Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Vystúpenie v rozprave

14. 6. 2017 o 9:27 hod.

Ing.

Radovan Baláž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14. 6. 2017 9:27 - 9:29 hod.

Radovan Baláž
Ďakujem. Keďže nebol podaný žiadny návrh procedurálny ani iný, tak navrhujem termín hlasovania dneska o jedenástej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14. 6. 2017 9:26 - 9:26 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Bernaťák, ďakujem pekne.
K vám, pán Heger, teda stále si myslíte, že tých 3,1 mil. sa minie okamžite. Proste nie je to tak. Aj pán kolega Bernaťák vám povedal, jednoducho, keď sa prijme tento zákon alebo táto novela, účinnosť bude. Ten systém má tu rezervu na to, aby aj potiahol, a uvidíme, či časom sa to minie alebo nie. Čiže tento naozaj argument, že sa minie hneď 3,1 mil., jednoducho nie je pravda. Nie je to pravda, naozaj. Jednoducho naozaj, dajme si trošku čas, uvidíme, keď sa zruší ten strop, koľko ľudí sa prihlási. (Reakcia z pléna.) Nič sa neurobí rozpočtom. Čoby... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Heger, mali ste priestor!

Baláž, Radovan, poslanec NR SR
Čiže... (Reakcia z pléna.) Neminie sa 3,1 mil. naraz, čiže by ste nemali mať z toho obavu, že keby ste aj tento zákon podporili, tak nebude to naozaj výdavok v tomto kalendárnom roku.
To je všetko, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14. 6. 2017 9:14 - 9:22 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Heger, väčšina tých pripomienok, ktoré otázky ste dali, bude teda smerovať na vás. Aj na finančnom výbore sme sa naozaj dlho rozprávali o tom a záleží nám na tom, aby sme si to vydiskutovali. Som rád, že ste naozaj k tomu pristúpili konštruktívne a dali ste si tú námahu vyžiadať si tie čísla z Finančnej správy, áno, klobúk dole. Ale na tie vaše otázky, ktoré ste tam mali. Začnem od konca.
Prečo poslanecký návrh? A prečo nie? Ako tento návrh, neviem, kde ste zobrali, že je z dielne ministerstva financií. Naozaj toto bola iniciatíva poslancov za Slovenskú národnú stranu. Aj keď sme súčasťou koalície, tak máme to právo byť zákonodarci tiež a máme toto právo dať akýkoľvek návrh, ktorý získal podporu v prvom čítaní dosť značnú. Preto je to dané ako poslanecký návrh za klub Slovenskej národnej strany, pretože s touto iniciatívou sme prišli naozaj my. Aj keď drvivá väčšina našich nápadov, pripomienok ide ako súčasť vládnych návrhov alebo sú ako súčasť spoločnej správy, ale tento návrh sme dávali týmto spôsobom. Čiže tá výčitka, že prečo ako dávame poslanecký návrh a kam sa ponáhľame, myslím si, že neobstojí. A je to teda trošku v inom pohľade, ktorý má váš predseda vášho hnutia, ktorý naozaj teda, naopak, kritizuje koaličných poslancov, že sú málo aktívni a dávajú málo návrhov. Vy nás zase kritizujete, že dávame návrhy. Tak sa dohodnite vo vašom hnutí, že či môžme alebo nemôžme dávať, aby sme sa zbytočne vyhli týmto nejakým nedorozumeniam. Čiže preto. Čiže, myslím, to sme vyriešili.
Ďalej, porovnávanie elektronickej kasy a tej virtuálnej. Ako ste už spomenuli, tá virtuálna kasa, v skratke, je to akási aplikácia, ktorú si človek sám stiahne z Finančnej správy a vie ju používať na svojich súčasných zariadeniach ako smartfón, tablet, notebook, počítač. Čiže zariadenia, ktoré každý má dostupné. Tú elektronickú kasu si musí človek kúpiť, stojí niekoľko rádovo stovák eur v závislosti od toho, aké je to náročné. Musí to, samozrejme, pravidelne servisovať. Tie výhody a nevýhody, to sme si povedali na finančnom výbore, nebudem to tu opakovať. Máte pravdu, že naozaj pripravuje sa v rámci akčného plánu na boj proti daňovým únikom tá e-kasa. To znamená, že tá klasická stolná elektronická pokladnica bude musieť byť pripojená na internet. Ale to sa nejak nevylučuje s tou virtuálnou pokladnicou, nakoľko pretože tá pokladnica virtuálna bude tak či tak dostupná a bude hlavne zadarmo pre tých daňových poplatníkov, pre tých podnikateľov. A ja si myslím, že časom, keď naozaj človek bude musieť byť naozaj online zapojený na jednom aj na druhom zariadení, tak možno sa nájdu podnikatelia, ktorí si to rozmyslia, že načo budem kupovať zariadenie, ktoré aj tak bude musieť byť na internete napojené, prečo radšej nebudem využívať tú virtuálnu pokladnicu zadarmo. Odpadnú mi náklady na zakúpenie, nebudem musieť na daňový úrad to registrovať, nemusím viesť knihu evidencie tržieb, nebudem musieť servisovať to pravidelne pri nejakým modifikáciách. Čiže možno aj to je nejaká výhoda tej virtuálnej pokladnice.
Vy ste v tom vašom príspevku popisovali, aký je súčasný stav. Tie čísla, ktoré ste dali, áno, sú pravdivé, naozaj to tak je, ale je to za súčasného stavu. Čiže je to teraz, keď máme ten strop 3-tisíc bločkov za mesiac. Tu je otázka tá, keby sme ten strop zrušili, koľko podnikateľov by sa vedelo zaregistrovať. Vy ste operovali s tým, že tí, čo to súčasne používajú, že nedosiahnu ten strop. Ale tú, otázka, to, čo som vám položil na výbore, koľko je tých podnikateľov, čo by chceli využívať, to neviete. Koľko podnikateľov by chcelo vyžívať tú virtuálnu pokladnicu, keby ten strop nebol? My naozaj sa snažíme týmto návrhom zákona odstrániť tú diskrimináciu podľa nás, ktorá v tom zákone je. Prečo nemôžu tú virtuálnu pokladnicu využívať všetci podnikatelia bez toho, koľko bločkov vydá, bez toho, akú činnosť vykonáva? Prečo by nemohla byť táto služba, ktorú štát poskytuje zadarmo podnikateľom, dostupná pre všetkých?
Jediná vec, ktorá vám na tom vadí, a to máte asi zakódované vo vašich génoch vášho hnutia, je tá, negatívny dopad na štátny rozpočet, čo by to malo stáť. Vy to beriete tak, že akonáhle bude účinný tento zákon, tak hneď bude ten výdavok vydaný, hneď sa otvorí súťaž. Nie je to tak, proste tento, táto suma, ktorú nám dalo ministerstvo financií, je to len v tom prípade, ak časom naozaj ten systém, ktorý v súčasnosti je, nebude kapacitne stíhať. V tom prípade bude musieť byť dokúpený hardvér na to, aby to vedel utiahnuť. Ale to neznamená, že keď tento zákon sa prijme, hneď na druhý deň bude ten výdavok 3,1 mil. euro. Nebude hneď tá súťaž. Proste jednoducho je to nejaký balíček peňazí vyčíslený do budúcna, keď naozaj ten systém, ktorý v súčasnosti je, naozaj nebude stíhať kapacitne hardvérovo to uniesť, iba v tom prípade. Čiže vôbec nie je pravda to, že akonáhle sa prijme tento zákon alebo táto novela a bude účinný, hneď na druhý deň ten výdavok bude. No nebude, naozaj. Aj tak sme sa bavili o tom na finančnom výbore, je to približná cena, nikto nevie, ako prebehne súťaž. Možno to bude o polovicu menej, možno o tretinu. To ani ja, ani vy teraz neviete povedať. (Reakcia z pléna.) No, len vy vždy operujete s tým, že hneď podozrivé je všetko. No tak, no.
Čiže preto si myslím, že ten, ktorý stále hovoríte, že naozaj bude. Viem, že IT oblasť je veľmi obľúbená v opozícii, že radi to kritizujete a každý je IT odborník na všetko. Naozaj, počkajme si, keď k tejto situácii príde, tak ako sme sa na výbore aj s pánom Jurzycom bavili. Určite na to dohliadnete, ako tá súťaž bude prebiehať, to verejné obstarávanie a potom sa môžeme baviť o konkrétnych veciach, či naozaj to bolo potrebné alebo nie. Ale v súčasnosti ten systém, ako je nastavený, má nejakú tú rezervu na to, aby to vedel utiahnuť niekoľko mesiacov a možno aj rokov. Uvidíme to.
Priznávam to, že naozaj tá virtuálna pokladnica by si možno zaslúžila lepšiu propagáciu. Možno by nejaká osvetová kampaň mohla prebehnúť. To si myslím, že áno. Ale to je skôr otázka na Finančnú správu. My to tu neriešime. Naozaj tento zákon, túto novelu, ktorú predkladajú mnohí kolegovia, slúži na to, aby odstránila tú diskrimináciu, ten strop. My chceme jednoducho dať túto službu, ktorú štát poskytuje, zadarmo všetkým podnikateľom bez ohľadu na to, že či má, alebo nemá toľko bločkov.
Ešte tú poslednú vec, čo ste vraveli. Ja by som naozaj, aj keď sme sa na finančnom výbore bavili, že tá konštruktívna diskusia prebehla, čo ja naozaj oceňujem. Ale mi to skôr príde, že naozaj hľadáte chyby tam, kde nie sú, a keď tie chyby nenájdete, tak snažíte sa ich vyrobiť. To mi tak trošku príde, že nejako ste to dostali ako bojovú úlohu z vášho hnutia, že jednoducho ste si niečo našli a jednoducho po tom idete. Berem, korektná diskusia bola, čísla naozaj máte, venovali ste sa tomu, klobúk dole, ale myslím si, že tá optika pohľadu na tento problém alebo na túto záležitosť je diametrálne odlišná od našej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13. 6. 2017 19:42 - 19:44 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Andreja Danka, Tibora Bernaťáka, Tibora Jančulu, Jaroslava Ridoška a Dušana Tittela na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, tlač 528. Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vyššie uvedeného návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 628 zo 16. mája 2017 pridelila návrh na prerokovanie týmto výborom, a to ústavnoprávnemu výboru a výboru pre financie a rozpočet. Zároveň určila výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor. K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská: odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, a to ústavnoprávny výbor a výbor pre financie a rozpočet. Z uznesení výborov uvedených pod bodom 3 tejto správy vyplynuli pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené pod bodom č. 4.
Gestorský výbor odporúča o návrhu výborov hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy 1 a 2 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 165 z 8. júna 2017. Týmto uznesením ma výbor poveril za spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady pri prerokovaní o predmetnom návrhu zákona prekladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18. 5. 2017 20:12 - 20:14 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi ako určenému spravodajcovi predniesť aj túto správu Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania Správy o vývoji finančného trhu za rok 2016 (tlač 502).
Správu o stave a vývoji finančného trhu za rok 2016 pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 520 zo dňa 18. apríla 2017 na prerokovanie výboru pre financie a rozpočet do 5. mája 2017. Správa bola predložená podľa § 1 ods. 3 písm. i) zákona o dohľade nad finančným trhom. Ako gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedenú správu prerokoval výbor pre financie a rozpočet a prijal k nemu uznesenie č. 144 dňa 4. mája 2017.
Uvedený výbor predloženú správu zároveň vzal na vedomie a odporučil Národnej rade Správu o stave a vývoji finančného trhu za rok 2016 vziať na vedomie.
Zo strany výboru ani poslancov neboli predložené žiadne stanoviská alebo pripomienky. Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 148 dňa 4. mája 2017 a zároveň ma určil za spravodajcu výboru. Výbor ma poveril predniesť túto správu na schôdzi Národnej rady a zároveň odporučil Národnej rade a podľa § 26 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku vysloviť súhlas, aby guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch správu uviedol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady. Návrh uznesenia je prílohou tejto správy.
Skončil som, pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18. 5. 2017 20:06 - 20:08 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán guvernér, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť správu výboru pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania Správy o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska za rok 2016.
Správu o výsledku hospodárenia rozhodnutím č. 506 z 29. marca 2017 pridelil predseda Národnej rady výboru pre financie a rozpočet na prerokovanie do 5. mája 2017. Správa bola predložená v zmysle § 39 ods. 5 zákona o Národnej banke Slovenska. Ako gestorský výbor predseda Národnej rady určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedenú správu prerokoval výbor a prijal k nej uznesenie č. 143 dňa 4. mája 2017. Uvedený výbor predloženú správu zároveň vzal na vedomie a odporučil Národnej rade Správu o výsledku hospodárenia Národnej banky vziať na vedomie.
Zo strany výboru ani poslancov neboli predložené žiadne stanoviská alebo pripomienky. Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 147 dňa 4. mája 2017 a zároveň ma určil ako spravodajcu výboru. Výbor ma poveril predniesť túto správu výboru na schôdzi Národnej rady a zároveň navrhol Národnej rade a podľa § 26 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku vysloviť súhlas, aby guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch správu uviedol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady. Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem, pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12. 5. 2017 10:34 - 10:41 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dovoľte mi teda, aby som zodpovedal tie otázky, pán kolega, aj vám pán Jurzyca. Ako člen klubu Slovenskej národnej strany som sa tiež spolupodieľal na tomto zákone. A tie otázky, ktoré ste položili, už ste tuším aj v diskusii tuším s pánom ministrom ste to spomínali, tak rad za radom.
Áno, mali ste informáciu zhruba presnú. Do dnešného dňa tú virtuálnu pokladnicu využívať zhruba 30-tisíc používateľov. Čo máme my zase informácie, tak drvivá väčšina týchto ľudí ju naozaj používa. Čiže nie je to tých 10 %. Pretože aj podľa súčasnej platnej legislatívy už je povinnosť pre niektoré profesie mať tú virtuálnu registračnú, tú virtuálnu pokladnicu. Čiže to číslo je určite vyššie. Ono to bolo zhruba okolo tých 30-tisíc a naozaj reálne tú reálnu virtuálnu pokladnicu využíva, plus-mínus. Ďalší tam trend tých registrovaných používateľov z mesiaca na mesiac narastá tiež. Čiže keď dneska tá aplikácia je v podstate zadarmo, čiže štát poskytuje tým daňovým subjektom a podnikateľom naozaj službu, ktorá je zadarmo, nemusia mať tie administratívne záťaže, ktoré súvisia s prevádzkovaním klasickej registračnej pokladnice.
Spomeniem, že nie je tam vôbec potrebné viesť tú knihu ako pri klasickej registračnej pokladnici. Nie je potrebné vytláčať denné účtovné uzávierky z pokladnice. Taktiež tá aplikácia jediné čo vyžaduje, mať pripojenie na internet. To je asi jedno také obmedzenie, musí to byť online. Ale v súčasnej dobe si myslím, že táto podmienka nie je neprekonateľná.
Koľko dokladov sa vytláča? Presné číslo nemáme z Finančnej správy. Priznám sa, že sme sa ani o to nezaujímali. Ale naopak, keď som bol na niektorých fórach a diskutovali sme s podnikateľmi, tak považovali to obmedzenie tých 3-tisíc bločkov, lebo pôvodne bolo tisíc, zvýšilo sa to na 3-tisíc, považovali za veľmi limitujúce a chceli aj podnikatelia, aby sme ten vrchný alebo nejaký ten počet bločkov maximálny zrušili, nakoľko by chceli využívať tiež tú virtuálnu pokladnicu, z toho mať tie benefity. Čiže bol som na niekoľkých stretnutiach a bola táto požiadavka, že či by sme to nemohli zrušiť, tú hornú hranicu tých bločkov. Čiže bol som na dvoch fórach, to bola skupina podnikateľov, čiže na dvoch stretnutiach to bola.
Potom tam - dopyt po tejto službe, to som vlastne vysvetlil, čiže mali sme nejaké tie požiadavky, snažíme sa. Cena toho celého systému. Toto navýšenie bude stáť zruba 3,1 mil. euro, to bol predbežný odhad z ministerstva financií. Koľko, nakoľko reálna tá suma bude, samozrejme, nie je možné povedať, nakoľko bude prechádzať verejné obstarávanie. Ten systém je už nastavený, akurát treba dokúpiť nejaké to hardvérové vybavenie tak, aby to vedelo uniesť tú záťaž.
Aký by to bol prínos na dani a efekt, no, dobre viete, že dnešný trend vo svete je to, že naozaj čo najviac služieb dať do toho virtuálneho a elektronického sveta. Čiže nemôžme to brať, že za mesiac to bude nejaký veľký nárast. Naozaj táto novela zákona slúži iba do budúcna, aby sme naozaj tých podnikateľov motivovali, každého jedného, aby sa presunul z tej klasickej registračnej pokladne na tú virtuálnu pokladnicu s tým, že naozaj štát má, bude mať určite z toho benefity, pretože bude mať všetky informácie online. Samozrejme, odpadne aj samotná kontrola tých klasických registračných pokladníc.
Len tak pre ilustráciu, keď sme mali nedávno finančný výbor, tak sme sa s touto problematikou zaoberali a naozaj aj v súčasnej dobe je veľký problém, nazvime to, pri kontrole tých elektronických klasických pokladní, nakoľko stále sa nájdu podnikatelia, ktorí sa snažia nejakým spôsobom tú elektronickú pokladnicu, nazvime to, upraviť, aby to bolo na poriadku a naozaj kontrola tých elektronických pokladní stojí nemalé finančné, aj časové nároky to má. Čiže naozaj je to uľahčenie aj pre samotný štát a prínos, si myslím, že bude pozitívny len, pretože štát bude mať online informácie, bude vedieť hneď, ktorý podnikateľ koľko bločkov vydá, tým pádom odpadávajú aj tie kontroly na miestnom zisťovaní, čiže nemusia chodiť fyzicky daňováci na tie jednotlivé prevádzky, ale vedia si v tom systéme skontrolovať čo a ako. Čiže myslím, že ten efekt na príjmoch z daní bude pozitívny. Tam, myslím si, že bez debaty. Pretože tam ťažko ktorýkoľvek, ťažko je to teraz. Vravím, nie je to novela, ktorá by bola za mesiac daná, je to na niekoľko rokov. Aj v Čechách, viete, že tá diskusia prebehla ohľadom EET. Samozrejme, na Slovensku chceme niečo podobné zaviesť tiež a toto je, má k tomu prispôsobiť.
A k tej veci, čo ste vraveli, že, a to ste vlastne spomínali aj v tej diskusii, že sa dá vytlačiť originálny bloček. Ako pýtali sme sa to tiež na Finančnej správe tých konkrétnych ľudí, ale je to asi s Colombovou ženou, každý o tom rozpráva, nikto ju nevidel. Čiže počul som to, na diskusiách som to videl, ale tí pracovníci z Finančnej správy ako nevedia, ako by sa to dalo. Proste asi je to iba nejaká diskusná kačica. Naozaj nestretli sa s tým, že by to bolo možné v tom systéme, ako je teraz nastavený, že jednoducho sa to nedá. Ak to niekto dokáže, ak to niekto zistí, máme sa im ozvať s konkrétnou vecou. Ale naozaj nestretli sa s tým, že by naozaj niekto dokázal tú virtuálnu pokladnicu oklamať, pretože, samozrejme, máte vy len nejaký prístroj, všetky informácie sú niekde vzdialené na serveri, čiže dostať sa doňho je prakticky nemožné.
A k pánovi Jurzycovi, že prečo to vyhláškou. Vyhláškou sa upravuje len ten strop a my sme to chceli zakomponovať aj do zákona, nakoľko vyhláška sa odvoláva na tento zákon. Čiže aby sme to vedeli zmeniť, tak sme preto to dali formou zákona, nie vyhlášky. (Reakcia z pléna.) Prosím? Nie. Máme ... (pozn. red.: rýchlo vyslovené) ministerstvo financií, takto to je najčistejšia cesta, verte.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12. 5. 2017 10:26 - 10:27 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona, a preto predkladám informáciu k tomuto návrhu zákona.
Návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a podľa legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého materiálu je aj stanovisko z ministerstva financií.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z rokovacieho poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbor pre financie a rozpočet a ústavnoprávny výbor. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet.
Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh zákona prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania.
Skončil som, prosím, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30. 3. 2017 17:40 - 17:41 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán poslanec Galek, neviem, či dneska ste čítali blog vášho predsedu SaS pána Sulíka, ktorý sa k tomuto jasne vyjadril, aký má k tomu názor.
A ďalšia vec, ktorá je v tom vašom vystúpení, tak trošku som tam nepochopil, kvôli čomu ste spomínali tie dve nešťastné nehody tých vrtuľníkov. Čo má s tým štát ako taký?
Všetci dobre vieme, že tieto vrtuľníky sú súkromnej spoločnosti, prevádzkujú ich súkromné spoločnosti a vzdelávanie tých pilotov je na pleciach týchto súkromných spoločností. A váš tímlíder pán Zajac spôsobil to, že tie čerešničky v tom zdravotníctve sprivatizoval, RZP-čky a aj vrtuľníkovú záchrannú službu dal súkromníkom, ktorí berú za to nemalé peniaze.
Čiže myslím si, že je nemiestne spájať vzdelanie pilotov súkromných spoločností s dodatkom ministerstva vnútra.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1. 2. 2017 15:05 - 15:08 hod.

Radovan Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi o podpore a vzájomnej ochrane investícií.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 354 z 9. decembra 2016 pridelil návrh na vyslovenie súhlasu na prerokovanie týmto výborom: a to výboru pre financie a rozpočet a ústavnoprávnemu výboru. Za gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedené výbory prerokovali predmetný návrh na vyslovenie súhlasu s uvedeným návrhom v stanovenom termíne.
K predmetnému návrhu zaujali výbory toto stanovisko: odporúčanie pre Národnú radu s návrhom vysloviť súhlas a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi, a to výbor pre financie a rozpočet aj ústavnoprávny výbor.
Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom II tejto správy nevyplynuli iné návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom II tejto správy odporúča Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s Dohodou medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Predmetná spoločná správa bola schválená uznesením gestorského výboru pod č. 129 z 30. januára 2017. Výbor ma určil za spoločného spravodajcu výborov a zároveň ma poveril predniesť správu na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní. Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem, pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis