Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7. 12. 2017 o 9:58 hod.

Ján Kvorka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 12. 2017 9:58 - 10:00 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister, chcem sa ti poďakovať za vystúpenie a vysvetlenie, pretože názory našich opozičných kolegov sú vždycky zamerané jednostranne. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že ten pes zakopaný je niekde inde. Pán minister veľmi správne pomenoval a povedal, keď začal hovoriť tuná o voľakýchsi pozemkových barónoch. Veľmi dobre vieme, že keď prišlo k zmene, tak štátne podniky; štátne majetky prešli privatizáciou a poľnohospodárske družstvá prešli transformáciou. A tu vznikli veci, o ktorých by sme mohli polemizovať, a myslím si, že tých pozemkových barónov by sme aj vo vašich radoch našli niekoľko. Len by sme sa museli pozrieť detailne vám na prsty a poukázať a ukázať to, čo ste podokazovali a teraz sa tuná hráte na voľakýchsi svätuškárov a moralistov a chcete nám tuná hovoriť o voľačomsi.
Samozrejme, že pán minister bude hovoriť o financiách, veď je financmajster, čo iné je? Pozerá sa na štátny rozpočet z pohľadu financií. A za veci, ktoré sa tuná dejú niektoré, on absolútne nemôže. Nie je možné, aby on zasahoval do vecí, ktoré sú dané dačím iným, pretože sú v úplne v iných vlastníckych vzťahoch. Tuná sú už vlastnícke vzťahy postavené v mnohých prípadoch na takej báze, že nie je možné do toho zasahovať. A ako príklad choďte len medzi bežných ľudí, veľmi dobre vieme, že poľnohospodárska pôda, používaných je 90 % v nájme, a opýtajte sa tých vlastníkov pôdy, ako sa narába s ich pôdou, aké majú oni ťažkosti pri presadzovaní, aby dostali svoje dividendy alebo aby to bolo správne dané na do pravej miery tak, ako je to potrebné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 20:55 - 20:57 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. No, ja si myslím, že treba si zachovať chladnú hlavu, a to chcem povedať v prvom rade o kolegovi Pčolinskom, pretože oslovenie na poslanca Blahu, keby bolo na mňa, tak vám poviem, že asi by som išiel neskoro spať, kým by som tohto človeka niekde nestretol. Pretože nemôže si dovoliť hovoriť na verejnosti niečo také, aké povedal.
Ale teraz vrátim sa k pánovi poslancovi Krajniakovi. Pán poslanec, vy ste tu hovorili o veciach, ktoré nemajú v podstate s ministrom Kaliňákom nič spoločné. Čo má minister Kaliňák sa NDS-kou a tak ďalej a tak ďalej, všetko čo ste tuná pomenovali. Viete, urobili ste tu rozbor určitý, ktorý sa týka dôveryhodnosti ministerstva, vlády a tak ďalej. Áno, samozrejme, máme na to každý právo. Ja nehovorím, že nie, ale, viete, ak ja chcem robiť voľajakýsi rozbor, no tak v prvom rade nesmieme mať vo verejnom živote, a to myslím v prvom rade na kolegov, ktorí sedia po mojej ľavici, aby som v priamom prenose navádzal ľudí, od ktorých tá dôveryhodnosť sa získava, na nepravdu, na lži a neskutočné veci.
Konkrétny prípad uvediem na tom, čoho ste sa chytil, o čom ste hovorili. Klientské centrá. Minister Kaliňák bol u nás konkrétne v Martine obvinený, že zakúpilo sa pre klientské centrum budova v určitej hodnote, čo nie je absolútna pravda. Je to lož, ktorá bola vyslovená z úst poslanca Matovič. Práve naopak, keď by sme si zrátali položky sumy, ktoré boli dané, a to, čo vyrokovalo ministerstvo vnútra, jedná sa o 2 mil. euro, ktoré sa v podstate ochránili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 20:04 - 20:06 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Začal by som asi tým, čo je potrebné povedať pri takomto fóre, a to je, že zase treba upozorniť ľudí, ktorí sú slušní, žijú z výplaty do výplaty, starajú sa o rodiny a, bohužiaľ, zapnú si televízor a musia počúvať takéto nezmysly, ako nám tu narozprával pán poslanec Galko.
Ak chcem dakoho kritizovať, pán poslanec Galko, tak v prvom rade si musím pozametať sám doma pred vlastným prahom a musím sa pozrieť sám na seba.
A popritom vy by ste sa mal pozrieť aj na svojich kolegov. Pokiaľ sa nemýlim, tridsiati ôsmi ste boli, čo ste sa podpísali, no zrátajte sa, čoraz ďalej sa ten spolok zmenšuje váš a za chvíľočku je osem hodín, možnože o pol desiatej už nebude možné pred kým hovoriť a upozorňovať na tie nezmysly, ktoré tuná vystrájate a robíte.
Prečo si nepriznáte chyby, ktoré ste spôsobovali vy, keď ste boli vo vedení a keď ste mali rezorty v ruke? Veď taký prípad, že ako Robert Kaliňák za svojho pôsobenia nedostal od roku 2006 od verejného obstarávania žiadnu pokutu, je pravda. Ale to, čo sa dialo za osemnásť mesiacov verejného obstarávania, keď bol ministrom Daniel Lipšic, s ktorým ste boli v kope. Keď bol v rezorte, pôsobil Gábor Gál alebo Milan Krajniak, kde dostalo ministerstvo pokuty za nákup Fabií za 80-tisíc, veď to je svetový rekord, veď to je nemožné.
Veď toto treba, aby si ľudia vypočuli, pretože toto nie je útok na Roberta Kaliňáka, lebo ste mu nič nedokázali, lebo naňho nič nemáte. Nemáte naňho nič, čím by ste mu mohli dokázať, že robí voľajakú chybu. Toto je čistý útok na stranu SMER, ktorú chcete takýmto spôsobom dostávať do povedomia ľudí a vykresľu... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5. 12. 2017 17:42 - 17:44 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Hovorím k pánovi predsedovi vlády.
Viete, pán predseda, ono veľmi ťažko sa počúva pravda. A ja som sa pozorne pozeral tuná po týchto kolegoch z opozície, keď ste hovoril tú pravdu, ktorá jednoducho pravdou je a nedá sa odvrátiť, ako sa títo ľudia tvárili. Tvárili sa kadejako inak, len nie tak, ako by sa mal tváriť človek, ktorý neklame, necigáni a ktorý jednoducho to myslí aj s touto sieňou, aj so všeckými, ktorí sa tu nachádzame, úctivo a tak, ako je potrebné.
Ale chcem sa prihovoriť na základe toho, že vy ste sa prihovoril tuná aj celému národu, že tí ľudia jednoduchí, ktorí budú mať možnosť pozerať toto zasadnutie tohto parlamentu, ktorí si budú môcť urobiť názor, či sú to už robotníci, či sú to jednoduchí ľudia, či sú to dôchodcovia, skupina ľudí, ktorá krúti hlavou nad tým, čo tu opozícia stvára a čo tu vykazuje. A kladú si otázku, prečo sa toto deje a čo sa to robí.
No tak treba, aby vy, ktorí toto budete pozerať, aby ste počuli, je to z jednoduchého dôvodu: je to nenažratosť po vládnutí opozície. Nevie sa dočkať, kedy by sa mohla dostať ku korytu a potom budete vyzerať aj vy jednoducho, ľudia, tak, ako vyzeráme my teraz v tomto prípade v očiach ich. Čiže veľmi dobre si rozmyslite, komu máte veriť, na koho dáte a koho máte odsúdiť.
Skryt prepis
 

29. 11. 2017 9:47 - 9:49 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len v krátkosti by som chcel zareagovať na vystúpenie pani poslankyne Zemanovej.
Viete, ponechávanie žúmp podľa toho, ako ste vy hovorili, že aj pri dodržaní všetkých technických spôsobov, ktoré sú dané k tomu, vedie podľa môjho názoru, a verte, že hovorím pravdu, k tomu, aby sa diali tuná veci, ktoré sú protizákonné. Je to spôsobené tým, že mnohí ľudia, ktorí majú žumpy a dajú si tieto žumpy aj vytiahnuť fekálnymi sudmi, potom neodvezú tieto splašky do čističky, tam, kde by to mali odviesť, ale vypúšťajú to do prírody, kde sa potom do prírody dostáva do pôdy to, čo nechceme.
Čiže podporovanie toho, že treba udržiavať žumpy, je podľa mňa nie zdravé a treba, tak ako pán minister povedal, ozaj pristúpiť k tomu, že je potrebné sa napájať na kanalizácie, ktoré obce budujú, pretože pripojenie na kanalizáciu, ktoré sa robí priamo na hlavnej trase, robí odbočky do každej domácnosti a tá investícia na pripojenie na túto hlavnú kanalizáciu to nie je zase až tak svetoborne drahé, že by si to nemohol dovoliť aj priemerne žijúca rodina, ktorá neoplýva voľákymsi bohatstvom. Čiže bol by som tu veľmi opatrný a ozaj by som v každom prípade podporoval napájanie sa tam, kde je to možné, na verejnú kanalizáciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 29. 11. 2017 9:20 - 9:22 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 759. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 26. januára 2018 a v gestorskom výbore do 29. januára 2018.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28. 11. 2017 15:23 - 15:27 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážená pani ministerka, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 863 z 12. októbra 2017 pridelila vládny návrh zákona o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach (tlač 701) na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona.
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská:
– ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenie nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov,
– Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 131 z 21. novembra 2017 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pripomienkami,
– Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo uznesením č. 76 z 21. novembra 2017 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch spoločnej správy nasledovne: o bodoch spoločnej správy 1 až 22 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom 3 spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona v súlade s § 79 ods. 4 a § 83 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade vládny návrh zákona o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach (tlač 701) schváliť s pripomienkami.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 139 z 28. novembra 2017. V citovanom uznesení výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov a splnomocnil ho podať návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18. 10. 2017 11:29 - 11:30 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, kolegyne, kolegovia, ja len v krátkosti. Nebudem dlho zdržiavať, len chcem zopakovať to, čo už som tu povedal, keď sme to prejednávali a prerokovali v druhom čítaní, a tým pádom chcem troška zareagovať aj na výzvu pána poslanca Simona a v konečnom dôsledku aj na to, čo povedala pani Zemanová alebo čo poprosila.
Všetci dobre vieme, že aký je to dôležitý zákon, koho sa dotýka tento zákon, a všetci aj dobre vieme, že tento zákon je potrebný. Potrebný prijať ho tak ako, v akej podobe bol navrhnutý aj s pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré tuná boli dané, ktoré v podstate mali svoje opodstatnenie. A niektoré, ktoré nemali, prijaté nebudú. Čiže chcem vás z tohto miesta pred tým, než predstúpime a prídeme k hlasovaniu, ozaj požiadať všetkých v tomto pléne o podporu tohto zákona, ktorý tu teraz prejednávame.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11. 10. 2017 17:20 - 17:20 hod.

Ján Kvorka
Ďakujem pekne. Ja k tomuto zákonu si myslím, že pani ministerka dostatočne vysvetlila tie veci, na ktoré tu bolo poukázané, a ja chcem poprosiť, aby o poľnohospodárskych zákonoch, ktoré sme tuná prerokovali, sa hlasovalo zajtra o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11. 10. 2017 16:47 - 16:52 hod.

Ján Kvorka Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením 784 zo 7. septembra 2017 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2000 Z. z. o hnojivách v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona (podľa) § 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 264 z 3. októbra 2017 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pripomienkou. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 119 z 28. septembra 2017 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bode spoločnej správy nasledovne: O bode spoločnej správy hlasovať s návrhom gestorského výboru uvedený bod schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s § 79 ods. 4 a § 83 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2000 Z. z. o hnojivách v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov, schváliť s pripomienkou.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2000 Z. z. o hnojivách v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 127 z 10. októbra 2017. V citovanom uznesení výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov a splnomocnil ho podať návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis