Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.6.2018 o 13:44 hod.

Ing.

Jaroslav Baška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2018 13:44 - 13:45 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán poslanec, tento zákon o azyle nie je o mimovládnych organizáciách, ako ste sa zmienili vy vo vašom vystúpení, nie je to gro teda toho zákona, je to zákon o azyle a exminister Kaliňák povedal naozaj to, čo som chcel povedať aj ja, SMER, ale aj vláda Slovenskej republiky bola vždy proti povinných kvótam. Keď si to pozriete aj v minulosti, proti povinným kvótam sme aj teraz a naozaj aj Brusel, aj Nemci prichádzajú na to, že naozaj povinné kvóty nevyriešia azylovú politiku v Európskej únii, a chcem potvrdiť naozaj tie slová, ktoré boli povedané, že Slovenská republika má dlhé roky, naozaj dlhé roky, je to už aj tradícia, dúfam, že sa táto tradícia nezmení, dlhoročnú tvrdú azylovú, azylovú politiku. Naozaj tie čísla hovoria, hovoria za seba. Slovenská republika je možno krajinou, ktorá má naozaj najmenej azylantov, ktorých, v rámci celej Európskej únie, Únie prijíma.
Takže tento zákon treba podporiť, treba ho, treba ho schváliť, nie je to o neziskových organizáciách.
A ešte raz opakujem, že strana SMER bola vždy aj bude proti povinným kvótam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2018 15:56 - 15:58 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Začnem asi odzadu.
Pán poslanec Poliačik, áno, tá povinná zložka je tých 1,3 až 2,6 eura za hodinu tej produktívnej práce. Neviem, či to naozaj všetci zamestnávatelia takto dodržiavajú, a ešte môžu, ešte môžu získať teda to štipendium až do výšky tuším nejakých 360 eur. Čiže ono to vychádza celkom zaujímavo, samozrejme, záleží od toho zamestnávateľa, akým spôsobom si naozaj hodnotí toho študenta, ktorý je preňho potenciálny zamestnanec do budúcna.
Pán poslanec Dostál, žiadne sociálne inžinierstvo, v Nemecku to funguje podobne a myslím si, že ani v Nemecku nie je sociálne inžinierstvo. A to, čo vytvárajú samosprávne kraje, to, čo sa snaží vytvárať aj štát, je určitá ponuka, je určitá ponuka pre rodičov a pre tie deti na základe určitých prognóz, štatistík, na základe nejakých čísel. A ja to hovorím vždy, aj to školstvo sa platí z daní nás všetkých a myslím si, že je oveľa lepšie pripraviť také mantinely, takú ponuku na jednotlivých stredných školách v jednotlivých krajoch v rámci celého Slovenska, ktorá zabezpečí to, že ten žiak bude sa učiť naozaj, naozaj to, kde sa aj zamestná, ako potom platiť toho istého žiaka druhýkrát cez rôzne rekvalifikácie, cez rôzne rekvalifikácie zo štátneho rozpočtu. Keď človek, ktorý má už aj remeslo alebo v tomto systéme duálneho vzdelávania môže študovať ďalej, môže si spraviť, ja neviem, maturitu aj dve maturity, môže si spraviť ďalšiu vysokú školu, ale myslím, že je to aj pre ten štát, aj pre tú rodinu, aj toho žiaka, že je samostatný, že nechodí na ďalšie rekvalifikácie a nevie, kedy kde sa zamestná, je to sto razy lepšie, ako keď má takúto prácu a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.5.2018 15:39 - 15:49 hod.

Jaroslav Baška
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2018 11:54 - 11:56 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja sa vyjadrím len k jednej veci, ktorú spomínal pán poslanec, pretože chcem aj vystúpiť tiež v rozprave poobede.
Čo sa týka krátenia normatívu, áno, ten zákon, ktorý bol schválený v roku 2015, myslím si, že to bolo možno aj z vôle ministerstva financií, skôr sa na to pozerali naozaj cez peniaze, keď krátili tento normatív stredným odborným školám. A čím viac mala žiakov stredná odborná škola v systéme duálneho vzdelávania, tým viac bola potrestaná, pretože sa jej krátil tento normatív a bolo to, dotklo sa to aj našich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Tak ja veľmi rád vítam to, čo pani ministerka prináša, že stredné odborné školy, ktoré majú viac žiakov v systéme duálneho vzdelávania alebo vôbec majú, tak sa im tento normatív nebude krátiť. A skôr naopak, aj my na Trenčianskej župe sme skôr ocenili tie školy, ktoré mali najviac žiakov v systéme duálneho vzdelávania, robili sme veľmi veľa ďalších krokov, ktoré sa netýkajú, podporných krokov, ktoré sa netýkajú práve novely tohto zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, a o tom chcem hovoriť aj v rozprave poobede. A myslím, že tie kroky, ktoré sme urobili ako Trenčianska župa, jednoznačne hovoria o tom, že Trenčiansky samosprávny kraj je lídrom v systéme duálneho vzdelávania. Máme zapojených najviac žiakov, najviac stredných odborných škôl a najviac zamestnávateľov.
Takže toľko z mojej strany teraz v tejto faktickej a ja potom vystúpim poobede normálne v rozprave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2018 16:40 - 16:42 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem len v odbornej rovine zareagovať na pána poslanca, keď sa pýtal, že aké ciele si vlastne plnia naše Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Či vlastne aj tie obstarávania, ktoré sa robia, či podporujú práve plnenie týchto cieľov síl. Tak chcem povedať, že určite nákup techniky pre ozbrojené sily či podpore pre pozemné sily je naozaj veľmi dôležitý. Niečo sa nám podarilo doteraz obstarať pre vzdušné sily, či to boli vrtuľníky, časť vrtuľníkov, alebo je to Spartan, ktorý prišiel, ešte príde ďalšie lietadlo. Na ďalších sa pracuje. A naozaj pozemné sily potrebujú túto novú techniku už dlhšie obdobie. A tým najväčším z tých cieľov síl, najväčším, aj najobjemnejším, aj finančne, aj počtom vojakov, je práve mechanizovaná brigáda, ktorá veľmi potrebuje práce či už kolesové transportéry 8 x 8 alebo tzv. Light Army Vehicle 4 x 4. A celková tá mechanizovaná brigáda, ten cieľ síl, to je niekde okolo 2 500 až 3 000 vojakov plus rôzne druhy techniky. Tá brigáda to nie sú len jednotlivé vojenské útvary, ktoré majú byť prezbrojené na tieto kolesové obrnené transportéry, či je to martinský prápor, levický prápor alebo nitriansky prápor, ale sú do tých cieľov síl vkladané aj ďalšie komponenty pozemných síl. Je to aj Vojenská polícia a ďalší. Takže naozaj nie je pochýb, že ozbrojené a teda zvlášť teda pozemné sily potrebujú takúto novú modernizovanú techniku, aby mohli, to je jeden z tých najväčších cieľov síl, ktorým je mechanizovaná brigáda, aj nejakým spôsobom toto najbližšie obdobie naplniť..
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2018 16:30 - 16:32 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja chcem len doplniť to, čo hovoril pán minister, a to, čo spomínal aj môj predrečník vo faktickej, že obstarávanie vojenského materiálu nie je jednoduchá záležitosť a nie je to, ako keď sa rozhodnete ráno kúpiť rožky a ísť si ich kúpiť niekde do supermarketu, ale je to naozaj dlhodobý proces. A tak ako spomínal aj pán minister, nie je podpísaná zmluva na 1,2 miliardy eur na 8 x 8, respektíve 4 x 4, ale je podpísaná len zmluva na tento spoločný vývoj a výskum. A nikde nie je napísané, že keď sa tento spoločný vývoj a výskum nejakým spôsobom dokončí, že bude aj spĺňať tie parametre, ktoré si zadali Ozbrojené sily Slovenskej republiky pred týmto výskumom a vývojom. Takže ten proces je naozaj oveľa zložitejší, ako sa na prvý pohľad zdá a stále sme niekde len na začiatku.
Veď aj Poliaci si urobili tiež s fínskou Patriou toho Rosomaka, tiež prispôsobovali tie požiadavky alebo tie parametre na svoje požiadavky, poľskej armády. Dokonca si pamätám, vo VOP-ke Trenčín sa časť toho Rosomaka robila. VOP-ka Trenčín pre tento Rosomak pre poľskú armádu robila určité subdodávky. A keď sa celý tento výskum vývoj urobí, splní to tie vojskové skúšky, tak až potom môže, sa môže pristúpiť potom k ďalšej zmluve. Je tam rôzne overovanie a ďalšie záležitosti, až potom je tá sériová výroba a tá sériová výroba je tiež, si myslím, že bude rozdelená v budúcnosti na viacero, na viacero kontraktov, že to nebude naraz podpísané na nejaký objem 1,2 miliardy eur. Takže až keď to bude spĺňať všetky tie požiadavky ozbrojených síl, až potom sa môže ďalej rokovať o tom, koľko, kedy a akým spôsobom sa nakúpia tieto či už 8 x8, respektíve tie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2018 11:47 - 11:49 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán poslanec, Policajný zbor, ktorý, a policajti, ktorí predvádzajú takýchto ľudí na obvodné oddelenia, sú nie ľudia, ktorých by ste si pozvali do obývačky, a treba aj s určitým spôsobom s týmito ľuďmi zaobchádzať, čiže nie sú to ľudia priateľsky naladení, keď ich policajti nejakým spôsobom zadržia a predvedú na obvodné oddelenie, to je prvá vec. Čiže treba si to aj toto uvedomiť, že nie sú to čistí, nie sú to čistí ľudia.
Čo sa týka ciel predbežného zaistenia, a ja som si bol pozrieť aj u nás v Trenčianskom kraji niektoré tieto obvodné oddelenia, kde aj v priebehu minulého roka napríklad v Partizánskom a v Bánovciach vznikli v každom v tomto obvodnom oddelení dve cely predbežného zaistenia, a tieto cely predbežného zaistenia musia niečo, musia spĺňať všetky tie štandardy a normy, ktoré sú dané, a nejakým spôsobom to celé schvaľuje hygienik ministerstva, hygienik ministerstva vnútra, takže naozaj tie cely predbežného zaistenia spĺňajú všetky tie štandardy, ktoré sú, ktoré sú požadované.
Hovorili ste, že Policajný zbor a policajti by mali byť zodpovední, keď sa zhorší takémuto zadržanému občanovi zdravotný stav, aby zabezpečili aj prehliadku zdravotnú u lekára. Ja si to naozaj neviem predstaviť, ako v praxi toto bude vyzerať, tí policajti naozaj nemajú na tieto, na tieto veci čas, aj keď prevážajú týchto zadržaných na výsluchy, k prokurátorovi, na súd atď. z týchto ciel predbežného zaistenia, ja si asi toto neviem, neviem v realite, v reálnom živote naozaj predstaviť.
A chcem poďakovať ministrovi vnútra za to, akým spôsobom rieši tieto cely predbežného zaistenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 18:25 - 18:27 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Hovorilo sa tu o dôveryhodnosti Policajného zboru Slovenskej republiky a musím povedať, že tá dôveryhodnosť Policajného zboru každoročne stúpa. Môžeme sa baviť o tom, či je teraz dostatočná alebo nie, a naozaj to stúpa a chcem povedať, že nie je to len tým vybavením, sociálnym zabezpečením, ale je to v prvom rade aj stabilitou Policajného zboru.
Si pamätám, keď sme mali raz jedno rokovanie výboru branno-bezpečnostného a sme preberali s pánom ministrom vnútra také porovnanie, že koľko policajtov bolo odvolaných bezdôvodne - bezdôvodne - z rôznych pozícií. Či to boli okresní šéfovia Policajného zboru, alebo ďalší. A ak si dobre pamätám, tak to bolo za Daniela Lipšica, za tých 18 mesiacov, to bolo niečo cez 80 policajtov, ktorých takýmto spôsobom poodvolával, a chcem povedať – bezdôvodne. A za ministra vnútra Kaliňáka to za celé štyri roky nedosahovalo vôbec takéto číslo, takže... (Reakcia z pléna.) 20, tak.
Takže hovorme o tej dôvere. No ako ju zvyšovať, tú dôveryhodnosť? Necháme tých policajtov naozaj pracovať. Necháme ich pracovať, nezasahujme im do toho ako napríklad, keď sme riešili tiež na výbore branno-bezpečnostnom zásah policajtov v Moldave nad Bodvou, to bol ten zákrok, ktorý sa riešil na našom výbore. Tak ak budeme my policajtom rozprávať, čo majú robiť, tak nikdy tá dôveryhodnosť polície nebude stúpať. Nechajme ich pracovať tak, ako majú pracovať.
Čo sa týka dobrovoľných hasičov, ja si pamätám ešte, keď chodili hasiť hasiči v teplákoch a v sandáloch. Teraz je to úplne diametrálne rozdielne, rozlišné a som rád, že tie rozdiely medzi profesionálnymi hasičmi a dobrovoľnými hasičmi sa naozaj zmazávajú, a keď spoločne zasahujú, tak nie je vidieť skoro žiadnu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 16:52 - 16:54 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Rajtár, viackrát ste rozprávali v tomto poslednom vystúpení o dôveryhodnosti. Slovo dôveryhodnosť sa dá použiť rôznymi spôsobmi a dá sa aj zneužiť. To, čo povedal pán minister vnútra dnes aj o vás, akým spôsobom ste sanovali pohľadávky štátu, keď ste boli v dozornej rade konsolidačnej banky, svedčí tiež o určitej dôveryhodnosti. Za dôveryhodnosť treba aj zabojovať a hlavne vtedy, keď sa snažili na výbore pre obranu a bezpečnosť na pána ministra vnútra ukázať sfalšovanú alebo nie úplne pravdivú správu z toho, akým spôsobom bol pán Bašternák prichytený pri dopravnom priestupku. To je tiež vizitka toho, že nejakým spôsobom sa snažíte tú dôveryhodnosť ministra vnútra degradovať.
Na druhej strane minister vnútra za tú dôveryhodnosť u občanov bojoval. Bojoval od začiatku, keď sa stal ministrom vnútra. Boli tu dnes spomínané viaceré projekty, za ktorými stál, ktoré sú naozaj úspešné, či je to Schengen. Vy ste hovorili, že budete sa viac starať o zdravotníctvo, kebyže môžete. Je tu komplet nová Nemocnica svätého Michala, ktorú minister vnútra so svojím vedením postavil. Veľmi veľa dokázal pri podpore dobrovoľných hasičských zborov. Sám som mal osobne veľakrát možnosť nielen s ním, ale aj sám prejsť tieto dobrovoľné hasičské zbory po celom, po celom kraji a tam by ste mali počúvať, čo hovoria aj títo dobrovoľní hasiči o ministrovi vnútra.
To isté a na vlastnej koži sme mali možnosť aj na našom úrade využívať elektronický kontraktačný systém, ktorý bol tiež jeden z tých výsledkov práce ministra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2017 10:55 - 10:56 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ja som si neuvedomil, že mám len desať minút a preto chcem dopovedať aspoň v týchto dvoch minútach to, čo hovoril aj pán poslanec Štarchoň. Práve to som chcel ešte povedať, že vystúpil tam aj Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý tiež povedal, áno, súhlasím s tým, povedal, že nesúhlasí teraz s nejakou touto novelou tejto ústavy alebo s uvoľnením tejto dlhovej brzdy. Hovoril aj o tom, že v tých rokoch 2020-2025, že pri vyrovnanom rozpočte by bol priestor na investíciu vo výške asi 16 mld. eur. Ale ja mám takú otázku, že kto si tiež stavia, stavia dom z výplaty? Pokiaľ jak nemá svoje zdroje nejaké našetrené, nezoberie si hypotéku, nepoužije cudzie zdroje, tak ten dom z vlastnej výplaty asi nepostaví, nepostaví nikdy.
Čo sa týka tej kontroly, tak bola tam aj komunikácia, že vytvoriť nejaký nový výbor Národnej rady pre rozpočtovú zodpovednosť a kľudne mohlo by byť to pomerné zastúpenie aj trojpätinové, trojpätinovou väčšinou, aby sa schvaľovali vlastne tieto veci, tieto výnimky a samozrejme hovoril aj to, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by mohla napríklad predkladať stanoviská k návrhu rozpočtu Slovenskej republiky práve tu do Národnej rady Slovenskej republiky. Čiže toto som chcel ešte povedať, čo sa týka, čo sa týka tej kontroly.
Ďakujem.
Skryt prepis