Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.10.2018 o 10:51 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 10:51 - 10:53 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, no tak, vy hovoríte o tom, že si to sami robia poslanci, ale ste prvý ten, ktorý v priebehu pár minút dokázal vyurážať úplne všetkých. Takže váš prejav je presne to, čo sám kritizujete. Takže to je prvá z vecí.
Druhá z vecí o vašej predstave ako má vyzerať demokracia a parlamentarizmus, svedčí fakt, že no tak si navolíte dve tretiny výboru pre obranu a bezpečnosť a bude. Tak ako tu platia nejaké pravidlá v tomto štáte, aj nejaké zákony a o pomernom zastúpení v parlamente, takže čo si navolíte, môžte, samozrejme, ale potom to už nebude demokracia, ale diktatúra. Tak asi ste sa k tomu práve prihlásili.
A po ďalšie vám takisto poviem, že najprv musíte niečo urobiť, aby ste mohli ľudí kritizovať, ktorí niečo vykonali. A to, že máte na niekoho problém v tom, že nejaké veci vyšetroval aj v súvislosti s vašou osobou, je jedna vec, takisto vyšetroval aj v súvislosti s mojou a kohokoľvek inou. Keď príde nejaké podanie, tak je to proste vec, ktorú polícia robí, ale v každom prípade za Tiborom Gašparom sú výsledky. A výsledky v znížení kriminality, výsledky v zlepšení bezpečnosti na cestách, to sú stovky životov, ktoré boli ušetrené. A keď to chcete jedným mávnutím ruky odmietnuť, tak to svedčí iba o vašej neznalosti a v tom, že sa v tom nevyznáte.
Každý vedie rezort podľa toho, aká je osobnosť. Ministerka Saková priniesla novú verziu, ktorú chce uplatňovať, a bude ju uplatňovať. Prezident Lúčanský takisto vedie podľa svojich predstáv. Budú všetci zodpovední podľa výsledkov, ktoré budú prezentovať. Ale aby ste dopredu vždy niekoho popravili alebo nepopravili, alebo sa rozhodli, že je to inak, je to presne to, čo sám kritizujete. To znamená, to, čo vyčítate všetkým ostatným, ste v tejto chvíli sám predviedli. Treba sa pozrieť na výsledky a na veci, ktoré sú, nie na stanoviská ľudí, ktorí pre bezpečnosť Slovenska neurobili vôbec nič. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2018 14:11 - 14:13 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Kotleba, sú veci, ktoré sú faktami. Myslím si, že za enormnou mierou migrácie cez Stredozemné more môžme vidieť nestabilitu v Líbyi. A nestabilita v Líbyi vznikla zničením režimu, ktorý tam bol. Asi nebol demokratický, asi bol jednoznačne autoritatívny, ale, pravdaže, Líbya mala jednu z najväčších životných úrovní Severnej Afriky. A pred týmto diktátor Kaddáfí aj varoval, že čo sa stane, čiže aj do budúcna si má Európa uvedomovať, že keď robí nejaké rozhodnutia, a v tomto prípade na to paradoxne doplatila jedna z krajín, ktorá sa podieľala na, by som povedal, odstránení, odstránení tohto režimu, myslím tým Taliansko, tak musí pozrieť aj dôsledky. A to isté platí aj v prípade Sýrie a Asadovho režimu, ktorý takisto určite nepatrí medzi vzorové demokracie, skôr naopak, ale treba si uvedomiť, že Sýria patrila proste medzi najrozvinutejšie krajiny Blízkeho východu, a teraz je to vlastne zničené pole, takže tu sa bavme o príčinách tejto samotnej migrácie, s tým súhlasím.
Na druhej strane tento zákon ale skôr zvyšuje zodpovednosť tých mimovládnych organizácií, o ktorých hovoríme, pretože predtým to robili ako fyzické osoby, bez mena, bez ničoho, anonymne de facto, dneska budú musieť mať vlastne, že koho zastupuje, aby bolo jasné, kto koho zastupuje, tým pádom je to z tohto pohľadu prehľadnejšie. Aj tá zodpovednosť je tým pádom absolútne jasnejšia, aby bolo jasné, že kto čo robí, pretože predtým to bolo iba o fyzickej osobe, čiže to nie je žiadne zjednodušenie ani zľahčenie. Naopak, platí pravidlo, že doteraz vláda mala veľmi tvrdú azylovú politiku a bude ju mať aj v budúcnosti, to, či sa niektorá krajina, si niekoho navezie, kvôli tomu, že potrebuje pracovnú silu, to je individuálne rozhodnutie, ale z pohľadu tých migrantov, ktorí prichádzali zo subsaharskej Afriky, čiže cez Líbyu chodili... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2018 13:41 - 13:43 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Mazurekovi za vystúpenie. Dlhé roky téma azylu nebola nikdy pre nikoho zaujímavá a som rád, že ste si našli aspoň nejaký priestor, kde môžete vystupovať.
Faktom však je, že to, čo ste povedali, jednoducho sa nestretáva s realitou. To je ten najväčší problém. A bez ohľadu na to koľkokrát obviníte vládnu koalíciu alebo priamo stranu SMER - sociálna demokracia z toho, že je importérom azylantov na Slovensko, tak vám to ľudia proste neuveria, tak vám to proste neuveria, pretože každý si dobre pamätá tú situáciu, keď na našu, na našu hranicu sa tlačili stovky migrantov v roku 2015, a kedy policajti a dokonca aj hasiči fyzicky na tej hranici stáli, keďže sme tam nemali žiadny plot s Maďarskom, a jednoducho vysvetľovali, že tadeto cesta nejde, že proste na Slovensku cez tú hranicu neprekročíte. Aj z tohto miesta sa všetkým tým policajtom, ktorí vtedy slúžili, akcii vtedy velil dnešný šéf hraničnej a cudzineckej polície pán Csémi, sa chcem poďakovať, pretože dokázali ten tlak ustáť, čo sa v mnohých krajinách nepodarilo. A aj Angela Merkelová skonštatovala, že cesta povinných kvót bola chyba. To znamená, to, čo Slovensko tvrdí od začiatku, dnes dostala za..., dnes sme dostali za pravdu a všetky opatrenia, ktoré sme v tom čase urobili, sa dnes ukazujú ako správne. To znamená, napriek tomu, čo budete hovoriť, ľudia veľmi dobre vedia z tej situácie, ktorú si pamätajú, ako sme sa zachovali, keď bola krízová situácia, nie keď bolo slnko, keď pršalo.
