze, pozrite sa, máme taký a taký problém, legitímny, normálny, nikto sa nad tým nepozastaví, niet takej koalície, ktorá by nebola mala problém alebo sa nemôže dostať do názorového sporu, a povedať: Pozrite sa, na tomto sa nevieme dohodnúť, dávam návrh, aby sme toto zatiaľ odložili a ideme ďalej. Urobíme to takto a takto. Večer spravíme, súhlasí. A normálne sme mohli bežať.
Kvôli tomu, že hráte to politické divadlo, jednoducho sa naozaj devalvuje hodnota a fungovanie Národnej rady Slovenskej republiky.
Tak si, dámy a páni z koalície, urobte jednotný ľudový pravicovo-liberálny front, zjednoťte sa do jednej strany, dajte si sem navoliť 150 svojich poslancov a nebudete mať potom problém s reprezentatívnosťou a budete si robiť, čo chcete.
A ešte dnes som zaregistroval jeden veľmi zaujímavý názor z pohľadu politického manažmentu. No ten politický manažment evidentne nechýba len tu, v Národnej rade, ale chýba aj vo vláde. Nech Boh ochraňuje Slovensko, ak v tomto stave by sa tu naozaj čosi vážne stalo.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2011 o 9:49 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:50

Richard Sulík
Skontrolovaný text
S faktickými poznámkami sa prihlásili piati poslanci. Uzatváram možnosť.
Slovo má pán poslanec Dostál.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2011 o 9:50 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:52

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Paška, dovoľte, aby som sa vyjadril k tej časti vášho vystúpenia, ktorá sa týkala prerokovaného bodu programu, čiže zhruba asi k jednému percentu toho, čo ste povedali, pretože ostatné, ostatné s tým bodom nesúviselo.
A tvrdíte, že toto skrátené konanie je príznakom, alebo ukazuje neschopnosť vládnej koalície formulovať zákony tak, aby boli vykonateľné. No zrejme ste nečítali ten bod, ako je uvedený, ani ste nepočúvali pani ministerku. To, že tu dnes sedíme a musíme sa týmto zaoberať, je predovšetkým dôsledkom neschopnosti pána prezidenta formulovať svoje pripomienky tak, aby boli vykonateľné, či už ich parlament schváli, alebo ich parlament neschváli.
Či je to neschopnosť, alebo vedomý úmysel, to ja neviem, ale v každom prípade nemá to nič spoločné so schopnosťou alebo neschopnosťou vládnej koalície, vlády ani poslancov.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2011 o 9:52 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:55

Milan Hort
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán bývalý podpredseda parlamentu pán kolega Paška (reakcie z pléna), pán bývalý predseda, pardon, pán kolega Paška, no najviac ma fascinuje slovo šaškovanie vo vašom vystúpení.
Ja si spomínam na to, keď sa v tomto parlamente predstavoval návrh na zrušenie imunity, ktorý podával predseda parlamentu, a získal tento návrh jeden hlas. To tu v histórii nebolo. Bolo to naozaj na počudovanie. A ja som vtedy nepovedal slovo šaškovanie, no dneska vám to poviem.
Pán kolega, my sme tu zažili, keď ste boli pri moci a mali ste jednoliatu koalíciu, a myslím, že dva- alebo trikrát ste museli vytiahnuť karty, čo ste neboli dohodnutí na tom, ako budete ďalej postupovať. To tu v minulosti nebolo pred vami, aby sa vyťahovaním kariet znefunkčnila Národná rada zo strany koalície. Pán predseda, spomeňte si len, trošku vám niekedy chýba v týchto vážnych preslovoch pamäť.
No a spomínam si aj na to, keď ste ráno vyhadzovali Mečiara z koalície. Potom prišiel pán Široký do parlamentu a večer ste ho ako museli vrátiť naspäť do koalície. Aj na tieto chvíle si spomíname. (Potlesk.)
A bola to iná jednoliata úžasná koalícia, ktorá vedela, čo so Slovenskom. Bohužiaľ, teda.
No a spomínam si aj na to, pán predseda, keď som bol na porade vedenia a spýtal som sa na niektoré veci, ktoré sa týkajú kúpy nových áut, kobercov, opráv všelijakých, ktoré vôbec neboli o ničom, a pýtal som sa, z čoho to zaplatíme, tak odvtedy sa porady vedenia parlamentu zrušili, pán predseda, už neboli. Lebo boli nepríjemné otázky.
Pán predseda, pamäť. Trošku vám chýba pamäť.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.2.2011 o 9:55 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Branislav Ondruš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán kolega, ďakujem za vystúpenie, pretože si myslím, že tu naozaj treba pomenovávať veci pravým menom, aby bolo úplne jasné, v akej situácii sa momentálne parlament nachádza.
A musím sa pripojiť k vášmu rozhorčeniu, musím povedať, že skutočne sme svedkami bezprecedentného znásilňovania parlamentu. A je mi strašne ľúto, že vládna koalícia, vládnej koalícii už nestačí, že parlament a parlamentarizmus jej slúži ako slúžka, už sa z nej rozhodol urobiť prostitútku, ktorá ak nechce poslúchať, tak ju treba znásilňovať. A to je to, čoho sme teraz svedkami... (Reakcia z pléna.)
Áno, pani kolegyňa Vášáryová, ďakujem za váš jasný príspevok k tejto diskusii, vecný a konkrétny, presne tak, a na takej inteligenčnej úrovni, ako presne sa snažíte riadiť a viesť celý tento parlament a robiť svoju vládnu politiku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2011 o 9:55 hod.

Mgr.

Branislav Ondruš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video