Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9. 2. 2018 o 17:46 hod.

akad. arch. Ing. arch.

Jaroslav Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 17:46 - 17:47 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No chcel by som poďakovať pánovi poslancovi Fedorovi, že sa zmienil o tom, že je potrebné budovať vlastné kapacity aj pri kolektívnej obrane. Pretože naozaj história nás presvedčila o tom, že kolektívna obrana nikdy nie je naveky, ako si myslíme. Pamätám si obdobie, keď sme mali spojencov v Paríži, v Londýne a nástupom nejakého, nejakej mocnosti zrazu sme o tých spojencov prišli a Slovensko, Československo sa muselo brániť samostatne.
Ďalej si spomínam na obdobie, keď sme mali na východnej strane spojencov, a táto v podstate ochrana tak isto padla. Takže človek sa musí naučiť a štát sa musí naučiť a musí počítať s tým, že kolektívna obrana je výhodná, ale sú chvíle, keď kolektívna obrana prestáva fungovať a v tej chvíli musí byť odkázaná krajina na vlastnú bezpečnosť a o tom nám predovšetkým ide. Nemíňať peniaze na to, aby sme nakupovali techniku za každú cenu, ale aby sme vedeli, pokiaľ možno tú techniku aspoň v základnej štruktúre vyrobiť na Slovensku. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:46 - 16:47 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ja cítim za povinnosť odpovedať pánovi Krajniakovi, pretože nepoznám tie parametre, o ktorých hovoríte. Ale pozorne som počúval pána ministra pri svojom vystúpení, ktorý povedal, že vyberal a robil sa výber tohto vozidla aj celého postupu podľa odporúčaní náčelníka generálneho štátu a technických parametrov, ktoré si pripravila armáda. Takže predpokladám, že pán minister tam neklamal pri svojom vystúpení. A teda podľa týchto parametrov boli aj nastavené, povedal by som, celé tie postupy a obsah nakupovania, a tak ďalej. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:28 - 16:30 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No v podstate, by som chcel povedať, no dobre, že pán minister povedal ten rozdiel medzi tendrom a spoluprácou na báze vývoj v rámci európskych pravidiel. Z toho jeho vystúpenia je zrejmé pre väčšinu prítomných, že štátny podnik nemohol urobiť tender s alebo takúto spoluprácu prostredníctvom tendru s nemeckou alebo francúzskou firmou, pretože to sú súkromné podniky, to sú súkromné firmy. Európska smernica hovorí, že štát môže ísť do spolupráce so štátny podnikom pri spoločnom vývoji. Ergo, darmo rokoval pán minister aj s Nemcami, aj s Francúzmi, ak sa rozhodli pre zabezpečenie výroby na Slovensku, v Slovenskej republike, museli ísť vyhľadať tu cez štátny podnik partnera ako štátny podnik, to znamená, máme možnosť spolupracovať pri spoločnom vývoji alebo spoločnej výrobe s Fínmi. Vývoj je nevyhnutný, pretože ak sme zadali podmienky, ktoré sú odlišné od štandardného vozidla, ktoré majú Fíni, na ktoré dodávame vlastnú vežu, ktorá nie je kompatibilná, tak ten vývoj na tieto dve časti musí prebehnúť, aby tam bola medzi nimi súvislosť. Napríklad potom aj ďalšie požiadavky, čo sa týka ochrany pred radiáciou, ochrany pred klimatizáciou, vetrania a tak ďalej, tie technické podmienky, ktoré si slovenská armáda, nie Slovenská národná strana, ale generáli slovenskej armády zadali, tak to si vyžaduje vývoj a spoločný vývoj. Zužovať, povedal by som, celý ten problém iba na to, že niekto má podozrenie ohľadne nejakých korupcií, je to zlé.
