60. schôdza

15.3.2022 - 30.3.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2022 o 14:11 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 11:48

Karol Kučera
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak po takých, myslím, že negatívnych veciach, dúfam, že niečo pozitívne.
Vážené kolegyne, kolegovia, rád by som vám predstavil úpravu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Pri tejto novele sme vychádzali z programového vyhlásenia vlády, kde na strane 72 je uvedené, že vláda bude podporovať vstup odborníkov z praxe do vyučovacieho prostredia. Osobne ma veľmi teší, že táto novela rieši odborníkov z praxe, úspešných športovcov s pedagogickým vzdelaním a zaraďuje ich do kariérnych stupňov. V tzv. automate vytvárame zaraďovanie týchto športovcov na pozíciách školský tréner, učiteľ telesnej a športovej výchovy a učiteľ prvého stupňa základných škôl do prvej atestácie, samozrejme, po absolvovaní riadnej päťročnej praxe a do druhej atestácie rovnako po absolvovaní predpísanej praxe.
Dávame aj možnosť riaditeľom základných škôl za dodržaní určitých kritérií zaradenie takýchto zamestnancov priamo do kariérového stupňa prvej alebo druhej atestácie.
Máme aj dobrý príklad z praxe o prínose týchto športovcov napríklad v programe Tréneri v škole, ktorý mám možnosť realizovať na úrade splnomocnenca a je rozšírený momentálne na stodesiatich školách a od septembra je plánovaný teda na už dvesto základných škôl. A vidíme, akým prínosom vlastne na hodinách telesnej a športovej výchovy pre deti takíto tréneri a športovci sú. Máme aj vstupné, aj výstupné dáta tohto programu, kde vidíme, ako vzrastá, samozrejme, záujem detí o šport a pohybové aktivity a ako si obľubujú deti vlastne tieto hodiny telesnej a športovej výchovy, ktorá, samozrejme, veľmi vplýva na ich zdravie. Je teda nesmierne dôležité, aby sme robili také kroky, ako je napríklad aj zámer tejto novely, lebo generačné choroby – ako obezita, cukrovka či posledné obdobie pandémie, sedavý spôsob života – negatívne vplývajú na správny motorický vývin detí.
Táto novela je len jedným zo súborov opatrení, ktoré majú na školách zabezpečiť skvalitňovanie výchovy a vzdelávania v oblasti pohybu a zdravia. Robíme v tejto súvislosti aj ďalšie kroky a okrem programu Tréneri v škole, ktorý mi pomohla rozbehnúť ináč aj Majka Šofranko, kolegyňa, spomeniem aj niekoľko ďalších. Snažíme sa o prinavrátenie tretej hodiny telesnej výchovy do týždňa. Pevne veríme, že od septembra ´22 tomu tak bude. Otvárame cestu aj telocvikárom, ktorých máme momentálne na druhom stupni, smerom na prvý stupeň. Sme v kontakte so združením telocvikárov a snažíme sa pomôcť aj telovýchovným fakultám a katedrám, aby sa zabezpečili ich, alebo zlepšili ich špecifiká, zvýšil sa koeficient odboru, a teda zlepšilo sa financovanie vôbec a obnovili sa ďalšie možno študijné programy, ktoré nejak vymizli za posledné obdobie, ako napríklad učiteľ telesnej výchovy pre prvý stupeň.
V spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu v Bratislave, fakultou Univerzity Mateja Bela a katedrou v Košiciach telovýchovnou a najlepšími, samozrejme, odborníkmi zo Slovenska, ale aj z Čiech, sme pre trénerov a športovcov vystavali odborné školenie v rámci programu Tréneri v škole, do ktorého sa nám hlásia už aj pani učiteľky a kapacity a skvelí ľudia ako napríklad pán docent Branislav Antala alebo pán docent Martin Pupiš, či profesor Miro Sližik, Vladimír Harčarik sú garantmi tohto školenia.
Snažíme sa nastaviť systémové financovanie aj športovej infraštruktúry už v schválenej novele, ktorá tu prešla prvým čítaním, vo Fonde na podporu športu, vrátane teda aj tej školskej infraštruktúry, teda telocviční, kde fond už podporil vo svojej prvej výzve deväť projektov výstavby telocviční pri základných školách v hodnote 17 miliónov eur. Čerstvo sme aj zanalyzovali stav telocviční na základných školách a vypracovali sme štúdiu uskutočniteľnosti s plánom na výstavbu chýbajúcich telocviční až do roku ´27. No a v neposlednej rade boli prezentované už aj ministrom financií tzv. služby deťom alebo aj koaličnými partnermi voľnočasové poukazy, kde by sme chceli pre každé dieťa bez ohľadu na to, z akých sociálnych pomerov, samozrejme, je, až 70 eur mesačne pre svoje aktivity, najmä, samozrejme, vrátane tých športových.
Takže vidíme, že na to, aby sme zlepšovali a možno zvrátili tú negatívnu krivku motorického vývinu detí, ktorá upadá už najmenej 20 rokov na Slovensku, je potrebné urobiť veľa krokov, ktoré však sa nedajú urobiť zo dňa na deň. Dôležitá ako kvalita, k čomu prispieva táto novela, je aj kvantita pohybu detí na školách pre ich lepší a zdravší, výdatnejší život, čo, samozrejme, bude šetriť a zveľaďovať štátny rozpočet tým, že budeme mať teda zdravšiu a vitálnejšiu populáciu.
Ja by som rád teraz prečítal ešte pozmeňujúci návrh, ktorý dopĺňa vlastne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, to môžete až v rozprave potom.

