Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2019 o 20:44 hod.

Mgr.

Eva Smolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:44 - 20:45 hod.

Smolíková Eva Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Uhrík naozaj toto nechápem, čo má s týmto ministerka školstva Martina Lubyová s touto brožúrkou. Tak, ako Juro Soboňa povedal, bolo to vydané za finančnej pomoci ministerstva zahraničných vecí a keď sa váš pán kolega pýta, že ako sa to dostane na škôl, tak vám poviem teraz ja z praxe. Toto nie je prvá príručka, ktorá mne dvíha osobne tlak. Viete koľko príručiek takýchto nie len na stredné, lebo táto je distribuovaná na stredné školy, ale viete koľko podobných všelijakých príručiek pre učiteľov, pre žiakov bolo posielané aj na základné školy a dokonca aj na materské školy a viete, kto je tu najdôležitejší v tomto procese, ktorý tuto sa zhodneme. Tam je veľmi dôležitá osoba riaditeľa školy. Ako je riaditeľ školy nastavený a s tým neurobí žiadna strana vôbec nič, keď takéto niečo sa dostane, keď takéto niečo sa dostane na verejnosť, tak záleží len a len od riaditeľa školy, či to podá ďalej, či to pošle ďalej, či to bude distribuovať medzi učiteľov, či to pôjde medzi žiakov. To je jediná odpoveď. Čiže záleží na každom svedomí a vedomí a nastavení každého jedného riaditeľa školy, ale ministerka Lubyová s týmto neurobí absolútne nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:43 - 20:44 hod.

Soboňa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem reagovať na kolegu Uhríka. Chcem vám zdôrazniť a bolo to už viackrát tu v pléne povedané, že príručka vyšla s podporou ministerstva zahraničných vecí. Slovenská národná strana ani ministerstvo školstva s tým nemá nič naozaj spoločné, písala to nejaká mimovládka a tú príručku my neschvaľujeme samozrejme. Oni to sami napísali a poslanci SNS my sme sa to tiež dozvedeli z médií o tejto príručke a naše ministerstvo na ňu neprispelo ani centom a je na riaditeľoch a zriaďovateľoch, či pustia si túto príručku do škôl, či si ju kúpia, či si ju objednajú, aby posúdili, či zaradia to do vyučovacieho procesu. Takže ste to asi zle pochopili a možno nejaký skrat informácií, ale Slovenská národná strana a naša nominentka ministerstva, ministerka školstva na jej obhajobu poviem len toľko, nebola to naša iniciatíva, bolo to vydané ministerstvom zahraničných vecí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:27 - 20:27 hod.

Smolíková Eva
Pani kolegyňa, ja vám asi teraz poďakujem, vy ste tu prerozprávali presne to čo hovorila pani ministerka svojimi slovami. Neboli ste tu celý deň, zo začiatku ste si plietli kritériá s eurofondov, so stimulmi, takže srdečná vďaka za to vaše vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:16 - 20:17 hod.

Soboňa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci za slovo. Pán Osuský ja si vás veľmi vážim, poznám vás ako vzdelaného človeka a musím zareagovať na veci, pretože čo sa týka aj Slovenskej akadémii vied aj vysokých škôl na kritiku, ktorú ste uviedli na adresu, že keby sme mali nominantku stranícku SNS, keby bola členka strany, tak určite by ste hovorili, že by bolo na mieste, keby ministrom alebo ministerkou bol vedec akademik alebo nejaký nezávislý odborník. Teraz kritizuje, teda že sme si neboli schopní vybrať z vlastných radov. A čo sa týka tých stimulov zásluhou tohto vedenia pod vedením pani ministerky Lubyovej veď predsa sa dosiahli lepšie prepojenie súkromného a verejného sektora, prepojenie podnikateľov a vedcov. Veď schéma stimulov na roky 2018 až 23 sa výrazne zlepšuje mieru prepojenia podnikov s vedeckými inštitúciami. V 30 projektoch ako partneri figurujú 18 pracovísk Slovenskej akadémie vied a vysokých škôl. Ide o renomované pracoviská, ktorých štatutári podpísali partnerské zmluvy s firmami na realizáciu konkrétnych projektov výskumu a vývoja. Ministerstvo, politici ani médiá by nemali spochybňovať vedeckú úroveň týchto renomovaných slovenských vedeckých inštitúcií predsa. Pokiaľ sa rektori a dekani univerzít, riaditelia ústavov a centier SAV sú uvedení pod tieto projekty podpísali, prečo by sme to mali spochybňovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:14 - 20:16 hod.

Paška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán poslanec Osuský, no ja rešpektujem vašu nedôveru a pochybnosti o procedúre vyhodnotenia všetkých tých ponúk, ktoré poslali jednotlivé inštitúcie ale za tými pochybnosťami má nasledovať etapa preskúmavania verifikácie, vyhľadanie pochybení a až potom sa majú cielene aplikovať nejaké sankcie o ktorých ste hovorili. A myslím, že v tomto prípade predbiehame práve tú etapu vyhľadávania nedostatkov, pochybení a tak ďalej a navrhujete pristúpiť rovno k odvolaniu pani ministerky bez toho že by sme tú procedúru absolvovali. Takže ja nepochybujem o tom, že ak sa dôjde k nejakým zisteniam takže pani ministerka je schopná aj sama vyvodiť dôsledky voči svojim zamestnancom, však vyvodila dôsledky a samozrejme ak sa nájdu ďalšie pochybenia tak sa budú vyvodzovať ďalšie dôsledky dôsledky samozrejme, ale tu už vy odvolávate pani ministerku bez toho že by sme vedeli aká je miera jej podielu na tomto, na týchto pochybeniach a myslím, že je to predčasné, pretože som presvedčený, že tam pochybenie nebude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 20:12 - 20:14 hod.

Bernaťák Tibor Zobrazit prepis
Pán poslanec Osuský, páči sa mi váš nonšalantný prejav len trošku už menej obsah samotného vášho vystúpenia. Spomínali ste históriu a minulosť pani ministerky, pochádza vlastne z odborných kruhov, vyšla zo Slovenskej akadémie vied a Slovenská národná strana naozaj aj pri nominácií jednotlivých ministrov hovorila, že stranícka knižka nie je a nebude výťahom k nejakej funkcií. Aj v čase keď vlastne bola pani ministerka nominovaná už viackrát aj novinári vedeli a mali vytypovaných zopár mien zo Slovenskej národnej strany, ktorí by mohli zastávať pôst ministra školstva, čiže je pravda, že Slovenská národná strana nedisponuje takýmito osobami, ktoré by boli schopné zastavať ale opakuje, stranícka knižka nie je výťahom k funkcií aspoň nie u nás v Slovenskej národnej strane. Pani ministerka dostala od nás od Slovenskej národnej strany voľnú ruku. Viackrát sme sa o tom s ňou rozprávali aby čo najčistejšie a najjasnejšie nastavila jednak fungovanie ministerstva a jednak aj čerpanie či už eurofondov alebo stimulov. Nastavenie stimulov viackrát už aj ona to sama povedala je nastavené ďaleko transparentnejšie ako vôbec doteraz. Môžte sa hádať, môžte nesúhlasiť, môžte si to s ňou vy diskutovať kedykoľvek, sama povedala, že je kedykoľvek pripravená diskutovať na normálnej vecnej odbornej úrovni s kýmkoľvek kto ju o to požiada, čiže kludne, nech sa páči môžte. A ďalšia vec, hovorili ste o schránke a o stranách, že chceme určovať niečo. Mám len pár sekúnd, tak len poviem, že mi bojujeme aj proti schránkovým politickým stranám nie len voči takýmto iným firmám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:55 - 19:55 hod.

Paška Jaroslav
...partnermi z Európskej únie, tak snáď by sme mohli sa správať troška tolerantnejšie. A ak vidíme a zistíme nejaké nedostatky, tak hovoriť o tých nedostatkoch a tie nejakým spôsobom riešiť a eliminovať. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:53 - 19:55 hod.

Paška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pani poslankyňa Gaborčáková, ja sa zhodujem s vami v tom, že naozaj to obdobie hospodárskeho rastu bolo potrebné využiť a je potrebné využiť na to, aby sme viac investovali do vedy, do technicky, do vzdelania a podobne. Ale viete, keď hovoríte o tých 80 miliónoch, ktoré nám, sme museli vrátiť Európskej únii, tak to je prakticky problém pána ministra, ktorý bol v roku 2014, 2015 ministrom. Vy chcete od vlády kvôli tomuto problému súčasnú pani ministerku. Takže tu nesedí niečo. Samozrejme, že bolo treba vtedy viac urobiť preto, aby investície do vedy sa efektívne využili. Ale to, že nebola pripravená v tom čase vláda s realizovaním týchto investícií a že dnes sme v stave, keď o tie peniaze prichádzame, to je naozaj, povedal by som, maslo na hlave jedného z predchodcov pani ministerky. A naozaj nie z toho dôvodu dobre odvolávať súčasnú pani ministerku najmä keď ona reformuje, robí opatrenia na to, aby finančné prostriedky, ktoré môžu na vedu použiť, aby ich bolo jednak viacej, aby sa efektívnejšie využívali. A je možné, že nesúhlasíte s jej, s tým, ako rozdelili hodnotitelia tieto finančné prostriedky. Len, prosím vás, ministerka do systému rozhodovania nemôže zasahovať. Ona musí akceptovať závery hodnotiteľov a podľa toho rozdeľuje finančné prostriedky tak, ako jej to predložili.
Takže ak chceme akceptovať systém, ktorý je nastavený a ktorý bol považovaný za správny aj ich hodnotiteľmi, alebo teda partnermi z Európskej únie, tak snáď by sme mohli sa správať troška tolerantnejšie. A ak vidíme a zistíme nejaké nedostatky, tak hovorím o tých nedostatkoch a tie nejakým spôsobom riešiť a eliminovať. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:44 - 19:44 hod.

Paška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pani poslankyňa Verešová, možno je to únavou, ale taká drobná oprava, na záver ste sa vyjadrili, že pani ministerka rozhoduje eurofondy. My teraz od jednej rokujeme o stimuloch na podporu vedy. Tie stimuly sú vyplácané, ako to hovorí pani poslankyňa, predkladateľka Remišová, na základe daňových poplatkov našich občanov. Je to zo štátneho rozpočtu. Takže nerozduje o eurofondoch, ale finančné prostriedky na vedu a rozvoj, teda vedy a techniky z daní našich občanov. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2019 19:40 - 19:42 hod.

Smolíková Eva Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani poslankyňa, ja sa musím tuná trošku ohradiť a dosť dôrazne. Pretože spomínali ste Štátnu školskú inšpekciu, ako chodí na kontroly, ktoré sú nejakým spôsobom posielané z ministerstva školstva. Ale veď to je najzákladnejšia chyba, to je omyl. Predsa Štátna školská inšpekcia je štátny orgán, ktorý je zriadený zo zákona. A ministerstvo jej nemôže nariadiť, a už vôbec nie ministerka školstva, kam má ísť na kontrolu. A keď zistí nejaké pochybenia, to je v kompetencii Štátnej školskej inšpekcie. Iba ono môže vydávať nejaké vyjadrenia, súdy a dávať opatrenia a kontrolovať, či tie opatrenia boli potom uskutočnené a v akej miere, a či to bolo správne alebo nesprávne z tej školy kde boli na kontrole.
Ďalšia vec, hovoríte tu o slabej inklúzii, že máme málo asistentov. Ale veď už tuná to bolo hovorené, nebudem sa opakovať, čo sa urobilo. Je to predsa nastavené v národnom programe. Tak isto problematika rómskych detí. Anka, veď tam je teraz presne dané, zo zákona to pôjde, že tie deti budú mať povinnú predškolskú dochádzku. Takže nie je to pravda, že Martina Lubyová neurobila odkedy prišla, neurobila vôbec nič. Toto sa mi zdá trošku povedané s veľkým pátosom. Ďakujem.
Skryt prepis