Ale v tejto súvislosti, by som chcel povedať jeden príklad. Viete, keby pán minister Galko chcel kupovať od Kauflandu do svojich reštaurácií alebo do vojenských zariadení akékoľvek potraviny, tak by ste tam určite videli konflikt záujmov, ale nikto na to nikdy nepoukazoval. To znamená, že hľadajme aj riešenie na Slovensku. Ja si myslím, že ak sa to dobre rozbehne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 16:15 - 16:17 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No v prvom rade, Igor, spochybňujete rozhodnutie vlády o tom, ako bude obstarávať vozidlá 8 x 8, pretože nie Slovenská národná strana alebo nie, povedal by som jednotlivci, mali záujem na takomto riešení, ale je to rozhodnutie vlády. A povedal by som, pozitívne hodnotenie, rozhodnutie vlády o tom, že prednostne skúsime obstarať vozidlá cez výrobcov a producentov slovenských. Samozrejme, môžte mať podozrenie, pretože mnohokrát sa pri obstarávaní vojenskej techniky objavujú, povedal by som, aj korupčné podozrenia, ale nie je to len pri tomto riešení, ktoré vy navrhujete a podozrievate SNS-ku z nejakých nekalých praktík, ale býva to aj pri zahraničných tendroch. Vieme, prednedávnom sa riešil problém takýto aj v Rakúsku pri obstarávaní vozidiel.
Ale v princípe neponúkate alternatívne riešenie, pretože ak pôjdeme do tendrov, takisto sa vyhneme alebo nevyhneme problémom s obhajovaním akéhokoľvek výberu, či už to bude Boxer alebo to bude Rosomak alebo čokoľvek budeme kupovať, vždy to podozrenie bude na stole a od vás určite, že ten obchod a ten výber dodávateľa je spojený s korupciou. Tomu sa nevyhneme. Dá sa to overiť jedine transparentným, samozrejme, postupom a myslím, že o to sa ministerstvo usiluje a bude naozaj veľmi dôležité, aby sme teda vedeli obhájiť ten výber po tom, ako prebehnú tie skúšky, o ktorých ste hovorili, že ich, a spochybnili ste ich, že nemôžu dopadnú zle, pretože jednoducho ste presvedčený o tom, že dopadnú dobre, lebo len preto, že to chce pán Danko. Vaša, povedal by som, nenávisť alebo odpor alebo nechuť k, či už k strane SNS alebo k Andrejovi Dankovi, to už neviem presne rozlíšiť, je povýšená nad to, aby ste reálne zvažovali ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 14:56 - 14:57 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ľubomír, menej je niekedy viac. Možno by bolo dobre viacej počúvať. Pán minister väčšinu z tých otázok, ktoré boli položené s vašich úst odpovedal v tom svojom vystúpení a tá odpoveď bola veľmi, veľmi komplexná a vecná. Takže možno viacej počúvať a menej špekulovať.
Menej špekulovať možno preto, že niekedy sa to vystúpenie dostávalo do takej pozície až paranoidnej, že proste tie podozrenia a domnienky prešli cez hranicu, povedal by som, únosnosti a aj serióznosti a že naozaj možno je aj hanbou sa proste tieto a takéto typy otázok klásť v pléne Národnej rady. Ak máte pochybnosti, najskôr si ich preverte, až potom obviňujte, či už Slovenskú národnú stranu aj pána ministra z toho, že má nejaké väzby na Rusko alebo na nejaké iné krajiny. Troška sa zamyslite nad tým, než tie tvrdenia vyslovíte.
Takže vo vzťahu k tejto téme. Riešime bezpečnosť Slovenskej republiky a snažíme sa to riešiť konštruktívne, vecne, predkladateľ aj spravodajca viedli diskusiu, povedal by som, v tóne vecnom. Skúsme špekulácie dať nabok a ak máte nejaké sklony k paranoji, tak, prosím, riešte to inde, nie tu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 14:10 - 14:12 hod.