Kučera, Karol, poslanec NR SR
Potom v rozprave? Dobre.

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Toto je úvodné slovo. Musím ešte dať spravodajkyni...

Kučera, Karol, poslanec NR SR
Tak už by som to len ako ukončil v podstate, že by som rád poprosil kolegov o podporu tejto síce možno menšej, ale zapadajúc do tej veľkej mozaiky, dôležitej novely o pedagogických a odborných zamestnancoch.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.3.2022 o 11:48 hod.

Karol Kučera

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:55

Mária Šofranko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 2. februára 2022 č. 1221 sa uzniesla prerokovať návrh poslancov v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Určené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote. Gestorský výbor prerokoval spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona 18. marca 2022. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K návrhu poslancov zaujali výbory tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 463 z 9. marca 2022 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 143 z 10. marca 2022 zhodne odporúčali návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v časti IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o návrhoch uvedených pod bodmi 1 a 2 spoločne s odporúčaním ich schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh poslancov schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Spoločná správa výborov o výsledku prerokovania návrhu poslancov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor z 18. marca 2022 č. 154. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informovala o výsledku rokovania výborov, o stanovisku a návrhu gestorského výboru.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.3.2022 o 11:55 hod.

PaedDr.

Mária Šofranko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 11:58

Karol Kučera
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Takže pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru, Richarda Nemca a Radoslava Slobodu. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru... pardon. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru, Richarda Nemca, Petry Hajšelovej a Radovana Slobodu na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení takto:
Bod 1. V čl. I bod 1 znie:
"1. V § 30 sa odsek 1 dopĺňa písmenom e, ktoré znie:
"e) pôsobil ako športovec najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky, obdobnej súťaži v zahraničí alebo športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
2. učiteľa predmetu telesná a športová výchova alebo
3. školského trénera."."
Odôvodnenie krátke: Javí sa vhodným rozšíriť okruh pedagogických zamestnancov o učiteľa prvého stupňa základnej školy a učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova z dôvodu, aby sme mohli byť rovnako ako školský tréner po pôsobení najmenej päť rokov v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec zaradení do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou.
Takže za mňa toľko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.3.2022 o 11:58 hod.

Karol Kučera

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní
 

Vystúpenie v rozprave 13:55

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi z poverenia predsedu vlády podľa § 131 ods. 7 rokovacieho poriadku ospravedlniť z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámiť ministrov poverených ich zastupovaním.
Čiže neprítomná bude ministerka Remišová, zastupovať ju bude minister pôdohospodárstva Vlčan, neprítomný minister Doležal, zastupuje minister Vlčan, neprítomný minister Mikulec, zastupuje minister Lengvarský, neprítomný minister Gröhling, zastupuje minister Lengvarský, neprítomná ministerka Kolíková, zastupuje minister Lengvarský, neprítomný minister Krajniak, zastupuje minister Lengvarský, neprítomný je aj minister životného prostredia Ján Budaj, ktorému neboli položené otázky.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 13:55 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 13:55

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Vážený pán poslanec, v tomto ohľade môžem len pripomenúť stanovisko Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktoré od začiatku jasne komunikuje, že Slovenská republika svoje systémy protivzdušnej obrany vrátane systému S-300 či stíhacích lietadiel MiG-29 neposkytne Ukrajine, pokým nebude mať garantovanú náhradu.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 13:55 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:03

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za odpoveď. Presne to je ten problém, keď pred nejakým časom som počúval ministra národnej obrany, ako veľkoryso ide darovať Ukrajine MiG-y, a položil som si otázku, ako bude zabezpečený náš vzdušný priestor. To je jeden rozmer. Ide predovšetkým o bezpečnosť našej krajiny, našej vlasti, Slovenskej republiky.
Druhý rozmer je ten, kde vlastne minister národnej obrany, resp. možno aj vláda takýmto spôsobom vystavili v podstate aj Slovenskú republiku možným rizikám a možnému zatiahnutiu Slovenskej republiky do konfliktu s Ruskou federáciou a konfliktu, ktorý je na Ukrajine. Myslím si, že aj keď ďalej tá vláda uvažuje, tak som to pochopil z tejto otázky, a hľadá ako tento priestor, som o tom presvedčený, že nie je to vhodné, aby v takejto napätej situácii Slovenská republika darovala tieto MiG-y Ukrajine. Ja som za humanitárnu pomoc, ale nie som za humanitárne bombardovanie, tak jak sa to aj v minulosti nazývalo, alebo humanitárne bomby, rakety alebo humanitárne stíhače. Jednoducho toto je čosi neprijateľné. Ruská federácia či už v tejto chvíli, keď aj taká tá hystéria nás tuná tak zachvátila na Slovensku, ale aj v celej Európe, má stále tuná ako tento priestor. Myslím si a som o tom presvedčený, že vláda Slovenskej republiky má predovšetkým pamätať na bezpečnosť našej krajiny. Rovnako je to aj s tým obranným systémom S-300, ktorý vláda uvažuje darovať Ukrajine. Je to neprijateľné.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

24.3.2022 o 14:03 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:03

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, dovoľte, aby v mene premiéra som vám odpovedal túto otázku. Slovensko, ako aj ostatné krajiny v rámci Európskej únie a mnohé iné regióny sveta v súčasnosti čelia prudkému nárastu cien energií. Tento rast cien bol spôsobený oživením svetovej ekonomiky po ústupe pandémie, ktorú však vzápätí tlmí ruský útok na Ukrajinu. Vojne na Ukrajine predchádzali právne problémy so spustením novej plynovej trasy pod Baltským morom Nord Stream 2 a s tým súvisiaci pokles dodávok plynu zo strany Gazpromu, ktorý sa týmto tlakom snažil presadiť svoje záujmy v Európskej únii.
Pre zníženie dopadov na odberateľov pripravilo ministerstvo hospodárstva viacero opatrení. Jedným z už prijatých krokov, ktorý má priamy vplyv na zníženie koncových cien energií, elektriny v roku 2022, je rozloženie už priznanej pomoci výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov na dlhšie obdobie a tým zníženie dotácií najmä pre fotovoltické zdroje. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) implementoval predĺženie podpory od januára, od 1. januára 2022 a znížil tak náklady na tarifu za prevádzkovanie systému o cca 70 miliónov eur ročne.
Zároveň ministerstvo hospodárstva v súčinnosti s ministerstvom financií rozhodlo o poskytnutí štátnej dotácie do systému TPS, to je tarifa za prevádzkovanie systému, vo výške 40 miliónov eur na rok 2022 na podporu zníženia tarify TPS, tarify za prevádzkovanie systému pre odberateľov elektriny.
Súčasne sa Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky spolu s Ministerstvom financií Slovenskej republiky s akcionármi spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., dohodli na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024. Dňa 16. februára 2022 podpísalo ministerstvo hospodárstva, ministerstvo financií a Slovak Power Holding, čo je jeden teda z majiteľov Slovenských elektrární, memorandum o... (Minister sa obrátil na predsedajúceho.) Prepáčte, ako to teraz presne funguje, koľko mám priestor na odpoveď na túto otázku? (Vstup predsedajúceho.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Máte na každú otázku päť minút a keď bude doplňujúca, tak ďalších päť minút. A dokopy 15 minút na otázky na premiéra.

