65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.5.2022 o 17:59 hod.

Mgr.

Radovan Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

17:55

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Nie, zajtra o jedenástej.
Skryt prepis

4.5.2022 o 17:55 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 17:57

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Spolu s kolegami predkladáme návrh na novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania. Tak ako znie názov toho fondu, ide naozaj o podporu vzdelávania, či už je to zo strany učiteľov, alebo zo strany študentov.
Cieľom návrhu zákona je najmä rozšírenie pôsobnosti tohto fondu a ďalšie činnosti súvisiace s poskytovaním finančných prostriedkov fondom, pričom návrhom sa zavádza popri existujúcej možnosti poskytovania pôžičiek možnosť poskytovania iných foriem finančných prostriedkov, napríklad prostredníctvom grantov alebo štipendií, pričom rámcové podmienky ich poskytovania budú obsahovať programy a schémy vlády alebo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Zároveň sa navrhuje sprístupnenie poskytovania pôžičiek pre širší okruh žiadateľov, pri ktorých možnosti zabezpečenia pôžičky ručením sú obmedzené, napríklad ak ide o osobu, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Pri vymedzenom okruhu žiadateľov sa navrhuje nevyžadovať zabezpečenie pôžičky ručením.
Návrh obsahuje aj niekoľko úprav vo vzťahu k rade fondu a k dozornej rade. Úpravy sa týkajú najmä: zloženia oboch orgánov, predĺženia funkčného obdobia vo vzťahu k členom oboch orgánov, pôsobnosť rady fondu vzhľadom na všeobecné rozšírenie pôsobnosti fondu. Okrem iného sa navrhujú niektoré procesné úpravy s cieľom zefektívnenia činnosti tak niektorých orgánov fondu, ako aj doterajšieho procesu poskytovania pôžičiek fondom. Niektoré opatrenia smerujú aj k zníženiu administratívnej náročnosti vo vzťahu k žiadateľom fondu, napríklad zrušenie predkladania potvrdenia o návšteve školy, ako aj v rámci fondu samostatné posudzovanie žiadostí naprieč jednotlivými termínmi.
Poprosím vás o podporu. Je to taká drobná, ale veľmi konkrétna praktická vec. Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

4.5.2022 o 17:57 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17:59

Radovan Marcinčin
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Páni poslanci, pani poslankyne, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením zo 17. marca 2022 č. 1331 sa uzniesla prerokovať návrh skupiny poslancov na vydanie zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Určené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, tlač 933, zaujali výbory tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 500 z 21. apríla 2022, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 309 z 21. apríla 2022 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 161 z 26. apríla 2022 zhodne odporúčali návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v časti IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 23 spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh skupiny poslancov na vydanie zákona schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport (gestorský výbor) z 26. apríla 2022 č. 166. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, o stanovisku a návrhu gestorského výboru.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

4.5.2022 o 17:59 hod.

Mgr.

Radovan Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

17:59

Radovan Marcinčin
Skontrolovaný text
Hlasovať budeme zajtra o jedenástej.
Skryt prepis

4.5.2022 o 17:59 hod.

Mgr.

Radovan Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:03

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Predkladám spolu s ďalšími poslancami a spolunavrhovateľmi zmenu zákona o Matici slovenskej. V programovom vyhlásení vlády je uvedené, že vláda Slovenskej republiky má zvážiť systémovú zmenu, najmä financovania tejto ustanovizne. Matica slovenská je v 21. storočí ustanovizeň, ktorá zohráva významnú, dôležitú úlohu ako moderná národná inštitúcia, pričom je potrebné uviesť, že jej financovanie je potrebné riešiť spôsobom, aby sa plnila efektívnejšie jej úloha, aby si plnohodnotnejšie plnila aj svoje úlohy, ktoré jej vyplývajú z § 2 zákona o Matici slovenskej, a respektíve úlohy, ktoré sú jej zverené.
Matica slovenská bola od svojho vzniku pevnou oporou slovenského národa, a to v časoch úspešných aj zložitých. A nato, aby si aj naďalej plnila svoje poslanie budovať a upevňovať v Slovákoch svoje národné povedomie a hlboký, pevný a hlboký vzťah k nášmu štátu, je potrebné riešiť aj otázku hospodárenia a financovania tejto inštitúcie.
Cieľom Matice slovenskej je dnes budovať v mladých ľuďoch vzťah ku kultúre, k dejinám a v tejto súvislosti je potrebné riešiť aj otázku financovania a hospodárenia inštitúcie tak, aby malo financovanie pozitívny dosah na činnosť stovky kultúrnych ustanovizní, ako aj folklórnych súborov a podobne.
Ročný rozpočet predmetnej ustanovizne je 1 344 600 eur, pričom dlhé obdobie sa štátna dotácia poskytovaná Matici slovenskej nevalorizovala, čo spôsobovalo, že za desať rokov musela táto dôležitá inštitúcia prepustiť cca 70 zamestnancov. V súčasnosti je inštitúcia finančne poddimenzovaná, čo má negatívny dosah aj na činnosť odborných, vedeckých pracovísk, vrátane pracovísk, ktoré sa v regiónoch starajú o miestne odbory a folklórne súbory. Práve z uvedeného dôvodu meníme spolu so spolupredkladateľmi ustanovenie § 6 predmetného zákona, v rámci ktorého sa na plnenie úloh Matice slovenskej budú poskytovať dotácie a účelové dotácie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky každoročne vo výške milión päťstotisíc eur.
V rámci úvodného slova za mňa všetko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2022 o 18:03 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:07

Monika Kozelová

Uvádzajúci uvádza bod 18:10

Miloš Svrček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Rok 2021 bol v novodobej histórii Matici slovenskej jeden z najkomplikovanejších z hľadiska financovania jej činnosti za posledných desať rokov. Matica slovenská dostala zo štátu historicky najnižšiu dotačnú podporu za posledné desaťročie vo výške, ako som povedal aj v úvodnom slove, 1 344 600 eur a súčasne vytvorila z dôvodu pandémie COVID-19 aj najnižšie vlastné príjmy. Rozpočet Matice slovenskej sa oproti roku 2020 prudko znížil o 414 000 eur.
Takýto výrazný pokles príjmov mal následky, samozrejme, aj na činnosť Matice slovenskej: prevádzkovanie a udržiavanie nehnuteľností, budov, platenie nájmov a hlavne na personálne zoštíhľovanie na mnohých pracoviskách tejto ustanovizne.
Tiež muselo ústredie celoplošne znižovať rozpočty všetkých pracovísk rôznou mierou tak, aby bolo zachované aspoň to najzákladnejšie alebo aby boli tie najnutnejšie aktivity zachované. Žiadna podpora projektov vedeckých aktivít, nulový rozpočet na regionálnu kultúru, čo bol priamy následok väčšieho výpadku neštátnych príjmov. Personálne zoštíhlenie bolo realizované koncom roka 2020. Zatiaľ v nutnom rozsahu, aby sa znížili mzdové náklady. Prepúšťanie a zníženie pracovných úväzkov, ako aj zníženie mzdových ohodnotení sa dotklo 16 zamestnancov. Ak by Matica Slovenská nezískala väčšiu štátnu dotáciu a vyššie neštátne príjmy, je vysoko pravdepodobné, že by museli dôjsť ďalšie škrty vo výdavkoch, ako i personálne zoštíhlenie.
Už koncom roka 2020 a začiatkom roka 2021 museli prijať v Matici Slovenskej nasledovné reštrikčné opatrenia: personálne opatrenia, obmedzenie vydavateľských knižných projektov, obmedzenie hlavných aktivít, obmedzenie úplnej podpory takzvanej regionálnej kultúry, obmedzenie opráv a rekonštrukcií nehnuteľností vo vlastníctve Matice slovenskej, ekonomická samospráva väčších domov Matice slovenskej vo vlastníctve Matice s potenciálom komerčného využitia, plošné znižovanie výdavkov pre všetky útvary Matice slovenskej hlavne v oblasti služieb, nákupu spotrebného materiálu, cestových výdavkov.
Slovenské národné noviny, významnou zmenou v roku 2021 bolo predĺženie periodicity Slovenských národných novín z týždenníka na dvojtýždenník, avšak s vyšším počtom strán – 16 strán za každé vydanie. Hlavné aktivity zabezpečovala suma len 7-tisíc eur. Bol to jeden väčší projekt v rámci roka, výročia Alexandra Dubčeka.
Regionálna kultúra mala celkovo návrh nula eur. Projekt je úplne závislý od neštátnych príjmov, po predbežnom prerokovaní nebudú na rok, neboli na rok 2021 navrhované žiadne projekty. Investície a opravy v roku 2021 boli len na úrovni 16-tisíc eur a v roku 2020 42-tisíc eur. Aj to bolo, samozrejme, málo. Veľmi malá suma bola vyčlenená len na havarijné stavy, pričom tieto finančné prostriedky nestačili ani na žiadne väčšie opravy a rozsiahle rekonštrukcie. Podpora vedeckých aktivít, tuto bola suma taká istá – nula euro. Za týchto okolností pritom nebolo možné realizovať matičnú vedu ani v dnešnom, v dnešnej dobe, čiže v roku 2022. Slovenské pohľady, redakcia má znížené spotrebné náklady približne na 50 % za predpokladu, že bude ďalej pokračovať. A Vydavateľstvo Matice slovenskej znížilo výrazne znížené náklady na služby, autorské honoráre a tlač knižných titulkov bola o cirka polovicu nižšia.
Celkovo zníženie rozpočtu bolo dané teda, ako som spomínal, na 414-tisíc eur a zodpovedalo zníženej dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky s nízkym neštátnym vlastným príjmom Matice slovenskej. Takéto zníženie príjmov na medziročnej báze bez dostatočne dlhého času na prípravu bolo pre Maticu slovenskú problematické a obmedzilo jej činnosť. Ak by sme chceli aspoň ako tak dofinancovať, je nutné v oblasti pôsobenia Matice navýšenie o 150-tisíc euro, ako tuto navrhujeme minimum. Ako ma informovali aj z Matice slovenskej, v roku 2023 by optimálne potrebovali navýšenie minimálne o 225-tisíc euro.
Momentálne, ako som aj spomínal, v § 2 zákona o Matici Slovenskej sú presne taksatívne vymedzené úlohy zo zákona. Čiže, ak aby som aj správne chcel vysvetliť, toto nie je nejaké rozmarstvo. Toto je určite taká požiadavka na to, aby sme minimálne vedeli pomôcť finančne tejto ustanovizni tak, aby vedela aspoň nejak minimálne plniť všetky tie úlohy, ktoré jej stanovuje zákon. Zákon je presne daný a presne taksatívne vymedzuje, že čo má Matica slovenská plniť.
Takže minimálne v tejto miere, ako som tuná faktograficky povedal tieto čísla, lebo toto nie sú nejaké výmysly, toto sú jasné čísla, že ako sa znížila dotácia pre ministerstvo kultúry, tak minimálne aspoň touto sumou nejako potrebujeme zalepiť činnosť Matice slovenskej, aby sa dostala ako tak na nejakú úroveň toho, že by vedela základne plniť úlohy, ktoré jej vyplývajú z § 2 zákona o Matici slovenskej.
Nechcem veľmi naťahovať túto diskusiu, ja chápem, že určite by trebalo Matici ešte viac pridať. Myslím si, že nato, aby plnila tie úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona, nato, aby mohla vydávať všetky tie periodiká, ako som spomínal Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, by potrebovala väčšiu sumu. Ja chápem, aj v rámci prvého čítania, ako tu bola otvorená rozprava, že niekomu sa nepáčilo, čo v minulosti bolo vydávané v rámci obsahu týchto novín. Momentálne máme nové vedenie, nové vedenie, ktoré sa jasne dištancovalo a odrezalo od týchto vyjadrovaní alebo týchto článkov, ktoré boli v minulosti, s ktorými aj ja osobne nesúhlasím, ale myslím si, že boli aj dostatočne vysvetlené tlačovými správami a novým vedením Matice slovenskej. Tak ako aj v prvom čítaní, aj v tomto čítaní hovorím, že v prípade, ak bude záujem aj zo strany ďalších mojich kolegov tuto v parlamente, že by ste chceli mať zodpovedané otázky, sú kedykoľvek pripravení sa stretnúť s každým jedným poslancom a zákonodarcom, aby zodpovedali v plnej miere vaše otázky.
Za seba ako za navrhovateľa vás chcem požiadať teda o podporu pri schvaľovaní tohto návrhu zákona, aby sme aspoň takto minimálne vedeli pomôcť tejto veľmi dôležitej národnej kultúrnej ustanovizni. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

4.5.2022 o 18:10 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:17

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Ja podporujem tento zákon a podporujem adekvátne financovanie takej inštitúcie ako je Matica slovenská. Mňa veľmi mrzí, že jej existencia, jej ďalší rozvoj, jej ďalšia podpora je spochybňovaná aj na oficiálnych miestach. A mnohí argumentujú, že načo nám je Matica slovenská, stačí nám Historický ústav Slovenskej akadémie vied, ktorý obsiahne aj portfólio Matice slovenskej.
V roku 1635 vo Francúzsku vznikla La Academia Francesa, jej náplň je približne podobná ako náplň Matice slovenskej. Za tie stáročia nikto nespochybnil vo Francúzsku, že už netreba rozvíjať francúzsky jazyk, že už dosiahli to, čo, to, čo chceli, že už je moderná doba, že už nebudú podporovať La Academia Francesa zo štátneho rozpočtu.
Ja dúfam, že aj my na Slovensku toto, toto národné povedomie dáme na také miesto, aké mu patrí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2022 o 18:17 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:18

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Svrček, tak ako si správne poznamenal vo svojej rozprave, teda už v druhom čítaní, podfinancovanie a doslova a do písmena ožobračovanie Matice slovenskej je, nebojím sa to nazvať, hrdelným zločinom. Pretože najstaršia ustanovizeň Slovákov, na základe iba ktorej je slovenský národ slovenským národom, nesmie byť takýmto spôsobom degradovaná a podľa zákona o Matici slovenskej si Matica slovenská má plniť všetky svoje úlohy, ale zároveň finančne sa štát k tejto našej najstaršej ustanovizni zachoval veľmi macošsky.
Ja podporím akýkoľvek zákon, čo sa týka Matice slovenskej, a to môžem povedať aj za kolegov z hnutia REPUBLIKA, pretože tento zákon nie je v žiadnom prípade ani politický, ani ideologický, tento zákon je o slovenskej hrdosti a hrdosti Slovákov na svoju Maticu. Čiže, ak všetci Slováci, ktorí na území našej milovanej vlasti žijeme, sme hrdí na to, že naši otcovia a zakladatelia matičiari túto ustanovizeň si doslova a do písmena vydupali aj napriek mnohým prekážkam, tak v dnešnej modernej spoločnosti sa k tejto naozaj komplikovanej situácii a komplikovanému financovaniu nesmieme postaviť ani chrbtom, ani macošsky. Obaja sme dlhoroční matičiari, podporovatelia Matice slovenskej, čiže v tejto veci máme úplne jasno, a ja naozaj ti veľmi pekne ďakujem za všetkých matičiarov, za všetkých podporovateľov Matice slovenskej, ktorí ju podporujú či už finančne, alebo materiálne. Jednoducho je to skvelý zákon a budem hlasovať určite za.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2022 o 18:18 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:20

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja sa vrátim k tomu, čo som hovorila v rozprave pri prvom, pri predchádzajúcom čítaní. Ja, samozrejme, taktiež podporujem, podporujem tento zákon a budem rada, ak, ak sa pridá Matici Slovenskej to, čo potrebuje. Pre mňa je dôležitá najmä vedecká činnosť Matice slovenskej. Na druhej strane ale musím skonštatovať, že v podstate tak ako bola Matica slovenská doteraz vedená bola trošičku skostnatelá a potrebovala by trošku čerstvého vzduchu. Ja pevne verím, že s novým vedením Matice slovenskej ten čerstvý vzduch zavanie. To, čo nám klalo oči, boli Slovenské národné noviny, ktoré ustrnuli, bohužiaľ, ešte niekde v Slovenskom štáte, niekde za Tisa.
A ja budem, budem naozaj veľmi rada, ak nové zmenené vedenie povedie tie noviny tak, aby sa podobali na modernú, na moderné, moderné printové médium, ktoré bude vychádzať úplne pravidelne a bude naozaj držať nad vodou hlavy Slovákov, ktorí by mali byť na svoju slovenčinu hrdé.
Takže ja za tento zákon zahlasujem a budem naozaj dúfať, že, že tá zmena, ktorá prišla vo vedení Matice Slovenskej, bude na prospech celej Matici. Tak ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2022 o 18:20 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video