Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

19.10.2018 o 12:49 hod.

Mgr.

Simona Petrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.10.2018 12:49 - 12:50 hod.

Simona Petrík
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.10.2018 12:49 - 12:50 hod.

Simona Petrík
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 17:14 - 17:15 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, ja vás len opravím v jednej veci, keď ste hovorili o tom príspevku na starostlivosť, aby sme hovorili fakty. V prvom rade to nie je 280 euro, ale je to príspevok do výšky 280 euro. To znamená, že keď je škôlka lacnejšia, tak úrady práce preplácajú len tú sumu, koľko stojí škôlka. Druhá vec je, že tie peniaze nejdú zo štátneho rozpočtu, ale idú z europeňazí. A tretia vec, používa ich alebo čerpá ich veľmi málo ľudí oproti rodičovskému príspevku práve preto, že obidva tieto príspevky môžu čerpať rodičia iba do troch rokov veku. A pritom tu máme najväčší problém umiestňovať deti do škôlok medzi tromi až štyrmi rokmi. Čiže keby ste naozaj, keby vám naozaj záležalo na mladých rodinách, tak zvýšite ten príspevok až do výšky štyroch rokov veku dieťaťa, aby to reálne ľudia mohli využiť. To je jedna vec.
A druhá vec, k tým jasličkám, čo ste hovorili, že koľko tu mohlo byť jasličiek a koľko tu mohlo byť škôlok. Tak ja som tu krátko, ale za ten, za tie dva a pol roka, dva a pol roka som tu riešila novelu sociálnych služieb, konkrétne jej jasličkovú časť, tak neviem, či viete, koľko jasličiek ste vy priviedli k likvidácii vďaka tomuto paškvilu, ktorý vyšiel z ministerstva sociálnych vecí a rodiny a koľko jasličiek muselo zatvoriť svoje brány. To len k tým jasličkám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2018 16:58 - 16:59 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ja by som chcela reagovať na kolegu Mihála, keď hovoril o pomoci mladým rodinám a o tom, aký ste vy socialisti. Ja som sa práve vrátila z Petržalky, konkrétne z Tematínskej 1, kde stojí budova schátranej materskej škôlky, ktorú donedávna vlastnilo ministerstvo sociálnych vecí, práce a rodiny a zamenilo ju za súkromné bytové domy so súkromnou firmou z Banskej Štiavnice niekde na juhu Slovenska v Dunajskej Strede namiesto toho, aby ju ponúklo samospráve, aby začalo spolupracovať s Petržalkou, kde Petržalka starne, šesťsto detí sa nedostalo do škôlky, čiže taký ste vy socialisti, ja len reagujem na kolegu Mihála, akí ste vy socialisti, že ministerstvo sociálnych vecí zamení zámennou zmluvou so súkromnou firmou škôlku o výmere 5 000 m2 so súkromnou firmou na nejaké bytové domy. Tá súkromná firma tam ide stavať bytové domy. Takí ste vy socialisti a takto vám záleží na rodinách a vy tu zastropovávate dôchodky, ale že by ste tam postavili Domov sociálnych služieb, aby ste tam tých dôchodcov mohli dať, lebo tých tam je tiež málo, to neurobíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

17.10.2018 11:27 - 11:28 hod.

Simona Petrík
Ja by som tiež touto cestou rada pozvala všetky ctené kolegyne poslankyne, ale na zajtrajšie podujatie, keďže hlasujeme dnes poslednýkrát, preto vás pozvývam už dnes, je to medzi 13.00 a 14.00 v Zimnej záhrade. Organizuje to britská ambasáda pri príležitosti udelenia 100. výročia udelenia volebného práva ženám. Odfotíme sa aj so sufražedskou vlajkou, takže všetky ste srdečne pozvané a dúfam, že nás tam bude čo najviac. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.10.2018 11:27 - 11:28 hod.

Simona Petrík
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2018 15:16 - 15:17 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Jozef, ďakujem ti veľmi pekne za tento prejav, aj za, za to, že si spolupredkladateľom a že si nám pomáhal s týmto zákonom.
Ja sa ešte krátko vrátim k tej byrokracii, aj keď si myslím, že to naozaj nie je tá najdôležitejšia časť tohto zákona, ale my sme si naozaj dali prácu, preto novelizujeme aj zákon o dani z príjmov, ako som spomínala, aby sme zamestnávateľov odbremenili od inej, menej potrebnej administratívy, čiže naozaj to bude, len nadviažem na kolegu Mihála, bude to len zakliknutie iných políčok, dokonca ich bude menej, ako ich je teraz, to zase nadväzujem na to školstvo.
A zároveň si myslím, že keď takéto informačné povinnosti tieto rôzne typy zamestnávateľov zverejnia, tak naozaj môžu byť, môžu ukázať a môžu byť hrdí na to, že práve platové rozdiely nerobia, ak teda takí sú, ktorí naozaj na Slovensku takí sú. A myslím si, že aj v tom školstve, ako Zuzka ešte raz spomínala, vrátim sa k tomu, je tiež fajn vidieť, ako, ako na tom sú platy mužov a žien, pretože je úplne jedno, či je fyzikár muž alebo žena, ide predsa o to, kto učí tú fyziku lepšie a takže myslím si, že v tomto nejaké tie rozdiely by sa robiť nemali.
No a čo sa týka ešte tej časti, kde hovoril Jožko o, o tých krajinách, kde je už tento alebo podobný zákon zavedený, naozaj tam sa v tých firmách udiali, udiali také veci, že tie firmy majú lojálnejších zamestnancov, majú nižšiu fluktuáciu a tým pádom aj vyššiu kvalitu zamestnancov, ktorým sa nechce z takejto firmy odchádzať. Takže toto je jeden z naozaj veľmi pozitívnych vplyvov tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2018 15:01 - 15:02 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Áno, tento zákon rieši školy presne tak ako ostatné organizácie štátneho sektora. My považujeme štátny sektor, aby mal ísť príkladom práve v téme vyrovnávania platových rozdielov medzi mužmi a ženami. Máš pravdu, v školstve, konkrétne teda v školách je, sú zamestnanci prefeminizovaní, ale myslím si, že to by nemalo vplyv na to, aby vedeli ukázať, ako, ako je to s platmi žien a mužov aj v školách.
Spomenula som ten princíp one in, one out, kde aj školám túto povinnosť uľahčujeme práve tým, že spomínané výkazy budú dávať nie mesačne, ale štvrťročne, takže tam im tú administratívu uľahčíme a nechceli sme ich vynímať z tohto zákona. Pretože osobne, keď som s týmto zákonom prišla, myslím, mesiac dozadu na tlačovke, tak sa mi ozvali aj niektoré učiteľky konkrétne, kde tiež bolo vyslovene vyjadrené z ich strany, že ich mužskí kolegovia zarábajú viac ako ony samé. Takže, takže ja si myslím, že aj v tejto oblasti je dobré mať transparenciu, transparentnosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2018 14:52 - 14:59 hod.

Simona Petrík
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2018 14:47 - 14:50 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci, rada by som teda predložila návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní, teda antidiskriminačný zákon, ktorý spomenul aj pán predsedajúci. Tento návrh predkladám spolu s kolegami Jozefom Mihálom a Miroslavom Beblavým a vytvorili sme ho v spolupráci s našou expertkou na dane a podnikateľské prostredie strany SPOLU - občianska demokracia Jarkou Lukačovičovou.
Predložený návrh zákona sa týka dlhodobo známeho problému platových rozdielov medzi mužmi a ženami. Podľa analýzy medzinárodného portálu Paylab zarábajú ženy na rovnakých pozíciách v jednotlivých štátoch strednej a východnej Európy v priemere o 2 až 11 % menej ako muži, pričom na Slovensku je tento rozdiel 9 %. V celkovom hodnotení mesačných platov, keď si to vezmeme všeobecne, na Slovensku je rozdiel až 23 %.
Krátkodobým až strednodobým cieľom návrhu zákona je teda zásadné zníženie tohto rozdielu a v dlhodobom horizonte jeho odstránenie. Za týmto účelom sa pre vybrané skupiny zamestnávateľov ustanovuje povinnosť prijímať osobitné informačné opatrenia. Ide o takých zamestnávateľov, ktorých spoločenskú zodpovednosť v oblasti rovnosti žien a mužov považujeme za významnú. Sú to napríklad orgány verejnej moci, rozpočtové a príspevkové organizácie, štátne podniky, obchodné spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, teda všeobecne subjekty ovládané verejnou mocou, ale aj súkromní zamestnávatelia s najmenej 50 zamestnancami. Súkromných zamestnávateľov s menej ako 50 zamestnancami sa návrh netýka, aj keď sme otvorení diskusii aj pri takýchto veľkých podnikateľoch.
Keďže si uvedomujeme zvýšenie administratívnej záťaže, ktorú návrh zákona prináša niektorým zamestnávateľom, v návrhu sa pridržiavame princípu one in, one out, podľa ktorého má byť každá nová administratívna povinnosť vyvážená odstránením inej administratívnej povinnosti.
Viac aj k tejto administratívne, ale aj k celému návrhu zákona by som si dovolila povedať v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Ďakujem.
Skryt prepis