A ešte rád by som povedal, že, viete, sme krajina, ktorá najmenej udeľuje azyly. Minulý rok to bolo 27 a tento rok do 30. apríla dokonca jeden jediný azyl. Tak mi povedzte, že kto tu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2018 10:45 - 10:47 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Bola to veľká karikatúra. Bolo to predovšetkým veľká karikatúra, toto vystúpenie, aj reakcie na neho. Zabudli ste na jednu základnú vec. Sú určité ústavné práva, ktoré sú ústavou chránené, právo na súkromie, právo na integritu osobnosti. A to práve chráni trestný čin ohovárania. A čo je hlavná vec, pani Milanová, pani poslankyňa, v tomto, tomto trestnom čine, kto uvedie nepravdivý údaj. Žiadne právo v ústave nedovoľuje nikomu klamať a hovoriť o niekom nepravdivé veci, hanlivé a akékoľvek iné.
A vy ste v takom exemplárnom konflikte záujmov, pani poslankyňa, neviem, či ste naplnili všetky tie povinnosti, ktoré máte. Ak ste v konflikte záujmov, musíte to oznámiť do zápisu, orgán to zapíše podľa zákona o konflikte záujmov. Neviem, či ste to urobili pred svojím vystúpením, lebo to musíte urobiť pred svojím vystúpením. To sú takzvané zákony a zákony treba dodržiavať. A tam platí, že vy ste dneska vlastne v konflikte záujmov v tom, že váš manžel, ktorý uviedol nepravdivé údaje, za ktoré bol odsúdený, ale ešte nie právoplatne, ak si dobre pamätám, ešte bude možno nejaký právoplatný súd, tak v mene toho sa, dávate zmenu Trestného zákona, kde hovoríte, že však písať klamstvá je v poriadku. Kľudne píšme klamstvá, veď teda načo máme ústavu, v ktorej sa garantuje, že každá osoba má právo na svoje súkromie, právo na ochranu svojho súkromia?! Všetci môžu písať klamstvá.
A nie je pravda, že by v západnej Európe toto neexistovalo. V západnej Európe nie je výnimočné, že novinár ide do väzenia aj na tvrdý trest, ak napíše o komkoľvek, nielen o politikovi, aj o akomkoľvek podnikateľovi, súkromnej osobe niečo, čo nie je pravda. Lebo súčasťou novinárskej práce nie je písať klamstvá. Súčasťou, citovali ste tu najväčších politikov, ale oni všetci hovorili o tom, že pravda, aj keď je nepríjemná, pravda nie je klamstvo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.5.2018 18:17 - 18:24 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Pekný deň prajem, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážený pán spravodajca, pán poslanec, hovorili ste pekne a aj by som povedal tak emotívne, ale boli ste zároveň konštruktívny, preto si nedovolím, aby toto vystúpenie bolo nejakým začiatkom boja. Ale musíme sa vrátiť trošku späť, pretože prezentovali ste zase len jednu stranu mince, a to je problém tohto prípadu, pretože v tomto prípade zákon hovoril jasne. A vysvetlím vám celú tú situáciu, ktorú to vlastne spôsobilo, že vlastne prečo tak úzka skupina? Prečo iba 80 hasičov sa do tohto problému dostalo? A mnohí naozaj nevinne z nich.
Ten problém vznikol v tom, že oni pre rezort vnútra neodpracovali 27 rokov, pretože hasiči pod rezortom vnútra kedysi neboli. Aj keď je to 150-ročná tradícia, hasičský záchranný zbor existuje iba od roku 2002. Postupom času sme začali posúvať hasičov z civilného dôchodkového systému do dôchodkového systému ozbrojených zborov, dodnes sa to stretáva s obrovskou kritikou predovšetkým u tých, čo sú naozaj ozbrojení, i keď hasiči majú tiež vodné delá, ale to sa nie vždy počíta.
A práve existovalo prechodné obdobie, v ktorom museli financovať a doniesť tiež nejaké peniaze, pretože Sociálna poisťovňa si peniaze nechala a nedala ich do osobitného systému. Ale hasiči ich nikdy nevybrali. To, keď niekto hovorí o hasičoch, že hasiči vlastne destabilizovali systém, ktorý sa hlavne do roku 2012 dostal do pomerne veľkej straty, ale to bolo spôsobené ako veľkým odchodom ľudí a nenáborom nových, tak existovalo prechodné obdobie, aby sa ten systém nedal zneužiť.
A hlavný, prečo sa ten systém nemal dať zneužiť a to tam je v tom zákone explicitne napísané, čiže každý to vedel, že musím si vybrať, buď si odpočítam civilný dôchodok za všetky odpracované roky, alebo si dám hasičský dôchodok. A bolo napísané, nemôže mať obidva. Jednoducho nemôže mať započítané tie isté roky aj v jednom systéme aj v druhom, pretože predtým to bolo na národných výboroch, potom na okresných úradoch atď., boli systémy až do zriadenia samotného zboru a v rôznych podobách závodné útvary. Keď by ste si pozreli celú kariéru mnohých ľudí, ktorí sú aj v tej sedemdesiatke, tak prešli rôznymi hasičskými funkciami, ktoré nie vždy súviseli vlastne tak úplne so štátom, niekedy to boli práve závodné hasičské zbory a pod. Čiže odvádzali vlastne svoje odvody všelikde inde.
A preto sme povedali, že nie je možné, lebo by si ten systém, poisťovňa s jedným systémom, s druhým proste nevedela nájsť, že tie isté odpracované roky by som si započítal dvakrát, čiže aj ten, čo som odpracoval ako hasič, ale de facto v civilnom zamestnaní napríklad nejakého závodného hasičského zboru, ale ktorý som si vlastne zarátal do hasičskej kariéry na ministerstve vnútra. A tomu malo brániť to ustanovenie a niekedy ten výklad bol nejednotný.
A v podstate preto z takého veľkého množstva hasičov, ktorých sú stovky, samozrejme, dôchodcovia, je problém len u 70, ktorí práve v tom najťažšom období si mali vybrať jeden a následne mohli, lebo keď hovoríte, že mal odpracované v civile 16 rokov, ja nepoznám konkrétny prípad pána Žatka, takže sa nebudem vyjadrovať, ale dnes máme rok 2018 a prechodné obdobie bolo 2008 - 2010. Čiže ak vtedy išiel do dôchodku, zjavne odvtedy 16 rokov neodpracoval v civile, pretože by to nestihol a to bol ten kameň úrazu. To bol presne ten kameň úrazu, že ako sa tie zápočty robili.
Preto ešte v januári sa vydal pokyn, že samozrejme nikto na to nebude mať z tých hasičov, aby vrátil za tých 5 rokov alebo desať, 8 rokov 30-tisíc eur, to je ako absolútne akože nemožné. Len zákon to hovoril a samozrejme systémy sú nastavené automaticky. Zákon to tak hovorí, nie je možné mať aj jeden, aj druhý dôchodok zároveň z toho istého času preto jeden musí neplatiť. A teda samozrejme v prípade tohto automaticky úradníci bez toho, aby poznali nejakú fyzickú situáciu jednotlivých ľudí, dávali rozhodnutia jedno za druhým. Čiže sa to okamžite zastavilo a potom sa to upravilo s tým, že, áno, je priestor, len tá situácia sa rieši len pre ten konkrétny čas. Čiže ja si myslím, že aj ministerstvo v tejto chvíli hľadá riešenie, že ako to upraviť, lebo dneska je tá situácia napravená, len nastala tam tá situácia, že v jeden čas proti tomu, čo hovoril zákon, sa vypýtali obidva dôchodky. A to je proste, to je ten problém, ktorý proste je. A dneska sa vlastne každá situácia musí zladiť, pretože sú rozhodnutia, jasné, kde niektorí ľudia zneužili ten systém a požiadali si o zápočet rovnakých rokov a zrazu, keď to spočítate, máte pocit, že odpracoval 80 rokov. Tak to si myslím, že by to bolo neférové.
Podstatné je, že platia si viacej do toho systému, preto tie dôchodky sú vyššie, ako civilné, ale to je práve preto, že, tuším, dokopy je to 5 alebo 6 %, si platia väčšie odvody, to je niečo, ako III. pilier, tak samozrejme, že v tom súčte ten dôchodok je pochopiteľne vyšší. Problém valorizácie zákona, ktorý sa teraz preberá, je jednoduchý, to sa priznám, môžem to považovať aj za svoju chybu, keď som bol minister, pretože som ustúpil vtedy Asociácii výsluhových dôchodcov. Vtedy ja som povedal, má byť valorizácia taká, ako sú proste platy policajtov a tým pádom je jasné, že tak ako, lebo to je priebežný systém, to znamená, policajtom stúpnu platy o 2 %, tak aj dôchodcom o 2 % stúpnu dôchodky, pretože to je potom vyrovnané, lebo si platia zároveň. Nemôžu byť dôchodky vo väčšej valorizácii, ako platy, to je predsa podľa mňa regulérne a normálne.
Ale vtedy dostal žiadosť, že vtedy vlastne dva alebo tri roky štátna správa nemala vôbec valorizáciu, mala nula, tak bola žiadosť, že musíme ísť civilnou cestou. No len civilná cesta, samozrejme, to je regulérny civilný dôchodok, má trochu iné parametre pri tom výpočte, čo sa potom prejavuje proste minimálnou valorizáciou u tých služobných, preto vlastne dochádza k takémuto systému valorizácie aj cestou tohto zákona, pretože to nefungovalo. A ten systém sa odstránil, len to nebola niekoho konkrétneho vina, ten zákon hovoril jasne, aby nedošlo k zneužitiu systému a keď v tej časovej chránenej zóne niekto požiadal o obidva dôchodky, tak sa do toho problému proste jednoducho dostal a v tom zákone to bolo napísané jasne. To, že či to ustanovenie bolo dôležité, áno, je dôležité. Neviem, či sa dá úplne odstrániť práve v tom, aby nebola duplicita dôchodkov, ale v zásade to už je vec, ktorá môže dôjsť až bude tá elektronizácia, ja si teraz nepamätám, jak sa to celé volá, nie je úplne, úplne dokončená. Takže z môjho pohľadu v tomto urobilo ministerstvo vnútra dosť na to, aby sa tá situácia vyriešila, i keď vznikol ten problém nie preto, že by konalo nejakým spôsobom aktívne ministerstvo, ale pretože sa niečo zanedbalo. Toť vše. Aj sú tam takí, ktorí sú absolútne na tom nevinne, že tie roky im, možnože aj pán Žatko je taký, že tie roky sú mimo, že si to presne poctivo vyrátali, čo som urobil ako hasič, čo som urobil ako civilný zamestnanec, to všetko sedí, ale ten paragraf ho potom hodil do tej istej skupiny ľudí neodôvodnene.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2018 17:54 - 17:56 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec a predseda politickej strany, platí asi to, čo som povedal aj doteraz a nechcem vás veľmi opravovať, pretože jedna vec je politický názor, ktorý naša ústava garantuje a druhá vec proste nehovoriť vec, ktorá je kompaktná, alebo ktorá proste sedí. Vy ste hovorili o súdnom konaní. Azylové konanie je správne, nie súdne. V správnom konaní naši občania nepotrebujú advokátov, je to tak. Čiže nemajú viacej práv. Proste, toto proste jednoducho tak nie je.
Ako ja rozumiem, čo sa snažíte naznačiť, a okej, to je v poriadku. Proste rozhodná, protimigrantská politika je vlastná vašej strane a ja jej rozumiem, to je v poriadku a keďže Slovensko má veľmi tvrdú azylovú politiku, tak sa proste tá politika, ktorú aj vy presadzujete, ukazuje len veľmi ťažko. Ale fakt je ten, že nebolo vždy Slovensko takou prísnou azylovou krajinou, ako je dnes. Aj tento priestor dáva k tomu, aby bola konkrétna zodpovednosť, pretože aj v prípade, ja som povedal, aj predtým mimovládne organizácie zastupovali žiadateľov o azyl a mali sme veľa sporov a veľakrát sme boli v novinách a hádali sme sa a proste boli to obrovské hádky. Akurát, že touto novelou sa vlastne stanovuje zodpovednosť, lebo už sa nemôžu skrývať za nejaké fyzické osoby, ktoré zastupovali, vlastne oni s tým nič nemajú. Ale toto je konkrétna mimovládna organizácia, ktorá má na zodpovednosti toto, týchto konkrétnych azylantov. Aj to potom môžete vy kritizovať, aj všetci ostatní, že toto je tá mimovládna organizácia, ktorá sa tomu venuje a poďme do diskusie s ňou. A rozdiel medzi žiadateľom o azyl a migrantom je dramatický. Keď v septembri 2015 prešlo 200-tisíc nelegálnych migrantov Rakúskom za jeden jediný mesiac, iba 4 000 z nich požiadalo o azyl, ale ho nedostali, samozrejme, skoro všetci. To znamená, že je jasný rozdiel medzi ekonomickým nelegálnym migrantom, ktorý o azyl nikdy nepožiada, pretože vie, že by sa ďalej nedostal, ako ten, čo to požiada.
A s tými kresťanmi asýrskymi, to ste, pán Mazurek, teda fakt úplne vedľa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2018 17:40 - 17:42 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ja som len úplne, pani poslankyňa, nepochopil, prečo ste reagovali na mňa, ja som nemal vystúpenie (povedané s úsmevom), ale, pani poslankyňa, ja si ten čas nechám iba na reakciu na pána Mizíka.
Poviem vám takto, pán poslanec, môžme si aj my dať spoločné školenie niekedy a povedať si, že medzi migrantom a žiadateľom o azyl je ale dramatický rozdiel, ale dramatický rozdiel. To, s čím má Európa problém, je nelegálna migrácia. To je najväčší problém a z rokov predchádzajúcich predovšetkým to, že pri obrovskom počte nelegálnych migrantov jedna nemenová juhoeurópska alebo západo-juhoeurópska krajina udelila alebo urobila z nelegálnych migrantov šmahom jedného administratívneho rozhodnutia o počte zhruba milión ľudí legálnych obyvateľov tej krajiny. Toto sú rozhodnutia, ktoré zapríčinili tie veľké hniezda, ktoré sú, ktoré gravitujú k sebe, priťahujú k sebe ďalších migrantov z krajín, kde neprebieha vojnový konflikt, kde ide predovšetkým o ekonomickú migráciu.
A ďalšia vec, pán poslanec, vojnovým utečencom azyl neprináleží. Čiže ešte preto vám stále hovorím o tých faktoch, nie preto, že sa chcem s vami hádať, ale preto, že vojnovému utečencovi azyl neprináleží. Ani mu nie je udeľovaný, ak to niektoré krajiny v Európe robia, robia proste chybu a spôsobili si sami sebe problémy. Preto hovorím, že môžte mať politické vyhlásenia, Slovensko je demokratická krajina a môže ich robiť, to je všetko v poriadku, hovorím, že by sa viacej hodilo opierať sa o niektoré fakty, ale zákon o azyle rieši to, aby sme ďalej pokračovali práve v tej politike, ktorú sme razili doteraz, ani zmäkčenie, ani žiadna zmena a mimo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2018 17:28 - 17:30 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Po dlhých rokoch opätovne premiéra k nejakej téme s touto možnosťou. Ja by som rád povedal k predrečníkovi jednu veľmi dôležitú vec, že mne absentuje vo vašich prejavoch predovšetkým väčšie sústredenie sa na faktografiu, lebo niekoľko viet za sebou sa aj častokrát opakuje a kladiete dôraz na vzletné reči, ale chýbajú mi tam fakty. A fakty sú jasné. Slovensko je krajina s najtvrdším azylovým systémom. To je proste fakt. Všetky čísla, ktoré porovnáte, sme za ne pravidelne kritizovaní každý rok a v zásade všetky úpravy, ktoré sa aj v azylovom zákone robia z dielne ministerstva vnútra, sa robia smerom k tomu, aby sme vyrovnávali jednotlivé pozície.
Kritiku by som prijímal vtedy, keby ste mohli byť sklamaní z prístupu ministerstva vnútra k azylovým procedúram a vyhodnocovaniu jednotlivých žiadostí jednotlivých žiadateľov o azyl. Ale týmto sme naozaj známi a tie čísla, ktoré sú u nás na ročnej báze od desať do dvadsať ročne, s výnimočnými prípadmi, ako boli asýrski kresťania, ktorí nám minulý rok zdvihli ten počet len kvôli tomu, že sme ich prijímali. Pri tom ste boli pri tom rozhodovaní, všetci poslanci. To znamená, treba vnímať, že aj dodnes mali napríklad mimovládne organizácie prístup k tomu, aby zastupovali cestou právnej pomoci a podobne. To nijakým spôsobom nezľahčuje pozíciu samotného azylanta. To, čo je najväčší problém v azylových kódoch celej Európy, je výklad a realizácia tých zákonov. Oni nie sú napísané zle, sú napísané dobre, že má to byť individuálna ochrana prenasledovaných ľudí. Mnohé štáty poskytujú kolektívne ochrany. To znamená, akonáhle sa rozhodnem, že tá krajina má problém, tak všetkým, ktorí požiadajú, dám azyl. A to sú tie chyby, ktoré sa v Európe udiali, prečo máme vlastne segregované komunity bývalých žiadateľov o azyl, kde vlastne dochádza k radikalizácii. Tu je ten problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2018 15:32 - 15:34 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mám len dve minúty, takže budem veľmi rýchly. Zareagujem vlastne len na dve veci.
