Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24. 5. 2018 o 20:51 hod.

akad. arch. Ing. arch.

Jaroslav Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:51 - 20:52 hod.

Paška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani poslankyňa svoje vystúpenie ste zamerali predovšetkým na to, aby ste zdokumentovali mafiánske praktiky, ktoré údajne vidíte v činnosti rezortu pôdohospodárstva a Platobnej agentúry. Len potom ste pokračovali tým, my sme tieto spôsoby, tento systém nespôsobili a budeme sa usilovať o jeho reparáciu. No len ja by som vám chcel pripomenúť, že pred 15 rokmi keď Rodovci prišli na Slovensko a získali najvyššie dotácie a najviac ryžovali zo systému eurofondov vláda pani predsedníčka vlády Radičová a myslím, že aj vaša politická strana podporovala túto vládu. Tak 12, prepáčte, ale v tom období keď prišli, lebo pán Simon aj priznal, že v tom období prichádzali na Slovensko, len on nevedel tie súvislosti. Prepáčte Dzurindová, áno.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:33 - 20:34 hod.

Pamula Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja začnem tak trošku ináč lebo chcel by som reagovať na pána kolegu Matoviča. Pán kolega Matovič viete ja si vás vážim ako človeka, vážim si vás ako podnikateľa, pretože ste určite niečo dosiahol, vážim si vás tak isto ako politika pretože ste založil úspešnú stranu, ktorá je v parlamente Slovenskej republiky ale dovoľte mi s vami nesúhlasiť. A ja si nemyslím, že Slovenská národná strana je stranou darebákov, zlodejov alebo nejakých korupčníkov, určite to pravda nie je. Ja sa tak necítim, ja som hrdý na to, že som Slovák, som hrdý na to, že som člen Slovenskej národnej strany, som v Slovenskej národnej strane od "92 roku. Nemám problém s hocikým si sadnúť, debatovať a riešiť pragmaticky veci. Určite nikdy v živote som sa nebál a povedať svoj názor alebo alebo akýmkoľvek spôsobom prezentovať svoje názory, ale naozaj nemyslím si, že je to namieste, že takto sa to prezentuje, že Slovenská národná strana je naozaj stranou zločincov alebo nejakých darebákov. Slovenská národná strana ako ste povedal má veľmi bohatú históriu, je to najstaršia slovenská a je to najstaršia strana Slovákov. Ja si myslím, že tu by som asi aj skončil, pretože to gro a tú podstatu som povedal, takže ďakuje veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 20:02 - 20:04 hod.

Bernaťák Tibor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja začnem od konca, čo sa týka tej päťsto štvorky. Nemyslím si, že, tuším okolo 120, vyše 120 poslancov Národnej rady je nejakých hlúpych a nevedeli, za čo hlasujú. Práve naopak, myslím si, že päťsto štvorka doteraz, teda resp. dovtedy v platnom znení naozaj bola na hrane ústavnosti, pretože skutočne znevýhodňovala vlastníka pôdy či prenajímateľa a práve novela, ktorá prešla a bola odsúhlasená drvivou väčšinou poslancov Národnej rady, práve naopak, umožnila vlastníkovi, resp. rozšírila jeho oprávnenia a právomoci. Takže skôr si myslím, že došlo k vylepšeniu päťsto štvorky, to bez debaty. To hovoria všetci, aj poľnohospodári, aj drobní poľnohospodári, s ktorými sa stretávame.
Ďalšia vec. Hovorili ste tu, že systémovo viac ako štrnásť rokov je tu zlé nastavenie. Neviem Sloboda a Solidarita náhodou nebola tiež v tom období vo vláde? A pýtam sa, čo ste urobili pre to, aby ten systém bol nejakým spôsobom nieže zmenený, zrušený, ale úplne napravený. Pretože ja keď vás počúvam, tak mám taký dojem, že keby ste mali viac hlasov, tak tu naozaj bude, budú nám tu pečené holuby padať, mám taký dojem. Ale to nie je celkom tak. Nedá sa všetko odstrániť šmahnutím jedného prútika. Postupne systémovými zmenami, samozrejme, musíme nejak ten stav napravovať, my si to tiež uvedomujeme, ale len tak hádzať a všetko zvaľovať na niekoho druhého, pričom vy sami ste boli takisto pri moci a mali ste možnosť to ovplyvniť a nič ste neurobili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 19:27 - 19:28 hod.

Zelník Štefan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán kolega, k tým reštitúciám, ministerstvo pôdohospodárstva nemá problém s tým, aby zverejňovalo akékoľvek informácie, ale Úrad na ochranu osobných údajov, aj ministerstvo spravodlivosti tento mesiac povedali, že osobné údaje plus ceny a prehľad vydaných pozemkov sa považujú za zverejňovanie osobného majetku. Toto je problém, prečo to nemôže ministerstvo pôdohospodárstva zverejniť.
A k tej pôde. 80 % pôdy je neštátnej, takže mladí farmári môžu osloviť nielen štát, ale aj súkromníkov, cirkvi a obce, ak teda majú záujem podnikať v tomto smere a pôdu obhospodarovať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 19:13 - 19:14 hod.

Zelník Štefan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán kolega, povedali ste že aká hrôza čo o nás hovoria v zahraničí. Vari si nemyslíte, že nejaký poslanec v Bruseli alebo kdekoľvek vie o tom, aká je situácia na Slovensku. To má len z toho, čo im neustále podsúvate a podsúvajú aj niektoré médiá, ktoré bohužiaľ nech by sa urobilo čokoľvek na tomto Slovensku dobre, vždy to obrátia naopak. Tak ja vás pekne prosím nepodsúvajte a nehovorte o polopravdách, alebo často opakovaných polopravdách alebo nejakých fikciách a potom sa čudujete, že to preberú zahraničné médiá. No iste. Najskôr sa urobí, že to je podozrenie a potom sa urobí, že to je, že skutok sa stal a dokonca už aj vynesiete rozsudok. Nech odíde, nech sa vzdá. Prosím vás, obraz v zahraničí si my vytvárame sami tým, ako sa správame. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 19:12 - 19:13 hod.

Baláž Radovan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Heger, my väčšinou sa stretávame pri tých ekonomických otázkach, spolu diskutujeme ako spraviť veci efektívne, aby sa čo najlepšie využili peniaze, a práve to spravila pani ministerka Matečná. Zriadila na ministerstve Inštitút pôdohospodárskej politiky, čo je obdoba útvaru hodnoty za peniaze, ktorý opoziční poslanci aj my koaliční vítame, pretože dokáže zmerať tú efektivitu vynaložených peňazí. A je to jedno z prvých ministerstiev, kde takýto inštitút je zriadený. A všetky výdavky, ktoré ministerstvo dáva, idú najprv na revíziu tomuto inštitútu. Čiže je to také nóvum, ktoré všetci vítame, aby sme vedeli čo za tie peniaze dostaneme a koľko tých peňazí na to vynaložíme.
Ak k tej správe ešte NKÚ. Možno sme sa nepočúvali, alebo sme sa nerozumeli, tie závery s tej správy NKÚ sledovali procesy v roku 2016, začiatkom 2017. A ministerstvo pôdohospodárstva všetky tie nedostatky už doteraz opravil. Čiže tá správa možno nie je znova najaktuálnejšia. Lebo treba to zdôrazniť, že zistenia, ktoré ste našli boli opravené. Čiže nemôžme to brať za mernú mincu, že to tak je, lebo to tak už nie je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:58 - 18:59 hod.

Farkašovský Karol Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani kolegyňa, bol to pokus o literárno intelektuálne vyzerajúci obsah a musím vám povedať, že celkom vyšiel. Oceňujem kultivovanosť vášho prejavu, ale v umeleckom obale trošku zanikol vecný obsah. Ideologicky ste pokračovali v intenciách vašej strany, plnej odborníkov a samozvaných tieňových ministrov. Vyzerá ako najkultivovanejší klenot, poslanecký klenot vašej stajne, čo je dobré, ale chcem vám pripomenúť jedno, že komunikácia, to nie je len o citátoch a bonmotoch, ale predovšetkým o počúvaní. A keby ste počúvali argumentáciu ministerky, ušetrili by ste si prácu, na inak kultivovanom prejave a príspevku, za ktorý vám ďakujem a ktorý oceňujem, že bol bez invektív, a v tomto prípade váš stranícky šéf, sa má čo od vás učiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:45 - 18:45 hod.

Baláž Radovan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Pčolinský, vyskúšame to. Pán Rajtár, citovali ste správu Najvyššieho kontrolného úradu, len ma trošku mrzí, že ste neboli tu celý deň, lebo o tomto sme sa už rozprávali. Možno keby ste tu boli a sedeli a počúvali, tak by ste možno ani nevystúpili. Všetky tie zistenia, ktoré NKÚ uvádza, bolo z roku 2016 a následne ich hodnotili a doteraz všetky tie námietky, čo ste vzniesli, boli opravené. Čiže váš diskusný príspevok bol neaktuálny, pretože všetky nápravy boli vykonané a ten váš diskusný príspevok neaktuálny. Čiže to, čo som sa bál, že budeme sa stále vracať k tomu istému, sa napokon stalo a to z toho dôvodu, že ste tu fakt neboli a možno keby ste tu sedeli, tak takýto príspevok si odpustíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:21 - 18:23 hod.

Bernaťák Tibor Zobrazit prepis
Ďakujem vám pekne. Ja budem reagovať len na pani podpredsedníčku. Hovorila tu o viacerých veciach, kde má nejaké podozrenia. Ja len znova zopakujem, že tu lietajú obvinenia z jednej strany na druhú stranu, z druhej na prvú. Ja neviem, či má vôbec nejaký efekt a zmysel takýmto spôsobom diskutovať. Ak máte nejaký problém, sú dve možnosti, respektíve, ja by som využil hneď prvú. Pani ministerka Matečná hovorila, že jej dvere boli vždy otvorené komukoľvek. Ja sa spýtam, že či ste za ňou boli s pánom Feckom, prípadne s pani Zemanovou sa spýtať, ako to je. A čo si o tom myslí? Ja zo svojej praxe takisto poviem, že stretol som sa s x prípadmi, kedy na prvý pohľad to, toto je čistý podvod, ale keď som si to nechal v úvodzovkách ozrejmiť jednou alebo druhou stranou, tak sme zistili, že to je úplne relatívne normálna vec. Preto vás prosím, buď treba si to odkonzultovať s pani ministerkou a možnože ten názor aj zmeníte. Druhá možnosť je, ak vás jej odpoveď neuspokojí, kľudne sa môžte obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Toto je normálny spôsob a ešte k tomu systému, ja zopakujem, SaS bola takisto vo vláde spolu dva roky. Ten systém reštitúcií nie je nový a pýtam sa, čo urobila SaS-ka? Neviem, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24. 5. 2018 18:16 - 18:17 hod.

Paška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani poslankyňa, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, rozumiem vášmu rozhorčeniu, ale ja mám taký pocit, že ak viete o takýchto konaniach alebo takýchto, povedal by som, špekuláciách na pozemkovom fonde, tak je naozaj potrebné predovšetkým postúpiť tie dokumenty, ktoré máte príslušným orgánom a z hľadiska systémového riešenia možno vidím tam problém práve v tom, že pokiaľ som informovaný, tak celý tento proces prebieha podľa príslušných oceňovacích predpisov. To znamená, že pani ministerka Matečná si nemôže vymýšľať ceny a ak teda poskytuje náhradné pozemky, tak musí v primeraných cenách, ktoré podľa toho predpisu sú stanovené. Ona nemôže dávať podľa iného cenového odhadu alebo niečoho iného. Takže asi treba vstúpiť do toho systému a pozrieť sa, či tie oceňovacie predpisy sú správne a či naozaj netreba ako systémovo riešiť práve tento problém, čo nechcem povedať, že netreba a preskúmať aj tie prípady, ktoré ste uviedli.
Skryt prepis