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
Uhm, pardon. Tak musím trošku asi rýchlejšie, lebo je to dlhšie.
... porozumení a implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov. Slovenské elektrárne budú na základe dohody do roku 2024 predávať silovú elektrinu ako komoditu za 61 eur za MWh bez ohľadu na vývoj veľkoobchodných cien elektriny na trhoch. Celkový dohodnutý objem elektriny v týchto sadzbách je 6,15 TWh ročne. Ak by nedošlo k takejto dohode, je riziko významného zvýšenia ceny elektriny pre domácnosti až o 80 % v nasledujúcich rokoch. Pokiaľ sa nebudú výrazne meniť poplatky za predaj a distribúciu a ďalšie poplatky obsiahnuté v cene elektriny, koncové ceny elektriny pre odberateľov v domácnostiach zostanú relatívne stabilné. Domácnosti vďaka tomu počas nasledujúcich rokov ušetria priemerne 500 eur. Spolu by domácnosti tak mali ušetriť na cenách elektriny jednu miliardu eur s daňou z pridanej hodnoty.
Ministerstvo hospodárstva rieši aj zmiernenie dopadov zvýšených cien plynu; bytové domy so samostatnými kotolňami, ktoré nie sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom, ktoré používajú na výrobu tepla plyn, mohli od 1. marca 2022 získať od Slovenského plynárenského priemyslu nové zmluvy na dodávku plynu. Cieľom ponuky bolo zmierniť nárast burzových cien komodity plynu a následne koncové ceny tepla v domácnostiach. Ponuku využilo takmer 500 bytových domov, respektíve správcov bytových domov, ktorí tak získali prístup k cenám, ktoré sú výrazne nižšie ako ceny na súčasnom trhu s plynom.
V súvislosti s možnosťami zmiernenia dopadu rastúcich cien potravín a stabilizácie situácie podpísalo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka so Slovenskou alianciou moderného obchodu a Zväzom obchodu deklaráciu vo veci udržania cenovej stability potravín. V zmysle podpísaného memoranda o zabezpečení dostatočnej potravinovej zásoby v zmysle núdzového stavu ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sleduje disponibilné zásoby šestnástich komodít a pripravuje sa na ďalšie memorandum o spolupráci v oblasti zabezpečenia ekonomickej stability a konkurencieschopnosti výrobcov potravín v Slovenskej republike.
Na zníženie energetickej náročnosti výroby ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka plánuje rozdeliť 268 miliónov eur vo výzvach 4.1, 4.2 určených pre poľnohospodárov, spracovateľov a potravinárov. Zároveň ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje legislatívny návrh, ktorý umožní ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zaviesť predkupné právo na nákup vybraných druhov komodít pre slovenských spracovateľov a potravinárov.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 14:03 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:11

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán expremiér. Chcem teda poďakovať, že sa niečo deje, ale my sme si všimli, že už ceny potravín nejakým spôsobom stúpli, to znamená, predpokladám, že asi vláda sa ešte bude niečím zaoberať, ak by to bolo, ak by to znamenalo výrazný dopad pre obyvateľstvo, alebo nie?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2022 o 14:11 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:11

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Určite teraz, keď trošku, neviem, či do toho môžem vstúpiť, ale myslím si, že hovorím aj v mene pána predsedu vlády ako minister financií. Samozrejme, že vláda si musí všímať rast cien; inflácia, ktorú zažívame, je najväčšia za posledných 20 rokov. Zároveň treba povedať, že tá inflácia nie je celoslovenská, ale je celosvetová, čiže rast cien je naozaj na, proste na celom svete dramatický. Okolité krajiny pristupujú niektoré aj k opatreniam typu, že napríklad že zrušia dépeháčku na pohonné hmoty, myslím, že Poľsko. Potom, že zastavia umelým spôsobom ceny alebo umelo nastavia ceny pohonných hmôt, Maďarsko.
Na druhej strane, keď si porovnávame inflácie v týchto krajinách, tak sa to neprejavuje. Sme plus-mínus na tej istej úrovni alebo lepšie ako susedné naše krajiny z V4, alebo z Vyšehradskej štvorky, tým pádom ani ekonómovia na Slovensku neodporúčajú nejaké takéto plošné opatrenia, preto keď tak chceme pristupovať k opatreniam, ktoré budú najmä pomáhať ľuďom, ktorí sú najviac ohrození prípadnou chudobou alebo sú najviac ohrození chudobou. Preto ako jedno z tých prvých opatrení sme pristúpili, síce to sa dotkne všetkých, lebo všetci máme doma elektrinu, teda k opatreniu v hodnote jednej miliardy eur, kde sme dohodli so Slovenskými elektrárňami zmrazenie cien de facto na tri roky. Je to európsky unikát, žiadne domácnosti v rámci Európskej únii nemajú istotu, že do 31. decembra 2024 budú platiť to isté za elektrinu, čo platia dnes. Slovenské domácnosti túto garanciu majú a si myslím, že to bol veľmi veľký úspech a krok voči tomu, aby sme ceny stabilizovali.
Druhý veľmi silný impulz je to, že sme sa rozhodli posunúť komplet celé vianočné dôchodky, ich výplatu o približne pol roka skôr a niekedy v júni by mali byť vyplatené všetkým dôchodcom 13. dôchodky v objeme približne 300 miliónov eur. Čiže v druhom kvartáli podpora voči dôchodcom, síce čestne treba povedať, že je to len posun v čase o pol roka skôr, ale 300 miliónov budú mať jednoducho skôr k dispozícii, ako by mali normálne.
A potom tiež v neposlednej miere treba spomenúť približne 250 miliónov eur, štvrť miliarda eur, ktorá išla dôchodcom; áno, len tým, ktorí boli zaočkovaní, čiže nie všetkým, ale jednoducho je to niečo, čo bolo mimoriadne, mimoriadna pomoc voči dôchodcom finančná v prvom kvartáli tohto roku, čiže v čase naozaj toho rastu cien, cien, inflácie.
Čo sa týka zvyšovania dôchodkov, tam, bohužiaľ, máme jednoducho systém, ktorý je omeškaný o rok, čiže najprv sa zmeria inflácia v prvom polroku, počas druhého polroku sa vypočíta tá inflácia za prvý polrok a o to sa zvyšujú dôchodky na celý nasledujúci rok. Ako ministerstvo financií predpokladáme infláciu na prvý polrok tohto roka niekde medzi deväť, deväť a pol percentami, tzv. dôchodcovskú infláciu; pri priemernej výške dôchodku okolo 508 eur ten priemerný dôchodok by mal narásť skoro až okolo 50 eur od nového roku, čiže vlastne dôchodca priemerný za budúci rok dostane dvanásťkrát päťdesiat eur navyše, približne 600 eur navyše cez zvýšený dôchodok na základe rastu cien počas tohto prvého polroku.
Ďalej sme 52 miliónov vyčlenili na pomoc s rastom cien elektriny, ktoré teda má skončiť aj v domovoch sociálnych služieb, v nemocniciach, tak jednoducho postupne sa snažíme problémy riešiť. Samozrejme, je to bezprecedentná situácia, lebo tak dramatický nárast inflácie, vojna za dverami, zároveň covid, zároveň nárast, extrémny nárast cien energií, nedostatok niektorých súčiastok, jednoducho šok za šokom, krížom-krážom, kríza za krízou, ale snažíme sa manažovať verejné financie tak, aby sme pomohli tým, ktorí si sami pomôcť nemôžu a ktorí by inak sa dostali do núdze.
Môžme ďalšiu otázku.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 14:11 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:11

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, úrad na ochranu oznamovateľov vznikol po tom, čo vládna koalícia zvolila jeho prvú predsedníčku vo februári 2021. Za vznikom úradu stojí myšlienka pomáhať v boji proti korupcii aj tým, že sa odstránia niektoré prekážky, ktoré doteraz potenciálnym oznamovateľom bránili v tom, aby korupciu alebo nekalú praktiku, s ktorými sa stretli v zamestnaní, oznámili. Týmito prekážkami bol strach zo straty zamestnania alebo strach z iných odvetných opatrení, ktoré oznamovateľom hrozia po tom, čo svoje podozrenie oznámia. Ďalšou prekážkou je nedostatok informácií či odbornej opory v situácii, kedy oznamovatelia, tzv. whistlebloweri, môžu čeliť tlakom, falošným obvineniam alebo šikane. Úrad je okrem iného vybavený právomocou, ktorá umožňuje pozastaviť účinnosť výpovede z práce, ak motívom takejto výpovede je práve odveta za to, že sa niekto ozval a oznámil nekalú praktiku. V porovnaní s inšpektorátmi práce, ktoré mali túto agendu zverenú predtým, sa úrad môže venovať oznamovateľom lepšie a intenzívnejšie.
V septembri ´21 úrad úspešne spustil svoju činnosť a odvtedy sa naňho obrátilo vyše 190 jednotlivcov. Úrad poskytuje potenciálnym aj skutočným oznamovateľom poradenstvo, môže podávať trestné oznámenia, sprostredkuje im ochranu alebo sa zúčastňuje súdnych sporov na strane oznamovateľa.
Za prvý polrok činnosti sa úrad zaoberal šesťdesiatimi relevantnými prípadmi, v rámci ktorých poskytoval poradenstvo, pozastavoval účinnosť pracovných úkonov voči oznamovateľom alebo sprostredkoval ich ochranu na prokuratúre, kontroloval funkčnosť interných systémov oznamovania u zamestnávateľov a zúčastňoval sa súdnych konaní.
Úrad od septembra ´21 eviduje desať nových chránených oznamovateľov, ktorým status chráneného oznamovateľa udelila prokuratúra alebo inšpektorát práce, pretože podali kvalifikované trestné oznámenie alebo oznámenie o správnom delikte. Väčšina závažných prípadov, ktoré úrad doteraz riešil, je z prostredia štátnej a verejnej správy alebo štátnych podnikov a najčastejšie sa týkajú machinácií pri verejnom obstarávaní, konfliktu záujmov či hromadného porušovania Zákonníka práce. Vďaka konkrétnym oznamovateľom, ktorí sa obrátili o asistenciu na úrad, sú dnes vedené vyšetrovania alebo sú v štádiu preverovania skutky, ktoré sa týkajú machinácií pri verejnom obstarávaní alebo porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Vážený pán poslanec, v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti úrad každoročne do konca marca predkladá Národnej rade správu o svojej činnosti a stave ochrany oznamovateľov. Úrad teda bude poslancov čoskoro priamo informovať o detailoch svojej činnosti prostredníctvom svojej výročnej správy.
Ďakujem pekne za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 14:11 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video