Pán poslanec Marosz. Pán poslanec Marosz, ja som na rozdiel od vás v politike 20 rokov a vy ste niekoľko hodín, keď to poviem tak jednoducho, ale už ste sa stihli presláviť, kedy už aj váš plátok, ktorý vás podporuje, vás rozbije, že proste nič neodbornejšie nikdy nečítal. Čiže radšej budem znášať vaše klamstvá, ako by som vyzeral ako tĺk. To je jednoduché. Keď ste chceli na moju vecnú diskusiu hovoriť takto.
A zároveň vám pripomeniem, že presne na týchto lžiach boli postavené aj tie protesty tých študentov, pán poslanec. A tie protesty boli postavené na tom, že vy ste tvrdili, že som prijal nejaké peniaze od pána Bašternáka. A ja som ich neprijal a to, v tom je ten rozdiel. Preto celý čas ste zavádzali a klamali, ale to je vaša pracovná metóda, preto nás to neprekvapí.
K pánovi poslancovi Galkovi. Pán poslanec, naozaj vecne, vecne. Ja som si pozrel tú časť, ktorá ma zaujíma z toho vášho projektu, pretože ESET vždy sa tvári ako najväčší ekonomickí profesionáli. A ja keď som si prečítal váš návrh na zrušenie výsluhových dôchodkov, ja som onemel. Nič tak, ani nemám na to dobrý výraz, lebo na to fungujú len vulgarizmy a tie sa sem nehodia. To je nielenže slabé a diletantské a neodborné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Vy si proste myslíte, že politika je PlayStation, že vy chytíte ten ovládač, vy sa zahráte a keď vypnete, tak všetko je v poriadku, nič sa nemôže diať. Vy si neuvedomujete, akými vašimi neuváženými krokmi dokážete ohroziť obranyschopnosť krajiny, naozaj. A tento váš nápad ten je hodný jedného ustanovenia v Trestnom poriadku, ktorý sa volá, že vlastizrada. Akože naozaj ste sa zbláznili?! Viete, čo ste tam napísali?! Akože jedna z vecí, na ktorých stojí ťažká služba všetkých ozbrojených zborov, to znamená, kvalitné sociálne zabezpečenie po určitej dobe namáhavej služby, a vy to chcete zrušiť?! To je neuveriteľné.
Je pravda, že on skolaboval počas vašej vlády a keď som prišiel, v 2012-om tam bolo nejakých mínus 20 miliónov eur na osobitných účtoch. Teraz už je účet ministerstva obrany v pluse. Ale pravda je taká. Prekročil som dve minúty? Ale mi to merávali, bolo zvykom, takže už končím. Čiže len toľko poviem, že je to mimoriadne nebezpečné. Zamyslite sa a prepracujte to!
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2018 15:01 - 15:20 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, ja by som si dovolil veľmi krátky príspevok len k tomu, o čom sme vlastne chceli debatovať, a potom, o čom ste aj debatovať v skutočnosti niektorí začali.
Pre mňa je otázka národnej bezpečnosti veľmi dôležitá a ja sa chcem poďakovať aj pánovi ministrovi obrany, že nabral odvahu a rozhodol sa robiť možno najväčšie modernizačné zmeny za posledné obdobie. A rovnako tak v tomto prípade platí poďakovanie vláde, ktorá sa rozhodla, že dokáže z prostriedkov, ktoré v uplynulom období či už usporila alebo dokázala urobiť lepšie ekonomické výsledky, že uvoľnila toľko zdrojov, aby sme mohli obranyschopnosť Slovenska zásadným spôsobom zvýšiť.
Pokiaľ sa nemodernizuje armáda, tak v zásade sa o nej veľa nehovorí. Mnohí o nej veľmi málo vedia a ja si veľmi dobre pamätám na Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, kedy sa prerokovávalo programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej a kedy viacerí poslanci sme dali otázky vtedajšiemu ministrovi obrany pánovi poslancovi Galkovi, ktorý nám na ne proste neodpovedal. On bol proste tridsať minút ticho. Ja dodnes neviem prečo. On to nikdy nevysvetlil. My sme mu kládli jednoduché otázky. Ja som ho nechcel skúšať. Nikto ho nechcel skúšať z toho, že či má MIG 29 dve kolesá, tri kolesá, dvojitý podvozok, jednolitý alebo čokoľvek iné. Žiadne takéto otázky sme nekládli, my sme kládli jednoduché. Povedzte nám, prosím vás pekne, pán minister, ako zástupca strany Sloboda a Solidarita, ktorá vie všetko a všade bola trikrát, ako si predstavujete víziu slovenských ozbrojených síl. Stali ste sa ministrom obrany, mali ste mesiac na to, aby ste pripravili programové vyhlásenie vlády, a povedzte nám, kde chcete vidieť slovenskú armádu o štyri roky, keď bude vám končiť mandát. Ticho. Prosím vás pekne, tak ja to skúsim ešte inak. Boli by ste taký láskavý a skúsili by ste nám povedať, že teda či viacej preferujete stíhacie lietadlá alebo chcete viacej posilniť možno bojové letectvo alebo viacej vrtuľníky, do lietadiel. Aká je len predstava. Nechcem počty, kusy, že čo je vo vašej vízii za tých tridsať dní, čo si myslíte, keďže predtým sa zjavne na tú funkciu nepripravoval, keďže pôdohospodárstvo už bolo plné, tak ostala iba obrana. A v zásade je veľmi dôležité, že čo by ste chceli. Nič. Naozaj. Kto tam bol, ten si to pamätá. Proste my sme sa nedostali počas prejednávania programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej ani k jednej jedinej odpovedi.
A tí istí ľudia dneska chcú, že mohli by sme, prosím vás pekne, verejne dostať odpovede na otázky a hovoriť voľne a slobodne o ministerstve obrany. Vtedy sme dostali na všetko odpoveď, to je tajné, to je tajné.
Čiže príde mi táto snaha naozaj nie úprimná a ten úprimný záujem sa prejavuje vždy úplne inak. Ja som presvedčený, že minister obrany Peter Gajdoš má otvorené dvere. A nepamätám si, lebo sme sa raz o tom bavili, či niekedy odmietol nejakého poslanca prijať, či odmietol sa baviť, či už vo svojej kancelárii alebo na nejakom útvare alebo dokonca na výcvikom priestore Lešť, kde sme zvykli v minulosti robiť aj niektoré prezentácie, aby sa s tým mohli poslanci oboznámiť, lebo veď to nie je naozaj jednoduchá vec. A hlavne nie je úplne verejná. Lebo buď teda môžme našim potencionálnym nepriateľom, ja by som si vybral nejakých možno z tých, ktorí okupujú momentálne, dajme tomu, alebo teda okupovali, pretože už by sme ich mohli považovať za porazených, islamistov niekde z Blízkeho východu. A je teda otázka, či im nafaxujeme všetky naše obranné mechanizmy, ktoré máme, či už útočné alebo obranné, aby sa vedeli dostatočne pripraviť, keby náhodou niekedy sme museli aj my brániť našich spoločných spojencov a podstatne. Alebo to budeme robiť tak, ako sa to civilizovane robí, že je tu nejaký mandát a o tom mandáte to ministerstvo je ochotné diskutovať práve aj so zástupcami opozície v pléne, ktoré je na to určené, aj široko.
Ja si myslím, že tie tlačové konferencie, ktoré napríklad aj už k spomínaným osemkolesovým autám sa robili, boli naozaj pomerne otvorené. Ale to nie je úplne tak. Lebo ten záujem naozaj nie je úprimný. To, o čo je záujem, je robiť škandály, zo všetkého urobiť škandály. Už dnes som počul v novinách, že proste áno, a škandál nejakých osemkolesových obrnených vozidiel. Ja som teda o žiadnom zatiaľ ešte nepočul, lebo sa ešte nič nekúpilo. Tak aký škandál? Ale je dôležité používať to slovíčko, lebo to je super, lebo to mi možno pomáha v mojej obrovskej snahe dostať sa na stoličku a potom neodpovedať.
Ja si dokonca veľmi dobre pamätám, že to sa stalo historicky prvýkrát, keď bol výbor Národnej rady, vtedy sme boli v opozícii, je to presne teda v tých rokoch, kedy pán poslanec Galko bol ministrom, sme boli na vojenskom výcvikovom priestore Lešť, kde bolo jarné alebo, teraz si nepamätám, jesenné vyvodenie vojsk, kde sme mali záujem ako poslanci sa bližšie porozprávať, s podmienkami, s vojakmi, so všetkým, čo sa vlastne pripravuje, aké sú nové plány. A to je prvýkrát, kedy na poslanca Národnej rady boli nasadení príslušníci Vojenského spravodajstva, aby monitorovali, či nám náhodou niektorí vojaci nepovedali viac, ako je vhodné. Naozaj ja som mal pocit, že my sme v tom roku a pol v takom komunizme, ma prepadol taký ten pocit, ktorý sme mávali, keď sme chodili pozerať Ľudové milície ešte pred osemdesiatym deviatym, lebo to bola tá transparentnosť. Vtedy ste nemali informácie žiadne. Ja si dokonca pamätám, ako bol vydaný pokyn na to, že jeden poslanec, dokonca koaličný a dokonca, neviem, či bol predseda výboru, Martin Fedor dostal zákaz vstupu do priestorov ministerstva obrany bez vedomia ministra. Povedzte mi, pán poslanec Vašečka alebo pán poslanec Krajniak, o akej, alebo obidvaja, aj vy ste boli vo vláde, aj vy ste vtedy boli, ak nie vy, tak OĽANO minimálne, pardon, vy ste boli až od roku 2012 (reakcie z pléna, smiech v sále)... Pán poslanec, to máte pravdu, to človek nevie, že za ten jeden deň členstva, koľko tých káuz sa naňho môže zviesť, čo? Ale dobre, buďme úprimní. Skratka, o akej transparentnosti chcete hovoriť, keď mohli ste ísť príkladom? Mohli ste nám to ukázať, mohli ste predviesť to a povedať: no viete, presne tak, ako keď sme boli my ochotní s vami vtedy debatovať, tak chceme, aby ste boli vy ochotní takto debatovať s nami. Ale ak to porovnám, otvorenosť ministerstva obrany dnes a vtedy, tak sú to dve odlišné pesničky. Dokonca to je úplne iná hitparáda.
V tomto prípade mám pocit, že jednak s vami ministerstvo obrany komunikuje, ja oceňujem jednak aj ten príhovor pána ministra, ale samozrejme aj všetky údaje. A kedykoľvek máte záujem, som presvedčený, že môžete nájsť dostatočné pochopenie na tom, aby ste aj na ministerstve obrany, taký bol náš zvyk, ak som sa mal záujem niečo opýtať ešte v prvej vláde, teda v prvom mojom pôsobení, keď bol ministrom obrany Juraj Liška alebo neskôr Martin Fedor, ak som mal nejaké pochybnosti a zavolal som ministrovi, prišiel som na miesto, stačili niekedy dokumenty, niekedy sme išli priamo na ten priestor, ktorý bol problematický, a tak ďalej. Čiže toto je ten obrovský rozdiel, a preto považujem túto snahu a kritiku ministerstva obrany teda za naozaj mimoriadne povrchnú.
