Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21. 6. 2017 o 15:59 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 15:59 - 16:01 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Hovoríte veľmi dobre, musím povedať, a pôsobivo, pán poslanec, pán kolega, avšak realita je taká, že máte problém s dôveryhodnosťou, tak ako to už bolo povedané. Ale nielen vy, jednoducho celý tento štát má problém s dôveryhodnosťou. A práve preto by si nemal požičiavať. Pretože všetky tie veci, ktoré tu už boli spomenuté, že sú kartely, predražovanie, že sa nevyplácajú subdodávatelia a potom tí nemajú na mzdy, to je výsledok stavania diaľnic u nás. To znamená, že nemáme právny štát na to, aby sme mohli robiť takéto investície. Čiže minimum, čo musíme urobiť v situácii, kedy nemáme právny štát, kedy ani elementárne nároky právne sa tu nedajú vynútiť, minimum, čo musíme robiť, je to, že budeme plytvať a kradnúť minimálne zo svojho, nie z požičaného, a o toto tu ide.
Vy, samozrejme, teraz hovoríte o všetkých tých výhodách, ktoré sú potrebné, lenže je ťažké vám uveriť. Súdny človek vám nemôže veriť, pretože nič doteraz my sme nevideli, čo na to pozeráme zvonku takpovediac, sme nevideli nič také, čo by ste naozaj urobili pre ľudí. Vieme, čo ste všetko urobili pre tých, ktorí vás vlastnia, pre oligarchov ste urobili obrovské veci. A oligarchovia sú beztrestní a nie je dôvod si myslieť, že keby išlo o utratenie či už 25, alebo 40 mld., že by sa malo niečo zmeniť.
Vy hovoríte áno, vyjednávajme o tom, o podmienkach, nikdy to tak nebude. Toto sú sladké reči, ale keď na to dôjde, tak to všetko bude tak, ako to obvykle robí pán Široký, ako to robí Váhostav, Doprastav a pán Remeta a podobní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 14:58 - 15:00 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V obchodnom práve, konkrétne v zákone o ochrane hospodárskej súťaže je taký termín, že konanie v zhode. To sa považuje za to isté, ako je dohoda. Takže si myslím, že otvorená dohoda – či už platná, alebo neplatná – ani v tomto prípade nie je nutná na to, aby všetky príslušné strany vedeli, ako sa majú v danom prípade správať.
Hovorili ste, pán kolega, tiež aj o tom, že doplatia na to všetci. No, za prvé, nie všetci na to doplatia, pretože vlastník Váhostavu a spoluvlastník SMER-u pán Široký, ten na to určite nedoplatí, to je isté, a potom niektorí zasa doplatia na to viac ako iní. Tí, čo nedostanú zaplatené, a tí, čo nedostanú zaplatené buď výplaty, alebo DPH a faktúry, tak tí na to doplatia ešte viac, ako je priemer.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21. 6. 2017 10:54 - 10:59 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, takmer všetko bolo povedané, ale predsa zmienime zopár vecí, ktoré možno objasnia prostredie, v ktorom pracuje pán špeciálny prokurátor.
Špeciálna prokuratúra alebo Úrad špeciálnej prokuratúry je miesto, kde pracujú prokurátori, ktorí majú vysoké platy, majú bezpečnostné previerky, sú to často dobrí prokurátori, väčšinou dobrí prokurátori. Niektorí určite sú aj veľmi dobrí prokurátori. Avšak vedenie špeciálnej prokuratúry je tam na to, aby v podstate zabezpečovalo presný protiklad toho, čo má špeciálna prokuratúra robiť.
Vedenie prokuratúry špeciálnej sa vyvíja tak, že po mnoho rokov napríklad špeciálny prokurátor neobsadil miesto riaditeľa ekonomickej kriminality. Nikto nevie, prečo toto takto je. No ja vám poviem, pretože žiaden slušný prokurátor nie je ochotný robiť za takých pomerov, aké panujú vo vedení špeciálnej prokuratúry. To znamená oficiálne sankcionované zametanie pod koberec veľkých káuz. Kto by toto chcel robiť? Za prvé. Za druhé, tí dobrí, ktorí to vedia robiť a ktorí by boli ochotní to robiť, tí to nebudú robiť pod týmto špeciálnym prokurátorom. A tu sa dostávame do podstaty problému. Prokurátori špeciálnej prokuratúry, ktorí sú čestní, sa boja vystúpiť a urobiť niečo, čo by bolo v rozpore so želaním ich šéfa. Boja sa o svoj veľký plat, majú hypotéky, majú slušný život a nechcú o toto prísť, nemôžu o toto prísť. Takéto pomery vládnu na špeciálnej prokuratúre.
Pozrime sa na prípad Špirko. V každej slušnej krajine, keby došlo k takémuto incidentu, že prokurátor špeciálnej prokuratúry je nezmyselne obvinený len preto, že si koná svoju prácu, že sa snaží viesť trestné stíhanie v korupčnej kauze vysokopostaveného politika, by bol chránený všetkými prostriedkami. Žiadne vymyslené trestné stíhanie by mu nemohlo zabrániť tomu, aby došlo k tomu, k čomu došlo v tomto prípade, že vec mu bola odňatá, bola pridelená inej prokurátorke, spriaznenej s vedením špeciálnej prokuratúry, a zametená pod koberec. Kauza ako táto má determinujúci účinok na to, ako funguje prokuratúra a ako funguje špeciálna prokuratúra. Ten, kto toto dopustil, aby sa toto stalo, nemá čo hľadať vo vedení špeciálnej prokuratúry.
Pán špeciálny prokurátor Kováčik jednoducho je v situácii, kedy je každému triezvo rozmýšľajúcemu človeku jasné, že je buďto nejak psychicky narušený, alebo je vydieraný, alebo existuje nejaké iné vysvetlenie, ktoré my nepoznáme. Na to, aby takto fungoval, neexistuje žiadne slušné vysvetlenie. Istým spôsobom je mi ho ľúto, pretože si myslím, že nikto by nemal podstupovať takúto tortúru, ako ju podstupuje on. Je mi to ľudsky nepríjemné, avšak záujmy Slovenska sú dôležitejšie ako jeden človek. A ak generálny prokurátor nie je ochotný dať podnet na odvolanie špeciálneho prokurátora, musím ja opätovne vyzvať pána Kováčika, aby zo svojej funkcie odstúpil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21. 6. 2017 10:03 - 10:04 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ja by som pár poznámok k tomu uviedol takých, že pán generálny prokurátor Čižnár by nemal krútiť hlavou, ale by mal dať návrh na odvolanie pána špeciálneho prokurátora za to, čo tu predvádza, lepšie povedané nepredvádza. A nie je správne, pán kolega Galko, aby sa hovorilo o, tu v parlamente hlavne, aby sa hovorilo o údajnej nahrávke Roberta Fica. Je to nahrávka Roberta Fica, každý to vie, tak máme povinnosť tu hovoriť pravdu, tak to hovorme. Je to Robert Fico na nahrávke, kde hovorí o tom, koľko čiernych peňazí do svojej strany natiahol. A pán špeciálny prokurátor to vie tiež veľmi dobre aj on sám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 19:02 - 19:04 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Bohužiaľ, fungovanie prokuratúry v oblasti samosprávy je postihnuté tým istým problémom ako fungovanie inde. Je, mne je osobne známe, že niektoré zásahy prokuratúry, napr. v Senici som bol svedkom toho, že boli super, namieste a dokonca boli proti nejakému zámeru veľkého oligarchu, ktorý, samozrejme, potom už bol na Najvyššom súde patrične zrazený na kolená.
Ale v takej Bratislave, tam, samozrejme, ide o iné fazuľky a tam už si to tí veľkí hráči akosi vedia zariadiť, keď je možné, aby sa odohralo také zverstvo, ako bolo odsúhlasenie zbúrania PKO za v podstate nečinnosti prokuratúry a, a pri odmietnutí môjho trestného oznámenia, a podotýkam, samozrejme, ja nie som prokurátor, čiže som si istý, že prokurátori nemôžu byť spokojní s mojimi trestnými oznámeniami, pretože ich nepísal prokurátor, ale predsa len som nejaký právnik a mám aj nejakú pomoc, tak v tej Bratislave jednoducho tak či onak už tým prokurátorom ľudia neveria a majú dobré skúsenosti a dobrý dôvod na to, aby, teda aby tým prokurátorom neverili.
Bohužiaľ, tak to chodí. Hlavne v Bratislave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 18:39 - 18:41 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem. Asi ťažko ma bude niekto podozrievať, že mám nejakú náklonnosť k pánovi generálnemu prokurátorovi, ale tu sa ho musím zastať, pokiaľ ide o to, čo kolega Kotleba hovoril, pokiaľ ide o skúmanie Slovenského štátu. Ja si myslím, že nič v tom návrhu, v tej správe by nebránilo v tom, aby sa história naša skúmala, tak ako sa má skúmať história naša komunistická. A tak ako sa úplne otvorene a vecne skúma história tretej ríše v Nemecku, tak ako je to správne, aby sa, aby sa národ vyrovnal so svojou minulosťou. Takže tam, si myslím, že tá kritika je, podobne ako to uvádzal kolega Dostál, neoprávnená.
Pokiaľ ide o to 300-eurové vybavenie korupcie, tam, naopak, s kolegom Kotlebom musím súhlasiť. Jednoducho riešenie korupcie tak, ako to u nás prebieha, je odsúdeniahodné. Najviac ma zaráža to, keď sa práve korupčné prípady riešia tzv. odklonmi, to znamená dohodou o vine a treste. Keby bolo na mne, toto výslovne zakážem. Každý korupčný prípad by sa mal dostať pred súd, mal by byť publikovaný tak, aby sa čo najviac nádejných korupčníkov dozvedelo, aký osud ich čaká, keď budú korumpovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 18:22 - 18:24 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kauza piešťanského cétečka jednoducho bola veľmi nešťastná. Proste bolo, bola to nejaká dosť primitívna zlodejina a proste takto by sa veci nemali robiť. To potom má za výsledok to, že pán generálny prokurátor je postavený do situácie, kedy si musí vybrať, že či bude prokurátor alebo či bude služobník politickej mafie, ktorá mala toto v rámci svojich kšeftov. Ja myslím, že by sme už ani nemali toľko molestovať s týmto, ani by sme ho nemolestovali, keby nám jednoducho sľúbil, že už také veci nebude robiť. Tak dajme mu s týmto nachvíľu šancu, aby sa k tomu vyjadril. Kto čítal to rozhodnutie jeho, tak, a trochu sa v tom vyznal, tak musel buď sa smiať, alebo plakať, ale nič tu nesvedčí o tom, že by tu bol nejaký záujem na Generálnej prokuratúre chrániť verejný záujem, chrániť štát a zastupovať štát tak, ako by to mala robiť prokuratúra, tak ako by to robilo štátne zastupiteľstvo, keby sme nejaké mali. Jednoznačne z toho razí snaha vysekať tých ľudí.
A čo je najzaujímavejšie na tom, že Generálna prokuratúra by mala sa snažiť o to, aby veci vyzerali dobre, nielen aby boli dobrými, ale aby aj vyzerali dobre. A toto tu jednoducho opustila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 16:16 - 16:18 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som len drobnú poznámku mal k tomu, čo pani kolegyňa Remišová hovorila o tom, že členmi disciplinárnych senátov by mali byť aj neprokurátori. V poriadku, ale dôležitejšie ako to je to, že tieto osoby ako sú morálne disponované. A ja osobne by som sa nebránil tomu, aby sme zaviedli to, aby mali povinne bezpečnostnú previerku, pretože len tak vieme dosiahnuť to, že takéto ich postavenie nie je zneužívané. Čiže neprokurátori, to nič konkrétne nedefinuje. Niektorí prokurátori alebo mnohí prokurátori môžu byť oveľa lepší v disciplinárnych konaniach ako osoby z iných právnických povolaní. Ide o to, že kto to je.
Viem o neprokurátoroch, ktorí sú v orgánoch prokuratúry, ktorí by tam absolútne nemali byť. Ale tak to je.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 15:53 - 15:55 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa Vaľová, možno o tom riadení ľudí viem viac, ako si myslíte. Mám nejaké skúsenosti z veľkých spoločností, ktoré, kde som bol členom manažmentu, ktoré boli, mali podstatne viacej ľudí ako tisíc, a viem z toho, že riadiť takmer akýkoľvek počet ľudí sa nedá bez toho, že by existovala prirodzená autorita, a to je to, o čom som hovoril. Ak nejaký vedúci nepoužíva prirodzenú autoritu preto, lebo robí správne veci, chová sa slušne, chová sa zodpovedne, dodržiava zákon, dodržiava slušnosť, tak potom sa tí ľudia riadiť jednoducho nedajú. Represia nestačí. Takže toľko k tomu.
Ešte by som trošku narazil na to, čo uvádzal kolega Rajtár, pokiaľ ide o ten monopol prokuratúry. Monopol prokuratúry by sa ľahko dal nabúrať tým, že by sa použilo to, čo u nás vždy panovalo a čo aj SaS má vo svojom programe, a to je súkromná trestná obžaloba. Toto je niečo, čo musíme dosiahnuť na to, aby sme všetkých tých kšeftárov v tej prokuratúre jednoducho vykorenili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20. 6. 2017 15:52 - 15:53 hod.

Alojz Baránik
Ja by som si v krátkosti dovolil reagovať na, na kolegyňu Vaľovú. Viete, mne to riadenie ľudí, možno vás to prekvapí, ale... (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis