Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10. 5. 2018 o 15:56 hod.

Ing.

Jaroslav Baška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10. 5. 2018 15:56 - 15:58 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Začnem asi odzadu. Pán poslanec Poliačik, áno tá povinná zložka je tých 1,3 až 2,6 eura za hodinu tej produktívnej práce. Neviem, či to naozaj všetci zamestnávatelia takto dodržiavajú, a ešte môžu, ešte môžu získať teda to štipendium až do výšky tuším nejakých 360 eur. Čiže ono to vychádza celkom zaujímavo, samozrejme, záleží od toho zamestnávateľa, akým spôsobom si naozaj hodnotí toho študenta, ktorý je preňho potenciálny zamestnanec do budúcna.
Pán poslanec Dostál, žiadne sociálne inžinierstvo, v Nemecku to funguje podobne a myslím si, že ani v Nemecku nie je sociálne inžinierstvo. A to, čo vytvárajú samosprávne kraje, to, čo sa snaží vytvárať aj štát, je určitá ponuka, je určitá ponuka pre rodičov a pre tie deti na základe určitých prognóz, štatistík, na základe nejakých čísel. A ja to hovorím vždy, aj to školstvo sa platí z daní nás všetkých a myslím si, že je oveľa lepšie pripraviť také mantinely, takú ponuku na jednotlivých stredných školách v jednotlivých krajoch v rámci celého Slovenska, ktorá zabezpečí to, že ten žiak bude sa učiť naozaj, naozaj to, kde sa aj zamestná, ako potom platiť toho istého žiaka druhýkrát cez rôzne rekvalifikácie, cez rôzne rekvalifikácie zo štátneho rozpočtu. Keď človek, ktorý má už aj remeslo alebo v tomto systéme duálneho vzdelávania môže študovať ďalej, môže si spraviť, ja neviem, maturitu aj dve maturity, môže si spraviť ďalšiu vysokú školu, ale myslím, že je to aj pre ten štát, aj pre tú rodinu, aj toho žiaka, že je samostatný, že nechodí na ďalšie rekvalifikácie a nevie, kedy kde sa zamestná, je to sto razy lepšie, ako keď má takúto prácu a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10. 5. 2018 15:39 - 15:49 hod.

Jaroslav Baška
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10. 5. 2018 11:54 - 11:56 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja sa vyjadrím len k jednej veci, ktorú spomínal pán poslanec, pretože chcem aj vystúpiť tiež v rozprave poobede.
Čo sa týka krátenia normatívu, áno, ten zákon, ktorý bol schválený v roku 2015, myslím si, že to bolo možno aj z vôle ministerstva financií, skôr sa na to pozerali naozaj cez peniaze, keď krátili tento normatív stredným odborným školám a čím viac mala žiakov stredná odborná škola v systéme duálneho vzdelávania, tým viac bola potrestaná, pretože sa jej krátil tento normatív a bolo to, dotklo sa to aj našich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Tak ja veľmi rád vítam to, čo pani ministerka prináša, že stredné odborné školy, ktoré majú viac žiakov v systéme duálneho vzdelávania alebo vôbec majú, tak sa im tento normatív nebude krátiť. A skôr naopak, aj my na Trenčianskej župe sme skôr ocenili tie školy, ktoré mali najviac žiakov v systéme duálneho vzdelávania, robili sme veľmi veľa ďalších krokov, ktoré sa netýkajú, podporných krokov, ktoré sa netýkajú práve novely tohto zákona, o odbornom vzdelávaní a príprave a o tom chcem hovoriť aj v rozprave poobede. A myslím, že tie kroky, ktoré sme urobili ako Trenčianska župa jednoznačne hovoria o tom, že Trenčiansky samosprávny kraj je lídrom v systéme duálneho vzdelávania. Máme zapojených najviac žiakov, najviac stredných odborných škôl a najviac zamestnávateľov. Takže toľko z mojej strany teraz v tejto faktickej a ja potom vystúpim poobede normálne v rozprave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:40 - 16:42 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem len v odbornej rovine zareagovať na pána poslanca, keď sa pýtal, že aké ciele si vlastne plnia naše Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Či vlastne aj tie obstarávania, ktoré sa robia, či podporujú práve plnenie týchto cieľov síl. Tak chcem povedať, že určite nákup techniky pre ozbrojené sily či podpore pre pozemné sily je naozaj veľmi dôležitý. Niečo sa nám podarilo doteraz obstarať pre vzdušné sily, či to boli vrtuľníky, časť vrtuľníkov, alebo je to Spartan, ktorý prišiel, ešte príde ďalšie lietadlo. Na ďalších sa pracuje. A naozaj pozemné sily potrebujú túto novú techniku už dlhšie obdobie. A tým najväčším z tých cieľov síl, najväčším, aj najobjemnejším, aj finančne, aj počtom vojakov, je práve mechanizovaná brigáda, ktorá veľmi potrebuje práce či už kolesové transportéry 8 x 8 alebo tzv. Light Army Vehicle 4 x 4. A celková tá mechanizovaná brigáda, ten cieľ síl, to je niekde okolo 2 500 až 3 000 vojakov plus rôzne druhy techniky. Tá brigáda to nie sú len jednotlivé vojenské útvary, ktoré majú byť prezbrojené na tieto kolesové obrnené transportéry, či je to martinský prápor, levický prápor alebo nitriansky prápor, ale sú do tých cieľov síl vkladané aj ďalšie komponenty pozemných síl. Je to aj Vojenská polícia a ďalší. Takže naozaj nie je pochýb, že ozbrojené a teda zvlášť teda pozemné sily potrebujú takúto novú modernizovanú techniku, aby mohli, to je jeden z tých najväčších cieľov síl, ktorým je mechanizovaná brigáda, aj nejakým spôsobom toto najbližšie obdobie naplniť..
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:30 - 16:32 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja chcem len doplniť to, čo hovoril pán minister, a to, čo spomínal aj môj predrečník vo faktickej, že obstarávanie vojenského materiálu nie je jednoduchá záležitosť a nie je to, ako keď sa rozhodnete ráno kúpiť rožky a ísť si ich kúpiť niekde do supermarketu, ale je to naozaj dlhodobý proces. A tak ako spomínal aj pán minister, nie je podpísaná zmluva na 1,2 miliardy eur na 8 x 8, respektíve 4 x 4, ale je podpísaná len zmluva na tento spoločný vývoj a výskum. A nikde nie je napísané, že keď sa tento spoločný vývoj a výskum nejakým spôsobom dokončí, že bude aj spĺňať tie parametre, ktoré si zadali Ozbrojené sily Slovenskej republiky pred týmto výskumom a vývojom. Takže ten proces je naozaj oveľa zložitejší, ako sa na prvý pohľad zdá a stále sme niekde len na začiatku.
Veď aj Poliaci si urobili tiež s fínskou Patriou toho Rosomaka, tiež prispôsobovali tie požiadavky alebo tie parametre na svoje požiadavky, poľskej armády. Dokonca si pamätám, vo VOP-ke Trenčín sa časť toho Rosomaka robila. VOP-ka Trenčín pre tento Rosomak pre poľskú armádu robila určité subdodávky. A keď sa celý tento výskum vývoj urobí, splní to tie vojskové skúšky, tak až potom môže, sa môže pristúpiť potom k ďalšej zmluve. Je tam rôzne overovanie a ďalšie záležitosti, až potom je tá sériová výroba a tá sériová výroba je tiež, si myslím, že bude rozdelená v budúcnosti na viacero, na viacero kontraktov, že to nebude naraz podpísané na nejaký objem 1,2 miliardy eur. Takže až keď to bude spĺňať všetky tie požiadavky ozbrojených síl, až potom sa môže ďalej rokovať o tom, koľko, kedy a akým spôsobom sa nakúpia tieto či už 8 x8, respektíve tie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31. 1. 2018 11:47 - 11:49 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán poslanec, Policajný zbor, ktorý, a policajti, ktorí predvádzajú takýchto ľudí na obvodné oddelenia, sú nie ľudia, ktorých by ste si pozvali do obývačky, a treba aj s určitým spôsobom s týmito ľuďmi zaobchádzať, čiže nie sú to ľudia priateľsky naladení, keď ich policajti nejakým spôsobom zadržia a predvedú na obvodné oddelenie, to je prvá vec. Čiže treba si to aj toto uvedomiť, že nie sú to čistí, nie sú to čistí ľudia.
Čo sa týka ciel predbežného zaistenia, a ja som si bol pozrieť aj u nás v Trenčianskom kraji niektoré tieto obvodné oddelenia, kde aj v priebehu minulého roka napríklad v Partizánskom a v Bánovciach vznikli v každom v tomto obvodnom oddelení dve cely predbežného zaistenia, a tieto cely predbežného zaistenia musia niečo, musia spĺňať všetky tie štandardy a normy, ktoré sú dané, a nejakým spôsobom to celé schvaľuje hygienik ministerstva, hygienik ministerstva vnútra, takže naozaj tie cely predbežného zaistenia spĺňajú všetky tie štandardy, ktoré sú, ktoré sú požadované.
Hovorili ste, že Policajný zbor a policajti by mali byť zodpovední, keď sa zhorší takémuto zadržanému občanovi zdravotný stav, aby zabezpečili aj prehliadku zdravotnú u lekára. Ja si to naozaj neviem predstaviť, ako v praxi toto bude vyzerať, tí policajti naozaj nemajú na tieto, na tieto veci čas, aj keď prevážajú týchto zadržaných na výsluchy, k prokurátorovi, na súd atď. z týchto ciel predbežného zaistenia, ja si asi toto neviem, neviem v realite, v reálnom živote naozaj predstaviť.
A chcem poďakovať ministrovi vnútra za to, akým spôsobom rieši tieto cely predbežného zaistenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 18:25 - 18:27 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Hovorilo sa tu o dôveryhodnosti Policajného zboru Slovenskej republiky a musím povedať, že tá dôveryhodnosť Policajného zboru každoročne stúpa. Môžeme sa baviť o tom, či je teraz dostatočná alebo nie, a naozaj to stúpa a chcem povedať, že nie je to len tým vybavením, sociálnym zabezpečením, ale je to v prvom rade aj stabilitou Policajného zboru.
Si pamätám, keď sme mali raz jedno rokovanie výboru branno-bezpečnostného a sme preberali s pánom ministrom vnútra také porovnanie, že koľko policajtov bolo odvolaných bezdôvodne - bezdôvodne - z rôznych pozícií. Či to boli okresní šéfovia Policajného zboru, alebo ďalší. A ak si dobre pamätám, tak to bolo za Daniela Lipšica, za tých 18 mesiacov, to bolo niečo cez 80 policajtov, ktorých takýmto spôsobom poodvolával, a chcem povedať – bezdôvodne. A za ministra vnútra Kaliňáka to za celé štyri roky nedosahovalo vôbec takéto číslo, takže... (Reakcia z pléna.) 20, tak.
Takže hovorme o tej dôvere. No ako ju zvyšovať, tú dôveryhodnosť? Necháme tých policajtov naozaj pracovať. Necháme ich pracovať, nezasahujme im do toho ako napríklad, keď sme riešili tiež na výbore branno-bezpečnostnom zásah policajtov v Moldave nad Bodvou, to bol ten zákrok, ktorý sa riešil na našom výbore. Tak ak budeme my policajtom rozprávať, čo majú robiť, tak nikdy tá dôveryhodnosť polície nebude stúpať. Nechajme ich pracovať tak, ako majú pracovať.
Čo sa týka dobrovoľných hasičov, ja si pamätám ešte, keď chodili hasiť hasiči v teplákoch a v sandáloch. Teraz je to úplne diametrálne rozdielne, rozlišné a som rád, že tie rozdiely medzi profesionálnymi hasičmi a dobrovoľnými hasičmi sa naozaj zmazávajú, a keď spoločne zasahujú, tak nie je vidieť skoro žiadnu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 16:52 - 16:54 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Rajtár, viackrát ste rozprávali v tomto poslednom vystúpení o dôveryhodnosti. Slovo dôveryhodnosť sa dá použiť rôznymi spôsobmi a dá sa aj zneužiť. To, čo povedal pán minister vnútra dnes aj o vás, akým spôsobom ste sanovali pohľadávky štátu, keď ste boli v dozornej rade konsolidačnej banky, svedčí tiež o určitej dôveryhodnosti. Za dôveryhodnosť treba aj zabojovať a hlavne vtedy, keď sa snažili na výbore pre obranu a bezpečnosť na pána ministra vnútra ukázať sfalšovanú alebo nie úplne pravdivú správu z toho, akým spôsobom bol pán Bašternák prichytený pri dopravnom priestupku. To je tiež vizitka toho, že nejakým spôsobom sa snažíte tú dôveryhodnosť ministra vnútra degradovať.
Na druhej strane minister vnútra za tú dôveryhodnosť u občanov bojoval. Bojoval od začiatku, keď sa stal ministrom vnútra. Boli tu dnes spomínané viaceré projekty, za ktorými stál, ktoré sú naozaj úspešné, či je to Schengen. Vy ste hovorili, že budete sa viac starať o zdravotníctvo, kebyže môžete. Je tu komplet nová Nemocnica svätého Michala, ktorú minister vnútra so svojím vedením postavil. Veľmi veľa dokázal pri podpore dobrovoľných hasičských zborov. Sám som mal osobne veľakrát možnosť nielen s ním, ale aj sám prejsť tieto dobrovoľné hasičské zbory po celom, po celom kraji a tam by ste mali počúvať, čo hovoria aj títo dobrovoľní hasiči o ministrovi vnútra.
To isté a na vlastnej koži sme mali možnosť aj na našom úrade využívať elektronický kontraktačný systém, ktorý bol tiež jeden z tých výsledkov práce ministra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8. 9. 2017 10:55 - 10:56 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ja som si neuvedomil, že mám len desať minút a preto chcem dopovedať aspoň v týchto dvoch minútach to, čo hovoril aj pán poslanec Štarchoň. Práve to som chcel ešte povedať, že vystúpil tam aj Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý tiež povedal, áno, súhlasím s tým, povedal, že nesúhlasí teraz s nejakou touto novelou tejto ústavy alebo s uvoľnením tejto dlhovej brzdy. Hovoril aj o tom, že v tých rokoch 2020-2025, že pri vyrovnanom rozpočte by bol priestor na investíciu vo výške asi 16 mld. eur. Ale ja mám takú otázku, že kto si tiež stavia, stavia dom z výplaty? Pokiaľ jak nemá svoje zdroje nejaké našetrené, nezoberie si hypotéku, nepoužije cudzie zdroje, tak ten dom z vlastnej výplaty asi nepostaví, nepostaví nikdy.
Čo sa týka tej kontroly, tak bola tam aj komunikácia, že vytvoriť nejaký nový výbor Národnej rady pre rozpočtovú zodpovednosť a kľudne mohlo by byť to pomerné zastúpenie aj trojpätinové, trojpätinovou väčšinou, aby sa schvaľovali vlastne tieto veci, tieto výnimky a samozrejme hovoril aj to, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by mohla napríklad predkladať stanoviská k návrhu rozpočtu Slovenskej republiky práve tu do Národnej rady Slovenskej republiky. Čiže toto som chcel ešte povedať, čo sa týka, čo sa týka tej kontroly.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8. 9. 2017 10:37 - 10:47 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja troška zmiernim ten tón. Jedná sa predsa o odborné veci a budem sa aj týchto odborných vecí naozaj držať.
Môj príspevok som si rozdelil na také tri časti, že dôvod, prečo to robíme, odkiaľ zobrať peniaze a niečo poviem aj o kontrole na záver.
Ale začnem tým alebo nadviažem na to, čo povedal pán kolega Podmanický a to, čo hovorila aj pani poslankyňa Jurinová. Tá debata tu bola. Ja som sa tejto debaty, odbornej debaty o uvoľnení dlhovej brzdy zúčastnil. Pozýval na to vlastne ten týždenník, týždenník Trend. Konalo sa to teraz cez leto tu v Bratislave. Osobne som na tejto diskusii, diskusii bol. Boli tam aj kolegovia vaši, aj kolegovia z opozície a ďalší koaliční poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, kde nám jasne povedal pán minister financií, ako by si vedel predstaviť uvoľnenie tejto dlhovej brzdy, ale o tom budem hovoriť, hovoriť neskôr. A som rád, že táto diskusia tu v parlamente aj na pôde Národnej rady Slovenskej republiky je, že sme vytvorili takýto priestor. A kľudne to, čo povedal aj kolega Podmanický, kľudne to presuňme, diskutujme o tom v októbri, novembri, diskutujme o tom na budúci rok, pretože tá diskusia je naozaj, naozaj veľmi dôležitá. Ak by sme to nemysleli vážne, že to chceme prediskutovať, že je to naozaj ústavný zákon, že nemáme na to 90 hlasov, tak rovno predložíme novelu tohto ústavného zákona o dlhovej brzde a o tom budeme rovno diskutovať. Takže myslím, že ten priestor sme práve vytvorili práve návrhom na toto uznesenie, ktoré, pevne verím, prijmeme. A môžeme o tom diskutovať kľudne aj po štvrtom, aj po 4. novembri.
Čo je dôvodom, dôvodom uvoľnenia dlhovej brzdy a trošku budem hájiť aj záujmy ministerstva alebo obhajovať kroky ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti, pretože teraz tu nikto z tohto rezortu ani z Národnej diaľničnej spoločnosti nie je. Dôvodom sú naozaj cesty, pretože za tie posledné roky sa intenzita na cestách I., II. triedy, ale aj na diaľniciach a rýchlostných cestách naozaj enormne zvýšila. A je to spôsobené hlavne tým, že keď to porovnávam s minulosťou, ja to hovorím dosť často, keď chodím, chodím medzi ľudí a porovnávam to, tak kedysi v minulosti malo auto možno každá desiata rodina, osobné auto. Teraz každá rodina má možno jedno, dve, tri autá. Niekedy tých áut je viac, ako rodinných príslušníkov. Ja už hovorím, že pomaly aj pes má svoje auto. A pribudla naozaj nákladná doprava. Je to zase štruktúrou toho priemyslu, ktorý tu na Slovensku, na Slovensku je. A je to hlavne na západe, na západe Slovenska, kde pribudli automobilky. Dodávatelia pre automobilový priemysel, ktorí si vyžadujú naozaj dodávky komponentov pre tieto automobilky načas a preto sa aj tie sklady, ktoré mali tie jednotlivé firmy, porušili, pretože načo máte peniaze v zásobách na skladoch, a presunuli všetky tieto sklady na kolesá na naše diaľnice, na rýchlostné cesty a na cesty I. triedy, ktoré sú naozaj najviac, najviac zaťažené. Takže tá intenzita sa naozaj zvýšila a nieže nestíhame stavať nové diaľnice a rýchlostné cesty, ale nestíhame ani opravovať tie súčasné, súčasné cesty.
Ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť nemôže začať prípravu tých ciest, na ktoré nemá aj dlhodobý výhľad, dlhodobo výhľad krytia financiami. Tá príprava, hovorilo sa, že je okolo štyroch, piatich rokov, záleží na tom, či ten úsek tej stavby je zložitejší, náročnejší a hlavne teda aj v posudzovaní na vplyvov na životné prostredie a nemôže teda Národná diaľničná spoločnosť, keď nemá dlhodobo naplánované finančné prostriedky, resp. ministerstvo dopravy v štátnom rozpočte nemôže začať ani s touto, ani s touto prípravou.
Hovorili ste, že finančné prostriedky vieme získať tým, že budeme šetrnejšie alebo úspornejšie stavať diaľnice. No ja si pamätám, keď bol jeden minister dopravy aj podpredseda vlády, kde si to zobral ako za svoju agendu, že zníži náklady na výstavbu diaľnic, dokonca veľakrát sa išlo pod štátnu expertízu, veľakrát sa išlo pod súhlasy alebo pod odobrenia dokumentácií nákladov na tieto, na túto výstavbu týchto diaľnic aj pod to, čo už odobril JASPERS. Vy si myslíte, že, hovoríte, že sa tu kradne pri výstavbe, že sú štvornásobne predražené, tak dajte normálne trestné oznámenia či už na políciu, alebo dajte to na prokuratúru a nech to prešetria. Nech to prešetrí OLAF, nech to prešetria ďalšie, ďalšie orgány, ktoré nám tieto finančné prostriedky, ktoré strážia tieto finančné prostriedky aj z Bruselu. Myslíte si, že JASPERS vo Viedni by dovolil financovať niektoré úseky diaľnic alebo rýchlostných ciest, ak by to nebolo v poriadku? JASPERS je na to, aby strážil naozaj peniaze, peniaze európskej, Európskej únie.
To, čo hovorí ministerstvo dopravy a bolo to aj na tej konferencii, kde bol aj minister financií, naozaj tie finančné prostriedky nemáme. Nemáme, nemáme ich v štátnom rozpočte, eurofondy sú vyčerpané, teda toto obdobie, programovacie, je vyčerpané na výstavbu diaľnic, čiže do roku 2020. Čo bude po roku 2020 s eurofondami, zatiaľ asi nikto, nikto nevie, či dostaneme ďalšie peniaze alebo nedostaneme. PPP projekty, aká diskusia a veľká debata bola, že však nerobme to ani cez PPP projekty. No tak asi by sa nezačala ani výstavba obchvatu, obchvatu Bratislavy a pokračovanie rýchlostnej cesty R7 na dunajskú, na Dunajskú Stredu. Čiže tie peniaze odkiaľ vziať?
Je jasné, je tu asi iba tá jedna možnosť teraz urobiť niečo s ústavným zákonom o dlhovej brzde. Bolo tu už dnes spomínané viackrát, ako tento zákon, ústavný, vznikal a hovoril to aj minister Kažimír na tejto konferencii, že to bolo v čase, keď bola kríza a mali sme ich naozaj ako Slovenská republika presvedčiť partnerov aj v Európskej únii, aj bankové inštitúcie, že sme naozaj zodpovedný partner, že sa vieme správať zodpovedne a racionálne. Preto prišli títo odborníci s takýmto návrhom ústavného zákona a oslovili, a oslovili aj opozíciu aj koalíciu. Začalo sa to, keď my sme boli vo vláde v roku 2009, táto debata a ten ústavný zákon sa prijal v roku 2011. Takže prešlo to cez dve, cez dve vlády a som rád, že tento zákon sa vtedy prijal.
Niektoré veci sa ale od toho roku 2011 zmenili a myslím si, že je tu priestor na to, aby sa zmenili aj niektoré veci v tomto ústavnom zákone o dlhovej brzde. Minister financií hovoril o troch takých alternatívach. Ja ich naozaj len v krátkosti, v krátkosti poviem, keďže máme hovoriť a boli sme vyzvaní, aby sme hovorili aj odborne k týmto veciam, hovoril ako prvú alternatívu prechod na čistý, na čistý dlh. O druhej alternatíve hovoril ako zachovanie toho hrubého dlhu, že budeme vykazovať teda hrubý dlh, ale so zrušením toho vyklesávania, čiže klesania sankčných pásiem v tých ďalších rokoch tak, ako je to v ústavnom zákone.
A tretím, treťou alternatívou bola investičná výnimka, ktorá sa vôbec teda nepáči ministrovi ani ďalším odborníkom, ktorí v tejto odbornej diskusii cez leto v Bratislave, v Bratislave vystúpili. Ako tá najschodnejšia alternatíva sa javí prechod na čistý, na čistý dlh. Čiže je to hrubý dlh mínus likvidné finančné aktíva. Len teraz tie zdroje, alebo v tom júli, keď sme mali tú, keď bola tá konferencia, tie zdroje na účtoch Slovenskej republiky boli vo výške takmer 5 miliárd, alebo sa dokážu vygenerovať do výšky 5 mld. eur za rok, záleží na tom, akým spôsobom, samozrejme, aj samosprávy rozpočtujú svoje výdavky a som rád, že takýmto spôsobom minister financií predložil tieto tri alternatívy a povedal aj jasnú vec, tak ako to bolo v roku 2009 a 2011 v parlamente, keď sa schvaľoval tento ústavný zákon o dlhovej brzde, nechal to na poslancov, nechal to na koalíciu a opozíciu, nech sa na zmene tohto ústavného zákona, zákona zhodne. Povedal, on už k tejto téme vystupovať nebude.
Tak som rád, že táto debata a diskusia sa otvorila tu na pôde, práve na pôde Národnej rady, na pôde parlamentu a myslím si, že je treba byť pripravený aj mať mechanizmus na príležitosti, ktoré môže mať Slovenská republika. A hovorilo sa, nemusia to byť teda len cesty, prioritné cesty, výstavba diaľnic a rýchlostných ciest, ale môžu to byť naozaj zaujímavé príležitosti pre Slovenskú republiku, ktoré ju v budúcnosti môžu, môžu posunúť, posunúť ďalej. (Zaznel zvuk časomeru.) Uf, rýchlo, tak ku kontrole potom ešte možno vo faktickej.
Skryt prepis