Nie je to jednoduché, v každej krajine je snaha, aby sa z akejkoľvek modernizácie ozbrojených síl stala obrovská téma a kauza. Skúsme ísť príkladom a byť vecní. Hovoriť naozaj iba o tých prípadoch, o ktorých sa bavíme. A ja v tomto prípade uvediem to, čo je pre mňa najpodstatnejšie, aby som nehovoril dlho. Pre mňa je najpodstatnejšie, že je tu záujem zapojiť slovenský obranný priemysel. Počul som nejakú otázku, že či budú nejaké voľné miesta, či budeme zamestnávať tých menej kvalifikovaných a tak ďalej. Neviem, v koho príhovore sa to objavilo. Ja vám poviem iné. My predsa máme záujem, aby sa postupne z montážnej dielne, ktorá, Slovensko, bezpochyby bola, sa postupne stávala krajina, ktorá vyrába sofistikované technológie a ktorými dokážeme ponúknuť prácu aj v čase, kedy kríza bežné odvetvia hospodárstva potrestá a spôsobí nejaké straty, ale aby sme my práve cez vec, ktorá je neustále predmetom záujmu, boli schopní konkurovať. A práve tá odvaha, tá neochvejná snaha mať zakaždým jednu podmienku, aby slovenský obranný priemysel participoval na modernizácii slovenskej armády, to je ten základ toho celého. Na tom musíme žiadať my bez ohľadu na to, aké iné témy z toho vyplývajú. Toto je najpodstatnejšie.
A rovnako je najpodstatnejšia cena. Keď sa dozvieme cenu, budeme vedieť porovnať. Ale až vtedy budeme môcť zhodnotiť, keď zistíme, s akou cenou sa príde k tomu, že to bude platiť štátny rozpočet. Dovtedy sú všetky kuvičie hlasy falošné a zjavne prejavujú jedinú vec, že nemajú úprimný záujem o to, aby bola modernizovaná armáda a aby slovenskí ľudia mali z toho dobrú prácu. Boli sme s tým predsa známi. Dnes, kedy sa možno po rokoch, po 20-tich rokoch prvýkrát vyťahuje kanón väčší ako 100 milimetrov z priestoru a technológiách, kde sa to nerobilo 20 rokov.
Poviem vám jeden príklad. Keď bol pán minister Galko, fungovala spoločnosť, ktorá sa volá ZTS – ŠPECIÁL. Mala trojmiliónový obrat a stratu mala takmer 250-tisíc. To sú tí odborníci, ktorí zo strany Sloboda a Solidarita, ktorí hovoria, že na všetko majú ekonomický program, všetko videli, všetko už riadili a za nimi ide iba zisk. Ako je možné? Že veď takto z kvalitných manažérov dosiahla jedna zo strategických spoločností ministerstva obrany takúto stratu? Keby nevypredala svoj majetok v tom roku, to bolo jediné, ako boli schopní získať reálne peniaze, mali 3-miliónový obrat, tak aby ešte neboli nielen v účtovnej strate, ale aby teda neboli v predlžení, nešli do konkurzu, tak rýchlo vypredávali svoje technológie, či už do šrotu, alebo kdekoľvek inde, ktoré dneska sa ťažko zháňajú naspäť. A to bol ten výsledok, tá kvalitná manažérska práca.
Pozrime sa ale na ZTS – ŠPECIÁL dnes. Je rovnaký čas od nástupu pána ministra Gajdoša a keď sa pozriete na rok 2017, tak sa môžete pozrieť na dvojnásobný obrat a na 500-tisícový zisk. To sú tí členovia tejto vládnej koalície, ktorí nevedia hospodáriť, ktorí nevedia byť manažéri, ktorí nevedia riadiť.
A práve preto, že vedenie ministerstva obrany tlačí na to, aby slovenské výrobné kapacity dostávali čo najviac práce, máme šancu, že tieto firmy proste lepšie fungujú. Ale samozrejme štátne kapacity nestačia na to, aby sme modernizovali celú armádu, ale budú tam určite aj súkromné firmy. Mnoho z nich bolo kedysi štátnych a dnes nie sú štátne preto, pretože strany, ktoré tu už boli dnes spomínané, tieto veci dávno sprivatizovali. Nepamätám si, že tieto, to bolo ešte niekedy za Vladimíra Mečiara, nie je podstatné sa vracať k týmto starým veciam. Podstatné je, že máme kvalifikovaných ľudí a chceme aby dostávali dobré platy. Toto je to, čo má šancu posunúť Slovensko naozaj dopredu.
A keď sa bavíme, týmto by som uzavrel túto časť, ktorá hovorí o tom, že pre mňa je dôležité, aby úspešnosť tohto projektu bol meraný len dvoma faktormi, t. j. cenou a zapojením slovenského obranného priemyslu. A myslím si, že na týchto dvoch faktoroch to minister aj postavil a za to ho treba oceniť a nie kritizovať.
Čo je ďalšia vec, sú veci, že ako to prebiehalo predtým. Určite ste dnes už o tom hovorili, ale povedzte mi, ako sa dá – lebo mnoho prípadov tu bolo spomínaných, kauzy všetkého typu, jedny na druhých, to je všetko pravda. Ale sú niektoré veľmi výnimočné – ako sa dá nakúpiť niečo, čo nemám na čo použiť? Ten slávny nákup pneumatík na vozidlá, ktoré sa na ministerstve obrany nenachádzajú, som dodnes nepochopil. Dodnes som nepochopil, že akú mieru talentu to chce, aby proste sa nakúpili pneumatiky, ktoré sa nedajú použiť.
Ja by som porozumel, pán poslanec Vašečka, pán poslanec Krajniak, pán poslanec Galko, keby dnes bola schôdza o tom, že minister obrany sa rozhodol kúpiť sejačky. To chápem, pretože to by bolo presne také isté, ako keď nakupoval pán minister Galko. Ale v tomto prípade sa bavíme o príbehu, ktorý len začal a ktorý nie je vyhodnotený, nie je skončený, a vy máte príležitosť cez výbor pre obranu a bezpečnosť, aj cez ďalšie výbory, ktoré kontrolujú iné organizácie na ministerstve obrany a priamo s ministrom hovoriť každý deň o tejto téme. A nevyužijete tu a tu s potom sťažujete na verejnom priestore, kde mnoho vecí nie je možné povedať, na to, že s vami nikto nekomunikuje. To je proste neférové a pokrytecké.
Pán poslanec Galko spomínal o tom, že pán Glváč s kým sa stretáva, áno alebo nie. No viete, každý sa s niekým v živote stretával a poznal ho. Aj ja poznám niekoľko daňových podvodníkov, jeden ma menoval do funkcie, ale jeden problém je v tom, že u vás jeden z týchto ľudí, ako je pán Kočner, skladal vašu kandidátku. Povedzte mi, stalo sa to inde, že by človek tohto rangu skladal inej politickej strane kandidátku a s vami riešil, kto bude generálny prokurátor? (Potlesk.) Ja sa priznám, že nemoralizujem, pretože každý sme niekde niekoho videli, stretli, počuli, niekedy ľutujeme, niekedy sme spokojní s týmto, to už sú vedľajšie veci. Ale ako môžete vy, ktorí ste možno na kandidátke práve vďaka a zásluhou pána Kočnera, lebo ste museli prejsť jeho previerkou, neviem, či si pamätáte, že sa k tomu vôbec vyjadrujete?!
Potom som pochopil a to sú dva posledné príbehy, ktoré vám chcem dneska povedať, lebo bola tu o tom téma v súvislosti kauzou odpočúvania, ktorá teraz vyšla po rokoch zase na povrch. Viete, ja vám ten príbeh jeden poviem celý. Bola to chvíľa, musím rýchlejšie, pochopil som, tak budem veľmi rýchly. Bola to chvíľa, kedy pán Galko mal tlačovú konferenciu alebo rozhovor, kde sa vyjadril o všeličom, ale hlavne sa sťažoval, že ho opozičný predseda politickej strany SMER predbehol 200-kilometrovou rýchlosťou, že mu opadal lak z jeho vládneho bavoráku. Pamätáte si to? Na to mi jeden človek, ktorý si testoval svoju kameru na svojom aute, poslal cédečko na videu, že nejaká vládna limuzína ho predbehla a že či to nechceme použiť v politickom súboji, lebo vytláčala nejaké autá. A ja som sa pozrel na to auto, pozrel som si značku toho auta a pamätal som si to, že to auto kedysi bolo na kultúre, tak som nevedel, kde je teraz zaradené. Až raz, keď som išiel cez garáž Národnej rady, tak som videl, že to auto vlastne používa minister obrany. Hovorím, no tak instant karma, ako sa hovorí dneska častokrát, tak sme to video ukázali pánovi ministrovi, že teda neviem kto, komu opadáva lak, ale tomu, koho on vytláča z cesty, lak teda určite opadal a možno ešte dlho presedel na toalete ten vodič. Čo je ale podstatné, je, že vtedy poňal podozrenie, že my máme paralelnú tajnú službu, a preto všetci, čo sa objavia v jeho závese, sledujú jeho a stranu Sloboda a Solidarita a chcú poškodiť ich politickým zámerom. A to bolo jeden z dôvodov, keďže nejaký kamiónista zrejme išiel dlhšie ako mal za pánom Galkom a jeho okamžitý pokyn, že musí byť prenasledovaný a teda odpočúvaný. Kamiónom, svedkove auto, kamión, a že musí byť odpočúvaný. A potom vysvitlo, že hovorí iba po maďarsky a teda že sa zjavne s Kaliňákom nevie spojiť, keďže Kaliňák nevie po maďarsky, a teda že to bol nejaký takýto konkrétny problém. Tak ak nedal na to pán minister Galko pokyn, tak kto, keď išiel za ním?
A posledná vec, tá absurdita, kto všetko sa odpočúval na ministerstve a aká bola vtedy tá metóda paranoje a zákazov a kto je, k tej transparentnosti som sa vrátil na počiatok, keď žiadate o transparentnosť, tak vám chcem povedať iba jednu jedinú vec. Bol kedysi bývalý šéf vojenskej spravodajskej služby, ktorý bol pánovi Galkovi poradcom a naďalej bol pracovníkom tejto vojenskej spravodajskej služby, a pán Galko dal pokyn cez druhú spravodajskú službu, aby ho odpočúvala. Rozumiete tomu? (Potlesk.)
Pán Galko, je to jednoduché, aby ste obišli svoje problémy, nevyberajte si poradcov, ktorých chcete odpočúvať. (Smiech v sále a potlesk.) Ja si myslím, že je omnoho transparentnejšie, aby ste sa vrátili, zhodnotili svoje chyby, pretože my sme vás neodvolali vtedy, vtedy vás odvolala vaša vlastná premiérka. Boli ste vlastne jediný odvolaný minister obrany v histórii Slovenska takýmto spôsobom, ostatní odstúpili. Treba povedať, že môžte si priznať chyby, my určite vám iba povieme, že máte pravdu, ale ak chcete porovnávať prístup, ktorý zvolilo teraz ministerstvo obrany v tom, akým spôsobom chce rozvinúť pracovné miesta, slovenské ozbrojené sily a zvýšiť obranyschopnosť Slovenska, máte sa čo poučiť, aby ste do budúcna vedeli, ako sa to robí.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis