40. schôdza

16.9.2021 - 7.10.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.9.2021 o 14:06 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:06

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán, áno, vážený pán poslanec, stabilizácia zdravotníckeho personálu je základným predpokladom pre zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Súčasťou rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je aj navýšenie prostriedkov na zvýšenie ohodnotenia zdravotných pracovníkov. Pandémia koronavírusu strhla kulisy Potemkinovej dediny, ktoré sa za uplynulé roky vybudovali v slovenskom zdravotníctve. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti bolo zabezpečené v prvom rade vďaka nasadeniu a ochote zdravotníckych pracovníkov. (Obsluha priniesla na rečnícky pult vodu.) Ďakujem.
Investičný dlh, predražené nákupy, chýbajúce prístroje, vybavenie po životnosti, nevyhovujúce pracovné prostredie. To je len zlomok faktorov, s ktorými musia zdravotnícki pracovníci zápasiť, namiesto systémového riešenia, motivačného ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov sa za uplynulé roky vymýšľali všelijaké mimikry, ktoré mali za cieľ zalepiť oči. Za všetky spomeniem azda len distribúciu akýchsi hygienických balíčkov pre hospitalizovaných pacientov, ktoré u pacientov vzbudzovali dojem humanitárnej pomoci. Pacienti a zdravotníci boli na druhej koľaji.
Zdravotníctvo je pre súčasnú vládu jednou z priorít. Len včera boli na rokovaní vlády schválené kľúčové zmeny v prospech zdravotníkov a tiež v prospech pacientov. Ďalšie opatrenia vrátane odmeňovania sa pripravujú. Aj v tejto sále už zazneli vzletné reči o zdravotníckych pracovníkov, ale častokrát nastalo hrobové ticho, keď bolo potrebné sa ich v ťažkej situácii zastať. Mnohí zdravotníci aj dnes zažívajú ťažké chvíle pre nenávisť šírenú, žiaľ, aj niektorými politikmi. Je neospravedlniteľné, ak sú zdravotníci pri výkone svojho povolania atakovaní, napádaní, urážaní niektorými skupinami ľudí, ktorí robia nájazdy na vakcinačné centrá. Prečo nepočuť z tejto snemovne unisonu odmietnutie takýchto praktík? Nebodaj to niektorým v tomto zákonodarnom zbore vyhovuje?
Preto, vážený pán poslanec, spravodlivé a motivujúce odmeňovanie zdravotníkov, na ktorom vláda pracuje, je nevyhnutné pre stabilizáciu zdravotníckeho personálu. No rovnako je nevyhnutné, aby sa spoločnosť jednohlasne postavila za zdravotníkov, ktorí sú pre svoju prácu napádaní, zastrašovaní a inak atakovaní.
Ďakujem za pozornosť, toto bola odpoveď v mene pána premiéra. (Odkašľanie.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.9.2021 o 14:06 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:06

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja to odsudzujem, to napádanie zdravotníkov a lekárov, ja by som bol ten posledný, ktorý by to podporoval. A skúste to, pani vicepremiérka, aj tlmočiť aj našim médiám. Takúto nenávistnú kampaň ja tuná vnímam a práve aj cez médiá, a to znevažovanie lekárskeho cechu a zdravotných sestier a vôbec zdravotníckych pracovníkov v zdravotníctve. Veď to je totálna dehonestácia.
Viete, tá doplňujúca otázka je moja aj v tom, že o koľko zvýšite tie platy tým lekárom, zdravotným sestrám. Pozrite sa, keď lekár, ktorý... alebo študent, ktorý skončí medicínu, tak má nižší plat, ako má nejaká bežná zdravotná sestra v nemocnici. Však tu máme aj ministra zdravotníctva a môžem mu to tiež cez tú doplňujúcu otázku. Ale to je proste čosi, čo je neprijateľné, neakceptovateľné. Pokiaľ tie platy lekárov, pán minister, počúvajte aj vy, nebudú na úrovni aspoň 5-tisíc eur, dobre ma počujete, a viac, nikdy to tu nebude dobré. Dobre počujete. 5-tisíc a viac. Keď my máme 200 mil. na nejakú blbú očkovaciu lotériu, prosím vás pekne, tak toto sú vyhodené peniaze. To sú neefektívne využívané tieto peniaze.
Ale my sa správame v štáte asi tak, že my máme taký mlynček na tie eurá, ktoré sa vytláčajú, však nie u nás, ale v Bruseli, a proste môžme tu rozhadzovať, míňať neefektívne. Veď my tie peniaze prejeme namiesto toho, aby sme to účelne využili.
Tak ako ste to správne povedali, chýbajú nám zdravotnícke tieto pomôcky. Vy ste to hovorili, že zdravotnícke prístroje. Ale ja hovorím, zdravotnícke pomôcky. Ale tu je, tá situácia zašla až tak ďaleko, že je to tak nedôstojné pre tých pacientov. Naši pacienti, prepáčte za výraz, ale hnijú veľakrát zaživa v nemocniciach. To sú tie dekubity, ktoré majú, a zapáchajú, to je úp... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.9.2021 o 14:06 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:06

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec. Ja môžem len odpovedať za pána premiéra, a tak skúsim len na niektoré vaše komentáre.
Takže myslím si, že je veľmi chvályhodné, že aj vy odsudzujete útoky na zdravotníkov v tejto dobe, kedy oni boli pod obrovským tlakom. Myslím si, že každý hlas, ktorý povstane na ich obranu, je veľmi vítaný, najmä aj v dobe, keď jeden z popredných epidemiológov pán profesor Krčméry musí pôsobiť v zahraničí len preto, že sa tu množia útoky na, na je... na neho a na jeho rodinu.
Čo sa týka situácie v nemocniciach, za predchádzajúcej vlády jediné, čo vláda urobila, pán Pellegrini zozbieral knihu plesní, a to bolo všetko, s čím pán Pellegrini prišiel. Samozrejme, nič sa následne nerobilo.
My teraz aj v Pláne obnovy aj eurofondoch chceme vyčleniť peniaze na obnovu nemocníc práve preto, aby pacienti mali moderné, moderné vybavenie a aby, ako ste vy sám povedali, nehnili v, v nevyhovujúcich zariadeniach.
Keď poviem za eurofondy, tak je to v zásade jeden z takých najťažších rokovaní s Európskou komisiou v tomto programovom období, resp. v období 2014 - 2020 sa... vláda nevyrokovala peniaze na stavbu, rekonštrukciu nemocníc. Čiže my, tak ako to bolo v Poľsku, že v Poľsku za eurofondov postavili modernú nemocnicu, tak u nás moderná nemocnica nebola postavená za posledných, opravte ma, ak sa mýlim, 15 alebo 17 rokov. My to teraz robíme. My sme uprostred ťažkých rokovaní, kde sa snažíme s nimi vyrokovať, aby tie peniaze sa mohli dať aj na rekonštrukciu, aj na obnovu nemocníc. A myslím si, že to je taký jeden z prvých krokov.
Druhý krok, samozrejme, sú ľudia. Bez ľudí to zdravotníctvo na nohy nepostavíme, ale tu nechám pána ministra zdravotníctva, aby... v doplňujúcej odpovedi sa ho prípadne môžete na to spýtať, keďže je prítomný a odpovedá na... odpovedá na otázky.
Takisto si myslím, že je veľmi významným krokom, že sme schválili včera na vláde návrh reformy zdravotníctva. Keď si spomínate, v predchádzajúcom volebnom období prišiel Peter Pellegrini s mimoriadne vzletnými slovami, že sa ide robiť veľká reforma zdravotníctva, tzv. stratifikácia nemocníc, prišiel s tým do parlamentu a hneď v zásade prvý deň mu to vlastní poslanci z vlastného klubu, z vlastného klubu odmietli, čo je absolútne paradoxná situácia.
Takže my sme povedali, že sme reformná vláda, že reformy, a nielen v oblasti zdravotníctva, ale aj v iných oblastiach chceme robiť, pretože v mnohých oblastiach to Slovensko zaostáva práve preto, že sa neurobili dôležité reformy.
Ja za seba to robím v rezorte eurofondov, kde robíme za posledných 20 rokov veľkú reformu, kde meníme prístup, zjednodušujeme, znižujeme byrokraciu, robíme spoločné pravidlá, jednotnú metodiku, tak aby to nebolo „každý pes - iná ves“, alebo ako sa to hovorí, každý riadiaci orgán - vlastné pravidlá, vlastné, vlastná byrokracia, vlastných 1 500 papierov, ktoré treba dokladať.
No takže áno, ten problém je tu a zároveň treba povedať, že ten problém sa nevyrieši zo dňa na deň. My zo dňa na deň nezvesíme z klinca ani sestričky, nezvesíme z klinca ani lekárov, to ich štúdium trvá. A áno, ja si myslím, že najmä keď hovoríme o zdravotných sestrách, tak tam je na mieste hovoriť o zvyšovaní platu a, samozrejme, aj zvyšovaní platu ostatnému zdravotníckemu personálu, hlavne v súčasnosti, keď sa odkladajú výkony, tak je to veľmi dôležité. A to už potom nechám pánovi ministra zdravotníctva.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.9.2021 o 14:06 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:10

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán poslanec, to máte zlé informácie. Doteraz to bolo tak, že o potrebách regiónov rozhodovali ministerstvá bez ohľadu na ich potreby. To znamená, že sa vypisovali dopytové výzvy bez ohľadu na to, čo v skutočnosti ten región potrebuje.
My teraz meníme kompletne celú filozofiu tak, aby pre tú časť kompetencií samospráv, aby práveže o tom rozhodovali regióny, aby bola, prišlo k dohode v území a aby cez radu partnerstva tieto programové alebo projektové balíčky si schvaľovali a nerozhodovalo o tom ministerstvo. Čiže v tom je tá zásadná zmena paradigmy, čo sa týka vo vzťahu k samosprávam a regiónom.
Teraz čo sa týka diskusie, to si vás dovoľujem ubezpečiť, že partnerská dohoda, ako aj operačný program sú pripravované v úzkej spolupráci so zástupcami socioekonomických partnerov vrátane zástupcov vyšších územných celkov miest a obcí. Tam sme mali desiatky konzultácií, kde sme práveže aj partnerskú dohodu predtým, ako bola poslaná do Bruselu, aj operačný program, a práve teraz, mimochodom, prebieha jedna z diskusií so zástupcami územnej samosprávy, žúp, s Úniou miest, samospráv, ÚMR-ov.
Okrem jednotlivých priorít, ktoré plánujeme (odkašľanie) v novom programovom období z eurofondov finančne podporiť, diskutujeme aj o mechanizme tvorby a podpory implementácie integrovaných územných investícií, to je práve ten koncept, o ktorom som hovorila, zdola, schválenie potrieb projektových balíčkov zdola a následne už len formálna kontrola na úrovni ministerstva. Čiže prenášame právo rozhodovať o konkrétnych projektoch z centrály do územia. A ide o krok, ktorý 20 rokov nikto neurobil. Vy, ktorí si hovoríte v SMER-e, že ste regionálna strana, máte starostov a tak ďalej, neboli ste nikdy schopní preniesť to rozhodovanie do územia. My to teraz robíme, len je to náročný proces. Vždy keď meníte od gruntu celý systém, tak, samozrejme, že to je náročný proces. Najjednoduchšie je spraviť copy-paste, tak sa to vždy robilo posledných 20 rokov. Ako som už povedala, my to tak robiť nechceme a robíme, preto hovorím, že robíme veľkú reformu v eurofondoch, ktorá 20 rokov nebola urobená.
Čiže ide o krok, ktorým sa zvýrazňuje postavenie a právomoci územnej samosprávy a ostatných socioekonomických partnerov v celom procese na rozdiel od predchádzajúceho programového obdobia, kedy výlučne o tom rozhodovala, bezvýhradne štátna správa. Tento princíp presadzujeme od nástupu do mojej funkcie. O tom svedčia všetky doterajšie dokumenty, ktoré boli vydané. Spomeniem návrh partnerskej dohody, ktorá upravuje základné pravidlá implementačného mechanizmu integrovaných územných stratégií, nový návrh zákona, ktorý bol zaslaný do medzirezortného pripomienkového konania, teraz je v MPK, tam definuje aj kompetencie územnej samosprávy v tejto oblasti.
Partnerská dohoda a nový návrh zákona o eurofondoch potvrdzujú tento princíp posilňovania rozhodovacích právomocí územnej samosprávy v procese implementácie eurofondov a žiadnym spôsobom tento trend nespochybňujú ani nenegujú, práve naopak. Čiže kompetencie územnej samosprávy, posilňovanie rozhodnutia.
A ešte spomínate, že naše ministerstvo nevydalo žiadne usmernenie, metodiku ani iné oficiálne informácie, ako má proces prípravy integrovaných územných stratégií vyzerať. Už rok je platná metodika prípravy a tvorby týchto stratégií, pritom zamestnanci a experti sú v úzkom kontakte so zástupcami samospráv, poskytujú im podporu a poradenstvo pri ich tvorbe.
A v neposlednom rade si vás dovoľujem informovať, že práve v týchto hodinách prebieha na pôde ministerstva veľké koordinačné stretnutie k integrovaným územným investíciám v programovom období ’21 - ’27 so zástupcami žúp, sedemnástich miest udržateľného mestského rozvoja, Únia miest, predmetom... ZMOS, predmetom ktorého je diskusia k metodike tvorby a implementácie integrovaných územných stratégií, ktoré sme vydali a ktoré gestorujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis

30.9.2021 o 14:10 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:19

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani ministerka, myslím si, že všetci vieme, že vy neviete, takže to svedčila aj vaša odpoveď na toto. Vy ste sa niekedy prešli medzi starostov po regiónoch? Zistili ste, aká je situácia?
Pani ministerka, v takom stave, v akom sa teraz nachádzajú eurofondy, sa ešte v živote nenachádzali. Nefunguje to, obce a mestá proste nemôžu žiadať žiadnu, žiadnu dotáciu, žiadne eurofondy. A ja vám úplné – aj tu kolegom – poviem, úplné klamstvo, ktoré ste povedali, a to je ten váš princíp. Hovoríte o tom, že za predchádzajúcich vlád sa žiadna nemocnica nepostavila. Akože nie? Však v roku 2015 sa otvárala nová Nemocnica svätého Michala, čo je 6 rokov dozadu, pani ministerka, takže to by ste mohli vedieť. (Reakcia z pléna.) To by ste mohli vedieť.
A vôbec to nie je pravda, o čom ste teraz hovorili. Nekomunikujete, nefunguje to, žiadne, žiadne výzvy pre obce a mestá, veľa peňazí prepadne preto, lebo nebudú vyčerpané, a myslím si, že občania na Slovensku vidia, kto spravuje eurofondy a financie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

30.9.2021 o 14:19 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:19

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy si robíte z občanov srandu, skutočne. Ja som sa prešla medzi starostami a prešla som sa medzi primátormi. A viete, čo som počula? Že eurofondy sa rozdávali podľa straníckeho trička. To bola prvá vec.
Že tam bolo obrovské množstvo byrokracie, to bola druhá vec, že boli absolútne nekompetentne riadené, to bola tretia vec.
A viete, čo to najlepšie dokumentuje, keď hovoríte o prepadnutí eurofondov? V roku 2017 a 2018, viete, koľko prepadlo eurofondov? 150 mil.! A to prepadlo z jediného dôvodu, že vaša vláda SMER-u - sociálna demokracia ich nebola schopná vyčerpať. Oni vlastne do Bruselu povedali, že ďakujeme veľmi pekne, nevieme, čo s tými peniazmi máme robiť, ďakujeme, nechajte si ich, my tých 150 mil. nepotrebujeme. Kvôli obrovskému eurofondovému škandálu v oblasti školstva, kvôli vašej nekompetentnosti a neschopnosti eurofondy vyčerpať, čo je absolútne škandalózne, ste pripravili občanov o 150 mil. eur!
A viete, koľko prepadlo v roku 2020? Nula. V roku 2020, keď my sme čelili ako vláda pandémii, keď mnohé administratívne procesy stáli, keď boli ľudia na home officeoch, keď bola ťažká situácia, vtedy sme dokázali vyčerpať všetko, čo pre ten rok sme vyčerpať mali, a prepadlo nám - nula. Ani jeden cent.
Nemocnica. Nemocnica svätého Michala ale nebola postavená z eurofondov, a to vám poviem to, že, chvalabohu, pretože keby bola, tak by sme dostali korekcie vzhľadom na pochybnosti, ktoré boli pri verejných obstarávaniach. Spojené s pánom Kaliňákom. To je k Nemocnici svätého Michala.
Čo sa týka starostov, aj ja chodím po regiónoch a dostávam od nich spätnú väzbu. Dostávam od nich spätnú väzbu, že najmä v Integrovanom regionálnom programe vy ste nám zanechali čerpanie 29 %. Za sedem rokov ste vyčerpali 29 %! To sa za to nehanbíte?! A ešte hovoríte tu o nejakom nekompetentnom riadení. 29 % za 7 rokov ste neboli schopní minúť, a to Slovensko má obrovský infraštruktúrny dlh! A vy ste neboli schopní minúť nič, len 29 %! Absolútne škandalózne.
Čiže museli sme naštartovať procesy, okamžite sme zaviedli päť balíčkov zjednodušení, debyrokratizácie, kde sme zrušili také hlúposti, ktoré ste tu 20 rokov, ktoré ste ládovali do tých eurofondov, ako napríklad také výkazy, kde si museli písať poskytovatelia, že kedy, kedy, odkedy dokedy a išli na obed a kde sa zdržiavali v čase obeda. Toto si museli vykazovať v eurofondoch. Tak napríklad aj takéto veci, to sme zrušili a teraz si to vykazovať nemusia. Okrem ďalších iných procesných a manažérskych zjednodušení, ktoré sme v eurofondoch aplikovali.
Čiže tu by som vám odporučila jednu dobrú radu, čo sa týka eurofondov, neozývajte sa v SMER-e, pretože vy máte také maslo na hlave, aj čo sa týka korekcií, ktoré sú v stovkách miliónov eur, ktoré ešte do dnešného dňa my ako Slovensko musíme platiť, že to je strašné. Vy ste skutočne pripravili nekompetentnosťou, teraz nechcem povedať rozkrádaním, ale áno, škandálmi, kauzami, napríklad kauza Dobytkár, eurofondový škandál. O čom sú tie kauzy? Tie sú o tom, ako sa jednoducho prešustrovali a dávali úplatky v eurofondoch. Ste pra... pripravili Slovákov, Slovenky o stámilióny eur.
Takže na vašom mieste - téma eurofondov - treba byť ticho. (Potlesk.)
Skryt prepis

30.9.2021 o 14:19 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:19

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, ministerstvo zdravotníctva počas uplynulých mesiacov realizovalo niekoľko opatrení, aby zdravotná starostlivosť bola zabezpečená aj počas nadchádzajúcej, tretej vlny pandémie. V spolupráci s nemocnicami sa zrealizovali revízie technického vybavenia, vypracovali krízové plány, personál bol preškolený, pripravila sa aplikácia e-Lôžko, boli vytvorené pozície krajských koordinátorov a podobne.
Žiaľ, vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude mať v prvom rade obsadenosť lôžok pacientami s ochorením COVID-19. V súčasnosti je približne 85% hospitalizovaných pacientov neočkovaných. Napriek tomu, že očkovanie je na Slovensku bezplatné a je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, časť dospelej populácie, našťastie už dnes v menšine, sa odmieta dať zaočkovať. Na základe dnešných rád vieme predpokladať, že veľká časť pacientov, ktorí budú v najbližších týždňoch hospitalizovaní, budú neočkovaní pacienti. Čím viac ich bude v nemocniciach s ochorením COVID-19, tým väčšie množstvo zdravotníkov bude musieť poskytovať zdravotnú starostlivosť týmto akútnym pacientom.
Zdroje v našom zdravotníctve však nie sú nevyčerpateľné a v krajnom prípade môže nastať situácia, že dôjde k odloženiu niektorých plánovaných neakútnych operácií. Akútna starostlivosť bude zabezpečená a bude dostupná všetkým pacientom. Aj preto by som chcel ľudí, ktorí doteraz váhali, pozvať na očkovanie. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým menší nápor bude na slovenské nemocnice, a čím menej zdravotníkov sa bude musieť zaoberať starostlivosťou o tzv. covidových pacientov, tým viac sa ich bude môcť venovať tzv. bielej medicíne.
Ďakujem.
Skryt prepis

30.9.2021 o 14:19 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:26

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, ďakujem za odpoveď. Veľmi rád počúvam, že ste to povedali, že personál je pripravený a preškolený, to je super.
Aby sa to aj naplnili, tie vaše slová, ktoré ste tu povedali, ale ja vám uvediem príklad a dobre, bola to prvá vlna, ale musím povedať, že, žiaľ, vtedy a to je nie tak dávno, lebo to je pred rokom, ten personál, žiaľ, nebol pripravený. Veľmi veľa, a vy to viete veľmi dobre, však aj ste v zdravotníctve pracovali ako riaditeľ nemocnice, bolo hospitalizovaných pacientov, ktorí končili na pľúcnej ventilátor... pľúcnych ventilátoroch, veľakrát a často sa to stávalo hlavne kvôli tomu, že títo ľudia dostali oneskorenú pomoc. Jednoducho obvodní ošetrujúci lekári, tí riešili veľakrát ako COVID pacientov cez telefón, samozrejme, tie príznaky začínali len tak postupne, nenápadne, sa to, naraz to zhoršovalo a dramaticky sa to zhoršovalo tak, že skončili na pľúcnych ventilátoroch. Ale, žiaľ, veľká časť týchto pacientov práve končiacich na pľúcnych ventilátoroch zomrela. A veľa bolo takých prípadov, alebo boli prípady také, žiaľ, kde personál nedokázal obsluhovať tie pľúcne ventilátory, a vy to viete veľmi dobre, že to nemôže hocikto obsluhovať. Aristi to vedeli, ale bežne na týchto oddeleniach a nemocničných lôžkach personál to nevedel. Ani, stredný zdravotnícky, dokonca ani lekári to nevedeli.
A ďalšia vec je taká, pán minister, a skúste sa nad tým zamyslieť a urobiť aj poriadok aj s tým, keď príde pacient v dnešnej dobe na ošetrenie k svojmu lekárovi a lekár ho odmietne ošetriť len kvôli tomu, že on nemá COVID test. Ale kde sme, prepánajána, on môže mať veľmi vážny problém?! Tak ako ste aj spomenuli tie odkladané, odkladanie tých operácii. Dobre, ak, ak sú nevyhnutné, treba ich vykonať.
Koľko zbytočne takto ľudí nám zomrelo v tej prvej vlne?
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

30.9.2021 o 14:26 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:26

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takže skúsim k tým viacerým veciam.
Prvá je školenie personálu. Áno, pripúšťam, že v prvej vlne, keď došlo k masívnemu nárastu pacientov s ťažkým priebehom, ktorí boli napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, bol problém jak s množstvom prístrojov, tak s ich obsluhou. Ja verím tomu, že sa to už nezopakuje, ten problém prišiel rýchlo a nedal sa predpokladať, takže aj to riešenie trvalo nejaký čas. Dnes, si myslím, že je dostatok aj prístrojov, aj skúseností personálu, a bol zaškolený nový personál a je pripravený personál z iných oddelení pomôcť, keby bolo treba na covidových oddeleniach.
A čo sa týka tých testov, áno, riešime to, predpokladám, že v priebehu budúceho týždňa nastavíme systém tak, aby pacienti, ktorí potrebujú ošetrenie, boli otestovaní v zdravotníckych zariadeniach tak, aby ich to nestálo nič.
Ďakujem.
Skryt prepis

30.9.2021 o 14:26 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:26

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, mám tu odpoveď, ktorá teda je veľmi taká všeobecná, ale skúsim to povedať priamo.
Pokiaľ som mal informácie, vtedy, keď som sa s pánom županom stretol, tak som vychádzal z toho, čo bolo pripravené, a ja si myslím, že tam nejaký veľký rozdiel nebude, čo povedali moji kolegovia z ministerstva zdravotníctva, to neviem povedať, ale vzhľadom k tomu, že zákon, ktorý bol včera prijatý vládou, ktorý hovorí o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, nastavil systém tak, že vlastne budeme takmer 2 roky sledovať počet výkonov, počet, teda spád, počet obyvateľov v jednotlivých spádoch, potom, samozrejme, personálne, materiálne vybavenie, čakacie doby a ďalšie, ďalšie veci, ktoré nám potom budú slúžiť ako podklad do zariadenia, do patričnej úrovne v kategorizácii nemocníc, takže chcem povedať, že nehovoríme o žiadnom rušení nemocníc ani o... o... ale o transformácii na patričnú zdravotnú starostlivosť.
V každej nemocnici bude urgentný príjem, v každej nemocnici bude ambulantná časť, v každej nemocnice budú lôžka, ktoré budú riešiť na, ktoré budú pripravené na riešenie akútnych a subakútnych pacientov, ktorí nepotrebujú ústavnú starostlivosť, takže v tom pripomienkovom procese, ktorý prebehol v priebehu minulých mesiacov, sme akceptovali veľa z pripomienok, ktoré nám prišli od rôznych subjektov, takže vzhľadom k tomu, že ten zákon príde sem do parlamentu, a verím tomu, že ho doladíme tak, aby sme našli zhodu na tom, akým spôsobom budú nemocnice kategorizované a ktoré potom najneskôr teda, alebo teda najskôr od 1. 1. 2024 budú transformované a akým spôsobom.
Ďakujem.
Skryt prepis

30.9.2021 o 14:26 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video