Jaroslav Paška
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 13:28 - 13:30 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Už mi odtajnili. Som rád a chcel by som poďakovať pánovi ministrovi, že sa venoval vecne tejto téme a že proste sa vyjadril k dôvodom, ktoré opozícia uvádza ako na zvolanie tejto schôdze, konkrétne k tým bodom, ktoré sú ako najcitlivejšie. Uvediem príklady. Nákup bojových vozidiel 8 x 8 za 417 mil. eur a viacúčelových áut 4 x 4 za 800 mil. eur sa deje v utajení. Vaša odpoveď bola absolútne vecná. Všetky údaje sa nachádzajú v prílohe uznesenia vlády z 15. novembra 2017. Podobne to bolo aj s vyjadrením alebo stanoviskom kolegov, ktorí požadovali túto schôdzu, že ministerstvo obrany odmietlo k projektu modernizácie pustiť analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií. Takisto ste odpovedali, že jednak ste spolupracovali s týmto útvarom a na druhej strane, že pri samotnom predkladaní materiálu na rokovanie vlády bolo toto stanovisko k dispozícii. Z toho je zrejmé, že opozícia, keďže nemala fakty a nemá dôvody na zvolanie schôdze, tak použila klamstvá.
Pán Vašečka, klamstvá predkladatelia uvádzali v tejto správe a ktoré, vyvrátiteľné klamstvá, ktoré sú zdokumentované v materiáloch Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky. Takže z tohto pohľadu si myslím, že je naozaj nízke, veľmi nízke robiť senzácie za pomoci podvodov a klamstiev a nie je to dobrá vizitka pre našu opozíciu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 10:46 - 10:48 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, ctení kolegovia, je veľmi dôležité, že pán predseda Národnej rady povedal a poukázal na to, že obstaranie vozidiel 8 x 8 môžme využiť na to, aby sme buď posilnili vlastný obranný priemysel, alebo že to môžme riešiť nákupom zvonka a že súčasná situácia je vlastne o tom, že testujeme vozidlo, ktoré je vyvinuté, je na skúškach vo Fínsku a že budeme musieť vyhodnotiť tieto skúšky. A ak budú skúšky úspešné, môžme sa rozhodnúť pre jeho kúpu. Ak nebude úspešný vývoj, budeme musieť hľadať inú alternatívu. Ale v každom prípade v tomto období diskutovať a zhadzovať tento projekt znamená, že vysielame do Fínska signál o spochybňovaní tohto vývoja a spochybňovaní kvality práce na tomto vozidle.
A myslím, že to je aj istý lobistický krok. Ak niekto chce znemožniť vývoj a použitie vlastného slovenského vozidla na vybavenie slovenskej armády, tak robí veľmi veľa preto, aby sa tento vývoj skončil neúspešne. Má zrejme záujem o kúpu, a teraz neviem, či z Poľska, Nemecka alebo odkiaľ, iných vozidiel.
Takže celú túto hru v parlamente v tomto období, keď prebiehajú vojenské skúšky, považujem za vyslovený cielený lobing na znemožnenie záchrany slovenského obranného priemyslu a naozaj je to partia ľudí, ktorí sa podieľajú na kšeftoch vojenských s inými krajinami už dlhodobo a ktorí v podstate od obdobia Havla a potom cez obdobie Dzurindu decimovali slovenský obranný priemysel, a teda znevážili prácu mnohých generácií našich technikov a vývojárov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9. 2. 2018 10:00 - 10:02 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Vážený pán Krajniak, je pravda, že slovenská armáda je zdecimovaná, s tým s vami súhlasíme. Nakoniec je to záver, ktorý v bezpečnej stratégii skonštatoval aj pán minister obrany. Práve preto musíme nakladať veľmi racionálne s finančnými prostriedkami, a preto aj plánovanie investícií do armády je urobené, povedal by som, veľmi na dlhý časový horizont.
Súhlasím s vami aj v tom, že je potrebné zabezpečiť Slovensko, bezpečnosť a, povedal by som, aj rešpekt. Ale bezpečnosť a rešpekt nezabezpečíme tým, že kúpime drahé zbraňové systémy a drahé zbrane a nebudeme schopní potom dlhodobo ich udržiavať, vyvíjať a v prípade vojenského konfliktu aj nezabezpečíme servis pre tieto zariadenia.
To znamená, že ak prechádzame k tomu, že nebudeme nakupovať zbrane priamo a chceme na Slovensku obnoviť zbrojnú výrobu tak, aby bola konkurencieschopná, tak robíme veľký krok proti tomu, čo urobili predchádzajúce vlády, myslím, ktoré odzbrojili Slovenskú republiku, a myslím najmä obdobie pána Havla, ktorý zdecimoval obranný priemysel na Slovensku, a potom následne pravicové vlády pána Dzurindu prevažne, ktoré rozpredali prakticky všetko, čo v armáde bolo funkčné a dobré. Predávali lietadlá, predávali tanky, predávali samopaly a techniku, ktorá v podstate potom následne sa používala v Afrike a na Blízkom východe.
Takže ak sme dnes v takej situácii, že nemáme bagandže pre vojakov, že nemáme spodné prádlo pre vojakov, to je ten dôsledok, povedal by som, šafárenia z predchádzajúceho obdobia, keď sa predalo všetko. A za to náš pán minister naozaj nemôže. Naopak, robí opatrenia pre to, aby sme tú armádu postavili na nohy za čo najmenej peňazí. Keď hovorím za čo najmenej peňazí, tak chcem pripomenúť to, že to, čo sa vyvíja v spolupráci s Fínskom a čo je na vševojskových skúškach vo Fínsku teraz v tomto období, tak to má byť, povedal by som, racionálne nakladanie s peniazmi, pretože ak to bude... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7. 2. 2018 15:43 - 15:45 hod.

Jaroslav Paška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Máte pravdu, pán poslanec Mazurek, diaľnice skutočne východnému Slovensku chýbajú. Chýba mu aj technická infraštruktúra, ktorá by tam bola potrebná ako základ pre investorov, ktorí by tam mohli prísť. Ale to je problém dlhodobý a tento problém skutočne táto poslanecká novela nerieši. Táto poslanecká novela reaguje na to, že súčasnému pracovnému trhu na juhozápadnom Slovensku je veľká koncentrácia, neprirodzene veľká koncentrácia automobiliek, v čom máte tiež pravdu. Chýbajú pracovné sily a pokúšal sa pán poslanec Petrák, aby sme nezostali v hanbe, Slováci ako krajina, aby sme aj do budúcnosti mohli investorov na Slovensko priviesť, aby sme dokázali vyriešiť tento problém a zohnať na dočasné obdobie, kým tieto automobilky sa zabehnú a kým Slovenská republika nevybuduje dostatočné pracovné zázemie pre našich ľudí, aby boli pripravení na túto prácu, aby boli schopné v podstate tie automobilky pracovať.
Ale tým nechcem spochybniť to, že Slovenská republika by sa mala dlhodobo venovať práve regiónom, a teraz nielen východnému Slovensku, ale aj južnému Slovensku, a že tie diaľnice by sa mali dostavať nielen na východnom Slovensku, ale na Kysuciach, okolo Ružomberka. Proste tie diaľnice chýbajú, ale to je deficit predchádzajúcich vlád za niekoľko nielen desať rokov, ale niekoľko desiatok rokov, ktorý si treba uznať a je to problém, ktorý budeme musieť riešiť my a najmä vy mladí, pretože v tomto volebnom období táto koalícia tento problém nedokáže doriešiť. To si treba poctivo priznať. A netreba v podstate sa o tomto sporiť. V tejto chvíli potrebujeme reagovať na to, že máme krajinu v určitom stave a treba operatívne riešiť tie problémy, ktoré sú, aby sme boli konkurencieschopní, aby sme ekonomiku stále dokázali dvíhať a tam možno, ako sa rozhodnete, samozrejme, dá sa priložiť ruka k dielu, alebo sa dá sabotovať všetko, čo bude táto vláda robiť. Ale ako príklad vám chcem uviesť a pripomenúť, predseda vlády... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis