Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

15. 2. 2018 o 14:52 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 15. 2. 2018 14:52 - 14:52 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne, pán minister, za odpoveď. Rokovací poriadok mi zakazuje ukázať vám graf a len čo skončíme, prídem za vami, ukážem vám ten graf OECD, z ktorého vyplýva, že nám stúpa krivka, ktorá znázorňuje počet mŕtvych na cestách na milión obyvateľov. A napríklad v Poľsku klesá.
Len toľko. Ale rozumiem, inak akceptujem tú vašu odpoveď na moju základnú otázku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 18:59 - 19:01 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Budú to také tri poznámočky, resp. prvá poznámka bude s otáznikom, že či sa predkladatelia stretli s nejakým odporom. Síce pán poslanec Klus hovoril, že, že ani nie, no ale, ale očakávam, že, že nejaký odpor zrejme zo strany koalície bude, takže či predsa len sa tam niečo nenašlo.
Možno by sa dalo ešte doplniť, že možnosť voliť poštou, verím, že zmení tú diskusia predvolebnú a obohatí ju o európske témy, o témy, ktoré sú dôležité pre našich krajanov žijúcich v zahraničí a ktoré by mali byť tým pádom dôležité aj pre nás a ktoré zrejme nevygenerujeme v optimálnom rozmere pri len na, len v domácej diskusii.
No a potom ešte chcem uviesť, že ten, ten potenciálny nárast o tri percentuálne body je teda ohromujúci. Keby to sa podarilo, tak, tak klobúk dole.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 18:41 - 18:42 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne. Tiež zareagujem teda na oba ostatné zákony, ale na tohto predkladateľa. Dobré nápady. Vidno, že ten sociálny systém, ktorý, ktorý spôsobuje, že sa niekedy neoplatí pracovať, je hrozný, povedal by som, asociálny.
Ale mám otázočku k tomuto predkladanému zákonu, že či ste neuvažovali, alebo neuvažujete o tom, že predsa len pri nejakej výške príjmu by tá štátna podpora postupne klesala. Bodka. A otáznik.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 2. 2018 10:18 - 10:20 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem. Tiež chcem poďakovať Ondrovi Dostálovi za to, že sa snaží posunúť tú debatu z emocionálnej roviny do, do roviny tvrdých dát a analýz a o tom chcem hovoriť.
Nie je podľa mňa pravda ani jeden externý postoj, to znamená, že imigranti znižujú mzdy alebo zvyšujú mzdy, bodka. Lebo keby to tak bolo, tak keďže všetci v Európe sme, keby tak dlhodobo bolo, keďže v Európe sme všetci migranti, tak by tu boli nulové mzdy, keby platilo, že imigranti znižujú mzdy.
Ale sú krajiny, kde je takmer 100 % nezamestnanosť, a tam tí , tiež tí ľudia, ktorí tam žijú, tak odniekiaľ prišli. A ekonomika je katastrofálna. Čiže dôležité sú pravidlá hry, aké fungujú, a aj to, aký vplyv majú imigranti na tie domáce ekonomiky. A tu som vybral dve štatistiky, ktoré proste treba, treba brať do úvahy, je to z Medzinárodného menového fondu a tá štatistika hovorí, že, že imigranti v časoch medzi rokmi 2007 a 2009 mali vplyv na verejné financie napr. v Luxembursku, v Grécku pozitívny, ale napríklad v Poľsku, Francúzsku, Nemecku negatívny. Čiže toto treba sledovať, pretože oni môžu prísť s rodinami, nemusia prísť s rodinami. Ďalší, ďalší... A tie môžu robiť alebo nemusia.
A ďalšia štatistika z rovnakého zdroja hovorí, že ešte rôzne vlny imigrantov mali rôzny vplyv na sklon brať sociálne dávky. V priemere boli u, u tej čerstvej vlny imigrantov vyššia ako napríklad predtým u... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 13:15 - 13:17 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tri také poznámočky k problému domáca produkcia verzus najnižšia cena. Už ak ste, pán minister, počúvali prejav pána Krajniaka, tak tam sa dala nájsť veľmi dobre sformulovaná časť odpovede. Chcel by som ale ešte vám povedať aj to, že či, otázka, či má vláda zrátané, do akej miery sa oplatí produkovať doma za vyššiu cenu. To sa netýka len, len vojenskej techniky. To sa týka napríklad aj liekov, či teda máme nakupovať drahšie lieky a drahšie liečiť pacientov s tým, že domáci producenti ich budú vyrábať, či máme nakupovať zariadenie do škôl drahšie s tým, že domáci producenti budú dodávať. A týka sa to celého verejného obstarávania. Tvrdím, že taká analýza neexistuje a ani nemôže existovať.
A druhá otázka je, že kto je potom konečným užívateľom výhod, ktoré z tohto vyplývajú. Sú to občania Slovenskej republiky alebo jeden občan niekde s účtom na Belize? A myslím si, že vzhľadom na skúsenosti zo Slovenskom, že nebude až také ťažké odpovedať. A teraz keby sme jedno aj druhé vyriešili, tak vzniká problém, že keď zablokujeme dovozy zo zahraničia, tak zahraničie zablokuje dovozy zo Slovenska a stali sme sa izolovanou krajinou. A pozrel som si nejaké rebríčky najizolovanejších krajín, skoro všade sa objavujú krajiny úplne naj izolovanejšie ako Eritrea, Kongo, Zimbabwe, Severná Kórea, Somálsko. To určite nie sú krajiny ktoré by vybabrali s ekonomikou sveta. Sú to najchudobnejšie krajiny, tie izolované.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6. 2. 2018 16:44 - 16:46 hod.

Eugen Jurzyca Zobrazit prepis
Pán minister, tiež dobrý bod za vystúpenie v rozprave. Tri poznámky v rámci tejto faktickej. Po prvé, stimuly sú peniaze, ktoré sa zoberú zvyšku ekonomiky a dajú sa jednej firme. Nemáte analýzu, ktorá by hovorila, že toto je dobré pre Slovensko. Pretože to, čo zoberiete, to znamená, že niektoré firmy majú menej peňazí a možnože aj krachujú, že to bola tá posledná kvapka v pohári. A ale beriem to, že aj vy a pán Bagačka ste hovorili niečo také, akože dobre, ale čo keď to robia všetci. No keď robia všetci zlú vec, tak ju nemusíme robiť aj my. Platí, že keby všetci dotovali výrobu televízorov a predávali by televízory za polovičné ceny a robili by to dlhodobo, tak pre nás je najlepšie kupovať od nich lacné televízory a vyrábať autá. Nemusíme sa prispôsobiť, nemusíme robiť to isté.
Pokiaľ ide o ten bod, že SaS-ka dávala stimuly, keď bola vo vláde,. Užitočnosť stimulov časom klesá. Po skončení socializmu alebo po nedobrej vláde vláda by mala vyslať signál, že zavádzame nie len dobré reformy, ale naozaj máme záujem o investorov. To tak je a teda pomerne draho zaplatiť tých prvých a na nich sa potom nabalia ďalší.
A nezadali sme INESS-u, nezadali sme, aby urobili nejakú štúdiu kvôli tomuto zákonu, kvôli nám, toto naozaj vyzerá konšpiračne, toto nie je pravda. Je to asi taká pravda, ako keby ste si mysleli, že, že zadali sme akciovým trhom, aby dnes padli po včerajšej Ficovej tlačovke, kde hovoril, že čakajú nás dobré časy. Toto je naozaj konšpirácia, nefunguje to takto.
Skryt prepis
 

1. 2. 2018 14:57 - 14:57 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne. No, úplne jasnú odpoveď, pán minister, sa mi z prečítania odpovede pána ministra Sólymosa nepodarilo dekódovať, ale ďakujem pekne, viem viac, než som vedel pred touto odpoveďou.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 1. 2. 2018 14:41 - 14:41 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne za slovo. Čiže predpokladám, pán minister, že potom sa zverejnia trendy, ako by vyzerali bez tej metodickej zmeny (reakcia ministra: "aj spätne.") aj spätne. (Reakcia ministra: "Áno, áno.")
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 1. 2. 2018 14:24 - 14:24 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne. Dostal som odpoveď aj tú, čo som požadoval, ďakujem teda. Je to odvetvová štruktúra, tak len sa chcem doplňujúcu teda opýtať, že keď už teda vláda má politiku dávania stimulov niektorým firmám, či bude zohľadňovať aj tento poznatok tých stimulov a nebude sa snažiť len ostávať pri tých opatreniach príplatkov a legislatívnych zmien, ktoré neboli identifikované ako hlavná príčina nočnej práce.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 1. 2018 15:48 - 15:49 hod.

Eugen Jurzyca
Ďakujem pekne za poznámku. Všetko.
Skryt prepis