90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

18.5.2023 o 18:56 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:56

Monika Kavecká

18:58

Zuzana Šebová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Aktuálne platná úprava zákona č. 89/2016 Z. z. definuje a následne reguluje iba elektronické cigarety obsahujúce nikotín. Európska legislatíva, konkrétne smernica Európskeho parlamentu o výrobe, prezentácie a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov, ktorá je v Slovenskej republike transponovaná prostredníctvom zákona č. 89/2016 Z. z. o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ale umožňuje regulovať aj elektronické cigarety bez nikotínu.
V kontexte vyššie uvedené... napísaného je nevyhnutné využiť možnosť minimálnej regulácie elektronických cigariet bez nikotínu podľa vzoru viacerých krajín Európskej únie, napr. Nemecká spolková republika alebo Česká republika, a to práve z dôvodu ich širokej dostupnosti bez akéhokoľvek obmedzenia vrátane obmedzenia veku. Tieto výrobky sú lákavé hlavne pre mladistvých, pričom sú v dôsledku chýbajúcej regulácie propagované aj na sociálnych sieťach a v médiách vrátane podujatí ako Miss Slovensko.
Potreba regulácie je spôsobená hlavne tým, že ich tvár a užívanie je identické s elektronickými cigaretami s nikotínom a môže predstavovať vstupnú bránu až v fajčeniu. Zároveň je v súčasnej situácii veľmi komplikované kontrolovať, či dané výrobky naozaj neobsahujú nikotín.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

18.5.2023 o 18:58 hod.

Ing.

Zuzana Šebová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

19:00

Tomáš Lehotský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1639).
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

18.5.2023 o 19:00 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
90. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:03

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, za skupinu poslancov predkladám novelu zákona č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe.
Cieľom návrhu je upraviť viaceré problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe, ktoré majú za snahu zabrániť zneužívaniu označenia Horská záchranná služba a znaku Horskej záchrannej služby. V praxi často dochádza k aplikačným a výkladovým problémom vo vzťahu k možnosti pohybu príslušníkov Horskej záchrannej služby a iných osôb pri výcviku v teréne chránených území bez predchádzajúceho súhlasu orgánu ochrany prírody. Pravidelný výcvik je jedným z predpokladov úspešného výkonu záchrany v horách. Návrhom sa upravuje použitie finančných prostriedkov získaných za výkon záchrannej činnosti, ktorých použitie je viazané na rozpočtový rok. Návrhom sa ďalej upravia pravidlá registrácie a členstva v Národnej asociácii horských vodcov Slovenskej republiky a zakotví sa disciplinárna právomoc k osobám vykonávajúcim horskú vodcovskú činnosť. Zároveň sa rozširuje rozsah vodcovskej činnosti o vedenie kurzov technickej pomoci v horách.
Návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, na životné prostredie, ani na informatizáciu spoločnosti, žiadne sociálne vplyvy, ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Nebude mať vplyv na služby verejnej správy pre občana. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Zatiaľ toľko k tomuto zákonu a hlásim sa do rozpravy ako prvá.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.5.2023 o 9:03 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 9:05

Martina Brisudová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajkyňu k návrhu zákona, tlač 1671.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

19.5.2023 o 9:05 hod.

Mgr.

Martina Brisudová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 9:07

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako dbáme na našu bezpečnosť v bežnom živote či na cestách, mali by sme o ňu dbať aj v horách. Práve preto navrhujeme upraviť a doplniť niektoré podmienky fungovania Horskej záchrannej služby tak, aby ich činnosť neovplyvňovali vonkajšie či iné faktory.
V prvom rade sa vypúšťa doteraz zavedená legislatívna skratka Horská služba, po ktorej vypustení sa bude v celom zákone používať termín Horská základná služba v príslušnom tvare. Dôvodom je najmä snaha zabrániť aplikačným problémom, ktoré boli v doterajšej praxi zaznamenané, a to zameniteľnosť Horskej záchrannej služby s rôznymi subjektami venujúcimi sa záchrannej činnosti v horách, ktoré v názve používajú označenie horská služba. Obdobne bez zavádzania legislatívnych skratiek je riešená i právna úprava vo vzťahu k Policajnému zboru a Hasičskému a záchrannému zboru. Už samotný zákon 544 je zákonom o Horskej záchrannej službe.
Účelom doplnenia nových ustanovení do § 2 je zabrániť zneužívaniu označenia Horská záchranná služba a znaku Horskej záchrannej služby, a to zavedením výslovného zákazu jeho používania osobami, ktoré nevykonávajú úlohy horskej služby. Zneužitie označenia a znaku Horskej záchrannej služby má byť priestupkom, resp. iným správnym deliktom podľa § 13 a § 14 zákona o Horskej záchrannej službe. S cieľom dostatočne presného definovania predmetu ochrany pri vymedzení skutkovej podstaty priestupku a iného správneho deliktu je znak vyobrazený v prílohe tohto zákona.
Zákon o Horskej záchrannej službe v § 2b hovorí o zriadení a postavení Národnej asociácie horských vodcov, právnickej osoby, ktorá je samosprávna, neštátna stavovská inštitúcia, ktorej poslaním je presadzovať a chrániť práva a oprávnené záujmy svojich členov a ochraňovať ich stavovskú česť, podieľať sa na zvyšovaní ich odbornej úrovne a plniť ďalšie úlohy podľa tohto zákona. V súčasnosti má asociácia tieto orgány: predseda, predsedníctvo a snem asociácie. Našou novelou navrhujeme doplniť ešte dva orgány, a to konkrétne disciplinárnu komisiu a odvolaciu komisiu.
Disciplinárnu komisiu ako etický a disciplinárny orgán asociácie, ktoré má najmenej troch členov a vykonáva disciplinárnu právomoc v súlade s týmto zákonom stanovaným a disciplinárnym poriadkom v disciplinárnom konaní v prvom stupni. Odvolacia komisia ako odvolací orgán asociácie, ktorý má najmenej troch členov a vykonáva disciplinárnu právomoc v súlade s týmto zákonom, stanovami a disciplinárnym poriadkom v disciplinárnom konaní v druhom stupni. Zároveň sa navrhuje, že členom disciplinárnej komisie alebo odvolacej komisie nemôže byť predseda alebo člen predsedníctva. Tieto ustanovenia predstavujú komplexnú úpravu právneho rámca pre uplatňovanie disciplinárnej pôsobnosti asociáciou. Tieto nové orgány Národnej asociácie horských vodcov budú príslušné na disciplinárne konanie členov asociácie a registrovaných osôb a určuje ich zloženie a pôsobnosť. V súlade so slobodou usadiť sa a slobodou poskytovať služby zaručujúcom mobilitu podnikov a odborníkov v rámci Európskej únie sa na účely zvýšenia bezpečnosti sprevádzaných osôb zavádza disciplinárne konanie aj voči osobám s odbornou spôsobilosťou podľa tohto zákona, ktorí nie sú členmi asociácie alebo osobám, ktoré majú uznanú odbornú spôsobilosť podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES zo 7. septembra 2005 o uznávaní odborných kvalifikácií (horskí vodcovia z krajín EÚ).
Zároveň sa zavádza inštitút registrovaných osôb, ktoré sa registráciou v asociácii nestanú členmi, ale majú právo na území Slovenskej republiky vykonávať činnosť horského vodcu, pričom sa dobrovoľne zaväzujú riadiť metodikou a bezpečnostnými pokynmi asociácie.
Podobne je problematika upravená aj u zdravotníckych záchranárov, kde pre výkon povolania je potrebné buď členstvo, alebo registrácia v Komore zdravotníckych záchranárov. Prípady z praxe ukazujú, že pôsobenie poskytovateľov služieb bez predchádzajúceho uznania odbornej spôsobilosti môže mať tragické následky. Na území Tatier pôsobí množstvo zahraničných tzv. odborníkov bez odbornej spôsobilosti pravidelne ohrozujúcich životy nič netušiacich klientov. Takýmto bol napríklad príklad z minulého roku, kedy sprievodca z Poľska bez potrebnej spôsobilosti zapríčinil svojím neodborným postupom tragédiu počas zimného výstupu na Gerlachovský štít. Udalosť si vyžiadala, vyžiadala aj smrť troch ľudí vrátene sprievodcu a niekoľkodňovú pátraciu akciu.
Základným dokumentom, podľa ktorého sa riadi samotná asociácia, sú stanovy, ktoré schvaľuje snem asociácie. V rámci tejto novely zákona vkladáme do zákona nový paragraf 2ba – Registrácia a členstvo v asociácii. Členstvo v asociácii je dobrovoľné. Členom sa môže stať fyzická osoba s požadovanou odbornou spôsobilosťou na základe písomnej žiadosti o zápis do zoznamu členov. Požiadavku na odbornú spôsobilosť môže splniť nadobudnutím odbornej spôsobilosti podľa § 11a zákona a v prípade odbornej spôsobilosti nadobudnutej v inom členskom štáte, preukázaním uznania odbornej spôsobilosti podľa zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov a vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v znení neskorších predpisov. Podrobnosti o vzniku a zániku členstva ustanovujú stanovy asociácie.
Za účelom zabezpečenia dodržiavania profesijných pravidiel pri výkone povolania horského vodcu osobami s odbornou spôsobilosťou, ktoré nie sú členom asociácie a osobami, ktoré majú uznanú odbornú spôsobilosť získanú v inom členskom štáte a nie sú členmi asociácie, sa zavádza inštitút registrovanej osoby. Právna úprava registrovanej osoby vychádza z ustanovení hlavy I článku 5 a 6 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES zo 7. septembra 2005 o uznávaní odborných kvalifikácií. Z uvedeného dôvodu sa na účely uľahčenia uplatňovania disciplinárnych ustanovení platných na našom území a dodržiavania pravidiel odborných organizácií, v tomto prípade Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky, zavádza predmetná registrácia. Dôvodom pre zavedenie tejto právnej úpravy sú skúsenosti z praxe, najmä absencia sankčného dosahu na osoby vykonávajúce horskú vodcovskú činnosť na základe uznania odbornej kvalifikácie bez členstva v asociácii.
Ako príklad uvediem Francúzsko. Vo Francúzsku sú pravidlá domácej vodcovskej organizácie záväzné pre všetkých vodcov prichádzajúcich zo zahraničia - napríklad počet vodených osôb, uzávera nebezpečných trás a tak ďalej. To znamená, že sa nemôže stať, že sa porušujú pravidlá domovskej krajiny, ak áno, je možné uplatniť sankcie.
Porušovanie pravidiel pri horskej vodcovskej činnosti ohrozuje bezpečnosť klientov a v krajnom prípade môže mať fatálne následky. Z pohľadu bezpečnosti je dôležité, aby tieto pravidlá platili pre všetkých horských vodcov, a to aj tých zahraničných pôsobiacich na území Slovenska.
Za zmienku stojí aj prípad, kedy počas zimného prechodu Tatier došlo k úmrtiu klienta v lavíne, pričom celá akcia bola vedená českým horským vodcom vo veľmi zlých podmienkach. Ani tá najlepšia legislatíva nedokáže zabrániť všetkým tragédiám, ale dokáže nastaviť jasné pravidlá pre všetkých a minimalizovať tým potencionálne nešťastia.
V § 2c – Pôsobnosť asociácie - dopĺňame nové body. Zákon rozširuje pôsobnosti asociácie vzhľadom na jej postavenie ako člena Medzinárodnej únie národných asociácii horských vodcov o vydávanie metodiky na vykonávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti, ktorá napomôže pri celom procese získania odbornej spôsobilosti.
V nadväznosti na verejný záujem zabezpečiť najvyššiu možnú kvalitu služieb poskytovaných horskými vodcami sa zavádza pôsobnosť asociácie vydávať metodiku na vykonávanie odbornej spôsobilosti na výkon horskej vodcovskej činnosti a vydávať pokyny upravujúce požiadavky na bezpečnosť pri výkone horskej vodcovskej činnosti, ktorá sa v praxi ukázala ako nevyhnutná pre dosiahnutie bezpečnosti vodených osôb. Cieľom je zaviesť jednotnosť niektorých postupov pri výkone horskej vodcovskej činnosti a predchádzať prípadným pochybeniam na strane horských vodcov. Rozšírením povinnosti asociácie viesť zoznam svojich členov a registrovaných osôb, ktoré sú oprávnené na výkon činnosti horského vodcu a ich zverejňovanie na svojom webovom sídle, sa zabezpečí informovanie verejnosti o osobách oprávnených na výkon činnosti horského vodcu. V súlade so zavedením právneho rámca na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti sa ustanovuje rozhodovanie o disciplinárnych opatreniach ako jedna z pôsobností asociácie.
Ďalšou zmenou je rozšírenie rozsahu vodcovskej činnosti o vedenie kurzov technickej pomoci v horách. Horská vodcovská činnosť ako vedenie a sprevádzanie osôb v horskom a vysokohorskom teréne mimo turistických chodníkov a trás a vedenie výcviku v disciplínach alpinizmu bude okrem túr chodeckých a túr lezeckých na skale, ľade a snehu alebo v kombináciu uvedených terénov spresnená o prvý a vyšší stupeň horolezeckej obťažnosti podľa medzinárodnej stupnice Medzinárodného zväzu horolezeckých spolkov.
Rozširuje sa teda rozsah vodcovskej činnosti o kurzy technickej pomoci, čo znamená najmä lavínové kurzy a kurzy improvizovanej záchrany, ktoré nie sú nikde upravené. Zároveň sa spresňuje pojem lezeckých túr, aby bolo jednoznačné, že sa jedná o pohyb v prvom a vyššom stupni v súlade s medzinárodnou horolezeckou stupnicou. Navrhovaná právna úprava dopĺňa požiadavku osoby vykonávajúcu činnosť horského vodcu o povinnosť byť členom asociácie alebo registrovanou osobou, ktorých zoznam zverejňuje asociácia na svojom webovom sídle. Vzhľadom na charakter horskej vodcovskej činnosti, ktorá podlieha tzv. „certifikačnému procesu“, t. j. procesu získania alebo uznania odbornej spôsobilosti, sa zavádza zákonná povinnosť vykonávať horskú vodcovskú činnosť s odbornou starostlivosťou, čo je profesionálny prístup horského vodcu, ktorého povinnosťou je sa starať, dbať o zdravie a bezpečnosť svojich klientov a zároveň zákonná povinnosť dodržiavať pokyny vydané asociáciou podľa § 2c písm. m). Cieľom je zvýšiť bezpečnosť osôb sprevádzaných horským vodcom. V praxi často dochádza k aplikačným a výkladovým problémom vo vzťahu k možnosti pohybu príslušníkov Horskej záchrannej služby a iných osôb pri výcviku v teréne chránených území bez predchádzajúceho súhlasu orgánu ochrany prírody. Pravidelný výcvik príslušníkov Horskej záchrannej služby, ako aj osôb odborne spôsobilých na výkon záchrannej činnosti je jedným z predpokladov úspešného výkonu záchrany v horách a je zároveň súčasťou plnenia základných úloh Horskej záchrannej služby. Zákon o ochrane prírody a krajiny ustanovuje možnosť pohybu v teréne chránených území bez prechádzajúceho súhlasu orgánu ochrany prírody v súvislosti s plnením úloh horskou službou.
Vzhľadom na to, že v platnom znení § 4 zákona o Horskej záchrannej služby nie je úloha Horskej záchrannej služby spojená s uskutočňovaním výcviku príslušníkov a odborne spôsobilých osôb výslovne ustanovená, v praxi často dochádza k odlišnej interpretácii pojmu „úlohy horskej služby“ orgánmi ochrany prírody, ktorí podmieňujú uskutočňovanie výcviku v teréne chránených území svojím predchádzajúcim súhlasom. K uvedeným odlišnostiam v interpretácii úloh Horskej záchrannej služby dochádza i napriek tomu, že v platnom znení § 4, odsek 2, písm. i) zákona o Horskej záchrannej služby je explicitne ustanovená ako jedna z úloh Horskej záchrannej služby výcvik psov na výkon záchrannej činnosti. V záujme dosiahnutia súladu pri aplikácii predpisov na úseku ochrany prírody a krajiny v súvislosti s výkonom úloh Horskej záchrannej služby sa navrhuje výcvik horských záchranárov explicitne vymedziť ako jednu z úloh Horskej záchrannej služby. Podľa doterajšej legislatívy sa príjmy Horskej záchrannej služby podľa § 11 ods. 3 a § 4 ods. 4 zákona o Horskej záchrannej službe považujú za prostriedky podľa § 17 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy a ich použitie je viazané na rozpočtový rok. Reklasifikovaním týchto prostriedkov na prostriedky podľa § 22 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by sa umožnilo Horskej záchrannej službe efektívnejšie realizovanie výdavkov, nakoľko prostriedky sa používajú na nákup materiálno-technického vybavenia, ktorého obstaranie je časovo náročné a hlavne v čase pred skončením rozpočtového obdobia je očakávaný najvyšší príjem za výkony Horskej záchrannej služby problematické. Navrhovaná úprava umožní v prípade potreby kumuláciu prostriedkov, a tým pádom prefinancovanie finančne náročnejších technológii potrebných k horskej záchrane, prípadne doplnenie vybavenia Horského špecializované modulu určeného na pátranie živých osôb v ruinách. Možnosť použitia použiť prostriedky získané zo záchrannej činnosti v súlade s § 22 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy umožní efektívnejšie nakladanie s takto získanými prostriedkami, ktoré sú už zákonne viazané na záchranné činnosti a materiál a zároveň nebude mať žiaden finančný vplyv na štátny rozpočet.
Sústreďovanie príjmov na samotnom účte Horskej záchrannej služby umožní kumulovať prostriedky z roka na rok s následným použitím na obstaranie nákladnejších investícii. Navrhovanou zmenou budú môcť prostriedky prijaté na samostatný účet po skončení rozpočtového roka byť použité na úhradu výdavkov v nasledujúcom roku. Zároveň chceme, aby sa aktívne predchádzalo úrazom na zjazdových tratiach. Počas zimnej sezóny sme boli svedkami vážnejších zranení nielen dospelých, ale aj neplnoletých lyžiarov. V súčasnosti lyžiari vedia pri lyžovaní na dobre upravených tratiach dosahovať vysoké rýchlosti, ktoré môžu dosahovať až 70 – 80 km/hod, čo sú rýchlosti porovnateľné s jazdou na motorke. Je zrejmé, že v takýchto rýchlostiach sa vo väčšine prípadov stávajú ťažké úrazy. Zo štatistík úrazov vyplýva, že až v 90 % úrazov na zjazdovkách je dôvodom neprispôsobenie a precenenie fyzickej a technickej zdatnosti lyžiara. Bezpečnosť na svahoch rieši Biely kódex, ktorý vypracovala Medzinárodná lyžiarska federácia a zaväzuje sa ho dodržiavať každý, kto vstúpi na lyžiarsku trať. Hovorí okrem iného o tom, aby sme boli ohľaduplní, nepreceňovali svoje schopnosti, neohrozovať ostatných našou jazdou, dodržiavať primerané odstupy z každej strany či zastavenie a státie na zjazdovkách. Tieto ale i ďalšie usmernenia mnoho ľudí nerešpektuje a následkom môžu byť nielen ťažké zranenia a potrebný zásah Horskej služby, ale aj strata životu.
Z pohľadu prevencie úrazov a bezpečnosti na zjazdových tratiach je preto veľmi dôležité, aby neplnoleté osoby povinne nosili lyžiarske prilby. Aj táto súčasť lyžiarskej výbavy zvýši bezpečnosť na zjazdových tratiach. Preto navrhujeme, aby všetci lyžiari do 18 rokov si na lyžiarskej trati chránili hlavu riadne upevnenou lyžiarskou prilbou. Máme za to, že záchrannú činnosť môžu vykonávať iba osoby, ktoré splnia všetky podmienky pred tým určené. Proces získavania odbornej spôsobilosti na výkon záchrannej činnosti sa rozširuje o absolvovanie vstupného testu, ktorý predchádza absolvovaniu špecializovanej prípravy. Vstupným testom sa má overiť technická čiže lezecká a kondičná, vytrvalostná spôsobilosť žiadateľov s cieľom vyselektovať už v prvej fáze získavania odbornej spôsobilosti žiadateľov, ktorí nie sú pripravení absolvovať špecializovanú prípravu. Vstupný test pripravuje školiace stredisko podľa skúšobného poriadku Horskej záchrannej služby. Ako bolo spomenuté na začiatku, vzhľadom na súčasnú ľahkú zameniteľnosť iných subjektov venujúcich sa záchrannej činnosti v horách s Horskou záchrannou službou navrhujeme zakázať neoprávnené používanie názvu Horská záchranná služba a jej znaku. Vzhľadom na to priestupky a iné správne delikty sa rozširujú o nedodržanie zákazu používanie označenia „Horská záchranná služba“ podľa § 2 ods. 7 a o nedodržanie zákazu používať znak Horskej záchrannej služby podľa § 2 ods. 8. Zároveň pre lepšiu rozoznateľnosť vozidiel Horskej záchrannej služby navrhujeme úpravu zákona súvisiacu s legislatívnym ukotvením vyobrazenia znaku Horskej záchrannej služby a potrebou odlíšenia vyhotovenia alebo označenia vozidiel ostatných prevádzkovateľov od vozidiel horskej služby.
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo a vám, kolegovia, za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.5.2023 o 9:07 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:23

Lukáš Kyselica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vďaka, nebudem dlho. Tiež som spolupredkladateľ, tak niektoré veci by som povedal. Keď niekto pozerá len tak bajočkom jedným uchom alebo počúva, alebo pozerá len tak jedným okom náhodou rozpravu, tak dôležité je, aby si odniesol pri tomto návrhu zákona to, že naozaj týmto návrhom zákona chceme, aby sa zvyšovala tá bezpečnosť na horách. A čo sa týka zjazdoviek, tak dávame tam tú povinnú prilbu na svahoch pre lyžiarov do 18 rokov. Boli tu také úvahy či dať pre všetkých, viac-menej sa odporúča podľa toho Bieleho kódexu alebo aj celkovo sa odporúča, aby na svahoch nosili lyžiari tie prilby všetci, lebo naozaj niekedy dosahujú tú rýchlosť 70 až 80 km, a to je pomaly ako zrážka motorkára alebo ja neviem, proste to môže byť nebezpečné. Ale naozaj sú napríklad na svahoch, na tých somárskych lúčkach nejakí inštruktori učia 5-ročné deti a tí by tam povinne museli mať tieto prilby alebo potom by sme to museli robiť nejakým spôsobom výnimkami a to už by, to už by bolo také výnimka na výnimku, takže preto sme dali tento vek 18 rokov. A čo sme sa aj pozerali po okolitých krajinách, tak nikto tam nemá doslovne dané, že všetci by mali mať povinne. Takže preto sme išli do tej osemnástky.
A čo sa týka bezpečnosti na horách, tak plno poľských sprievodcov, to treba rozlíšiť, čo je sprievodca horský a čo je horský vodca, tak plno hlavne poľských sprievodcov z druhej strany hrebeňa vozilo do Tatier na Gerlach aj Gipsyho trasou napríklad, kde je už vyššia obtiažnosť ako jedna plus mnohých poľských turistov. Boli tam tie nehody zaznamenané, ktoré, ktoré boli smrteľné. No a aj podľa súčasného znenia zákona horskí sprievodcovia nemôžu sprevádzať v prvom stupni horolezeckej obtiažnosti. Môžu sprevádzať len do prvého stupňa, teda nie vrátane prvého stupňa. Toto obmedzenie má logiku, ktorá spočíva v tom, že sprievodca nemôže používať horolezecké vybavenie, a tým pádom ani zabezpečiť bezpečnosť klientov v horolezeckom teréne. Horský sprievodca navyše nedisponuje zdieľaním na použitie horolezeckého vybavenia. Ja viem, aj medzi sprievodcami sú takí, čo aj osemtisícovky majú absolvované, ale naozaj podľa tých medzinárodných klasifikácií je jasne rozlíšený horský vodca a horský sprievodca. Horský sprievodca sa môže pohybovať mimo značených trás v chodeckom teréne a na značených trasách a technicky zabezpečených chodníkoch a ferratách. Tento zákon bol robený v súčinnosti s ministerstvom vnútra ako gestorom zákona a taktiež hlavne Horskou záchrannou službou. Nejde o nejakú komplexnú novelu, viac-menej ide o precizovanie niektorých ustanovení a jasné rozlíšenie medzi horským vodcom a horským sprievodcom.
Takže len toľko v krátkosti a pokiaľ, pokiaľ my sme tam dali ešte jedno ustanovenie ohľadom 523. Pôvodne, pôvodný cieľ, tak ako hovorila kolegyňa ohľadom rozpočtových pravidiel vo verejnej správe, takže prvotný cieľ viazania príjmov Horskej záchrannej služby len na záchrannú činnosť bol, aby časť prostriedkov vybraných poisťovňami na horskom poistení smerovala priamo na horskú záchranu, pôvodný zámer ísť po vzore zákona 39/2015 Z. z. o poisťovníctve a PZP, pri ktorom je špeciálne viazaný odvod poisteného, sa stretol s nevôľou Slovenskej asociácie poisťovateľov, tak ako to je pri hasičoch. Nakoniec sa predchádzajúcej novele zákona 544 o Horskej záchrannej službe podarilo aspoň tieto príjmy viazať tak, že smú byť použité len na záchranné činnosti a veci s tým súvisiace. Tie príjmy zo záchrannej činnosti Horskej záchrannej služby sú tak menej ako pol milióna, cca 400-, 450-tisíc eur ročne, sú naozaj zanedbateľné v porovnaní s rozpočtovým stropom Ministerstva vnútra SR prípadne štátnej správy, tak z toho dôvodu sa zriaďuje osobitný účet.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.5.2023 o 9:23 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:28

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja možno ešte z tohto miesta by som chcela vyzvať všetkých lyžiarov, aby nosili prilbu na kopci. Ja som lyžiarka a zažila som na kopci už toho veľa. Osobne som tiež mala zrážku s iným lyžiarom a odvtedy som si uvedomila, že tú prilbu teda predsa len začnem nosiť. Nosím ju nejakých pätnásť, šestnásť rokov. Môžem uviesť aj napríklad príklad môjho manžela, ktorý spadol tiež na kopci, udrel si hlavou o svah, prilba mu praskla. Čiže, ak by nemal tú prilbu, tak by došlo určite k úrazu. Čo sa týka detí, ja osobne odporúčam aj nosiť korytnačku na, na chránenie chrbátika, čiže sú to drobnosti, ktoré nikdy neviete, ako môžu pomôcť a môžu zabrániť mnohým zraneniam, ktoré, ktoré sa možno niekedy stávajú aj zbytočne na tých kopcoch a naozaj chcem vyzvať všetkých, aby dodržiavali Biely kódex, aby dodržiavali odstupy jeden od druhého, aby dávali pozor v nepriehľadných miestach na zjazdovkách, aby, aby chránili nielen seba, ale aj tých, čo idú najmä pred nimi, lebo ten, čo je pred vami, nevidí, čo sa deje zozadu a kto sa na vás rúti. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 9:28 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:29

Ľudovít Goga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja môžem z môjho profesionálneho pôsobenia, tak 32 rokov už sa venujeme zimným lyžiarskym strediskám, takže dúfam veľmi, že tento zákon pomôže prevádzkovaniu Horskej služby a tá legislatíva sa stále nejakým spôsobom upravovala, stále bol niekto viac spokojný, niekto menej spokojný. A čo sa týka nosenia ochranných pomôcok ako tej helmy, samozrejme, súhlasím aj s kolegyňou, aj s kolegom, je to dôležité, ale my môžeme mať legislatívu napísanú, Biely kódex, proste pokiaľ to nebude v ľuďoch, že budú tolerantní voči sebe na tých zjazdovkách, tak bude prichádzať k tým úrazom a bude, bude množstvo tých zásahov Horskej služby stále väčšie a väčšie, takže môžme robiť zákony, ale, ale ide hlavne o ľudí. Určite pre tie deti, resp, tých, tých tínedžerov helma. Samozrejme, ale jak povedala kolegyňa, je dôležité, aby rodičia sa rozhodli a, a myslím, že vidíme ten trend po tých úrazoch, ktoré sú stále väčšie aj v rôznych tých strediskách, že k tomu budú pristupovať asi takto. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 9:29 hod.

Ing.

Ľudovít Goga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:31

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nestihol som sa prihlásiť na faktickú v Jankinej rozprave, lebo to hlasovacie zariadenie je také, aké je. Ja sa chcem týmto poďakovať hlavne kolegyni Janke Garstkovej Majorovej aj Lukášovi Kyselicovi za prácu pri príprave tohto návrhu zákona. Som rád, že aj ja môžem byť spolupredkladateľom, lebo táto téma mi je, mi je veľmi blízka. Takmer polovicu roka strávim v horách aj so svojou rodinou, nakoľko moje dcéry pokračujú v mojej podnikateľskej činnosti. Som v blízkosti turistických chodníkoch aj, aj lyžiarskeho strediska, takže keď som v týchto horách, tak dennodenne sa stretávam nielen s týmito záchranármi rôznymi, ale, ale aj keď idem na lyžiarsky vlek pozrieť a keď vidím niektorých tých lyžiarov, hlavne, hlavne, keď pár hodín alebo, alebo prvé dni, keď stoja na lyžiach a tie pády niekedy ako fakt ja, ja keď vidím, ako sa rútia, že to proste neubrzdia, tak dobre, že, že vždy som bol svedkom iba toho, že to skončilo iba nejakým zranením. Veľmi často počujem, keďže som niekoľko metrov od hlavnej cesty, čo máme to zariadenie, tak počujem sanitky a vždy si poviem, dúfam, dúfam, že to dobre skončí. Týmto sa chcem aj poďakovať všetkým horským záchranárom naozaj za ich bohumilú činnosť pri záchrane životov a zdravia ľudí. A zhodou okolností dneska máme v našom zariadení sústredenie a taký tréning horských záchranných pracovníkov, konkrétne čo spod lavín vyťahujú so psami ľudí, tak veľmi sa teším, že moje dcéry im zabez... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 9:31 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video